Eisenhower stelt vertrouwen in een sterke militaire macht Weerbericht De menselijke waardigheid staat op het spel Rede van Russell „State of the Union message" aan het Congres Eisenhowers rede goed ontvangen in Europa Hoofdwaterkeringen (2è millioen schade) worden door het rijk hersteld Nieuwe verkoopgolf op de New Yorkse beurs Het woord is aan Koude teruggedrongen naar Midden-Europa 69e JAARGANG No 153 VRIJDAG 7 JANUARI 1955 298e JAARGANG No 307 Maarschalk Tito in Birma Aanslagen in Noord-Afrika Deense lacht de telefoon (letterlijk) uit Ulbricht veroordeelt het pacifisme Bevrijdingspolitiek afgewezen volgens Londense waarnemers Biesbosch-schade niet op rijksrekening Herbert Morrison hertrouwd in Rochdale Ook Parijs neemt maatregelen Belgische ambassadeur niel terug naar Madrid Amerikanen gearresteerd in Panama Mendès-France in Italië VVeerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervhetstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE GELEERDE oude Engelsman Lord Bertrand Russell behoort ook tot degener, die niet de kop in het zand steken als zij de gevaren bespeuren die atoom- en water stofbom voor het voortbestaan der gehele mensheid opleveren. Hij heeft er onlangs over gesproken voor de B.B.C. Bertrand Russell is geen natuurkundige, hij is philo- soof en heeft zijn belangrijkste weten schappelijke arbeid op het gebied der wis kunde verricht. Hij is ook auteur van on gemene begaafdheid en in 1950 is hem de Nobelprijs voor litteratuur ten deel geval len. En hij heeft altijd midden in het leven gestaan en zich ten sterkste voor de open bare zaak geïnteresseerd. Ten aanzien van de gevaren die reeds de proefnemingen met de waterstofbommen opgeleverd hebben, beroept hij zich op feiten de niet-ver- geten ramp met de Japanse vissers en hun vangst en op een reeks opinies van ge zaghebbende deskundigen. Hij aarzelt niet om ronduit als beslissende keuze te stellen: zullen wij een eind aan de mensheid ma ken of zal de mensheid van oorlog afzien? Want aan het uitschakelen van bepaalde wapens bij oorlogvoering gelooft ook hij niet meer. Hij is erg duidelijk in zijn betoog. Hij zegt: de mensen willen deze keuzen-iet onder ogen zien, omdat het zo moeilijk is de oorlog af te schaffen. Daar zouden on aangename beperkingen van nationale sou- vereiniteit voor vereist zijn. Maar wat in zicht in de situatie misschien wel het meest in de weg staat is de vaagheid en abstractie van het begrip „mensheid". Mensen besef fen nauwelijks dat het gevaar henzelf, hun kinderen en hun kleinkinderen geldt en niet een vaag-veronderstelde mensheid. Dit is een interessante opmerking, inte ressant omdat zij directe waarneming van menselijke reacties betreft en de eenvou- digen van geest geldt. Lord Russell begaat niet de fout van diegenen, die menselijk alleen waarnemen ot> het critische peil van de kring, waarin zij plegen te verkeren. En hy heeft ongetwijfeld gelijk: er zijn velen die niet beseffen dat een gevaar dat „de mensheid" bedreigt henzelf en hun naasten geldt: wie zij ook zijn en waar zij ook zijn. Ongetwijfeld komt erbii dat de tijd waarin wij leven bijzonder rijk is aan uitspraken^in sterke bewoordingen», aan een overmatig gebruik van de overtref fende trap, met het gevolg dat men scherp onderscheiden moet om te weten waar niet overdreven wordt. Het kenmerkt Bertrand Russell dat hij niet alleen alarmeert, maar ook een mid del ter voorkoming van het onheil aanbe veelt. Hij constateert nuchter dat aan beide zijden van het IJzeren Gordijn er politieke beletselen zijn, waardoor men aarzelt de nadruk te leggen op de verwoestende uit werking van een toekomstige oorlog. Als een van beide partijen verklaarde dat zij er in geen geval toe zou overgaan, zou zij zich „in diplomatieke zin" aan de andere overleveren. Uit overwegingen van zelf behoud moeten daarom beide blijven ver zekeren, dat er provocaties kunnen zijn die zij niet zouden dulden. Dit herinnert, zegt Russell, aan de positie van duellanten in vroeger tijden. Het moet vaak zijn voor gekomen dat beiden de dood vreesden en naar bemiddeling verlangden. Maar geen van beiden kon dat zeggen, want dan zou hij als lafaard worden beschouwd. De enige hoop was, dat vrienden van beide partijen het initiatief tot verzoening zouden nemen. Deze vergelijking brengt Russell tot het voorstel, dat één of meer neutrale mogend heden een commissie van deskundigen zul len benoemen die een rapport opstellen over de rampzalige gevolgen van een oor log gevoerd met die bommen gevolgen niet alleen voor de strijdende partijen, maar ook voor de neutralen zelf. Hun standpunt zal dus onverdacht en onaan vechtbaar zijn. Zij zouden hun rapport aan de grote mogendheden kunnen aanbieden met de uitnodiging, hun instemming te be tuigen of te verklaren dat zij het ermee oneens zijn. Op deze manier, meent Russell, zouden de grote mogendheden ertoe ge bracht kunnen worden te erkennen dat oorlog geen zin meer heeft, omdat vriend en vijand en onzijdig-geblevenen er allen aan ten onder zouden gaan. Het lijkt een heel eenvoudige oplossing. Maar oplossingen van grote vraagstukken zijn altijd eenvoudig; alleen de complica ties zijn het nooit. Helaas wil eenvoud niet zeggen dat men er licht toe komt. Maar als men aan „de neutralen" denkt zou men toch wel moeten aannemen, dat verstan dige mensen in landen als Zweden en Zwit serland en India bijzondere aandacht aan het betoog van Bertrand Russell geschon ken moeten hebben. De eerste vraag blijft: wat doet men om verdere proefnemingen met die helse bommen te voorkomen? Wie dringt daar bij de Russen en de Amerikanen op aan, langs welke diplomatieke of andere weg dan ook, maar vooral, vooral in het open baar? R. P. RANGOON (Reuter/AFP) De Joego slavische president, maarschalk Tito, is als eerste Europese staatshoofd te Rangoon aangekomen voor een officieel bezoek aan Birma. De ontvangst was een mengeling van Oosterse pracht en Westerse stiptheid. Toen de maarschalk zijn jacht, de „Galeb", verliet, werd hij begroet door de Birmaan- se president, dr. Ba Oe, en de eerste-mi- nister, Oe Noe. Tito zal elf dagen in Birma blijven. RABAT (Reuter/AFP) In Rabat (Marokko), is een Mohammedaanse schriftgeleerde, die op weg was naar de moskee om de Moslims tot het gebed op te roepen, door een onbekende aanvaller doodgestoken. In Casablanca is de lijf wacht van een vooraanstaand persoon gedood door een aanvaller, die zijn revol ver medenam. Op een andere plaats in Casablanca hebben onbekenden van een rijdend voertuig uit het vuur geopend op een groepje op een caféterras. Drie Marok kanen werden gewond. Idriss Ben Mohammed is te Casablanca ter dood veroordeeld wegens moord op dr. Emile Eyraud, directeur van het blad „La Vigie Marocaine" op 30 Juni. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower, heeft in zijn jaarlijkse „troonrede'' de „State of the Union message" aan het congres, de Verenigde Staten en andere vrije landen opgeroepen, zich te verdedigen tegen een „alge mene atoomslachting", door een militaire macht te handhaven, welke het de communisten duidelijk zou maken, dat aggressie zinloos zou zijn. Eisenhower noemde de vijf grondslagen van het Amerikaanse militaire program: paraat heid om onmiddellijk met vernietigende kracht terug te slaan in net geval van een aanval; waakzaamheid tegen een ongegrond vertrouwen op één enkel wapen of één enkel soort van oorlogvoering; evenwichtige en soepele militaire organisatie, waarbij bijzondere aandacht geschonken wordt aan de luchtmacht, nieuwe wapens, de verdediging van het continent en een strategische machts concentratie door een heropstelling van bepaalde militaire eenheden; verbete ring en uitbreiding van de Amerikaanse voorraad van atoomwapens voor land-, zee- en luchtstrijdkrachten; doeltreffendheid en vindingrijkheid bij de opstelling van een program, dat van jaar tot jaar vervolgd zou kunnen worden, totdat het gevaar voor aggressie verdwenen is. Teneinde een dergelijke gewapende macht te handhaven stelde Eisenhower drie kwesties ter behandeling in het Con gres voor: verlenging van het stelsel van twee-jarige dienstplicht, dat 30 Juni 1955 afloopt; betere voorwaarden voor vrijwil lige beroepsmilitairen; een program voor reorganisatie en verbetering van de bur gerdiensten bij de strijdkrachten. De president noemde 1954 „een van de voorspoedigste jaren van onze geschiede nis". In een overzicht van de wereld situatie zegt hij, dat de vrije landen te zamen sterker zijn dan op enig ander tijd stip in de afgelopen jaren. „Eindelijk is er vrede op aarde, weliswaar is deze vrede een onzekere, doch de gehele mensheid put hoop uit het eenvoudige feit, dat er op aarde sedert geruime tijd geen slag veld van aanzienlijke omvang is geweest. Ditzelfde feit bezielt ons om des te doel treffender tezamen met andere landen te werken voor het welzijn, de vrijhéid en de waardigheid van ieder menselijk wezen op aarde." Ontnuchterend De president zeide echter waarschuwend dat er ook „ontnuchterende vraagstukken" blijven bestaan ten gevolge van de poli tiek en de kracht van het communistische blok. „De massale militaire apparatuur en ambities van het Sovjet-blok brengt nog steeds ongerustheid in de wereld." Ieder blijft zich er van bewust dat dc Sovjet-communisten hun vertrouwen stel len in militaire kracht, op de kracht van hun wapens en hun voortdurende pogingen om vrije landen langs hun grensstreken te overheersen of te intimideren. „Hun voort durend groeiende kracht houdt ook een groei van de kracht van hun atoomwapens in. Deze kracht, tezamen met de uitge sproken bedoeling van de communistische leiders, om de wereld communistisch te maken is de dreiging waartegenover wij ons heden gesteld zien. Het militaire gevaar noemt de president slechts één bedreiging van veiligheid en vrijheid. Ook de pogingen van de commu nisten om door omverwerping hun doel te bereiken, moet worden gedwarsboomd. De vrije landen moeten nauwer samengaan, hun interne veiligheid vergroten, alsmede hun politieke en economische levenskracht en hun vertrouwen in de vrijheid. Eisen hower legde nadruk op de grote omvang van het militaire program der Verenigde Staten. De voornaamste programma's be treffende de nationale beveiliging omvat ten tweederden van de gehele federale begroting. Als basis voor het nationale leven noem de Eisenhower het gemeenschappelijk ge loof dat elk menselijk wezen van Gods wege bekleed is met waardigheid, waarde en onvervreemdbare rechten. Om waar lijk te kunnen leven moet ieder mens vrij zijn. Op grond van dit geloof heeft onze regering deze drie doelen: gerechtig heid en vrijheid te handhaven in eigen land en die van anderen te verdedigen op dat wij met succes voor een duurzame vrede kunnen werken; onze economie krachtig te houden om de levensomstan digheden voor iedere burger te verbeteren; ons bezig te houden met de menselijke problemen van ons volk opdat iedere Amerikaan in staat kan worden gesteld een gezond, productief en lonend leven te leiden. Waar het om Haat Het is van het grootste belang, aldus Eisenhower, dat ieder van ons de ware aard begrijpt van de strijd, die thans in de wereld wordt gevoerd. Het is niet alleen een krachtmeting van eco nomische leerstellingen, regeringsvor men of militaire macht. De ware na tuur van de mens staat op het spel. Het gaat er om of de mens een schep sel is, dat, zoals de Psalmdichter het zegt, slechts weinig minder is dan de engelen, bekroond met heerlijkheid en eer en heerser over de werken van zijn Schepper (Psalm 8 6, 7a), of dat hij een zielloze, levende machine is om door een staat als slaaf te wor den gebruikt ter meerdere glorie van die staat. Door een krachtig program van voorlichting moeten, aldus de presi dent, de volken der aarde naar waar heid worden ingelicht over onze daden en doelstellingen. Kennis en ervaring moeten worden uitgewisseld met an dere vrije volken. Dit is een krachtige factor bij de ontwikkeling en hand having van een goed deelgenootschap tussen vrije volken. KOPENHAGEN (Reuter) Een Deense dame heeft van de telefoondienst in Ko penhagen de mededeling ontvangen, dat jij haar telefoon alleen kan gebruiken als zij niet lacht lacht ze, dan valt auto matisch de verbinding weg. Verscheidene malen had de PTT in haar huis een ander toestel geplaatst, maar steeds als zij lachte, viel de verbinding uit. Na uitgebreide proeven is gebleken, dat dit niet de schuld van de toestellen, doch van de lach van deze abonné is. De technici van de Deense PTT hebben een ingewikkelde technische verklaring voor dit verschijnsel gegeven, BERLIJN (United Press) In een boodschap aan de Vrije Duitse Jeugd, de Oost-Duitse communistische jeugdorgani satie. heeft de Oost-Duitse plaatsver vangend premier Walter Ulbricht gezegd dat zij moet helpen het defensief vermo gen van de Duitse democratische repu bliek te versterken. Zijn boodschap was getiteld „Taken van de jeugd in 1955". Hij zeide er in dat de jeugdorganisatie het pacifisme moet bestrijden en de leden moet wijzen op het verschil tussen nationale strijdkrachten en militarisme. „Sommige jongelui staan onverschillig tegenover de verdediging van het vaderland en de ver richtingen van de arbeidersklasse en boe renstand. Wie de vrede wenst te hand haven en de prestaties van onze volks kracht wenst te beveiligen, moet helpen de verdedigingskracht van de Duitse de mocratische republiek te versterken. Alle vormen van pacifisme die onze defensie- paraatheid verzwakken zijn uit den boze". LONDEN (Reuter) Uit berichten uit de verschillende Europese hoofdsteden blijkt, dat president Eisenhowers „State of the Union message" in Europa over het al gemeen goed is ontvangen. Eisenhowers uiteenzetting over de Amerikaanse politiek met betrekking tot Rusland is met voldoe ning ontvangen en er is enige hoop. dat zijn belofte tot „verstandige beperking" van de handelsbelemmeringen de internationale handel zal bevorderen. Diplomatieke kringen in Londen be schouwden het streven van de president om op eervolle wijze over een „duurzame vrede" te onderhandelen, als een afwijzing van de „bevrijdings-politiek", die de repu blikeinse regering werd opgedrongen door extremistische elementen in Washington en als een teken, dat president Eisenhower vrijer kan opkomen voor zijn denkbeelden, nu de democraten de meerderheid hebben in het Congres. Ook in Parijs werd de boodschap van Eisenhower goed ontvangen. Hoewel zij niet erg „stimulerend" werd geacht be schouwde men haar als „niet provocerend op internationaal plan". Men was echter van mening dat de wil, om de onderhande lingen met Rusland te hervatten, krachti ger had kunnen worden uitgedrukt. Radio-Moskou zei in een commentaar dat uit de boodschap van Eisenhower blijkt, dat de Verenigde Staten hun „krachts- politiek, bewapeningwedstrijd en de om singeling van het vredeskamp" zullen voortzetten. Een van de personen, die gedurende de gehele redevoering zwijgend bleven zitten, was de Russische ambassadeur Zaroebin, die zo nu en dan verveeld zat te kijken. De ministers Drees. Van de Kieft en Algera hebben Donderdagmiddag met de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer een bespreking gehad over de schade, welke door de laatste storm is veroorzaakt. De ministers hebben in deze vergadering inlichtingen gegeven over de stand van zaken en het standpunt mede gedeeld dat de regering ten aanzien van de schaderegeling inneemt. Schade aan de hoofdwaterkeringen die bij de waterschap, pen in beheer zijn, wordt globaal geschat op twee en een half millioen gulden. Deze schade wordt voor een zeer groot deel aan. getroffen in de dijkgedeelten, die na de ramp van 1953 zijn hersteld. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat het werk nog vers is, en daardoor meer kwetsbaar voor golfslag. De regering is bereid deze schade, toegebracht aan de in 1953 krachtens de noodwet herstelde dijkgedeelten, voor rijksrekening te nemen. Dijkdoorbraken zijn in de hoofdwaterkeringen niet opge treden. De andere dijkgedeelten, waarvan overigens de beschadiging zeer gering is, blijven voor rekening van de waterschap pen. Aan de rijkszeeweringen is tot een be drag van zes ton aan schade toegebracht, welke uiteraard voor rijksrekening wordt genomen. ROCHDALE (Reuter) Herbert Mor rison, oud-minister en plaatsvervangend leider van de Labourfractie in het Britse Lagerhuis is onder grote belangstelling te Rochdale (Noord-Engeland) in het huwe lijk getreden met de 47-jarige Edith Mea- dowcraft. Het is het tweede huwelijk van de §7-jarige Morrison. Zijn eerste vrouw, met wie hij 34 jaar getrouwd is geweest, overleed in Juli 1953. Zijn nieuwe echtgeno te is een zakenvrouw uit Rochdale, waar eens de eerste Britse coöperatie werd op gericht. leder jaar verschijnt in wintertij een plaatje als dit in de krant. Ieder jaar scheppen we er behagen in het feestelijk gewriemel der schaatsenrijders te zien. Vandaag een beeld van de drukte op de ijsbaan van Eindenhout. Het herstel van de schade aan de dijken van de buitenpolders, waaronder de Bies- bosch een belangrijke plaats inneemt, zal niet voor rijksrekening komen. De bui tenpolders dragen, zoals bekend is, uiter aard steeds het risico bii hoge vloeden on der te lopen. Daarenboven heeft de Bies- bosch de functie om bij zeer hoge vloeden als komberging te dienen, en daardoor stormvloedverlagend te werken. Onder de post 30 millioen gulden, voor versterking van zwakke plekken, die reeds is uitgetrokken op de rijksbegroting voor 1955, vallen ook bijdragen voor het herstel van de Eendrachtspolder op Texel en de Molengorspolder bij Stellendam. NEW YORK (Reuter) Op de effecten beurs te New York heeft zich Donderdag een nieuwe verkoopgolf voorgedaan. Na de scherpe daling van Woensdag, die de grootste was van de afgelopen 4è jaar, kwam deze verkoopgolf niet onverwacht. Staalwaarden vertoonden aanvankelijk grote koersverliezen, die in de loop van de dag echter weer werden ingehaald. Zo wel gedurende de daling als tijdens het herstel kon de tikker de transacties niet bijhouden. Gedurende het eerste beursuur werden ruim een millioen aandelen ver handeld. Een tweede verkoopgolf had tengevol ge, dat de koersen in het begin van de na middag verliezen vertoonden, die varieer den van één tot vijf dollar. Enkele aande len noteerden zelfs 10 dollar lager. Aanko pen tegen de lagere koersen veroorzaakten vervolgens een herstel, dat de verliezen der voornaamste fondsen terugbracht tot frac ties van een tot twee dollar. Naar verno men wordt was het aanbod van Woensdag niet afkomstig van de beroepshandel, maar werden uit alle delen van het land ver koopopdrachten ontvangen. De Senaatscommissie voor het bankwe zen en monetaire zaken zal een onderzoek instellen naar de oorzaken van de hausse. Volgens de voorlopige plannen zal de commissie functionarissen van beleggings instellingen en van de maatschappijen, wier aandelen aanzienlijk zijn gestegen, voor de commissie ontbieden. Op de effectenbeurs te Parijs is bekend gemaakt, dat voor termijnaankopen van aandelen, die op 10 Januari en daarna wor den verricht, slechts 80 percent van de koerswaarde der in onderpand gegeven ef fecten mag dienen ter dekking van de aan kopen. Op het ogenblik mag 90 percent van de effecten als dekking worden be schouwd. Deze maatregel komt overeen met de door de Amerikaanse monetaire autoriteiten voorgeschreven verhoging van de marge voor effectenaankopen te New York en wordt uitgelegd als een uiting van bezorgdheid, die de sterke koersstijgingen op de beurs te Parijs hebben veroorzaakt. (Van onze correspondent in Brussel De Belgische ambassadeur in Madrid, de Prins de Ligne, zal niet naar Madrid terug keren voordat het antwoord van de Spaan se regering over het verblijf van de Rexis- tenleider Degrelle in Spanje te Brussel is gearriveerd. Belgische kranten hebben belangwekkende gegevens over Degrelle en zijn verblijf in Spanie gepubliceerd. De Libre Belgique schrijft dat Degrelle Spanje verlaat aan boord van een zeilboot van een bevriende officier van de Phalanx, dis eigenaar is van een scheepvaart-maat schappij en wordt nadat hij officieel vertrokken heet te zijn ergens aan de kust weer op Spaanse bodem neergezet. Men zou hem de raad hebben gegeven: „Houd je rustig tot de Belgen het spelletje beu ziin geworden". De terugroeping van de Belgische am bassadeur is echter een ernstige maatregel. Men vraagt zich in politieke kringen te Brussel af of de Spaanse ambassadeur te Brussel kan blijven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oliver Wendell Holmes: Zeventig jaar jong te zijn is soms heel wat aangenamer en hoopvol ler dan veertig jaar oud te zijn. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat dc Panamese politie in haar naspeurin gen naar de daders van de moordaanslag op president Remon de Amerikaan M. Lip- stein heeft gearresteerd. Hij voegde hier aan toe te menen, dat de Panamese politie nog een tweede Amerikaan, Roy Attis, heeft aangehouden. Volgens officiële kringen zijn er nog geen aanwijzingen dat de Amerikaanse autoritei ten in Panama gepoogd hebben met de ge arresteerde. Lipstein in contact te komen. De Amerikaanse regering heeft ook nog niet bij de Panamese regering tegen deze arrestatie geprotesteerd. POSIT ANO (Reuter) Premier Men dès-France is met zijn echtgenote voor een particulier bezoek van enige dagen te Po- sitano, een schilderachtig dorp aan de Golf van Napels, aangekomen. Het echtpaar ar riveerde per auto uit Napels, waar het eer der op de dag per vliegtuig uit Parjjs was aangekomen. Mendès-France zal in de buurt van Na pels enkele dagen uitrusten alvorens offi cieel een bezoek aan Rome te brengen. LONDEN (Reuter) Een langzaam in tredende dooi heeft vele met sneeuw be dekte wegen in West-Europa gevaarlijk ge maakt voor het verkeer, maar in Midden- en Oost-Europa heerst een bittere koude. In België ondervond het verkeer veel last van smeltende sneeuw en bestuurders van auto's werden gewaarschuwd dat vele we gen langs de kust en in het Zuiden gevaar lijk zijn voor het wegverkeer. Verscheidene wegen zijn bedekt met een dikke ijslaag. De koude in Frankrijk is verdreven door mild, vochtig weer. Alleen uit Oost-Frank rijk wordt nog sneeuw en ijs gemeld. In Berlijn scheen de zon Donderdag voor de derde opeenvolgende dag, doch de tem peraturen bleven beneden het vriespunt. Het kwik in de thermometers in Denemar ken daalde tot onder het vriespunt, doch er is nog geen sneeuw gevallen. In West-Finland moesten 500 boeren hun boerderijen ontruimen als gevolg van over stromingen, veroorzaakt door een ijsver- sperring in de mond van de rivier de Kumo. Radio-Moskou meldde, dat de temperatuur in Tsjita. aan de Mongoolse grens, Donder dag daalde tot 35 graden (Celsius) onder het vriespunt. In Londen zijn de laatste resten van de sneeuw verdwenen. De Britse hoofdstad heeft weer het zo kenmerkende Engelse winterweer somber en vochtig. Radio- Boedapcst meldt, dat over Noord-Hongarije een „bijkans ongekende" koudegolf gaat. De acht voornaamste wegen in dit gebied zijn door sneeuwstormen gedeeltelijk ge blokkeerd. Krachtstations bevriezen, het geen volgens de omroep een „bron van gro te moeilijkheden" is. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Qt C c z* O. P OS c "S at cr. c toestand ES O C a zS Helsinki sneeuw ZW 4 -3 0.6 Stockholm geheel bew. WZW 6 -1 0 Oslo nevel WNW 1 -5 0,3 Kopenhagen onbewolkt OZO 1 -4 0 Londen geheel bew. NNO 3 2 3 Amsterdam geheel bew. O 6 -4 0 Brussel motregen ONO 3 0 0 Parijs geheel bew. NO 4 2 1 Bordeaux mist windstil 7 12 Grenoble nevel windstil 1 2 Nice regen NO 10 11 30 Warschau nevel ZO 2 -6 0.1 Berlijn geheel bew. O 5 -8 0 Frankfort geheel bew. O 4 -3 0 München nevel O 2 -5 0 Zürich nevel ONO 4 -3 0 Genéve nevel windstil -1 0,6 Locarno regen windstil 2 19 Wenen ijzel OZO 2 -5 0,1 Innsbruck nevel W 1 -7 0 Rome geheel bew. ZO 10 13 0 Neerslag laatste 24 uur. Xxxrxxr ,vo ,-n .,D. nrvxr* ir nrvvrrrmYm* O WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Weinig wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Mor gen overdag temperatuur om het vries punt. Januari Zon op 8.49 uur. onder 16.49 uur. Maan op 17.02 uur. onder 8.39 uur. Maanstanden 13.44 uur: Volle maan 23.13 uur: Laatste kwartier 2.06 uur: Nieuwe maan 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 Januari Hoog water: 2.14 en 14 36 uur Laag water: 10.20 en 22.42 uur. Zaterdag 8 Januari Hoog water: 3.13 en 15.32 uur. Laag water: 11.15 en 23.40 uur. 8 Jan. 15 Jan. 24 Jan. 31 Jan. WOOOXiOXIOttJUJOOÜUCOUOOOOUO

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1