Nieuwe schrijfwijze van de Nederlandse taal Talrijke schepen zoeken op zee naar wrakstukken Voortaan: apostrof, ritme en reumatiek Dansschool Kwekkeboom - NIEUWE GRACHT 98 - Haarlem Washington geeft armslag aan handel met Oost-Europa Bloembollenhandel gehandicapt door voortdurende nattigheid 6 Namen van maanden en dagen zonder hoofdletter Het ongeluk met de Bontekoe Narcissen- en gladiolenkwekers het meest gedupeerd Aangrijpende tonelen bij Vargas' uitvaart Nieuwe gouverneur van K.M.A. te Breda DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 Landbouw werkt drie jaar voor één jaar defensie Wens van Benelux aan adres van het I.M.F. Embargo opgeheven op tachtig producten Commissie Indische Oorlogsslachtoffers Politie vuurt op betogers in Rio de Janeiro i Thans is de „Woordenlijst van de Nederlandse taal" verschenen, samengesteld in opdracht van de Nederlandse en Belgische regering. Dit betekent, dat er thans officiële voorschriften zijn gegeven voor de sclirijfwijze van de Nederlandse voorden volgens de Nederlandse Spellingwet 1947 en het Belgische Spelling besluit van 1947, waarbij een commissie van Nederlandse en Belgische deskun digen werd ingesteld, die onder voorzitterschap van prof. dr. C. W. van Hae- ringen, hoogleraar in de Nederlandse taal aan de rijksuniversiteit te Utrecht, deze materie nauwkeurig heeft bestudeerd. De woordenlijst voorziet in een dringende behoefte, daar de levende taal de verouderde woordenlijst volgens De Vries en Te Winkel reeds lang ontgroeid was. Allerlei regels, zoals vooral met betrekking tot de schrijfwijze van het voornaamwoordelijk gebruik, het gebruik van tweede naamvalsvormen als de, dezer en zijner, de schrijfwijze van bastaardwoorden en cle tussenklanken in samenstellingen dienden opnieuw te worden vastgesteld. Tevens heeft men in de woordenlijst voorschriften en aanwijzingen gegeven voor de spelling van spraakklanken, de verdeling van woorden in lettergrepen, het ebruik van het koppelteken, het deelteken en het weglatingsteken en het ge- ruik van hoofdletters. Hoewel er enkele ingrijpende wijzigin gen in de voorschriften voor de schrijf wijze hebben plaats gehad is er toch ook veel bij het oude gebleven. In elk geval is heel vaak naast een aangegeven nieuwe schrijfwijze ook de oude nog gehandhaafd. Dit is veelal ook een gevolg geweest van het geschipper in de commissie. Vaak was het een strijd van radicale hervormers te gen behoudzuchtiigen, waarbil het opmer kelijk was dat ten aanzien van bepaalde punten de Noord-Nederlanders behoud zuchtig waren en de Belgen radicaal wil den veranderen en bij de bespreking van andere punten de rollen waren omge draaid. Mannelijk of vrouwelijk Ten aanzien van de voorlichting over het woordgeslacht verschilt de nieuwe woor denlijst aanzienlijk van wat men tot nu toe in woordenlijsten en handwoordenboeken aantrof. De regeling van de „voornaam woordelijke aanduiding" is zeer tijdro vend geweest. Deze „voornaamwoordelijke aanduiding" d'ie samenhangt met manne lijk of vrouwelijk woordgeslacht, was vooral zeer belangrijk omdat ten Noorden van de- grote rivieren het „vrouwelijk" in de gewone gesproken taal vrijwel geheel verdwenen is. In het Noorden was de on derscheiding tussen mannelijke en vrou welijke woorden „hij" en „zij"-woor- den zoals zij in de nieuwe woordenlijst worden genoemd reeds lang kunstmatig geworden. Ten Zuiden van de grote rivie ren is het onderscheid tussen mannelijk en vrouwelijk nog springlevend. Z'uid-Nederlanders en de Vlamingen De Vlamingen zeggen van de klok dat ,,ze" stil staat, maar in het Noorden zal iedereen zeggen: Hij staat stil. In het al gemeen is er in Noord-Nederland toch een zeer sterke neiging naar de ,,hij"-vorm waar te nemen. Voortbouwende op de over tuiging dat men deze neiging naar „hij" niet ongeremd in de taal mocht laten voortwoekeren voor de Belgen was het behoud van een zekere eenheid in het „voornaamwoordelijk gebruik" tussen Noord en Zuid voorwaarde voor hun mede werking aan de nieuwe spellingsmaatrege len was het de moeilijke taak van de commissie een verdeling te maken tussen die vanouds als „vrouwelijk" bekend staan de zelfstandige naamwoorden waarbij de Nederlander zich naar zijn levende gespro ken taal in het geschrift zou mogen rich ten en dus „hij", „hem en „zijn" schrij ven en die waarbij de vrouwelijke vor men verplicht zouden blijven. Tot de eerste groep horen nu volgens de nieuwe leidraad namen van voorwerpen in de meest ruime zin (zoals klok, lamp e.d.). De consequentie hiervan is dus dat men van deze woorden mag (vooral niet: moet) schrijven „hij" en „hem". Verder is er naar gestreefd de verplichte „zij-woorden" on der te brengen in rubrieken die gemakke lijk te overzien en te leren zijn, zodat men hoopt dat dit in de practijk (en vooral ook bij het onderwijs) geen moeilijkheden zal opleveren. Een moeilijke taak van de commissie is geweest de schrijfwijze te regelen van de tussenletters in samenstellingen, de kwes tie dus van handelschool of handelsschool, van hondehok of hondenhok. De nieuwe regels zullen misschien niet alle moeilijk heden uit de weg ruimen, zij zijn stellig eenvoudiger dan de regels die tot nog toe golden. In samenstellingen zal de tussenklank als -e- worden geschreven (notedop), ten zij uit het eerste lid blijkt dat aan een meervoud wordt gedacht (hondehok, maar hondenbelasting Geen photo maar foto De kwestie van de schrijfwijze van de bastaardwoorden heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De Belgen wilden hierbij het verst gaan. Dit is een gevolg van het feit dat men in België reeds lang aan het ver-Nederlandsen van allerlei bastaard woorden toe was. Het radicaalste besluit dat ten slotte na lang vergaderen werd ge nomen was waarschijnlijk de algehele af schaffing van de ph, zodat woorden als fo to, filosofie e.d. voortaan alleen met f die nen te worden geschreven. Vervallen is ook de h achter de r zodat wij voortaan moe ten schrijven reumatiek en rytme, of, wat ook goed is: ritme. De radicale stroming in de commissie die de th in woorden als theorie en apotheek wilde vereenvoudigen tot t heeft haar zin ten- Woensdagmiddag heeft de sleepboot „Noord-Holland" van de firma Wijsmuller de haven van IJmuiden opnieuw verlaten om op de Noordzee weer naar wrakstukken van de verongelukte „Willem Bontekoe" te speuren. Ook nu bevond zich het hoofd van „general operations" van de K.L.M., de heer L. Sillevis aan boord. De K.L.M. heeft de sleepboot voor onbepaalde tijd van de firma Wijsmuller gehuurd ten behoeve van het onderzoek. Woensdagavond om kwart over zes heb ben de bergingsvaartuigen „Dolfijn" en „Bruinvis" van de N.V. W. A. van der Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam de haven van Hoek van Holland verlaten om zich naar de plaats in de Noordzee ten Westen van Bergen aan Zee te begeven, waar het wrak van de „Willem Bontekoe" moet liggen. Des avonds om half acht zijn de sleepboot „Winston Churchill" en het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" van de N.V. rederij v.h. Gebroeders Goedkoop te Amsterdam de haven van IJmuiden uitge varen om eveneens naar die plek te gaan. De K.L.M.-gezagvoerder Schroder, die Dinsdag met een Dakota van de K.L.M. op de Noordzee veel wrakstukken ontdekte, heeft Woensdagmiddag bii een nieuwe ver kenningsvlucht op een Noordelijker plek op de zee vele wrakstukken zien drijven. De sleepboot „Noord-Holland" is Woens dagavond omstreeks kwart voor tien in Ï.Tmuiden binnengekomen na een tweede dag te hebben gezocht. Er is echter thans niets van belang opgevist, zo werd mede gedeeld. De schepen van de Koninklijke Marine hebben ook gisteren de gehele dag gezocht, tot Woensdagavond laat echter zonder re sultaat. Aan boord van alle schepen die aan het opsporingswerk deelnemen, bevin den zich technici van de luchtvaartmaat schappij. Het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" is Woensdagavond tegen 11 uur in IJmuiden binnengekomen. Het schip had niets ge vonden. Ook de „Churchill", de „Dolfijn" en de „Bruinvis" zijn in IJmuiden gearr! veerd. Deze schepen gaan vandaag weder om naar de plaats waar het wrak moet liggen. De dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie verzamelt thans, onder leiding van kapi tein jhr. De Beaufort, alle gegevens die van belang kunnen zijn voor het voor-onder- zoek. Personen die op enigerlei wijze iets van het ongeluk menen te hebben gehoord of gezien, worden gehoord. In tegenstelling tot hetgeen Dinsdag werd gemeld, is thans gebleken, dat het tot dus verre geborgen enige stoffelijke overschot van een jongetje van negen jaar, nog niet met zekerheid kon worden geïdentificeerd. Tijdens een Woensdag gehouden lunch in het Kasteel Oud-Wassenaar, aangeboden naar aanleiding van het verschijnen van de woordenlijst der Nederlandse taal aan de leden der Belgisch-Nederlandse com missie die deze woordenlijst heeft samen gesteld, werd de voorzitter van deze com missie, prof. dr. C. B. van Haeringen, hoogleraar in de Nederlandse taal aan de rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Th. J. Cals, speldt de onderscheiding op de borst van prof. dr. Van Haeringen. slotte niet gekregen. Daaraan wilde het meer behoudende deel van de commissie beslist niet meedoen. Enkele malen heeft de commissie de kool en de geit gespaard door twee vormen toe te laten met een be paalde voorkeur voor een van de twee. Dat is in ruime mate gebeurd met woorden waarin een c voorkomt die als k wordt uit gesproken. Controleur mag kontroleur wor den, maar de voorkeur gaat uit naar de eerste vorm. Caricatuur wordt karikatuur met een voorkeur voor de laatste vorm. Minder hoofdletters Behalve voor het gebruik van het kop pelteken en het weglatingsteken welke heide enigszins zijn beperkt zijn nieuwe regels vastgesteld voor het gebruik van het deelteken. Ook zijn nieuwe richtlijnen ge geven voor het gebruik van hoofdletters. Men heeft door dit gebruik enigszins te re glementeren willen voorkomen dat door een overdadig gebruik van hoofdletters de tekst onrustig wordt gemaakt. Met het oog hierop moeten voortaan in afwijking van De Vries en Te Winkel de namen van wind streken, weekdagen, maanden en jaarge tijden met kleine letters worden geschre ven. Volgens de nieuwe leidraad waait de wind vandaag, donderdag 26 augustus, midden in de zomer, uit het noord-oosten. Van nu af zal dus de officiële schrijfwij ze van de Nederlandse taal zijn die welke in de nieuwe woordenlijst is vastgelegd. Dit betekent dat onmiddellijk op alle de partementen en andere rijksinstellingen, bij het onderwijs en op officiële examens (die overigens ook, naar keuze, cksamens zul len mogen worden genoemd) deze officiële Nederlandse taal zal dienen te worden ge schreven. Twee taken blijven er nog voor de com missie over: het vaststellen van dc regels voor de schrijfwijze van aardrijkskundige namen en voor die van historische namen. Over de eerste kwestie, die in België al is geregeld, is reeds een voorlopig rapport uit gebracht. Met de historische namen is een sub-commissie ook hier reeds een belang rijk stuk gevorderd. Op uitnodiging van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Joego slavische parlement zullen zes Kamerleden van de Partij van de Arbeid, die persoon lijke belangstelling hebben voor de toestand in Joegoslavië een bezoek aan dat land brengen. MIAMI BEACH (A.F.P.) -- De uitgaven voor de Amerikaanse strijdkrachten zijn in het laatste belastingjaar driemaal zo hoog als de jaarlijkse inkomsten uit de Amerikaanse landbouw, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van verdedi ging, Sea ton, op een bijeenkomst van oud strijders uit de tweede wereldoorlog in de staat Florida medegedeeld. Volgens de onderminister is tachtig pro cent van de gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht uitgerust met straalmotoren. „Vrije inwisselbaarheid" WASHINGTON. (United Press). Fi nanciële autoriteiten hebben hier gezegd, dat verwacht wordt dat de Nederlandse minister van Financiën, de heer Van de Kieft, op de jaarlijkse vergadering van de Internationale Bank en het Internationale Monetaire Fonds, welke op 26 September in Washington begmt, een pleidooi zal hou den voor vrije inwisselbaarheid. Dit zou stroken met de politiek van de Benelux-landen. Men meende, dat ook West-Duiitsland een dergelijke vrije in wisselbaarheid voorstond. Engeland zal op het moment waarschijnlijk niet verder wil len gaan dan 'het toepassen van vrije in wisselbaarheid voor de zogenaamde buiten landse rekeningen. Dit houdt in, dat andere landen, die in ponden sterling zaken doen, in staat zou den moeten zijn om sterling-bedragen om te wisselen voor harde valuta. Een derge lijke convertibiliteit zou dan eohter niet van toepassing zijn op Britse onderdanen. Men zeide, dat wanneer Engeland een algehele vrije inwisselbaarheid zou wil len invoeren, hiervoor een grote waar borgsom vereist zou zijn, welke door het Internationale Monetaire Fonds verschaft zou moeten worden en dit waarschijnlijk met steun van de Amerikaanse schatkist. Volgens deze zegslieden bevond de Ne derlandse directeur van de Internationale Banik en het Fonds, Crena de Iongh, zich nu op vacantie in Nederland, waar hij te vens besprekingen zou voeren met mi nister Van der Kieft. Dr. Crena de Iongh zou enige dagen voor de opening van de jaarvergadering in Washington terugkeren. Nadat Woensdagochtend in alle .vroegte de mijnenvegers „Volkerak" en „Hollands Diep" van de Koninklijke Nederlandse Marine uit Den Helder waren vertrokken om de Maandag begonnen speurtocht naar het wrak van de K.L.M.-machine „Wil lem Bontekoe" voort te zetten, werd Hr. Ms. zeesleepboot „Orkaan" in allerijl uitgerust met duikmaterieel om direct duikersassistentie te kunnen verlenen. ADVERTENTIE Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis „DANSNIEUWS" Telefoon 13525 WASHINGTON (United Press) Ha rold E. Stassen, leider van de Amerikaan se hulp aan het buitenland (F.O.A.), heeft nieuwe bepalingen uitgegeven die het voor naties die Amerikaanse hulp ontvangen mogelijk zal maken wat vrijer handel te drijven met de communisten. Er is een aan tal herzieningen aangebracht in de embar go-lijst van de „Battle Act" de lijst met strategische goederen die de vrije wereld naar de mening van de Amerikaanse rege ring aan het Sovjet-blok moet onthouden. Deze wet maakte het mogelijk Ameri kaanse hulp te ontzeggen aan naties die goederen zenden welke op de embargolijst staan. Stassen maakte een nieuwe lijst bekend, waarop het aantal aan embargo onderwor pen goederen is teruggebracht van 297 tot 217. De goederen die geschrapt zijn wor den niet langer beschouwd als belangrijk voor de oorlogvoering. De wijzigingen zijn alleen van toepassing op zendingen naar Oost-Europese landen. De contróle op zendingen naar Communis tisch China en Noord-Korea blijtf gehand haafd. De nieuwe lijst volgt in grote trekken de internationale overeenkomst die vijftien na ties onlangs hebben uitgewerkt. Dit ac- coord verzacht het embargo enigszins, Deze foto uit het Zwitserse plaatsje Triins toont hoe de straten er uitzien. Alles wat niet solide is bevestigd wordt door het kolkende water meegesleurd en zelfs fundamenten van huizen, zoals op de rechterzijde van de foto is te zien, moeten met man en macht worden beschermd tegen het vloedwater. Ook in de bloembollenstreek begint men danig last te krijgen van de voortdurende nattigheid. In de kleistreken heeft men lang niet op de „bouw" kunnen komen, waardoor de tulpen slechter werden en in de zandstreken kan men de narcissen niet rtroog krijgen. De gladiolen, van huis-uit warmteminnende subtropische planten, schijnen er de brui aan te geven en de ver wachtingen omtrent de oogst zijn dan ook zeer laag gesteld. De exporteurs van bloembollen klagen steen en been. De bollen die zij dit voorjaar al van de kwekers in de zogenaamde voor verkoop hebben gekocht, zijn dikwijls slecht. Van het zand gaat het wel. Zo gauw het wat „werkbaar" weer is kunnen de bol len daar worden gerooid, omdat het water in zand altijd snel wegzakt. Daar de werk schema's echter voortdurend moesten wor den veranderd heeft niet ieder kans gezien, alles op tijd te rooien. Groeischeuren, ziek groeien en nog meer onaangenaamheden zijn er het gevolg van. Op de klei in Noordholland Is de situatie nog hopelozer geweest. Daar heeft men niet het geluk, dat men na een paar dagen regen direct kan gaan rooien. Soms zijn de tuinen volkomen onbegaanbaar en dus komt er van het rooien niets. Zijn de bollen dan eindelijk aan de grond ont worsteld dan moet er eerst een dikke laag klei worden verwijderd. Dit gaat moeilijk en meestal gaat het nieuwe bruine velletje mee. De bollen worden dan vrijwel waarde loos voor de export. Er moeten nu eenmaal bollen worden geëxporteerd, die goed in de huid zitten, zoals dat in vaktermen heet. Aan de kwaliteit doet het niet veel af, als ze in het binnenland worden gebruikt. Ma ken dergelijke bollen een lange reis, dan krijgen allerlei soorten schimmels kans, hun vernielend werk te beginnen. En zeker als de bollen zo veel van het vocht hebben geleden als dit jaar, waardoor zij waar schijnlijk minder weerstand tegen aantas tingen hebben. In de strijd tegen het vocht hebben de tulpen een voorsprong. Daarvan weet men allang hoe men ze moet behandelen om ze zonder risico's droog te krijgen in de schu ren. De schuren zijn naar deze eisen ge bouwd. Bij de narcissen is het moeilijker. Deze moeten eerst op het veld drogen, zo dat ze goed „winddroog" zijn. Hierdoor wordt de kans op broei en te vroege wor telvorming verminderd. Door de voortdu rende regen van deze zomer droogden ze niet op het veld. Slechts weinig kwekers hebben voldoende ruimte om de narcissen in schuren onder te brengen en ze daar op kunstmatige wijze te drogen. Dit systeem is nog maar enkel jaren „oud" en niet iedere narcissenkweker heeft kans gezien een speciale ruimte met verwarming hier voor te laten bouwen. Hebben ze de bollen dan ook nog dit voorjaar voorverkocht dan zijn ze meestal nog aan een leveringster mijn gebonden, ongeveer half Augustus, en daaraan moesten ze zich houden. Men hoort dan ook vele verhalen van mensen, die de bollen niet op tijd droog konden krij gen en ze maar nat hebben geleverd. Dat betekent, dat in gevallen wanneer de bol len per kilo zijn verkocht, de exporteur een bepaald percentage van de factuur in min dering brengt. Hij wenst geen water te be talen, zelfs al zit het in de bollen. Gaat de kweker er niet mee accoord dan krijgt hjj ze weer thuis en kan dan proberen ze „op de veiling" te verkopen. Het brengt alle maal extra vrachtkosten met zich. Daarbij komt nog,, dat de narcissen dit voorjaar duurder waren dan thans, zodat hij ook dat verlies nog te slikken heeft. De exporteurs zijn op het ogenblik even min te benijden. Niet zelden worden ze voor de keus gesteld de natte bollen, die kans op schimmelen hebben, te weigeren of het er maar op te wagen. Die natte bol len zouden ze zelf wel droog kunnen krij gen als ze er maar altijd gelegenheid voor hadden, maar ook die is er niet, want de schuren liggen omstreeks deze tijd tot de nok toe vol en niet overal kan worden ge stookt. De prijzen zijn best op het ogenblik voor de kweker. Maar wat doen goede prijzen als een gedeelte van de oogst wordt afge keurd door de keuringsdiensten of de ex porteur? Men kan de bollen natuurlijk weer opplanten, maar er moet ook dit jaar geld zijn. Die kwekers, die ondanks alles goede bollen hebben weten te brengen zijn wel te benijden. Zij krijgen beste prijzen en weinig afkeuringen en zij zullen aan het eind van het jaar een plezierig cijfer onder aan hun balans zien staan. Ook met de gladiolen die eigenlijk over een paar weken moesten worden gerooid schijnt het droevig te zijn. Ze groeien niet, zijn ziek of lopen de kans het te worden en geen mens durft hierin te handelen of te verkopen. Er zijn zelfs al kwekers die het zekere voor het onzekere nemen en nu al aan het rooien zijn. Ze hebben liever kleine maar gezonde bollen, dan grote en zieke. Over hyacinten schreven wij nog niet. Dit is echter het élite-artikel. Die staan op de beste grond, worden het vroegst gerooid en komen in de beste schuren. Ondanks dat schijnen ze iets minder gegroeid te zijn. Maar wat er is blijkt beter dan de andere bollen. Ze zijn trouwens niet voor niets al tijd zo duur. maar voorziet ook in strikter naleving der bepalingen. Stassen zeide ervan overtuigd te zijn, dat de herzieningen een netto-voordeel voor de vrije wereld zullen opleveren. De Battle Act is niet van toepassing op goederen die uit de Verenigde Staten naar het Sovjet-blok worden gezonden. Voor Amerikaanse zendingen bestaat een aparte embargo-lijst. Stassen zeide dat bij het aanbrengen der wijzigingen rekening is gehouden met de noodzaak van de eenheid der vrije wereld, de waarschijnlijkheid van een langdurige spanning, de toenemende behoefte aan nieuwe markten en de economische voor delen voor de bondgenoten der Verenigde Staten. Bij beschikking van de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns en de minister van Financiën is ingesteld de Commissie van bijstand voor de Rehabili tatie van Indische Oorlogsslachtoffers. De commisie bestaat uit de volgende leden en buitengewone leden: dr. L. Neher, voorzitter; mr. A. P. G. Hens, plv. voor zitter; mevrouw H. Wich rs-Dutilh; C. W. van Driel, ir. J. D. Carrière, R. K. Bertsch, mr. J. E. Ysebaert, prof. dr. A. H. M. Al- bregts, P. Alons, luitenant-generaal b.d., B. A. van Ketel, P. C. Schoe, N. J. Ger- harz, kolonel b.d., mr. J. W. van Hoogstra ten, drs. P E. Moses, secretaris is mr. J. Biemond. De installatie der commissie door de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns is nog in deze maand te ver wachten. Het adres der commissie is Rut- ger Jan Schimmelpenninck. Laan 20 te 's-Gravenhage. RIO DE JANEIRO (Reuter-AFP) In Brazilië is wegens de dood van president Vargas een nationale rouw van acht dagen afgekondigd. Het stoffelijk overschot is per vliegtuig overgebracht naar Sao Borja, in Rio Grande do Sul, de geboorteplaats van de overledene aan de Argentijnse grens. Toen de stoet met het stoffelijk overschot naar het vliegveld reed, door brak een gedeelte van de menigte het cor don, omringde de kist en hielp mee deze naar het vliegveld te dragen. Enkelen droegen de kist en anderen vormden een cordon om de kist en de dragers. Volgens politieberichten is aan drieduizend perso nen uit de menigte, die de hele nacht bui ten het paleis hadden staan wachten, eer ste hulp verleend voor flauwten en hyste rie. Toen het vliegtuig op het vliegveld van Sao Borja landde, waren duizenden aan wezig. In Argentinië is officiële rouw afgekon digd wegens het overlijden van Vargas. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een talrijke menigte gedefileerd langs het stoffelijk overschot, dat in een gedeelte lijk met glas afgedekte kist lag opgebaard, zodat het gelaat van de overledene zicht baar was. Er deden zich aangrijpende to nelen voor. Sommige door droefheid over weldigde vrouwen, die in onmacht vielen, moesten weggebracht worden. Buiten, in het park, baden grote groepen mensen hardop. De aartsbisschop van Porto Alegre heeft bekend gemaakt dat er geen mis voor de overleden president gelezen zal worden, aangezien hij de rooms-katholieke wetten heeft overschreden door zich zijn leven toe te eigenen. Betogers hebben Woensdag het ministe rie van Luchtvaart aangevallen. In het centrum van Rio de Janeiro ziin politie- versterkineen aangekomen. Betogers jouw den de politiemannen uit en staken een politieauto in brand. De politie opende het vuur. Alle bladen, zelfs die van politieke tegen standers, hebben Woensdag hulde gebracht aan Vargas. Het merendeel van de bladen verwierp de geruchten, dat de laatste brief van Vargas, zijn politieke testament, een vervalsing is. De Duits-Zuid-Amerikaanse Bank te Hamburg verneemt uit Rio de Janeiro, dat de Braziliaanse minister van Financiën in functie blijft. Aangezien de kringen, die president Vargas tot aftreden dwongen, volgens berichten in de pers zeer veel waarde hechten aan samenwerking met deze minister, wordt verwacht, dat de Braziliaanse economische politiek in grote trekken op de oude voet zal worden voort gezet. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 6 October 1954, eervol ontheven van zijn functie van gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade-generaal K. F. Puffius, van het wapen der infanterie, en is be noemd tot gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie luitenant-kolonel W. Kloppenburg, van de generale staf. Deze laatste is tijdelijk benoemd en aangesteld, voor de tijd, dat hij de functie vervult van gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie bij het wapen der cavalerie, bij het regiment Huzaren van Boreel, tot kolo nel. Bij K.B. is voorts gehandhaafd, in zijn rang en ouderdom van rang, voor de tijd, dat hij de functie vervult van plaatsver vangend commandant van de 3e divisie, bij het wapen der infanterie, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade-generaal K. F. Puffius.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9