VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE „P.M.F." ontketent nieuwe strijd om Franse kiesstelsel Kort en bondig i Terug naar het systeem van de Derde Republiek Hambui*gse jeugd voelt niet voor wapenrok Ook Nijmegen trekt bijdrage aan E.T.I. in IJspret in Velsen Luidsprekers ZATERDAG 8 JANUARI 1955 11 Drie Adolfen genoemd voor het nieuwe Duitse opperbevel Wat is er aan de hand op Molukse eilanden? Nijdige Britten vragen schadevergoeding Eugen van Habsburg in Innsbruck begraven Nieuwe aanslagen in Casablanca Nazi's in Oost-Duitsland Banen open, vijvers levensgevaarlijk Schip vergaan op Meer van Maracaïbo Nevv-Yorkse beurs herstelt zich Zwemmen Wereldrecord van Nederlandse dames erkend Sport in 't kort Scheepvaart (Van onze correspondent in Parijs) Alvorens naar Italië en daarna naar Duitsland te vertrekken heeft premier Pierre Mendès-France opnieuw voor een van die verrassingen gezorgd die in de po litiek wel als tijdbommen worden aange duid. Hij, heeft namelijk al zijn ministers meegekregen wat ten aanzien van de Gaullistische regeringsleden op een on verwachte zwenking wees om de Ka mer voor te stellen, terug te keren naar het kiesstelsel dat vóór de oorlog, onder de Derde Republiek, van kracht was en dat gebaseerd was op de zogeheten Arron dissementen. Nu duurt het nog wel bijna anderhalf jaar alvorens dit parlement moet worden vernieuwd, maar op dit punt zien de Kamerleden althans graag ver voor uit, en of hun zetel bij de wijziging van het huidige stelsel min of meer gevaar kan lopen is dan ook een vraag waarmee ze zich nu al zeer intensief wensen bezig te houden. Daarom heeft dit nieuwe initiatief van P.M.F. reeds veel beroering verwekt, die voorlopig wel niet zal luwen. Boven dien heeft de regering al bekend gemaakt, mettertijd de vertrouwenskwestie aan dit voorstel te zullen verbinden. Een zuiver platonisch gebaar is dat zeker niet. Zo heeft in 1913 op een overeenkomstig voor stel Briand zijn kabinet zien vallen en die zelfde ervaring heeft in 1951 René Pleven ook nog eens beleefd. Huidige systeem: bijna een klucht Het kiesstelsel dat de vierde Republiek In 1945 aanvaarde is sterker misschien nog dan de grondwet zelf aansprakelijk geweest voor het gebrek aan politieke sta biliteit en voor de ontaarding der parle mentaire zeden in Frankrijk. Het zogehe ten meerderheidssysteem was gegrondvest op de dictatuur der partijen. De partijbe sturen stelden immers de kiezerslijsten op en alleen de hoogstgeplaatsten hadden eni ge kans, gekozen te worden. Zo waren het dus in feite die vijf, zes partijbesturen hooguit een tweehonderd man die niet alleen over alle politieke carrières beslis ten, maar ook vaak over de hele gang van zaken in het land. De afgevaardigden had den maar aan de leiband van de partijbon zen te lopen, die wel uit zouden maken hoe zij in het parlement moesten stemmen. Daarmee was de directe vertegenwoordi ging van het volk door zijn zelf gekozen afgevaardigden goeddeels een waan, om niet te zeggen een klucht geworden. Dat het „parlementaire voetvolk" deze over heersing moeilijk meer verdragen kon. was overigens bij bijna alle belangrijke beslissingen al gebleken. Bij de E.D.G. en de Duitse herbewapening liepen bijvoor beeld de grenzen tussen voor- en tegen standers dwars door de partijen heen de communisten daargelaten en uit die -innerlijke verdeeldheid waren ook voor een groot deel de parlementaire successen van P.M.F. te verklaren. Want een erkende meerderheid van de partijbesturen heeft hij nooit achter zich gehad. Ook de traditionele onderscheidingen tussen links en rechts werden door dat oude systeem bijna geheel weggevaagd. In 1951 heeft men bijna een heel jaar aan debatten verdaan om dat meerder heidsstelsel lichtelijk te corrigeren. Men stelde toen het systeem van twee stem ronden in, waarbij bovendien lijstverbin- dingen werden toegestaan. Dit uitermate ingewikkelde systeem was erop gericht, de fracties der extremisten van links en rechts communisten en Gaullisten in h'et parlement te amputeren en die democratisch beschouwd zeer bedenke lijke opzet werd toen ook wel met suc ces bekroond. Het stelsel dat onder de Derde Republiek gangbaar was, heeft altijd de uitgesproken voorkeur van de radicalen gehad, waartoe ook Mendès-France behoort. De radicalen liberalen of vrijzinnig-democraten zou men in Holland zeggen zijn van nature individualisten en in hun ogen beant woordt het .vrrondissementsstelsel nog het beste aan hun verlangen, een zo intiem mogelijk contact tussen kiezer en afgevaar digde te vex'zekeren. De conservatieven denken daar in meerderheid evenzo over en de meeste socialisten zien wel in dat het huidige systeem heel weinig bevredi gend gewerkt heeft. Daarentegen zijn de Katholieken en de communisten felle voor standers van de status quo en ze hebben hun verontwaardiging over deze nieuwe HAMBURG (Un. Press) Zestig pro cent van de Hamburgse jongelui tussen 18 en. 20 jaar, die hebben gereageerd op een opinie-onderzoek van het dagblad Mor- genpost voelt er niets voor te dienen in een niéuw Duits leger. De Morgenpost is ge matigd socialistisch: 27 procent van de jongemannen hadden nog geen oordeel over de vraag of zij er voor voelden in dienst te gaan. Slechts 13 procent antwoordde volmondig „ja". De vroegere luitenant-generaal Ludwig Cruewell, 64 jaar, die Rommel indertijd is opgevolgd als hoofd van het Afrika-korps, wordt genoemd als opperbevelhebber van de nieuwe West-Duitse strijdkrachten. Volgens de plannen zouden leger-, mari ne- en luchtstrijdkrachten ieder hun eigen bevelhebber of inspecteur-generaal heb ben. De legerbevelhebber zal mogelijk worden de vroegere luitenant-generaal Adolf Heusinger eens Hitler's legerchef voor de operaties en nu een hoge functio naris in het bureau van de minister van Defensie Theodor Blank de marinecom mandant de vroegere kapitein Adolf Zen ker en het hoofd van de luchtmacht de vroegere generaal Adolf Galland. Galland die de afgelopen jaren als advi seur is opgetreden van de Argentijnse luchtmacht zal binnenkort naar Duitsland terugkeren. Daar hij vroeger een vooraan staande positie had bekleed in de Luftwaffe kan wel gerekend worden op enige oppo sitie tegen zijn benoeming. Cruewell is verbonden aan een industrie firma in het Ruhrgebied. Hij heeft herhaal delijk verklaard dat hij geen militair meer wil wezen, maar men verwacht dat hij zijn mening zal herzien. Hij stond bekend als „de democratische soldaat" en is het tegen deel van de Pruisische officier. Cruewell werd in 1941 door het achtste Britse leger gevangen genomen en heeft de rest van dé oórlog in kampen doorgebracht. stunt van de gehate PMF dan ook niet on der stoelen of banken gestoken. Ze zullen hun huid duur willen verkopen en in hun strijd kunnen ze rekenen op Je steun van alle député's die van een wijziging van het kiesstelsel het verlies van hun zetel duch ten. Van een absolute meerderheid kan de regering zich dan ook niet verzekerd achten. Het huidige systeem zal bovendien van kracht blijven in het departement van de Seine waarin Parijs gelegen is en in de overzeese gebieden, voor zover dae, als Algerije, direct in de Nationale Verga dering worden vertegenwoordigd. Een wijziging van kiesstelsel is altijd een wat dubieuze zaak vooral wanneer men reden heeft de regering er van te verden ken haar positie door zo'n operatie te wil len verbeteren. PMF kan momenteel als gezegd, niet op een vaste, organische meer derheid rekenen. Wel hoopt de premier zijn kansen op den duur te verbeteren wanneer eerst de oorzaak van vele tegen woordige parlementaire wanverhoudingen zal zijn weggenomen. Het arrondissements- stelsel is, zoals opgemerkt, bovendien al tijd een der voornaamste programmapun ten van de radicalen geweest en het is dus niet geheel onbegrijpelijk da', deze partij die wens thans probeert te verwezenlijken, nu zij de macht goeddeels in handen heeft. Een kiesstelsel behoort natuurlijk in de grondwet te zijn vastgelegd, doch dat is in Frankrijk nooit het geval geweest, zodat men hier sedert de Franse revolutie dan ook niet minder dan veertien verschillende systemen heeft gekend. Men zal er ver standig aan doen, ook van nummer 15 dat overigens nog in onderdelen moet wor den uitgewerkt geen wonderen te ver wachten. Maar wel kan men zeggen dat Frankrijk er moeilijk nog verder door ach terop zal kunnen raken. Want stunteliger dan het huidige systeem zal het toekom stige stelsel wel bezwaarlijk kunnen func- tionneren. „Indonesia Raya" vraagt: DJAKARTA (United Press) Opnieuw heeft een invloedrijk Indonesisch blad er bij de regering op aangedrongen om een duidelijke en openhartige verklaring af te leggen over de toestand op de Zuid- Molukken, waar de A.P.R.M.S. (Angkatan Perang Republik Maluku Selatan), het le ger van de „Republiek der Zuid-Moluk- ken", volgens eigen zeggen op een breed front strijd voert tegen de Indonesische troepen. Het blad, de „Indonesia Raya", schrijft in een h. jf'artikel: „Wij verzoeken de re gering om het volk openlijk mede te delen wat er werkelijk gaande is op de Molukse Eilanden". „Indonesia Raya" zegt niet te begrijpen, waarom de regering de noodtoestand voor de Zuid-Molukken afgekondigd heeft, wanneer er in dat gebied rust en orde heerst, zoals de regering beweert? Het blad vraagt dan vervolgens of de „benden van de zogenaamde Republiek der Zuid-Molukken" er inderdaad in ge slaagd waren om vaste voet op het eiland Ambon te krijgen. (De strijd op Ambon, een klein, weinig begroeid eiland, is geruime tijd geleden langzaam aan doodgebloed, nadat zich kleine groepjes „vrijheidsstrijders" aan de Indonesische troepen hadden overgegeven. Een deel van de A.P.R.M.S.-ers, die op Ambon gestreden hadden, week echter uit naar het veel grotere, dichtbegroeide eiland Ceram, waar de onder leiding van dr. Soumokil de strijd tegen de Indo nesische troepen werd voortgezet. Uit In donesische bronnen is vroeger meermalen bericht, dat men Soumokil gedood of ge vangen genomen had). Tenslotte vroeg het blad zich af, waar om militaire toestellen pamfletten boven de Molukken hadden moeten uitwerpen, waarin de bevolking opgeroepen werd lo yaal te blijven jegens de wettige regering en zich niet te scharen aan de zijde van de rebellen, wanneer er geen sprake was van onrust op deze eilanden. Straaljagers tnaken brokken Boze Britten hebben Vrijdag besloten een „supersonische verdedigingsliga" op te richten, om vergoeding te eisen voor de schade, die overvliegende straaljagers bij het doorbreken van de geluidsbarrière aan richten aan hun ruiten en serviesgoed. Een kweker uit Zuid-Engeland, Leslie Green geheten, heeft reeds voor f 40.000 vergoe ding geëist wegens „supersonische schade" aan zijn kassen en broeiramen. Hij leidt de „slachtoffers der straaljagerij" die nu een bond gaan oprichten. „Deze organisatie zal ons de gelegenheid geven, de slechte behan deling van onze klachten door de betrok ken ministeries te bestrijden", zo verklaar de Green gisteren aan verslaggevers. „Tot nu toe zijn al onze klachten afgestuit op de onmogelijkste vragen van de overheid, die b.v. van ons weten wil, wat de nummers waren van de vliegtuigen, die de schade veroorzaakt hebben". INNSBRUCK (Reuter/AFP) Te Inns bruck is in de crypte van de kerk van St. Jacob het stoffelijk overschot bijgezet van aartshertog Eugen van Habsburg-Lotharin- gen, de laatste veldmaarschalk van het voormalige Oostenrijks-Hongaarse leger. In de stoet liepen achttien aartshertogen en -hertoginnen, zeven hertogen en herto ginnen en zestien prinsen en prinsessen mee. Voorop liep Gottfried van Habsburg, die Otto van Habsburg, de Oostenrijkse troonpretendent, vertegenwoordigde. Ook werd de baar gevolgd door vijfhon derd officieren en manschappen van het Oostenrijks-Hongaarse leger uit de eerste wereldoorlog, die onder de veldmaarschalk hebben gediend. Zij waren in burger en droegen al hun militaire onderscheidingen. Voormalige hoofdofficieren. In volledig uni form en voor het merendeel boven de ze ventig jaar, droegen de oude regiments- kleuren. Als grootmeester in de Orde van Teutoonse ridders werd de overledene by- gezet in de vypte van de St. Jacobskerk te Innsbruak, de traditionele begraafplaats van de Ordé. Dr. J. F. de Jongh. directeur van de school voor Maatschappelijk Werk in Am sterdam, zal zich vandaag van New York naar Karatsji gegeven om de Pakistaanse regering voorlichting te verschaffen op het gebied van sociale arbeid. Dr. De Jongh zal de Pakistani's helpen bij het stichten van een regeringsbureau voor de uitvoering van een nationaal programma voor sociale arbeid. Mr. Jacq Dutilh is dezer dagen afgetre den als voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, na deze functie gedurende meer dan 23 jaar te hebben bekleed. Tot zijn opvolger heeft het bestuur van de Ne derlandse Spaarbankbond uit zijn midden benoemd mr. J. J. C. R. van der Bilt, lid van de raad van toezicht "an de Spaarbank voor de stad Amsterdam. In November werd op een landbouw bedrijf te Helden pseudo-vogelpest geconsta teerd Sindsdien heeft deze ziekte zich op 44 bedrijven in die gemeente voorgedaan. Ruim 10.000 kippen moesten worden afgemaakt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Consumentenbond heeft in een telegram aan de ministerraad zijn teleurstelling en ver ontrusting uitgesproken over de verhoging van de melkprijs. Het verzoekt de zijns in ziens voor het Westen des lands ongemoti veerde verhoging van de slijtersmarge met 1 cent op te schorten. Het Nationaal Hongaars Zang- en Dansensemble uit Budapest zal einde Maart een reeks voorstellingen geven in Theater Carré in Amsterdam. De Nederlandse Volksdansraad (voorzit ter prof. dr. L. J. van Holk) heeft een diplo ma ingesteld voor volksdansleider(ster). Einde 1954 werd voor het eerst examen leider/leidster in Engelse contra-dansen af genomen. Van 19 examinandi slaagden 10. Waarschijnlijk wordt ock in 1955 wederom examen afgenomen. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap aanvaard van de vijfde internationale luchtvaartshow. die op Tweede Pinksterdag, 30 Mei. op het dan aanzienlijk vergrote vlieg veld Ypenburg zal worden gehouden. De commandant van het Britse Rijn- leger heeft bekend gemaakt, dat op 27 De cember uit het Britse munitiedepót Bracht nabij de Nederlandse grens twee kisten zijn ontvreemd die elk 60 stuks slagpijpjes ge vuld met een zeer explosieve stof bevatten. De wachtpost heeft op grote afstand gezien, dat een man met deze kisten over de Neder landse grens is gegaan. Te Nijmegen zal dit jaar een begin wor den gemaakt met de bouw van twee grote flats voor 300 ouden van dagen. B. en W. van Nijmegen delen mede dat zij een derde poging in het werk zullen stellen omeen M.T.S in Nijmegen te krijgen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1955 1.963.894 tegen 1.954.248 op 1 December 1954. Op 1 December 1954 waren er 505.232 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 502.317 op 1 November 1954. Bif een nachtelijke inbraak in een tapij tenwinkel in de Schoolstraat in Den Haag is een brandkast opengebroken waaruit de inbrekers f 18.000 hebben meegenomen. Een horlogemaker in de Kalverstraat te Amsterdam mist zeven herenarmband horloges ter waarde van f1300. Vermoedelijk heeft een klant de horloges weggegrist. De Staatscourant bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars in zake de verlenging en wijziging van de alge meen verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het administratief personeel in de grafische bedrijven. Een verzekeringsmaatschappij had tegen de staat een vordering van f*"\000 ingesteld op grond van het f it. dat het sleepschip „Vios" in het Merwedekanaal op een stenen zuil is gestoten en ernstige schade opliep Nadat, het gerechtshof te Amsterdam de vor dering had afgewezen heeft de Hoge Raad thans in cassatie vastgesteld, dat de staat slechts aansprakleijk zou zijn, indien zou blijken, dat van staatswege niet zodanige zorg voor de veiligheid is betracht als r.odig was. Dit is niet bewezen geacht. Het cassa tieberoep werd verworpen. De directie van de N.V. Brocades en Stheeman Pharmacia heeft besloten haar dochteronderneming Brocachemie N.V. van de Achtersluisoolder te Zaandam over te brengen naar Meppel, waar het hoofdbedrijf is gevestigd. De redenen van deze verhui zing is de aanleg van een insteekhaven in de genoemde polder, waardoor het bedrijf geïsoleerd zou komen te liggen: èn het plan van Amsterdam om een deel van deze polder te vergraven ter vergroting van het hoofd stedelijk havengebied. Op 3 en 4 Juni zal in Groningen het jaarlijkse congres van de Algemene Ver eniging van Nederlandse Reserve-officieren worden gehouden. Aan een ter gelegenheid hiervan te houden militaire manifestatie zal worden deelgenomen door onderdelen van de Koninklijke Marine, Koninklijke Land macht en Koninklijke Luchtmacht. Verder wordt overwogen diverse tentoonstellingen op militair gebied te organiseren. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. verzoeken de gemeenteraad van Haarlem voor het vervangen van de cokes-kachels in het gebouw van de meisjes- HBS door oliestook-kachels een bedrag van ten hoogste f 14.000 ter beschikking te stellen. De benoeming van een niet-katholiek tot directeur van het Economisch Technolo gisch Instituut in Gelderland heeft ertoe geleid, dat ook de gemeenteraad van Nij megen gisteren op voorstel van de voor zitter van de K.V.P.-fractie met 22 tegen 14 stemmen besloten heeft, het subsidie van 3450 per jaar aan het E.T.I. in te trekken. De K.V.P.-fractievoorzitter, dr. R. Bahlman, zei ervan overtuigd te zijn dat alleen geloofsovertuiging van nummer één van de voordracht de reden van zijn niet- benoeming .was. Deze mening werd bestre den door de woordvoerders van de K.N.P., de P.v.d.A., de C.H.U., de A.R., de V.V.D. en van de C.P.N. De heer C. ten Hage van de P. v. d. A nodigde B en W uit advies uit te brengen. De burgemeester antwoordde dat de zaak voor B. en W. te duister was en dat het college daarom niet tot een advies kon komen. Inmiddels hebben de Provinciale Staten van Gelderland met 31 tegen 15 stemmen besloten het provinciale subsidie aan het E.TI. te verhogen met de door gemeenten ingetrokken of nog in te trekken bijdragen. De voorzitter der Provinciale Staten, de Commissaris der Koningin jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, die voorzitter is van het E.T.I.had tevoren met grote nadruk ontkend, dat de afwezigheid van Rooms- Katholieken in topfuncties van het E.T.I. ook maar iets meer dan zuiver toeval zou zijn. CASABLANCA (AFP) In Casablanca zijn Vrijdagavond twee Europeanen het slachtoffer geworden van terroristische aanslagen. Een jonge Fransman werd op honderd meter van zijn woning door een Marokkaan met een revolver neerge schoten. Een andere Fransman werd door twee revolverkogels, afgevuurd door een onbe kend gebleven persoon, getroffen en ern stig gewond. Voorts is ook een Marok kaan doodgeschoten. De moordenaar ont kwam. De Amerikaanse Hoje Commissie te Ber lijn heeft een verkl-ring uitgegeven, waar in Z'j zegt over gegevens te beschikken, dat voormalige nazi's vooraanstaande posities in Oest-Duitslarxl bekleden. Zo worden de namen genoemd van vijf leden van de Volkskamer, onder wie de minister voor de lichte industrie, dr. Wilhelm Feldmann, die tevens bestuurslid is van de nationaal- democratische partij. Volgens de Ameri kaanse verklaring hadden de Oost-Duitse autoriteiten de nazi-antecedenten van deze personen verborgen gehouden, toen zij bij de verkiezingen candidaat gesteld werd. Op verschillende plaatsen in Velsen zal dit weekeinde geschaatst kunnen worden; de ijsbaan van Santpoorts Bloei achter de ELTA-wijk heeft gisteren haar poorten ge opend. Ook op de ondergespoten tennis banen van Brcderode nabij de ruïne zal van vanmiddag af geschaatst kunnen wor den en het triabas-veld aan het Moerberg- plantsoen is ook nog altijd een perfect baantje, ai is daar de jeugd heer en mees ter. De ijsbaan in de polder bij de tunnel bouw gaat vanmiddag open en men wil proberen, deze van illuminatie te voorzien, zodat er ook 's avonds gereden kan wor den. Het openluchtzwembad „De Heerendui nen", dat als krabbelbaantje voor de klein tjes uitermate geschikt is, is door de eige naar, de heer A. Bleeker eveneens vrijge geven; er is bewaking. Wij maken van de gelegenheid gebruik dringend te waarschuwen tegen gevaarlijk ijs in de gemeente Velsen: de vijver bij het rioolwaterpompstation aan de Parklaan is nog zeer onbetrouwbaar en aangezien deze vijver erg diep is, zei men gewaarschuwd. Ook de vijver voor het Cultureel Gebouw is verre van sterk. Ook de vijver van „Schoonenberg" is nog niet sterk en het vrije buitenwater in de polder kan even min betrouwbaar genoemd worden. Zeven passagiers verdronken; 19 vermisten CARACAS (AFP) Een vaartuig met 67 passagiers en zeven bemanningsleden, de „Diafana", is in het meer van Mara caïbo in Venezuela tegen een boortoren gevaren en gezonken. De lijken van zeven opvarenden zijn geborgen. Negentien per sonen worden nog vermist. NEW YORK (Reuter) Een levendige aankoophandel gaf de New Yorkse effec tenbeurs Vrijdag nieuw vertrouwen. Marktdeskundigen zijn van mening, dat de reactie der voorafgaande dagen haar einde heeft gevonden en dat de koersen weer zullen gaan stijgen. De gehele dag bewogen de noteringen zich Vrijdag in stijgende richting. De markt opende met een stroom van kooporders, waardoor de tikker in het beursuur bij de omzetten achterbleef. De grootste koersstijging werd geboekt in het laatste beursuur, waarbij vooral spoorwegaandelen zeer vast bleken te zijn. Er werden betrekkelijk weinig koersdalingen geboekt nl. voor 221 van 1247 verhandelde fondsen, 857 fondsen waren hoger en 169 fondsen bleven on veranderd. De internationale zwemfederatie (FINA) heeft enkele wereldrecords, in de laatste maanden van 1954 gemaakt, erkend. Daar bevindt zich ook het wereldrecord bij van de Nederlandse dames-estafetteploeg, be staande uit Joke de Korte, Rika Bruins, Mary Kok en Geertje Wielema, die op 27 November van het vorig jaar in Rotterdam de 4 x 100 meter estafette vier zwemwijzen op 5 min. 2.1 sec. brachten. Min of meer verrassend is de bekendma king van de erkenning van het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag dames, dat op naam gekomen is van de 17-jarige Ameri kaanse zwemster Shelley Mann, die op 4 September 1954 dit nummer aflegde in de fraaie tijd van 1 min. 14 sec.. 2.6 seconden sneller dan het erkende wereldrecord van Jutta Langenau, die tijdens de Europese kampioenschappen in Turijn (50 meterbaan) een tijd voor zich liet afdrukken van 1 min. 16.6 sec Shelly Mann verrichtte deze presta tie op de 25 meter baan van Richmond. Het merkwaardige feit heeft zich hierbij voor gedaan dat deze tijd van het Amerikaanse zwemstertje tot nu toe in Europa niet be kend was. EGYPTE—BULGARIJE. De voetbal landenwedstrijd tussen Egypte en Bulgarije die in Caïro werd gespeeld, is door de Egyptenaren gewonnen met 1—0. Bij rust was de stand 00. MARKTBERICHT 7 Januari AndUvie 31—64: warpeen 2348; witlof 4255; spruiten 1791; prei 2051; boeren kool 2641; groene kool 1728; rode kool 1836; witte kool 10; knollen 23—52; winter peen 2134; uiten 1227; soepgroenten 614. Argos, 7 te Amsterdam. Adomis, 5 v Baltimore te New York. Alcyone, 8 v. Santos n. Victoria. Alhena, 4 v. Ilheos n. Antwerpen. Alkaid, pass 6 St. Vincent n Recife. Alqatl, 8 140 m. NO Bahia. Alderamin. 6 te Karachi. Altair. 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amstelland, 6 v Amsterdam n. Bremen. Andijk, 6 v. Rottei aam n Londen. Amerskerk, 7 v Djibouti n. Suez. Ampenan, pass. 7 Ouessant n. Port Said. Arendskerk. 8 te Djibouti. Boissevain 7 te Kaapstad. Boskoop, 7 te Pta Car don. Bacchus, 8 te Madeira. Ball, 6 te Bremen. Barendreeht, pass. 7 Gibraltar n. Stanlow. Barito, 7 te Steenkool. Baud. 7 v. Semarang n. Oheribon. Beninkust. 8 te Pointe Noire. Bloemfontein, 7 500 m. Z. Kp. Palmas. Bonaire, 7 240 m. ZW. Plymouth. Boschfontein, 7 v. Suez n. Port Soedan. Castor (KNSM). 6 v. Bremen n Hamburg. Caltex Delft. pass. 7 Oporto n. Rotterdam. Cleodora, 7 v. Singapore n. Brisbane. Corilla, 7 100 m. O. Fayai. Dalerdijk, 6 v Carthagena n. Cristobal. Delft. 6 v. Panama n. Buenaventura I Dordrecht, pass 7 Vlisstngen n. Philadephia. i Diemerdijk, 7 te Antwerpen. Drente, pass. 7 Ceylon n. Belawan. Duivendrecht, nacht 6-7 v. New Orleans naar Port Arthur. Eendracht, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Belfast. Elisabeth b. 6 v. Corpus Christi n. Philadelphia Esso Den Haag, pass 7 Perim n. Suez. Faimsum,, fi te Barranqullla. Falco, 8 te Vlaardingen verwacht. Friesland (SSM). pass 6 Kp. St. Vincent naar Rotterdam Gooiland. 6 v Amsterdam n. Buenos Aires. Garoet, 7 v. Behrein n. Mena el Ahmadl. Groote Beer, 7 v. Southampton n. Rotterdam. Hathor. 8 te Kluluk. Hecuba7 v. Trinidad n. Londen. Heelsum. 7 v. Savanna n. Le Havre. Indrapoera. 6 te Semarang Ivoorkust. 6 v Amsterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarr.evelt, 7 230 m. NW. Fremantle. Kieldrecht, pass. 8 Ouessant n. Antwerpen. Kota Agoeng 6 v. Cow es n. Port Said. Kota Gede, 5 te Soerabaja Krebsla. 6 te Mena el Ahmadl. Katelysia. 7 te Tripolis. Laertes. 7 v. Suez n. Belawan I.emsterkerk, 7 te Bandarshapur. Lissekerk, 6 v. Amsterdam n. Genua. Luna, 7 v. Amsterdam n. Alexandrlë. Liberty Bell. 7 te Mena el Ahmadl. Maiea 7 v. Balikpapan n. Miri. Molenkerk, 7 v. Manilla n. Singapore. Maasland, 7 te Hamburg. Oranje. 7 te Southampton. Pendrecht. 7 te Suez Polyphemus, 6 v. Djibouti n. Suez. Pnns Alexander, 7 te Rotterdam. Prins Maurit*. 7 te Amsterdam. Radja, 5 te Tj. Priok. Rondo. 7 te Singapore. Sarpedon. 8 v New York n. Curacao. Sibajak, 7 te Suez. Slamat, verm. 8 v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg. Stad Haarlem 6 dwars Scilly's n. New York Stentor. 7 te Houston. Straat Mozambique, 8 te Belawan.. Tamo, pass 6 Vlissingen n. Santos, fara 7 te Rottei dam Tero, vertr 8 v Montevideo n. Buenos A!re{. Teiresias, 7 te Newport News. Trompenberg. 7 te Amsterdam. Van Lmschoten, pass. 7 Ouessant n. Le Havre. Van Spilbergen, 7 te Dakar. Waal. 7 v. Alexandrie n. Beyrouth. Wonogiri. 7 te Suez. Waterman, 7 480 m. O.NO. Fayal. IJsei. 7 v. I-mir n Co,.o Zeeland KRL)pass 7 Azoren n. Halifax. Zeeland (SSM), 7 v. Biyth n. Aarhus. Zonnewijk. 7 v. Willemstad n. Italië. Zijpenberg, pass. 7 Balearen n. Savona. KLEINE VAART Adara, verm. 8 v. Londen n. Kopenhagen. Aibergen, 6 v. Tonnay Charente n. Lessables d'Olonne. Amigo, 7 v. Boston te Maassluis. Anna b, 8 v. Rouen n. Dordt. Antilope, verm. 6 v. Londen n. Newport. Appingedam, vertr. 8 v Rotterdam n. Lissabon Audacia, 6 v. Mostyn n. Par. Avontuur, 6 v. Vlissingen n. Avonmouth. Anne S, 6 v. Zaandain n. IJstad. Annie, 6 v. d. Tees te Hamburg. Arctic, 7 v. Rotterdam te Amsterdam. Ardeas, 7 v. Cadiz te Amsterdam. Arienoldus G, pass. 7 Vlissingen n. Birkenhead Astra, pass. 6 Vlissingen n Antwerpen. Atlantis, pass. 7 Kiel n. Hamburg. Alcetas, 6 v. Tanger n. Ceuta. Aeneas, 6 v. Rotterdam n. Le Havre. Ambiorix, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Angeja, 6 v. Rotterdam n. Londen. Atlas, 6 v. Famagusta n. San Fellu. Bree Helle, vertr. 8 v. Londen n. Rotterdam Boreas, 6 te Barcelona n. Savona. Bab T, 6 te Londen. Barendsz, 6 v. Kopenhagen te Hamburg. Berkelstroom. pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Caland, 7 v. Vlissingen n. Nornkoping. Catharina, 7 v. Vlissingen n. Gothenburg. Capricorn. 6 v. Rotterdam n. Londen. Carpe Diem. 7 v. Gefle te Rotterdam. Depa, 6 v. Kingslynn n. Rotterdam. Diligentia, 7 te Dingle. Dollard, 6 v. Aarhus n. Rotterdam. Daviena Goekoop, 6 v. Gooie n. Port Talbot. Deo Pavente, 7 v. Gothenburg te Amsterdam. Diana, pass. 7 Vlissingen n. Londen Domburgh, pass. 7 Burlings n. Casablanca. Eilewoutsaijk, 6 v. Hamburg n. Wick low. Export II, verm. 6 v. Lcttden n. Rotterdam. Eiisa, 7 v. Gent te Rotterdam. Ferocia, 9 v. Middlesbro te Moss verwacht. Fiducia, verm. 6 v. Boston n. Maassluis. Fiat. 6 v. Londen te Rotterdam. Frema, 6 v. IJmuiden te Rotterdam. Flevo (KNSM), 7 v. IJmuiden te Amsterdam. Goote, 8 v. Malaga te Faro. Gaasteriar.d, v. Gooie n. Harlingen. Hast III.6 v. Graveiines n. Londen. Hebe Nobel, 6 v. Rotterdam n. Londen. Heemraadsingel, 6 v. Rotterdam n. Port Talbot Havik. 6 v. Vlissingen n. Zee Helvetia, 8 v. Letreport te Exmouth verw. Jan Kreumer. 7 v. Kingslynn te Rotterdam Jo, 6 v. Kopenhagen n Selzaete. Jonan. verm. 6 v. Lor.der. n. IJmuiden. Jozo. 6 v. Delfzijl n Stockton Joost, 5 v. Antwerpen n. Loriënt. Julia Mary, 7 te Antweipen. June, 7 v. Par te Amsterdam. Kemphaan, 6 v. Foness. n. Hamburg. Korter.aer, 6 v. Brest n. Roscoff. Lucas Bols I. 8 v Hamburg te Cork verw. Lukas M, veim. 6 v. Loden n. Tees. Lacra, 6 v. Stockholm te Norritoping. Leendert b, pass 7 Vlissingen n. Antw. Liberte, 6 te Gluckstad. Maasym N. 6 130 m. O.NO. Rio Grande do Sul. Marcella. veitr. 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Maria Theresia. 6 v. Oporto n. Antwerpen. Maikab, 7 te Selzaete Matthew. 7 v. Billingham te Gooie. Meies N. 7 Hoek v. Holland verw. n. Vlaar dingen. Merwehaven, 6 v. Duinkerken te Casablanca. Monica, vertr. 7 v. Ostende n. Antwerpen. Midsland, 7 v. Grangemouth te Rotterdam. Missouri, 6 v. Schiedam n. Oslo. Mees Cremer, 9 v. Rotterdam te Helsingborg verwacht. Mira, 6 v. Vlissingen n. Antwerpen. Mypuck, 6 te Nykobing. Nassauhaven, 11 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Neeltje b. 6 te La Roehetle. Nieuwehaven, 11 v. Gothenburg te Rotterdam vei wacht. Noorderhaven. 6 v. Rotterdam n Assens. Nyenburgh, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Netta. 6 v. Workington n. Drammen. Nieuwland, 7 v. Leith te Grangemouth. Olivier van Noort, 7 v. Vigo te Antw. verw. Pavo, 5 te Vastervik. Ponto 6 te Gooie. Ponza. 4 v. Hargshamn n. Zaandam. Perregaux, 6 v. Nantes. Poortvliet, 6 v. Vejle n. Hamburg. Phidias, 6 te Bone n. Valencia. Result, 8 v. Hamburg te Garston verwacht. Rapid, 6 v. Amsterdam n. Parijs. Reaita, 7 v. Brunsbüttel n. Ror.neby. Soemba. pass. 6 Lands End n. Ballina. Spes, 6 v. Vlaardingen te Kopenhagen verw. Spaarnestroom. 7 v. Hull te Amsterdam. Spora, 7 te Bavonne. Steven, 6 v. Poole n. Trequier. Texelstroom. 6 v. Liverpool te Amsterdam. T:nda, 6 v. Rotterdam n Londen. Tubo, 6 v. Rotterdam n. Boness. Tyro, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Tilly, 5 te Bayonne. Theano, 6 v. Belfast n. Diogheda. Trio I. vertr. 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Trompmburgh. 6 v. Boston n. Kinslynn. Twee Gezusters. 6 v. Kopenhagen n. Aarhus. Vindicat Atque Polit, vsertr. 7 v. Avonmouth n. Sharpness. Vrouwepolder, 6 v. Rotterdam n. Lissabon. Vryburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. V king. 7 v. Liverpool te Dublin. Volharding, pass. S Bizera n. Beyrouth. Vreae, 8 te Ipswich. Veenemburgh. 7 v. Middlesbro te Rotterdam. Vrouwepolder, pass 7 Vlissingen n. Antw. Westersingel. 8 v. Gent te Antw. verw. Wega, 6 v. Rotterdam n. Londen. Westerdok. 6 v. Londen te Amsterdam. Westersohelde, pass. 6 Lands End n. Rotterdam. Wickenburgh. 7 dwars Kp. Roca n. Duinkerken. Willy, 6 v. Norresundby te Gothenburg. IJsel. pass. 6 Vlissingen n. Le Havre. Zwerver. 7 v. Horsens te Bristol. Zaanstroom, 6 v. Lor.den te Amsterdam. SLEEPVAART Hudson, 8 v. Bremen te Delfzijl. Poolzee, 6 v. Dakar te Rotterdam. Een tiawler De „Gelria" (van Maandag 27 Dec.) loste toch voor de Zaterdagmarkt aangevoerd werden 985 kisten vis, waarvan 650 schel vis, 110 dichte piepers, 80 koolvis, 40 ge stripte wijting, 60 dichte wijting, 30 haring en makreel, 15 diversen en 350 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er twee loggers en wat kleine vaart met 250 kisten schol en 6000 kg. tongen. Wat er komt Voor de Maandagmarkt waren vanmor gen drie trawlers bekend. De trawler „Klaas Wijker" (van Woensdag 29 Dec.) komt met 1010 kisten vis, waarvan 415 schelvis en piepers, 350 radio, 70 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 45 haring, 25 ma kreel, 25 gestripte wijting, 40 dichte wij ting en 200 stuks stijve kabeljauwen; de „Flamingo" (van Woensdag 29 Dec.) met 760 kisten vis, waarvan 350 schelvis, 160 radio, 115 wijting, 60 kabeljauw en gul, 45 zwarte koolvis, 15 haring, 15 diversen en 340 stuks stijve kabeljauwen. Ook de trawler „Abraham" (van Donderdag 30 Dec.) zou thuisstomende zijn. Oudste boten zijn daarna de „Allanwater", „Sumatra", „Postboy" en „Haarlem" (allen van Maandag 3 Jan.). Vandaag in de hal Er was weer wat haring en sinds lange tijd ook wat makreel. De haring deed 17 en de makreel 40 per kist. België was vanmorgen kalm in de markt de Denen boden in België voor volgende week ka beljauw aan tegen 1,per kg. en be taalde voor de regels 76 tot 60 en voor de kisten 100 tot f 106. Grote schelvis ging ook naar het Zuiden; voor 37 tot 38 en grootmiddel schelvis voor 33 tot 37. Binnenland in Kleinmiddel schelvis deed 36 tot 40. pennen 33 tot 35, braad 22 tot 25. Wijting ging weg voor 27, grote gul voor 33 tot 36, middel voor 30 en torren voor 23 tot 22. Schol en tong De schol 3 haalde vanmorgen 26 tot 33. Engeland kocht schol 2 voor 38 tot 45, schol I voor 55 tot 65. zetschol voor 60 tot 68, middel schol voor 50 tot 55 er. grote schol voor 43 tot 45. Lappen deden 4.60 tot 4.20, grootmiddel tong ƒ3.60 tot ƒ3.90. kleinmiddel ƒ3.10 tot 3.20, tong I 2.60 tot 2.80 en tong 2 2.25 tot 2.38. In de Noord In de Noord deed'de „Vios" een trek van 20 manden hoops, de „Van Hattum" een trek van 30 manden hoops, de „Polderman" trekken van 80, 40 en 20 kisten koolvis, schelvis en wijting; de „Sumatra" een trek van 40 manden hoops en de „Thorina" een trek van 30 manden hoops. Logger- en kottervloot Schepen als de KW 169, 107, 26, 108, 125, IJM 204, KW 98, KW 155, 126 en 69 deden gisteren trekken van een tot zeven manden vis en daarbij 15 tot 100 kg. tongen. Binnengekomen IJM 21 Gelria, 213, 202, 241, 206, 249, 240, 4, 8; KW 161 Katwijk III, 85 Huiber- dina Gijsbertha, KW 78 Excelsior II, 21, 92. 35; TX 17, 37; BU 36, 49, 11, 33 (sleepte KW 92 binnen). Vertrokken IJM 1 Tzonne. 57 Medan (Noordzee), 209 Wiron IV. 210 Wiron I, 78; KW 78 Excel sior II, 7 De Arend, 161 Katwyk III ENGELS. Opleiding alle exa. mens, conversatie, emigratie, handelscorrespond. etc. club, privé, dag- en avondles sen. Mej. J. Pool, lerares Engels M O. Bloemendaalse- straatweg 40, Santpoort Stat. Tel. 8458 (K 2560). WERKSTER gevr. voor de Vrijdagmorgen Adres: L. Nieuwstraat 644, IJm.-O. NET PERSOON b. z. a. voor wachtsman, concierge, por tier, controle, of iets derge lijks, oud 45 'jaar, in bezit van rijbewijs. Br. L 3493 KOSTGANGER gevr. Jac. v. Heemskerkstr. 20, IJmuiden. GEDEELTE VAN HUIS op goede stand gevr. d. gepens. echtpaar, hoge huur seen be zwaar. Brieven L 3494. WONINGRUIL. Aangeb. bo ven duplex. IJsselstraat. Ge vraagd Flatwoning. Aanb. Ger.. Doustraat 55, IJm.-O. WONINGRUIL. Aans. te Be- verwiik Flatwoning bev. ka mer. 2 sl.k. woonkeuk.. voor woning gem. Velsen of omg. Brjeven L 3492 WONINGRUIL. Atrb. Rotter- dam-IJmuidert, 4 kamer wo ning beneden. Inl. IJsselstr. 85 I, IJmuiden. Df erhte BELGISCHE PA TATES FRITES en prima vleesrroauetten zo uit de pan. G. Grapendaal. Ve'ser- duinweg 250, I Tmuiden-Oost. Ijspaleis De Beurs SCHAATSEN SLIJPEN vak kundig en op speciale mach. Slijpmachinefabriek ..IJmui den", Bik en Arnoldkade 32. tel. 4329. Ook af te geven bij S. Korver. Lange Nieuw straat en Zwager, Kenne- merlaan. HET NIEUWSTE! Gebakken worstjes. Iets fijns en voed zaam. G. Grapendaal, Vel- serduinweg 250, IJmuiden-O. Ijspaleis „De Beurs". VERF, GLAS, BEHANG en ruime keuze schoonmaakar tikelen. Off. Ralston Dealer Petroleum verkrijgb. Rasch, Huygensstraat 59. Tel. 4209, IJmuiden. WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, electr. gramofoon met platen, lucht bedden, ledikanten en de kens. Eerste IJmuider Ver- huurinrichting Trompstraat 35. Tel. 4273 IJmuiden. TER DEKKING: VI. Reus, gr. Chin, en een Rus. Spar renstraat 5, IJmuiden-O. GRATIS AFHALEN: 6 mnd. oude hond (teefje). Tollens laan 3, Driehuis. OPRUIMING. Moderne tas jes vanaf f 1.75. G. Olden burg, Lagersstraat 14, IJm.O. VOOR LEDEREN KLEDING naar maat G. Oldenburg, La gersstraat 14. IJm.-O. Tel. 5753. De betaling regelen wij desgewenst op prettige wijze met U. Alle soorten SCHAATSTUI-1 GEN voorradig. G. Olden burg. Lagersstraat 14. IJmui- den-Oost. KOUSEN REPARATIE Mevr. Visser, Tasmanstr 4. v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep m 1 uur gereed DageL v. 8.30 vm.—6 u. n m. Tev. Mnd., Woensd en Vrijdav. tot 9 u H. Olivier, Acaciastr. 16. achter Ziekenhuis Spec, rep -inrichting. Ter overname gevraagd in g. staat zijnde GASGEYSER. Brieven L 3491. ACCORDEON te koop ge vraagd 80 of 120 bassen. Moet in prima staat zijn. Br. met opg. van merk en prijs L 3495. STUDIE-PIANO te koop ge vraagd. Tuindersstr. 125, IJmuiden-O. TE KOOP: 1 nw. pooljas en 1 gebr. pooljas, 1 nw. laken regenjas, 1 nw. duff, jekker en 1 nw. colbertjasje, laken. Meervlietstraat 43, Velsen. TE KOOP: herenwinterjas (nieuw) f 45. Tevens moder ne thee wagen z. g. a. n. f 35 Spoed! Tel. 6125. TE KOOP: Philips radiotoe stel in g. staat, tegen zeer bill, prijs, 1 paar nieuwe schaatsen, merk ..Nooitge- dacht". Adres Wijk aan Zeeërweg 158. IJmuiden. Prima HAARDKACHEL te koop. Te bezichtigen Moer- bergplein 23. Na 7 uur. IJm.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11