Zatopek onbedreigd winnaar in de 10.000 meter race I Vandaag beginnen de Europese roeikampioenschappen heren .Clowntje Rick Fa. B. ENGELENBERG Om de Europese athletiektitels Marathon voor Fin Karvonenv. d. Zande op zevende plaats (uu! Pronk en Kunst in de stayersfinale Goede prestaties Bloemendaalse politie bij schietwedstrijden DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 Jee rlUKKlO oefoteijou ww Falcon Gabardine lassen Wereldkampioenschappen Voor de kinderen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Lager voetbal in Oosten tegen voorstel KNVB Voetbal De Engelse League Boonkamp naar „Utrecht" Twee Elinkwijkspelers verbraken contract Schietwedstrijden S.W.G. Cricket Nederlands iengdteam tegen NCB-elftal Sport in 't kort FEUILLETON EN door Gordon Folk Felle schijnwerpers boorden gisteravond door het donkere Neufeld-stadion in Bern en zetten het kleine podium op het middenterrein in een lichte gloed. Daarop stond de familie Zatopek. Eerst Emiel, luitenant-kolonel van het Tsjechische leger, die op weergaloze wijze weer eens de 10.000 meter had gewonnen en even later Dana Zatopkova, zijn vrouw, die op verrassende wijze de speer het verst had ge worpen. Verder dus ook dan de wereldrecordhoudster, de Russin Konjajeva, die derde werd. Voor de Zatopeks was de dag dus beter dan voor de Russen, die op dit eerste treffen van de Europese athletiek-kampioenschappen al op enkele fronten moesten ondervinden dat niet al hun uitgezondenen rijp voor een titel zijn. Voor Nederland bracht de dag een tweetal succesjes: Saat en Rulander kwamen zonder ongelukken door de series 100 meter en zullen vandaag in de halve finales mogen starten. Dat wij ondertussen ook onze eerste verliezen leden was normaal. Abnor maal echter was de wijze, waarop dit gebeurde. De Kroon niet naar Bern ge komen startte niet in de series 400 meter. Pech was voorts dat de 110 meter hordenloper Broeken van de sintelbaan werd afgehouden wegens een eergisteren opgelopen enkelblessure. In de vallende schemer begon de 10 km race, die Zatopek de prolongatie van zijn Europese titel zou brengen enbijna een nieuwe wereldrecord-tijd. Want deze merkwaardige Tsjech, die onbuigzaam voor zijn concurrenten blijft en zich een op nieuw straffer geworden training had op gelegd om alle weerstand teniet te doen, is daarin volkomen geslaagd. Hij zorgde er al halverwege de eerste ronde voor aan de kop te gaan en er was geen denken aan, dat hij die positie zou afstaan. Wel verscheen de geduchte Duitser Schade eenmaal naast hem, doch een venij nig tussensprintje droeg er zorg voor, dat de Tsjech onmiddellijk los kwam van de Duitser. Ronde na ronde heeft Schade toen de luitenant-kolonel als een schaduw ge volgd. Maar nimmer heeft er voor de even lelijk als regelmatig lopende Schade kans op succes ingezeten. Steeds trachtte Zato pek om van hem weg te spurten en al lukte dit voorlopig niet, de druk die op zijn tempo werd uitgeoefend móést de Duitser wel tot forceren brengen. Daardoor konden de eerst ver teruggeworpen Kovacs en Sando geleidelijk aan wat van hun ach terstand op Schade afknabbelen en vanaf de zevende ronde, toen er tussen Zatopek en de achtervolgende Duitser een meter of tien „licht" zat, verloren Kovacs, de Hongaar en Sando, de Brit, niet meer op Schade. Steeds verder weg Zatopek was toen al onbereikbaar. Steeds verder liep hij uit, altijd weer in die merk waardige stijl, met op en neer dansend hoofd en af en toe een trekkerige beweging met de rechter arm. De 1500 meter gingen in 4 min. 3,4 seconden onder de voeten van Schade de Tsjech door, de 3000 meter in 8.37,3, de 4 km in 11.23,7 en halverwege de race lag Zatopek al 75 meter op de moeizamer lo pende Schade voor en even later werden de eerste lopers door Zatopek gedubbeld Op 8 km (23.14,4) leek een wereldrecord verbetering niet uitgesloten en Zatopek's eindsprint was er ook wel naar, want on weerstaanbaar trok hij zich in de laatste ronde nog langs tal van vermoeide athle- ten heen. Maar de door de overvloedige regen zacht geworden baan belette wat het windstille weer overigens mogelijk zou hebben gemaakt. Zatopek bleef met de tijd van 28 mm. 58.4 sec. slechts 3.8 sec. boven zijn eigen wereldrecord. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Tweeëneenhalve ronde voor de finish had het duo Kovacs-Sando eindelijk de moegestreden Schade te pakken gekregen. Kovacs ging feller door dan Sando en werd dan ook tweede in 29.27. Sando werd derde en Schade vierde. Marathon: Rus Filin liep verkeerd Intussen was de Marathon afgelopen in een enorme teleurstelling voor de Rus Filin, die aan de kop van een groepje van drie, na 42 km gelopen te hebben in het stadion terugkwam, de sintelbaan in de verkeerde richting opsnelde. Wel renden officials on middellijk achter hem aan, maar aanvan kelijk ging hij op hun gebarentaal niet in en toen hij tenslotte afstopte en op zijn vermoeide schreden keerde, had hij een paar honderd meter achterstand gekregen op de beide anderen: zijn landgenoot Gri- schaev en de Fin Karvonen. Moedeloos strompelde de ongelukkige Filin over de sintels. Hij kwam tenslotte als derde over de eindstreep en was voorlopig te moe om luidkeels te protesteren. Dat deed intussen het publiek wel voor hem! Het was dan ook onbegrijpelijk, dat de organisatoren niet tijdig genoeg voorbe reid waren op de terugkeer van de Mara thonlopers. Gebrek aan organisatie bracht Filin uit de course. Terwijl de mannen van de ordedienst nog hun fraaie witte linten uitrolden, waarlangs de Marathon-lopers hun laatste ronde zouden moeten afleggen, draafde de kopgroep al binnen. Filin draaide links in plaats van rechts de baan op en het conflict was geboren, want na de aankomst kon de jury d'appèl onmiddellijk een Russisch protest tegen de uitslag gaan behandelen. Karvonen, de Fin had gewonnen, 20 meter vóór Grischaev, maar daar legden de Russen zich zomaar niet bii neer. Vandaag heeft de jury d'appèl bekend gemaakt dat de volgorde van aankomst de zelfde blijft. De Rus Filin zal echter even eens een gouden médaille worden uitge reikt. Janus van der Zande eindigde als zeven de. Hij liep stijlvol zijn laatste ronde en heeft kans gezien driekwart van de race deel uit te maken van een kopgroep van zes lopers, die al enkele kilometers na de start was gevormd, en waartoe ook beide genoemde Russen behoorden. Toen de situatie na de 25ste kilometer werd opge nomen, maakte v. d. Zande nog deel uit van een leidend groepje van zes man,waar toe ook nog de Fin Puolokka, de Portugees Araujo en de Zweed Jansson behoorden. Toen kwam de terugslag. Hij moest los sen uit het verbeten doordravende groepje. Toch kwam hij zeer verdienstelijk als ze vende binnen, 120 meter voor de Portugees Araujo. Enkele marathonlopers vielen direct na de finish uitgeput in het gras of op de sin tels en moesten per brancard weggedragen worden. Anderen werden door verpleeg sters ondersteund weggeleid. Saat kon kalm aan doen De sprint leverde weinig verrassingen op. Heinz Futterer, een 22-jarige loper uit Karlsruhe, maakte de snelste tijd (10.7). De Italiaan Sangamano en de Spanjaard Mano kwamen niet opdagen en toen de Saarlander Lemmes wegens het tweemaal veroorzaken van een valse start uit de race werd genomen, hadden de overigen Saat en de Roemeen Magdas bij voorbaat gewonnen. Zij maakten er desondanks nog een echte match van, die Saat in 10.9 won. Onze tweede man op de sprint, Rulander had het moeilijker, maar al maakte hij geen beste tijd (11 sec.) hij werd toch tweede in zijn serie, waarbij hij alleen de Hongaar Varrandi moest laten voorgaan. De 400 en 800 meter series brachten fraaie prestaties voor minder bekende lo pers als de Fin Helgsen en de Zwitser Hegg: 47.7. 800 meter titel voor Boyson De enorme strijd, die men in de finale 800 meter verwachten mag, kwam er in de series natuurlijk nog niet helemaal uit. Temeer daar de vier besten van elke serie in de halve finale komen en de talenten uiteraard nogal verspreid waren ingedeeld. Onder hen was de Noor Boyson, die de Brit Hewson toestand de serie te winnen, maar die zelf zo rustig door de finish ging, dat hij J. van der Zande ongetwijfeld een veel scherpere tijd kan maken. Hewson maakte 1.50.2, Boyson deed er een tiende seconde langer over en was daarmee de Belg Moens nog meer dan een seconde te snel af. Tenslotte een woord over het Russische meisje Otkalenko, dat in zeer fraaie stijl een nummer won, dat wij niet waarderen kunnen: de 800 meter hardlopen voor vrou wen. Dit is in het algemeen gesproken te zwaar voor vrouwen en het wekte dan ook geen verwondering, dat sommige series het aanzien niet waard waren en dat enkele meisjes na afloop tegen de sintels vielen van vermoeidheid. Maar deze blonde Ot kalenko liep een mannelijke, sterke en stijlvolle race en finishte ver voor haar zwoegende mededingsters. Ook enkele Engelse meisjes gaven blijk van hardheid en doorzettingskracht. Nieuw Nederlands marathonrecord De tijd van Janus van der Zande, 2 uur 29 min. 19.2 sec., die hij tijdens de mara thon maakte, betekent een nieuw Neder lands record. Het oude record 2 uur 32 min. 45,8 sec. stond op zijn naam. De zon scheen zowaar in Wuppertal toen de oud-wereldkampioen Paillard het start schot loste voor de tweede serie van de stayers, waarin acht reniners uitkwamen. De wedstrijdcommissarissen hadden 't onbillijke van hun beslissingen om 6 renners uit elke serie in de finale te plaatsen en de her- kensing te laten vervallen ingezien, waar door Kunst uitgeschakeld zou zijn, en had den besloten hem in de tweede serie nog maals te laten uitkomen. Van de start gingen dus in deze volgorde: Pronk, French, Michaux, Gueugnet, Kitt- steiner, Kunst, Von Bueren en Martino. Kunst, die een veel te laag verzet op had staan, bleek al spoedig tot de zwakkere renners te behoren. Hij werd het eerst door Pronk gelapt en toen de Nederlandse kam pioen na 18 km. Kunst voor de tweede maal voorbij ging, gaf niemand een pfennig meer voor de kansen van de Amsterdammer om in de finale te komen. Maar zonder geluk vaart niemand wel en zeker geen wielrenner. De Zwitser Von Bueren kreeg na 20 km. een inzinking en verdween uit de baan. De Australiër French reed aanvankelijk zeer goed, maar toen hij na 45 km. van fiets verwisselde, zag het er voor Kunst plotseling veel rooskleuriger uit. French raakte n.l. niet minder dan 5 ronden achter en dat was ruim genoeg voor Kunst om onbedreigd de zesde plaats te bezetten. Jan Pronk behield de kop na 2 zwakke Dr. D. Willebrand, de chef d'équipe van de Nederlands roeiploeg, ziet de Europese kampioenschappen met vertrouwen tege moet. „Onze équipe is meer dan ooit een eenheid", zei hij. „De jongens zijn in goede conditie, helpen elkaar waar zij kunnen, en zijn vrolijk". De twee zonder van Het Spaarne, de acht van Laga en de double sculls acht dr. Willebrand goed voor finale-plaatsen. De twee zelfs ondanks de minder fortuinlijke loting tegen de sterke Russische Henley- winnaars. „Ik ben er helemaal niet zeker van, dat Blom en Gitz deze heat verliezen", zo zei hij. „En mocht dit toch gebeuren dan moeten zij zeker de repêchaee kunnen win nen. Sinds Henley zijn de Spaarne-roeiers veel sneller geworden." Gunstige loting De acht heeft gunstig geloot en ook de double sculls moet de heats kunnen over leven. De vier met stuurman heeft tegen de winnaars van Helsinki en Kopenhagen, de Tsjechen geloot en in de heats zullen de mannen van Njord het dan ook zwaar krij gen. De vorm van de ploeg is de laatste dagen in stijgende lijn en Njord kennende zou men wel eens een uitschieter kunnen verwachten. Rob van Mesdag, de sculler, is een con stant roeier met een gelijkmatige conditie. Een finale-plaats zit er misschien voor hem niet in. De twee met stuurman van De Hoop is sterker dan het vorige jaar, maar zal het waarschijnlijk op moeten nemen tegen veel jongere tegenstanders en dan is er tenslotte nog de wispelturige vier van Willem 3, die. dat hebben de Neder landse kampioenschappen bewezen, de ene dag uitstekend en de andere dag nergens is. Deze ploeg is voor de Nederlanders dan ook het grote vraagteken. Heeft zij haar dag, dan kan men nog voor verrassingen komen te staan. Intensief oefenen De Nederlanders oefenen nu sinds enige dagen op de Bosbaan, die door de drukte niet erg bevorderlijk is voor de concentra tie, maar dit geldt voor alle ploegen. De eerste dag vodden de oranje-jongens de training zeer vermoeiend ook al doordat er altijd vele lieden met chronometers langs de kant meefietsten. Na die eerste dag ging het echter al veel beter. Men was gewend, voelde zich ontspannen en vooral heeft men vertrouwen en vechtlust. Het is thans zo, dat iedere Nederlandse ploeg ver langend de stijd tegemoet ziet en dat is de beste mentaliteit voor een wedstrijd. De masseurs van alle ploegen hebben het deze dagen zeer druk: vele roeiers klagen door het slechte weer over pijn in de rug spieren en vooral voor de buitenlanders zijn de laatste dagen niet bevorderlijk ge weest voor de conditie. Gisteren was het echter gelukkig droog en mocht dat van daag ook zo zijn, dan wacht Nederland met de 25 heats die dan geroeid worden, een enerverend en spannend begin van de Europese kampioenschappen. Zes nummers met acht man Een van de merkwaardigste équipes, die heeft ingeschreven is die van Zweden. Dit land roeit in zes van de zeven nummers en het unieke feit doet zich voor, dat al deze nummers bezet worden door in totaal acht roeiers en een stuurman. Alleen bij de skiff komt „Zweden" niet voor. aanvallen van Gueugnet en mocht na afloop de ere-ronde rijden voor het vrij talrijke publiek. De finalisten voor Donderdag zijn: Pronk en Kunst (beiden Nederland), Gueugnet en Bethery (beiden Frankrijk), Schorn en Kitt- steiner (beiden Duitsland), Verschueren en Michaux (beiden België), Bunker (Gr. Br.), Martino (It.) Besson (Zwits.) en Timoner (Spanje). Met de boodschappen in zijn tas rende Bunkie naar huis. Daar wachtte tante Lieze- bertha ongeduldig op hem. „Maar Bunkie!" zei ze. „Waarom kom je nou zo laat! Je wist toch, dat ik op het zout wachtte? Nou heb ik moeten wachten met het opzetten van de aardappels!" „Ja maar, tante", zei Bunkie. „Ik kon er niks aan doenhet komt door die leeuw!" „Leeuw? Wat leeuw?", zei tante Liezebertha verbaasd, die ef niets van begreep. Toen vertelde Bunkie, wat hem was overkomen. Ja, toen was tante Liezebertha niet boos meerZe sloeg de handen in elkaar van verbazing en schrik en ze was erg blij, dat Bunkie er goed afgekomen was! Toen allen aan tafel zaten, moest Bunkie het geval nog eens in geuren en kleuren vertellen. Ja, oom Tripje had al zoiets gehoord van die losgebroken leeuw in de stad; en nu bleek dus, dat Bunkie daardoor in zo'n groot gevaar was geweest. Wat waren ze allemaal blij, dat het nog zo goed was afgelopen! Een opgave die onuitvoerbaar lijkt, maar de Zweden met hun Amerikaans- Zweedse coach Ericsson (lid van de win nende Washington-acht op de Olympische Spelen in 1936) denken daar anders over. „Mijn mannen voelen zich het lekkerst na twee races, dan beginnen ze pas op dreef te komen", zo zegt hij. 60 buitenlandse jeugdroeiers In totaal zestig jeugdige roeiers uit Bel gië, Denemarken, Ierland, Engeland, Frankrijk en Zwitserland zijn van vandaag tot 1 September de gasten van de Konink lijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging „De Hoop". De bedoeling van dit uitstapje is, dat de jongens kennis kunnen maken met het jeugdroeien in Nederland. Voorts zullen zij de Europese roeikampioenschap pen bijwonen. Turken kwamen niet De Turkse roeiers, die hadden imgescihre- ven voor de Europese kampioenschappen, zijn, zoals men reeds verwachtte, niet ver sohenen. De Turken zouden starten in de nummers twee zonder stuurman, skiff, vier zonder stuurman en double scull. ADVERTENTIE Meistraat' .39 - Haarlem -• Tel. IS2.W. De Vereniging van Oostelijke tweede-, derde-, en vierdeklassers, die Woensdag avond in Deventer ten tweede male in ver gadering bijeen kwam in verband met de kwestie van het betalen der voetbalspelers, heeft het gewijzigde voorstel van het KNVB- bestuur met 25 tegen 24 stemmen verworpen. Een voorstel van Tubantia (Hengelo) om een transferbedrag de betalen aan lagere clubs, die spelers kwijt raken aan eerste klassers, werd met 28 tegen 21 stemmen aanvaard. Dit besluit zou op de eerstkomen de bondsvergadering worden behandeld. De algemene indruk ter vergadering van het lagere voetbal in het Oosten was, dat er wel niet te ontkomen zal zijn aan betaling der spelers. De sfeer was heel wat gemoede lijker dan veertien dagen geleden, toen het voorstel voor de eerste maal in behandeling kwam. De vier dagen durende gewestelijke schietkampioenschappen voor politiekorpsen uit het district West van de Nederlandse Politie Sportbond zijn nu op de helft. Er zijn reeds opmerkelijke resultaten bereikt en opvallend is zeker dat de organiserende vereniging, de Politie Sportclub Bloemendaal, Woensdag 238 punten bij elkaar schoot, een zo hoog aantal, dat noch in de eerste noch in de tweede klasse in die twee dagen werd geëvenaard. Dit resultaat werd behaald door het vijftal J. Voerman (47), D. Bik (49), P. Hengstmengel (47), A. Post (48) en A. Valkenberg (46). Overigens moet men de behaalde uitslagen nog als tijdelijk zien, aangezien voor het bepalen van de eind uitslag eerst alle korpsen voor het pistool- en geweerschieten aan de beurt moeten zijn geweest. Vandaag, Donderdag, kwamen vijftallen van de politiesportverenigingen uit Velsen, Alkmaar, Rotterdam, Zeist, Soest en Beverwijk eikaars krachten in de schietwedstrijden meten. Op de laatste dag van de kampioenschappen zullen morgen, Vrijdag, ploegen van de buurkorpsen Zandvoort en Heemstede naar de militaire schietbanen aan de Zeeweg te Overveen komen, evenals vertegenwoordigers van de Rijkspolitiesportvereniging „Luctor", van A.P.G.S., en uit Delft. De korpsen die bij het pistoolschieten meer dan 220 punten en bij het geweer- schieten meer dan 225 punten behalen, mogen voor de erewedstrijd nogmaals drie schoten per man lossen. Het maximum aantal te behalen punten bedraagt voor de gewone wedstrijden 250 punten; voor de erewedstrijd 150 punten. De gedetailleerde uitslagen luidden: Maandag: Korpswedstrijd pistool, afdeling A, klasse I: Den Haag I 228 pnt. 2. Dor drecht 212 pnt. 3. Den Haag II 198 pnt. Klasse II: l.Wassenaar 223 pnt. 2. Den Haag 222 pnt. 3. Gouda 213 pnt. Eerekorps pistool: 1. Den Haag 138 pnt. 2. Wassenaar 128 pnt. 3. Den Haag 112 pnt. Korpswedstrijd geweer: klasse I: 1. Was senaar 229 pnt. 2. Den Haag II 227 pnt. Klasse. II: 1. en 2. R.S.D.U. II en I, Bilt- hoven, 222 resp. 218 pnt. 3. Heemstede 204 pnt. Erekorps geweer: 1. Wassenaar 139 pnt. 2. H.P.S.V. II, Den Haag, 135 pnt. Dinsdag: Korpswedstrijd pistool, afdeling A, klasse I: 1. Velsen 222 pnt. 2. en 3. R.S. D.A. I en II, Amsterdam, district I, 219 resp. 215 pnt. Klasse II: 1. Haarlem II 207 pnt. 2. Haarlem I 206 pnt. 3. Schiedam 192 pnt. 4. Bloemendaal 188 pnt. Erekorps pistool: 1. Velsen 127 pnt. Korpswedstrijd geweer: Klasse I: R.S.D. A., Amsterdam, 230 pnt. 2. Haarlem I 223 pnt. Klasse II: 1. Bloemendaal 238 pnt. 2. Haarlem II 208 pnt. 3. R.S.D.A. II 206 pnt. De uitslagen van de voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luidden: Eerste divisie: Cardiff CityPreston North End 25; EvertonArsenal 1—0; Manchester CitySheffield United 52; Newcastle UnitedWest Bromwich Albion 30; PortsmouthHuddersfield Town 42; Tottenham HotspurWolverhampton Wan derers 32. Tweede divisie: Birmingham City—Bristol Rovers 21; Derby CountyFulham 3—4; Doncaster Rovers—Swansea Town 2—1; Leeds UnitedRotherham United 24; Lin coln City—Hull City 01; Middlesbrough- Ipswich Town 01; Notts ForestStoke City 0—3. De ex Blauw Witter Boonkamp, die over schrijving naar Ajax had gevraagd en het komende seizoen voor die club zou uit komen, heeft zijn contract met de profclub „Utrecht" getekend. De Elinkwijkspelers J. van der Schilden en A. van Beek, die voor de profclub „Utrecht" hadden getekend en getraind, blijven voor Elinkwijk uitkomen. Zij speel den gisteravond voor hun oude vereniging in een lichtwedstrijd tegen DOS in het Utrechtse stadion. Erekorps geweer: 1. R.S.D.A. I 138 pnt. Bloemendaal moet deze serie nog schieten. Van de personele schietwedstrijden com bineren wü de op beide dagen bereikte beste resultaten. Het zijn: Op pistool: 1. D. Haak, Velsen, 48 prat. 2 tot en met 5: Van der Krogt, Wassenaar; Hoek, Den Haag; De Boeck, Wassenaar en J. Brunt, Haarlem, allen 47 punten. Op geweer: Hitzert, Was senaar; Hildebrand, Heemstede en Van der Krogt, Wassenaar, 1 tot en met 3e plaats met elk 47 pnt. Op de vrije baan geweer staat P. Wilhel mus uit Haarlem met 86 punten op de der de plaats. Bij de vrije baan pistoolschieten neemt D. Haak uit Velsen met 86 punten een der eerste vier plaatsen in en bezet G. Wesseloo uit Bloemendaal de vijfde plaats met 85 punten. Evenals in de drie voorafgaande jaren worden op de Zaterdagmiddagen 4 en 11 September op de militaire schietbanen aan de Zeeweg te Overveen de jaarlijkse kam pioenschappen gehouden voor leden van de korpsen Noordholland-Noord en Noord. holland-Zuid en van de Maréchaussée Reserve van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Op de eerste dag worden er wedstrijden pistool- en revolverschie- ten gehouden; op 11 September zijn ae geweerschutters aan de beurt. Voor de winnende korpsen pistool- en geweer- schieten is het wisselschild beschikbaar. De prijsuitreiking heeft na afloop plaats in het paviljoen „Het Witte Huis" tegenover de ingang van de schietbanen. Zaterdag aanstaande speelt het Nederlands cricket jeugdteam een wedstrijd tegen een N.C.B.-team op het veld van Quick in Den Haag, aanvang elf uur. De samenstelling van het Nederlands jeugdteam luidt: P. van Arkel (HCC), (cap tain), Van Eek (Quick H.), wicketkeeper, Hageman 1HBS), Bakker (HCC), Van den Bosch (HCC),Van Staay (HCC), Dukker (Ajax A.), Van Liemt (R. en W.) Nieuwen- huizen (Quick H), Klaren beek (Union), Baak (PW). Res.: Groeneveld (R. en W.). AFDELING DRENTE ACHTER BONDS- BESTUUR. De afdeling Drente van de KNVB stelt zich achter de bestuursvoorstel len tot reglementswijziging, die Zaterdag in de bondsvergadering zullen worden behan deld. Dit bleek tijdens de jaarvergadering van deze afdeling. WEST-NEDERLANDRIT AFGELAST. De West-Nederlandrit, de jaarlijkse dag en nachtrit van de RAC-West, die op 3 en 4 September zou worden gehouden, zal we gens een naar het oordeel van de organisa toren onvoldoend aantal inschrijvingen dit jaar niet doorgaan. 9) „Ik wil zo graag weten, met welke expe rimenten hij kort voor de oorlog bezig was". „Geen flauw idee. Niets bijzonders be halve al zijn drukte over musea en dit en diat in een laboratorium, denk ik". „Uiteraard. Maar uit een brief, die ik in Valparaiso van hem kreeg, kort voor de oorlog, kreeg ik het idee dat hij aan iets heel belangrijks en iets heel anders bezig was dan gewoonlijk. Hij schreef iets over proefnemingen, die een revolutionnaire in vloed zouden hebben op een bepaalde be drijfstak, een voor het land vitale in dustrie of iets dergelijks. En hij schreef dat hij juist voor die proefnemingen het eiland gekocht had". „Dat is iets nieuws voor me. Nooit iets over gehoord". „Ik kan me niet indenken, wat het kan zijn", mompelde Bill afwezig. „Misschien geeft het eiland je een ant woord op die vraag". „Denk dat maar niet. Jouw vrienden uit het leger zijn me voor geweest. Van zee uit kreeg ik de indruk dat er niets meer overeind staat van wat er eens ge weest is". Het gesprek fladderde voort over andere onderwerpen, waar tussendoor Bruce iede re gelegenheid aangreep om Bill het beste te wensen op zijn onbewoonde eiland en de hoop uit te spreken dat hij er nog eens een schat zou mogen vinden. Ook de Admiral Hawkins kwam nog ter sprake, maar Bill vermeed alles, om het gesprek op het eiland en Portlevion te houden. Een harde Zuidwester gierde over het land, toen Bill met een groot deel van zijn schaarse aardse goederen in een vrachtwa gen Portlevion naderde. De lichten van het dorpje werden vrijwel geheel ver duisterd door de jagende regen. Hot land schap leek volkomen uitgestorven. In de Admiral Hawkins was echter leven genoeg. Toen Bill de herberg binnentrad was er een genoeglijk gezelschap van ge taande vissers bijeen in de gelagkamer. Hij had een telegram naar de herberg ge stuurd, waarin hij van zijn komst verwit tigde. Direct na zijn binnenkomst maakt hij kennis met Penrose, die hem zonder aarzelen begroette. „U moet de zoon van professor Macavoy zijn". „Inderdaad. Is 't bier goed? Dat moet ik eerst hebben". „Goed, goed, tja, wat wilt u vandaag de dag. Het is redelijk". „Dan is het goed genoeg voor mij. Mag ik een potje hebben?" Het duurde niet lang of Bill was er van overtuigd, dat hij toch deze dag niet meer naar zijn eiland zou kunnen komen. Het weer was te on gunstig. Penrose was maar al te blij, hem een kamer te kunnen verhuren. Penrose raakte in gesprek met Bill en vertelde met enthousiasme over diens va der, die hier blijkbaar een gezien man was geweest. Harry Polden, de oude visser, kwam er al spoedig bij en beaamde de her haalde verzekeringen van Penrose dat Bill, behalve het feit dat hij geen baard liet staan, het evenbeeld van zijn vader was. „Ja, ik heb Harry Polden verteld dat u kwam, en sinds dat ogenblik zit hij hier te drinken en op u te wachten". „Kende u mijn vader dan goed?" Penrose antwoordde voor Polden. „Ja, hij bracht uw vader voor het eerst naar het eiland". „Ja, dat is waar, Harry Polden. Mijn va der heeft veel over u geschreven in zijn brieven". „Ik zorg nog altijd voor zijn motorboot. Een pracht schuit". Dit was een verrassing voor Bill. Een aangename verrassing. Lange tijd zat hij enthousiast met Harry te praten over de boot, die nu ook zijn eigendom zou wor den, en waarin hij een ongedachte aan winst zag. Hij had gedacht onafhankelijk te zijn van de nukken en grillen van de vis sers voor zover het betrof verbinding met de bewoonde wereld, doch nu kon hij baas zijn over zijn eigen vrijheid. Bovendien was het een nieuwe weg voor hem naar de zee, waarheen zijn hart nog steeds trok. „Maar dan ben ik u een heleboel geld schuldig voor het onderhoud over zoveel jaren!" „O nee, helemaal niet. Juist andersom. Ik heb goed voor de schuit gezorgd, maar ik heb er ook wel eens gebruik van ge maakt, voor vissen en voor het rondvaren van toeristen. Mijn eigen boot is voor dat laatste heel beslist niet geschikt". Bill achtte dit het geschikte moment om Harry Polden eens nader aan de tand te voelen. „Hoor eens, ik wou eigenlijk heel wat van je te weten komen. Kunnen we ergens rustig onder ons praten?" ,,'tuurlijk", viel Penrose onmiddellijk in. „Ga mee naar mijn kleine kamer". „Hier heb ik heel wat met uw vader ge praat", zuchtte Polden, toen hij eenmaal in een gemakkelijke stoel gezeten was. „En daar wil ik nu juist eens iets over horen. Hier, steek eens op". Na allerlei verhalen, die Bill wel met aandacht aanhoorde, maar die hem niets nieuws vertelden, trok hij de stoute schoe nen aan door een vraag op de man af af te vuren. „Hoor eens, Harry, heb je enig idee waar om mijn vader Lobsterpot kocht en er ging wonen?" „Net zoveel als het mannetje in de maan". „Je weet dus helemaal niet, wat hij er eigenlijk uitvoerde?" Nee, daar bleek Harry zich eigenlijk nooit grondig in verdiept te hebben. Het was hem alleen opgevallen, dat de profes sor altijd planten, flessen en ingewikkelde apparaten naar het eiland sleepte, en dat hij erg veel op had met zijn kas. Het leek wel of hij alleen maar groente en bloemen wilde kweken. Maar waarom hij dat nu beslist op dat vervloekte eiland moest doen, dat was hem een raadsel. „En voor zover ik begrepen heb mocht alleen kapitein Turpitt er een voet aan wal zetten, behalve natuurlijk de professor zelf?" Nu, zo lag de zaak niet. Harry maakte hem al spoedig duidelijk dat er niemanl een voet aan wal wilde zetten behalve die twee („excuseer") dwazen die het noodlot wilden tarten. Harry was er echter van overtuigd, dat er niemand op het eiland geweest was in de tijd dat de professor er woonde, behalve hijzelf en zijn bediende Turpitt. De vissers hadden het anders ze ker geweten. „Zeg me eens, heb je ze gezien die och tend, dat ze voor de laatste keer naar Lob sterpot uitvoeren?" Welzeker, beaamde Harry. Ze kwamen de bar binnen, toen er een dichte mist hing. Er waren heel wat vissers binnen op dat moment. Iedereen keek stomverbaasd, dat ze de weg naar de herberg hadden kunnen vinden. En nu zijn de vissers van Port levion heus niet zo gauw van de kaart, maar een kind had ze allemaal met een pink omver kunnen gooien toen de pro fessor vertelde, dat hij onmiddellijk door die mist naar het eiland wilde varen. Allemaal hadden ze, nadat ze over de schrik heen waren, geprobeerd het twee tal van dit meer dan dwaze voornemen af te brengen, vooral omdat het tij op dat moment wel erg ongunstig was. Maar zij bleken Oost-Indisch doof te zijn. Turpitt verzamelde, nadar zij een paar glazen cog nac hadden gedronken, de pakken die de professor uit Londen had meegebracht, ze scheepten zich in in de motorboot, en voe ren weg in de mist. Dat was het laatste wat van ze te zien was geweest. Hoe de boot in 's hemelsnaam veilig 't eiland had be reikt was iedereen een raadsel geweest. Maar de volgende dag hadden verschillende vissers de boot aan de aanleglaats op Lob sterpot zien liggen. „En toen jullie een paar dagen lang geen teken van leven op het eiland waargeno men hadden, hebben jullie de politie ge waarschuwd?" Zeker. En die had geen spoor van beiden gevonden. De sleutel zat in de deur van het huis en niets wees er op dat er iets vermist werd. Het leek er op of iemand op het eiland op 't tweetal gewacht had, ze had overmeesterd en weggevoerd in een eigen boot. Dat was een van de theorieën van de politie. Maar Harry geloofde er niets van. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6