„Iedereen kon alles uit magazijn meenemen" Veren igingsvaria 1954 een slecht suikerbietenjaar Clowntje Rick Opdracht in Wenen Fraude bij KLM voor rechtbank Rechtbank verhoorde in korte tijd zeventien verdachten vStudietijd Kist met 24 gouden horloges ontvreemd uit de IJmond Bouwbedrijven Magazijn bediende kon geen „neen" zeggen WINTERTIJD is HILVERSUM Zó boeien tl is nu PANORAMA In cockpit van vliegtuig gelaten smokkelwaar? „Ons Genoegen" schoot in de roos „Ze kregen wat ze wilden" Leidster Gezinszorg Voor de kinderen P.v.d.A. groeide sterk in de badplaats Agenda voor Heemskerk Heringa Wuthrich Ongeveer 70.000 ton grond kwam er met de bieten mee FEUILLETON door Anne Duffield ZATERDAG 8 JANUARI 1955 De Haarlemse rechtbank behandelde Vrijdag in drie gedeelten de vrij geruchtma kende affaire van de diefstallen, verduisteringen en helingen welke gedurende een viertal jaren op het terrein van het vliegveld Schiphol hadden plaats gehad. Aller eerst hield men zich bezig met de ontvreemdingen uit enkele magazijnen, vervolgens werd de diefstal van een kist gouden horloges behandeld en tenslotte onderzocht de rechtbank in het openbaar een diefstal van een grote hoeveelheid drank. Er verschenen achtereenvolgens zeventien employé's van de K.L.M. in het verdach tenbankje en tegen de eerste zes eiste de Officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gevangenisstraffen variërend van vier weken met aftrek tot een jaar. Overigens was dit slechts het eerste gedeelte van een grote verduisteringszaak bij de K.L.M., want de Officier deelde mede, dat er eergisteren opnieuw een groot aantal leden van het K.L.M.-personeel was gearresteerd en hij beloofde dat er nog meer aanhoudingen zouden volgen. Deze keer zouden er echter ook hogere ambtenaren voor de rechtbank moeten verschijnen. Gisteren begon de zitting met het verhoor van een viertal brandwachten eerste klasse, die ervan verdacht werden onder meer medicamenten, verband, kof- fie-extract, lotion, lakens, dekens, hele baby-uitzetten, schuimrubber bedden, le- dikantjes, snoepgoed en autoplaids te heb ben verduisterd. Al deze goederen waren opgeslagen in het magazijn „boorduitrus- ting" op het vliegveld Schiphol en volgens hun verklaringen hadden zij vrij toegang tot deze opslagplaats. Ook de bevoorraders en magazijnbedienden M.W. en K.F.H.S. deelden mee, dat er hoegenaamd geen controle bestond op de afgifte van de goe deren. „Iedereen liep het magazijn in en uit," verklaarde er een, „er liepen duizenden mensen de opslagplaatsen binnen. Op het hele vliegveld was het overal hetzelfde". „Er zou zelfs een hele vliegtuigmotor de poort hebben kunnen uitgaan zonder dat iemand het merkte," zei een van de brand wachten. De president, mr. J. P. Petersen, knikte. „U hebt ook nog een flesje lotion gekregen," onderbrak hij toen enigszins abrupt. De veertigjarige magazijnbediende K. F. H. S. uit Amsterdam gaf een wel zeer vreemde verklaring voar zijn gulheid. „Ik kon geen nee zeggen," verzekerde hij de rechtbank. „Als ze me iets vroegen dan gaf ik het altijd. Ik wilde trouwens de deuren van het magazijn afsluiten, maar toen gaf mijn chef mij het bevel om de deuren weer open te doen.Overigens klopte de hele administratie niet", zo vervolgde hij, want de gecontroleerde was meteen controleur." „Er werd dus alleen geteld wat er was," constateerde mr. Petersen, „en dat klopte natuurlijk altijd". Deze verdachte verklaarde voorts, dat er in de magazijnen meer in voorraad was, dan de administratie vermeldde. „Dan was er te weinig weggegeven," stelde mr. J. A. Bletz vast. In zijn requisitoir deelde de officier van Justitie mede, dat er in deze eerste zaken 22 verdachten waren. Enkele moesten in Amsterdam terecht staan en enkele zou den zich nog moeten verantwoorden voor de politierechter in Haarlem. Bovendien waren er enkele zaken geseponeerd, omdat hij niet wilde letten op de diefstallen van flesjes limonade en van taartjes, die aan de lopende band voorkwamen. Overigens waren het, aldus de officier, voor de politie, het parket en de recht- ter-commissaris bijzonder drukke dagen geweest, omdat men het onrechtvaardig achtte de zaken nog langer uit te stellen, waardoor vele verdachten onnodig lang in voorarrest moesten zitten. Overigens meende de officier wel, dat er van een bijzonder ernstige fraude sprake was, waarin de personeelsleden, die hij niet als specifieke misdadigers zag, als in een modderpoel terecht kwamen en steeds verder uitgleden. ADVERTENTIE En waar zou U beter en voordeliger studeren, dan bij Vraagt dus zo spoedig mogelijk ons gratis prospectus. Bekende Schriftelijke Cursus Prakt ij kexamens - M. B. A. H.B. 5. A en B - Staatsexamen en Onderwijzersakte - Mulo A en B De zaak breidt zich uit als een olievlek en het einde van deze affaire is nog lang niet in zicht. Hij juichte het echter toe, dat enkele verdachten bij het verhoor schoon schip hebben gemaakt, waardoor er opnieuw een reeks arrestaties zijn gevolgd, die wij zen op een ernstiger verduisterings-zaak. Het excuus van de K.L.M., dat het zo uitermate moeilijk was om een juiste con trole te houden, wilde mr. Pitlo niet aan vaarden omdat er overal in het land grote bedrijven zijn, die met een enorm aantal personeels-leden werken zonder dat er gestolen wordt. Bovendien meende hü, dat de K.L.M. niet erg kieskeurig was met de personeels- selectie, want enkele verdachten uit de zaak, die thans behandeld wordt, zijn op nieuw in de dienst van het bedrijf getre den. De officier verklaarde tenslotte nog, dat er op het ogenblik een zaak wordt onder zocht, waarbij enkele verdachten zelfs hun huizen lieten* opknappen met het mate riaal van de K.L.M. Bij zijn eis vroeg hij tegen de brand wachten, J., D., S. en K., een gevangenis straf voor de tijd van drie maanden met aftrek van voorarres* wegens opzet-heling. Tegen H. H. J., die in mindere mate aan de fraude had meegedaan eiste hij vier we ken met aftrek en de onmiddellijke in vrij - heidsstelling. Tegen de magazijnbediende S. eiste hij tien maanden met aftrek en tegen W. een jaar gevangenisstraf. De raadsman der eerste twee verdachten M. J. J. en J. F. D., mr. H. J. M. Tonino, beschreef hen beiden als mensen, die nim mer tot dergelijke feiten zouden zijn geko men, indien zij niet „in dit gehele com plex" beland waren. Zij kwamen naar hij zeide langzamerhand in een sfeer, waarin men begon aan te nemen, dat het meene men van allerlei artikelen niet erg was. Daarbij voegden zich dan hun huiselijke moeilijkheden. „Wanneer zij niet in deze omstandigheden zouden zijn gekomen, zou den zij altijd brave burgermensen geble ven zijn", aldus mr. Tonino, die een ge- vangenistraf van drie maanden „heel erg zwaar" noemde, zwaarder dan men vol gens hem na een requisitoir met zoveel begrip voor de omstandigheden zou heb ben verwacht. Hij verzocht de straf te bepreken tot die, welke reeds in voorlopi ge hechtenis is uitgesproken. Mr. B. E van Tijn, die pleitte voor de verdachten H. W. S. en P. K., zeide dat ge zien de vele gelegenheden, die zich voor deden en eigenlijk nog maar weinig ont vreemd was. Het kwam hem trouwens voor, dat ook het idee dat het passagiers- publiek vrijelijk over al dergelijke ser vice-goederen kon beschikken, het perso neel er geheel anders over deed denken en beschikken. Ook hij concludeerde tot een straf gelijk aan het voorarrest en daarbij eventueel een voorwaardelijke straf. Vervolgens kwam mr. F. J. D. Theyse aan het woord voor de verdachten M. W., H. H. J. en K. F. H. S., die zich met na druk afvroeg of het requisitoir niet blijk gaf van een verkeerde beoordeling van een bedrijf als Schiphol. Er bestond naar hij zeide bij de uit- en ingangen wel degelijk controle, doch niet van de K.L.M., maar van de gemeente Am sterdam, waarvan hij toegaf, dat zij niet zeer efficiënt was. Ook de personeels- keuze van de K.L.M. achtte hij niet zo lichtvaardig als het wel eens wordt voor gesteld. Volgens hem kon men hier niet spreken van uitdelingen uit eigener beweging van magazijnbeheerders als W. en S., maar van vragen van mensen die daar kwamen rond lopen, voornamelijk personeel van de Orde- en Veiligheidsdienst. Hij vestigde er de aandacht op dat bij het magazijnperso- neel thuis geen goederen waren gevon den, dat het hier alleen mensen gold, die moeilijk iets konden weigeren. Diefstal van de kist met gouden horloges kon men naar hij zeide W. niet aanreke nen, aangezien de kist, die kennelijk smok kelwaar was, aan niemand meer toebe hoorde. Voor zijn cliënt H. H. vroeg hij on- ADVERTENTIE middellijke invrijheidsstelling, omdat deze ook door maatregelen in het bedrijf reeds zwaar getroffen is en voor zijn cliënten M. W. en K. F. H. S. achtte hij de eisen (een jaar met aftrek en 10 maanden met af trek) treffend hoog tegenover de eisen van drie maanden voor de anderen. Hij bepleitte voor hen een kortere gevange nisstraf en voor het overige deel een voor waardelijke straf „om hen de kans te ge ven, dat zij zeker geen misdadige aanleg hebben, maar oppassende mensen zijn". In raadkamer besloot de rechtbank het verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstel ling van H. H. J. in te willigen. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 20 Januari. Als één van de vele verduisteringen, die Vrijdag voor de Haarlemse rechtbank werden opgesomd in de zaak tegen een aantal leden van het KLM-personeel, kwam telkens een kist met gouden horloges ter sprake van raadselachtige herkomst, die door drie man van een der magazijnen in de cockpit van een vliegtuig aangetrof fen en verkocht was. Deze zaak werd apart behandeld en daarbij bleek dat het hier ging om een kist met 24 gouden horloges, welke alle verkocht zijn voor ruim 125 per stuk. Het feit heeft zich reeds lang geleden afgespeeld. Op een avond in 1954 begaven zich drie leden van het magazijnpersoneel naar een aangekomen toestel om een aan tal goederen daaruit naar het magazijn te brengen. Het waren M. W. die ook reeds in de voorgaande zaak terechtstond, A. F. en F. A. T. Een hunner trof de kist met horloges in de cockpit aan, welke door het drietal werd meegenomen naar het magazijn. Daar voegde zich ook een andere employé, A. B.. bij hen en elk van deze vier eigende zich zes horloges toe. T. kreeg echter na enige dagen gewe tenswroeging en gaf de zes horloges aan W De drie overigen kwamen daarop tot een herverdeling van de horloges: ieder kreeg er nu acht. W. heeft de verkoop van alle horloges op zich genomen. De officier van justitie eiste tegen W. drie maanden hij had tegen hem met het oog op dit feit reeds in de voorgaande zaak „wegens samenloop" een hoge straf geëist en legde hem thans enige andere, minder belangrijke feiten ten laste. De eis tegen A. B. en A. F. luidde vier maanden en die tegen F. J. A. T. eveneens vier maanden, omdat deze ondanks de stem van zijn geweten, die hem de zes horloges deed terugbrengen, niettemin een van de opbrengst van de buit gekocht geschenk had aanvaard. De verdediger van W., mr. F. J. D. Theyse Jr., volstond met datgene, dat hij De uitslag van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zee- se schietvereniging „Ons Genoegen" is als volgt: 1. U. Valkhoff 49 pnt.; 2. B. Schel vis 49 pnt.; 3. J. Valkhoff 38 pnt.; 4. W. Snijders 47 pnt.; 5. J. Schelvis 47 pnt. De R.K. toneelvereniging „Ons Genoe gen" te Heemskerk geeft Zondagavond in zaal Dam een opvoering van het blijspel „Ze kregen wat ze wilden". Ingaande 1 Januari is als leidster van Gezinszorg te Heemskerk aangesteld de maatschappelijk werkster, mejuffrouw Verburg. ADVERTENTIE D»l f voorkomen /.hoe** _veriochle keetp'in catarrh* reeds eerder naar voren had gebracht ten aanzien van zijn cliënt. Hij vroeg de recht bank voorts rekening te houden met de persoon van de verdachte en verzocht de rechtbank W. te veroordelen tot een ge deeltelijke voorwaardelijke gevangenis straf. De verdedigers van B., F. en T., mr. Thyssen en mr. Veenhoven, vroegen zich af of er wel van diefstal sprake was, aan gezien er geen eigenaar van de horloges verschenen was. Beide pleiters verzochten de onmiddel lijke invrijheidstelling van hun cliënten of anders een zo kort mogelijke gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Mr. dr. Pitlo zeide in zijn dupliek, dat er wel degelijk gesproken moest worden van verduistering. De rechtbank wees, na zich in raadkamer te hebben teruggetrokken, de verzoeken tot invrijheidstelling af. De rechtbank zal op 20 Januari uitspraak doen. Prijzen van Vrijdag. Gr. tong 6,005,20; grm. tong 4,504,10; kim. tong 3,703,40; kl. tong I 2,82—2,60; kl. tnog II 2,32—2,28; tarbot I 3,503,20. per kg. Kim. schol 65; kl. schol II 4940; wijting 3421. per 50 kg. Aanvoer van Vrijdag. 11 kisten tong en tarbot, 12 kisten schol, 42 kisten wijting. Totaal 65 kisten. De jongens bleven een hele poos bij Pilon. Ze dronken lekkere chocolademelk en babbelden over alles en nog wat. Pilon vertelde allerlei over de tijd van vroeger, toen hij met de andere Kabouters nog niet in Speelgoedland woonde. Op een ogenblik keek Rick naar buiten, en hij zag, dat het niet meer regende. „Ik geloof warempel, dat het droog is!", zei hij. Ja, hij had gelijk; de regen had opgehouden en het zonnetje kwam alweer door de wolken gluren. „Zoveel te beter", zei Pilon. „Dan komen jullie tenminste weer droog thuis!" Hij liep naar de deur en stak zijn hand naar buiten. Het was droog. „Dan gaan we maar gauw naar huis", stelde Rick voor. „We kunnen binnen zijn, voordat het soms weer mocht gaan gieten!" De capes bleken bij het kacheltje ook weer helemaal droog te zijn geworden; die trokken ze aan, en ze bedankten Pilon voor de gezellige middag en de lekkere chocolademelk. „Wacht even", zei Pilon. „Ik heb nog iets voor julliehier, neem dat maar mee voor vanavond, bij de thee!" Hij pakte een groot stuk koek in een papier en gaf dat a<fn Bunkie. Die goede Pilon! Tijdens de jaarwisselingsbijeenkomst van de afdeling Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid, die in „De Banjaert" werd gehouden, deelde de voorzitter mede dat de afdeling in het afgelopen jaar het aan tal leden met ruim twintig percent heeft vermeerderd. Als spreker trad op deze avond op de heer J. Thomas uit Beverwijk, die eerst een terugblik wierp over 1954, dat politiek gezien een belangrijk jaar is geweest. In de nationale politiek heeft het mandement een hoofdrol gespeeld en in deze omgeving was de ontwikkeling van het plan-IJmond het belangrijkste. De heer Thomas voorspelde dat ook dit jaar veel te gebeuren staat en hij wekte de leden op ook in 1955 pal te staan voor de beginselen en bepleitte een grote pa-1 raatheid. Voor de verkiezingen in 1956 en 1958 zag spreker grote kansen in Bever wijk, het is dan echter nodig dat ieder lid zijn steentje bijdraagt, aldus de heer Thomas. Op deze avond werd door de toneelgroep Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een opvoering gegeven van het spel van Herman Heyermans „Brief in de schemer", dat met grote aandacht door de talrijke leden werd gevolgd. Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Zet 'm op, George". ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Het is voor de industrie noch voor de boer een goed suikerbietenjaar geweest. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft pas toen het nieuwe jaar al enige dagen oud was haar campagne kunnen af sluiten met cijfers, die zeer ongunstig af steken tegen die van vorig jaar. De „Holland" heeft dit jaar 190 millioen kg bieten verwerkt tegen vorig jaar 200 millioen, maar toen kon men nog vóór de Kerstdagen aan het schoondraaien begin nen. De grootste handicap vormde dit jaar evenwel de enorme grondvoorraden, die tegelijk met de bieten aan de fabriek kwa men. Vorig jaar had men het lage per centage tarra van 12 (tegen normaal 16); nu kwam men tot 32. Het gemiddelde tar- ra-percentage over het gehele land be droeg ongeveer 25. Vooral door de grote partijen grond, die in de spoelgoten terecht kwamen, kreeg men te kampen met vertragingen, doordat keer op keer de klei neersloeg en zelfs met de sterkste stralen water niet weg te krij gen was. Nadat men in de eerste weken van de campagne door de zware regenval moeite had gehad met de aanvoer, zodat men pas enige weken na de opening op volle kracht kon werken, kreeg men in het verdere ver loop de moeilijkheid, dat men de grond niet weg kon krijgen. In het grote grondreservoir achter de fa briek ligt thans ongeveer zeventigduizend ton kleigrond, voornamelijk uit de omge ving, die men in de komende maanden zal gaan opbaggeren en terugspuiten in de polder. En wat de bieten zelf aangaat, het sui kergehalte was dit jaar gemiddeld slechts even boven de 15 tegen vorig jaar 16,2 Het gemiddelde over het gehele land was 15.45 hetgeen een suikerpro ductie gaf van bijna 400.000 ton. Het ge- 39) „Ik zou 't graag doen, maar ik heb af gesproken met Anna". Anna had die middag een speciale uit voering bij haar muziekleraar en ze zou Kim, na afloop, ontmoeten in hun stam café. „Er is geen enkele reden, waarom Anna ook niet mee zou gaan", zei de kolonel. „Des te beter, als ze 't doen wil. We kun nen een bloemetje voor haar kopen en ze zal enige tijd nodig hebben om een keuze te doen. 't Geheel zal er des te natuur lijker door lijken. Al deze voorzorgen lij ken je misschien overdreven", voegde hij er aan toe, „en wellicht zijn ze negen van de tien keer overbodig". Maar 't is juist die tiende keer, waarop je moet letten: 't Is hoe dan ook verstandiger om met onze contact-persoon te spreken, terwijl ze met haar handelde bezig is, dan haar hier te laten komen. Ze is éénmaal bij juffrouw O'Shea geweest, dat was nodig, omdat er véél te bespreken viel. maar als regel ver mijden we het". Anna zat aan hun „eigen" tafeltje te wachten, toen de twee mannen het restau rant betraden. Toen ze de kolonel zag, kwam er een opgewonden glans in haar lichtbruine ogen. Ze gaf de beide mannen een hand en zei tot de kolonel: „Wat fijn u te zien! Bent u Kim toevallig tegen het, lijf gelopen of had u een afspraak met hem gemaakt?" „Kim kwam toevallig bij me binnen lopen, toen ik op het punt stond naar de Michaeler Platz te gaan en ik vroeg hem, mij te begeleiden. Als je er voor voelt, zou ik 't prettig vinden, als je ook meeging. Het is een mooie avond, zonder wind „Ik ga graag mee", antwoordde ze. „Gaan we nu dadelijk?" Ze wilde opstaan van haar stoel. „Nee, nee, we drinken hier eerst wat". „Ja, natuurlijk, laten we eerst wat ge bruiken". Er was een blos op haar wan gen gekomen, omdat ze besefte dat ze zich te veel had bloot gegeven in haar bereid heid om onmiddellijk mee te gaan. „Hoewel ik zelf zoveel koffie met slag room heb gedronken, dat ik nergens meer zin in heb", voegde ze er aan toe. De man nen bestelden bier en na een poosje wan delden ze op hun gemak naar Kim's auto, die bij het restaurant geparkeerd stond. Ze reden naar het begin van een smalle straat, die op de Michaeler Platz uitkwam. Langzaam slenterden ze vandaar het grote plein op. Er waren veel mensen, die heen en weer flaneerden. Militairen in uniform met hun meisjes, burgers van verschil lende nationaliteit en Oostenrijkse bui tenmensen, die ter gelegenheid van de Kerstvacantie een bezoek aan de grote stad brachten. In de grote St. Michaelskerk was een dienst aan de gang en door de deuren, die regelmatig open en dicht gingen, drongen flarden van muziek naar buiten door. Er heerste een echte vacantie-stemming on der de mensen en de straathandelaars de den goede zaken. Ze stonden terzijde van de katnedraal, de sinaasappelverkopers, de vrouwtjes met wanne, gepofte kastanjes en de bloemenvrouwen met kleurrijke manden. Anna en haar begeleiders kochten een zak warme kastanjes en slenterden tussen de menigte voort. Na een poosje zei de kolonel: „Wat zou je van een boeketje bloemen zeggen, Anna?" „Ik zou dat bijzonder op prijs stellen", antwoordde het meisje, als was het een van buiten geleerd lesje. „Kijk, die daar.Ze wees op één van de bloemenvrouwen. Terwijl het meisje, bijgestaan door een glimlachende Kim, een keuze trachtte te doen, sprak de ko lonel op gedempte toon met de bloemen verkoopster. „Is ze op de hoogte gesteld?" „Ja". „En stemt ze toe?" „Ja. Maar er werd gerapporteerd, dat ze thans over haar zenuwen is van vreug de. Ze moest eerst tot rust komen, voor dat iets ondernomen kan worden". „Geen kans, dat ze met de volgende groep al meekomt?" „Nee, maar wel is er hoop. dat ze met de daarop volgende mee kan komep. Ik verwacht definitief bericht binnen twee weken". „Ik neem, geloof ik, zelf een bloem voor mijn knoopsgat", zei de kolonel, zich weer tot Anna en Kim wendend. „For rest mag ik jou er ook een aanbieden?" „U kunt geen bloem op een overjas dra gen. sir!" zei Anna lachend. „We zullen ze in onze zak stoppen en thuis opsteken", antwoordde de kolonel. „Heb jij al een keuze gedaan, Anna?" De kolonel betaalde voor de bloemen en langzaam wandelden ze verder. „En wat is 't nieuws?" vroeg Anna op gedempte toon. „Men heeft haar op de hoogte gesteld". „Enkomt ze?" „Ja, maar helaas niet zo spoedig als we gehoopt hadden. De schok, d.w.z. de blijd schap in dit geval, was te veel voor de arme vrouw. Ze is op het ogenblik niet in staat om de poging te ondernemen, maar men hoopt, dat 't over een dag of veertien wel mogelijk zal zijn. Het is jammer, aan gezien er thans binnen enkele dagen een groep over de grens gebracht zal worden. Maar er is niets aan te doen!" Dit paste precies bij het beeld, dat Kim zich inmiddels van de aartshertogin Tanya had gevormd: natuurlijk moest ze op het critieke moment een instorting krijgen! Een onmogelijke vrouw. Anna zuchtte. „Die arme, lieve tante Tanya! Maar in ieder geval gaan we voor uit en hebben we thans iets om naar uit te kijken". „Inderdaad gaan we vooruit. We moe ten nu de rest overlaten aan hen, die aan de andere kant werken Onze taak d.w.z. de jouwe is afgelopen, 't Is nu alleen nog een kwestie van geduld". ,,'t Is thans zaak Anna zo spoedig mo gelijk uit Wenen weg te krijgen", dacht Kim bij zichzelf. „Elk uitstel betekent ge vaar voor haar Hij vroeg: „Hebt u er enig idee van, sir, wanneer deze hele geschiedenis afge wikkeld zal zijn?" „Precies kan ik dat natuurlijk niet zeg gen. Er spelen zovele factoren een rol. Doch met enig geluk is alles in drie we ken voor elkaar". „Ik vermoed dat 't geen zin heeft u te vragen, hoe een en ander in zijn werk zal gaan". „Hier kan ik je daarover niets vertel len, laten we teruggaan naar de wagen". Ze wandelden de smalle straat weer door en stapten in de daar geparkeerd staande auto. En terwijl Kim langzaam reed, legde de kolonel de methode uit, welke toegepast zou worden in het geval van de aartshertogin Tanya en de groep, die haar zou vergezellen. Ze zouden reizen vermomd als boeren, ieder afzonderlijk langs een eigen route, welke voerde naar een gemeenschappelijk punt van samenkomst. Vandaar zou het gezelschap van de ene vertrouwensman naar de andere overgebracht worden om tenslotte de grens over te steken en de Britse zóne te bereiken. Het gevaar lag vooral bij de Hongaarse grenswachten. Het De bedrijfsresultaten in de Kalkzand-* steenindustrie in het afgelopen jaar waren in het district Haarlem niet onbevredigend, maar hadden stellig nog beter kunnen zijn, indien niet het aantrekken van fabrieks- personeel zulke grote moeilijkheden had opgeleverd, aldus de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koop handel te Haarlem. De zuigkracht van werken in de om geving van IJmuiden, hoofdzakelijk de tunnelbouw, welke blijkbaar in een feite lijk overspannen tempo moeten worden uitgevoerd, is groot gebleken en zal dit voorshands ook wel blijven, uiteraard ten koste van hier gevestigde industrieën. Het loslaten van de loonbeheersing zou onder deze omstandigheden ook niet ba ten. Er moet rekening gehouden worden met de wat verwonderlijke situatie, dat er meer werk te doen valt, dan waarvoor men mensen beschikbaar heeft. Daar overigens de export onaangetast moet blijven, zal noodzakelijk op man kracht bezuinigd moeten worden en de binnenlandse taak. Het slechte weer heeft de bouwactiviteit belemmerd; was dit niet het geval ge weest, dan zouden de spanningen op de arbeidsmarkt vermoedelijk nog aanzien lijk groter zijn geweest. Schildersbedrijf Het jaar 1954 was in deze branche een zeer behoorlijk jaar en vooral door de bouw van nieuwe woningen in Haarlem en Omstreken was er genoeg werk aan wezig. De hoge lonen, welke in de nieuwbouw betaald worden, zuigen een zeer groot aan tal schildersgezellen daarheen. Veel onderhoudswerk kon niet uitge voerd worden, daar geen geschikt perso neel hiervoor beschikbaar was. Het slechte weer remde ook zeer ernstig het buitenschilderwerk, waardoor de be- drijfsuitkomsten zeker in grote mate ge schaad zullen zijn. De 20% subsidie-regeling, ingaand 15 November, bracht echter enorm veel werk aan de markt, zoveel, dat de regering thans de subsidie-regeling heeft stopgezet; er waren geen werkloze schildersgezellen aan de Arbeidsbeurs ingeschreven, zodat er geen aanleiding meer bestond om de subsidie-regeling toe te passen. Houthandel Het jaar 1954 kan, wat de marktontwik keling voor het artikel hout betreft, met uitzondering van de laatste maanden, een zeer rustig jaar genoemd worden. De markt was vast voor wat het noorde lijk hout betreft, met slechts op het einde van het jaar een neiging tot stijgen. Een ander aanzien had de markt voor Midden- Europees naaldhout, waarvan tegen het einde van het verslagjaar de voorraden in de productielanden vrijwel uitgeput wa ren, terwijl een levendige vraag bleef be staan. Dat één en ander gepaard ging met een belangrijke prijsstijging, spreekt van zelf. Reeds vroeger werd gewezen op het gevaar, gelegen in een te hoog prijspeil van het artikel hout; waar echter veel vervangingsmaterialen evenmin aan een prijsstijging hebben kunnen ontkomen, is het gevaar van die zijde niet groter ge worden. Daar toch de geïnvesteerde som men in de houtvoorrSden zeer groot zijn en het debiteuren-risico lang niet -denk beeldig; laat de te behalen winstmarge tengevolge van de scherpe concurrentie wel eens te wensen over en zullen de re* sultaten, ondanks gunstige marktvoor- waarden, over het algemeen niet kunnen bevredigen. Veel hout, dat vroeger in het seizoen verscheept had moeten worden, komt dit jaar tengevolge van de stakingen in Enge land en daarmede gepaard gaand gebrek aan scheepsruimte eerst laat in het aan- voerseizoen aan, wat tijdelijk wel eens on gerief veroorzaakte en de kans, het hout droog binnen te krijgen, deed verminderen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers qp Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. wicht van de bieten was door de uitzon derlijk slechte weersomstandigheden van de afgelopen zomer ook al uitzonderlijk laag. Men kwam in Halfweg nauwelijks aan de 800 gram per biet gemiddeld ge wicht, tegen normaal 1.000 gram. Over het gehele land was het gemiddelde onge veer 740 gram per biet. Al met al kan men zeggen, dat het ver loop van de suikerbietencampagne door het slechte weer van de afgelopen zomer slecht is geweest, slecht om de minder goe de kwaliteit van de bieten, slecht ook om de uitzonderlijk bemodderde toestand, waarin het product aan de fabriek moest worden geleverd. In de eerste plaats heeft dit de cam pagne zeker een week, wellicht veertien dagen, langer doen duren dan de aange voerde hoeveelheden wettigden, maar daarnaast is de slijtage aan de installaties veel groter dan na een normale verwer kingsperiode. grensgebied lag vol landmijnen, maar iemand, die de streek goed kende, zou hen veilig langs de gevaarlijke punten heen leiden. En een zeer gunstige factor vormde het feit, dat verscheidene grenswachters zelf tot de geheime organisatie behoorden en verbitterde vijanden van het rode regiem waren. Ze riskeerden hun leven om medeslachtoffers van het gehate systeem de grens over te smokkelen. „Dus zó gaat 't in zijn werk", zei Anna langzaam. „Ik had me er eigenlijk geen duidelijke voorstelling van gemaakt. Er is dus al het mogelijke gedaan om hen ter zijde te staan, maar zelf moeten ze moed en wilskracht opbrengen „Inderdaad! Eén fout of paniek, nadat ze op pad zijn gegaan, kan catastrofale ge volgen hebben". „Geen wonder dus, dat mijn tante er tegen opziet. Maar thans heeft ze moed gekregen door mij! Ze zal doorzetten, om dat ze weet dat ze mij hier zal vinden!" De Kolonel, die achter in de auto naast het meisje zat, drukte even haar hand. „Jouw moed zal beloond worden, lieve kind!" „Ik ben helemaal niet bijzonder moe dig geweest. U weet, dat ik 't eigenlijk allemaal als een spannend avontuur be schouwde". Ze ging voort met hem vra gen te stellen, hoe een en ander uiteinde lijk geregeld zou worden. „Lavvy en ik zouden eigenlijk degenen moeten ziin, die haar hier ontvingen", zei ze peinzend. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6