NAVO-ministers wikkelden hun zaken met bekwame spoed af Onderzoekcentrum voor lucht verdediging komt in Den Haag Weerbericht De rode streep Defensie wordt afgestemd op atoomwapens Spoorweg ongeluk bij Dortmund Negende zitting van Algemene Vergadering gesloten A anmeldingsfo rmulier Bijna 2\ millioen voor vluchtelingen Vele doden en gewonden Het woord is aan Amerikaans-Nederlandse overeenkomst Hulde aan voorzitter van Kleffens Ochtendmist 69e JAARGANG No 138 ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 292 Vandaag slot-communiqué in Parijs Reddende hand „Super constellation" in Canada verongelukt V ertrouwenskwestie Bezwaren ingetrokken Paus Pius maakt autorit Weerrapport ss Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen: Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN FRANSE GELEERDE, Charles- Noël Martin, heeft onlangs in het weke lijks Bulletin van de Franse Aacademie van Wetenschappen gewaarschuwd tegen verdere proef-explosies van waterstof bommen. Wij hebben dat toen vermeld en eraan toegevoegd dat zijn betoog werd ondersteund door Louis Prince de Broglie (men spreekt deze familienaam in Frank rijk uit als: de Breuil). De Broglie, secre taris van de Académie des Sciènces, is in wetenschappelijke kringen een man van wereldvermaardheid. In 1929 viql hem de Nobelprijs voor natuurkunde ten deel. De Franse wetenschap heeft trouwens óók op dit gebied een zeer indrukwekkende staat van dienst: men behoeft ter toevoeging maar aan de namen Curie en Becquerel te herinneren. En als een waarschuwing als die van Charles-Noël Martin tot uiting komt beseft men bovendien, dat het in de eerste plaats de Fransen zijn die in cri- tieke situaties, op welk gebied ook, geen blad voor de mond nemen en nooit schro men, van de vrijheid van het woord ge bruik te maken. Omtrent de H-bommen heeft Martin toen (in November) geschre ven dat de uitwerking van deze explosies van chemische, genetische, radio-actieve, klimatologische invloed is. Elke vermeer dering van het aantal ontploffingen tot dusver zijn in twee jaar tijds tien H.bom men tot explosie gebracht zal leiden tot een groeiende wanverhouding in de na tuurlijke voorwaarden, waaraan het die ren- en plantenleven zich langzaam heeft kunnen aanpassen. De Broglie zei dat het roekeloos zou zijn voort te gaan met proe ven met H-bommen, omdat „de rode streep" reeds bereikt is. Intussen heeft Martin het niet bij zijn eerste waarschuwing gelaten; ook in het weekblad l'Express en in het dagblad Le Figaro zijn artikelen van hem verschenen. De Groene Amsterdammer heeft het eer ste volledig weergegeven; daarin bepaalt hij zijn waarschuwing niet tot de H-bom men maar betrekt er ook de A-bommen in, waarvan er onder Russisch en Ameri kaans gezag al een zestigtal tot ontplof fing zijn gebracht. „Tal van berekende gevolgen", heeft hij gezegd, „zijn nu reeds te ontdekken door proefnemingen. Het ziet er naar uit dat dit in bepaalde kringen inderdaad reeds is gebeurd, want men heeft onlangs enige angst-verradende ver klaringen kunnen waarnemen". Daarbij heeft Martin herinnerd aan de waarschu wing die prof. Einstein in 1950, toen ver vaardiging van de H-bom mogelijk bleek, uitte: „dat de vergiftiging der atmosfeer door radio-activiteit, en dientengevolge de vernietiging van alle leven op aarde, bin nen de sfeer van het technisch-mogelijke is gekomen". De waarschuwingen door grote geleer den bepalen zich niet tot deze: men be hoeft maar te denken aan Amerikaanse gevallen en met name aan de leidende figuur prof. Oppenheimer, die zich terug trok, hetgeen zulk een storm ontketende. Hoe verschrikkelijk nodig het is dat men met de Russen tot overeenstemming poogt te komen omtrent een gevaar, dat de gehele mensheid bedreigt en dat door de Broglie ten aanzien van proefnemingen al is uitgedrukt in de woorden „de rode streep is bereikt" blijkt nu wel klaarder dan ooit tevoren. Een lezer, een ontwik keld man, heeft mij geschreven: „In welk een vloekwaardige wereld leven wij toch, waarin het tot zoiets kan komen?" en ik zeg het hem na. Meent men in ernst, de vrede te kunnen waarborgen door een „evenwicht" van „op atoomleest geschoei de" strijdmachten? Degenen die dat zou den willen spelen met het verschrikke lijkste vuur, ooit ter wereld ontstoken. Hoe wagen zij het op deze roekeloze weg door te gaan? In Sovjet-Rusland stelt men Amerika als de grote, van aanvalsbedoelingen ver vulde vijand voor. In Amerika stelt men Sovjet-Rusland als de grote, van aanvalsbedoelingen ver vulde vijand voor. En aan beide zijden zijn er de bond genoten, deelnemend aan de bewapenings race. West ziet slechts Oost en Oost ziet slechts West. Maar de waarlijk Grote Vijand van beide partijen en van de gehele mensheid is de techniek, die zij ontketend hebben en niet beheersen, die zij nog nimmer hebben kunnen regelen, ordenen, onder werpen aan hun gemeenschappelijke wil en waarlijk in hun dienst stellen. Als zij dat niet bereiken zal de mens ten onder gaan niet aan zijn knapheid, maar aan zijn domheid. Daarin ligt de crisis van deze tijd. R. P. De dagopbrengst van Vrijdag in de ac tie voor de vluchtelingen is de grootste, die het Comité Vluchtelingenhulp 1954 tot nu toe heeft gehad. Er kwam een bedrag binnen van 147.000 gulden. Daardoor is de totale opbrengst gestegen tot 2.447-000 gul den. Bij de ontvangen bedragen waren de 133.000 gulden, die, zoals is gemeld, door het PTT-bedrijf zijn bijeengebracht. (Van onze correspondent in Parijs) De Parijse N.A.V.O.-conferentie der veertien landen, waarbij de ministers Beyen en Staf Nederland vertegenwoordigen, heeft haar agenda binnen twee uur vrij wel geheel afgewerkt. Vandaag zal nog wel een tweede zitting volgen, maar die is uitsluitend aan de formele goedkeuring van het slot-communiqué gewijd. Daarna kunnen de omstreeks veertig excellenties hun tijd naar eigen genoegen doorbrengen. Verschillende ministers zullen elkaar nog ontmoeten in vergader zaal, aan de lunch of diner of elders, zoals de Grote Drie, die opnieuw een afspraak voor de Quai d'Orsay hebben gemaakt. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stefanopoelos, die de N.A.V.O.- vergadering presideerde, heeft er vaart achter gezet. Nadat 's morgens secretaris generaal, Lord Ismay, zijn jaarrapport had voorgelezen, dat onmiddellijk werd aan vaard, waren de voornaamste punten vrij gauw bekeken. Zelfs hij de veelbesproken kwestie met betrekking tot het gebruik van atoom wapens hebben de ministers niet lang stil gestaan. Zoals te verwachten was, hebben de regeringen hier inofficieel hun be voegdheden in handen willen houden, maar zij hebben de militairen gelijktijdig uitgenodigd hun plannen verder uit te werken. Aangezien in die plannen zeker rekening wordt gehouden met een even tueel direct gebruik van atoomwapens, staat het te bezien of generaal Gruenther in feite toch niet aan het langste eind heeft getrokken. Het enige punt, waarbij de sluizen der ministeriële welsprekendheid werden ge opend, betrof de interpretatie der Russi sche politiek. Minister Beyen en zijn col lega's van de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië en Turkije hebben hierover het woord gevoerd en de conclusies, waarop men zich bleek te kunnen verenigen, wa ren dat de tactiek der Sovjets gewijzigd mocht zijn, doch dat het doel hetzelfde was gebleven. Ook Mendès-France bleek die mening te kunnen delen en de Franse premier was verder van oordeel dat het jongste Sovjet-dreigement over het op zeggen van het Frans-Russische vriend schapsverdrag geen noodlottige invloed op de ratificatie-debatten zou hebben. Hij verwachtte eerder het tegendeel. Intussen lijken de Franse ratificatie-de batten, die Maandag beginnen, zoals het parlement opnieuw besloten heeft, het centrum te vormen van alle internationale besprekingen, die sinds Woensdag door de ministers en diplomaten in Parijs gehou den worden. Terwijl Moskou zich met zijn dreigementen inspant de weifelaars in het DORTMUND (DPA/Reuter) Nabij Dortmund is vanochtend een personentrein op een D-trein ingereden. Volgens tot dus ver ontvangen berichten zjjn vijftien per sonen om het leven gekomen, terwijl onge veer vijftig personen verwondingen oplie pen, deels van ernstige aard. In de D-trein, die uit Kiel kwam, zaten kinderen die een uitstapje maakten. Vele gewonden, geen doden BRAMPTON, (Reuter) Een „Super Constellation" van de „Trans-Canada Air Lines" is bij Brampton, 25 km ten Westen van Toronto, op een stuk bouwland neer gekomen en uitgebrand. Ten minste 27 per sonen liepen verwondingen op. Van geen der gewonden is de toestand ernstig. Het viermotorige toestel, dat van Tampa (Flo rida) op weg was naar Toronto, maakte een buiklanding, nadat het enige malen boven het nabij Toronto gelegen vlieg veld Malton had rondgecirkeld. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJ]T1 llldC! COUrdllt k 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Palais Bourbon op het laatste moment nog te intimideren, geven Frankrijks bondge noten zich alle moeite de positie van de regering-Mendès-France te versterken. Met die bedoeling heeft Dulles de Franse premier drie brieven van president Eisen hower overhandigd. De presidentiële toe zeggingen inzake de Saar hebben, zo meent men in Parijs te kunnen constateren, in Bonn de gunstige uitwerking gehad, dat bondskanselier Adenauer niet langer aan dringt op een nieuwe conferentie met Mendès-France. De hangende geschillen over het Saar-accoord kunnen ook vol gens Duits standpunt door deskundigen uit de weg worden geruimd. De openlijke of verzwegen steun van zijn internationale gesprekspartners en bondgenoten kan Mendès-France overigens wel gebruiken want de zitting in de Na tionale Vergadering over het beleid jegens Indo-China heeft aangetoond dat de op positie haar aanvallen verscherpt. Twee maal werd de begroting verworpen, zodat Mendès-France tenslotte vanmorgen vroeg de vertrouwenskwestie heeft moeten stel len, waarover Maandag zal worden ge stemd. Men verwacht weliswaar geen ne derlaag voor de regering, maar dat de premier temidden van zijn belangrijke di plomatieke onderhandelingen uiteindelijk tegen zijn zin naar het wapen van de ver trouwenskwestie heeft moeten grijpen, kan op zichzelf als een veeg teken worden beschouwd. Bovendien zal Mendès-France zich, volgens zijn geliefde methode, in zijn verdere besprekingen met Dulles en Eden vandaag en morgen nu moeilijk kunnen beroepen op de opinie van het parlement. Maandag zal immers eerst moeten blijken in welke mate dat nu nog achter hem staat. En die omstandigheid verzwakt de positie van de Franse minis ter-president temeer, omdat de kwestie Indo-China juist een der voornaamste agenda-punten bij de Grote Drie schijnt te vormen. (Reuter) Het sein „vooruit" wat be treft het rekening houden met atoomwa pens bij de defensievoorbereidingen is in militaire kringen te Parijs met veel ge noegen ontvangen. De snelheid waarmee de raad tot zijn conclusie gekomen is, heeft zowel bij militairen als diplomaten ver rassing gewekt. Verscheidene regeringen hadden eerder voorbehoud gemaakt. Hoofdzakelijk vanwege de invloed op de publieke opinie in het Westen en op de betrekkingen tussen Oost en West. Er wordt bijzondere zorg besteed aan het opstellen van een mededeling over het onderwerp omdat men niet de indruk wil wekken dat een atoomoorlog als onvermij delijk wordt beschouwd. Dit zou de rege ringen, die thans haar bezwaren hebben ingetrokken, in verlegenheid brengen. In conferentiekringen wordt vernomen, dat enkele besluiten over de nieuwe strategie zijn uitgesteld, onder meer de manier van inter-gouvernementeel overleg over de vraag, of een aanval gebruik van atoom wapens dan wel van conventionele wa pens vereist. Het militaire programma voor het volgende jaar voorziet niet in een opzien barende uitbreiding van de troepenmacht of van de bewapening. De nadruk ligt op nieuw op de grotere doelmatigheid van de bestaande strijdkrachten en hun reser ves en op de vervanging van verouderde uitrusting, vooral bij de luchtmachten. De raad onderschreef een analyse van zijn deskundigen, waarbij gezegd wordt dat de militaire kracht van de communisten in een „indrukwekkend tempo blijft toene men. Het Westen moest bereid zijn met Rusland te onderhandelen als de Parijse overeenkomsten eenmaal bekrachtigd waren. VATICAANSTAD, (Reuter/AFP) Paus Pius XII zal vanmiddag een autorit in de tuinen van het Vaticaan maken. De Paus genoot een betrekkelijk goede nacht rust, niettegenstaande de hikaanvallen. Profiterend van het fraaie weer zal de patiënt vanmiddag, in gezelschap van zijn lijfarts, prof. Galeazzi-Lisi, een korte tocht per auto maken. Dit moet niet zo zeer als een aanwijzing voor een belangrijke ver betering in zijn gezondheidstoestand ge zien worden, als wel als een van de po gingen om de patiënt te versterken. Zijn aanhoudende zwakte geeft nog steeds re den tot ongerustheid. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ D. Bennet: Een vrouw is iemand die in stilte lijdt, maar die daar later heel wat over te vertellen heeft. :v In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de Urker vissersboot U.K. 64 „Marijtje" bij Petten aan de grond gelopen. Men ziet hier het scheepje op de keien van de Hondsbosse zeewering. De sleepboot „Noord-Holland" is nog zichtbaar in de nevel. Tezamen met de „Holland" heeft hij de U.K. 64 Vrijdagavond vlot getrokken. PARIJS (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Nederland en de Ver enigde Staten hebben Vrijdag bij de Noord- Atlantische ministerraad mededeling ge daan van het sluiten van een overeenkomst, die de vestiging in Nederland mogelijk zal maken van een technisch luchtverdedi gingscentrum, dat ondergeschikt zal zijn aan „Shape", het hoofdkwartier van de N.A.V.O. Dit feit werd tijdens de zitting van de Noord-Atlantische raad bekend gemaakt door generaal Gruenther, de opperbevel hebber in Europa. De arrangementen voor de oprichting van dit centrum zijn van dien aard, dat het centrum in staat zal zijn werkzaamheden uit te voeren op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, weten schappelijke ontwikkeling en andere werk zaamheden met betrekking tot de lucht verdediging van de NAVO-landen. De Nederlandse regering heeft op zich genomen voor de nodige faciliteiten te zor gen, waardoor het centrum in Nederland, en wel in 's-Gravenhage, gevestigd zal kunnen worden. De kosten van de vesti ging zullen worden gedragen door de Ver enigde Staten, die dit op zich hebben ge nomen om een zo spoedig mogelijke op richting van het centrum tot stand te bren gen. Generaal Gruenther legde er in zijn verklaring tot de Noord-Atlantische raad de nadruk op, dat het succes van het cen trum zal afhangen van de mogelijkheid om de beste wetenschappelijke en technische experts uit de verschillende landen van de NAVO aan te trekken. Na de verklaring van generaal Gruen ther werd in de raad de opmerking ge maakt, dat het op den duur gewenst zal kunnen zijn het centrum door de NAVO zelf te doen overnemen. Van Nederlandse zijde werd hier bij ge voegd, dat de Nederlands-Amerikaanse overeenkomst aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd met verwijzing naar artikel 62 van de Grondwet, waardoor het mogelijk zal zijn de oprichting van het cen trum voortgang te doen vinden, zonder dat daarbij vertraging behoeft te ontstaan. Uit dezelfde bron werd bevestigd, dat de Nederlandse regering haar medewerking heeft toegezegd op het gebied van belas tingvrijheid en vrijheid van nationale rechtspraak voor het personeel van het centrum, dat daardoor een soort van semi- diplomatieke status zou krijgen. Men veronderstelt, dat de staf van het centrum beperkt zal blijven tot enige tien tallen personen. Van officiële zijde verneemt het ANP over deze zaak het volgende: Enige tijd ge leden heeft „Shapé" de wens te kennen gegeven te kunnen beschikken over een eigen onderzoek-instituut op het gebied van de luchtverdediging en te komen tot de ontwikkeling van de te standaardi seren apparatuur. De Amerikaanse regering heeft „Shape" hierbij willen helpen en een missie door de NAVO-landen gezonden om naar de beste aanknopingspunten voor zulk een instituut te zoeken. Deze missie heeft tenslotte haar keus laten vallen op de Ne derlandse rijksverdedigingsorganisatie van T.N.O. als een onafhankelijk, niet op winst ingestelde organisatie, die al zeer goed onderzoek-werk op dit terrein had ver richt in het physisch laboratorium in Den Haag. De Amerikaanse regering heeft daarop een civielrechtelijke overeenkomst gesloten met de T.N.O., waarbij aan dit lichaam opgedragen wordt, een „research"- instituut, dat zal heten „Shape Air Defence Technical Center" op te richten en te be heren. De bedoeling is, dat in dit instituut 20 a 25 academici te werk zullen worden gesteld, die zoveel mogelijk betrokken zullen worden uit de NAVO-landen. De achtergrond van de verklaring van gene raal Gruenther is geweest de aandacht van de ministers van Defensie der NAVO-lan den op dit instituut te vestigen en boven dien hun medewerking te verkrijgen voor NEW' YORK (Reuter/AFP) De negen de zitting van de Algemene Vergadering is gesloten na een toespraak van de voor zitter, mr. E. N. van Kleffens. Volgens ge woonte werd er een minuut stilte betracht. Mr. Van Kleffens zei, dat er twee belang rijke resoluties gedurende de negende zit ting waren genomen, ten eerste de una nieme resolutie over ontwapening, ten tweede die over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De resoluties beant woordden aan een diep verlangen van alle volken. Want deze realiseerden zich wat er op het spel staat. Toch moest men in ge dachte houden het nuchtere feit, dat geen van beide resoluties een werkelijk begin in de feitelijke betekenis van het woord waren. Zij hadden slechts de belemme ringen opgeruimd, die van te voren dit begin in de weg stonden. Men kon echter niet ontkennen, dat zij essentiële voor waarden voor vooruitgang op deze be langrijke gebieden betekenden. De Columbiaanse afgevaardigde, Urrutia, die deze zitting de vergaderingen van de politieke commissie leidde, bracht namens alle afgevaardigden hulde aan mr. Van Kleffens, die zich, zo zei hij, een ideale voorzitter had getoond. De Assemblée zal zich altijd de „waardigheid, vlijt en goede wil" van deze voorzitter blijven herinne ren. Het welslagen van deze zitting, die een sfeer van vertrouwen herboren zag worden, achtte hij mede te danken aan het voorzitterschap van mr. Van Kleffens. De Algemene Vergadering behandelde van te voren nog een aantal administra tieve kwesties en kende in totaal 46.836.800 dollar toe voor de begroting van 1955. Zij gaf machtiging tot uitbetaling van onge veer 180.000 dollar, aan elf voormalige Amerikaanse UNO employés, die werden ontslagen wegens de weigering vragen be treffende ondermijnende activiteit in 1953 voor een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat te beantwoorden. Afwerken De Russische klacht, dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zouden zijn voor aggressieve daden tegen communistisch China, werd met 44 tegen vijf stemmen (de Sovjet-groep) bij acht onthoudingen verworpen. Een andere Russische klacht over „schen ding van de vrijheid van de scheepvaart in de Chinese zeeën" werd op aanraden van de speciale politieke commissie met 39 tegen vijf stemmen bij veertien onthou dingen verwezen naar de commissie voor internationaal recht. Een Amerikaanse resolutie over dwang arbeid voor politieke of economische doel einden werd met 41 tegen vijf bij tien onthoudingen aangenomen. In de reso lutie wordt op alle regeringen een beroep gedaan om hun wetgeving te herzien in verband met het groeiende verlangen bij de volken van de wereld om hun gelooi in de fundamentele rechten van de mens en in de waardigheid van de menselijke persoon te verkondigen. De Algemene Vergadering besloot een stemmig van twintig tot 26 Juni 1955 te San Francisco te vergaderen om het feit te herdenken, dat het Handvest tien jaren geleden in deze stad is getekend. Mr. van Kleffens zal voorzitter van deze zitting zijn. détachering van prominente geleêrden aan dit instituut. De Nederlapdse regering heeft dit initiatief bijzonder toegejuicht en tot het tot stand komen er van alle mede werking verleend. Het project zal worden gefinancierd met gelden die de regering der Verenigde Sta ten tot en met 1957 beschikbaar heeft uit het zogenaamde „Mutual Weapon Develop ment Program". Voor het project in Ne derland zou een bedrag van 2Vï millioen dollar gefourneerd worden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum ten Westen van de Golf van Biscaye ligt, brengt m Frankrijk, België, Nederland en het Zuiden van Engeland betrekkelijk rustig winterweer. In de lange nachten vormt zich onder de veelal heldere hemel op vele plaatsen mist, bij temperaturen om het vriespunt. Ook Zondagmorgen zal het in een deel van het land weer mistig zijn, maar de mistkansen overdag zijn dan. althans in het Noorden van het land niet zo groot, doordat een storing uit de omgeving van IJsland de wind in ons land iets zal doen toenemen. Deze storing blijft echter op zodanige afstand, dat er geen regen van betekenis zal vallen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand cd S v P C SZ r-> c ca a 5 c P g w c u s <u c aj Z3 Helsinki zwaar bew. W 3 2 Stockholm geheel bew. WZW 4 1 0,1 Oslo zwaar bew. Z 4 5 0 Kopenhagen licht bew. WZW 5 2 0 Londen mist windstil -2 0 Amsterdam mist ZZW 3 2 0,2 Brussel mist ZZW 2 2 0,5 Parijs nevel N 3 6 0 Bordeaux onbewolkt NNO 2 2 0 Grenoble geheel bew. windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 6 5 0 Warschau geheel bew. ZZW 1 0 0 Berlijn nevel WNW 4 3 0,1 Frankfort nevel windstil -0 0 München nevel NW 3 -1 0 Wenen licht bew. W 5 -0 0 Innsbruck nevel windstil -5 0 Rome onbewolkt NNO 3 3 0 Neerslag laatste 24 uur. OOCOOOOOOOCOOOOOTX-JOOOOCVrjCOOClOOOOOOOOrxXTOOOOODOOOOOOOOO^ WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en plaat selijk mist. vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 19 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 2.58 uur, onder 12.56 uur. 20 December Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 4.07 uur, onder 13.16 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 19 December Hoog water: 11.08 en 23.44 uur. Laag water: 6.24 en 18.53 uur. Maandag 20 December Hoog water: 12.15 en uur. Laag water: 7.35 en 20.02 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1