Tunesië schreeuwt om twee dingen: binnenlandse autonomie en water Machinefabriek zal moeten wijken voor IJ-tunnel VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE J Dansles? op IJmuider Courant VOLKSWAGEN HENGEVELD „DE DRIE ZUSTERS" Van vrijheidsstrijd naar alledaagse moeilijkheden Aanmeldingsformulier „De klok waarschuwt" thans bij V.V.IJ. Zestienduizend gulden uit bestelauto gestolen Prof. dr. W. Vogelsang te Utrecht overleden Brug bij Schellingwoude over twee a drie jaar gereed „IJmuider Harmonie" en Krontjong-ensemble CONSUL i DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 Prijzenbeschikking voor medische specialisten Jacques Davidson droeg Kerstverhaal voor Aquarian en en schooljeugd 800 meter onder water Minister Mansholt naar Dieppe Fokkers „Friendship" gaat komende zomer vliegen Dichte mist belemmert scheepvaart Dansschool John. Stol VERHUUR STADSSCHOUWBURG De Volkscredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten helpt U in Eén blik op de advertentiepagina's onze courant kan u overtuigen: De grote zaken adverteren geregeld. Mede daardoor zijn zij groot geworden. En zij adverteren in dit blad, (Van onze reisredacteur) TUNIS, 9 December Wanneer alles volgens plan verloopt, reikt Frankrijk volgend jaar een brevet van meerderjarigheid uit aan Tunesië: De binnenlandse zelfstandig heid. Weliswaar wordt er in Parijs nog onderhandeld over de voorwaarden waar onder de jongeling de huissleutel in handen zal krijgen, maar de belofte is zó nadruk kelijk gedaan, dat ook het Franse parlement moeilijk terug zal kunnen krabbelen. De vraag is nu: Wie is deze Tunesische jongeling, wat krijgt hij mee op zijn nieuwe weg, hoe zal hij zich gedragen? Vragen die het Westen moeten interesseren, want van dit experiment hangt in hoge mate af, welke stappen de Franse voogd straks misschien ten aanzien van Marokko en Algerije zal nemen. De toekomst van Noord- Afrika raakt geheel West-Europa. Als men1 een begroting van de Tunesi sche mogelijkheden en moeilijkheden op maakt, stuit men eerst op een zwakke economische positie. Dit betrekkelijk klei ne land heeft geen eigen energiebronnen. Het heeft wel veel goedkope arbeids krachten, maar die zijn vrijwel geheel on geschoold. Grootscheepse industrialisatie blijft dus voorlopig een droombeeld. De agrarische positie is evenmin gunstig. Slechts het Noorden en de Oostelijke kustlijn zijn in cultuur gebracht, de step pen in het centrum en het Zuiden zijn potentieel vruchtbaar, maar schreeuwen om water. De noodzakelijke bevloeiings werken zullen schatten eisen. De voedsel positie is ondanks de lage eisen van de be volking reeds nu zorgwekkend. Hoe kwets baar zij is, valt pas op wanneer men be denkt dat de bevolking van drie en een half millioen dank zij de voortreffelijke Franse gezondheidszorg met 65.000 zielen per jaar toeneemt. Er loopt nog steeds een leger van onge veer driekwart millioen hele en halve werklozen rond. Wanneer het nieuwe bewind in Tunesië dus één ding nodig zal hebben, dan is dat buitenlands kapitaal en technische hulp. Voorwaarde daarvoor is echter dat het vertrouwen kan winnen en dit klemt des te meer omdat de recente historie in de rest van de Arabische wereld niet bepaald duidt op interne stabiliteit. Kan het in derdaad vrij ver geëvolueerde Tunesië op deze weinig bemoedigende regel een gun stige uitzondering gaan vormen? Ik heb deze vraag aan velen gesteld en vooral ook aan de leiders van de Neo- Destour-partij, die in feite het nieuwe Tunesië voorlopig nog wel zal vertegen woordigen. Het meest reële antwoord kreeg ik van mr. Mehiri, directeur ad interim van de partij. Hij zei: „De strijd die wij tot nu toe gevoerd hebben, was niet de moeilijkste. Wij kenden ons doel, wij kenden onze te genstanders en er was de bezieling van Oud Tunesië: Kamelen, palmen, een minaret in de oase Gafsa. Hier is water, hier is de steppe tot leven gekomen. Om dit in wezen rijke land te moderniseren, om de snel groeiende bevolking te voedenzijn grote bevloeiingswerken dringend nodig. Procureur-generaal bij Hoge Raad acht haar wèl geldig De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak van de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch tegen het arrest van dit hof, waarbij de arts-specia list dr. H. K. werd ontslagen van rechts vervolging in een proefproces. Dr. K. was beschuldigd van overtreding der Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet omdat hij een te hoog honorarium berekend zou hebben voor de klinische behandeling van een fondspatiënt. De betrokkene behoort tot de specialisten, die in 1952 bedankten voor de Landelijke Specialisten Vereniging en zich verenigden in de Ned. Vereniging van Specialisten (N.V.V.S.). In deze pro cedure gaat het om de al of niet geldig heid van de in Januari 1953 uitgevaardig de prijzenbeschikking voor medisch-spe- cialistische verrichtingen ten behoeve van ziekenfondsverzekerden. De procureur-generaal heeft geconclu deerd tot vernietiging van het arrest en veroordeling van de specialist tot f 10. boete. Hij acht de betreffende beschik king geldig omdat economisch gezien er geen verschil is tussen een onderneming, welke diensten verricht en de beoefenaar van het vrije beroep. Voorts is de procu reur-generaal van oordeel, dat de prijzen beschikking, waarover het hier gaat, alge mene gelding heeft. De regeling geldt zijns inziens voor alle artsen-specialisten, met uitzondering van de categorie, die krach tens een overeenkomst goedgekeurd door de Ziekenfondsraad, voor een algemeen ziekenfonds werkzaam is. De Hoge Raad zal 25 Januari arrest wijzen. In het gebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente aan de Populierenlaan te Beverwijk werd Woensdagavond een Kerstwijding gehouden, tijdens welke de heer Jacques Davidson met een voordracht debuteerde. Jacques Davidson, die enige weken geleden bij „Concordia" als Danny in „Spel met het noodlot" een voor een dilettant werkelijk bewonderenswaardige creatie leverde, had voor dit eerste solis tische optreden in het openbaar zijn keuze bepaald op een weinig bekende novelle van J. Werumeus Buning, namelijk „Ja cob de bijter, de kameel van Koning Bal thazar". Voor een debuut ongetwijfeld een verstandige keuze, omdat deze novelle voornamelijk verhalend is geschreven en dus weinig dialogen bevat. Zij vertelt van een buitengewoon kwaadaardige kameel, die een der drie Koningen als lastdier op zijn tocht naar Bethlehem moet vergezel len, daar aangekomen een plukje stro uit de kribbe vreet, óm ten slotte als een meegaand en lankmoedig dier de terug reis te aanvaarden: Een origineel en boeiend Kerstverhaal met soms krachtig beeldende taal. Jacques Davidson bleek zich consciën tieus op de voordracht te hebben voorbe reid, want hij beheerste de tekst van deze langdurige novelle vrijwel zonder een enkele hapering. Door de sober gehouden dialogen kon hij zich in hoofdzaak be perken tot twee stemnuanceringen, die van de kameel en zijn opponente, de eze lin, welke hij aangaf door een verschil in hoogte. Hij liet zich kennen als een boeiend verteller, die zijn gehoor tot aan dacht weet te bewegen. Het zou daarom ongetwijfeld interessant zijn hem ook eens te kunnen beluisteren in een voordracht, welke grotere eisen stelt aan zijn beeldend vermogen. In ieder geval moet zijn zelf vertrouwen door dit debuut zijn toege nomen, waarvoor de Woensdagavond ge toonde belangstelling trouwens alle reden gegeven heeft. JAN VAN DAM Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van S 6.50 per kwartaal/ 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen de worsteling om de vrijheid. Maar de wérkelijke strijd komt nog. Het gaat er nu om ons land economisch te ontwikke len, om technici en intellectuelen te vor men, om een moderne maatschappij te stichten. Wij zullen het volk er van moe ten overtuigen, dat de interne autonomie niet een automatische salaris-verdubbe ling meebrengt. Wij moeten hen terugha len uit de opwinding van de actie voor onafhankelijkheid en hen voor de harde werkelijkheid van de alledaagsheid plaat sen. Want, vergis u niet, wij mogen door banden van het hart aan de andere Ara bische landen gebonden zijn, wij voelen er niets voor om in de miserabele onsta biliteit, de totale onbekwaamheid van sommige van die landen te vervallen. Daarvoor zijn wij te Wester s". Verstandige gedachten, die zeker gedeeld worden door het merendebl van de Neo- Destour-leiders. Maar men moet zich over de homogeniteit van de Neo-Destour ook met al te veel illusies maken. Zij is eerder een vrijheidsbeweging dan een politieke partij en omvat allerlei schakeringen, van zeer gematigd tot zeer extreem. Het twee zijdig karakter van haar actie, onderhande len door een intellectuele leiding, verzet door een in militante cellen georganiseerde massa, bevat een zeker gevaar. De Islam Naast al deze problemen staat de Neo- Destour nóg een grote krachtproef te wachten. Het zou dwaas zijn de invloed van de Islam in dit land te onderschatten. De orthodoxe Moslims en hun leiders zullen zich niet zonder slag of stoot neerleggen bij de ten dele op Westelijke leest geschoeide lekenstaat, die de intellectuelen van de Neo-Destour wensen. Zullen zij deze bot sing overleven? De Neo-Destour heeft één sterke troef. Een regeringscommissaris zei mij: „Wie heeft de strijd om de zelfstan digheid gevoerd en gewonnen? De fana tieke jammeraars uit de moskee soms? Neen, wij, on-orthodoxe Mohammedanen, wijndrinkers, ham-eters, echtgenoten van ongesluierde vrouwen. En het volk vergeet dit niet." Men helpt het hem hopen. Maar men herinnert zich ook sombere verschijnselen in andere landen, waar een ongeletterde massa, teleurgesteld door niet vervulde illusies en opgezweept door fanatici, tot extremisme verviel en haar leiders dreef tot het stellen van nieuwe eisen. Hier dreigt een reëel gevaar: de totale onafhan kelijkheid mag dan het uiteindelijk doel ook van de leiders van de Neo-Destour zijn, haar uit demagogische overwegingen reeds op korte termijn verlangen,, zou nationale zelfmoord zijn. Men ziet het, de hemel is hier niet zo blauw als hij er uit ziet. Naast de proble men van economische, technische, sociale en religieuze aard ligt hier nog het een en ander aan licht ontvlambaar materiaal op gestapeld. De ressentimenten en rasgevoe- lens bijvoorbeeld die broeien tussen een half millioen Fransen, Italianen, Joden en Malthesers, en drie millioen Tunesiërs. Lijkt een stabiele ontwikkeling in Tune sië, gezien al deze problemen, bijkans on mogelijk, zij hoeft dat niet te zijn. Veel hangt af van het verstand, de gematigdheid en de kalmte van politieke leiders en voor al ook van vakbondsleiders. Een wederzijds vertrouwen is dringend nodig. En zeker evenveel hangt af van de politieke ontwik keling in Frankrijk in de komende jaren. Ik weet dat Mendès-France persoonlijk een gezamenlijke Europese hulppolitiek op den duur als de grote mogelijkheid tot ontwik keling van geheel Noord-Afrika ziet. De Klok van de gebroeders R. en C. H. Feenstra, die nu al weer een dozijn jaren geleden door Anton Roemer en Jan van Ees in staat werd gesteld haar waarschuwend geluid bij het beroepsto neel te doen horen, heeft sindsdien nau welijks meer stil gestaan. Hun thriller staat bij onze dilettanten kennelijk hoog genoteerd, zodat uw recensent zich ieder jaar nog steeds als getrouw abonnê mag beschouwen op enige voorstellingen van „Als de klok waarschuwt". En zoals dan ook reeds eerder werd vastgesteld, is de ze hartelijke ontvangst verre van onver diend. De beide auteurs wisten de ge heimzinnige gebeurtenissen op het Friese slot „Eikenstins" met flair naar een ver rassende ontknoping te leiden, zonder de logica hierbij al te zeer geweld aan te doen. En al kunnen zij niet steeds op ori ginaliteit bogen, zouteloos of vervelend werden zij evenmin. Verder is elke rol in dit stuk voor iedere enthousiaste toneel amateur buitengewoon aantrekkelijk, zo dat de heren Feenstra zowel spelers als publiek met deze thriller zonder detec tive al bijzonder veel genoegen hebben bereid. Hierbij werd Woensdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost het plezier gevoegd, dat de opvoering van dit stuk door de toneelclub van de Voetbal vereniging „IJmuiden" tengevolge heeft gehad. Ondanks het feit, dat de planken door dit ensemble slechts sporadisch be treden worden, laten deze voorstellingen toch steeds een gunstige indruk achter. Ook nu weer. Er werd gespeeld met be grip, zodat zij een pauze in de tekst durf den nemen wanneer de situatie dit ver eiste. De spanning was dikwijls bijna tast baar. Regisseur A. H. Holtslag speelde met een duidelijk waar te nemen genoe gen de joviale oud-zeekapitein „Henri" Brouwer, die hij een passend robuste ge stalte wist mee te geven. Mevrouw De Kort verleende de hovaardige chatelaine een waarlijk geestige pedanterie. Het gezin werd door een levendig-charmante Babet- te van mevrouw Guijt passend gecomple teerd. Mejuffrouw Van der Plas was een kordate Wietske, die bijna reeds in het eerste tafereel als bruid voor de Lolke, op stoere zeemansbenen van J. Guijt, was be stemd. J. v. d. Zwan kwam als de sinistere Sinne aardig in de richting, hoewel zijn enigszins geforceerde oude-mannenstem de verstaanbaarheid niet altijd bevorder de. Mevrouw Smit speelde de dankbare rol van de openhartige freule Van Sminia met een vermakelijk aplomb, R, de Boer chargeerde niet te opvallend als de schurk achtige dokter Van Gendt - met d.t. - en zijn scène tijdens de ontmaskering mocht eveneens worden gezien. Tenslotte maakte H. Jordaan de adellijke verstekeling in aller ogen sympathiek. En wat het succes in de zaal betreft: toneel en voetbal schij nen bij V.V.IJ, uitstekend te kunnen sa mengaan. JAN VAN DAM Zestienduizend gulden is de buit, die anderhalve maand na de geruchtmakende overval op een postauto te Amsterdam, in handen van onverlaten is gevallen, die opnieuw een bestelwagen plunderden. Dit maal was het een bestelwagen van een Haagse sigarettenimport-firma, welke in Amsterdam was om zendingen sigaretten af te leveren. De Haagse chauffeur G.W.T. Destuurde de wagen. Bij het Centraal Sta tion merkte hij dat een tas met f 16.000. verdwenen was. Hij had op verschillende adressen sigaretten afgeleverd en daar voor contante betaling ontvangen. Het laatst had hij dit gedaan bij een adres in de Warmoesstraat. Toen hij bij het Cen traal Station kwam miste hij de tas, die hij,, toen hij in de Warmoesstraat was ge weest, nog had zien staan. De wagen was niet met het veiligheids slot afgesloten, doch alleen mei de kruk dicht gemaakt, zo verklaarde hij. De sigaretten-firma houdt rekening met de mogelijkheid dat de onverlaten de route van de wagen, die iedere 'week de zelfde is, kenden. In de leeftijd van 79 jaar is Dinsdag te Utrecht gestorven prof. dr. W. Vogel sang, die meer dan vijftig jaar lang een belangrijke taak heeft verricht voor de kunstgeschiedenis door zijn publicistische en paedagogische werkzaamheden. De thans overledene werd op 9 Augus tus 1875 te Leiden geboren. Van 1900 tot 1907 is hij docent geweest te Amsterdam en van 1907 tot 1946 hoogleraar te Utrecht, waar hij zijn ambt aanvaardde op 23 Sep tember 1907 met het uitspreken van een rede, getiteld: „Aesthetiek en kunstge schiedenis". Zijn studies had hij voltooid aan de universiteiten van Freiburg. Wenen, Parijs en München, waar hij in 1898 sum ma cum laude promoveerde op het onder werp „De Nederlandse miniaturen". Hij werd in 1903 onderdirecteur van het Ne derlands Museum voor Geschiedenis en Kunst. Het Kunsthistorisch Instituut aan de Utrechtse Drift is een van de resultaten van zijn voortdurend ijveren geweest, in 1921 werd de kunstgeschiedenis als zelf standig hoofdvak erkend. Tijdens het aca demische jaar 19201921 was prof. Vo gelsang rector-magnificus der Rijksuniver siteit te Utreriit. Van zijr. hand verschenen ongeveer 275 publicaties. O De leden van de Castricumse aquarium terrarium-vereniging Roodvinzalm hebben Dinsdagavond de leefwijze van diverse vis soorten, die in 800 meter diep water leven, aanschouwd. Dit was mogelijk door de prc- jectielantaarn met filaten van dc bond, welke platen op de filmavond in hotel Dc Rustende Jager werden vertoond. Ook dc leerlingen van dc drie hoogste klassen der Centrale Openbare Lagere Echool hebhen vari deze platen genoten; dit geschiedde tij dens de lesuren van Dinsdag en Woensdag. Bij de aquarianen gaf voorzitter S. Boer een explicatie en tijdens de vertoning voor de schooljeugd was het het hoofd van de school, de heer C. H. Jansen, die een toe lichting gaf. Voor de pauze heeft de heer P. Zwart uit Zaandam voor Roodvinzalm oen lezing met lichtbeelden gehouden over hagedis sen. Minister Mansholt is Woensdag, verge zeld van ir. G. J. Liensch, directeur de: Visserijen, naar Dieppe vertrokken om een kort bezoek te brengen aan de Nederlandse haringvissers, die thans van deze Franse haven uit de visserij beoefenen. De mi nister zal zich op de hoogte stellen van de wijze, waarop de belangen van de Neder landse vissers worden behartigd. De mi nister zal zo mogelijk met een logger mee varen. „De aan te leggen tunnel onder het IJ zal, wat betreft het ondergrondse deel in Amsterdam-Noord, een rechte baan krijgen en niet zoals aanvankelijk het plan was, een S-bocht. Dit is van groot belang zo wel voor de technische constructie van de IJ-tunnel als voor het verkeer dat in de toekomst van deze tunnel gebruik gaat maken". Dit deelde de Amsterdamse wet houder voor de Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, mee tijdens de debatten over de begroting 1955 in de Amsterdamse ge meenteraad. De wijziging in het plan voor de tun nelbouw is mogelijk geworden doordat ge bleken is dat de machinefabriek Du Croo en Brauns aan de Valkenweg onmogelijk Serieproductie begint reeds in Januari De commerciële directeur der Fokker fabrieken, de heer F. J. L. Diepen, heeft medegedeeld, dat Fokker heeft besloten met de serieproductie van het tweemoto- rige verkeersvliegtuig F. 27 („Friendship" in Januari 1955 te beginnen. Men hoopt met het prototype komende zomer proefvluchten te maken. De „Friendship" is bestemd om de ver ouderde maar welhaast onverwoestbare Dakota's waarvan er over de gehele we reld nog wellicht duizenden vliegen, te ver vangen. De „Friendship" heeft een kruissnelheid van 430 km. per uur, een plafond van 10.700 meter en een vliegbereik van 1600 km. Het toestel krijgt propellerturbines, een drukcabine voor 28 tot 36 passagiers en een hoog geplaatste vleugel, hetgeen een ruim uitzicht waarborgt en het laden en lossen vergemakkelijkt. Fokker heeft voor het onderzoekwerk voor dit vliegtuig in zijn fabriek een groot bassin gebruikt, waarin de romp en vleu gels aan drukproeven werden onderwor pen. Dit is dan ook een van de redenen, dat reeds met het begin van de seriebouw kan worden begonnen voordat het proto type heeft gevlogen. De kosten van het toestel in seriebouw bedragen 1 3/4 millioen. Er zullen 50 a 60 toesteilen gebouwd moeten worden voordat de serie winstgevend wordt. De K.L.M. heeft reeds twee „Friendships" be steld. Voorlopig zullen drie toestellen per maand gereed komen. Hiervoor zijn 900 arbeidskrachten nodig die direct aan de fabricage werken. Totaal zijn er 1500 man bij bctroken. Daarom zal men een deel van de onderdelenfabricage moeten uitbeste den. De heer Diepen deelde verder mede, dat bij de regering een wet in bewerking is, die het mogelijk zal maken .hypotheek op vliegtuigen te gaan verlenen. Hij zeide dit in verband met het feit, dat de Fokker fabrieken hopen voor het nieuw te bouwen „Friendship" verkeersvliegtuig een afzet gebied te vinden bij kleine maatschappijen op basis van een afbetalingsprogramma. De scheepvaart in en om IJmuiden ondervindt veel last van de mist. Van Amsterdam tot IJmuiden liggen hier en daar de schepen die zouden uitvaren ge meerd aan de kant. Ook buitengaats lagen vanmorgen om tien uur vier schepen te wachten op beter zicht. De Hogezand is op radar binnen gekomen, maar de Prinsegracht, wiens walkie-talkie onklaar was geraakt, durfde het voorlopig nog niet aan en schaarde zich dus ook maar in de rij der wachtenden. Wat er was De „Abraham" (van Dinsdag 7 Dec.) was er vanmorgen met 1900 kisten haring en de „Toronto" (ook van Dinsdag) met 200 kisten schelvis, 60 koolvis, 80 wijting, 60 gul en 50 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er 10 loggers en kotters met 7500 kg tongen en 150 kisten schol. De prijzen De haring van de „Abraham" deed van morgen van 14,50 tot 16. België was vanmorgen kalm in de markt en kocht regels kabeljauw voor 82 tot 77 en kisten kabeljauw voor 130 tot 136. Grote schelvis ging van de hand voor 45, grootmiddel voor 54 tot 50, klein- middel voor 54 tot 51, pennen voor 49 en braad voor 43 tot 40. Grote schol (voor Engeland) zakte aanzienlijk in prijs en deed nu 35, middel 42, zet- schol 55, en voor het binnenland: schol 1 60, schol 2 60 en schol 3/45 tot 55. Ook de prijs van de tongen zakte. Lappen deden nu 3,55 tot 3,65, groot middel tong 3 tot 2,90, kleinmiddel 2,70 tot 2,50, tong 1 2,50 en tong 2 2,40. Wat er komt Voor de Vrijdagmarkt waren vanmorgen drie trawlers bekend. De trawler „Dirkje" (van Dinsdag 7 Dec.) komt met 1400 kis ten haring; de „Sumatra" (van Donderdag 9 Dec.) met 1350 kisten haring en de „Ma ria van Hattum" (van Dinsdag 7 Dec.) met 560 kisten vis, waarvan 300 kisten schelvis, 55 wijting, 65 gul en koolvis en 40 diversen. Oudste boten zijn daarna de „Gelria", „Eveline", en SCH. 153 (alle van Dinsdag 7 Dec.); de SCH. 117 (van Maandag 6 Dec.); de „Polderman" (van Woensdag 8 Dec.). Besommingen van hedenmorgen Trawlers: Abraham f 27.000, Toronto f 18.700. Loggers: IJM14 f 5580, KW108 f 5780, KW162 f 5960, KW89 f 6070, KW65 f 820. Kotters: TX33 f 4200, KW53 f 980, KW 92 f 860. „Vios" voor De aanvaring van de stoomtrawler „Vios I" IJM. 24 met de Rotterdamse mo- torbotter „Catharina" RO. 29 op 21 Octo ber van dit jaar ten Noordwesten van IJmuiden op de Noordzee, wordt vandaag door de Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam behandeld. Als betrokkene is op geroepen de matroos van de „Vios I", J. Modder uit IJmuiden. Binnengekomen IJm. 97 Toronto, 14 Annie, VI. 77 Abra ham, KW. 91 Alida, 108 Gebroeders, 162 De Vier Gezusters, 89 Willempje, 60; UK. 85, 94, 47, 70, 115, 264, 92, 99, 80, 4; TX. 33, 8; Ida Pieters N.C.S. Vertrokken IJm. 9 Haarlem, 1 Tzonne, 35 Postboy, 202, 249, 27; KW. 57 Dina Marie; 22 Orion, 48 Cornelis Marinus, 7 De Arend, 86 Su matra, 91 Alida, 175 Onderneming, 40 Everhard Christina, 60, 128; UK. 80, 99, 47, 85, 93, 264, 94, 194; WR 34; Ida Pieters N.C.S. ter plaatse gehandhaafd kan blijven. Een onderzoek naar de mogelijkheid het tracé zodanig te verleggen dat het bedrijf niet zou behoeven te worden verplaatst, heeft een negatief resultaat opgeleverd. Met de autoriteiten van de marine is in principe overeenstemming bereikt tot het verplaatsen van het marine-etablissement, waar de tunnel onderdoor zal lopen. De marinewerf zal worden overgebracht naar het driehoekige eiland bij Schellingwoude, B. en W. van Amsterdam zullen binnen kort een bespreking met de minister van Waterstaat hebben over de spoedige be slissing van het ministerie over de advie zen van de commissie-De Vos van Steen- wijk. Over de brug bij Schellingwoude deelde de wethouder mede, dat B. en W. grote snelheid bij de totstandkoming van de plannen betrachten. De wethouder zei van mening te zijn dat deze verbinding over ZVi a 3 jaar gereed zal zijn. Ten aanzien van de kwestie tot het ai dan niet heffen van tolgelden na het in- gebruiknemen van de tunnel zei /le wet houder, dat het college van B. en W. niet voltallig de mening van burgemeester d'Ailly deelt ten aanzien van dit probleem, Mr. d'Ailly, die deel uitmaakte van de rijkscommissie inzake de oeververbin dingen, heeft een minderheidsrapport in gediend, waarbij hij zich uitsprak tegen het heffen van tolgeld. De totstandkoming van de tunnels zal evenwel geen belem mering ondervinden door deze kwestie. Twee avonden heeft de „IJmuider Har monie" bijkans volle zalen getrokken, toen het corps Dinsdag en Woensdag in het voor deze gelegenheden bij uitstek geschikte Rex Theater concerteerde. Ge woontegetrouw luidde het jeugdcorps de avonden in, ditmaal met drie werken, die binnen het bereik dezer reeds flink ge vorderde blazers lagen. Daarvan klonk vooral de marspotpourri in het frisse tem po, dat dirigent Jan Groot deze menge ling van vlotte wijsjes meegaf/uiterst pit tig. Niet minder dan de helft van het jeugdcorps bestaat uit houtblazers, hetgeen de klank buitengewoon verfraaide. De Ouverture Joyeuse van Kéler Béla was ook extra bestudeerd, zodat elk maatdeel de volle waarde kreeg en het samenspel hecht bleef. De op het Toonkunstconcours te Beverwijk bekroonde leden van de jeugdafdeling hebben voor de vele aan dachtig luisterenden hun nummers nog eens ten beste gegeven. Geen wonder, dat deze jonge musici, alsmede het jeugd corps, een langdurig applaus oogstten. De „IJmuider Harmonie" heeft een be zetting, waar menige zustervereniging ja loers op zal zijn. Het ongeveer zestig bla zers tellende corps zette de Ouverture Lug- dunum van Allier breed in, waarbij de bassen sonoor klinkend passagewerk blie zen. Het fel reagerend cornet-register was een lust voor het oor, de klarinetten ripos teerden mooi van toon. Jan Groot leidde muzikaal en liet de accuraat musicerende vereniging van deze meeslepende ouver ture, die vroeger een gewild concours- nqmmer was, een geladen vertolking geven, waarvoor onverbloemd alle hulde. Het Uren-ballet uit „La Gioconda" stel de hogere eisen, vooral aan het samen spel. Behoudens een enkele oneffenheid kwam het corps ook hier goed voor de dag. De voor amateurs moeilijke partituur in aanmerking genomen, mocht men te recht waardering hebben voor hetgeen binnenskamers door de leden (en niet in het minst door hun jonge dirigent) tot stand was gebracht. Met belangstelling heb ik geluisterd hoe de saxen in deze balletmuziek partij gaven en naar hetgeen het rad-musicerepde hoge koper in de ouverture „Schoppenvrouw" verrichtte, even later geëvenaard door een gaaf en muzikaal geblazen fluit-duet. Dat de tin telende -finale een storm van applaus ont lokte behoeft geen betoog. Het werd nog overtroffen door de bijval na de show uitvoering van Sousa's slotmars. Het krontjong-ensemble „Persaudaraan Dengan Indonesia" onder leiding van Jo- han W. Sudemeijer gaf na de pauze een demonstratie van Javaanse, Balinese en Sumatraanse dansen. Reeds eerder heeft men in deze kolommen aan dit ensemble een beschouwing gewijd, zodat wij vol staan met daarnaar te verwijzen. A. J. VAN DER WEIJDEN Alle militairen van de Koninklijke Luchtmacht boven de rang van adjudant- onderofficier en vaandrig krijgen nieuwe rangonderscheidingstekens. De sterren (offi cieren) en de knoop (onderluitenants en technisch opzichters, adjudanten en vaan drigs) zullen worden vervangen door galons en gevlochten biezen. Allen die door hun mede werking de Oud-Katholieke Bazar hebben doen slagen, zeggen wij hartelijk dank. Oud-Katholieke Vrouwen Vereniging „Engelmundus" Neem SNELPRIVELES op elk gewenst uur. Juilianakade 6 - Tel. 4733 ZIJLWEG 328, Haarlem Tel. 17700 Uitsluitend nieuwe modellen. Zondag 19 Dec., 8 uur „NEDERL. COMEDIE" van A. Tsjechof. - Regie: Peter Scharoff met Ank v. d. Moer, Mimi Boesnach, Ellen Vogel, Ko van Dijk, Guus Hermus, Fons Rademakers e.v.a. Prijzen 1.tot 4.— (alles inbegr.). Coupons geldig. Voorverkoop v.a. Vrijdag 10—3 uur. Telef. na 12 uur. op sociaal-verantwoorde voorwaarden (zonder winst) CREDIETEN voor noodzakelijke aankopen, die U niet inééns kunt betalen: FINANCIERING van Uw Inkopen bij deelnemers (winke liers) aan het Kennemer Financierings-Instituut; VOORSCHOTTEN op pensioenen; ADVIES om te voorkomen, dat U te zware lasten te dragen krijgt en HULP als U in moeilijkheden bent geraakt (sanering). Uw zaken worden vertrouwelijk behandeld. Inlichtingen: Kleine Houtstraat 70, Haarlem en bij de plaatselijke cor respondenten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3