Ook op de Antoni van Leeuwen hoek" proeven met asdic-echolood Verenigingsvaria Beverwijkse veilingen zagen omzet met 1 millioen stijgen Afscheid van eerste geneesheer- directeur van Duinenbosch P. A. de Boer toonde zich enthousiast TELEFOON 4864 Watervliet 1 Zondag naar Oosterpark uit de IJmond „De mens zijn mede mens een vriend" Hogere prijzenmaar minder aanvoer Dr. Teenstra per 1 Januari met pensioen Begraafplaatsopzichter 25 jaar in dienst Vanmorgen in de Vishal en op zee Bevei^wijk 21 Visserij-voorlichtingsavond te IJmuiden Veteranen en jeugd VCK deelden punten „Weenink" in onderlinge competitie Schaakclub „Pat-Mat" Opgewekte oudejaars- viering van Plaatwellers VVB speelt vriendschappelijk Nieuwjaarsbal op „Watervliet" Irissen cultuur dateert al van 1600 Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Dr. van Leusen week af van het gewone refrein Burgerlijke stand Beverwijk Familietraditie sinds 1800 OOK OP HET NEDERLANDSE visserijonderzoekingsvaartuig „Antoni van Leeu wenhoek" zijn in de afgelopen weken proeven gedaan met het asdic-echolood, het apparaat, dat niet alleen onder de trawler maar ook naast en voor het schip in staat is om visscholen op te sporen. Deze onderzoekingen zijn enige dagen geleden afge sloten en gisteravond heeft de heer P. A. de Boer van de Visserij Inspectie zich zeer enthousiast uitgelaten over de resultaten, die met deze apparatuur op de „Antoni van Leeuwenhoek" werden bereikt. Hij deed dit op de jaarlijks in IJmuiden terugkerende visserij-voorlichtingsavond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan; de enige bijeenkomst in het jaar, waarop de IJmuidense vissers en al diegenen, die bij het visserijbedrijf betrokken zijn, elkaar ontmoeten. Vergeleken met de opkomst voor de bijeenkomsten in vorige jaren kunnen we wer kelijk van grote belangstelling spreken. En ondanks de hier en daar wat droge lezingen, is een ieder er uiterst tevreden vandaan gekomen. Enige weken geleden schreven we al over de proeven, die zijn genomen met het asdic echolood, de „Sea Scanar" van Honeywell op de Rotterdamse trawler „Dirkje". De „Antoni van Leeuwen hoek" werd begin December uitgerust met een asdic echolood van „Elac". Een verschil met de apparatuur van Honey well is in de eerste plaats, dat het appa raat van Elac gekoppeld is met het al be staande schrijvende echolood. „Met het asdic echolood", aldus de heer De Boer, „was op de Antoni van Leeu wenhoek een gebied naar visscholen af te tasten, dat 100 maal groter was dan wat met het echolood is te bereiken. De apparatuur bleek geschikt voor ondiepe wateren. De vrees, dat de bundel een gave echo zou geven van de bodem en de vis- schoolecho zou verwaarlozen is ongegrond gebleken". Het Elac asdic echolood heeft vier be reiken: van 0 tot 200, tot 500 tot 1000 en tot 2000. Ook is de apparatuur in te stel len op de bereiken 200 tot 500, 500 tot 1000 en 1000 tot 2000. Een wijzerplaat geeft aan onder welke hoek de projector onder aan het schip staat en evenals bij het schrijvende echolood van Elac, zijn de lodingen op de schrijfapparatuur waar te nemen. Uiteraard krijgt men een geheel ander beeld voor ogen, maar volgens de heer De Boer, is men hierin thuis na enige uren practijk. Aan de hand van meege brachte echogrammen toonde hij aan dat van de zeebodem op de ondiepe plekken in de Noordzee slechts zeer lichte sporen wa ren waar te nemen. De scholen kwamen duidelijk door de grijze plekken van de bodem heen. Sommige scholen werden op IJ mond volleybal In de tweede klasse competitie van de afdeling IJmond -der NeVoBo is het V.K.C. 5 nietïgelukt om V.K.C. 4 een overwinning af te dwingen. In de eerste set moest de jeugd ruimschoots het onderspit delven te gen de senioren, hoewel zij een 110 ach terstand konden inlopen tot 117. Daarna was het uit met de aanvalsdrift van de jeugd en kon V.K.C. 4 rustig uitlopen tot 159. De tweede set was eveneens voor het vijfde team, waarin bij het beëindigen van de set aan beide kanten spelkansen werden verwaarloosd door overhaast ser veren. Daarna kwam een ommekeer en kon V.K.C. 5 toch nog een gelijkspel uit het vuur slepen. De damesteams van T.V.IJ. en S.V.IJ. moesten elk een wedstrijd reglementair verloren laten gaan wegens verwonding en het ontbreken van reserve-speelsters. De overige wedstrijden in de tweede klasse da mes- en herencompetitie boden weinig goed volleybal. Zij werden hoofdzakelijk door de opslag bepaald. De uitslagen van de in deze week gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Dames: Waterloo 2T.V.IJ. 30(regl.); S.V.IJ.—V.S.V. 3 (4—15, 14—16, 14—16); Waterloo 2—V.S.V. 2 3—1 (3—15, 15—7, 15—13, 15—13); Kennemers 3—V.S.V. 3 3—0 (15—1, 15—12, 15—5); Waterloo 2— S.V.IJ. 3—0 (15—11, 15—4, 15—10); V.S.V. 2—S.V.IJ. 3—0 (15—13, 15—4, 15— 0 regl.). Heren: V.C.K. 4—V.C.K. 5 2—2 (15—9, 15—13, 13—15, 6—15); Kennemers 2— S.V\J. 1 0—3 (3—15, 9—15, 6—15). ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAÜTO'S De korfbalvereniging „Watervliet" heeft het voorrecht de jaarwisseling in te gaan met hoopgevende prestaties achter zich. Tot nu toe kwamen alle senioren-twaalf tallen van de Noord-Velsense korfballers bovenaan de verschillende ranglijsten. Weliswaar speelden de Watervliet-teams een groter aantal wedstrijden dan de mede- candldaten in de verschillende klassen, doch de theoretische kansen om de leiding in hun afdelingen te blijven behouden zijn in het nieuwe sportjaar voldoende aanwe zig. Het mooiste resultaat boekte Water vliet 3, dat uit acht wedstrijden vijftien punten verzamelde. Watervliet 1 staat er eveneens goed voor met één verliespunt meer dan de naaste concurrenten, die twee wedstrijden min der speelden. Watervliet 1 gaat de eerste wedstrijd in 1955 tegemoet tegen Oosterpark in Am sterdam. Uiteraard zullen de groengelen, die getoond hebben vooral in de eerste aanval over grote schotvaardigheid te be schikken, proberen om Oosterpark er on der te houden, hoewel de Amsterdamse ploeg met 7 punten uit 7 wedstrijden mo gelijk een verrassing in petto hebben. Watervliet 4 ontvangt thuis Haarlem 4 en Watervliet 5, dat eveneens thuis speelt tegen Oosthoek 3, kon wel eens de handen vol krijgen. De Watervliet-jeugd is vrij van korfbal wedstrijden. Watervliet 1 gaat naar Oosterpark 1 met de dames T. Waagmeester, R. Leyenaar, G. Kluft, A. Verkerk, J. Kluft. S. Meyer en de heren A. Wedemeyer, F. Vos, W. Berghuis, M. Veerbeek, S. Hartman en J. de Boer. geringe afstand uit het gezicht verloren, hetgeen te verklaren is door de wisselende hoogten van de haringscholen. Op drie km de pier Op de „Van Leeuwenhoek" heeft men voorts de pieren van Scheveningen op 2000 meter afstand op het asdic echolood zien (en horen) verschijnen. De echo kwam zelfs al op 3000 meter afstand uit de luidspreker. Wanneer een haringschool werd „aangeboord" werd dit ook verraden door geluidssignalen, waarna men met de apparatuur begon te werken om de school te localiseren. Vier km breed De heer De Boer is tot de conclusie geko men dat de zeebodem door „versterking op afstand" kan worden weggewerkt met het Elac asdic echolood en dat de scholen hierdoor scherp worden afgetekend. Het stampen en slingeren van het scheepje had geen invloed op de aantekening. De meet- bereiken bleken zeer handig en op de waterdiepten van 4 tot 40 meter werkte het asdic echolood zeer succesvol. De heer De Boer achtte de bediening van de appa ratuur eenvoudig. Een strook van vier kilo meter breedte kan naar haring worden af gezocht van de trawler af en de spreker achtte de apparatuur dan ook van groot belang voor de Nederlandse visserij. Omtrent de asdic echoloden van andere landen wist de heer de Boer weinig mee te delen. In Noorwegen worden proeven ge daan met een Noorse apparatuur en hier van zal de heer De Boer binnenkort een rapport ontvangen. Voorts is dan in Neder land aan boord van de Dirkje" de „Sea Scanar" beproefd, maar ook hiervan is nog geen rapport beschikbaar. Naar aanleiding van een vraag deelde spreker mee, dat hij geen ervaringen met het asdic echolood had onder andere omstandigheden, zoals in een ander jaargetijde. Het is namelijk heel goed mogelijk, dat de horizontale bun del wordt verbogen door de soms optreden de temperatuur-spronglagen. Ook met dik water zou men moeite kunnen hebben, maar definitief wist de heer De Boer hier nog niets over te zeggen. Naar Bereneiland Voorafgaande aan de lezing van de heer De Boer heeft dr. J. Reuter van het Neder landse Visserijproefstation en Laborato rium voor Materialenonderzoek te Utrecht een korte lezing gehouden over „Verschil lende soorten touwwerk". Hij sprak hierbij over sisal en manilla touwwerk hoe deze gewonnen en gemaakt wordep. Interessant was de film met toelichting over het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen, waar de modellen van tal van schepen in de sleeptank worden beproefd. Op verzoek werd de onder water opgeno men film over de snurrevaadvisserij ook ditmaal vertoond en was er tot besluit van de avond een goede rolprent over de Britse verre visserij bij Bereneiland te zien. De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Be verwij kse schaakclub „Weenink" zijn: J. MuyenPh. Bakker 01; C. Koomen H. v. 't Hoff afg.; J. Meyer Jr—N. Mole naar 10; J. ReinhoutH. Nijman 01; C. VerduitJ. Katers 10; J. Meyer Sr L. Boonstra 0—1; C. Meyer—H. v. Leeu wen 1—0; J. Limmen—Chr. Belterman 1—0. De Kennemer Schaakclub „Pat Mat" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende partijen. Afd. I: J. Been tjesM. P. Suiker 01; J. E. Strengers P. Hart 1—0; Ir. D. S. Huygen—W. Stee man 0—1; P. Zwart—M. de Vries remise. Afd. II: B. Wilms—M. Soeteman 0—1; Ir. E. F. PeltzerJ. A. Roódenburg afg.; A. Slings—E. Eekhart afg.; G. Paardekoper— E. Rijker afg. Afd. Ill: B. de HeerA. J. Boomhouwer 01; J. SonneveldP. Sie- bers 1—0; K. ComisM. Metselaar remise; J. v. DijkL. Mostertman 0—1.Afd. IV: P. TyssenG. La verman 1—0; B. Sauer A. P. Mourer 1—0; C. D. Affourtit—P. Wagenaar 01; J. NieuwenhuisenA. C. Lamoen 10. Afd. V: A. W. LubertJ. W. Strengholt 1—0; D. E. Heere—J. W. Struys 01; J. SauerE. Toffoli 10; W. Heere—G. v. d. Berg 0—1; W. Heere—E. Heere remise. De personeelsvereniging „De Plaatwel- lerij" heeft met haar oudejaarsviering met en door de leden Donderdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een buitengewoon suc ces geboekt. De belangstelling voor dit feest was zó groot, dat het gebouw nauwe lijks alle bezoekers kon bevatten, toen de heer C. Luttik, voorzitter, de avond opende. Hij merkte op, dat het een traditie van de personeelsvereniging is geworden om aan het einde van elk jaar met de leden in gezellige sfeer bijeen te komen, wat tot nu toe steeds tot tevredenheid is geschied. Al direct met het eerste optreden van de PW-boys was de stemming er in. Het gezelschap zette een heel gevarieerd cabaretprogramma op de planken, waarbij de mondaccordeon-, gitaar- en accordeon- muziek afgewisseld werd met vlot ge speelde schetsjes, die veel waardering kre gen. Evenzeer ging deze uit naar de ac cordeonsolist. De imitator van Kees Stet, die het Westfriese dialect vrij goed afging, vond veel bijval en de gezelligheid werd nog verhoogd door het tweede optreden van de PW-boys met bekende cowboy songs. Na de pauze is er een geanimeerde Men wedstrijd gehouden. Wegens het grote aan tal oudejaarsvierders moesten de kienen in twee groepen worden verdeeld. Het eerste elftal van VVB, dat wegens de feestdagen geen competitiewedstrijden speelde, zal Zondag op bezoek gaan bij CSV 1 in Castricum om in een vriend schappelijke wedstrijd de conditie op peil te houden. WB speelt deze wedstrijd met: A. Nieu- wenhuijs; F. Bruinzeel en K. Kil; F. Mor- lang, A. Both en J. Kersbergen; G. Stein- wort, J. v. d. Linde, F. Kooimans, P. Blee- ker en C. Luntz. De feestcommissie van de korfbalver eniging „Watervliet" heeft voor de leden een prettige avond in het vooruitzicht. Ter gelegenheid van Nieuwjaar wordt Zaterdagavond in het sportpaviljoen „Wa tervliet" een bal gegeven met een afwis selend programma van gezelligheid. GESLAAGD Voor het eerste gedeelte economie, SPD is geslaagd de heer A. v. d. Duin te IJmui den. Voor de leden der R.K. Tuinbouw Stu dieclub Heemskerk heeft de heer D. Twisk, hoofd-assistent van de Rijkstuinbouwcon- sulent te Lisse, Vrijdagavond gesproken over de irissencultuur. De irissen werden in ons land geïmpor teerd uit Spanje, omstreeks 1600. De teelt breidde zich zo uit, dat men in het begin dezer eeuw meer dan 600 soorten telde. Maar de Spaanse irissen werden verdron gen door de Hollandse soorten, die betere groei- en bloei-eigenschappen vertoonden. Enige der bekendste soorten zijn nu de^ Imperator, Wêdgewood en prof. Blauw. Wat de beste cultuurmethoden zijn, om goede, gezonde partijen te krijgen bracht de heer Twisk naar voren in een vraag gesprek met de aanwezige leden, die hier ongetwijfeld weer veel kennis van op staken. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 „Wij moeten de mens nader laten komen tot de mens. Zijn waarde is niet afhanke lijk van zijn geleerdheid, maar van de lief de, die hij zijn medemens toedraagt, haat in 1955 en altijd, de mens, de mens een vriend zijn". Deze behartenswaardige woorden wer den onder andere gesproken door de Vel- sense arts dr. A, J. van Leusen in zijn rede tijdens de jaarwisselingsbijeenkomst van de P.v.d.A. afdeling Castricum, die Donder dag in hótel De Rustende Jager gehouden is. De spreker trachtte zijn gehoor het be grip „vriendschap voor de medemens" bij te brengen, inplaats van, zoals gebruike lijk is op een dergelijke bijeenkomst, te spreken over het werk van de partij in het afgelopen jaar. Over 1954 wenste dr. Van Leusen niet te spreken, hoewel het voor hem aanlokkelijk genoeg was, zoals hij zei- de en „een blik in 1955 werpen is, geluk kig, ten ene male onmogelijk". Het doet er niet toe wat onze tegenstanders doen. Het is belangrijker wat de beweging doet en wat ieder mens persoonlijk doet. De P.v.d.A. is een beweging van persoonlijken; zij wordt gedragen door de wil van de massa omdat ieder van haar leden geconfronteerd wordt met de eigen persoonlijkheid. Dr. Van Leusen zei voorts dat er sinds Domela Nieuwenhuis veel veranderd is: strijd is er niet meer, althans niet in die zin van toen. „Wij zullen ons er van bewust moeten wor den dat de glorie van de overwinning ons de kracht moet geven door te gaan met redelijke argumenten". Enige leden luisterden de avond op met vocale en instrumentale medewerking. De oud-voorzitter, de heer N. Jonker, die thans to Santpoort woonachtig is, was aanwezig, alsmede enkele oud-afdelingsleden, die in Amsterdam wonen. „Koning der melo dieën Deze kleu renfilm, waarin het leven van de beroem de componist Gui- seppe Verdi wordt geschilderd, draait van Vrijdag tot en met Woensdag in Thalia. De film begint met een scène van de 27e Januari 1901, in Milaan, waar de grote musicus Ver di op 87-jarige leef tijd op zijn sterfbed ligt in een hotel kamer. Eenzaam en verlaten, want zijn vrouw en kinderen overleden reeds in 1840. Maar de foto's van hen, die hem lief waren prijkten in dit vertrek. En als Verdi de ogen op slaat trekt een reeks herinneringen aan hem voorbij. Hij gaat weer de weg die er ligt tussen zijn eerste compositie en de grote meesterwerken uit zijn latere leven. Dit leven is niet op rozen gegaan, al was hij op zijn elfde jaar al organist in zijn geboortedorp Busseto. Hij heeft zenuwslopende jaren en bittere armoede meegemaakt. Als de kleine Igino op vierjarige leeftijd sterft aan typhus, wordt de moeder door smart overweldigd eveneens ziek en sterft op dezelfde avond dat de première van een nieuwe opera wordt uitgefloten. Verdi is niet meer in staat te werken en als hij door armoedige kroegjes dwaalt, ontmoet hij de zangeres Strepponi, en deze weet hem te inspireren tot het componeren van „Nabucco", het De omzet aan de Beverwijkse veilingen is dit jaar met ruim één millioen gulden omhoog gegaan, vergeleken bij 1953. Aan de drie veilingen was de totaal omzet in 1954 6.108.342,73 tegen 5.090.887,48 in 1953, er is voor 1.017.455,25 meer geveild. De totaal omzet in 1952 was 4.972.561, Wederom een bewijs dat Beverwijk nog altijd een bepaalde rol speelt in agrarisch opzicht en dat ondanks de industrialisatie en het onteigenen der bedrijven, de veiling- omzetten belangrijker worden. De veiling Kennemerland had over het afgelopen jaar een totaal omzet van f 3.746.808,28 tegen f 3.030.272,47 in 1953 dat is dus f 716.535,81 meer dan in 1953. Deze aanvoercijfers zijn als volgt onder verdeeld: er is aan aardbeien geveild voor f 1.249.319,— en aan groenten voor f 2.497.488,f, (voor 1953 waren deze cij fers f 960.392,50 en f 2.069.880,—). De B: E. T. had dit jaar een totaal omzet van f 1.490.208.87, in 1953 was dit f 1.289.147,89, deze veiling zag 'haar omzet met f 201.061,vooruitgaan. De aanvoercijfers waren hier f 1.091.988,71 aan groenten en f 398.220,16 aan aardbeien voor 1953 waren deze cijfers f 967.499,46 en f 326.744,92. Hoeveelheid daalde Deze hogere omzet-cijfers zijn alleen te danken aan de hogere prijzen die dit jaar voor de groente en aardbeien zijn besteed. Want de veiling Kennemerland zag haar aanvoer met rond 100.000 kisten groenten teruglopen; bij de B. E. T.-veiling was dit naar evenredigheid eveneens het geval. Bijna honderdduizend gulden ging de Na 171/a jaar als eerste geneesheer-direc- tussen gemeentebestuur en directeur te I hebben gememoreerd. De evacuatietijd werd in herinnering gebracht door dr. Desmet, van de Heilooër St. Willibrordus- teur van het provinciaal ziekenhuis Duin enbosch te Castricum werkzaam te zijn geweest, gaat dr. P. E. M. Teenstra met in gang van 1 Januari de dienst met pensioen verlaten. In verband hiermede had Donderdag morgen in de grote toneelzaal van de in richting een bijeenkomst plaats tijdens welke het personeel gelegenheid kreeg af scheid van de directeur te nemen. Daar naast waren echter ook vele andere perso nen aanwezig die in een speech dokter P. E. M. Teenstra kenmerkten als een man onder wiens leiding veel was verbeterd en tot stand gekomen. Vooral op gebied van arbeidstherapie voor verpleegden had de scheidende direc-, teur een open oog en hiervan gewaagde de plaatsvervangend eerste geneesheer-direc teur, dr. J. Rentmeester, die vervolgens na mens het personeel het geschenk: een prachtig tapijt, overhandigde. Het cadeau van de patiënten bestond uit een schemer lamp. De voorzitter van het Roode Kruis, af deling Castricum, Limmen, Uitgeest, bur gemeester J. Bosma, van Limmen, bracht dank voor de prettige samenwerking welke de afdeling had ondervonden ten aanzien van het beschikbaar stellen van een oefen lokaal in de terreinen. Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, wenste dr. Teenstra veel voorspoed, na tevoren de prettige vèrstandhouding GEBOORTEN: Lia, d. van B. B. Bruinen berg en A. Heijligenberg; Antonius H. L., z. van W J. Lambij en C. Rumping; Hillegonda A. M., d. van J. C. Duits en A. A. M- Baltus; André J., z. van W. L. Koster en J. Veen- stra: Jacoba M„ d. van L. Kattestaart en J. M. Kluft; Marianne H., d. van A. B. Narold en C. van Weert; Adrianus J., z. van J. J. Vessies en C. G. Hulscher, ONDERTROUWD: W J. J. Brantjes en J. C. Smit: J. Th. Kuijs en M. G. Commandeur. GETROUWD: M. H. Bonekamp en A. M. F. Rus; B. Los en F. H. H. A. van Daalen; D. Grootjen en G. Tames; G. J. M. Waardijk en M. M. Kochx; J. J. C. Geluk en J. D. Fucht; J Welp en W. Bakkum; L. I. Spran- gers en M. M. de Ruiter. OVERLEDEN: J. Brakenhof, 75 j„ wed. van J. Schoo; N. van der Sluis, 69 jJ. Ste vens, 78 j„ echtg. van H. J. Fiege; G. Mid delburg, 89 j., wed. van D. Eenhoorn. stichting, een tijd, toen deze stichting tij delijk in Duinenbosch onderdak vond. De voorzitter van het fanfarekorps D.I.U., de heer G. v. d. Wolff, schonk namens zijn leden een schilderij en de leider van de ontspanningsvereniging voor patiënten en personeel, de heer P. Hourik, bood een zil veren sigarettenkoker met inscriptie aan: op de koker staan de initialen van het or gaan, O.V.A. vermeld. Voorts, voerden cle inspecteur van het staatstoezicht in het Westelijk ressort, dr. Pallies, als oud-collega mevrouw dr. Aukes en namens het C.S.V.-bestuur dr. J. Rentmeester, het woord. Onder de indruk van de tot hem gespro ken woorden en de cadeaux dankte dr. Teenstra allen zeer hartelijk voor de be toonde waardering. Op 1 Januari is de heer A. C. Berghuis 25 jaar in dienst der gemeente Beverwijk als opzichter der begraafplaatsen. De heer Berghuis zet hiermede een al vrij oude famiiie traditie voort, want al in de eerste jaren der negentiende eeuw werd zijn overgrootvader Jacobus Berg huis aangesteld als'doodgraver der ge meente Beverwijk; deze bleef in functie tot 1843. In de raadsvergadering van 1f> Februari 1843 werd zijn zoon GijsbeWus in deze betrekking benoemd op grond van het feit, dat hij „zeer goed op de hoogte was van de gang van zaken". In 1891 was het weer een Gi.isbertus Berghuis, de vader van de jubilaris, die doodgraver werd, in 1923 kwam deze op de nieuwe begraaf plaats Duinrust in vaste dienst der ge meente (voorheen was het steeds een neven functie) en op 1 Januari 1930 volgde de heer A. C. Berghuis zijn vader op als op zichter der begraafplaatsen. In deze kwart eeuw heeft de heer Berg huis de begraafplaats uit zien groeien van 1 ha. tot een oppervlakte van 5 ha. Door zijn accurate verzorging en zijn grote aan dacht voor de dodenakker, is deze gewor den tot een der mooiste in de omtrek. Het zal de jubilaris niet aan belangstel ling ontbreken en velen zullen de jubilaris op 6 Januari, als het jubileum gevierd wordt, van hun sympathie doen blijken. omzet bij de bloemenveiling omhoog, hier werd voor een bedrag van f 871.321,58 ge veild. In 1953 bedroeg hier de omzet f 771.467,12 en in 1952 f 723.389,94. Ook aan deze veiling zag men de aan voer aanzienlijk teruglopen,'dit was, even als bij de groentenveilingen een gevolg van het ongunstige, natte jaar waardoor het gewas weinig groeide en de aanvoe ren ver beneden de verwachtingen bleven. Deze laatste week De laatste week van het jaar is op de groentemarkt niet slecht geweest; er was een ruim aanbod waarbij vooral de an dijvie de toon aangaf, de prijzen waren goed. Er is van 3182 cent per kilo betaald, (de laatste prijs gold voor kas-andijvie). Bospeen was er maar heel weinig; de prijs varieerde van 3258 cent per bos, was- peen ging bij een groter aanbod tot 40 cent per kilo. De spruitenaanvoer was groter dan de laatste weken het geval was; er v/erd voor de geschoonde tot 80 cent per kilo betaald. Nog enkele kistjes tomaten werden aangevoerd, waarvoor tot f 1,75 per kilo werd betaald, er waren ook nog enkele kistjes bloemkool, waarvoor tot 53 cent per stuk werd gegeven. Prei ging vlot weg; hiervoor hadden de fabrieken veel animo; men betaalde tot 37 cent per kilo en de knollen kwamen tot 27 cent per stuk. Boerenkool draaide rond de 30 cent per kilo; groenekool bracht het tot 30 cent per kilo. Minder vlot ging het in de laat ste week met het witlof, dat net boven de 50 cent per kilo uitkwam. Op de bloemenveiling behoort de Kerst drukte weer tot het verleden en ziet men nu alleen de bolgewassen, die in een steeds uitgebreider assortiment aan de markt komen. De prijzen waren deze week niet ongunstig al dient gezegd te worden, dat de kwekers voor hoge kosten staan en men zeker deze prijzen moet hebben om er iets aan over te houden. Bij de tulpen zijn het hoofdzakelijk de Kre- lage Triumf, Hildegarde, Crown Imperial en de Imperator, die aan de markt kwa men: er werd voor deze soorten tot f 1,10 per bos betaald. Rose Copland en Olga draaide rond de f 1,50 per bos. Narcissen zijn er weinig, de Helios bracht het tot f 0,75 per bos, Early perfection f 0,70 per bos. Blauwe hyacinten gingen tot 28 ct per stuk, witte kwamen niet hoger dan 15 cent per stuk, druifjes varieerden van 17 tot 43 cent. Schraal besluit Er was zeer geringe aanvoer op deze laatste dag van 1954. Tien kotters waren binnen met 3000 kg ton.gen en 100 kisten schol. Grote tong ging weg voor 4.20 tot 5.20, grootmiddel voor 4 tot 4.20, klein middel voor 3.30 tot 3.50, tong I voor 2.75 tot 2.80 en slips voor 2.35 tot f 2.40. Grote schol deed 50 tot 55, mid del-, zet- en grote schol 55 tot 65, schol 2 46 tot 55 en schol 3 26 tot 36. Voor de Maandag De trawler „Herman" (van Maandag 20 Dec.) is uit de Noord al binnen voor de Maandagmarkt met 925 kisten vis, waar van 500 gestripte schelvis, 130 dichte pie- oers, 100 radio, 140 koolvis, 40 open en 10 dichte wijting, 5 diversen en 190 stuks stijve kabeljauwen. Ook de SCH 117 (van Zaterdag 18 Dec.) is binnen met 473 kis ten, waarvan 40 koolvis, 350 haring, 8 kabeljauw, 60 wijting, 15 haaien en 28 stuks stijve kabeljauwen. Voorts zou de „Polderman" (van Maandag 20 Dec.) met 550 kisten vis thuisstomend zijn. Binnen gekomen I.TM 218, 239, 202, 241, 213, 318, 249, 206. 2 Herman: KW 176 Gezina Geertrui, 128, 189: HD 67, 135, 47, 34. .32, 37, 4: SCH 223, 117 Onderneming III; VD 9. Vertrokken TJM 129 Shamrock: VL 77 Abraham; HD 139, 67, 47, 34, 32; SCH 223. Mutaties De „Abraham" VL 77 is gisteren weer naar zee gegaan. In de plaats van schip- Verdi en zijn geliefde in „Koning der melodieën". drama van het verdrukte en in ballingschap levende Joodse volk. De geschiedenis gaat verder, maar welke persoonlijke romance er ook op imponerende wijze in de film wordt vertolkt door Pierre Cressoy als Verdi en Gaby André als Strepponi, de klanken uit de vele opera-composities vormen hierbij de ondertoon en vaak ook de boventoon. De film eindigt zoals zij begon: in de strefkamer waar Verdi de laatste adem uit blaast. In het licht van de dageraad ver schijnt het silhouet van het „Rusthuis voor Kunstenaars" dat door Verdi werd gesticht. „De dief van Bagdad" met Conrad Veidt en Sabu in de hoofdrollen wordt in de matinée van Zondag vertoond. De Nieuwjaarsvoorstelling begint de matinée Zaterdag met „Zet de zorgen op zij." „De man met een millioen" (R e x, Za terdag tot en met Maandag). In deze film, een Arthur Rank kleurenfilm, komt een van de populairste hedendaagse film acteurs op he' doek, namelijk Gregory Peck. Het verhaal gebaseerd op een van Mark Twains knapste comedies en speelt zich omstreeks 1900 in Londen af. Twee fabel achtig rijke broers op leeftijd gaan een weddenschap aan en hebben daarvoor een bankbiljet van 1 millioen pond speciaal laten vervaardigen. De ene, Roderick be weert dat dit biljet totaal onbruikbaar is. Olivier echter is van mening dat men door het bezit er van alleen al kan leven als een millionnair, zelfs zonder het in te wis selen. Voor dit experiment hebben zij het oog laten vallen op een arme Amerikaan. Deze probeert tevergeefs het biljet in geld om te zetten. Hij krijgt wel overal crediet, maar niemand trapt er verder in. Hij staat gesignaleerd als een rijke Amerikaan en geniet tot in de perfectie alle voordelen van dien. Maar er komen nog heel wat onaan gename verwikkelingen aan te pas, eer de arme Henry Adams met een lieftallige vrouw egn gelukkige toekomst tegemoet kan gaan. „De man met een millioen" legt een scherp accent op menselijke reacties als het gaat om de aloude oorzaak van moeilijkheden: geld. „De geheimzinnige dr. Satan" vult de matinée's van Zaterdag en Zondag. Op Nieuwjaarsdag wordt het eerste deel ver toond: „Het graf in de golven"; Zondag komt het tweede deel op het doek:„Dr. Sa tan ontmaskerd." „Gesloten grenzen" (R e x, Woensdag en Donderdag). Deze film geeft de strijd te zien tussen een eigenaar van een uitge breide veestapel in Texas en een idealisti sche redacteur van een krant. De laatste eist dat de eerste een strook land openstelt voor de doortocht van kolonisten. Matt Denbow, de veehouder denkt daar niet over en in de figuurlijke en letterlijke strijd die dan ontbrandt en waarbij hele families betrokken worden, wordt behoorlijk ge moord, gekonkeld en geïntrigeerd. Het eind van het liedje is dat Matt overhoop wordt geschoten en op dat zelfde moment, hoe is het mogelijk!,stormen de kolonisten op het land aan. Een film van kogels en kussen in een land van geweld en verzet! „Puntje en Anton" verschijnen in de Nieuwjaarsweek in L u x o r op het doek. Het is een echte publiekfilm, waar de zak doeken aan te pas zullen komen. Een arm jochie en een rijk meisje spelen er immers de hoofdrollen in. Het jochie verdient op ontroerende wijze voor zijn zieke moeder (tot diep in de nacht zelfs) en het meiske door een wereldse mama verwaarloosd, verdient geld voor het joch, door 's avonds als bedelares je verkleed lucifers te ver kopen. Het jong weet een inbraak bij het kleine meisje te verijdelen en aan het eind van de film gaan arm en rijk samen met vacantie heerlijk uit en alles is weer in orde. Er wordt in deze film braaf op de sentimenten gewerkt en de kinderen pra ten en denken gedurig als volwassenen. Het meisje vooral heeft een onuitstaanbare tekst. Aan echte kinderlijkheid blijft bij haar met veel» meer over. De enige die in de film goed tot haar recht komt, is de kokkin, wier humor echt is en wier ver schijning geestig is. De rest van het Nieuwjaarsprogramma voor Beverwijk vermeldt in het Kenne mer theater „Het geheim der Inca's", een boeiend verhaal uit het oude Atzteken.riik, waarin verdichtsel en werkelijkheid door- eengeweven zijn tot een gegeven met veel romantiek, een snuifje liefde en wat boos heid. De matinée haalt in dit theater de aller- charmantste Audrey Hepburn-historie „Roman Holiday" terug waar we weinig meer aan hoeven toe te voegen, dan dat het een plezierig geval is. Het W. B. theater komt met een com pleet oerwoud op de proppen: „Jungle Jim en het oerwoudmonster" is de titel van de hoofdfilm, die de held uit dit soort strip-films gewaagde avonturen met een griezelige „missing link" doet beleven. Het „Tijgermeisje" draait in de matinée haar hand niet om voor de vervaarlijk heden van hetzelfde oerwoud. per J. Klinkenberg voert schipper H. v. d. Bos nu het commando. Schipper R. Groen heeft afscheid geno men van de brug van de „Thorina". Naar verluidt zou schipper A. Vooys zijn opvol ger worden. Besommingen van hedenmorgen KW189 f 640. KW128 f510, HD37 f 3840 TX4 f2180, TX36 f2970, TX37 f2600 en VD9 f 2490.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 23