Bergen heeft geen trek, maar eens trekken de bergers VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE GISTERAVOND BEWOOG DE KATINCO Draglines, schroef, de winch, pompen en slepers, maar toch onberekenbare factoren genoeg Beverwijkertje van veertien speelde „schaak van zijn leven Parijs proclameert vertrouwen in zijn economische toekomst Gevaren voor de cultuur beangstigend Liberalisatie percentage omhoog tot 75 Bergen en het beeld DINSDAG II JANUARI 1955 Watersnood in Griekenland, sneeuwstorm in Scandinavië De mens en de techniek B er gen? Een spel van onzekerheden ,Jk verkoos de vrijheid Na stage van drie jaar: practijk-examen voor advocaten Scheepvaart ALS EEN VERKLEINDE UITGAVE van de haar noodlot tig geworden storm jaagt een stijve bries pal uit het Zuiden over het Bergense strand, waar de „Katinco" nu bijna vier weken geleden haar achtendêrtighonderdmillioen kilo heeft neergezet. De sliert vuile rook uit de schoorsteen slaat plat tegen de branding, die als een wazige, witte veeg in de woe lige zee uitloopt. De draglines, twee kleine driftige gravertjes aan de voet van de Liberty een van de laatst-gebouwde, bouwnummer over de 200Ó happen in het zand en een speelgoed-tankautotje pompt een paar ton dun-vloeibare die selolie naar boven: om de vuren brandende te houden. „Stoom op de ketels" is de eerste voorwaarde voor een ge slaagde berging, weten ze bij Wijsmuller en als er eens on verhoopt een ketel mocht doven, is die met de veel dikkere brandstof van de „Katinco" zelf moeilijk weer op gang te branden: als veiligheidsmaatregel is er dus gistermiddag dun ne olie naar boven gejaagd. ATHENE (Reuter) Militairen brengen tweeduizend mensen in veiligheid, die door overstromingen in Noord-Griekenland, waar reeds zeven personen verdronken, zijn geïsoleerd. Thracië en Macedonië zijn de twee zwaarst getroffen gebieden. In een Tnraeisch dorp stortten zeventig huizen tengevolge van de overstromingen in. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval en dooi. West-Zweden en Denemarken zijn ge troffen door een zware sneeuwstorm met windsnelheden van negentig kilometer per uur. Alle luchtverbindingen werden ver broken en het verkeer te land ondervond ernstige hinder. In Denemarken kwamen twee mensen om het leven. Ook in Enge land heerst noodweer. Voor de schaak-gongwed strijd, die de dagelijkse gang van zaken in Bever wijk onderbrak, waren haast alle spelers van het monster-tournooi te van gen geweest. Veertien groe pen van vier spelers had den zich aangemeld, toen de wedstrijdleiding, die in handen was van de heer J. van Dijk, om halfnegen het sein gaf voor de aanvang: de eerste klap op de gong. Er heerste een genoegelijke sfeer onder het lintenbalda kijn en de meeste belang stelling concentreerde zich toch weer op de buiten landse meesters. Dit soort wedstrijden heeft een heel andere sfeer, dan het nor male tournooi: meester Pil- nik, een en al gemoedelijk heid speelde tegen een Be- verwijks joch van nauwe lijks veertien lentes. De knaap deed kennelijk zijn best en als hij dan door zijn tegenstander clandestien werd geholpen straalde hij uitbundig, alsof het knappe zetje aan zijn brein ont sproten was. Na de tweede ronde kwamen de cracks naar voren en tegen half twaalf kon de tournooilei- ding overgaan tot de uit reiking van de vele fraaie prijzen. De schaakgoden verdeelden hun gunsten gisteravond als volgt: Czer- niak 8'A uit 9; Djaja 7% uit 9; Perez 7l/t uit 9; v. Geet VA uit 9; Mollerovic 7 uit 9; Goriz 7 uit 9; Diett 6'/« uit 9; Wozic 6 A uit 9; dr. Bergsma 6'/* uit 9; Mart- haler 6 uit 9; Klaeger 6 uit 9; Novae 6 uit 9; Strenger» 6 uit 9. De paar mensen, die aan het onherberg zame strand achterblijven, als twee nonnen rnet hun verwaaide kinderschare vluchten voor de barre, met hagel en regen door spekte zandstorm, kruipen achter de tank auto of de draglines, want de straffe Zui denwind is geladen met een roffel van ge mene spelden, die het verblijf daar beneden niet plezierig maken. Beweging Meneer G. v. d. Vuurst, Wijsmullers di recteur, heeft het er een tijdlang uitgehou den en is tenslotte eens onder het schip gaan kijken om te zien of er wellicht wat beweging in was gekomen, maar omstreeks vier uur zat die Katinco nog als een huis in het binnenzeetje, dat de draglines rond haar kiel hadden uitgegraven. Om een uur of zes kwam er voor het eerst sinds de 22e December, toen de uit lopers van de orkaan de Katinco een laatste zet hoog op het strand gaven, een lichte beweging in de stomer: een eerste, haast onmerkbaar voorteken van de naderende vrijheid. Die weken, misschien maanden in de toe komst ligt, maar die er komt, ook voor dit grootste schip, dat ooit op Hollands kust is geworpen. Het lood wees bovendien op winst wat de slagzjj betrof: van 14 tot 7 gra den: de Katinco was rechter gekomen, zeven hele graden. Slechter Toen de in ballast varende Panamees in de vroege ochtend van de 22e December de banken werd overgetild, leek hij niet zó slecht te zitten, met het achterschip naar zee en niet zo ver als nu. De uitloper van de orkaan heeft echter het laatste geniepige zetje aan de 3800 ton gewicht gegeven en daar zagen de Bergenaren bij het schemeren van de nieu we dag hun onverwachte, maar toch wel welkome gast: 7200 ton scheepsruimte te gelijk met de Kerstdagen voor de deur kan slechts gunstig zijn voor allen, die met het HORECAF-bedrijf van doen hebben. Wat gebleken is. De belangstelling is wat geluwd, maar zolang de nonnetjes nog durven komen op een stormachtige, koude Maandagmiddag, heeft de Katinco nog niet alles aan impor tantie ingeboet. Voorraden er aj Om een uur of drie hebben snijbranders een mooi, rond gaatje in de stuurboords huid gebrand, om de slang van de tank auto door te laten: bergers moeten zich weten te behelpen en als gisteren de gang- wa-, die de ietwat geciviliseerde maar niet temin zeer steile toegangspoort tot het ge strande schip vormt, onbereikbaar was ge worden door het opkomende water en de inmiddels gegraven geul, hadden ze rustig het whippertoestel weer gebruikt om de communicatie met de wal te onderhouden. De whipper, die overigens toch al goede diensten heeft bewezen, want gistermiddag zijn verscheidene kisten hoog door de lucht naar de duinenrij gehaald, omdat de over tollige schecpsvoorraden er af moesten. De zes Grieken, die na de terugreis van de rest der bemanning op het schip achterbleven en hun tijdelijke collega's-„opvarenden", een 23 mensen van bureau Wijsmuller on der kapitein M. de Koe, hoeven inmiddels niet te vrezen voor een spoedige rantsoene ring: de pantry houdt het nog wel een maand of wat uit. Onberekenbaar Tijdens een ledenvergadering van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Partij van de Arbeid, welke Maandagavond in het Hervormd Jeugdhuis werd gehouden, sprak de heer H. Brits over „De mens en de techniek". De heer Brits, die zijn uiteenzetting ge baseerd had op publicaties van prof. Polak, zeide dat cultuur de structuur van een volk kenmerkt, zoals kunst, techniek, godsdienst etc. Hij wees op de cultuurverschillen in de oudheid, b.v. tussen Grieken, Romeinen en Joden. Wat echter benauwt, is dat alle vroegere cultuur ten gronde is gegaan en zo ook heden de Westerse cultuur ten on der dreigt te gaan, aldus de heer Brits. Er is sprake van cultuurverval en geestelijke armoede en een der oorzaken hiervan zou de techniek kunnen zijn. De techniek dient om de mens alle mogelijke comfort en vooruitgang te bezorgen en heeft dit ook inderdaad gedaan. Uit vroegere geschrif ten is gebreken dat de geestelijke gesteld heid van de mens in die tijd minstens even goed was als nu. Aan de ene kant biedt de structuur van de techniek de mens grotere ruimte en hogere welvaart, maar aan de andere kant leidt zij zeer zeker tot ver vlakking, aldus de heer Brits. Hij toonde aan de hand van voorbeelden aan dat de werkelijke kunst, het „werke lijke levensbestaan" voor een groot deel is verdwenen. Hij wees voorts op het pro bleem van de jeugd, die schijnbaar door niets meer te binden is. Bovendien kan de „vermodernisering" in de techniek, waar van de heer Brits enige aardige voorbeel den aanhaalde, leiden tot een teveel aan arbeidskrachten. Tot slot wees spreker op onderzoekingen in Amerika waaruit bleek dat als men be langstelling voor de mens als zodanig toont, zijn capaciteiten groter worden. Vooraf werden de voorstellen ter be handeling in het op 22, 23 en 24 Februari in Leiden te houden congres besproken. Meneer v. d. Vuurst geeft liever geen di rect antwoord op de vraag, of deze knaap er subiet en binnen afzienbare tijd af komt. Er spelen te veel onberekenbare factoren mee in het bergingswerk en deze directeur is te zeer zeeman gebleven, dan dat hij de zekerheden van de landrot wenst over te brengen op dit karwei. De „Katinco" hangt weliswaar op twee ankers, die ver in zee zijn uitgebracht en de winch staat onder stoom, maar wie zal zeggen of de trossen het houden als er straks getrokken wordt op de lieren? Als de draglines diep genoeg hebben ge- graven, om het onderspoelende water de kans te geven beweging in het schip te brengen, zou de schroef achteruit kunnen slaan en aldus een paadje voor de kiel kun nen uitwoeien. Maar wie zegt, dat dit lukt? Er is nog een derde troefkaart: de zand- pomp. Een buis naar de bank zou met wa ter zand kunnen aanzuigen en aldus een geul kunnen maken. Maar wie zal voor spellen En dan de slepen nog Niettemin wil hij wel even verder rede neren strikt theoretisch dus. „Tegen de tijd, dat het schip bjjna vlot is, kunnen de sleepboten ook nog eén handje helpen." „Welke?" „Als de Noordholland net in de buurt is, de Noordholland. Of an ders de Cycloop en de Nestor en de Sten tor, de Hector en ga het rjjtje IJmuidenaren maar na". De Noordholland kan ook best niét in de buurt zijn, want die vertrekt dezer dagen uit de „oksel" van de Golf van Biscaje naar de nieuwe wereld om een tanker naar de sloper te brengen. We houden hem er echt niet voor vast". Waar een wil is.... Bergen is een vak vol ongewisse zaken. Toen de Frameggen op de Hondsbosse kei en ramde, zijn er ook pessimisten geweest, die de tanker daar een zekere dood voor spelden: een gat in de dubbele bodem waar makkelijk een landhuisje door kon. Maar Wijsmullers schepen hebben hem er triom fantelijk toch afgehaald. De Katinco heeft een gat bij tank 1. Hij zit vèr omhoog. Met wat water er onder, wat gunstige wind en een beetje stil weer om de voor bereidingen te treffen (en liever geen vorst, omdat er dan het een en ander bevriest), kè.n het lukken. Het kan ook niet lukken. Dat is bergen. Bergen kijkt inmiddels argwanend naar de bergen zand, die bij dit bergen verzet worden en hoopt stilletjes dat het voor lopig niet lukt. Meneer v. d. Vuurst zegt het niet te weten. Maar de kansen staan honderd tegen één? We zouden het wel zeggen. Tenslotte ligt er aan sloopwaarde alleen al een half millioen ijzer op het strand. En is er nog nooit een schip op het strand blij ven zitten, dat de bergers er werkelijk af wilden halen. J, F. (yan onze correspondent in Parijs) wB -*& V In een bijzondere persconferentie heeft de minister van Financiën en Economie, Edrrar Faure, met een zekere ophef bekend gemaakt dat Frankrijk van heden af zijn buitenlandse handel voor 75 percent van de invoerbelemmerincen bevrijden zal. Frankrijk kwam in Europa tot dusverre met -65 percent achteraan, maar blijft niet temin nog met vijftien percent onder het vereiste minimum-peil van negentig per cent, dat de Organisatie voor Eurooese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) al geruime tijd geleden heeft voorgeschreven. De mededelingen van minister Faure komen in een speciaal licht te staan -door de publicatie van een uitvoerig rapport, waarin de O.E.E.S. drie dagen vóór haar ministerszitting, die Donderdag en Vrijdag te Parijs wordt gehouden, verschillende Europese landen, en Frankrijk in het bij zonder, een nieuwe portie harde noten geeft te kraken. In dit lijvig document worden de achttien landen, die tezamen zeventig percent van de wereldhandel be heersen, duidelijk te verstaan gegeven dat het uit moet zijn met alle slimmigheden, waarmede zekere aanbevelingen van de or ganisatie stelselmatig worden ontdoken. Een van die middelen tot ontduiking is een bepaalde vorm van overheidssteun aan de export, die in feite neerkomt op een gecamoufleerde devaluatie van bepaalde sectoren van de economie, waarvan het buitenland geen profijt kan trekken. Frank rijk had dit systeem uitgevonden en tot vandaag gevolgd met de bedoeling zijn on vermogen te maskeren de eigen economie dusdanig te organiseren, dat de vrije con currentie met het buitenland zou kunnen worden hersteld. Deze gebruiken heeft de O.E.E.S. op aan dringen van Groot-Brittannië en Duitsland openlijk aan de kaak gesteld en Frankrijk heeft plechtig moeten beloven uiterlijk De cember van dit jaar bepaalde dubbelzin nige vorm van steun aan zijn exporteurs stop te zetten. De minister van Openbare Werken, Chaban-Delmas, die de Franse toeristen-industrie al een soortgelijke over- heidsssteun in het vooruitzicht had gesteld, heeft deze belofte, op bevel van zijn col lega Faure, schielijk moeten inslikken. Er zijn tekenen die er op wijzen dat Frankrijk in het Chateau de la Muette op nieuw naar de bank der beschuldigden zal worden verwezen. Maar Faure, die boven dien advocaat is en niet gauw om argu menten verlegen zit, kan niet alleen op ver zachtende omstandigheden maar zelfs op hoopgevende vooruitzichten wijzen. Zijn achttien-maanden-plan heeft onge twijfeld vruchten afgeworpen, want Frank rijk is, zoals de minister vaststelde, binnen één jaar van de laagste debiteurplaats op geklommen tot een na de hoogste crediteur plaats. Bovendien zal Faure er aan kunnen her inneren dat Mendès-France zich na zijn terugkeer uit Italië, met de hervorming van de economie zal bemoeien. Met de beslissing daags voor de komen de O.E.E.S.-zitting het liberalisatie-cijfer van 65 op 75 te brengen, wil Frankrijk het vertrouwen in zijn toekomst proclameren in de hoop met gelijke munt te worden be taald. (United Press) Het ministerscomité van de Raad van Europa en de Hoge Auto riteit van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap zullen Zaterdag in Parijs een gemeenschappelijke zitting houden. Het zal de eerste gedachtenwisseling zijn tussen het hoge gezagsorgaan en vertegenwoordi gers der regeringen van alle tot de raad behorende landen. cVa de ontdekking van een geheime telefoonverbinding tussen West- en Oost-Berlijn heeft de West-Berlijnse PTT besloten 90 kabels met 5000 telefoonlijnen naar Oost- Berlijn door te snijden. Een beeld van een welbekende plaats in Berlijn. Bij de Brandenburger Tor, in de buurt van de zónegrens, zijn PTT-specialisten aan de kabels bezig. Schraal Er waren vandaag een paar scheepjes aan de afslag met 80 kisten vis. Grote tong haalde f 3.80 tot f 3.55, grootmiddel f 2.90 tot f 2.95, kleinmiddel f 2.75 tot f 2.70, tong 1 f 2.55 tot f 2.45 en tong 2 f 2.25. Schol 2 haalde f 40 en schol 3 f 33. Niet gevist De loggervloot heeft gisteren niet kunnen vissen. Het v/as slecht weer. Vanmorgen was het stormachtige N.W. wind en om de districten Fladdengronden en Doggersbank harde N.N.W. wind Besommingen Maandag maakte de „Abrah,am" voor een reis van 11 dagen f21.500;; de „Klaas Wij- Ker" voor een reis van 12 dagen f 21.500 en de „Flamingo" voor een 12-daagse reis f19.400. Binnengekomen IJM202 241 213 249. Het beeld van de musicerende student, dat het Nederlandse Studenten Orkest eind vorige week als dank voor de gast vrijheid aan het gemeentebestuur van Bergen heeft geschonken, bleek naar matineuze bewoners van dit schilderach tige dorp Maandagmorgen tot hun ont steltenis bemerkten uit de tuin van het dorpshuis, waar het was geplaatst, te zijn verdwenen. Er stond nog slechts een bord met de wrange opmerking: „Ik verkoos de vrijheid". De gehele ochtend hebben leden van het interacademiale orkest, dat zich onder leiding van Jan Brussen in de Ruïnekerk van Bergen op zijn jaarlijkse tournée door Nederland voorbereidt, samen met de ge meentepolitie en de burgerij naarstig naar het verdwenen monument en de dader(s) gespeurd. Men boekte in de loop van de dag enig succes. In de vrij dichte bebos sing bij de verlaten muziektuin, waarin zomers wel concerten worden gegeven, stond het eenzame beeld, onttrokken aan het zicht vanaf de langs de muziektuin lopende Eeuwigelaan. Men heeft het daar voorlopig laten staan. Het beeld is dus terecht, doch van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. Op de vergadering van het college van afgevaardigden van de Nederlandse Orde van Advocaten te Utrecht op 8 Januari is met bijna algemene stemmen een door de algemene raad voorgestelde verordening aangenomen, waarbij aankomende advoca- Vertrokken IJM249, 241; KW161 Katwijk III, 91 Ali- da; 85 Huiberdina Gijsbcrtha; SCH135 Cor nelia Maria; WR34. Wat er komt Voor de Woensdagmarkt komen aan drie trawlers. De „Haarlem" (van Maandag 3 Jan.) voert aan 830 kisten, waarvan 330 schelvis, 160 gul en blanke koolvis, 130 zwarte koolvis, 20 haring, 50 wijting, 40 makreel; de „Allanwater (van Maandag 3 Jan.) 850 kisten vis, waarvan 365 gestripte schelvis, 65 dichte piepers, 110 gul en ka beljauw, 130 koolvis, 10 wijting, 140 haring, 15 makreel, 15 diversen en 120 stuks stijve kabeljauwen en de „Postboy" (van Maan dag 3 Jan.) met 675 kisten vis, waarvan 260 schelvis, 225 kabeljauw en blanke kool- vjs, 70 wijting, 100 haring, 20 makreel en 50 stuks stijve kabeljauwen. Voor de Donderdagmarkt zijn de „Suma tra" (van Maandag 3 Januari) en de „Vios" (van Dinsdag 4 Jan.) bekend. De „Sumatra" voert aan 700 kisten vis, waar van 280 schelvis, 230 gul en koolvis, 50 ha ring, 10 makreel, 20 wijting en 100 diver sen. De „Vios" komt met 1065 kisten vis, waarvan 375 schelvis, 70 wijting, 50 ha ring, 10 makreel, 60 gul en blanke koolvis en 500 zwarte koolvis. Oudste boten Oudste boten zijn de „Bergen", „Maria v. Hattum", „Bloemendaal" en „Antje" (van Dinsdag 4 Jan.) en de „Polderman', „Thorina", „Eveline" en Dirkje" (van Woensdag 5 Jan.). Aagtekerk, 10 180 m. N. Luzon. Amsteipark, 11 te Buenos Aires. Amsteistad, 10 te Aden. Annenkerk, 10 te Antwerpen. Arendskerk, pass. 9 Sable eil. n. New York. Artemis, 10 te Philadelphia. Abbedijk, 9 te Norfolk. Alblasserdijk, 9 te Bremen. Alcyone, 8 te Victoria. Algenib, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth. 8 te Buenos Aires. Almkerk, 9 v. Port Said n. Genua. Alnati, 9 te Rio de Janeiro. Altair, pass. 10 St. Vincent ell n. Rio de Janeiro Ampenan, pass. 9 Gibraltar n. Port Said. Ariadne. 8 te Amsterdam. Abbekerk, 11 te Hongkong. Amerskerk, 10 te Suez. Blitar, 9 v. Port Said n. Napels. Bonaire, 10 te Amsterdam. Breda, 8 v. Amsterdam n. Curasao. Baarn, 9 te Terneuzen. Bantam, H te Manilla. Bawean, 11 te Cebu. Borneo, 9 v. New Orleans n. Philadelphia. Boschfontein, 10 v. Port Soedan n. Aden. Caltex Delft, 10 te Rotterdam. Caltex Leiden, 10 te Rotterdam. Cradle of Liberty, pass. 9 Algiers n. Philadelphia Cumulus, 9 te Rotterdam. Celebes. 9 v. Amsterdam n. Bremen. Congostroom 9 te Amsterdam. Castor KNSMpass. 10 Vlissingen n. Antw Caltex The Hague, pass. 10 Ouessant n. Sidor Castor, 10 op de Schelde n. Antwerpen. Ceronia, 10 v. Geelong n. Adelaide. Dalerdijk, 9 v, Balboa n. Los Angeles. Delfland, 10 te Amsterdam. ten worden verplicht een stage te door- 5aph"is\,e Po,rt au Prince lopen. In vorige vergaderingen was het 'erue- e e awan. ontwerp in verscheidene opzichten gewij zigd. De verplichte stage, waartoe thans is besloten, houdt in, dat de jonge advocaat Enggano, 10 te Bahrein. Eemland. 11 voor IJmuiden verw. Erinna. 11 te Pladju. Esso Amsterdam 10 Finisterre gepass. n. Antw. Falco, 9 te Vlaardingen. Twee Enschedese knapen sloten in het najaar van 1954 een weddenschap om in het buitenbad tjHavenzichtte Enschedé te blijven zwemmen tot half Januari. Men ziet hen hier tussen de ijsschotsen. Ze hebben nu besloten ook na 15 Januari maar te blijven zwemmen in de open lucht. de praktijk moet uitoefenen, zo enigszins Farmsum, 10 v. Barranquilla n. Mobile, mogelijk, op het kantoor van zijn patroon (een advocaat, die reeds ten minste zeven jaren is ingeschreven), en in ieder geval onder diens toezicht. Door dit gewichtige besluit is, naar men van de zijde van de Orde van Advocaten mededeelt, in Neder land eindelijk verwezenlijkt, wat in de om ringende landen reeds geruime tijd bestaat, en waarnaar in de Nederlandse balie sinds jaren werd verlangd. Er kan vrijstelling verleend worden van de verplichting de stage ten kantore van een patroon te doorlopen. De duur der stage is in beginsel bepaald op drie jaar. Na afloop van de termijn dient de stagiaire een examen af te leggen voor een examen commissie, bestaande uit vijf advocaten of oud-advocaten. Het examen omvat practi- sche wetstoepassing, regels van beroeps ethiek, en kennis van het belastingrecht en boekhouden. Het tijdstip van de inwerkingtreding der nieuwe verordening zal nog worden be paald. Friesland (SSM). 11 Rotterdam verw. Gordias, pass. 9 Kreta n. Algiers. Goüwe, 11 te Bremen verwacht. Gaasterkerk, 10 40 m. ZW. Capri n. Port Said. Hermes. 8 v. Amsterdam n. Curacao. Hera, io te Guanta. Hoogkerk. 8 te Antwerpen. Ttersum, 10 te New Orleans. Hos, 9 te Patras. Indrapoera, 10 v. Tj. Priok n. Singapore. Java, 11 te Cheribon verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 590 m. W.t.Z. Kan- geroo eil. Kota Agoeng. pass. 9 Lissabon n. Port Said. Krebsia, pass. 9 Runsa] Jebel n. Kaapstad. Kota Baroe, 10 v. Djeddah n. Belawan. Lawak. 10 te Balboa. Lekkerkerk, pass. 9 ten Z. Kreta n. Genua. Limburg, 10 te Marseille. Linge, 10 te Blyth verwacht. Lindekerk, 10 te Londen. Leersum, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Leuvekerk, pas. 10 ten N. Malta n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 10 te Madras. Loenerkerk, 10 v. Holtenau n. Stettin. Lissekerk, 10 Finisterre gepass n. Marseille Luna, pass. 10 Finisterre n. Alexaudrië. Lutterkerk. 11 te Rotterdam verwacht. Marsland, 9 v. Bremen n. Hamburg. Mariekerk. 10 te Antwerepn. Meliske k, 8 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Mitia, pass. 9 Ouessant n. Curacao. Mydrecht, 10 te Rotterdam. Maasdam, 11 te La Guaira. Macuba, pass. 10 Albany n. Soerabajs. Madoera, 9 v. Port Said n. Mogadiscio. Manoeran, 10 te Genua. Mapla, pass. 10 Guardafui n. Aden. Marlsa, 10 te Saloniki. Markelo, 8 te Hamburg. Molenkerk, 11 te Singapore. Muiderkerk, 10 v. Melbourne n. Aden. Murena, 11 te Mlri. Noordam, 9 380 m. ZW. Sable eil. n. R'dam. Oranje, pass. 9 Gibraltar n. Port Said. Orestes. 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Orlon, 9 v. Amsterdam n. Patras. Oranjefontein, 11 te Durban. Oberon, 10 te La Guaira. Oranjestad, 10 130 m. W.ZW. Lands End. Ouwerkerk, 10 v. Newcastle n. Brisbane. Polyphemus, 10 te Suez. Prins Fred. Willem, pass. 10 Finisterre naar Rotterdam. Prins Willem George Fred 9 te St. John. Pieter S. 10 v. Barry te Amsterdam. Polydorus, 10 te Hamburg. Poseidon, 10 te Pampatar. Phrontis, 12 te Balikpapan verw. Prins Willem IV, 9 v. St. John n. Le Havr». Pygmalion, 9 te Hamburg. Rijnland, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Rondo, 10 v. Singapore n. Tj. Priok. Rotula, pass. 10 Ouessant n. Thameshaven. Salatiga, 10 v. Cebu, n. Tj. Priok. Sawega, 10 te Constantza. Stad Maastricht, vertr. 12 v. Huelva n. SluisWl Slamat, 10 v. Bremen n., Hamburg. Sibajak, 10 90 m. ZW. Kreta n. Rotterdam. Sliedrecht, 10 v. Suez n. Mena el Ahmadt. Straat Banka. 10 450 m. O. Ceylon. Sommelsdijk, 10 te Baltimore. Statue of Liberty. 10 te Newport News. Straat Bali. 11 te Singapore verw. Tarakan, 10 te Halifax. Tegelberg, 9 te Mauritius. Trajanus, 9 v. Port of Spain n. Paramaribo. Teucer, 8 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Tomini, 11 te Singapore. Utrecht, 10 v. New York n. Casablanca. Van Heutsz, 9 v. Singapore n. Mahe. Van Spilbergen, 10 v. Freetown n. Monrovia. Westertoren, 9 v. Thameshaven n. Kaapstad If dwars Casquets. Wcstland, 10 te Rio de Janeiro. Willem Ruys, 10 210 m. O. Ceylon. Wonogiri, 9 v. Port Said n. Genua. Wonorato, 10 v. Beyrouth n. Port Said. Waterman, 10 440 m. ZW. Fayal. W. Alton Jones, 9 120 m. N. Bermudas. Westertoren, pass. 10 Ouessant n. Kaapstad. Zeeland (SSM), 10 te Aarhus. Zonnewijk, pass. 9 Guadeloupe n. Italië. Zaan, pass. 10 Brunsblittel n. Zaandam. KLEINE VAART Aco, 9 v. Nykobing te Hamburg. Albergen, 11 Belfast verwacht. Amigo, verm- 9 v. Boston n. Maassluis. Anna b, 9 te Dordrecht. Algarve. 10 v. Cardiff te Amsterdam. Amstelstroom, 9 v. Newport Man te Amsterdam Arctic, 9 v. Amsterdam n. Londen. Atlantic, 10 v. Hamburg n. Londen. Ambiorix, 9 v. Rotterdam n. Pasages. Auriga, 10 v. Delfzijl te Antwerpen. Bestevaer, 9 v Grimsby te Rotterdam. Bills, 9 v. Port Talbot te Rotterdam. Bree Helle, 9 v. Londen te Rotterdam. Bergsingel, 10 v. Rochester te Londen. Bab T, 8 v. Londen n. Nantes. Berkelstroom. pass. 9 Vlissingen n. Oporto. Batavier I. pass. 9 Kp. St, Vincent n. Bordeaux Birmingham, 9 v. Harlingen n. Leith. Bree Helle, verm. 11 v. Rotterdam n. Londen. Claes Compaen, 9 v. Rotterdam n. Gothenburg. Coolhaven, nacht 9-10 v. Casablanca te Valencia Catharina, 9 v. Antw. te Gothenburg. Denl. 9 v. Rotterdam te Duinkerken. Depa, verm. 10 v. Rotterdam n. Boston. Duiveland, 9 v. Rotterdam te Sunderland. Deo Faventa. 9 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Diet, 9 v. Ameland te Rotterdam. Draco,. 8 v. Alicante te Amsterdam. Driebergen, 9 v. Belfast n Barry. Elsenburgh. v. Londen te Rotterdam. Export II, 9 v. Londen te Rotterdam. Express. 9 v. Parijs te Rotterdam. Eibergen, 9 v. Leixoes te Hull. Eemstroom, 9 v. Hull te Amsterdam. Escaut, 9 v. Parijs n. Rotterdam. Fiona, 9 v. Harlingen te Rotterdam. Frejo, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Franka II, pass 10 Brunsbüttel n. Naestved. Gaasterland, 9 v. Harlingen n. Goole. Gruno. 9 v. Middlesbro te Rotterdam. Hast IV, 9 v. Rouaan n. Manchester. Hoc Vlnces, 10 v. Rotterdam te Wisbech. Hondsbosch. 9 v. Londen te Amsterdam. Harold, verm. 10 v. Rotterdam n. Gdynia. Ilias, 9 v. Kopenhagen te Amstredam. Jo. pass. Vlissingen n. Selzaete. Jonex I. pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Jongkind, verm. 12 v. Duinkerken n. Casablanca Julia Mary, 9 van Zeebrugge n. Gibraltar. Jan Kreumer, 9 v. Rotterdam n. Londen. Jo, 10 v. Kopenhagen te Selzaete verw. Kortenaer, 10 v. Portsmouth te Roscoff. Kwiek, 10 v. Skoghall te Rotterdam. Kattegat, 9 v. Skoghall te Amsterdam. Kemphaan, 11 v. Foyness te Hamburg verw. Larix, 7 v. Skoghall n Zaandam. I.eendert b, pass. 9 Vlissingen n. Stockvik. Lingestroom, 9 v. Londen te Amsterdam. Lijnbaansgracht. 10 v. Hamina te Amsterdam. Marceila, 9 v. Rotterdam n. Felixstowe. Markab N, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Merwehaven. 9 v. Casablanca te Port Lyautey. Margriet L, 9 v. Londen te Amsterdam. Maria Theresia, pass. 10 Vlissingen n. Antw. Marietje Bohmer, 10 v. Dakar te Randers. Monica, pass. 10 Vlissingen n. Zeebrugge. Mirza N, pass. 10 Fern. Noronha n. Montevideo Myfem, 10 Stockholm verwacht. Mount Everest, pass. 9 Vlissingen n. Antw. Marceila, verm. 10 v. Felixstowe n. Rotterdam Markab N. 10 v. Rotterdam te Antwerpen. Matthew, 9 15 m. N.NW. Flamboro Head. Meres N, 10 v. Vlaardingen n. Rotterdam. Nleuwland. 9 v. Grangemouth te Rotterdam. Nassauhaven, 11 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Neeltje b. 9 v. La Roehelle te Bayonne. Nieuwehaven 10 v. Gothenburg n. Rotterdam. Noorderhaven, 9 v. Rotterdam te Assens. Olivier van Noort. pass. 9 Vlissingen n. Lissabon Oosterburgh, 10 v. Rotterdam te Stockholm. Prins Bernhard, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Poortvliet, 9 v Hamburg n. Sligo. Pavo. 8 v. Vastervik n. Sundsvall. Ponto. 7 v. Goole n. Nantes. Phecda, 9 v. Casablanca te Rouaan. Ponza, 8 te Zaandam. Peter. 9 v. Antwerpen te Klngslynn. Rinl, 9 v. Oostencje te Rotterdam. Rapid. 9 v. Rouaan n. Parijs. Realata, 9 v. Parijs te Ronneby. Setas, 9 v. Amble te Rotterdam. Soemba, 9 v. Vlaardingen te Balllna. Spaarnestroom. pass. 10 Vissingen n. Zee. Stella Maris, 10 v. Horsens te Kopenhagen. Sporota, 11 v Faroer eil. te Piraeus verw. Servus. 9 v. Leith te Methil. Timo. 9 v. Londen te Rotterdam. Ton S. 9 v. Londen te Rotterdam. Trompenburgh, 9 v. Kir.gslvnn te Rotterdam. Tillv. 8 v. Bayonne n. Hull. Trio I, pass. 9 VlissinEen n. Antwerpen. Trito. pass. 9 Lands End n. Duhlin. Terschelling, 10 v. Fowey te Amsterdam. Verhtet'-oom. 10 v. Leith te Amsterdam. Vrilbureh. 9 v. Rotterdam n. Londen. Wickenburgh. pass. 10 Beachyhaed n. Duinkerken Wim. 9 v. Hamburg t» Avonmouth. Westerscheide, 9 v. Bristolkanaal. Westerdok. 8 v Amsterdam n Londen Westersingel, pass. 9 Vlissingen n. Manchester. TJsel, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Zeehaan, 10 v. Foyness te Portsmouth verw. SLEEPVAART Ebro, 9 te Maassluis zonder sleep. Goeree, 9 te Ferrol zonder sleep. Hudson, 8 v. Delfzijl te Maassluis. Humber, 8 v. Maassluis te Vlissingen. Loire, 9 v. Porto Alegre n. Santos zonder sleep Noordzee, 9 130 m. NO. Madeira zonder sieeo. Oceaan, 8 60 m. NW. Burlirgs met kraan. Oostzee, pass. 8 Burlings n. Engeland met krui ser Shorpshire. Rode Zee, 8 90 m. O. Sabang met ..Southbreeze" Tyne. 9 te Maracaibo zonder sleep. Witte Zee, 9 v. Antwerpen n. Chittagong met 2 sleepboten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3