Dr. Peter van Anrooy overleden Cycloon 3 antwoordt niet PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER VA LD A Wereldnieuws F. DAMIAANS EN ZN. KNMI acht de Belgische conclusie voorbarig De radio geeft Woensdag Buskruit DINSDAG 4 JANUARI 1955 Dirigentdie Residentie orkest groot maakte OPRUIMING - BOEKEN L O O S J E S begint Radio-actieve atmosfeer Kort geding inzake boek over Han van Meegeren in elk huisgezin: Actueel stuk van Jules Roy Handen en Lippen ruw? Kerkelijk Nieuws De mislukte inbraak te Oss E 55-helicopterdienst Twee Schokkers strandden op bank voor Scheveningen Verzending van zeepost Gaat U verhuizen Verhuis- en emballeerbedrijt iooy componeerde, moet in de eerste plaats genoemd worden de Piet-Hein-rhapsodie, die wel de populairste van zijn composities is. Ook schreef hij muziek voor het sprook je „Das Kalte Herz" van Wilhelm Hauff, een ballade voor vioolsolo en orkest, ou vertures, een klavierkwintet, twee kinder cantaten en andere werken. In 1914 erkende de universiteit te Gro ningen zijn verdiensten door hem tot doc tor honoris causa te benoemen. Dr. Peter van Anrooy was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Van Anrooy was een dirigent, die vooral grote liefde koesterde voor de klassieken. Als Brahmsvertolker genoot hij grote bekendheid. Dr. Van Anrooy is heden op zijn verzoek in alle stilte begraven. Naar wens van de overledene had de familie verzocht, niet eerder van zijn overlijden melding te maken. Vrijdagochtend is in zijn woning te Den Haag overleden de bekende musicus en oud-dirigent van het Residentie Orkest Peter van Anrooy. Hij bereikte de leeftijd van 75 jaar. Peter van Anrooy werd 13 October 1879 te Zaltbommel geboren..Hij studeerde te Utrecht bij Adelberg en Veerman en bij Johan Wagenaar muziektheorie. Reeds in 1896 werd %en door hem gecomponeerd en onder zijn leiding uitgevoerd werk „Inlei ding en Scherzo", ten gehore gebracht, waarbij Zijn leidersgaven duidelijk aan het licht kwamen. In 1699 werd hij leerling van W. Kes. Eerst te Dresden en daarna te Moskou, voor viool en directie. Tevens nam hij lessen bij de bekende componist Tane- jef. Nadat hy achtereenvolgens eerste vio list geweest was bij het symphonie-orkest te Glasgow en bij het Tonhalle-orkest te Zürich, kwam hij in 1903 als tweede diri gent van het „Lyrisch Toneel" naar Am- sterdam. Deze stad verwisselde hij in 1905 j voor Groningen, waar hij directeur van het orkest aldaar werd als opvolger van M. van 't Kruys. Vyf jaar wijdde hij zijn beste krachten aan dit orkest, tot in 1910 zijn benoeming tot directeur van de Arn- hemse Orkestvereniging volgde. Toen Henri Viotta zich in 1917 in het buitenland ging vestigen, werd Peter van Anrooy zijn opvolger als directeur van het residentie-orkest, dat onder zijn zeven tienjarig directeurschap tot een ensemble van de eerste rang uitgroeide. Verschei dene concerten van het residentie-orkest leidde hij ook buiten Den Haag, vooral in Leiden, Haarlem en Rotterdam. Met groot succes dirigeerde hij ook vele jeugdcon- certen. Tot Juni 1935 is hij directeur van het orkest gebleven. Na zijn aftreden bleef hij zich in het muziekleven bewegen en hield hij onder meer gedurende jaren voordrachten voor de radio onder de titel: Inleiding tot mu ziekbegrip. In 1929 werd dr. Van Anrooy tevens leider van het Haagsch Toonkunstkoor. Van de verschillende werken, die Van An- ADVERTENTIE BU HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERIACHTEND ADVERTENTIE DONDERDAG 6 JANUARI GROTE HOL'TSTR. 100 - HAARLEM RIJKSSTRAATWEG 125 - HAARL.-N. Naar aanleiding van mededelingen die het weerkundig instituut te Ukkel (bij Brussel) heeft gedaan over de aanwezig heid van radio-activiteit verneemt het ANP van de zijde van het KNMI te De Bilt, dat men in Brussel tot een weten schappelijk voorbarige conclusie is geko men. Ook in De Bilt worden dagelijks deze onderzoekingen gedaan en men neemt ook hier bepaalde meteorologische verschijn selen waar, die vaak samengaan met het overtrekken van bepaalde wolksoorten. Dat het „electrische grondpotentieel, dat gewoonlijk 100 volt per meter hoogtever schil bedraagt, iedere keer na een atoom ontploffing in de Verenigde Staten na een tiental dagen later een scherpe daling tot 10 of 15 volt van dit spanningsverschil registreert, noemt men wel mogelijk, maar men vindt het een voorbarige conclusie deze daling aan deze ontploffing toe te schrijven. Er zijn ook andere meteorologi sche verschijnselen mogelijk, die deze da ling kunnen bewerkstelligen. De mede deling dat filmplaten in een fabriek van fotografische producten gesluierd worden door dergelijke „op de plaats der ontplof fing radio actief geworden overtrekkende luchtlagen" noemt het KNMI een conclusie die met dg. grootste reserve moet worden getrokken. Immers, aldus het K MI, ook in normale gevallen treden dergelijke sluieringen op door radio-actieve afstra lingen van de aarde. Men betreurt deze mededelingen, omdat ze wellicht ongewild bij het publiek psychologische spanningen opwekken, die volkomen ongegrond zijn. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 De Fiets, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek 14.10 Platen. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 De eenheid der Christenen, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de sol daten. 20.50 Fluwelen wimpers, hoorspel. 22.10 Pianopalet. 22.45 Hoorbaar en onhoor baar geluid, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Ham mondorgel. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 De Citadel, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal septet. 12 53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten of actualiteiten. 17.30 Orgel. 18.00 Viola da gamba, cla' ecimbel en cello. 18.30 Platen. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale cau serie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en soliste. 21.00 De Christen en de Europees- politieke partijen. 21.20 Platen. 21.28 Lichte muziek. 22.00 Platen. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws 13.15 Platen. 14.00. 14.25 en 15.00 Idem. 15.45 Kinderliedjes. 16.05 Bariton en piano. 16.25 Omroep-orkest 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gevarieerde mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorsnel. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 m.). Een kort geding over het boek „De alche mist van Rocquebrune", waarin het leven van de schilder Han van Meegeren wordt beschreven, is Maandag als eerste zaak in het nieuwe jaar voor de president van de rechtbank te Amsterdam behandeld. De eerste echtgenote van de schilder, mevrouw De Voogt, eist de onmiddellijke stopzetting van de verkoop van dit boek met een dwangsom van 100 gulden per exemplaar, dat na het vonnis wordt verkocht. Zij heeft vcorts een civiele procedure voor schade loosstelling bij de rechtbank aanhangig ge maakt over dezelfde kwestie, die Dinsdag wordt behandeld. Het in November 1954 bij de N.V. uit geversmaatschappij P. Vink te Tilburg verschenen boek is geschreven door de heer J. Baesjou. De raadsman van eiseres, mr. J. R. Voute (Amsterdam), zeide onder meer dat zijn cliënte, die in 1912 met Van Meegeren trouwde en in 1923 van hem werd gescheiden, het boek stotend voor haar eer en goede naam acht. In de aankondiging van het boek wordt gezegd, dat het de waarheid over het leven van Han van Meegeren bevat. De schrijver heeft als eerste en enige toegang gehad tot het veelzijdige documentenmateriaal en de intieme briefwisseling. Het wordt: „Een ontroerend document genoemd." Tot aan het verschijnen van het boek, zo deelde de advocaat mede, had eiseres nog nimmer van de schrijver gehoord. De raadsman vroeg zich dan ook af of het maar kon, dat de auteur over het intieme huwelijksleven, op authentieke gegevens berustend, kon publiceren. Weliswaar was zijn cliënte in het over haar handelende hoofdstuk aange duid als: Katja Shaba, doch de schrijver vermeldt zelf in het boek, dat de namen gefingeerd zijn. Het boek bevat tal van stuitende bijzonderheden. „De meest mar kante passage berust op plagiaat, namelijk een interview uit een Amsterdams dagblad waarbij de tekst is weergegeven als een debat tussen Van Meegeren en de officier van justitie tijdens de terechtzetting." De publicatie van de gewraakte passages noemde de advocaat „een onkiesheid, die haars gelijke niet kent. De gegevens zijn verstrekt door de tweede vrouw van de schilder." De advocaat van de eerste gedaagde, de schrijver, mr. P. F. C. van Geer (Amster dam) begon met de mededeling, dat de auteur begin 1954 van de uitgever het ver zoek had gekregen om een boek over de schilder te schrijven.. De eerste vrouw was niet door de schrijver geraadpleegd. Het doel van het boek is een psychologische verklaring van het karakter van Van Mee geren te geven. Het is een historische roman, waarbij het romantische element op de voorgrond staat. De auteur heeft naar zijn mening met grote piëteit over de eerste vrouw geschreven. De advocaat van de uitgeverij, mr. A. Steinhauser (Amsterdam), die eveneens tot ontzegging van de vordering concludeerde, zeide dat nergens in het boek iets wordt vermeld, dat met opzet krenkend is be doeld. In zijn repliek bestreed mr. Voute ver schillende opmerkingen van de beide raadslieden. Het boek noemde hij geen psychologische roman en de aankondiging achtte hij wel sensationeel. De president zal Vrijdag vonnis wijzen. ADVERTENTIE Uitsluitend Apothekers en Drogiste» Op 29 December werd in Paramaribo het Statuut voor het Koninkrijk plechtig afgekondigd. Een beeld uit het Statenge- bouw te Paramaribo. De gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, heeft juist het Statuut afgekondigd en luistert naar het driewerf hoera op Koningin Juliana. 99 99 De toneelgroep „Puck" is het nieuwe jaar begonnen met een lang niet onver dienstelijke voorstelling van „Cycloon 3 antwoordt niet" van Jules Roy, het stuk waarover onze correspondent in Parijs in „Erbij" van 18 December met geestdrift schreef. Hij heeft bij die gelegenheid te vens de inhoud uitvoerig naverteld, zodat ik deze thans wel als bekend mag ver onderstellen. Voor alle zekerheid: het gaat hier om de experimenten met een nieuw model straaljager, die Frankrijk de hege monie in het luchtruim zou kunnen ver schaffen, waarvan echter de eerste exem plaren bij de proefvluchten door onbeken de oorzaak verongelukken. Het gestelde probleem luidt: mag de gemeenschap voor haar behoud het hoogste offer van de enkeling eisen? De schrijver, die kolonel bij de Franse luchtmacht is geweest, dringt niet bepaald een antwoord op. Iedereen krijgt in zijn standpunt gelijk en men moet zelf de conclusies maar trekken. Die ac tualiteit zal stellig de aantrekkingskracht van dit sterk gebouwde spel ook in ons land doen gelden. Men kan „Puck" dan ook wel geluk wensen met deze keuze, al zou een gezel schap met rijpere krachten ongetwijfeld een betere bezetting op de been hebben kunnen brengen. De grote scènes komen er niet helemaal en de toeschouwer is voor het doorvoelen van de gewenste spanning soms tezeer op x-'jn eigen verbeeldings kracht aangewezen. Met een bijzonder ruimtelijk décor van Noni Lichtveld en regisseur Cas Baas als projectievlak daar voor wil dat wel lukken en voor de rest wordt men geholpen met authentieke, oo de vliegbasis Soesterberg vervaardigde geluidseffecten. In het Nieuwe de la Mar- theater te Amsterdam, waar ik de premièr» zag, wordt men echter nu en dan geducht in die war gebracht door gierend passeren de wagenstellen van de tramlijnen 10 en 7, die een luidruchtige overeenkomst met de straaljagers oproepen. Over de Nederlandse titel kan ik, door herinneringen aan een „Draufganger'V film van Hans Albers, niet erg enthousiast zijn. Maar voor hSl overige klinkt de ver taling van de vlieger-schrijver W. van Veenendaal prima, recht op de man af en onopgesmukt, geladen niettemin met mo derne heroïek. Ondanks de ruimschoots mogelijke critiek zal men er, geloof ik, geen moment spijt van hebben deze eer lijke poging tot hedendaagse dramatiek te gaan zien. De enige werkelijke vergissing van de auteur is het ten tonele voeren van de vrouw van een piloot, die zodanig ge schokt is door de noodlottige tijding, die haar tot weduwe maakte, dat zij niet in de dood van haar man wil geloven. Al het talent van Tine de Vries kon deze dwaling dan ook niet goed maken. Guus Verstraete speelde met intensiteit en beheersing de moeilijke rol van de kolonel, die te kampen krijgt met de menselijke factor in het technische experi ment. Ab Abspoel groeide geleidelijk in zijn wat zwak ingezette rol van de held haftige, ook in zijn verontwaardiging no bele commandant. Jammer alleen dat hij voortdurend zulke machteloze, stereotiepe armgebaren nodig heeft als uitlaat voor zijn emoties. Wat dat betreft was Egbert van Paridon als zijn „tweede man" verre zijn meerdere. Jan Blaaser had zich veel moeite getroost de generaal met autoriteit uit te rusten zonder hem aan menselijk heid te laten inboeten, maar het door stralen van zijn komisch talent bracht het evenwicht in gevaar. Wim van den Heuvel bleef ondanks zijn felle overtuiging wat te jongensachtig als de uitvinder om de span ning helemaal geloofwaardig te houden, maar ik vond het toch wel een interes sante rol. Een ernstige tekortkoming van de regie viel in het laatste bedrijf te constateren: het moment van spanning tijdens het radiocontact met de in de lucht zijnde Cycloon is onvoldoende voorbereid en uit gewerkt, waardoor ook de terugkeer van de verloren gewaande commandant niet „als door een wonder" werkt, ondanks zijn verschijning in wat onze correspondent in Parijs noemde zijn engelachtige overall. Maar dit euvel kan door beter „timen" en het scherper in acht nemen van pauzes stellig verholpen worden. Dan is er een voorstelling tot stand gekomen, die niet zal nalaten ook op de rijpere jeugd, waartoe dit ensemble zich in de eerste plaats richt, veel indruk te maken. DAVID KONING ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Doeveren (als hulp prediker) ds. mr. C. Timmer te Bunscho ten. Geref. Kerken Beroepen te Baambrugge D. Bremmer te Bruinisse. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (vac. G. R. Visser) D. J. Modderaar te Appinge- dam. Bedankt voor Den Haag-Moerwijk (vac. R. Kooistra) P. Riemersma te Drachten. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen J. B. Bel te Krabbendijke. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Enschedé J. Enter Jr. te Zeist. Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Ederveen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Het gezamenlijk onderzoek van de ge meentepolitie te Oss en de rijkspolitie heeft uitgewezen, dat de inbraak in het kantoor van de Nederlandse Credietbank te Oss, in de nacht van Zondag op Maandag is ge pleegd. De daders zijn met! gestolen auto's naar Oss gekomen. Zondagavond stalen zij in Breda een personenauto, maar die ge raakte in Boekei defect. Zij stalen daar op nieuw een auto en wel de bestelwagen van een winkelier. Bij de naburige smederij De B. ontvreemdden zij twee zuurstoffles- sen en een brander, waarna de reis naar Oss werd voortgezet. In het bankgebouw bleek de inbrekers echter dat zij in Boekei inplaats van een snijbrander een lasbran- der hadden meegenomen, waarmee zij niets konden uitrichten. In de verlaten boven woning hebben zij daarna uit het geld kistje een bedrag van 120 gulden gestolen. De bestelwagen is Maandagmiddag in Hel mond onbeheerd aangetroffen. Het kan vrijwel als vaststaand worden aangenomen, dat de „Sabena" gedurende de energiemanifestatie „E 55" op de Don derdagen, Vrijdagen en Zaterdagen een helicopterdienst Brussel-Walcheren-Schou. wen Duiveland-Rotterdam zal gaan onder houden. Tevens zullen er dan rondvluchten boven de expositie en de stad worden on dernomen. 36. De toeristen reden regelrecht naar het schip, dat hen naar hun vaderland terug zou brengen. De kisten met de geesten van Jolliepop en de belastinginspecteur, wer den afgeladen en door twee stevige kruiers aan boord gebracht Panda begreep, dat hij nu snel zou moeten handelen. Hij rende naar een douane-beambte en, naar de kis ten wijzend, riep hij deze toe: Houdt ze tegen! Er zitten-geesten in die kisten!" „Geesten?", herhaalde de ambtenaar ver- voorkomen, zal ik inderdaad deze uitvoer baasd, „asjemenoudie toeristen nemen moeten verhinderen". Terwijl Panda trap- toch de raarste souvenirs mee naar huis!" pelend van ongeduld toekeek, bladerde hij „Ja, maar dat MAG toch zo maar niet?!", bedachtzaam door grote lijsten. „Nee", zei riep Panda. „Bovendien is een van die hij tenslotte, „ik vind nergens een aanwij- geesten een bediendeeen goede vriend zing, dat uitvoer van geesten verboden is van me enne„Ik zal eens kijken, of Het is dus in orde enMaar Panda het niet mag", zei de douanebeambte, als I luisterde al niet meer. „Dan zal ik het zelf geesten op de lijst van verboden goederen wel opknappen", dacht hij, terwijl hij ver- l/iit de loopplank op snelde. Tussen de uiteinden van de Scheve- ningse havenhoofden is gistermiddag een schokker, de KW. 61, aan de grond ge lopen. Het schip is kort daarna los ge komen en opnieuw gestrand ten Zuiden van het Zuidelijk havenhoofd. Vervolgens is een tweede schokker, de Sch. 22, aan de grond gelopen op de plaats waar eerst zijn voorganger zat. De Sc'neveningse red dingboot „Arthur" voer ter assistentie uit en trok de Sch. 22 los. De Kw. 61 kwam gisteravond om kwart over acht op eigen kracht los. Na de jongste stormen heeft zich 50 meter buiten de havenhoofden te Scheve ningen een bank gevormd, die gevaar op levert voor de uitgaande en binnenkomen de schepen. Toen gisterenmiddag de ge noemde kleine kustvissersvaartuigen bij laag water de haven wilden aandoen lie pen zij op deze bank vast. De Sch. 22 heeft roer en schroef verspeeld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: s.s. „Rotti" 20 Januari: voor Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Rotti" 20 Januari: voor Nederlandse Antillen: m.s. „Dora Oldendorf" 12 Januari en m.s. „Oraniestad" 18 Januari: voor Suriname: m.s. „Bonaire" 12 Januari, m.s. „Mentor" 26 Januari; voor de Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 11 Januari, m.s. „Carnarvon Castle" 15 Januari; voor Canada: s.s. „Rijndam" 1? .Januari, s.s. „American Attorney" 13 Januari en m.s. „Noordam" 20 Januari: voor Zuid-Amerika. Chili: s.s. „Rijndam" 12 Januari en m.s. „Noordam" 20 Januari: voor Brazilië: s.s. „Presidente Perón" 8 Januari m.s. „Aldabi" 12 Januari en s.s. Maasland" 17 Januari; voor Australië: via Engeland: s.s. „S'rathaird" 13 Januari en s.s. „Arcadia" 18 Januari: voor Nieuw Zeeland: via Engeland 8 Januari en 15 Januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE Voor het verhuizen van Uw huisraad is het noodzakelijk, dat U een verhui zer neemt met vakkundig personeel. Wanneer U dit doet dan loopt U geen risico en Uw huisraad vaart er wel bij. Wij bieden U vakkundig personeel. Vraag ons daarom eens om offerte ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Onafgebroken. In de Verenigde Staten zaï in 1955 onafgebroken diag en nacht voor de vrede wordfen gebeden. Op Oude jaarsavond om middernacht zijn de eerste gebeden gezegd in kerken in elf plaatsen. Meer dan duizend gemeenten in het gehele land doen aan deze ge bedsactie. die is opgezet door de Metho- distenkerk, mee. Buit. In Noord-Duitsland zijn in de af gelopen maanden 19 bankovervallen gepleegd. De inbrekers hebben sedert de herfst een buit behaald van 220.000 Marken. De bende of benden kiezen voor hun nachtelijke operaties voor namelijk kleine provinciebanken uit. Voorzorg. De autoriteiten van de kathe draal van Salisbury hebben het Britse ministerie van Luchtvaart vriendelijk verzocht te voorkomen, dat straaljager piloten in de buurt van het kerkgebouw de geluidsbarrière zouden doorbreken. Bij onderzoek is komen vast te staan dat het zeer wel mogelijk zou zijn dat de 400 jaar oude torenspits bij een luide explosie naar beneden zou tuimelen. Eenzaam. De Franse premier Mendès- France zal met zijn gezin een korte vacantie doorbrengen in Mégève in het hotel d'Arbois, dat alleen met een ski-lift bereikbaar is. Maat regelen zijn genomen dat de staatsman door niemand en niets zal worden ge stoord. Zijn twee zoons en zijn echt genote worden heden verwacht en de premier zelf zal 5 Januari aankomen. Gelijkenis. De Weense politie heeft ge meld, dat men een man, die gelijkenis vertoonde met de vermiste Russische functionaris kolonel Gregor Rapolov, na een Nieuwjaarsfeestje van een brug in de Donau heeft zien springen. Voorbij gangers, die de man van de brug zagen springen, meldden de politie dat alle reddingspogingen vergeefs waren ge weest. Bezinning. Op het Capitool in Washington is een „eebedskamer" ineericht, waar de Amerikaanse Congresleden zich kun nen terugtrekken om zich te bezinnen als zij bij stemmingen in het Congres belangrijke besluiten moeten nemen. S.O.S. Aan alleen wonende ouden van dagen in het Londense district Willesden worden grote kaarten met de letters „S.O.S." uitgereikt,diie zij voor het raam kunnen plaatsen als zij, door ziekte of een ongeval, hulp nodig hebben. Uitvinding. De 25-iarige Amerikaanse sol daat Simon Waitzman heeft een straal motor uitgevonden, die lichter is en krachtiger dan welke thans bestaande motor ook. Hij heeft een regerings patent ontvangen. Door de uitvinding zal het mogelijk zijn vliegtuigen te bou wen. die grotere snelheid hebben zonder dat zij zwaarder behoeven te worden. Vliegtuig-televisie. Op de Parijse vlieg- haven Orly is een radartoesteï geïnstal leerd waarmee een vliegtuig tot op een hoogte van ongeveer 10.000 tot 12.000 meter en op een afstand van om en na bij 150 kilometer opgespoord kan wor den. De radarbeelden van de toestellen verschijnen op een televisie-scherm van 35 vierkante meter oppervlakte (het grootste televisiescherm van Europa). Overleden. Mevrouw Rachel Isabella Stevn. de weduwe van de laatste presi dent van de Oranje Vrijstaat Martinus Steyn. is na een langdurige ziekte in de ouderdom van 89 jaar te Bloemfontein overleden. Haar echtgenoot, met wie zij in 1887 trouwde, werd in 1896 pre sident. Hij stierf in 1916. Zes jaar ge leden kwam mevrouw Steyn per vlieg tuig naar Nederland om Zuid-Afrika bij het gouden regeringsjubileum van* koningin Wilhelmina te vertegenwoor digen. Terylene. In West-Duitsland zijn stoffen vervaardigd uit een nieuwe geheel syn thetische vezel op olie-basis, welke de naam terylene draagt. Uit terylene ver vaardigde stoffen zijn licht als een veer en er kunnen geen vlekken op komen. In 't voorjaar zullen de eerste costume- en kledingstoffen uit deze vezel ver vaardigd op de markt komen. Ontslagen. Tussen Mei 1953 en September 1954 zijn 8008 functionarissen uit Ame rikaanse overheidsdienst ontslagen, om dat zij gevaarlijk werden geacht voor de veiligheid van de staat. In totaal heeft de Amerikaanse overheid 2.317.000 personen in dienst. ^ocA ió Uet zo WELLICHT heeft men ook u op school verteld dat Berthold Schwarz de uitvinder is geweest van hel buskruit? Dat zijn van die dingen die men nooit vergeet, vooral niet omdat Schwarz een monnik was, wel ke functie in onze kinderlijke ogen kwa lijk leek te passen bij een uitvinding die tot doel had anderen het leven te bene nen. Maar dat zagen we toen verkeerd, want iemand kan best een uitvinding doen, zonder de draagwijdte daarvan te beseffen. Maar eigenlijk was alles verkeerd wat wanneer een authentieke acte gewag maakt van een kanon in Florence in 1326 en een manuscript in Oxford uit 1325 ons de af beelding van een kanon toont. Schwarz zou dan een stevige 30 jaar vóór zijn dood de uitvinding hebben moeten doen. Onmo gelijk is dat echter nog steeds niet. De monnik Schwarz behjudt dus nog een kleine kans op het octrooirecht. Maar die minimale kans wordt volslagen nihil zodra we kennisnemen van de werken van de universele geleerde uit de dertiende eeuw. men ons hierover heeft verteld. Want op Roger Bacon. Deze geniale man, die in het monument van Schwarz te Freiburg staat het jaar 1354 vermeld, welk jaar volgens de één het jaar van de uitvinding is geweest, maar anderen me nen dat dit wellicht zijn sterf jaar is. De vermelding van dat jaartal is overigens wei de on gelukkigste dienst die de ver- eerders van Schwarz de monnik hadden kunnen bewijzen. Want er waren reeds kruitfabrieken in 1340 te Augsburg, in 1344 te Spandau en in 1348 te Liegnitz. En in 1346 gelastte de Engelse koning Eduard III alle voorraden zwavel en salpeter op te kopen, terwijl zijn leger in hetzelfde jaar buskruit gebruikte in de slag by Crécy. Uit wetenschappelijk oogpunt is het dus wat bezwaarlijk het buskruit nóg eens te laten uitvinden in 1354. Degenen die in dat, in het monument te Freiburg gebeitelde, jaar de heugelijke geboorte van het bus kruit willen zien, hebben dus alvast onge lijk. Maar goed, het zou best kunnen dat 1354 het sterfjaar van Schwarz is geweest, en dan kunnen de buskruitfabrieken sedert hel jaar 1340 hun florerende bestaan aan hém te danken hebben gehad. Maar om dat een Engels document uit het jaar 1338 reeds spreekt van „een klein vat buskruit" mitsgaders een kanon die in de Londense Tower aanwezig zijn, wordt de kans op erkenning van Schwarz' uitvinding toch 1294 op 82-jarige leeftijd stierf, heeft het eerste recept voor buskruit gegeven en is iie Duitse monnik dus een aanzienlijke lengte vóór ge weest. Wil dit nu zeggen, dat Bacon de eigenlijke uitvinder is geweestGeenszins! Mo derne onderzoekers bêschmiwen het bus kruit als een product dat vele stadia heeft doorgemaakt en waaraan velen hebben meegewerkt om het beter en soms ook weer slechter) te maken. De explosieve waarde van het zgn. Griekse vuur. dal in de 7de eeuw in de strjjd om Byzantium werd ge bruikt, schijnt nog vrij gering te zijn ge weest. Maar in de 13de eeuw werd het buskruit reeds vrij algemeen gebruikt als aandrijvingsmiddel voor brandraketten, en pas in de 14de eeuw kreeg men het denk beeld deze stof te gebruiken voor het uit stoten van projectielen en daarvoor ge schikte wapenen te vervaardigen. Na 1300 verbreidt zich aldus in verscheidene lan den het gebruik van buskruit als explosie- stof (Het vroegste gebruik van buskruit schijnt aan de Chinezen en achter-Indiërs te moeten worden toegeschreven, maar zif hebben de eerste mengsels van houtskool, zwavel en salpeter waarschijnlijk uitslui tend voor vuurwerk gebruikt). Wist u overigens, dat de oude Romeinen reeds artillerie bezaten? wel klein. En die kans wordt nóg kleiner Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2