Vormingscurcus voor tonelisten en een toneelforum na het concours Kunst bij de Hoogovens Agenda voor Velsen Werkbaas C. Schipper hield het werk langer dan een halve eeuw vol Havenberichten „Vogelvreugd" opent Donderdag een nationale vogelshow in Noord VELSER GEMEENSCHAP EN AMATEURTONEEL 13 soorten Gladiolen zijn gas gevoelig Heemskerk Beverwijk Beverwijk Wijk aan Zee Prins Bernhard schonk een beker 5 Alle zeilen worden bijgezet, om het Velsense toneelpeil verder op te voeren SVIJ zette het nieuwe jaar goed in Filmavond over bollen Hartelijk afscheid door het papierfabriek-personeel „Kunst zij ons streven" met „Bonaventura" Dus niet geschikt voor de teelt in de IJmond Ziekenfondspremie hoger Gevonden voorwerpen Ph. Bakker bovenaan bij „Weenink" Uitvoering van „Kindergeluk" Kampioenswedstrijd van bridgeclub T uinbouwschool-leerlingen bespraken actuele probleem MNNENUITZE1 Scheepvaart DINSDAG 4 JANUARI 1955 Zoals bekend heeft de sectie toneel van de Velser Gemeenschap zich ten doel gesteld te trachten tot een verbetering van het spelpeil der toneelverenigingen in Velsen en omstreken te komen, van welk streven de thans lopende toneelwedstrijd het eerste teken naar buiten geworden is. Ongetwijfeld belooft dit concours voor deze kringen ©en evenement te worden, dat nu ai veler belangstelling trekt. Vooral omdat twee van de ongeveer tien deelnemende verenigingen, namelijk „Advendo" met „Huis zonder vensters" en „Jan van Dommelen" met „Mensen in pension", door haar bij zonder verzorgde voorstellingen waarschijnlijk al behoorlijk hoge ogen hebben ge gooid. Uiteraard werd de reeds bestaande interesse door deze fraaie prestaties niet weinig gestimuleerd, zodat de verdere belangstelling der verenigingen geheel uitgaat naar de voorstellingen, welke voor deze toneelwedstrijd nog op het programma staan. Dit zijn: K.Z.O.S. Zaterdag 8 Januari: R.K. Toneelvereni ging „Kunst Zij Ons Streven" in het Pa tronaatsgebouw. Onder regie van Frans Hesmerg wordt opgevoerd „Bonaventura", een thriller in drie bedrijven door Char lotte Hastings; in de vertaling van Froukje de Waard. Palvu Woensdag 26 Januari: Arbeiders-toneel vereniging „Palvu" in het Rex Theater. Onder regie van Jan Velzeboer wordt op gevoerd „School der dapperen", toneelspel in acht taferelen door Arthur Laurents. Dinsdag 8 Februari: Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" in het Thalia Theater. Onder regie van F. A. J. Hunsche wordt opgevoerd „Adieu.... en au revoir!", toneelspel in drie bedrijven door Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Hooger Geest Ghesellen Zaterdag 12 Februari: Toneel-ensemble „De Hooger Geest Ghesellen" in het Her vormd Jeugdhuis. Onder regie van Willem van der Veer wordt opgevoerd „De Zon daar", spel in drie bedrijven door mr. J. H. Penning. Varia Dinsdag 22 Februari: Toneel-vereniging „Varia" in het Rex Theater. Onder regie van Ad van Gessel wordt opgevoerd „Jeugd", blijspel in drie bedrijven door Claude André Puget. Kunst en Vriendschap Tot de deelneemsters aan deze wedstrijd behoort verder de toneelvereniging „Kunst en Vriendschap" uit IJmuiden, doch we gens ziekte van een der hoofdrolspelers kunnen de opvoeringsdatum en de titel van het stuk van deze vereniging nog niet be kend worden gemaakt. Het ligt verder in de bedoeling de prijs uitreiking van het concours, welke na Pasen in het Hervormd Jeugdhuis zal plaats vinden, een enigszins feestelijk ka rakter te geven. Waarschijnlijk zal ter ge legenheid hiervan een één-acter worden opgevoerd, onder regie van Willem van der Veer gespeeld door een aantal leerlingen van de vormingscursus, die eveneens op initiatief van de sectie toneel van de Vel ser Gemeenschap binnenkort een aanvang neemt. De vormingscursus Het voornemen tot de organisatie van een vormingscursus voor toneelamateurs in de gemeente Velsen, is enige tijd geleden per circulaire aan de daarvoor in aanmer king komende verenigingen bekend ge maakt waarop de reacties inmiddels niet anders dan gunstig genoemd kunnen worden. De animo onder de werkende leden was van dien aard, dat alle liefhebbers niet in één cursus konden worden ondergebracht, zodat een tweede noodzakelijk werd. En ook deze was onmiddellijk overtekend, waardoor de deelnemers ten slotte bij loting moesten worden aangewezen. Ondanks het koude weer heeft SVIJ kans gezien om DSB een nederlaag toe te bren gen al waren de cijfers niet erg overtuigend: 1—0. Een gelijkspel zou beter de verhouding hebben weergegeven. Over het algemeen waren de ploegen goed tegen elkaar opge wassen. maar het voorhoedespel bleef ver onder de maat. Vooral de voorhoede van SVIJ sprong erg nonchalant met de schaarse kansen om. Voor de rust werd het spel hoofdzakelijk op het middenveld gestreden, want slechts enkele malen waren de doelen door individuele pogingen in gevaar, doch door slecht schieten bleef de stand tot de rust 00. Na de rust probeerde eerst DSB een voor- scprong te forceren, doch de SVIJ-achter- hoede gaf geen krimp en geleidelijk wist SVIJ ht spel weer te verplaatsen. De voor hoede speelde echter te onsamenhangend om succes te hebben. Een omzetting in de mid denlinie, waardoor Verschoor en v. Leeuwen kanthalves werden, deed SVIJ tegen het ein de sterker worden en twee minuten voor tijd zag Braams kans om met een beheerst doelpunt SVIJ aan de twee punten te helpen. Het tweede elfetal deed wat van haar verwacht werd en klopte Beverwijk 5, zij het met bescheiden cijfers (21), waardoor het ongeslagen bovenaan bleef. Het derde elftal speelde een ongelukkige wedstrijd tegen de buren. IEV 3 en verloren met 61, waardoor de kleine kans op de titel geheel verloren ging. In samenwerking met de Tuinbouw stu dieclub organiseert de Beverwijkse afdeling van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op 20 Januari een film avond. Er zal worden gedraaid de film Hol land's Glorie, een kleurenfilm over bol- bloemen. DINSDAG 4 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Koning der melodieën". WOENSDAG 5 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Koning der melodieën". Rex, 20 uur: „Gesloten grenzen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, van 1417 uur. P. v. d. A-, afdeling IJmuiden, 20 uur, „Flora",jaarwisselingsbijeenkomst. Spre ker: Evert Vermeer. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur: spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Aldus hebben de organisatoren thans twee vormingscursussen kunnen samen stellen, verdeeld over tien lesavonden, welke wekelijks op een Maandag of Don derdag gehouden worden. Iedere cursus telt vijftien amateur-toneelspelers en -speelsters als deelnemers. Men heeft ver der de acteur-regisseur Willem van der Veer bereid gevonden als docent op te treden, die zich hiervoor in het bijzonder zal toeleggen op lessen in bewegingsleer, plastiek, mimiek, uitspraak en articulatie. Voor de eerste avonden heeft hij onder meer Herman Heijermans' bekende toneel spel „Allerzielen" als leerstof gekozen, waarvan de diverse rollen telkens door een andere cursist moeten worden uitgebeeld. De eerste lesavond, welke Maandag 17 Januari in het Cultureel Centrum gehou den wordt, ontvangt een korte inleiding van de heer C. de Jong, als voorzitter van de sectie toneel. Tevens zal de weduwe van Herman Heijermans, mevrouw Annie Heijermans-Jurgens voor deze avond wor den geïnviteerd. Een toneel-forum Ten slotte heeft de sectie toneel nog een zogenaamd „toneelforum" in voorberei ding, waarbjj het in de bedoeling ligt de actief werkende leden van de verschil lende toneelverenigingen op een onge dwongen wijze met de plaatselijke dag bladrecensenten in contact te brengen. Te verwachten is, dat op deze geanimeerde praatavond onder meer diverse vragen ge steld zullen worden over de maatstaven, welke gewoonlijk gelden voor een beoor deling in de pers. Men neemt aan dat een discussie over dit en andere onderwerpen in vele opzichten verhelderend zal kunnen werken. Voor deze discussie-avond, welke om streeks Maart gehouden zal worden, heb ben de heren H. W. van Kaam (Kennemer Dagblad), D. Schaap (Het Vrije Volk) en jS. van Dam (IJmuider Courant) hun mede werking reeds toegezegd. Uit de reeks van oude getrouwen bij Van Gelder Zonen N.V. papierfabriek is Maan dag afscheid genomen van de werkbaas der mechanische werkplaats, de heer C. Schipper, die wegens zijn pensionnering thans na ruim 51 jaren trouwe dienst van een welverdiende rust kan gaan genieten; een rust, die deze harde werker overigens ongetwijfeld de eerste tijd wel erg vreemd zal zijn. Tijdens de gebruikelijke nieuwjaars bijeenkomst van het technisch en admi nistratief personeel en leden van de be- drijfskernen, die 's morgens in gebouw „Concordia" is gehouden, heeft bedrijfs directeur ir. B. Verdoorn de scheidende werkbaas voor het forum van de vele aan wezigen hartelijk toegesproken. De direc teur aarzelde niet te zeggen het straks zon der de bijzondere ervaringen van de heer Schipper te moeten stellen, vooral op het punt van het mechanisch deel van de pa pierfabricage. Hij roemde de scheidende werkbaas als een uitermate harde werker, die zich met het bedrijf verbonden wist als was het zijn eigen zaak. De aanwezigen stemden met al deze waardering in door luid en lang te applau disseren toen ir. Verdoorn het fraaie her inneringsbord overhandigde. „Concordia" was 's middags de plaats voor de kameraden en kennissen om af scheid te nemen van de bekende figuur. Hoewel de heer Schipper van „zijn" eigen werkploeg van monteurs als bewijs van erkentelijkheid voor zijn leiding en harte lijke omgang al een mooie rooktafel had gekregen, voegde de heer A. Mol namens de werkpaats er nu nog een kist sigaren bij. Zijn werkbaas- collega en nauwste me dewerker, de heer Joh. Hommes, legde in een van humor tintelende toespraak de na druk op de vele jaren, die op de meest vriendschappelijke wijze en vaak onder de moeilijkste omstandigheden zijn doorge bracht in en bij het werk. Als herinnering schonk de heer Hommes als tolk van de mechanische werkplaats de scheidende collega een zilveren bestek met inscriptie. Mevrouw Schipper werd met een tuil bloemen bedacht. Bovendien kwamen er nog meer sigaren. Als persoonlijk geschenk' werd door de heer Hommes aan de „ouwe reus" het boekwerk „Oude Geus" overhandigd, waar in een foto van de twee vrienden was ge plakt. Voor de afdeling papierfabriek, het „werkterrein" van de heer Schipper, bracht de heer W. J. Willems, bedrijfschef, hartelijke woorden van afscheid over aan „de man, die we wel erg zullen missen". Een drietal mooie boekwerken verge zelden de waarderende handdruk ten af scheid met de toezegging, dat nog een ge schenk zal volgen. De heer Schipper, die wars is van alle officiële gedoe, doch aan deze afscheids receptie niet kon ontkomen, dankte ten slotte allen, die hun belangstelling toonden De R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden-Oost geeft op Zater dag 8 en Zondag 9 Januari in het Patro- naatsgebouw te IJmuiden-Oost een uit voering van het toneelspel „Bonaventura" van Charlotte Hastings. De muziek wordt verzorgd door het K.Z.O.S.-ensemble „De Inca's". IJkkantoor geopend Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee dat het ijkkantoor te Amster dam, Brouwersgracht 276, na 1 Januari 1955 voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zal zijn open gesteld op iedere Maandag, Dinsdag en Woensdag, uitgezonderd christelijke en nationale feestdagen, van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Contactavond van „De Kennemers" In samenwerking met de supportersvereni ging „Rood Zwart" organiseren de Kenne mers op Woensdag 26 Januari een clubavond in het clubhuis Wilkes te Beverwijk. Maandag 3 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Patria van Gothenburg: Delfborg van de Tyne. Bullfinch van Lon den. Jersbek van Antwerpen. Waria van Goole. Vertrokken: Koeta naar Londen. Maria- kerk naar Bremen. Catharina S naar Go thenburg. Hampshire Coast naar Middles- borough. Peperkust naar West-Afrika. en voor de grote mate van vriendschap in de achter hem liggende halve eeuw on dervonden. Bedrijfsdirecteur ir. B. Verdoorn (links) neemt van de scheidende werkbaas C. Schipper (met een ferme schouderklop) afscheid. Er is een lijst van gladiolensoorten ge publiceerd in het officieel orgaan van de Kennemer Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waarbij men de kwe kers rond Beverwijk-Heemskerk aanraadt, deze niet meer te telen in verband met de beschadiging door de industriegassen. Het betreft een dertien soorten die men heeft overgenomen uit een schade-rapport, opgemaakt door enige makelaars van de bloembollenhandel. De soorten zijn: Leeu wenhorst, Picardy, Nieuw Europa, Harry Hopkins, Limburgia, General Eisenhower, Red Fox, Salman's Glory, Spot Light, Vin cent van Gogh, Vincent Auriol, Atlantic en Joh. Seb. Bach. MARKTBERICHT 3 Januari Andijvie 6284; bospeen 36; waspeen 2343; spruiten 5683; prei 1847; knollen 2336; boerenkool 3744; rode kool 2137; witlof 3251; soepgroenten 817. Het bestuur van het algemeen zieken fonds Heemskerk en omstreken heeft be sloten om de premie voor vrijwillig ver zekerden met ingang van 2 Januari te ver hogen van 1.10 op 1.25 per week. De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de Heemskerkse politiepost terug te bekomen: leren handschoen, wollen dames shawl, wollen handschoen, groene ballpoint, rode dameshandschoen en een blauw rib fluwelen jasje. Dure boerenkool Door het koude weer is op de groenten- markt de vraag naar de specifieke „win- terkost", boerenkool, sterk toegenomen. Dit kwam in de prijs tot uiting: er werd n.l. tot 44 cent per kilo voor betaald. De stand van de eerste tien spelers van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" in afde ling een is: Ph. Bakker 6 4 1 1 4'/4 0.750 C. K oom en 6 3 1 1 3'4 0.700 J. Meyen v. 't Hoff 8 4 3 1 5 0.608 6 2 4 0 4 0.667 Piët 6 3 2 1 4 0.667 H. Duisenberg 4 2 1 1 2'4 0.625 Alders 4 2 1 1 214 0.625 v. Vuuren 5 2 2 1 3 0.600 Slings 5 2 2 1 3 0.600 L. Siebers 7 3 2 2 4 0.571 De gebeelonthouderskinderclub „Kinder geluk" te Beverwijk geeft op Dinsdag 11 Januari in het KSA-gebou een opvoering van „De sneeuwklokjes luiden de lente in" en ,,'s Nachts in het korenveld". De groteren geven een opvoering van „Sprookjesmelodie". Aan de wanden van de cantines van de Hoogovens te IJmuiden hangen schilde rijen en tekeningen van hedendaagse Ne derlandse kunstenaars. Iedere dag komen op deze plaatsen de hoofd- en handarbei ders van het enorme bedrijf. Wat daar dan aan kunst te zien is, heeft hun aandacht, lokt opmerkingen en discussies uit, wordt al of niet bewonderd en zodoende tot een steeds weerkerend element in hun leven. Over deze wisselende collecties kunstwer ken die, dank zij de onvermoeide zorgen van de heer C. van Dam, propagandachef van de Hoogovens, langs de verschillende recreatielokalen circuleren, is in dit blad al dikwijls geschreven. Deze besprekingen hadden over het algemeen het karakter van de gebruikelijke kunstcritiek. Nu ik onlangs, na een betrekkelijk lange onderbreking, weer eens een bezoek aan de Hoogovens bracht, vroeg ik mij af of de wijze van bespreking, zoals ik die tot dusver gevoerd had, wel geheel juist was. Ik vroeg mij af of het goed was deze schil derijengroeperingen als „tentoonstellingen" te zien. Is het eigenlijk niet zo, dat ik hier een blik mag slaan in de binnenkamer van een grote werkgemeenschap, waar men na onderling overleg besloten heeft de kunst de plaats te geven die haar toekomt? Men heeft gedacht dat dit, daar het een begin was, nog geen permanente plaats moest zijn. Het moest wisselend, dynamisch zijn, zoals een bedrijf dynamisch is. Wat men laat zien moet in de eerste plaats karakter hebben. Aan deze eis voldoet het werk, dat nu onder de ogen van de employé's wordt ge bracht, in ruime mate. De afwisseling kan ook gebracht worden in de vorm van uit eenlopende kunstrichtingen of verschillen de technieken. Ook hieraan is voldaan. Er is beeldhouwwerk van Ben en borduur werk van Lies Guntenaar, er zijn penseel tekeningen van Melle en op een andere plaats olieverfschilderijen van J. Vogt- schmidt. Het personeel van de M.E.K.O.G. zal aan de directie van dit bedrijf een beeld aan bieden ter gelegenheid van het feit, dat hier sinds vijfentwintig jaar kunstmest wordt gefabriceerd. Aan Ben Guntenaar is opdracht gegeven een beeld te vervaardi gen van een boer die, met het bekende gebaar van een zaaier, kunstmest over de akker uitgooit. Een gipsmodel op ware grootte is op het terrein opgesteld. Een kleine voorstudie staat in de cantine. Gun tenaar geeft in enkele andere kleine beeld jes ook blijk zich voor de arbeid te inte resseren. Er is een groepje van twee werk sters en één plastiek van een vrouw die de grond dweilt. Het is kleinplastiek, die boeit door de verstaanbare voorstelling eri die plastisch goed verantwoord is. De gepenseelde landschappen van Melle leren ons maar één kant van dit merk waardig talent kennen. Wil men over hem De zevëhde kampioenswedstrijd van de bridgeclub „Wijk aa" Zee" had het volgende resultaat: 1. heren SchoosKlein 71 pnt.; 2. heer en mevr. v. d. Aar 69 pnt.; 3. mevr. v. SonBeerman 64 pnt.; 4. heren v. Klaveren Handgraaf 61'4 pnt.; 5. heren Dobber Pirovano 58 pnt.: 6. mevr. Beermanv. Son 57 pnt.; 7. mevr. Dobberv. d. Elzen 53 pnt.; 8. heren HeynisDikkenberg 50'4 pnt.; 9. heren v. d. AarGeudeke 50 pnt.; 10. heer en mevr. De Waard 43'4 pnt; 11. heer en mevr. Gertenbach 4114 pnt.; 12. dames Schaa- per—Handgraaf 3914 pnt. Voor de vereniging van oud-leerlingen van de Lagere Tuinbouwschool heeft de voor zitten van de afdeling Beverwijk van de ver eniging voor Bloembollencultuur een praatje gehouden over gasschade aan het gewas. Spreker -vees er op dat dit probleem niet op eenvoudige wijze is op te lossen. Naar een oplossing wordt evenwel gezocht en de heer Broeze gaf verschillende adviezen waardoor de schade kan worden beperkt. Hierna bleven de leden nog enige tijd ge zellig bijeen. Voor de eerste maal zal in de streek Kennemerland een nationale vogeltentoon stelling worden gehouden, waarvoor het initiatief is uitgegaan van de vereniging „Vogelvreugd", die inmiddels voor deze show, waarin ruim 600 vogels van ver schillende pluimage zullen worden onder gebracht, al een drietal officiële onder scheidingen heeft binnengekregen. Voor de prijswinnaars zijn onder ande ren beschikbaar gesteld een médaille van Prins Bernhard; een zilveren penning van het gemeentebestuur van Velsen en een verguld-zilveren médaUle van de gemeente Beverwijk, alsmede bekers, lauwertakken, médailles en gebruiks- en luxe voorwer pen van Hoogovens, andere bedrijven, or ganisaties, verenigingen en particulieren. De tentoonstelling zal het praedicaat na tionaal metterdaad voeren wegens inzen dingen uit Leeuwarden, Roosendaal, uit Limburg en vele plaatsen uit de omgeving. In het St. Joseph-huis, waar de beide grote bovenzalen voor de tentoonstelling zullen worden ingericht, kunnen de bezoe kers, die in grote getale worden verwacht, door de leden eigenhandig opgezette vogels bewonderen, naast de levende have, die zal bestaan uit zang- en kleurkanaries, parkieten, tropische en exotische vogels. Ongetwijfeld is deze tentoonstelling welke Donderdagavond officieel door bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen wordt geopend, behalve voor ouderen, die kunnen zien wat er met geduld is te be reiken, ook voor jongeren leerzaam en een manier om liefde en liefhebberij te kweken voor de natuur. Donderdagavond om 8 uur is de ten toonstelling voor het publiek toegankelijk en vervolgens is zij tot en met Zondag 9 Januari elke dag tot 11 uur 's avonds ge opend. schrijven dan moet hij vollediger getoond worden. Maar daar gaat het hier nu ook niet om. Met deze keuze .uit een porte feuille van de knappe tekenaar Melle mag men al tevreden zijn. Hoe sterk hij het blank van het papier mee laat werken en hoe feilloos hij met enkele vegen en felle penseelhaaltjes een landschap weet aan te duiden, moet ieder treffen die deze bladen beziet. De schilderijen van J. Vogtschmidt be zitten een hartelijke en warme kleur. Deze musicus-schilder kan binnen de omtrek van een klein kader een stilleven zodanig rangschikken en de voorwerpen omgeven met een vertrouwelijke kameratmosfeer, dat er iets poëtisch ontstaat, iets van een dierbare intimiteit, waaraan toch alles wat naar huisbakkenheid zweemt, gelukkig vreemd is. Voegt men bij deze zeer verschillende kunstelementen het smaakrijke borduur werk van Lies Guntenaar, dan begrijpt men dat het personeel van de Hoogovens stof voldoende gegeven werd voor verge lijking en.... bewondering! OTTO B. DE KAT. ADVERTENTIE Voor een MOOIE en DEGELIJKE naar DeRuyter's Manufacture! Kenn laan 159 - Tel 5M? Agamemnon, 2 v. San Juan n. Antwerpen. Albireo, 2 v. Ratones n. Rio Grande. Aigenib, 3 te Antwerpen. Almkerk, 2 v. Aden n Suez. Alnatl, 2 430 m. Z. ten W. St. Vincent. Altair, pass. 2 Ouessant n. Las Palmas. Appingedijk, 2 te Curasao. Arendsdijk, 2 v. Antwerpen n. New York. Abbedljk, l te Boston. Akkrumdijk, pass. 2 Scilly's n. Houston. Argos, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Ariadne, 2 te Faro. Arkeldijk, pass. 2 Vlissingen n. New Orleans Axeldijk, l te Rio de Janeiro. Agatha, 4 te Tj. Priok. Alamak, 4 te Colombo. Alhena, 3 te Ilheos. Alioth, 3 te Montevideo. Armllla, 4 te Pladju. Bloemfontein, 2 400 m. NW. Kaapstad. Boskoop, 2 v. Aruba n. Curacao. Blijdendtjk, 2 v. New York n. Rotterdam. Bandjermasin, 3 v. Balikpapan n. Soerabaja. Bawean, 3 te Hongikong. Blitar, 3 v. Aden n. Suez. Blommcrsdijk, 2 te Madras. Bonaire, 3 220 m. NO. ten O. Fayal. Boschfontein, 3 100 m. W. Kreta. Cottica, 3 te Trinidad. Caltex Nederland, 3 te Stockholm. Cor.gostroom 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Cradle of Liberty, 3 te Suez. Caltex Delft, pass. 3 Pantellaria n. Rotterdam Caltex Leiden, pass. 3 Malta n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 3 Wight n. Sidon. Celebes, pass. 3 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Dalerdijk, 4 te Curacao. Drente, pass. 3 Socotra n. Belawan. Eemland, pass. 3 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Erinna, 3 v. Singapore n. Saigon. Esso Amsterdam. 2 v. Sidon n. Antwerpen. Elmina. 31 v Amsterdam n. Dakar. Falco. verm. 4 v. Fowey n. Amsterdam. Gaasterland, 1 te Itajai. Gooiland. 31 te Amsterdam. Groote Beer. 3 v. Las Palmas n. Southampton. Gordias. 3 v. Limasol n Famagusta. Groote Kerk, pass. 3 L:ssabor. n. Duinkerken. Haarlem. 2 v. Cristobal n. Antwerpen. Haulerwijk, pass. 2 Pantellaria n. Rijeka. Hersilia. pass. 2 San Miguel n. Barbados. Hoogkerk, 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. Heelsum, pass. 3 Miami n- Savanna. Ilos, pass. 3 Gibraltar n. Oran. Joh. v. Oldenbarnevelt. 3 500 m. ZW. Cocos eil. Kota Baroe, v. Port Said n. Djeddah. Karimun. 3 te Belawan. Kota Agoeng. 3 te Southampton. Lindekerk, 30 te Bremen. Laertes. 3 te Alexandria. Lawak. 1 v. Los Angeles n. Balboa. Limburg. 3 te Napels. Leersum. 2 v. Amsterdam n. Bremen. Lombok. 3 v. Dar es Salaam n Mombasa. Lutterkerk, pass. 3 Bona n. Rotterdam. Maasdam. 3 te New York Merwede, 2 v. Antwerpen n. Houston. Maasland, 1 v. Amsterdam n. Brake. Macuba. 3 te Melbourne n. Adelaide. Macoma, 4 te Malta. Mariekerk, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Metula, 4 te Singapore. Nieuw Amsterdam. 2 te New York. Oranjefontein, 2 550 m. NW. Kaapstad. Oranjestad, 2 720 m. NO. Barbados. Ovula, 3 te Bombay. Oostkerk, 3 te Antwerpen. Prins Alexander, pass. 2 Ouessant n. Antwerper Prins Fred. Hendrik, 2 v. R'dam n. Palma. Prins Maurits, pass. 2 Kp. St. Vincent n. A'dam Papendrecht, 3 v. Aruba n. South Georgia. Rijnkerk, 2 v. Beira n. Lor. Marquez. Rempang. 4 te Vizagapatam verw. Roggeveen, 3 v. Kobe n. Nagoya. Sliedrecht, pass. 2 Finisterre n. Mena el Ahmadi Straat Soenda. 3 te San Francisco do Sul. Sumatra, pass. 2 Kp. St. Vincent n. Amsterdam Schie. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Stad Arnhem 31 v. Amsterdam n. Bordeaux Scherpendreeht, 3 te Pointe a Pitre. Schouten, 4 te Mahe Seychellen. Sibajak. 3 te Aden. Stad Maassluis. 2 v. Cardiff n. Kirkenaes. Themisto. 8 Baltimore verw. Tara, pass. 3 Kp. Finisterre n. Antwerp». Taria. 3 v. Sydney 18 Miri verwacht. Utrecht, 2 te New York. Van Linschoten pass. 2 Las Palmas n. Le Havre Van Spilbergen, 31 v. Bordeaux n. Dakar. Westerdam, 2 te Rotterdam. Wonogiri, pass. 3 Perim n. Djeddah. Wonorato pas. 1 Gibraltar n. Beyrouth. Willemstad, 3 1290 m. NO. Port of Spain. Zeeland (KRL), pass. 2 Kp. Bon n. Halifax. KLEINE VAART Aldo. 3 te Rotterdam n- Waddinxveen. Att S. 3 v. Swansea te Rotterdam. Adm. Courbet, vertr. 5 v. Caen n. Rotterdam A dm. Nelson. 3 rede Vlissingen n Vlaardingen Aeneas, 2 v. Kopenhagen te Amsterdam. Amigo. 2 v. Boston L. te Maassluis. Actinia, 2 te Brest. A p pinged am, 3 Antwerpen verwacht. Arienoldus G. 2 v. Swansea te Antwerpen. Audacla. 4 v. Halden te Mostyn verw. Aco. v. Duinkerken te Nykobing verw. Admiraal Nelson 3 v. Vlissingen n. Vlaardingen Albergen, 2 te Tonnay Charente. Ambiorix, 3 Amsterdam verwacht. Arak. 2 v. Sousse te Civita Vecchia. Astra, pass. 2 Vlissingen n. Londen. Atlantis. 3 v. Gent te Kopenhagen. Bree Helle, 2 v. Londen te Rotterdam. EEÖAfYKCT i-e HET OUDE JAAR is voor de visserij zacht en kalm, zonder opzienbarende ver anderingen in de situatie, overleden. En er zijn een paar dingen voorgevallen, die weer eens de onberekenbaarheid van het bedrijf met zijn ups en downs, met zijn natuur-afhankelijkheid en met zijn dui zenderlei invloeden, die nimmer te be cijferen zullen zijn, aan de dag heeft ge bracht. Zouden de handelaren, die bijvoorbeeld Maandag met een dapper gebaar vis in Oostende kochten, vermoed hebben, dat zij er zo bekaaid af zouden komen als ge- beu M is? Zouden ze hebben kunnen ver moeden, dat ze de IJslandse koolvis van Belgische origine voor f 0.60 de kilo ten slotte uit armoede moesten gaan fileren? Ze hebben het net zo min vooraf kunnen weten als de mensen, die de Vios rederen en varen, met het schip de Ierse zee op zochten en in „onverkend" water de trawl overboord zetten. Deze proef slaagde: f 21.000.voor deze eerste reis was zeker de moeite waard en het zal niemand ver wonderen als IJmuidens vlaggeschip onder schipper Korbee een herhaling aanvaardt. Het jaar dat pas is afgesloten heeft meer van die toevalsongelukken en toe valstreffers gekend; ze bepaalden het ha ringseizoen en ze braken menige Kanaal- reis, ze hebben een paar Noordreizen goedgemaakt en ze hielpen zelfs tot zekere zin de sociale verhoudingen op de vloot en aan de wal bepalen. In dit laatste opzicht moet met enige spijt geconstateerd worden, dat de ver houdingen nog steeds gespannen liggen in dit bedrijf en dat het jaar 1954 in dit ver band weinig constructieve elementen heeft zien aandragen voor een meer verticale opbouw der vissende gemeenschap. Voor de opmerker, die ietwat verder heeft willen zien, dan de dagelijkse gang van zaken rond de haven moet het wel zijn opgevallen, dat het klimaat nog steeds niet ideaal is voor een rustig en open ge sprek. Het moet temeer betreurd worden, omdat de instanties, die het laatste woord hebben in arbeidsgeschillen, blijk hebben gegeven zich niet te kunnen verenigen met de politiek van „qprst staken en dan praten" een politiek, die wellicht be sloten ligt in het temperament van IJmui den en het temperament der visserij te vens, maar die niettemin leiden kan tot een zeker ongewilde maar toch wel zeer reële verscherping der verhoudingen. Is het te boud geredeneerd, wanneer men hier een deel van de oorzaak kan vermoe den voor het telkens weer opschorten der verre visserijplannen? Niet in dat van be paalde zijde gewraakte „temperament" al léén, maar in de hele steeds losser wor dende band tussen visserij en visser, op welk punt IJmuiden in een ongunstige positie is komen te verkeren, een positie, die zonder overdrijving beklemmend ge noemd mag wordenHêt zij verre van uw croniqueur hierover een oordeel te vellen, hoe gemakkelijk dit voor de hand lijkt te liggen: hier wordt slecht^ gecon stateerd, wat een ieder voelt, die zowel de rederij kantoren als de trawlerlogiezen niet alleen aan de buitenkant kent. Wan neer 1955 voor de visserij een goede koers mag brengen, doelt hij in dit verband niet alleen op bevredigende besomming en een levendige handel, maar ook op het door dringen van een besef, dat de partijen, die te vaak de veren overeind zetten als „de ander" iets tegen-zinnigs doet, de ronde tafel van het gesprek meer en meer zul len zoeken als middel tegen vele, zo niet alle sociale kwalen. Want het bedrijf als geheel verdient waarlijk niet te stranden op de klippen van het onbegrip en het wantrouwen, die nog maar al te vaak bo ven willen komen zodra het tij terug loopt. Batavier I. pass. 3 Finisterre n. Casablanca. Bergsingel, vertr. 3 v .Leixoes n .Colchester. Bill S, 3 v. Londonderry te Port Talbot. Binnenhaven, vertr. 3 v. Rotterdam n. Rouaan. Barracuda, vertr. 3 v. Hull n. Grimsby. Bestevaer, vertr. 4 v. Rotterdam n. Grimsby. Boreas, 2 v. Lissabon n. Algiers. Brouwersgracht, 2 v. Londen te Antwerpen. Crescendo. 2 v. Rotterdam n. HamburR. Claes Compaen, 2 v. Rotterdam te Huil. Duïveland. 2 v. Newcastle te Rotterdam. Diligentia. 3 te Heysham. Dollard. 3 v. Rotterdam te Helsingborg. Dep». 2 v. Rotterdam te Boston L. Dinkel, 3 v. Rotterdam te Londen. Donau. vertr 4 v. Rotterdam n. Duinkerken. Erkalin. 2 v. Rotterdam n. Poole. EUewoutedijk. 3 v. Rotterdam te Helsingborg. Elsenburgh. pass. Ouessant n. Duinkerken. Ftvelborg. pass. 3 Oland n. Klinteham. Goote. 2 te Malaga. Geert Bodewes. 2 v. Vlissingen n. Plymouth. Hast I, 2 v. Rotterdam n. Fecamp. Henrica b. 2 te Amsterdam. Hondsbosch, 2 v. Amsterdam n. Vlaardingen. Helvetia. 2 v. Le Havre te Treport. Hoe Vinces. vertr. 3 v. Grimsby n. Wisbech. Ilias, 2 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ida Jacoba, 2 v. Huil te Rotterdam. Jan Herman. 2 nog rede Vlissingen n. Casablanca Jonex I, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer. 2 v. Rotterdam te Kingslynn. Jo, pass. 2 Brunsbilttel n. Kopenhagen. Jonan, 3 v. Amsterdam n. IJmuiden. Karal. 2 v. Londen te Rotterdam. Kemphaan, 5 v. Hamburg te Foyness verw. Lingestroom, 2 v. Londen te Rotterdam. Lydia, 2 te Manchester. Larlx. 29 te Skoghall. Marcella, 2 v. Rotterdam n. Gothenburg. Mldsland, 2 v. Rotterdam n. Grangemouth. Maria Theresia, 2 v. Antw. te Oporto. Mintaka N, 3 v. Nantes te Rotterdam verw. Mypuck, pass. 3 Brunsbrtlttel n. Stockholm. Manta, pass. 3 Ouessant n. Valencia. Marcella, 3 v. Rotterdam te Gonfreville. Margriet L, 2 v. Londen te Amsterdam. Maine, pass. 3 Casquets n. Rouen. Matthew, 2 v. Londen n. Billingham. Merwehaven, pass. 2 Ouessant n. Casablanca. Mies, 2 te Harburg. Miizam N. pass. 2 Kanarische eil n. St. Vincent Nieuwehaven. 2 v. Antw. te Kopenhagen. Noordland, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Nieuwland. 2 v. Leith te Rotterdam. Oranje. 2 v. Middlesbro te Rotterdam. Plrola, 2 v. Skoghall te Amsterdam. Prinses Wilhelmina, 3 v. Fowey te Amsterdam. Pavo, 31 Kiel gepass n. Landskrona. Ponza, 28 te Hargshamn. Perregaux, 2 v. Agadir n. Nantes. Pïato. 2 v. Oporto te Leixoes. Poortvliet, pass. 3 Brunsbüttel n. Vejle. Rijnstroom, 2 v. Londen te Amsterdam. Result, 2 v. Gothenburg te Hamburg. Roelf, 2 te Ronne. Silvaplana. 3 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Soemba, vertr. 4 v. Vlaardingen n. Ballina. Strabo. pass. 3 Ouessant n. Leixoes. setas, 2 te Huil. Timo, 2 v. Londen te Rotterdam. Tom v. d. Helde. pass. 3 Cherbourg n. Rouen. TUly. 30 v. Gent n. Nantes. Theano. 2 v. Rotterdam te Dublin. Trlto, pass. 3 Wight n Amsterdam. Tyro, pass. 2 Lizard n Rotterdam. Vrijburgh, 2 v. Rotterdam n. Londen Vechtstroom. 2 v. Huil te Amsterdam. Vindlcat Atque Polit, 2 te Avonmouth. Westerdok, 1 v. Amsterdam n. Londen. Wlm, 2 te Harburg. Wiebold Bohmer, 3 nog 380 m. N. Rotterdam Zwaantlena, pass. 3 Har.stholm n. Sarpsborg. Zeehaan, 3 v. Foyness te Portsmouth. SLEEPVAART Blankenburg, 1 v. Delfzijl n. Rotterdam. Goeree. l v. Spezia n. Rotterdam. Hudson. 2 te Bremen. Loire, 1 v. Rio de Janeiro n. Porto Alegre. Noordzee, 2 te Dakar, oceaan, 2 dwars Beachyhead n. Basrah. Rode Zee, 2 410 m. W. Sabaa.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7