Algerijnse rebellen beschikken over moderne vuurwapens I Weerbericht Ontspanning Parijs laai recruten door ervaren strijders aflossen Moskou overweegt deelneming aan het atoom-orgaan Band met de Veiligheidsraad geëist Liever te veeldan te weinig troepen Bonn stelt beslissing over „Parijs" uit Storm teistert Engelse en Schotse kusten Rapporten aan de UNO over West-Indië Het woord is aan Buiïg en veel wind Juridisch vuurwerk met weinig inhoud Benelux-conferentie op 30 November in Brussel Kabinet is het nog niet eens over het Saar-accoord Acht personen gedood en Huil gedeeltelijk overstroomd Indonesië, Irak en India stellen Nederland in gebreke Jacques Fath overleden Weer 55.000 erbij op giro 5100 Premier Churchill gaat „gruwelstrips" lezen Weerrapport M A- 69e JAARGANG No 108 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 262 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt', dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER DOEN ZICH velerlei verschijnselen voor die duiden op een ontspanning in de verhouding tussen Oost en West. De Rus sische regering stuurt daar zeer duidelijk op aan. Het blijkt zowel uit het optreden van haar vertegenwoordigers bij de U.N.O. en uit haar nieuwe, buitengemeen tege moetkomende houding tegenover de Wes telijke ambassadeurs in Moskou als uit een veranderde houding in het binnenland ten aanzien van de godsdienst. Wat deze laat ste betreft: dat het centrale comité van de communistische partij heeft verordend dat het uit moet zijn met beledigende aanval len op geestelijkheid en gelovigen, die hun godsdienstige plichten vervullen, wordt versterkt door de critiek, dat „organisaties en persorganen sommige dienaren van re ligieuze groepen en gelovigen volkomen ongegrond hebben uitgebeeld als personen, die het politieke vertrouwen onwaardig zijn". Alle fouten in de atheïstische propa ganda moeten vermeden worden, zegt de order. Zij stelt zich op het standpunt „dat moderne wetenschappelijke resultaten op het gebied van de natuur- en sociale we tenschappen het religieuze dogma overtui gend verwerpen, dat de religie het mense lijk bewustzijn verduistert en de mens doemt tot werkeloosheid tegenover de na tuurmachten", maar zij vergt tegelijkertijd dat de gevoelens van gelovigen en geeste lijkheid niet worden gekwetst en dat geen administratieve inmenging wordt gepleegd in de handelingen van de Kerk". Kortom: dit is de order van een partij die het on geloof op wetenschappelijke gronden voor staat en haar atheïsme tracht te doen veld- winnen, er propaganda voor maakt, maar tevens verdraagzaamheid tegenover ge lovigen aan haar onderschikten en haar geleide pers commandeert. Heeft dit laat ste iets met ontspanning tussen Oost en West te maken? Natuurlijk, want het zal in het Westen de indruk versterken, da't inderdaad de sinds de dood van Stalin op getreden nieuwe leidersgroep in de Sovjet- Unie een andere koers is ingeslagen, al is die niet gebleken uit een ontwikkeling in het tempo, dat men in zulk geval in het Westen zou verwachten. De Russen schij nen zich nooit te haasten. Wel hebben zij nu klaarblijkelijk een punt bereikt, waarop verscheidene uitin gen van hun nieuwe beleid gelijktijdig op treden. De receptie, die Malenkov en Mo- lotov ter gelegenheid van de herdenking van de October-revolutie aan het corps diplomatique hebben aangeboden, heeft door haar geheel-ongebruikelijke sfeer grote verbazing in het Westen gewekt. De Russische machthebbers blijken in wel zeer vriendschappelijke toon gesprekken over de problemen der wereld te hebben ge voerd. Tegenover Charles Bohlen, de Ame rikaanse ambassadeur, hebben zij president Eisenhower als „een groot soldaat" gepre zen. De Franse ambassadeur Joxe is door Molotov onthaald op een loflied op Parijs, waaraan de Rus schalks toevoegde dat hij daarin niet de recente overeenkomsten van Parijs (betreffende de verdediging van Europa) betrok. Waarop de Fransman ant woordde: „Als ik tijd krijg om ze u te ver klaren, zult u er denkelijk mee instemmen," hetgeen een eveneens schalkse veronder stelling mag heten. Het is zelfs te dezer receptie geschied, dat toen een bekende Russische operazanger een oud-Russisch lied zong, Malenkov's bariton zich bij de zijne aansloot. Dergelijke bijzonderheden zouden de ernst van de huidige ontspannings-ver- schijnselen bij menigeen in het Westen veeleer doen betwijfelen, ware het niet dat er zoveel ernstigs bijkomt. Malenkov heeft tenslotte jegens Charles Bohlen de wens tot het openen van onderhandelingen over de meningsverschillen tussen de Sovjet- Unie en Amerika uitgesproken. De kans op verwezenlijking van Churchill's wens, in Mei 1953 geuit een aanvankelijk al- leen-maar-oriënterend gesprek van rege ringsleiders, dus op het hoogste niveau schijnt nabij te komen. I>es te nader omdat ook de Franse premier, Mendès-France, dit doel nastreeft, al wil hij evenals de andere Westelijke ministers eerst de ratificatie van de overeenkomsten van Parijs ver zekerd zien. Mendès-France vertrekt eerst daags naar Washington; het staat wel vast dat dat een van de onderwerpen zal zijn, die hij met president Eisenhower zal be spreken. Eisenhower zelf heeft Maandag in een rede verklaard, dat hij de kansen op over eenstemming, op vrede in de koude oorlog, beter acht dan in lange jaren het geval is geweest. Sprekend over het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig bij de Koe- rillen, op zijn gisteren gehouden perscon ferentie, heeft hij zich in voorzichtige ter men geuit jen erkend dat het niet nauw keurig afbakenen van een grenslijn het onderzoek in dit geval bemoeilijkte. Hij had de indruk dat de Russen de zaak dit maal anders aanpakten dan bij vroegere incidenten. Hij sprak van zekere verzoe ningsgezinde houding hunnerzijds. Dit is zeer opmerkelijk. Ook heeft de Assemblee van de UNO een motie betref fende de werkwijze van de subcommissie voor ontwapening met algemene stemmen aangenomen. Heel bijzonder. Wysjinsky heeft, bij de behandeling van president Eisenhower's voorstellen tot het scheppen van een wereld-„pool" der atomische krachten voor vreedzame doeleinden, wel om nadere inlichtingen gevraagd, maar er de nadruk op gelegd dat 'Sovjet-Rusland zich nooi't tegen het voorstel-Eisenhower (een jaar geleden gedaan) had uitgespro ken. Het zijn allemaal hoopvolle verschijnse len. Ze met schouderophalen en alleen- maar-achterdocht voorbij te gaan is zeker niet verstandig. Te veronderstellen dat de Russen bakzeil zouden halen uit ontstelte nis over de overeenkomsten van Parijs is dat evenmin. Zo eenvoudig zijn die dingen niet, en de voorgenomen herbewapening van Duitsland zal in elk geval nog jaren vorderen eer zij voltrokken is. Ik zou ook een oud advies, hier al meermalen gegeven, willen herhalen: neemt u er eens een atlas bij en bekijkt u eens de positie van West- Europa als kuststrook op een enorm Azia- tisch-Europees vasteland als kuststrook nevens de geweldige door communistisch bewind bestuurde gebieden. Het is een waarneming, die verhelderend werkt en die iedere kans op ontspanning in de Oost- West-verhoudingen met vreugde doet be groeten. Er is natuurlijk Amerika. Zeker. En het nog immer in kleine naties verdeel- NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De poli tieke commissie van de UNO heeft het debat voortgezet over het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een internatio naal orgaan, dat het beheer zou moeten krijgen over splijtbaar materiaal, dat uit sluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aangewend. De Sovjet-afgevaar digde Visjinski was van mening dat „de Amerikaanse politiek, om een grote hoe veelheid atoomwapens aan te leggen, en handels- en winstoverwegingen een wezen lijke tenuitvoerlegging van het Amerikaan se voorstel zal bemoeilijken." Daarom had hij verband gelegd tussen het Amerikaanse voorstel en het ontwapeningsvraagstuk." Hij achtte het nodig het bezit en de ver vaardiging van atoomwapens te verbieden. „Doch dit was geen onomstotelijke voor waarde voor deelneming aan onderhande lingen over het Amerikaanse voorstel. Eerst moet worden onderhandeld over de betrekkingen tussen de Veiligheidsraad en het voorgestelde orgaan. Ik ben er van overtuigd, dat het mogelijk zal zijn de zeven mogendheden-resolutie zodanig te wijzigen, dat zij met algemene stemmen zal worden aanvaard, zoals ook is geschiea Toen na de slag om de Mount Suribachi op het eiland Iwo Jima in de Pacific vier Amerikaanse mariniers de stars and stripes hesen op de top van de veelomstreden berg was er een fotograaf die de onvergetelijke foto maakte, welke nadien in vrijwel alle periodieken en dagbladen is verschenen als het symbool van de dagende vrij heid. Zó fraai was deze foto, dat aan de hand ervan het voor Washington bestemde oorlogsmonument van het Marine Korps der V.S. werd vervaardigd. Het standbeeld is thans te Washington onthuld door president Eisenhower. Van onze correspondent in Brussel) De Benelux-ministers zullen op 30 No vember te Brussel overleg plegen. Op de agenda vain deze werkvergadering komen geen speciale problemen en geen moeilijk heden voor. De conferentie van de ministers van Landbouw, wordt op verzoek van minister Mansholt in December of begin 1955 ge houden. BATNA (Algerije) (Reuter/AFP) De Franse militaire autoriteiten te Batna, in het Algerijnse berggebied van Aurès, waar zich het hoofdkwartier bevindt, dat de strijd van ongeveer tienduizend man Franse-Uniestrijdkrachten door vechtwagens en vliegtuigen gesteund tegen naar schatting drieduizend opstandelingen leidt, zien met verlangen uit naar de komst van ervaren Indochinese strijders. Het is gebleken, dat vele jeugdige leden der valschermtroepen, dienstplichtigen, die met spoed van hun Franse bases naar Algerije zijn gezonden, zich niet gemakkelijk aan de voor hen ongewone guerilla-strijdwijze aanpassen. Volgens welingelichte Parijse kringen heeft de Franse regering het terugtrekken van eenheden Franse-Uniestrijd krachten bespoedigd, om deze zo snel mogelijk naar de roerige Noord-Afrikaanse gebieden te zenden. De Fransen denken drie maanden nodig te zullen hebben, om de rebellen uit hun schuilplaatsen te verdrijven. Een groot gedeelte der rebellen staat on der leiding van een kleine drie honderd Tu- nesiërs, die, bewapend en wel, heimelijk de grens tussen Algerije en Tunesië zijn over gestoken. Aanvankelijk meende men dat de opstandelingen in hoofdzaak bewapend waren met oude, in verlaten opslagplaat sen aangetroffen wapens van geallieerde, Duitse en Italiaanse oorsprong, doch het is gebleken dat zij ook over moderne vuur wapens beschikken. De in Algerijnse steden geboren nationa listische beweging heeft in het berggebied van Aurès nooit veel aanhangers gehad. Doch wel had het banditisme in deze stre ken immer vaste voet en hiervan hebben opruiers, die bestaande tegenstellingen tus sen familiegemeenschappen en stammen onderling uitbuitten, gebruik gemaakt. Algerije is niet, zoals Tunesië en Marok ko, een Frans overzees gebiedsdeel, doch het behoort staatsrechterlijk tot het eigen lijke Frankrijk. Daarom worden de Alge rijnse verzetslieden niet als nationalisten, doch als rebellen beschouwd. Dorpelingen uit het Aurès-gebergte vluchten naar de vlakten, om te ontkomen aan de rebellen. De bevolking wordt op sommige plaatsen geplunderd en ook zou den mannen gedwongen worden, om in de gelederen van de opstandelingen te treden. Van de zijde der Arabische Liga is een verklaring uitgegeven, waarin het Franse standpunt, volgens hetwelk Algerije een deel van Frankrijk is, ontoelaatbaar wordt genoemd. Het is de dure plicht van de Ara bische Liga, het volk van Algerije in zijn onafhankelijkheidsstrijd te steunen, aldus de verklaring. U it stel De Franse Nationale Vergadering heeft een regeringsmotie tot uitstel van 't debat over Noord-Afrika met 312 tegen 272 stemmen goedgekeurd. Premier Mendès- France had de Assemblée verzekerd de Algerijnse kwestie in Washington te be spreken. Na zijn terugkeer zou de regering een debat over Noord-Afrika toestaan „in dien de gebeurtenissen zulks rechtvaardig den" „Er is geen sprake van dat Algerije niet tot Frankrijk zou behoren. Geen re gering of volksvertegenwoordiging van Frankrijk kan in dit opzicht een compro mis aangaan", a'ldus Mendès-France. De de West-Europa ligt hier, uit die gezichts hoek beschouwd, als een „bruggehoofd" om een militaire term te bezigen. Geen aaneengesloten bruggehoofd. R. P. premier zeide: „Er zullen meer versterkin gen van politie en militairen naar Alge rije worden gezonden, zo veel als nodig is, en desnoods meer. Wanneer het gaat om het handhaven van de veiligheid en de on gereptheid van het Franse grondgebied, geef ik er de voorkeur aan liever teveel, dan te weinig te doen". Mendès-France verklaarde dat de Tune sische regering, ondanks een Frans ver zoek, nog geen officiële veroordeling had uitgegeven van de „Fellaigha's", de Tune sische bandieten, die de opstandelingen in het gebied van Aurès leiden. Hij zeide ech ter te verwachten dat de Tunesische rege- (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is er tijdens een buitengewone ministerraad niet in ge slaagd de goedkeuring van zijn kabinet te verkrijgen voor de overeenkomsten van Parijs. Vice-kanselier Blücher van de vrije democratische partij, had verklaard dat hij en de overige liberale ministers tegen het Saaraccoord zouden stemmen. Vandaar dat werd besloten de stemming voorlopig uil te stellen en een commissie van vijf minis ters te vormen, die de overeenkomsten vai Parijs nog eens grondig zal bestuderen. Deze commissie zal Donderdagavond reeds met haar werk gereed moeten zijn, want Vrijdag zal 'het kabinet de Parijse accoor- den opnieuw behandelen. Intussen is Adenauers medewerker Blan- kenhorn uit Parijs teruggekeerd van een bespreking met de chef van het kabinet van Mendès-France, Soutou. Dr. Adenauer was er in geslaagd de reis van Blanken- horn geheim te houden, maar hij heeft het blijkbaar van het allergrootste belang ge acht, nog vóór Mendès-France en Soutou naar Noord-Amerika vertrekken, contact met Parijs op te nemen over heropening van de Saar. (A.N.P.) In Bonn spreekt men nog steeds van besprekingen over de uitlegging van de overeenkomst, hoewel in Parijs nog eens de opvatting geuit is, dat het alleen nog gaat om een uitwerking der nog onvol ledig geformuleerde bepalingen van het verdrag, geenszins echter om toevoeging van interpretaties. ring binnen enkele dagen haar positie zou „ophelderen". Beschuldiging De premier beschuldigde radio-Caïro en het Egyptische zendstation „De Arabische Stem" er van de Noord-Afrikanen tot re volutie en moord aan te zetten>„De Fran se regering zal niet aarzelen orn, wanneer geen verandering in deze toestand komt, afdoende maatregelen te nemen", ver klaarde hij. LONDEN. (Reuter/AFP.). De storm, die sedert Donderdag Schotland en de Oost kust van Engeland teistert, heeft acht do den geëist. Tengevolge van de stortregens zijn de Ouse, Humber en Trent buiten haar oevers getreden. In Yorkshire en Lincolnshire staan talrijke dorpen en ver scheidene duizenden hectare bouwland on der water. De markt en de winkelwijk van Huil stonden blank. De gasfabriek en een scheepswerf moesten de werkzaamheden staken. Het water drong in vele huizen door, zodat duizenden werden geïsoleerd. Door het springen van veiligheidskasten geraakten electrisehe kabels in brand. De overstroming is te wijten aan het samen vallen van een sterke was in de Humber en de Hull en de vloed. De watermassa's in de rivieren konden door de vloed niet snel genoeg naar zee afvloeien. De gehele Engelse Oostkust werd door hevige wind en regenbuien getroffen. Ver der Noordelijk en op de eilanden ten Wes- tefl van Schotland werden stormen geme ten met een snelheid van ruim 125 kilo meter per uur. Twee Britse treilers zijn in de Hebriden door de storm naar de kust gedreven. De Britse vrachtboot „La Cor dillera" (6 330 ton), die de haven van Avonmouth werd binnengesleept, verloor door het breken van de kabels het con tact met de sleepboten en werd tegen een drijvende graanelevator geworpen, die zwaar beschadigd werd. Stormvlagen ver hinderden het passagiersschip „Brittann-ic" (27.666 ton) met 288 passagiers uit New York, de haven van Liverpool binnen te lopen. Op het vliegveld van Edinburgh, Turnhouse, lag het verkeer stil tengevolge van de storm. Ook de veerdienst over Firth of Forth werd gestaakt. In Zweden Een uit het Noordzee-gebied afkomstige storm met een windsnelheid van 96 kilo meter per uur heeft Zweden geteisterd. De storm trok over Zweden naar de Oostzee. Een persoon werd gedood en velen wer den gewond. Ook deden zich overstromin gen voor en werden vuurhaarden tot bran den aangewakkerd. Verscheidene West- Zweedse havens zijn overstroomd. Van Noord- en Oostzee kwamen meldingen van in nood verkerende schepen. In de Botni- sche Golf verloor een Fins stoomschip zijn roer. Sleepbootihulp werd verleend. In Marokko In Zuid-Marokko zijn dertig personen in de overstromingen van het begin van de week omgekomen. De overstromingen wer den veroorzaakt door zware regenval. In drie dagen viel evenveel regen als normaal in drie jaar. met de resolutie over ontwapening," aldus Visjinski. De Amerikaan Lodge zeide de mogelijk heid van 'n verbinding met de Veiligheids raad niet uit te sluiten. Hij sprak de hoop uit, dat Visjinski's toespraak een vertolking was van de wens der Sovjet-Unie tot sa menwerking met, het voorgestelde orgaan en niet alleen een „prachtig voorbeeld van juridisch vuurwerk met weinig inhoud." Visjinski antwoordde met voldoening kennis te hebben genomen van de opmer kingen van zijn Amerikaanse ambtgenoot. Hij deelde mede amendementen op de zeven-mogendhedenresolutie te zullen in dienen. Voordat de vergadering werd verdaagd, verklaarde de B:tt Nutting, dat de Sovjet- Unie kennelijk nog steeds niet bereid was te verklaren of zij al dan niet bereid was toe te treden. Hij zeide te hopen dat ver dere Amerikaanse en Britse verklaringen de Sovjetvrees zou wegnemen. NEW YORK (Reuter) In de beheer- schapscommissie van de UNO hebben de vertegenwoordigers van India, Indonesië en Irak Nederland opnieuw in gebreke ge steld wegens het niet indienen van jaar lijkse rapporten over Suriname en de An tillen. De Nederlandse afgevaardigde rar. C. W. A. Schurmann herhaalde de redenen, die Nederland verleden jaar reeds heeft aan gevoerd: de parlementen van de Antillen en Suriname, die op grond van algemene, rechtstreekse en geheime verkiezingen tot stand zijn gekomen, hebben zonder enige bemoeienis van de Nederlandse regering, volledige zeggenschap in economische sociale en onderwijszaken. Rapportering hierover door Nederland zou een inbreuk betekenen op hun autonomie en zou de grondwettelijke voorschriften van de lan den, ook van Nederland, geweld aan doen. Het UNO-Handvest laat onder der gelijke omstandigheden het staken van de rapportering toe, aldus mr. Schurmann. I>e Indiase gedelegeerde stelde de vraag waarom, als deze rijksdelen onafhankelijk zijn en zelfbestuur hebben, de Nederlandse afgevaardigde de term Nederlandse Antil len en Suriname gebruikte. Gedelegeerden van verscheidene landen gaven hun leed wezen te kennen over het feit, dat Neder land niet heeft voldaan aan het verzoek van de Algemene Vergadering van het vorige jaar om rapporten te blijven zen den, maar uitten tegelijkertijd waardering voor de belofte, dat Nederland volledige inlichtingen zal verstrekken over de ko mende constitutionele wijzigingen. De Sovjet-gedelegeerde noemde de weigering van Nederland een flagrante schending van het Handvest en verzocht aantekening van het door hem geuite bezwaar. De commissie heeft een amendement aangenomen, dat de bevoegdheid erkent van de Algemene Vergadering om uit te maken of eeïi niet-zelfbesturend gebied wel of niet volledig zelfbestuur heeft ver kregen. Het amendement wfTS van toepas sing op een resolutie, die de eenwording van Groenland met Denemarken erkent. Volgens deze resolutie dient de UNO na een dergelijke eenwording niet langer in gelicht te worden over sociale, economische en onderwijszaken in Groenland. Denemarken, Nederland en andere be sturende mogendheden maakten bezwaar tegen het amendement en betoogden, dat alleen de besturende macht het recht heeft, vast te stellen wanneer een gebied onder haar bestuur zelfbesturend is geworden. PARIJS CReuter/United Press). De Franse medeontwerper Jacques Fath is hedenmorgen in zijn woning in Parijs op 42-jarige leeftijd overleden. In het begin van dit jaar moest hij op medisch advies rust nemen. Hij leed aan bloedkanker. Fath heeft zijn mannequins die dit jaar twee bezoeken aan Nederland hebben gebracht, niet bege leid. Hij werkt kort geleden nog, liggende op een rustbank. Vier jaar geleden hield Fath in het Victoria-hótel te Amsterdam modeshows, die ontaarden in opstootjes van zijn vrou welijk publiek, dat in grote opwinding raakte. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Otto Weiss: In gezelschap gapen is vooral dan onbetamelijk, wanneer er alle reden toe bestaat. Vluchtelingenhulp Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100, Den Haag, heeft Vrijdag 55.000 gulden ontvangen. In totaal is daardoor 1.218.000 gulden bjj het comité binnengekomen. Prinses Wilhelmina heeft opnieuw van haar medeleven met het lot der vluchtelin gen doen blijken door een zeer belangrijk bedrag ter beschikking te stellen van de inzamelingsactie van het Comité Vluchte lingenhulp 1954, ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk en Griekenland, aldus i3 door het Comité medegedeeld. ooooociocxxxxxxxxxtooooooooooocxxioooooooooooooooooooooofrr. H 8 LONDEN (Reuter). - Premier Churchill g 8 gaat „gruwelstrips" lezen. In het Lager- 3 huis weerklonk op deze mededeling luid 8 3 gelach. Er wordt in Groot-Brittannië 8 een actie gevoerd tegen dergelijke 8 8 beeldverhalen, die voor het merendeel g 3 uit de Verenigde Staten worden inge- 8 g voerd. De regering heeft verklaard, dat 3 8 een of andere actie noodzakelijk is. 8 Churchill maakte zijn voornemen be- J kend op het ogenblik, dat de minister 8 o van Binnenlandse Zaken, Lloyd George, g bestookt werd met vragen over de 8 strips. Men verklaarde, dat deze waar- 8 schijnlijk een slechte morele invloed op 8 p de kinderen hebben en men noemde ze 8 g „sadistisch" en „onzedelijk". b 0 CC <XXX)OOOCX>DOOOO©OOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOO< Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft deze week een vrij on- stuiming karakter gehad. Dit kwam door dat een hele reeks depressies over de Noordzee betrekkelijk dicht langs ons land trok. De depressie die gisteren passeerde veroorzaakte in de afgelopen nacht een zware Westerstorm aan de kust van Dene marken. Het koudefront van deze depressie passeerde gistermiddag ons land, waarna met Westelijke winden koudere lucht werd aangevoerd. De temperaturen waren daar door lager. Vanmorgen bereikte een vol gende storing de Westkust van Schotland. De winden in het Noordzeegebied die tijdelijk waren afgenomen, gaan hierdoor weer toenemen. Zaterdagmiddag en Zater dagavond zal de storing in ons land veel bewolking en buien veroorzaken. Daarna volgen opklaringen, die morgen aanvanke lijk voor wat zonneschijn zullen zorgen. Vermoedelijk gaat de bewolking in de loop van de dag echter weer toenemen dooi de nadering van een volgende Oceaan storing. Er zal ook morgen veel wind zijn bij ongeveer normale temperaturen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestana 5 •o 3 C Sr SS Es 9 fTr, f- - CU c 0j ZB Helsinki geheel bew. WNW 2 1 10 Stockholm sneeuw ZW 1 0 17 Oslo half bew. NNW 6 3 0,3 Kopenhagen onbewolkt WZW 14 6 0 Londen onbewolkt ZZW 1 1 0 Amsterdam licht bew. WNW 4 5 I Brussel half bew. WZW 2 4 4 Parijs onbewolkt WNW 2 3 0,3 Bordeaux motregen windstil 12 2 Grenoble zwaar bew. windstil 6 0 Nice onbewolkt NW 4 10 0 Warschau regen WZW 3 0 0,1 Berlijn onbewolkt WZW 5 7 0 Frankfort nevel windstil 5 3 München geheel bew. ZW 2 6 0 Zürich licht bew. windstil 1 0 Genève nevel ZZW 1 6 0 Locarno half bew. windstil 6 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -4 0 Rome zwaar bew. NO 3 14 0 Neerslag laatste 24 uur. De 32-jarige Mahmoud Abdel Latif, die kort geleden een aanslag op premier Nasser van Egypte heeft gepleegd, gefoto grafeerd tijdens het proces op het Militaire Tribunaal te Cairo. «»coooooocxx!00ooooooocxdoooooooooooo<30OOOODCIOOOCOOOOOOO DROOG WEER j Verwachting, medegedeeld door het i K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Vanavond en vannacht tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar later toenemende bewolking. Matige tot krachtige, in het Noorden tijdelijk harde Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 14 November Zon op 7.57 uur, onder 16.51 uur. Maan op 20.39 uur, onder 12.16 uur. 15 November Zon op 7.58 uur, onder 16.50 uur. Maan op 21.58 uur, onder 12.48 uur. Maanstanden 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 November Hoog water: 5.08 en 17.28 uur. Laag water: 0.49 en 13.08 uur. Zondag 14 November Hoog water- 5.57 en 18.17 uur. Laag water: 1.36 en 13.55 uur. Maandag 15 November 8 Hoog water: 6.46 en 19.09 uur. g Laag water: 2.21 en 14.42 uur. OOOOCOOOOOOOGCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOODOOOOCXOOCXSOOCG

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1