Alle hinderpalen in Londen zijn gisteren uit de weg geruimd Weerbericht Vordering Mendès-France accoord met Spaaks controle-voorstel Bonn zet sluitsteen in zijn brug naar de Balkanlanden Nieuw jaar met Duitse militairen in uniform Het woord is aan. Volgende week wordt oude band met Turkije in volle glorie hersteld Tsjoe is onvermoeibaar met zijn Formosa-eis Tipgever van Didès zou voortvluchtig zijn Prins Bernhard bezocht een Zoeloedorp Indonesië verrast door Australische felheid Nautilus overgedragen Peking moet met meer ijver in de leer gaan bij Moskou Rooskleurige economische toestand in Europa Kamer schonk de regering van Scelba vertrouwen Weerrapport II 69e JAARGANG No 71 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboóm VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dacjtalaa editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 223 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN LANCASTER HOUSE te Londen, waar de negen delegaties van het Westen pogen een nieuwe vorm van defensieve samenwerking te scheppen ter vervanging van de door het Franse parlement verwor pen E.V.G., is Woensdlag een belangrijke vordering gemaakt. Niet direct ter confe rentie zelf, maar door een besluit van de Engelse regering genomen in een nachte lijke kabinetszitting in Downing Street. Nadat de buitenlandse deelnemers aan de conferentie de avond in de ambtswoning van Winston Churchill, als zijn gasten, had den doorgebracht en vertrokken waren naar hun hotels en ambassades, begon die zitting om half twaalf. Het is een oud ge bruik in vele landen om dramatische be slissingen in nachtzittingen te nemen, het geen ongetwijfeld zijn uitwerking op de verbeeldingskracht van velen doet gelden. En dit besluit is inderdaad niet alleen door zijn feitelijke inhoud van grote betekenis. De feitelijke inhoud zegt, dat Engeland zich bereid verklaart vier divisies van zijn landstrijdkrachten en „tactische lucht macht" op het vasteland van Europa te houden en deze strijdkrachten niet terug te trekken tegen de wens van de meerder heid der zeven leden van het (te wijzigen) Verdrag van Brussel. Alleen ingeval van een acute noodtoestand over zee zou het daarvan afwijken hetgeen overeenstemt met het standpunt dat ook de Fransen al eerder ten aanzien van hun eigen strijd krachten hebben ingenomen. De bijzondere betekenis van dit besluit der Engelse re geerders ligt in de omstandigheid, dat zij voor bet eerst bereid zijn gebleken de be schikking over een deel een belangrijk deel van hun strijdmacht uit handen te geven en die over té laten aan een meer derheid van de mogendheden waarmee En geland een defensie-verdrag wil aangaan. Dit betekent voor de Engelsen het betre den van een nieuwe weg met een zo in grijpende verplichting tot deelneming aan de verdediging van West-Eurona, dat men van een uitgesproken koerswiiziging mag spreken. Wie zich, vergelijkenderwijs, herinnert hoe de Amerikanen indertijd hun afzonderings-politiek zijn gaan prijsgeven en verder gegaan zijn op die weg, is tot hoopvolle gevolgtrekkingen voor de toe komst geneigd. Een besluit als dit zou kun nen betekenen dat de Engelsen de weg hebben ingeslagen, die op den duur naar hun deelneming aan een veel verder gaan de Europese aaneensluiting zou kunnen leiden. De mededeling van de Engelse bereid verklaring door minister Eden is begrijpe lijkerwijze door de ministers der andere ter conferentie vertegenwoordigde landen met grote voldoening ontvangen, in de eer ste plaats door de Franse premier Mendès- France, die heeft gezegd dat Engeland de hoogste verwachtingen ten aanzien van dit belangrijke punt heeft vervuld en dat hii dit aanbod als een krachtige hulp voor bet welslagen der conferentie beschouwt. De anderen zijn hem in dergelijke instemming gevolgd, waarbij de Duitse bondskanselier Adenauer zijn dank uitte in naam van het Duitse volk en het Engelse besluit de be slissende gebeurtenis ter conferentie noem de. De eindbeslissing brengt het evenwel nog niet; daarom staat boven dit artikel ook alleen het woord Vordering. Want nu is de kwestie der onderlinge controle op de bewapening aan de orde gekomen. Men- dès-Franre heeft daaromtrent voorstellen gedaan, die (volgens mededelingen omtrent het besprokene) ver gaan met name in hun beperking van de Duitse be- waöening in eigen land en de Duitse mo gelijkheden van wapenproductie. De lezer, kan de inhoud dier voorstellen in dit num mer vinden. Zij zouden o.a. inhouden dat alle nieuw op te richten wapenfabrieken het gemeenschappelijk eigendom van de leden-staten van het herziene Verdrag van Brussel zouden worden. De nadruk moet hier wel liggen op het woord nieuw: het huidige ontwapende West-Duitsland bezit geen wapenfabrieken, in tegenstelling met de andere landen, zodat deze bepaling het wel in het bijzonder zou treffen en het in dit opzicht niet in dezelfde positie doen verkeren. Commentaar op dit punt kan overigens beter verdaagd worden, Wat het Britse aanbod betreft, welks be kendmaking wèl met zekerheid geschied is, valt op te merken dat dit zeker als een succes van Mendès-France's beleid valt te noteren. Herinnerd zij aan de on deze plaats geuite suggestie van een door hem gevoerd beleid op langer termijn. Dat bewaarheidt zich nu wel: als de E.V.G. door het Franse parlement was aangenomen, zou men deze belangrijke koerswijziging in de Engelse politiek ten aanzien van Europa niet heb ben bereikt. Mendès-France heeft, het zii hier herhaald, inderdaad alles in beweging gebracht. R. P. NEW YORK (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft in de Algemene Vergadering van de UNO verklaard, dat de kwestie-Nieuw- Guinea een zaak van levensbelang is, wel ke een gevaar vormt voor de vrede en de veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Minister Sunarjo zeide dat zijn delegatie „verrast" was door de toon en de opmerking van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, „te meer door de gematigde toon, waarin de Nederlandse afgevaardig de sprak". Hij zeide te erkennen, dat Australië, „als bestuurder van Oost-Irian", begrijpelijk belang stelde in hetgeen in een aangrenzend gebied gebeurde, „doch de felheid van de Australische reactie naar aanleiding van deze kwestie kwam ons als onevenredig groot voor". Sunarjo zeide dat zijn regering „nooit een aanspraak op Oost-Irian heeft doen gelden en dat ook nu niet doet". Door de kwestie voor de UNO te bren gen „pogen wij onze landgenoten te be vrijden van het koloniale bestuur. Wij po gen het laatste vraagstuk op te lossen, dat- voortvloeit uit onze strijd voor de onaf hankelijkheid", aldus de minister. LONDEN (Reuter) Op de negen-mogendhedenconferentie te Londen, die heden om twaalf uur wordt voortgezet, zijn gisteren belangrijke vorderingen gemaakt. Van gezaghebbende zijde is vernomen, dat de negen ministers van Buitenlandse Zaken in beginsel algehele overeenstemming hebben bereikt over een West-Duitse bijdrage aan de West-Europese verdediging. „Alle hinderpalen op de weg naar een volledige, officiële overeenstemming zijn uit de weg ge ruimd", aldus een gezaghebbende zegsman. Hij voegde hieraan toe, dat Mendès- France had ingestemd met Spaaks voorstel voor toezicht op de bewapening der verschillende staten, hetgeen hij een „zeer belangrijke concessie" van de Franse premier noemde. „U kunt verwachten kort na Nieuwjaar weer Duitse militairen in uniform te zien". Daar er geen „Europese" weermacht doch samenwerkende nationale legers zullen worden gevormd, zullen de militairen van elk land hun eigen uniformen dragen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de overeenstemming werd be reikt met het plan-Spaak als grondslag. Doordat het Belgische plan tot beperking van de vervaardiging van bepaalde wapens in Duitsland werd aangenomen, is opnieuw een der Franse bezwaren ondervangen. Het Belgische plan zal door deskundigen wor den uitgewerkt. Een Duitse woordvoerder heeft de beginselen er van „uitstekend" genoemd. Donderdagavond is in een communiqué medegedeeld dat in beginsel overeenstem ming is bereikt over in 't verdrag van Brus sel aan te brengen wijzigingen, noodzake lijk voor een toetreden van West-Duitsland en Italië. Verschillende problemen van practische aard zijn ter bestudering naar deskundigen verwezen. Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat onder meer diie artikelen geschrapt zullen worden, waarin wordt gesproken over handtelend optreden in geval van een Duitse aanval of een dredging daarvan. In antwoord op een vraag zeide de Britse woordvoerder dat het mogelijk is dat de West-Duitse regering een verklaring zal uitgeven, waarin zij opnieuw bevestigt geen geweld te zullen gebruiken ter verwezen lijking van de hereniging van Duitsland, of ter herkrijging van de verloren vroegere Oost-Duitse gebieden. Van gezaghebbende zijde wordt verno men dat de nieuwe Europese vendtediginss- organisatie vermoedelijk als volgt zal wor den opgebouwd: een orgaan, dat toezicht zal houden op de toewijzing van militaire uitrusting aan de betrokken nationale strijdkrachten; een raad van ministers en een raadgevende vergadering. Omtrent het nog niet opgeloste Saar- vraagstuk zeide de gezaghebbende zegsman dat dit meer een Frans-Duits vraagstuk is, dan een probleem voor de negen-mogend^ heden. Nederlands beroep Een Nederlandse woordvoerder zeide dat minister Beyen op Mendès-France een be roep had gedaan thans niet aan te dringen op het ter conferentie nemen van een uit eindelijke beslissing over zijn plan voor een gemeenschappelijke vervaardiging van wapens voor de strijdkrachten der samen werkende Europese staten. Dit beroep werd' in grote liin ondersteund door de Canadese en de Italiaanse ministers Pearsoin en Martin©. Afgevaardigden verklaarden te hopen, dat de Britse belofte voor Mendès-France aanleiding zal zijn om zijn drastische voor stellen te matigen. Volgens het Franse plan zou zelfs voor de vervaardiging van ge weerkogels een machtiging van de zeven landen van het (uitgebreide) verdrag van Brussel nodig zijn. Dit plan wordt onuit voerbaar genoemd. Bovendien houdt het een openlijke ten achterstelling van Duits land in, hetgeen men juist wil vermijden. Het Belgische plan verbiedt de vervaar diging van alle „A-B-C'-wapens (atomi- sche, bacteriologische en chemische) in die gebieden die strategisch het kwetsbaarst zijn. zoals West-Duitsland. Bepaalde soor ten zware wapens, zoals tanks, veldgeschut en vliegtuigen, zouden onder toezicht kun nen worden gemaakt. Men is het er over eens, dat die maxima aan nationale strijdkrachten zullen worden bepaald door de Brusselse groep. Volgens het plan-Spaak zal de omvang der strijd krachten de maatstaf zijn voor de toewij zing van wapens en uitrusting. Ook heeft men besloten grotere bevoegdheid te geven aan de bevelhebber van het Atlantisch pact in Europa, die het bevel zal voeren over alle aan West-Europa toegewezen troepen. Dulles voorzichtig De verantwoordelijkheid voor het toe zicht op de bewapening, zo wordt van con ferentiezijde vernomen, zal worden opge dragen aan een uitvoerend lichaam, dat zal worden opgericht door de Brusselse groep. Dit zal handelen bij meerderheid van stem men. Dulles voelt er niet voor, dat de Brus selse groep de Amerikaanse militaire hulp onder haar ledien verdeelt. In deze wiJ Washington de eindbeslissing aan zich houden. De ministers zijn overeengekomen de samenvoeging der strijdkrachten bij de kleinst mogelijke eenheid te d'oen begin- GROTON (Connecticut) (Reuter) De Nautilus de eerste onderzeeboot ter wereld, die door atoomkracht wordt voort bewogen is officieel door de scheeps bouwers overgedragen aan de Amerikaan se Marine. De opperbevelhebber van de Atlantische vloot, admiraal Jerauld Wright, zei, dat de Nautilus waarschijnlijk binnen tien jaar als een ouderwetse machine be schouwd zou worden, als de ontwikkeling even snel zou gaan als in de afgelopen tien jaar. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Jean de Boisson: De meeste menseny weten zich slechts zo goed te beheersen om dat zij zo weinig te beheersen hebben. Herfstmiddag op het land. De hemel is grijs-blauw met de blinde langs de bochtige smalle wegen, genietend van de dreiging van regen ■ust en ruimte, de Trouw geleid door geur van de aarde zijn hond loopt de in het late seizoen. nen. De Fransen zouden gaarne zien, dat bij de divisie zou worden begonnen; in dien dit technisch uitvoerbaar was, zou het worden uitgevoerd. Aangelegenheden,waar over nog niet in bijzonderheden overeen stemming bereikt was, zouden in een later stadium worden afgehandeld. Alle te Lon den bereikte beslissingen zullen aan de NAVO-raad worden voorgelegd, die naar men verwacht, volgendie maand bijeen zal komen. Volgens de Britse woordvoerder ziilet het er niet naar uit, dat de ministers, hun werk vóór Zaterdagavond kunnen voltooien. HONGKONG (Reuter) China is be reid tot vreedzaam samenleven met de Ver enigde Staten, aldus heeft de Chinese pre mier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, volgens het communistische persbureau „Nieuw China" verklaard. Tot nu toe zijn Amerikaanse strijdkrachten echter nog op „ons Taiwan" (Formosa) om te trachten het Chinese volk te beletten het eiland te „bevrijden". De Amerikanen maken gebruik van Tsjiang Kai Tsjek en de zijnen om „ons land met oorlog te be dreigen." De Chinese premier zeide dit tijdens de viering van het eerste lustrum van de Chi nese volksrepubliek, die vandaag vijf jaar geleden werd gesticht. Voor de opbouw van China is volgens Tsjoe een vreedzame in ternationale omgeving vereist. „Wij ge loven vast, dat landen met verschillende maatschappelijke stelsels naast elkaar kun nen bestaan en dat alle internationale ge schillen geregeld kunnen worden door het middel van onderhandelingen." „Het Chi nese volk zal Taiwan stellig bevrijden en de eenmaking van het gehele land volledig ten einde brengen." De betrekkingen tussen de landen dienen gebaseerd te zijn op vijf grondbeginselen: „wederzijdse eerbied voor souvereiniteit en territoriale onschendbaarheid, non- aggressie, niet-inmenging in elkanders bin nenlandse aangelegenheden, geJijkgerech- tigheid en wederzijds voordeel en het vreedzaam-naast-elkaar-bestaan. „Bescheidenheid, voorzichtigheid en eer lijkheid moeten onze houding bepalen," al dus Tsjoe En Lai, die er tevens op aan drong dat men meer ijver aan de dag zou leggen bij het in de leer gaan bij de Sovjet- Unie „en andere zusterlanden, die verder gevorderde ervaringen bezitten." China moet een socialistische maatschappij bou wen en zou de socialistische industrialisa tieplannen uitvoeren. De strijd om de ver dediging van de vrede, welke China teza men met de andere volken der wereld voerde, zou met de overwinning bekroond wacht. Zij zullen ook een bezoek brengen BONN (A.N.P.) Als een nieuwe be krachtiging van de nauwe samenwerking, die tussen de bondsrepubliek en de Ooste lijke deelgenoten van de Atlantische ge meenschap is gegroeid, wordt in politieke kringen in Bonn het bezoek beschouwd, dat de Turkse minister-president Adnan Menderes volgende week aan de West- Duitse hoofdstad zal brengen. In Bonn wordt des te meer waarde gehecht aan het bezoek, nu de Londense conferentie de op neming van Duitsland in het Atlantisch verband naderbij gebracht schijnt te heb ben. De besprekingen, die bondskanselier Adenauer met Menderes en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Foead Koproeloe, zal hebben, worden dan ook met grote be langstelling tegemoet gezien. Zij worden in een luisterrijke omlijsting geplaatst, die haar hoogtepunt zal vinden in een ont vangst in het oude bisschoppelijke slot van Brühl, even buiten Keulen. De ontvangst zal een demonstratie wor den van de oude vriendschap tussen Duitsland en Turkije. Hoezeer men zich in de bondsrepubliek gelukkig prijst in deze toekomstige Atlantische partner een bond genoot te hebben, wiens gevoelens van vriendschap door de oorlog zijn beïnvloed, is reeds gebleken uit de commentaren op het bezoek, dat dr. Adenauer in Maart van dit jaar aan Ankara heeft gebracht. Het bezoek van de Turkse delegatie aan Bonn vormt de sluitsteen in de brug, die dit jaar tussen de bondsrepubliek en de Balkanlanden geslagen is.In Maart bezocht Adenauer Griekenland en Turkije en in Juni bracht maarschalk Papagos zijn tegenbezoek aan Bonn, waar hij van het gemeenschappelijke Europese vaderland gewaagde. Dr. Adenauer heeft bij tal van gelegen heden blijk gegeven van zijn wens tot een nauwe samenwerking tussen de bondsrepu bliek en de landen van het Balkanpact. De totstandkoming van dit pact heeft ook tot een merkbare verbetering in de betrekkin gen tussen Bonn en Belgrado geleid en verschillen van wereldbeschouwelijke aaid zijn in deze betrekkingen geheel en al op de achtergrond gedrongen door van wer kelijkheidszin getuigende inzichten. In po litieke kringen in Bonn is men er dan ook van overtuigd, dat er dr. Adenauer alles aan gelegen is door middel van de vriend schapsbetuigingen jegens Turkije en Grie kenland ook de samenwerking met de derde Balkanpartner te versterken. Meer mogelijkheden De Turkse premier en zijn minister van Buitenlandse Zaken worden morgen in München en pas Maandag in Bonn ver- aan het Roergebied en daar de gasten zijn van de regering van het land Noord-Rij n- Westfalen. Daaruit blijkt, hoezeer men streeft naar versterking van de aloude economische banden. In economisch op zicht liggen in Turkije voor de Duitse in dustrie grote mogelijkheden door de van ouds bestaande Turkse bewondering voor de Duitse technici. De verdere ontwikke ling dezer mogelijkheden wordt slechts ge remd door het belangrijke betalingstekort, dat de Turken ten opzichte van de bonds republiek hebben. Ook van hier uit, even als uit tal van andere gebieden met afzet mogelijkheden voor de Duitse industrie, wordt voortdurend aangedrongen op, cre- dietverlening als middel om de financiële hindernissen te overwinnen. PARIJS (Reuter) Er is een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Anriré Baoanès, een belangrijke getuige bij het onderzoek naar het uitlekken van bijzonderheden over geheime bijeenkomsten van de Franse de fensieraad, omdat hij geen gehoor heeft gegeven aan een oproep van de rechter van instructie, De Resseguier, om Donderdag ochtend getuigenis te komen afleggen Hoofdinspecteur Jean Didès, voormalig hoofd van de anti-communistische afdeling der Pariise politie, had de veiligheidsdienst meegedeeld, dat Baranès zijn voornaamste tipgever in de communistische partij was. Baranès. die verleden week door het pro- communistisch blad „Liberation" werd ont slagen wegenis „poliitie-activiteit", verdween tien dagen geleden. In kringen van het Parijse militaire ge rechtshof is men van mening dat de ge zochte Baranès de enige is, die kan aan duiden wie degene is geweest, door wie bijzonderheden bekend zijn geworden van de jongste vergaderingen van de Franse verded'iginigsraad, ondanks de verscherpte beveiligingsmaatregelen. Roger Wybot, hoofd van de Franse spiom- nage-afweerdienst, heeft verklaard van mening te zijn dat Baranès Didès' voor naamste berichtgever in de Franse com munistische partij was. Hijzelf dacht dat Baranès (een oud-journalist) „een geheime agent is van de communistische partij, die er in is geslaagd Didès om de tuin te lei den". Mevrouw Baranès legrVs Donderdag vrij - willig een verklaring af voor de magistraat van onderzoek. Men neemt aan, dat zij heeft gezegd geen idee te hebben, waar haar echtgenoot zich bevindt KAAPSTAD (ANP) Prins Bernhard heeft een autotocht gemaakt naar het dal van de duizend heuvels tussen Pieter- maritzburg en Durban, waar hij Woensdag op weg van Pretoria naar Durban over heen gevlogen was, om het prachtige land schap van dichtbij te kunnen zien. Hoe wel Woensdag de drukste dag tot dusver van de reis was, zag de Prins er uitgerust uit. 's Avonds vertrok hij naar Bloemfon tein. Kaapstad, de moederstad van Zuid- Afrika, waar het op dit ogenblik reeds vol op lente is, bereidt een hartelijke begroe ting van de prins voor, die vandaag wordt verwacht voor een bezoek van tyvee dagen. Het stadhuis zal met vlaggen zijn versierd en 's avonds worden verlicht. Ook de hui zen langs de route, die de Prins zal volgen worden versierd. Van alle regeringsge bouwen in de stad zal de Zuid-Afrikaanse vlag waaien. De Nederlandse vlag zal wor den gehesen op het gebouw van de ad ministrateur van de Kaapprovincie. Het station van Kaapstad wordt met bloemen getooid. In het dal van de duizend heuvels heeft de Prins een kijkje genomen in een Zoe loe-dorp. Hij nam foto's van dansende Zoeloes in hun traditionele versieringen van kralen. De Prins kreeg kraalwerk, wandelstokken en andere giften voor Ko ningin Juliana en de vier prinsessen. Prins Bernhard heeft tot gouverneur Shepstone van Natal gezegd, „zeer ont daan" te zijn, dat zovele mensen er over hadden geklaagd, dat zij hem Woensdag tijdens zijn rit door de stad niet hadden kunnen zien, doordat hij in een gesloten wagen had gereden. Hij vroeg Donderdag een open auto, maar ongelukkigerwijs was een dergelijke auto niet beschikbaar. De Prins toonde zich ook teleurgesteld, dat hij niet meer van het landschap had kunnen zien. De Prins zeide tot luitenant kolonel G. Sonderman, de tweede piloot van ziin „Dakota", dat hij graag eens naar Zuid-Afrika wilde terugkeren voor een langer bezoek en meer reizen naar door negers bewoonde streken en jachtvelden. Prins Bernhard heeft de harten van de bevolking van Durban, die overweeend Engelssprekend is, veroverd. De „Natal Mercury" schreef: „Hij ma? dan een Prins van het oude Huis van Oranje zijn, in we zen is hij een man van het volk". De „Daily News" plaatste een tekening, waar op de Prins staat afgebeeld, gezeten in een gevleugelde klomp, als „de vliegende Hol lander". Leden van het gevolg van de Prins hebben de begroeting te Durban „verbazingwekkend" genoemd. In Bloemfontein deed zich een aardig' voorval voor, toen als laatste aan de Prins graaf Littichau werd voorgesteld, die de Prins onmiddellijk herkende als een oude vriend, met wie hij 24 jaar geleden op school was geweest. De secretaris-generaal der O.E.E.S., R. Marjolin, heeft verklaard, dat Europa over het geheel genomen er thans in economisch opzicht beter voorstaat dan sedert de oor log het geval is geweest. De dollarreserves zijn over het algemeen gesteigen, de prijzen zijn evenwichtig, de handel is vrijer ge worden en de productie neemt toe, zo zeide PARIJS (Reuter) Volgens Alexander King, hoofd van de commissie voor pro ductiviteit en toegepast wetenschappelijk onderzoek van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, heeft het streven naar grotere productiviteit de uitwerking van een nieuwe industriële om wenteling in Europa. ROME (Reuter) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft een motie van vertrouwen in de regering-Scelba, inge diend na een debat over de schandaalzaak- Wiima Montesi, aanvaard; 294 afgevaar digden stemden voor en 264 tegen de motie, waarin verklaard wordt dat de regering «gedurende het gehele verloop van de zaak- Montesi de haar betamende eerbied voor de loop van het recht heeft getoond." Premier Scelba sprak voor de stemming. Onder herhaalde, venijnige interrupties van communisten en linkse socialisten zei hij; „Ik verklaar plechtig, dat de regering niets te vrezen heeft van het thans lopende ge rechtelijke onderzoek. Ik hoop, dat de schuldigen zo spoedig mogelijk zullen wor den gestraft, en dat de onschuldigen zullen worden gezuiverd van de, door de jegens hen uitgebrachte beschudigingen, op hen geworpen blaam". De christendemocratische, liberale, repu blikeinse en sociaal-democratische afge vaardigden stemden voor de regering. Tegen stemden communisten, links-socia listen, nationale koningsgezinden en na oorlogse fascisten. De volksmonarchisten onthielden zich van stemming. Met de stemming is een debat van drie dagen over het aftreden van Atillio Piccioni als minis ter van Buitenlandse Zaken hij wil, als advocaat, zijn zoon zelf verdedigen be ëindigd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c, V o cu ss E» Sï si es bz Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Rome geheel bew. NNO 6 regen NNO 4 zwaar bew. N 4 licht bew. W 4 motregen W 2 zwaar bew. W 3 zwaar bew. W 3 motregen W 4 zwaar bew. W 2 regen windstil half bew. NW 3 geheel bew. WZW 7 nevel NNW 3 regen ZW 8 regen WZW 11 motregen 11 0 10 12 9 0,4 10 6 14 2 13 10 11 4 regen sneeuw licht bew. WZW 7 windstil N 8 windstil 13 18 14 22 10 10 9 10 2 0 0,1 0 7 4 2 5 18 13 21 0 Neerslag laatste 24 uur ?Dcocxxiocxxrioooooooooooooooooooooooooorxvrioorrinoooooo ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met veran derlijke bewolking. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Opnieuw hogere temperaturen. 2 October Zon op 6.41 uur, onder 18.17 uur. Maan op 12.45 uur, onder 20.14 uur. Maanstanden 5 Oct. 6.31 uur: Eerste kwartie. 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 October Hoog water: 6.24 en 18.40 uur. Laag water: 2,11 en 14.18 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1