Over twintig jaar hebben de dijken de visserij verdreven Melkprijs in Velsen met drie, in onge- saneerd Haarlem met 4 cent verhoogd Autorijschool „IJmond" Gebakken en daarna bevroren vis knapperig na ontdooiing Ir. Dibbits voor deskundig forum over delta- en drie-eilandenplan Knap schilder- en tekenwerk in Hoogovenrestaurant te zien „Chemische MEKOG" vierde het feest van F. J. Uylenbroek Kerkdiensten Auto- en motorrijles Heemskerk Docenten voor karaktervorming Velserbad op 26 Februari officieel in gebruik Zeeuwse vissers weren zich AUTORIJLESSEN? AUTORIJLESSEN Expositie van Harry Kuyten's schilderijen TELEFOON 4S64 10 Koel- en vriesproeven bij het CIVO AUTORIJSCHOOL SUCCES Burgerlijke stand Velsen Jonge kunstenaars bij „Toonkunst" Kleinhandelaren in Groenten en fruit komen bijeen Filmvertoning van „Hollands Glorie" Kinder diensten ZATERDAG 8 JANUARI 1955 NU BINNENKORT DE AFDELING VISSERIJPRODUCTEN van het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek van Utrecht naar IJmuiden zal worden overgebracht, ook de bewaarkast en vriestunnel in het gebouw aan de Haringkade zullen worden opgesteld en de koel- en vriesruimte vermoedelijk nog zal worden uitgebreid, is door deze afdeling een periode van vier jaar afgesloten. De visserijconsulent, ver bonden aan het CIVO, ir. J. van Mameren, heeft daarom thans in een publicatie van het Bedrijfschap voor Visserijproducten enige mededelingen gedaan omtrent het onderzoek tot begin 1955. Wat de plannen betreft: er wordt overwogen enige precisiekoelkasten aan te schaffen, die zeer nauwkeurig kunnen worden ingesteld op temperaturen tussen 5 en +5 graden. De afdeling Visserijproducten is voorts van plan om na vestiging te IJmuiden de exploratie van het temperatuurgebied rond nul graden ter hand te nemen. Hierbij ligt het ondermeer in het voornemen proeven met zouthoudend ijs te nemen. Ook het effect van temperatuurschommelingen, zoals die bijvoorbeeld tijdens het verblijf in de vishal en bij transport optreden, zal worden onderzocht. ADVERTENTIE WtJ lessen uitslnitend met nieuwe wagens. Speciale iesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON Ml KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR In het afgelopen jaar zijn uitvoerige proeven genomen betreffende snelvriezen van gebakken vis. Al bij de eerste proe ven bleek, dat vriezen van gebakken vis een zeer nadelige invloed heeft op de structuur van het visvlees. Deze structuur veranderingen treden al tijdens het vrie zen op en zijn beslist geen gevolg van be- waartijd of bewaartemperatuur. Het vlees is na ontdooien enigszins papperig, terwijl ook de consistentie van de bakkorst door vriezen en ontdooien zeer ongunstig wordt beïnvloed. De enige mogelijkheid om hierin ver betering te brengen bleek te liggen in een zeer korte baktijd voor het bevriezen, zo dat de vis weliswaar het uiterlijk van ge bakken vis krijgt doch binnen nog prac- tisch rauw is. Tijdens het opwarmen voor consumptie moet dit product dan tevens voldoende gaar worden gemaakt. Ter ver krijging van een betere consistentie van de bakkorst moet voor het bakken gebruik worden gemaakt van paneermeel. Normaal komt vis voor het bakken even in een beslag bestaande uit melk -en meel, doch voor het vriezen van gebakken vis is het beter de vis nadat ze uit het beslag komt eerst te paneren. Voor een goede af dekking met paneermeel is het wenselijk" in het beslag ook eieren of eipoeder te gebrui ken. Als voortzetting van deze proeven werd tevens een bereidingswijze uitgewerkt voor de thans in Amerika zo populaire „fish sticks". Dit zijn bevroren rechthoekige blokjes vis van uniforme afmetingen en gewicht welke gepaneerd en eventueel reeds gebakken zijn. Gezien de toenemen de vraag naar „ready to cook" en ..ready to eat" voedingsmiddelen, zullen deze pro ducten te zijner tijd ook zeker in Europa worden gefabriceerd. Verse haring In de afgelopen jaren werden ook diver se proeven genomen betreffende het snel vriezen van haring en de opslag van het bevroren product. Uit de keuringsresulta ten blijkt, dat de invloed van het vetgehal te op de houdbaarheid van bevroren ha ring niet groot is. Zowel de haring met 14.3 vet als die met 25.1 vet bleef in bevroren toestand 25 tot 30 weken van re delijke kwaliteit. Er kan dan ook wor den verwacht, dat de versheid van het uit gangsmateriaal veel belangrijker is dan het vetgehalte. In 1953 werd ook een onderzoek inge steld naar de houdbaarheid van volgens drie methoden ingevroren verse haring. Uit deze proef kon worden geconcludeerd, dat in een tunnel bevroren haring (zonder zout) zeker drie maal zo lang houdbaar is als in pekel bevroren haring. Maatjesharing Aan het conserveren van licht gezouten gefileerde maatjesharing door koude werd veel aandacht besteed. Het bevriezen van dit artikel biedt op zich zelf geen moeilijk heden. Wanneer de haring direct na het vriezen weer ontdooid wordt is geen ver schil met het oorspronkelijke materiaal merkbaar. Bij vriesopslag gaat de kwali teit echter zeer snel achteruit door vertra- ning. De snelheid van dit proces is o.a. af hankelijk van de opslag-temperaturen. Zelfs bij 30° C treedt vertraning zo snel op, dat de handel in dit artikel er practisch geheel onmogelijk door gemaakt wordt. In het algemeen kan gezegd worden dat groene haring langer houdbaar is dan ge rijpte koelhuismaatjes. De conclusie van deze experimenten was, dat met de be proefde middelen geen langere houdbaar heid dan ongeveer 2i maand bij 20° C bereikt kan worden. Gerookte gefileerde haring In enige proeven werd nagegaan of het mogelijk zou zijn gerookte gefileerde ha ring tot platen te vriezen, die zich zouden lenen voor opslag en transport. Voor dit doel werd een pers geconstrueerd, waar mede onder druk platen van 30—-50 stuks konden worden gevroren. Deze platen wer den na het vriezen verpakt in diepvries- cellophaan en opgeslagen bij 20° C. Indien het uitgangsmateriaal voldoende vers is zijn dergelijke platen circa 6 maanden houdbaar, hoewel het typische rookaroma vermindert en op den duur ver traning merkbaar wordt. Gezouten gedroogde vis In een proef werd nagegaan of van be vroren kabeljauw of koolvis nog een goe de kwaliteit gedroogde vis zou kunnen worden gemaakt. Na 8 maanden opslag bij —20° C werd nog geen verschil geconsta teerd en kon van de bevroren grondstof nog een goed gezouten product worden ge maakt. Ook roodbaars Zowel met roodbaars als met zeelt wer den proeven genomen om een indruk te verkrijgen van de houdbaarheid in bevro ren toestand van de gestripte en de gefi leerde vis. Verwacht kon worden dat tijdens de op slag ransheid zou optreden. De monsters werden zes maanden bewaard en in deze periode zes maal gekeurd. Bij iedere keu ring werd de gestripte vis beter beoordeeld en droogde meer uit. endroogde meer uit. Hetzelfde resultaat werd verkregen bij vriesproeven met zeelt. Na 2 maanden op slag begonnen de filets duidelijk donker te verkleuren en werd een afwijkende smaak geconstateerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna M.. d. van L. Hulshoff en R. van Ronkel; Theodorus N. H., z. van Th. J. van Duivenvoorde en J. Welp; Jaco bus L. M., z. van J. Meyland en J. M. van Baars; Anna G. A., d. van H. C. van Hattum en G. M. Bol; Tendricus A., z. van H. Bur ger en M. H. Brakenhoff; Jacobus Th., z. van E. Tromp en A. Castricum; Gijsbertha C. M. d. van P. N. Limmen en J. E. Duin; Fran- ciscus G. M„ z. van G. J. Noordermeer en C. van Balen. ONDERTROUWD: H. van Heulen en W. Lieshout. GEHUWD: W. A. Molenaar en W. M. Welboren. OVERLEDEN: M. Greveld, wed. van P. Baars, 90 j.; H. A. van Egmond, geh. met Oh. Schellevis, 76 j.; C. N. A. Kuyl, geh. met M. R. Beentjes, 27 j. B. en W. stellen de raad voor, te benoe men tot leraar c.q. lerares, in tijdelijke dienst, aan de mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eijsinga-Eliasschool (cursussen Karak ter Vormend Onderwijs) voor de duur van de cursus 1954/1955: a. Zonnebloemcursus: 1. mevr. L. Elias Papanek; 2. mevrouw E. HarmsenHay- kens; 3. mejuffrouw I. T. J. de Jong; 4 mejuffrouw C. Nap; 5. mevrouw W. Snoek Gabel; 6. mevrouw H. C. SoetersMans- holt; 7. mevrouw A. J. M. DukkerRose. 8. mevrouw O. MéchanicusKlomp; 9. mejuffrouw J. de Waal; 10. de heer W. Veen. b. Klimopcursus: 1. de heer L. Brink; 2 mevrouw A. J. M. DukkerRose; 3. me vrouw L. EliasPapanek; 4. mejuffrouw J. M. de Groot; 5. mejuffrouw C. Nap; 6. mejuffrouw J. de Waal; 7. de heer J. de Vries; 8. de heer A. H. Wedemeijer. c. Mater Amabiliscursus: 1. mejuffrouw M J. M. van Berkel; 2. mejuffrouw I. T. J. de Jong; 3. mejuffrouw W. F. M. Kutt- schrütter; 4. mejuffrouw C. J. Nelissen; 5. mejuffrouw M. C. T. Nuyens; 6. mejuffrouw A. C. M. Ruigrok; 7. mejuffrouw C. Wil- lemse; 8. mevrouw E. C. LangeSmit; 9. mevrouw A. C. SwartOpbroek; 10. me vrouw W. AmelrooyDijkstra; 11. me vrouw G. H. WouwenaarEerelman; 12. de heer S. P. A. van Gils; 13. de heer J. N. Meysing; 14. de heer P. J. M. van de Toorn; 15. de heer M. M. C. Trooster; 16. de heer F. J. van de Vrande; 17. de heer H. Matla. Dank zij de melksanering zal Maandag de melk in Velsen goedkoper zijn dan in Haarlem. Dat de Velsense melkhandel, ondanks het voornemen de oude prijzen te handhaven, de noodzakelijke verhoging toch zal moeten toepassen, vindt zijn oor zaak in de hogere garantieprijs voor de veehouders en in de subsidieverlaging. Gisteravond is in een door hen gehouden vergadering het besluit genomen de prijs van de melk met 3 cent per liter te ver hogen; dit is een bedrag dat gelijk is aan de stijging van de inkoopprijs. De losse melk komt nu op 29 cent per liter te staan, gepasteuriseerde en gestereliseerde respec tievelijk op 33 en 36 cent per fles. Naar wij vernemen is de datum waarop bet Velserbad officieel zal worden geopend vastgesteld op Zaterdag 26 Februari. Zon dag 27 Februari worden de fesitviteiten voortgezet met het houden van grote zwemwedstrijden. Zo zal dus binnen enkele weken een einde komen aan de tragedie waarvan zwemmend Velsen lange tijd het slacht offer is geweest. EEN GESPANNEN GEHOOR heeft gisteravond in Vlis- singen geluisterd naar een causerie van de directeur van het technisch bureau van de dienst der Domeinen van de Rijkswaterstaat, ir. H. A. M. C. Dibbits. Gespannen, omdat het de vissers van Zeeland waren, die aan cfe andere zijde van de katheder zaten, mensen uit Arnemuiden en Brou wershaven, uit Bruinisse en Ierseke. Zij hebben deze bij uitstek deskundige waterstaatingenieur horen spreken over wat zij als hun grootste bedreiging zien: het Zeeuwse Delta plan en het drie-eilanden plan, dat de oester- en mosselen visserij de doodsteek kan geven. En de indruk vooraf, dat deze ingenieur niet naar Vlissingen was gekomen, om hulp te bieden of heul te beloven, is bewaarheid: hem wogen de andere belangen van volk en land, veiligheid en toekomst zwaarder dan de dreigende nood van 2000 Zeeuwse vissers. Hij woog de belangen namelijk openhartig tegen elkaar af in zijn rede, die in de Tweede Kamer beslist een handdruk had opgeleverd, maar onder dit gehoor van bevreesde vis sers slechts gemompel wekte. Bij de beoordeling van het voor de Zeeuwse oester- en mosselenculturen nijpende vraagstuk der afsluiting moet evenwel niet uit het oog wor den verloren, dat deze visserij heel anders ligt dan de zee visserij: een „reder" is hier meer de exploitant van percelen, i die momenteel een tijd van hoogconjunctuur meemaakt en er zijn diverse oester-ondernemingen, die met millioenen rekenen. De garnalenvisserij is veel minder kapitaalkrachtig en zal dus van de afsluiting een zware klap krijgen, hoewel men al zint op verplaatsingsmogelijkheden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE met Volkswagen AUTOR IJ SCHOOL FRANS ROOTRING Gedipt, instructeur LANGE NIEUWSTRAAT 68 - TEL. 5050 Tevens verhuur zonder chauffeur GEBOREN: C. J. EllenbroekVersteeg, d., Bonairestraat 51. SantDoort; E. E. F. M. Schwarz—Soetewey, d., Kerkweg 130, Sant poort; M. H. Neijboer—Kosterman, d.. Lad derbeekstraat 84. Velsen-N.: H. J. Hendriks- Robben, 7... Willebrordstraat 26. IJmuiden-O.; W. van Zelm—Jordaan, d., Celciusstraat 43. IJmuiden; A. P. van den Akkerde Vlugt, d„ Lange Nieuwstraat 398. IJmuiden-O.; H. SiemensZijlstra, z„ Charlotte de Bourbon laan 10, Santnoort (st.); P. de Vroome Hofman, z.. WOstelaan 50, Santpoort (st.l; C. van DuiinPi<nmns, d. Planciusstraat 54, IJmuiden-O.; C. H. SpekDuijn, d., Schoon- oortstraat 24, Velsen-N.; K. ReekersKas pers, d.. Merwedestraat 14. IJmuiden; C. KloosterhuisMolenkamp, d., van Popta- plantsoen 11. IJmuiden. OVERLEDEN: A. Heiloo. 52 j., echtgenote van G. van der Velden, Wijk aan Zeeërweg 30 a. IJmuiden-O. ONDERTROUWD: .T. W. Lute. Gerard Dnu- straat 20, IJmuiden-O. en J. C. Baltus. Ge rard Doustraat 20, IJmuiden-O., toek. adres: Gerard Doustraat 20. IJmuiden-O.; J. van Minnen. Pres. Steijnstraat 55, IJmuiden en L. A. C. Collewijn, R. Claeszenstraat 14. IJmuirlen-O.; H. van Kaan, Lijsterlaan 23, IJmuiden-O. en J. W. A. Osendarp. de Ruij- terstraat 80. IJmuiden-O.: J. J. van Dende ren, Stuwslraat 207, 'sGravenhage en J. Boontje,. Beslevaerstraat. 12, IJmuiden-O., toek. adr s: Stuwstraat 207, 'sGravenhage. GEHUWD: B f-.tuut en M. Lolkema. N. L. Sewalt en H. Uii'endaal, Athjehstraat 75, Haarlem: J. J. Vink en A. A. M. Snijders: J. A. P. Klijn en M. J. van der Kolk, J. van Galenstraat 293 I. Amsterdam; J. Versloot en M. C. van der Bijl. Herengracht 493, Amster dam; Chr. Warmenhoven en J. Slager. Fr Naerebouistraat 27, IJmuiden-O.; A. Jansen en F Sint Nicolaas. Acaciastraat 34, IJmui- den-C R Westra en C. Perisutti, Kanaal straat 210 IJmuiden; G. van Egmond en A de Jonge, Ger. Doustraat 47. IJmuiden-O.; H. Redeker en«G. A. VermandeL in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipt. Instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJmuiden v.h. GARAGE GIESBERTS, Palmenstraat 3, Tel. 4516, IJmuiden-O. De heer Lockefeer, Zeeuws Gedeputeer de en voorzitter van de ZEVIBEL, de Ver eniging voor Zeeuwse Visserij belangen heeft op de bijeenkomst, die des heren Dibbits' inleiding als uitermate belangrijk agendapunt meebracht, (uitgeschreven door de jonge Zeeuwse volkshogeschool in samenwerking met het Landbouw-econo- misch Instituut en de Stichting voor de Nederlandse Visserij), het openingswoord gesproken. De nieuwe schilderijententoonstelling in het restaurant van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, welke a.s. Zondag 9 Januari tussen 1 en 4 uur voor het publiek zal zijn geopend, toont ditmaal werken van de in 1952 te Groet op 68-jarige leeftijd overleden schilder Harrie Kuyten. De schilder werd in 1883 te Utrecht ge boren. Reeds jong voelde hij zich tot de schilderkunst aangetrokken, hetgeen hem zijn werkkring deed zoeken op het atelier van de firma Mengelberg in zijn geboorte plaats. Reeds in 1904 echter, dus op 21- jarige leeftijd, trok Harrie Kuyten naar Antwerpen, waar hij leerling aan de Aca demie werd. Na jarenlang in en om Ant werpen te hebben gestudeerd, getekend en geschilderd, vertrok hij in 1912, samen met zijn vriend P. Duursma, schilderende en exposerende door Duitsland en Scandi navië en reeds toen schreven de bladen van die landen vleiende critieken over het werk van beide schilders. In 1913 kwam hij in Antwerpen terug, doch de eerste wereldoorlog dreef hem naar het soldaten- bivak aan de grenzen van het eigen va derland. Na de oorlog volgden nog reizen naar Oostenrijk, Hongarije en, als alle kunstenaars, naar Parijs. Met dit laatste bezoek sloot hij echter zijn buitenlandse periode af en hij ves tigde zich te Amsterdam. Ongever tien jaren verbleef hij in deze stad en dat is voor de schilder geen al te gemakkelijke tijd geweest, want hierin vielen de crisis jaren, die voor de kunstenaar nog zwaar der zijn geweest dan voor de handel. In 1936 vestigde Harrie Kuyten zich buiten: eerst in Bergen, later in Groet, waar hij in 1952 overleed. Harrie Kuyten's kunst is niet „verfijnd"; eerlijk is zij echter wel, en soms wat ruw. De tentoonstelling in het restaurant van Hoogovens toont olieverfschilderijen en tekeningen met een variëteit van onder werpen: goed getroffen figuren van negers, stillevens, landschappen, groepen, enz., alle uitgevoerd met forse hand en een scherp opmerkingsvermogen. Sterk kleurgevoel spreekt uit zijn schilderijen; de bloemen en planten zijn reëel en levend. Vol leven en beweging zijn ook de straattonelen van enkele tekeningen of die van een veemarkt ergens in de Nederlandse provincie. Harrie Kuyten heeft immer veel van het leven ge houden en die levensvreugde spreekt uit al zijn werk, dat meer natuurlijk dan cere braal is. Het werk van de schilder is vertegen- ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAÜTO'S woordigd in het Rijksmuseum en in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in de collectie van het Koninklijk Huis en in ver zamelingen van de gemeenten Amsterdam en Schoorl. Voorts is zijn werk aan te treffen in musea te Den Haag, Arnhem, Eindhoven, verschillende buitenlandse mu sea en in privé-bezit. De nieuwe tentoonstelling in he restau rant van Hoogovens, welke Zondag tussen 1 en 4 uur te bezichtigen is, toont de warmte van de levende natuur, gezien door een warm-lev end mens; in deze koude dagen een aangename gewaarwording. Hij pleitte voor meer samenwerking in de visserij en versterking der organisa torische krachten, „wat zowel voor IJmui den als voor Arnemuiden geldt". De heer Lockefeer zag overigens het Delta- en drie-eilanden-plan als een zware schaduw over de Zeeuwse visserij, tenzij en dit uitdrukkelijk de bestaansmogelijk heden blijven bestaan. Geen demonstratie, maar bezinning: De heer Dibbits knoopte in zijn toe spraak aan bij hetgeen vooraf al beklem toond was: de vissers kwamen niet naar Vlissingen om te demonstreren, maar om zich te bezinnen op het nationale pro bleem van het afsluiten der Zeeuwse zee gaten. HU betoogde, dat de traditie geen rol mag spelen in de eventuele uitvoering van de grotere waterstaatsplannen; „er moet in Zeeland met de talenten gewoe kerd worden en naast de visserij is er nog een landbouw, die om verdediging vraagt". De hoofdzaken van het Deltaplan brachten de heer Dibbits op de afslui tingen met dammen van de stroomgaten en hij lichtte het drie-eilandenplan er als détail uit: dit betrekkelijk kleine object kan uitgevoerd worden als „proefwerk" voor de meer-omvattende afdamming der Oosterschelde. Dit laatste is qua grootte te vergelijken met het leggen van de af sluitdijk, van lastiger orde zelfs, omdat hier een dam moet komen in de getij stromen, als front tegen de open Noordzee. Zoute bekkens? De oester- en mosselkwekers zijn wel degelijk „partij" in de afsluiting van het binnenmeer tussen de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (het drie eilan den-plan dus): men wil de dijken zo leg- In de gezellige lunchkamer van het hoofdkantoor der Hoogovens is, onder de belangstelling van de gehele „chemische MEKOG", het zilveren jubileum van de hoofdanalyst van dit bedrijf, de heer F. J. Uylenbroek, gevierd. De dank en waardering van de directie werden uitgesproken door de voorzitter van dit college, ir. A. H. I n g e n H o u s z, die daarbij tevens de gebruikelijke enve loppe uitreikte. De bedrijfsdirecteur van MEKOG. hoofd ingenieur W. B a k k e r, haalde in zijn rede herinneringen op aan de eerste kennisma king met de jubilaris, toen spreker, pas in dienst van het jonge bedrijf, meende bij de iubilaris met een oud-gediende te maken te hebben, gezien de ervaring waarover hij bleek te beschikken. Hij besloot zijn rede met het uitreiken van het vererend getuig schrift en het gedenkbord der maat schappij. De chef van het laboratorium, dr. ir. S. F. Bohlkenis niet zolang met de ju bilaris bekend als voorgaande spreker. Toen tijdens de oorlog het laboratorium naar de Papierfabriek van Van Gelder werd geëvacueerd, kreeg de jubilaris hierover de leiding en kwam tevens zijn benoeming tot hoofdanalyst tot stand. Toen na de don kere jaren de normale verhoudingen wer den hersteld, werd de jubilaris wederom belast met het speciale onderzoekingswerk en met de uiterst belangrijke contróle- analyses op de dagelijkse chemische bepa lingen. Zo zijn jubilaris' werkzaam heden steeds in stijgende lijn gegaan. Na mens de afdeling glasblazerij overhandig de de heer Bohlken tenslotte een aardig staaltje van vaardigheid en kunstzin: een vaasje met twee figuren: van een voetbal ler en een analyst, de twee kanten van ju bilaris' belangstelling belichtende. De heer P. A. Veldheer, de directe chef, en een collega van de jubilaris van den beginne af aan, merkte in zijn rede op, dat hij de laatste jubilaris van de „oude groep" is, die het prille begin van MEKOG meemaakte. Dat de goede sfeer uit vroeger jaren nimmer verloren is gegaan, bleek uit het geschenk, dat de heer Veldheer namens allen aanbood: een fraaie gothische boe kenkast. De voetbalsympathieën en -kundigheden van de jubilaris werden tenslotte belicht door de heer W. van Gelder, die eraan herinnerde, dat de heer Uylenbroek niet alleen in de eerste klasse en plaatselijke clubs een goede bal gespeeld had, maar ook in het veteranen-elftal van MEKOG en BPM yeel nuttig werk doet. Uit erken ning hiervoor werd hem de vaan van dit elftal als ereteken overhandigd. De afdeling Beverwijk van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst organiseert op Donderdag 13 Januari in het Luxor-Theater een muziekavond onder de titel „Jonge kunstenaars stellen zich voor". Medewerking wordt verleend door: Anke Dannys, sopraan; Joh an van Haagen, tenor; Edo Willod Versprille, fluit en Erna de Bruijn, piano. gen, dat het stroombeeld buitendijks niet al te zeer 'verandert. .Zolang de Ooster schelde niet is afgesloten, blijft het bin nenmeer bovendien zout: er wordt nog nagegaan, of het mogelijk is in zulk een binnenmeer oester- en mosselteelt te blij ven bedrijven. Persoonlijk zag de heer Dibbits er niet zoveel perspectief in. Waterstaat verwacht, dat het drie-eilandenplan in 19601961 voltooid is; in 1956 komt de eerste werk- haven om de caissons te bouwen en in 1957 zal men de eerste slnis leggen. Ramp was stimulans Het afsluiten van de zeegaten kan ge zien worden als een voortzetting der Ne derlandse traditie, om in de loop der eeuwen de kustlijn te verkorten en een ramp als die van 1953 is hoogstens een stimulans geworden; zoals de stormramp van 1916 die vooral Volendam teisterde de laatste stoot gaf tot de afsluiting van de Zuiderzee. Al in 1952 gaf minister Al- gera overigens opdracht om de afsluiting der Zeeuwse stromen na te gaan. Met de herhaalde verzekering, dat de economische belangen der Zeeuwen zo veel als mogelijk zullen worden ingepast in het Delta-plan, kwam ir. Dibbits tot de vaak opgeworpen vraag, waarom de dijken niet verhoogd kunnen worden. Afsluiten beter dan yhogen In nationaal verband is de afsluiting beter en „voordeliger" dan het ophogen der dijken, zelfs al wordt hiermee de vis serij getroffen: de verzilting van de bodem wordt aanzienlijk tegengehouden en dat scheelt de nationale balans veertig mil- lioen. Nog daargelaten, dat een eventuele verhoging der dijken geen eenvoudige zaak zal worden: de bodemdaling in Nederland baart zorg voor de toekomst en op den duur is de kortste kustlijn de best-ver dedigbare. Daar komt, plaatselijk bekeken, nog bij, dat de Oosterschelde sinds 1930 35 centimeter dieper uitgeschuurd is, waar door het gevaar voor dijk vallen groter wordt. Tenslotte waagde hij het de feitelijke problemen der vissers in Zeeland te be naderen: de ernst van de. ingreep wordt door Rijkswaterstaat beoaald niet onder schat, maar het is denkbaar de visserman om te scholen in de richting van de land bouw of de industrie. Zinkstukken niet mogeliik De afsluiting van de Oosterschelde zal zeker niet binnen 20 jaar een feit zijn, meende ir. Dibbits. Het grote probleem bij het maken der afsluitingen zal het leggen der bodembe dekking worden: de klassieke methode van zinkstukken is in de Oostersche^e niet mogelijk, omdat de paalworm in IV2 jaar tijd de zinkstukken aanvreet en de zink stukken in de Oosterschelde minstens 4 a 5 jaar onder de caissons moeten blijven lig gen. Men wil echter steenachtig materiaal gebru'ken op basis van mijnafval, dat beter bestand is tegen bodemuitsliinin®. (Daarbij werd het enorme mentaliteits- verschil over het hoofd gezien, dat tussen visserman en de industrie-arbeider ligt.) Uit de discussies achteraf bleek overigen* wel, dat de heer Dibbits e"n aantal wezen- 'Hke probVm°n t" licht had oo?enom°n. Bijvoorbeeld het feit. dat de Zeeuwse vis serij weliswaar 2000 mensen omvat, maar in de nrovincie on de landbouw en de scheepsbouw na de be'angriikste welvaarts bron is. Men verweet hem bovendi°n, dat de noodzaak vam de afsluiting der Ooster- srhe'de niet voldoende met arguments omkleed is en dat b'j de garnalenvisserij ^ad gebagatelliseerd. De "ereni^ingen v-m icipinjï-.^HcioTeT1 j-p -moeiten en fr-'R „Handelsbe^r>«*n" houdt op Dinsdag 18 Januari in zaal Tim mer een gevarieerde bijeenkomst voor de leden met hun dames. Onder meer staat een filmvoorstelling op het programma. In Haarlem, waar geen sanering is, moet de prijs met 4 cent verhoogd worden, omdat daar de onkosten groter zijn. De melkhandelaren in Velsen, Beverwijk en Heemskerk, dus in de gesaneerde ge meenten, hebben goede moed, dat het melkverbruik melk is immers een bij uitstek goed volksvoedsel door de ver plichte prijsstijging geen daling zal onder gaan. Zij betreuren, zo zeggen zij, dat deze prijsstijging van hogerhand is opgelegd en merken vervolgens op dat nu blijkt, dat de sanering tastbare resultaten in het voor deel van de consument oplevert. Voor de leden van do tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit" en van de plaatse lijke afdeling van de L.T.B. vindt op Woensdag 12 Januari de vertoning plaats van de geluidskleurenfilm „Hollands Glo rie". Zondag 9 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. J. van den Berg. Gercf. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: prof. dr. B. J. Oosterhoff van Apeldoorn. Gemeente Gods. Cultureel Centrum, 10 uur: de heer J. Jeninga. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Lecer des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst. 20 uur: Verlos singssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden (Cultureel gebouw, Plein Moerbergplantsoen), 10 uur: ds. J. W. Weenink. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout, voorberei ding: 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. E. Zijlstra van Aerdenhout. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. H. Faber van Wassenaar. EvangeJisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: ds. A. W. F. Waardenburg van Heerde. 19.30 uur: de heer J. H. Oostveen van Voorburg. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: dienst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. J. Simon van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerlc. 10 uur: dr. W. S. van Leeuwen van Rot terdam; 19 uur: ds. L. Brink, bizondere dienst. Wijkgebouw, 10.15 uur: de heer T. Snoek, jeugdkapel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, voorber. H. Avondmaal; 18.45 uur: Zangdienst; 19 uur: ds. J. van Leusden van Leidschendam. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, geen dienst. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp- lokaal, van Diepenstraat, 10 uur: de heer A. Th. Besselaar van Amsterdam. Don derdag 20 uur: ds. J. v. d. Schors van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, 19 uur: ds. J. Wiersma. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Marantha, 10 uur: de heer A. A. Esmeyer Jr. van Amsterdam. Leger des Heils. Jan Alsweg 32. 10 uur:. Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school: 17 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomsi. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Juliana plein, 10 uur: ds. J. A. Eeckhof. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Can- negieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver.. 10.30 uur: ds. Broers, van Amsterdam-W. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10.30 uur: ds. A. A. Wildschut van Amsterdam-West, 19 uur: Bizondere kerkdienst, ds. Joh. Brons geest van Haarlem, 18.4519 uur: Zang- dienst. „De Toorts", 9 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Jeugdhuis, 10.30 uur: Jonge Jeugdkerk, de heer G. J. Kwakkel. Doopsgezinde gemeente. Jeugdhuis, 19.30 uur: ds. W. Veen. Chr. Ger. Kerk. 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 8.30 a. m. Holy Communion, rev. D. Mossman. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool. Gr. v. Prin- stererschool om 10.3Q en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma-i school om 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool om 10 uur. Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. DRIEHUIS-VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, Engelmunduskerk om 11.45 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10