Harmonie en verscheidenheid van kleuren op eerste Bloemlusttentoonstelling Eisenhower kan succes hebben met steun der democraten Kort en bondig Australië heeft geen gebrek aan grond, wel aan water Waar rose Fondant wedijvert met oranje Amateur Tegenwerking verwacht van de oude republikeinse garde in het Congres f Vanmorgen in de Vishal en op zee Heemskerk Vijfduizend hectaren bij Sidney zvorden één waterreservoir Dodelijk ongeluk bij Sassenheim Kalundborg ongenietbaar door station in Saar DINSDAG 4 JANUARI 1955 houdt filmavond Jaarwisselings-bijeenkomst van de P.v.d.A. A.K.U.-interimdividend Hoofd- inspecteur W. Sepp legt de ambtseed af Onderzoek Triton-ramp heden in Dublin hervat Staatsmijnen tevreden over het voorbije jaar Frans-Deens radioconflict BINNENLAND In de Maandag gehouden openbare ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is mr. D. A. Delprat als voorzitter herkozen. Ook de drie ondervoorzitters, de heren Key, Haga en Bangert, werden herbenoemd. Zondag Is In een der grafelijke zalen van het Binnenhof in D< n Haag het 25-jarig bestaan van de Rijksluchtvaartdienst tijdens ?en intieme bijeenkomst gevierd. Minister Algera woonde de herdenking bij. Met ingang van 1 Maart 1955 wordt mej. dr. A. F. W. Lunsingh Meijer, administra teur bij het ministerie van Buitenlandse f van adjunct permanent vertegenwoordiger id bij h«t (Van onze correspondent in Washington) Men wandelt tegen de ijskoude wind in de Grachhveg van Lisse 'af, betreedt de Bloemlusthal van het H.B.G.-gebouw en ziet dat Jan Prins in zijn bekende -edicht „De bruid" iets vergeten heeft te noemen aan het bruidskleed van de ruid Holland: de bolbloemen. Of, als men dat liever wil, het bruidsboeket. De bloembollenkwekers hebben weer een bruidsboeket gecomponeerd daar in Lisse, waarin alle kleuren zitten. Geen tulp heeft het rood van een hyacint en geen hyacint heeft het wit van de Darcis. Er zijn vele rode tulpen, maar geen heeft er die kleur als de rode hyacint ian Bos. Tracht eens het oranje van de narcis Amateur te vinden in de tulpen? fen zal er niet in slagen. Bekijk eens het prachtige geel van de grote gele tulp Yellow Triumph en zoek dat eens in de overdadige hoeveelheid narcissen. Blauwe tulpen zijn er nog niet, maar des te meer is er van die kleur in de hya cinten, zie Ostara, zwemend naar paars, of naar Delfts blauw, of naar Bismarck. Het is allemaal blauw, maar zeer verschil lend. Maar daarin vindt men weer nergens het tere blauw van de crocussen. Is het beschouwen van de kleuren in teressant ook de namen zijn waard er eens wat aandacht aan te besteden. Zie bijvoor beeld Fondant, een suikergoed-rose tulp met een witte basis. De naam had niet beter gekozen kunnen zijn. Het geel van de Transparant-Yellow is inderdaad wat doorzichtig. In Sulphur Triumph zit wat zwaveligs. Voor de leek is er aan die tulp ook wat anders te zien. Ze is namelijk „verlopen" uit de rode Krelage's Triumph. Een tulp, die bijna iedereeen kent, want tien tegen een dat een gekochte tulp een Krelage is. Vlakbij staat een nog naam loze. De vorm is dezelfde, alleen de kleur is heel anders. Een rode basis loopt via verschillende nuancerigen uit in een gele rand. Ook deze tulp komt uit Krelage's Triumph. Er staan ook weer wat nieuwigheden in het rustig gehouden arrangement. Een er van is een fel rood tulpje, dat vermoede lijk de naam International zal krijgen. De gele Levant kan ook nog niet op een lang leven bogen. Er is op Bloemlust weer veel te genieten voor de vakman, maar ook voor de bloe menliefhebber. Een opvallende verschij ning onder de narcissen bijvoorbeeld is Patria, een tweekleurige, die een prachtig grote gele trompet goed laat harmoniëren met een perfect gevormd wit bloemdek. En vlak daarbij staat een nieuwe favoriet van het publiek, een klein narcisje met achterover gevouwen blaadjes, als bij een cyclamen. Het heet daarom Cyclamineus narcis February Gold. Het voert te ver veel namen te noe men, naar schatting staan er enkele hon derden variëteiten van tulpen en narcis sen. De hyacinten zijn niet zo rijk geva- riëerd, maar toch is een inzender er in ge- Zuinige markt Er was vanmorgen weinig bedrijvigheid in de hal: de aanvoer was zeer gering. Drie kotters kwamen binnen met 130 kis ten vis en 2000 kg tongen. De grote tong ging weg voor f 4.70 tot f 5.grootmiddel voor f 3.50 tot f 3.55, kleinmiddel voor f 3.20 tot f 3.30, tong 1 voor f 2.55 tot f 2.65, tong 2 voor f 2.20 tot f 2.25. Grove schol ging naar Engeland: grote schol voor f 47 tot f 52, middel voor f 54 tot f 63, zetschol voor f 63 tot f 65 en schol 1 voor f 68 tot f 63. Schol 2 (voor binnenland) deed f 44 tot f 53 en schol 3 f 28 tot f 32. Kleine wijting ging van de hand voor f25. Wat er komt De „Medan" (van Maandag 27 Dec.) is ^oor de Woensdagmarkt van de laatste reis thuisstomend. Van de „Gelria" (van Maandag 27 Dec.) en de „Elie", „Flamin go" en „Klaas Wijker" (van Woensdag 29 Dec.). Binnengekomen TX. 19, 18. Vertrokken i 34 Allan Water, 62 Sumatra, 35 Postboy, 9 Haarlem, 14 Annie, 206, 249, 241, 218; i KW. 24 Cornelis, 57 Dina Marie, 140 Voor waarts, 23 Volharding, 16 Willem Cornelis, 67 Noordster I, 15 Rijnmond IV, 26 Con cordia, 20 Grietje. 45 Neotunus, 39 Helena. 51 Prinses Margriet, 162 De Vier Gezusters, 52 Vrouw Anna, 41 Aafje Jacoba, 95 Toe nadering, HD. 87 Pietertje; Sch. 118 Oceaan V, 21 Arie van der Zwan, 87 Hol land; WR. 34 slaagd om nu al een gele te brengen. Bloemlust biedt weer een twinkeling van kleuren, vormen, oude en nieuwe va riëteiten. In de hal naast de bloementen toonstelling kan men een overzicht krijgen, welke mechanische middelen er worden gebruikt bij de teelt van bloembollen. In teressant hiervan zijn de stands van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonder zoek en een panorama van de Nederlandse Heidemaatschappij. In een wijds bollen landschap achter de duinen heeft men en kele methodes van grondbewerking ge toond. Voor de vakman is er veel te zien op de mechanisatieshow en voor de niet- vakman is veel reden voor ver- en be wondering omdat men dan toch wel enig idee krijgt, dat het bloembollenvak de laatste jaren niet voor niets „industrie" wordt genoemd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Bescherming Bevolking te Heemskerk organiseert op Woensdag 5 Januari in zaal Dam een filmavond. Er worden niet alleen films vertoond die op de B.B. be trekking hebben, maar ook andere rolprenten vragen de aandacht. De afdeling Wijk aan Zee .van de Partij van de Arbeid houdt op Woensdag 5 Januari in „De Banjaert" een jaarwisselingsbijeen komst. De heer J. Thomas uit Beverwijk zal als spreker optreden. Een hoekje van de eerste Bloemlust-expo sitie in Lisse, die vandaag door de onder directeur van de K.L.M. de heer Van Balkom is geopend. Zaken, gedétacheerd te Genève in de functie van adjunct pern van Nederland bij htt Europese bureau van de Verenigde Naties. Mr. N. Dehrot, algemeen vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen in Ne derland, heeft de voorzitter van het stem bureau in de kieskring Curacao medegedeeld, zijn benoeming als lid der Staten der Nederlandse Antillen niet te zullen aan vaarden. Dr. Ir. J. A. Ringers, die voor de tweede keer president van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is geweest, heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie willen neerleggen. In zijn plaats werd gekozen dr L. Neher, onlangs afgetreden als directeur- geeneraal van de P.T.T. en oud-mnister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vandaag Is in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist een conferentie be gonnen van onderwijzers in de zesde en hogere klasse en de hoofden van lagere scholen. Deze bijeenkomst, die is georgani seerd door het Christelijk Paedagogisch Stu diecentrum, heeft als thema „Het waarne men van kinderen en de samenstelling van een psychogram". In de te Eindhoven gehouden nieuw jaarsvergadering van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Oostelijk Noord- Brabant heeft de secretaris, drs. F. Gijzeis, medegedeeld van de directeur der Sabena bericht te hebben ontvangen, dat het bijna voor honderd procent zeker is, dat Eind hoven binnenkort een helicopterverbinding met Brussel en Duisburg krijgt. Bij beschikking van de directeur-gene raal der PTT is de adjunct-directeur van het oostkantoor te Amsterdam G. F. A. Prinsen ingaande 1 December 1954 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Eindhoven. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. keert oyer het boekjaar 1954 een interimdividend van 4 procent op de gewone aandelen uit. Ook in 1953 werd 4% uitgekeerd. (Van onze correspondent in Australië) Hoe langer men in Australië woont des te meer kan men zich verwonderen over het gemak, waarmee de mensen hier leven. Dit is niet alleen het gevolg van het kli maat, dat slechts korte en weinig strenge winters kent, maar ook van de betrekke lijk grote welvaart. Deze welvaart spruit weer voort uit de natuurlijke rijkdom van het land. Er wordt niet alleen goud, zil ver, lood en sinds kort ook uranium ge dolven, maar tevens tal van mineralen (teveel om op te noemen), die in het al gemeen een flinke prijs opbrengen. Vele mineralen worden bovendien min of meer aan de oppervlakte gevonden. Diepe mijnschachten, zoals we die in het Limburgse steenkolengebied kennen, zijn hier biet nodig. Steenkool en bruinkool worden op vele plaatsen zo maar van de grond geschept. Dit is geen sprookje. In Nieuw-Zuid-Wales liggen èteenkoolvelden, die op die manier worden afgegraven met grote graafschepmachines. Rijkdom aan grond Australië is zó rijk aan grond, dat men het zich hier kan veroorloven om, inplaats van „land uit zee" te winnen precies het tegendeel na te streven, onafzienbare valleien te laten verdrinken. Het zijn val leien met kostbare, vruchtbare grond. Dat gebeurt straks in de „sneeuwbergen", waar een heel dorp onder water gaat verdwijnen, waneer men er de „sneeuw- rivier" in laat uitstromen om later het water voor bevloeiïng te gebruiken van enkele honderdduizenden hectaren land, veel verder weg, die op het ogenblik niet vruchtbaar genoeg zijn. Het gebeurt ook elders, waar al sinds meer dan honderd jaar vruchtbare val leien zich uitstrekken op 150 km afstand van Sydney. Een aantal Australische boeren, die hun In 't Velsense hoofd bureau van politie werd Maandag de nieuwbenoemde hoofdinspecteur W. Sepp geïnstalleerd en beëdigd. Foto: De nieuwe hoofdinspec teur legt in handen van commissaris J. P. Weijburg de zuive- rings- en ambtseed af hele leven lang op de vruchtbaarste gron den in de omtrek van Sydney hebben ge- vyoond, moeten nu hun boeltje pakken voor het water. Oudejaarsdag 1954 is voor hen de dag van verbanning. Geen uur langer mogen zij er vertoeven. De regering heeft er geen been in gezien deze vrucht bare landouwen in een meer te herschep pen, dat moet dienen om de bevolking van Sydney van drinkwater te voorzien. Tekort aan drinkwater Het tekort aan drinkwater is een in ver houding veel groter probleem in Australië dan het tekort aan land in Nederland. Om in dit waterprobleem te voorzien moeten er soms krasse maatregelen worden ge troffen. Bijvoorbeeld de omlegging van een of meer rivieren, zoals in de sneeuw bergen gebeurt, waar men de loop van zo'n rivier dwars door een of meer bergen gaat leiden. Amerikanen, Noren en nieuwe Australiërs uit meer dan dertig verschil lende landen boren de tunnels. Op andere plaatsen worden grote water keringen gebouwd. Daar de rivieren hier echter meestal niet breed zijn, moet er een muur worden gebouwd, die zowel de rivier als het dal erachter afsluit, zodat het water zich daar kan verzamelen, wan neer het hier gaat regenen. Als het in drie maanden enkele keren zwaar regent en het water door de ongetemde rivieren naar zee stroomt, blijft er voor de negen maanden droogte weinig over. Het regen water moet dus worden opgepot. Dit is geen luxe. Het is nog slechts twaalf jaar geleden, dat Sydney het einde van een droogte-periode zag, die zes jaar lang had geduurd (van 1936 tot 1942). Dit was een ervaring, die niemand hier graag weer zou willen hebben. Daarom worden dan ook zulke krasse maatregelen getrof fen, die vruchtbare landouwen opofferen om de bevolking voor dorst te sparen. Op Oudejaarsdag Vijfduizend hectaren vruchtbare grond worden nu opgeofferd, de op pervlakte van een behoorlijke Neder landse polder. Het water zal over 60 km meer dan honderd meter hoog komen te staan. Natuurlijk komt deze watervloed niet ineens en het zal wel vier jaar duren voor het de maxi mumhoogte bereikt. Ruim tweehon derd gezinnen, bijna allemaal boeren, moeten hun hoeven verlaten. Lang zaam maar zeker zal het water de landerijen gaan overspoelen. Over een jaar zal het eerste dorp in deze vallei verzonken zijn. Onder de bewoners zijn mannen en vrouwen van over de 70 jaar. die hier vijftig jaar geleden hun bedrijf van 200 tot 400 hectaren zijn begonnen. Tien jaar geleden wer den de bewoners gewaarschuwd dat hun vallei in 1955 zou moeten ver drinken, maar wat veraf is, wordt niet direct ernstig aangevoeld. Thans is het zover. De regering heeft meer dan honderd millioen gulden aan de bouw van de wa terkering besteed. De dam is meer dan honderd meter hoog. Waar voorheen de melk, de boter en de groenten werden ge produceerd voor de millioenen-bevolking van Sydney, stroomt straks het water, dat de dorst van deze metropolis moet lessen. Maar hoe tragisch dit alles misschien in uw oren mag klinken, de regering heeft hier waarlijk geen zorgen om de ver drevenen ander land ter beschikking te stellen. Er is grond genoeg en in het veen kijkt men niet op een turfje. De verspil ling van goed land is hier groot. De verspilling is zo groot, dat de boeren hun vee laten grazen tot op plaatsen waar De opvattingen van president Eisenhower over de handel met het buitenland en over de buitenlandse politiek, worden gedeeld door vrijwel alle democraten in het Congres. Eisenhowers eigen republikeinse partij daarentegen gaat slechts voor een deel met de opvattingen van de president mee. Men maakt een onder scheid tussen Eisenhower-republikeinen en „de oude garde" en die laatste groep f gevoelt weinig voor verlaging van invoerrechten en voor steun aan het buiten and. Bovendien zou de oude garde graag zien, dat de Verenigde Staten krach tiger optraden in het Verre Oosten. Met enige overdrijving kan men zeggen: H i cm i l/xi>/\v I x />i 4 «-» m-wv a J _1 1 - 1 l I i la. 1 Eisenhower heeft zijn meeste vrienden onder de democraten. Dit maakt de komende zitting van het Congres belangwekkend. De president krijgt nu de democraten de meerderheid hebben verworven betere kansen voor zijn plan nen, doch anderzijds zullen de democraten ook hun partijbelangen niet uit het ot cr og verliezen en zij zullen niet alle eer van een constructieve politiek opohet edit der republikeinen geboekt willeu zien. In de dagen tussen Kerstmis en Nieuw jaar was het te Washington opvallend rus tig. De president was vertrokken naar de staat Georgia. Hij en zijn vrouw logeren graag op de golfclub van Augusta. Het was rustig in en om het Witte Huis en ook op het Capitool heerste nog rust. Het Con gres komt pas deze maand bijeen. Enkele senatoren en leden van het Huis zijn wat vroeger naar Washington gekomen om op demonstratieve manier hun stokpaardjes te berijden. Dulles de onvermoeibare minister van Buitenlandse Zaken had zelfs in deze dagen geen rust. De spannende strijd in de Franse Assemblée over de West-Europese Unie hield hem voortdurend in touw en herhaaldelijk zocht hij telefonisch contact met de president die op de golfvelden steeds begeleid werd door een man met een „walkie-talkie". Deze kon Eisenhower onmiddellijk meedelen, wanneer Dulles voor hem „aan de lijn" was. Naar buiten liet Dulles van activiteit niets merken om zo weinig mogelijk blijk te geven van druk op de Franse bondgenoot. Zelden heeft men het verloop van een buitenlands parlementair debat echter met zoveel spanning gevolgd als dit debat, waar niet alleen het politieke leven van Mendès- France, doch zelfs het voortbestaan van de Atlantische gemeenschap van afhing. Pro en contra Eisenhower heeft in zijn golfclub be kend gemaakt, dat hij het Congres zal verzoeken allereerst wetgeving ter hand te nemen, die hervormingen in de handel met het buitenland ten gevolge kan heb ben. Toen de conservatieve leden van de republikeinse partij de voorzittershamer in de Congres-commissies hanteerden, is het de president niet gelukt zulke her vormingen door te voeren. Nu heeft hij een betere kans. De democraten, die thans de meerderheid hebben in de commissies, zijn en bloc vóór die initiatieven van Eisenhower en er bestaat een goede kans, dat de invoerrechten geleidelijk verlaagd en de douane-procedures vereenvoudigd zullen worden en dat een speciale belas tingverlaging het Amerikaanse investeer ders aantrekkelijk zal maken kapitaal in het buitenland te beleggen. Bovendien wil de president een internationale financie ringscorporatie oprichten met een kapitaal van honderd millioen dollar, die onder auspiciën van de Wereldbank kapitaal ter beschikking zal stellen aan gebieden, die economisch weinig ontwikkeld zijn. Welk een invloed zal zulk een actie, waarbij Eisenhower gesteund wordt door de gehele democratische partij, doch waar bij hij slechts op ongeveer de helft van de Na een onderbreking in de periode tus sen Kerstmis en Nieuwjaar is het onder zoek naar de ramp niet de K.L.M.-constcl- lation „Triton" op 5 September 1954 van daag om 12 uur Nederlandse tijd hervat. Achttien dagen zijn tot nu toe gewijd ge weest aan ondervragingen. Vyftig getuigen hebben verklaringen afgelegd; waaronder twee passagiers, die het ongeluk hebben overleefd en een aantal technische experts. De tien dagen, die aan het Kerstreces voor al gingen, waren practisch geheel gewijd aan het vaststellen van de oorzaak van de ramp. Deskundigen op velerlei gebied heb ben hierover hun mening gezegd Het hof 1 heeft circa 200 documenten in studie geno- j men, die onder meer betrekking hebben op theoretische vliegkoersen. Het onderzoek wordt vandaag in een van de officiële gerechtsgebouwen van Dublin gehouden. Eertijds was dit niet mogelijk in verband met de rechtzittingen die daar moesten plaats vinden, en vonden de ver horen plaats in de aloude „Kings Inn", die voor het doel geschikt was gemaakt. Tot degenen die vandaag verklaringen zullen afleggen behoren commodore Adri- aan Viruly, de gezagvoerder van de veron gelukte „Triton", zijn eerste piloot Edward Roy Parfitt en de eerste boordwerktuig kundige H. Rademaker. Men hoopt het on derzoek deze week in vier dagen te beëin digen. (U.P.) De directie van de staatsmijnen heeft Maandag in het Casino te Treebeek haar Nieuwjaarsreceptie gehouden. Op deze re ceptie hield de heer H. H. Wemmers, direc teur-voorzitter, een toespraak, waarin hij de ontwikkeling van de Staatsmijnen in 1954 beschreef. De Staatsmijnen kunnen een zekere te vredenheid koesteren, welke in de eerste plaats steunt op de behaalde bedrijfsresul taten, die op hetzelfde niveau lagen als die over 1953. Deze tevredenheid strekt zich echter evenzeer uit tot de ontwikkelingen op sociaal gebied. Dit feit is uniek in de geschiedenis dezer mijnen en illustreert wel zeer duidelijk een krachtige activiteit voor wat betreft de verder gaande ontsluiting van nieuwe ko- lenlagen. zij het niet kunnen terugvinden. Vereen zaamde koeien, wilde stieren en wilde varkens zijn dagelijks voorkomende ge vallen. Soms verhuizen er enkele honder den naar het gemeentelijke slachthuis van Sydney, maar er is niemand die zich er druk over maakt, niet over het verwilder de vee en niet over die 5.000 hectaren vruchtbare gronden, die in het nieuwe jaar aan het water worden prijsgegeven. republikeinen kan rekenen, op de partij strijd hebben? De democraten kunnen Eisenhower op die manier aan een succes helpen. Omgekeerd helpt Eisenhower aan tonen, dat de democraten tot een con structieve politiek in staat zijn. Op dit ogenblik valt niet te voorspellen, wie er in de partij-politiek het meeste voor deel zal behalen. Eigenbelang De democraten zullen zich niet in alles achter de president stellen. Het jaar 1956 wordt weer een groot verkiezingsjaar en de invloed daarvan wordt reeds voelbaar. De democraten hebben ook het voorzitter schap in de onderzoekscommissie van het Congres in handen gekregen en men kan er op rekenen, dat zij spoedig allerlei ont slag-gevallen zullen bekijken. Het bewind van Eisenhower heeft de maatstaven voor „betrouwbaarheid" aanzienlijk verscherpt en allerlei ambtenaren zijn ontslagen, om dat zij „een risico voor de veiligheid" heetten te zijn. Dit regiem ging zelfs zo ver, dat men allerlei andere ontslaggeval- len ook liet optellen bij het aantal van hen die „risico's voor de veiligheid" werden ge acht. Op die manier probeerde de regering een goede beurt te maken bij hen, die over het rode gevaar meenden te ont waren. De democraten willen precies voorgerekend zien, hoevelen inderdaad wegens een tekort aan betrouwbaarheid de laan zijn uitgestuurd. Bovendien wil men uitzoeken of er in speciale gevallen, die zeer de aandacht hebben getrokken, wel reden was voor ontslag. De grote zaak van het komende jaar zal wel worden het ontslag van Ladcjinski, tot voor kort werkzaam als landbouw-attaché aan de Amerikaanse ambassade te Tokio. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken had deze man tot voor kort volkomen betrouwbaar geacht, doch het ministerie van Landbouw schijnt zonder opgaaf van reden 's mans werkzaamheid riskant te vinden. Indien de democraten er in slagen aan te tonen, dat de republikei nen met hun ontslagen hoofdzakelijk propaganda trachtten te maken en boven dien baantjes vrij kregen voor partijgeno ten, dan kan hun dit politieke winst op leveren. Eisenhower en de zijnen zullen echter ook zelf de populariteit niet veronacht zamen: hun voorstellen tot salarisver hoging voor vele ambtenaren zullen velen in Washington op prijs stellen. Maandag is te Sassenheim op het kruispunt van de rijksweg met de provin ciale weg een personenauto tegen een vrachtauto gebotst. Bij het ongeluk zijn een dode en drie gewonden te betreuren. Een inzittende van de vrachtauto zag de botsing aankomen en sprong uit de wagen om zich te redden. Nauwelijks was hij uit de vrachtauto gesprongen of de beide wa gens reden tegen elkaar, waarbij de vracht auto omsloeg. De ongelukkige werd onder het kantelende gevaarte verpletterd en was onmiddellijk dood. Drie passagiers van de personenauto werden gewond, waarvan één zeer ernstig. Nadere mededelingen konden nog niet worden verstrekt. v KOPENHAGE' 3 Jan. (United Press) Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een protestnota aan Frankrijk gezonden naar aanleiding van de opening van een nieuw radiostation in Saarland. Op Zondag 2 Januari werden de uitzendingen begonnen doch het bleek, dat de golf lengte wel zeer ongeschikt was voor het Deense station Kalundborg. De Deense luisteraars konden zelf niets meer van de uitzendingen verstaan en duizenden boze Denen protesteerden bjj de autoriteiten tegen de Franse ..stoorzender". Reeds een week geleden zond het Deen se ministerie een formeel protest aan Frankrijk op verzoek van de Deense PTT. Volgens de internationale radioconventie van 1948 te Kopenhagen, welke mede door Frankrijk is ondertekend, verplichten de landen zich niet te zullen zenden op een golflengte welke reeds in gebruik was. (Wij tekenen hierbij aan, dat niet alleen de uitzendingen van Kalundborg volko men ongenietbaar zijn geworden, maar dat ook de programma's van Europe I, zoals de nieuwe zender zich noemt, niet tot hun recht komen, voor zover er van recht sprake kan zijn bij een omroepmaatschap- pij, die zich, tegen alle afspraken in er gens in de aether nestelt. De situatie is thans voor Kalundborg, dat toch al ge hinderd wordt door het eveneens sinds zijn oprichting in 1932 wederrechtelijk op de lange golf zendende Radio-Luxemburg I, onhoudbaar geworden. De toestand is te vergelijken met die welke in de vooroor logse jaren ontstond toon de Roemeense zender Brasov zich op de door Nederland gebruikte 1875 m vestigde. Door het op treden van de „illegale" zenders, waarin de Amerikaanse soldatenomroep A.F.N. is voorgegaan, is de golflengte-overeenkomst van Kopenhagen waardeloos gebleken. Het is daarom ook voor de Nederlandse Radio- Unie zaak met voortvarendheid de moge lijkheden uit te buiten welke op de ultra kortegolf via de F.M.-techniek worden geboden. Red.).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3