Moties over de tot uitstel EVG alle van debat afgewezen Weerbericht Voorstanders voorlopig in het defensief gedrongen Haarlems Dagblad Dat verdrag Franse Kamer vandaag weer strijdtoneel Franse pers geraakt in E.V.G.-vuur Visserij heipt zoeken naar de „Bontekoe" J. Vorrink neemt ontslag als Kamerlid Paus gelast aanval op Franse platteland Het woord is aan Vakverbond critiseert regering-Eisenhower Koloniale tijdperk is voorgoed voorbij Franc-Tireur keert zich tegen het regeringsbeleid Militie van Christus zal het marxisme te lijf gaan Prinses Wilhelmina morgen 74 jaar Aartsbisschop van Milaan - A. I. Schuster - overleden Internationale Visie voor Bescherming van het Kind Liberale Internationale Europese eenheid noodzakelijk Weerrapport ii il 4 ïi 69e JAARGANG No 43 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 8e JAARGANG No 197 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE Nationale Vergadering is in haar E.V.G.-debat gedoken. Er zijn meer dan veertig sprekers ingeschreven, waaronder alle „kopstukken" der partijen. Ook anderen, want zoals men weet zijn de tegenwoordige Franse partijfracties chro nisch verdeeld, en dat blijkt vooral bij een onderwerp als dit. Er is geen plotselinge verandering in gekomen sinds Mendès- France minister-president is. Deze premier in Frankrijk is de titel „président du conse.il"; de Franse aanduiding „premier" wordt in andere landen gebruikt staat pas sinds ruim twee maanden aan het hoofd van het bewind. Het lijkt langer, maar dat komt doordat hij in die korte tijd al zoveel bereikt heeft: de wapenstil stand in Indochina en de oplossing van de Tunesische crisis volgden elkaar snel op. Daarop wierp hij zich op het vraagstuk, dat in de Franse politiek de grootste ver warring heeft gesticht en waarin zijn voorgangers steeds een beslissing hebben vermeden. Hij sprak er zich niet zelf over uit, schiep een samenvatting der Franse bezwaren tegen het verdrag die ver gaan en zelfs de boven-nationale controle ingrijpend aantasten reisde ermee naar de Brusselse conferentie en stootte op een drachtig verzet van de vijf andere betrok ken landen: Nederland, België, Luxemburg, Italië en West-Duitsland. Zij kwamen enigermate maar niet op belangrijke pun ten aan de Franse bezwaren tegemoet. Dit was te verwachten, want in vier van de vijf gevallen is het verdrag reeds door de parlementen geratificeerd en Italië sloot zich bij de anderen aan. Nu heeft Mendès- France het verdrag met de Brusselse pro tocollen in de Nationale Vergadering ge bracht. Tevoren hseft hij zich steeds op het standpunt ges.eld dat hij een beslissing wenst en tegen verder uitstel is. Volgens het laatste nieuws zou hij zich bij een meerderheids-votum van het parlement, dat uitstel tot half September voorstaat om onderhandelingen met de andere lan den te heropenen, neerleggen. Aan een verwerping of aanvaarding van het ver drag verbindt hij niet het lot van zijn re gering. Als tot heropening van onderhan delingen besloten zou worden, zou dit on getwijfeld betekenen dat Amerika en En geland er ook weer in gemoeid werden. Mendès-France heeft de Engelsen er al direct in betrokken toen hij uit Brussel meteen naar Londen is geeaan en daar vijf uur met Churchill en Eden heeft be raadslaagd. De resultaten zijn niet bekend: tijdens het huidige debat in de Nationale Vergadering zal hij vermoedelijk wel enige mededelingen ook daarover doen. Er is sinds Brussel heel wat alarm ge slagen. De kans dat het Franse parlement de E.V.G. in haar huidige vorm zou aan vaarden, schijnt vrijwel uitgesloten en dit heeft tot sombere voorspellingen in ver schillende bladen geleid. Sommige zijn de mening toegedaan, dat de kans op Europese eenheidsvorming, aaneensluiting, „integra tie", staat of valt met de E.V.G.,Dat ver dient nadrukkelijke tegenspraak. Europese eenheidsvorming hangt niet uitsluitend af van de voorrang van een militair verdrag. Er zit veel meer aan vast. Daarbij is veler streven, om Mendès-France nu tot zonde bok te maken zacht gezegd onrechtvaardig. Hij heeft het uitstel der laatste jaren niet veroorzaakt. Dat hebben zijn voorgangers gedaan en hij heeft zich voortdurend tegen het ontwijken van beslissingen gekeerd. De politieke verwarring in Frankrijk, die wii nu al jaren kennen en die de Fransen zelf geenszins hebben ontkend, kan zeker niet op zijn rekening geschoven worden. Nu is er eindelijk een minister-president in Frankrijk die daden heeft volbracht: snelle daden. Laten wij er ons in verheugen als hij de kans krijgt zijn land economisch te saneren waarvoor hij reeds volmachten heeft tot 31 Maart en het vertrouwen in het bewind te herstellen. Aan een tot ge zonde kracht teruggekeerd Frankrijk heeft West-Europa dringend behoefte en zonder dat land blijft het zelf zwak en totaal on evenwichtig. Door de Belgische minister van Buiten landse Zaken' Spaak is vorige week een nieuw bemiddelings-voorstel aan Mendès- France gedaan. Hij heeft dat alleen gedaan, niet namens „Benelux". Uit een commu niqué uit Den Haag blijkt dat in het Ne derlandse regerings-standpunt sinds de Brusselse conferentie geen verandering is gekomen. Den Haag wacht het resultaat van het Franse parlementsdebat af. Een Frans blad, Le Monde, heeft gemeld dat minister Beyen een direct beroep op presi dent Coty heeft gedaan. Dat is onjuist. Officiële betrekkingen uiten zich niet in zulke vorm: van minister tot staatshoofd. Een informeel gesprek zij vertoefden toevallig in hetzelfde oord in Frankrijk heeft misschien plaatsgehad. Maar dat is iets anders. Men moet niet geloven dat de ondergang der Europese integratie voor de deur staat. Zo heet wordt de soep niet gegeten. Er zijn al zoveel schokken en tegenslagen geweest. R. P. (Van onze correspondent in Parijs) Het gehele afgelopen weekeinde, van Zaterdagmiddag tot Zondag te middernacht, is de Franse Nationale Vergadering het strijdtoneel geweest, waarop de voor- en tegenstanders van de Europese Verdedi gingsgemeenschap zich voor het eerst sedert vier jaren hebben ontmoet. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of deze beslissende debatten, die op hoog peil worden gevoerd, nog een, twee of misschien drie dagen zul len duren. Wel staat vast dat de verlan gens van verscheidene afgevaardigden, die in een reeks van moties waren vastgelegd met de bedoeling de debatten voor onbe paalde tijd uitgesteld te krijgen, niet zul len worden beantwoord. Een rechtse afge vaardigde, generaal Aumeran, een felle tegenstander van de E.V.G., diende zelfs een bijzondere motie in om het verdrag Zondagmiddag al te verwerpen. Dit voor stel leidde gistermiddag tot een onderbre king van de vergadering.die Mendès-France gebruikte voor een buitengewone bijeen komst van de ministerraad. Bij monde van twee oud-premiers, René Mayer en Paul Reynaud, die beiden voor de E.V.G. zijn, was dat voorstel van de generaal krachtig bestreden met het ge zonde argument dat in het oog van een zo voornaam probleem als de verdediging van West-Europa alle ingeschreven sprekers aan de beurt moeten komen. Er stonden er toen nog ruim zestig op het lijstje van voorzitter Le Troquer, onder wie Herriot, Daladier, Bidault, Schuman en vele andere beroemdheden. Ook de regering, die tevo ren besloten had eensgezind met Mendès- France te blijven, door haar streven voort te zetten naar een schikking, bleek hetzelf de standpunt te huldigen. Hoe uitvoeriger de gedachtenwisseling zal kunnen wezen, hoe groter belang de wereld zal hechten aan -onze uitspraak, zo liet de minister president weten. Hoe zonderling de motie-Aumeran ook wezen mocht, uit de inhoud bleek in ieder geval de overmoed, waarover vele tegen standers van de E.V.G. beschikken. Dat de voorstanders aan de verliezende hand zijn, blijkt uit de tegemoetkomendheid van ver schillende woordvoerders, vooral achter de schermen. Zo werd Zaterdagnacht in de wandelgangen bekend, dat de drie oud premiers (Mayer, Antoine Pinay en Robert Schuman) Mendès-France hadden voorge steld de afgebroken besprekingen van Brussel met de vijf deelgenoten te hervat ten op basis van de verwom°n voorstellen van de huidige regering. Me^^s-Francè was toen echter al vastbesloten een uit spraak van de Kamer uit te lokken en aan dit plan, waarop de voorstanders dagen hadden gebroed, is geen gehoor gegeven. Magistrale rede Nadat Zaterdagmiddag en -avond en een deel van de nacht de rapporteurs van zes Kamercommissies, onder wie de socialisti sche oud-minister Jules Moch, hun eens luidend afwijzende oordelen over de E.V.G. ten beste hadden gegeven, begon Mendès- France Zondagmorgen om elf uur zijn rede die ruim vier uur duurde en een toonbeeld was van helderheid en magistraal oratorisch Vermogen. Mendès-France, die uitstekend in vorm was en zijn rede slechts een enkele maal onderbrak om een slok melk te ne men, heeft een uitvoerig verslag gegeven van zijn verblijf in Brussel, waaraan hij, naar zijn zeggen, de pijnlijkste herinnerin gen bewaarde. In hoffelijke en diplomatieke termen hadden zijn vijf collega's hem aan het ver stand gebracht, aldus Mendès-France, dat zij weinig of geen vertrouwen stelden in het woord van een officiële vertegenwoor diger van Frankrijk. Onder die omstandig heden was het begrijpelijk dat de vijf er weinig voor voelden hun Europese ziens wijze te herzien, laat staan te onttakelen. Ze hadden Mendès-France eenvoudig niet geloofd toen hij beloofde alles op het par lementaire spel te zetten om de E.V.G. aan vaard te krijgen, indien zij eerst hadden toegestemd in de concessies, die de Franse regering noodzakelijk achtte. De Kamer, die in de grootste spanning zat te luisteren, sprong even later, om zo te zeggen, op van verbazing toen de pre mier een uitlating aanhaalde van kanselier Adenauer, die op een persconferentie ver- Het ontzet van Groningen in 1672 is dezer dagen met veelsoortige feestelijkheden herdacht. Een concours hippique en een maskerade vormden er de spectaculairste onderdelen van. Hier ziet men een tafereel uit de maskerade, die onder de titel: „Groningen constant, beholt van 't land" in het stadspark voorbij trok. klaard moet hebben dat voor het eerst sedert drie jaar de overige landen van klein-Europa uit de mond van Mendès- France duidelijk hadden vernomen welke grieven Frankrijk eigenlijk tegen het ge tekende verdrag had. Die bezwaren lichtte Mendès-France nogmaals uitvoerig toe. Hij maakte duidelijk waarom hij, ondanks de grote betekenis van het debat, het be staan van zijn regering toch niet op het spel wilde zetten. Ik zou de vertrouwenskwestie zeker heb ben gesteld, indien ik er te Brussel in was geslaagd mijn ontwerp door de vijf landen aanvaard te krijgen. Dat is helaas niet mo gelijk geweest. Mendès-France gaf toe dat de vijf hem op verschillende punten tege moet waren gekomen. Die concessies zou den echter worden vastgelegd in een plech tige verklaring in plaats van een protocol gelijk Mendès-France verlangd had dat dezelfde waarde als het verdrag zou hebben. Onder luide bijval riep de premier uit: Mijn handtekening onder zo'n over eenkomst zoudt u ongetwijfeld meteen heb ben uitgevlakt. Mendès-France heeft zich nog eens ver dedigd tegen het verwijt dat hij Duitsland in een minderwaardige positie zou hebben willen duwen. Hij had alleen de vinger gelegd op enkele onvolkomenheden in de tekst, die, volgens hem, het gevolg waren van een te star juridisch standpunt. Hij wees op een tegenspraak in de uitlatingen van zijn beide voorgangers Schuman en Bidault over de vrijheid van Duitsland om uit d'e E.V.G. te treden als dit land her enigd zou zijn. Die vrijheid was op een vorige conferentie van de zes, waar Bidault aanwezig was, erkend en volgens Mendès- France terecht. Om echter te voorkomen dat Duitsland misbruik zou maken van dat voorrecht, door na een hereniging nieuwe voordelen te bedingen, had Mendès-France voor alle zes leden datzelfde recht van uittreden gevraagd. Ook met dat verzoek had hij bij dovemans oren aangeklopt. Geen vinger De voorlopige balans van de belangrijke debatten in de Franse Kamer valt in het nadeel van de voorstanders van de E.V.G. uit. Ofschoon men de onpartijdigheid van de uiteenzetting van de premier moeilijk ontkennen kan, heeft hij toch ook geen vinger uitgestoken om de E.V.G. over de brug te helpen. Toen een M.R.P.'er (R.K.) de premier in de rede viel met de opmer king dat de keuze luidde: E.V.G. of Wehr- macht, antwoordde Mendès-France dat er nog wel een ander alternatief bestond. Het ogenblik was echter nog niet aangebroken om de verschillende oplossingen voor een Duitse herbewapening te onderzoeken. De premier onderstreepte nogmaals dat ook zijn regering zich onverbrekelijk verbon den gevoelde met het Atlantisch pact, dat hij de grondslag noemde van de Franse buitenlandse politiek. Mendès-France heeft opnieuw een diepe indruk op de Kamer gemaakt en wanneer de stemming gistermiddag was gehouden, zou de E.V.G. ongetwijfeld verworpen zijn. De enige kansen, die de E.V.G. nog schij nen te resten vormen de redevoeringen, waarmede voorstanders van gewicht als Mayer die gisteravond al vrij kort ge sproken heeft Pinay, Schuman, Èeynaud zich laten gelden. Aan hen zal de taak ten deel vallen de gevaren op te sommen, die voor de gehele Westerse wereld aan de verwerping van de E.V.G. zijn verbonden: een afzondering van Frankrijk, verwijde ring van de Verenigde Staten met het ge vaar van een herlevend isolationisme, en nieuwe onderhandelingen met Duitsland, dat sterker en daardoor ook vermoedelijk halsstarriger is geworden. Over die risico's zijn de meeste sprekers en alle rapporteurs tot nu toe met een merkwaardige lichtzin nigheid heengegleden. Maar het is een ken merk en een uitvloeisel van het nationa lisme dat zich in Frankrijk de laatste maanden doet gelden, de risico's van uit het buitenland minder zwaar te doen we gen dan de angsten en de zorgen Ln het binnenland. PARIJS (Reuter) De Franse pers neemt krachtig stelling deels voor, deels tegen bekrachtiging van het EVG-verdrag. Tot de eerste groep behoren de conserva tieve „Figaro" en de „linksgeoriënteerde anti-communistische „Franc Tireur". Tot de tegenstanders behoren onder meer het pro-communistische blad „Libération", het links-onafhankelijke „Combat" en het offi ciële orgaan van de communistische partij „l'Humanité". „Franc-Tireur", die tot dusver de rege- ring-Mendès-France steunde, verwijt de Franse premier thans geen duidelijk stand punt in te nemen jegens de EVG. Het blad is van mening, dat wanneer Mendès-France zijn amendementen op het EVG-verdrag bij de Nationale Vergadering had ingediend alvorens naar Brussel te gaan, zijn onder handelingspositie veel sterker zou zijn ge weest. Als Mendès-France nog steeds zou denken, dat een meerderheid zijn voor stellen zou goedkeuren, zou hij deze alsnog in stemming kunnen brengen om de vijf andere EVG-landen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te bewijzen, dat on derhandelingen op deze grondslag mogelijk waren en Mendès-France zou volgens het blad de gelegenheid tot een korte onder breking van het debat ter hervatting van de onderhandelingen, die dit keer beter voorbereid zouden zijn, hebben kunnen aangrijpen. Deze gelegenheid hadden de „Europeanen" in de Nationale Vergadering hem geboden. Mendès-France had evenwel nergens in zijn rede bereidheid getoond om het overleg over de EVG te heropenen. De „Figaro" merkt op, dat de andere vijf EVG-landen zich bereid hadden verklaard, hun souvereiniteit prijs te geven op ver zoek van Frankrijk. Op het ogenblik is volgens de „Figaro" geen enkel land in het Westen werkelijk souverein. Het rechts- radicale blad „Aurora" schrijft, dat het EVG-debat Frankrijks positie in de wereld zal bepalen. De „Libération" noemt het EVG-verdrag een „verraadverdrag". Elke regering, die zou willen pogen het in een verkapte vorm aangenomen te krijgen zou ten val gebracht worden. De „Combat" be treurt het, dat de Nationale Vergadering tot dusver geen gelegenheid gekregen heeft duidelijk „ja" of „neen" op de EVG te zeg gen. Mendès-France had niet kunnen han delen zoals hij met de vraagstukken Indo china en Tunesië had gedaan. „Laten wij hopen, dat hij dit niet zal behoeven te be treuren," aldus „Combat". Naar wij vernemen heeft men gisteren drie kotters ingeschakeld bij de tot nu toe vergeefse naspeuringen naar het wrak van de „Willem Bontekoe". Hetzij in span, het zij met de trawl zullen deze schepen, die vandaag versterking zouden ontvangen van nog een aantal Noordzeekotters het door de Marine afgepaalde gebied afzoeken. De Hector van rederij Wijsmuller kwam gisteravond onverrichterzake terug. In middels zijn de twee bergingsvaartuigen „Dolfijn" en „Bruinvis" Zondagochtend vroeg naar Maassluis teruggekeerd, waar uit afgeleid wordt, dat deze vaartuigen niet langer zullen assisteren. De Hulp in Nood voer na terugkomst van zee door naar Am sterdam, zodat ook dit bergingsscheepje waarschijnlijk niet meer zal helpen. Reeds enige tijd weet men in de visserij kringen te IJmuiden te vertellen, dat vis sersvaartuigen met het echolood het wrak van de „Willem Bontekoe" hebben aange- lood, hoewel natuurlijk niet met volstrekte zekerheid kan worden gezegd, dat dit geen ander wrak is.' Men neemt echter wel aan, dat de visserij, wellicht ten koste van enige netten, klaarheid zou kunnen brengen in het tragische mysterie rond de vliegramp. De IJmuidense en de twee Wieringse kotters zijn begonnen met een strook van 5 bij 5 zeemijlen strook voor strook zorg vuldig af te zoeken. De IJM 27 van schipper Clots is Zondag morgen naar de vermoedelijke plaats van de ramp gevaren nadat er een verhoging op de zeebodem was aangetroffen tijdens de thuisstoom. Deze melding aan de heer L. Sillevis, die op de „Noord Holland" de onderzoekingen leidt, was aanleiding tot het inschakelen van zowel de IJM 27 als de WR 33 en WR 67. Schipper Clots meent, dat de kotters de enige zijn, die het wrak zullen kunnen vin den als het er ligt; de stalen sleepnetten van de mijnenvegers zijn daarvoor niet ge schikt omdat de oorlogsshepen niet op vis sen zijn gebouwd. De KLM heeft de drie kotters voor deze week gecharterd. Zondag hebben ook twee mijnenvegers van de Koninklijke Marine met sleepkabels en een dreg het zoeken naar overblijfselen van de „Willem Bontekoe" voortgezet. „De Orkaan", een sleepboot van de Koninklijke Marine, voer eveneens uit, doch moest het zoeken vrij snel staken tengevolge van het ruwe weer. De heer J. J. Vorrink heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van de Kamer, daar verwacht moet worden, dat zijn ziekte hem voor geruime tijd zal beletten zijn functie als Kamerlid uit te oefenen. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft van dit besluit met leedwezen kennis genomen, doch nu de ziekte van de heer Vorrink zeer langdurig is gebleken ziet ook het partijbestuur zijn besluit als onver mijdelijk. Opvolger van de heer Vorrink als Kamerlid is dr. W. H. Vermooten te Am sterdam, voorzitter van de Amsterdamse federatie van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. VATICAANSTAD (Reuter). Het Vati- caan heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat Paus Pius XII een nieuwe vorm van „religieuse aanval op de ontkerstende mas sa's op het Franse platteland heeft goed gekeurd. Hij heeft opdracht gegeven tot de instelling van een instituut te Pontigny, nabij Auxerre in Midden-Frankrijk, waar een nieuw corps bijzonder goed opgeleide priesters zal worden gevormd onder toe zicht van een speciaal hiertoe benoemde bisschop. Deze priesters zullen als „stoottroepen" worden gebruikt in plattelandsgebieden, waar een kritiek tekort aan geestelijken heeft geleid tot verlies voor de kerk en in sommige gevallen tot uitgebreide marx istische penetratie. De priesters zouden in kleine groepen werken. Elke groep, van drie tot vier priesters, zal trachten het geloof opnieuw te doen leven in een gebied, dat een tien tal parochies zonder parochiegeestelijken beslaat. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de Paus het nieuwe instituut een „speciale militie van Christus" heeft genoemd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chamfort: De meeste lezers zetten hun boe ken in hun boekenkast en de meeste schrijCers zetten hun boe kenkast in hun boeken. Morgen zal Prinses Wilhelmina haar 74ste verjaardag vieren. MILAAN. (Reuter). Kardinaal Alfredo Ildefonso Schuster, aartsbisschop van Mi laan, is op 74-jariige leeftijd overleden. Zijn diocees was met 3.000.000 het groot ste van Italië. Door zijn dood is de tweede vacature ontstaan in het uit 70 leden bestaande col lege van kardinalen. De eerste vacature ontstond door de dood van kardinaal Mas simo Massimi. Bijna twee jaar geleden heeft de Paus het college voltallig gemaakt. Kardinaal Schuster was indertijd aan wezig bij het onderhoud van Mussolini en vertegenwoordigers van het verzet. Men kwam toen echter niet tot een vergelijk. WASHINGTON (AFP) De wetgeven de commissie van het Amerikaanse vak verbond C.I.O. (Congres of Industrial Or ganisations) heeft in een rapport aan alle bureaux van het verbond ernstige critiek uitgesproken over de regering-Eisenhower en het Congres. Enige van de slechtste be sluiten van het Congres waren voortgeko men uit aanbevelingen van de regering- Eisenhower, aldus het rapport. De Taft-Hartley-wet was ondanks de verkiezingsbelofte niet herzien. Eisenhower had integendeel geprobeerd een wetgevend programma te doen aannemen, dat deze wet nog gevaarlijker voor de arbeiders zou maken. Ook werd aanmerking gemaakt op het landbouwbeleid. Bovendien zou de president het evenwicht van de begroting gesteld hebben boven nationale veiligheid in internationale zaken en boven econo mische zekerheid op binnenlands gebied. Tenslotte zou hij tekort zijn geschoten in zijn internationale economische verplich tingen door de overeenkomsten op basis van wederzijdigheid niet voor drie jaren te doen verlengen en door de programma's voor technische en economische hulp aan het buitenland te besnoeien. BELGRADO f Tan joeg/Reuter) De Al gemene Raad van de Internationale Unie voor de Bescherming van het Kind heeft Zaterdag op zijn eerste bijeenkomst te Za greb de Nederlandse afgevaardigde dr. Ch. de Jong tot nieuwe president van de Inter nationale Unie gekozen. De raad besloot, dat vier October jaarlijks als „Wereldkin derdag" zal worden gevierd. De jaarlijkse conferentie van de Unie begint Maandag en zal door president Tito worden geopend. Bij de Amerikaanse Lockheed Aircraft Corporation heeft de K.L.M. drie vliegtuigen besteld van het type op bovenstaande afbeelding. De vleugeltankp kunnen 2275 liter benzine bevatten, het vliegbereik bedraagt 4629 mijl, wat betekent dat op de lijn Amsterdam-New York geen tussenlandingen meer nodig zijn. KNOKKE (Reuter-Belga). De liberale internationale heeft een resolutie aange nomen, waarin gezegd wordt dat „de da gen der kolonisatie" voorbij zijn. Er wordt eerbied geëist voor het liberale beginsel van vrijheid voor personen en naties in Azië. Aangedrongen wordt op nauwere samenwerking tussen de liberalen van Azië en van het Westen. Door financiële en technologische samenwerking moest de levensstandaard van de Aziatische volken omhoog gebracht worden zonder hun vrij heid te beperken. In een resolutie over de Europese toe stand wordt verklaard, dat: ondanks sommige veranderingen in tac tiek de politieke strategie van de leiders van Moskou dezelfde blijft: de overheer sing van de wereld; onderhandelingen met deze leiders waarbij met dit feit en met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren geen rekening worden gehouden, noodlot tige gevolgen zouden hebben voor de open bare mening aan weerszijden van het ijze ren gordijn; nauwere integratie van de politiek der West-Europese naties op het gebied van de buitenlandse politiek, de landsverdediging en economische sociale kwesties noodzakelijk is; alle regeringen, parlementen en politieke partijen wordt verzocht de Europese economische een heid tot stand te brengen, via de geleide lijke liberalisatie van de markten, in vrije concurrentie en onafhankelijk van elke leerstelling; de voorzetting van de pogin gen om de integratie van de politieke en economische activiteit der zes mogendhe den van de Europese Kolen- en Staalge meenschap uit te breiden, een onmisbare voorwaarde is voor de volledige vreedzame integratie van geheel Europa, op basis van politieke vrijheid en van het recht der naties om zelf over haar lot te beslissen; de plannen voor regionale integratie, zoals die van de Benelux-landen en Scandina vië, worden aangemoedigd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 77 r1 I c? •A3 -A* Stockholm regen ZZW 4 19 0,1 Oslo regen ZZW 4 22 2 Kopenhagen motregen ZW 8 18 0,1 Amsterdam half bew. W 8 19 0,1 Londen zwaar bew. WZW 6 19 0 Parijs onbewolkt ZW 3 22 0 Bordeaux mist windstil 26 0 Grenoble mist windstil 24 0 Nice licht bew. NW 1 23 0 Genève mist windstil 24 0 Zürich mist windstil 24 0 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Berlijn regen WZW 4 19 3 Frankfort nevel ZZW 6 22 0 München nevel ZZW 2 T9 12 Wenen nevel W 2 0 Innsbruck nevel windstil 20 0,6 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Neerslag laatste 24 uur 0<^XX>OCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCXXXXXX)OOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOC X VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 31 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.32 uur. Maan op 9.24 uur. onder 19.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 Augustus Hoog water: 4.45 en 17.07 uur. Laag water: 0.37 en 12.52 uur. Dinsdag 31 Augustus Hoog water: 5.18 en 17.39 uur. Laag water: 1.11 en 13.21 uur. iooogoo°<^03COD30cacoaorr1Yrrrinr»VTYYvvyv-rvvwv-.-.-.-.-.......

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1