Het Schoenenpaleis i prijzen Verenigingsvaria SLECHTHORENDEN! „Audium" Havenberichten Velser Orkest Vereniging met werken van Franz Schubert OPRUIMING RESTANTEN Agenda voor Velseti Visserij-varia Sextet van Hoogoven jubilarissen in Kennemer theater HOORTOESTEL Morgen opent een nieuwe RK leeszaal haar moderne deuren „Onze verantwoordelijkheid eist innige samenwerking" uit de IJmond Vijftig millioen schelpjes per dag aan de bron der MEKOG Castricum 5 Gezamenlijke h uIdigitig „Doel en wezen der vrijmetselarij" IN BEVERWIJK: Ideaal tempeltjeaan de Galgenweg Kruimeldievegge Muziekmiddag in De Rustende Jager Streekconferentie speeltuinwerk Vele verenigingen bijeen in clubgebouw van „Oosterkwartier" DEM hield haar jaarlijkse feestavond Duivenhouders bespraken tentoonstellingsplannen Geslaagde contactavond van ADO Abe Brouwer komt snreken over eigen werk J. Groot en G. Stroomer amateur KZOS speelt „Bonaven- tura" voor Stille-Omgang De traditie van de gezamenlijke viering van zilveren jubilea van Hoogovens en Mekogr zet zich ook in het nieuwe jaar voort. Het eerste feest dit jaar was weder- w om in het Kennemer Theater, waar hon- I van allen, derden feestgangers familie, collega's en vrienden van de jubilarissen de huldi ging opluisterden van de heren: G. Dek ker, J. de Ruiter, L. Smit, G. J. Steenbergen, E. Uniken en G. de Wit. Hoofdingenieur W. Bakker, bedrijfs directeur van M.E.K.O.G. en lid van de directiestaf der Hoogovens, hield de alge mene jubileumrede, waarin hij in de eer ste plaats de gelukwensen van bedrijfs directeur ir. F. W. E. S p i e s en ir. W. H. Schoenmaker overbracht. Voorts merkte spreker op, dat feestvieren en wer ken samenhangen. „Wij vieren feest omdat we gewerkt hebben, maar je kunt pas feest vieren als er een reden is om je te ver heugen: het feit, dat we gedurende 25 jaar gezamenlijk iets tot stand hebben gebracht. Het is voor de vrouw, aldus de heer Bak ker, niet gemakkelijk tegenwoordig om met het werk van de man mee te leven. Dit werk is doorgaans dermate ingewik keld geworden, en zo technisch, dat zij het niet meer volgen kan. „Vanavond echter", zo zeide spreker, „zullen zij de mensen van de fabriek leren kennen als één grote fa milie. Want hiernaar streven wij: tot één grote familie te worden". Vervolgens richtte spreker zich speciaal tot de heer G. Dekker, die feitelijk door ir. Schoenmaker toegesproken zou worden, doch daar deze ziek geworden was ram spreker met genoegen deze taak over. Terugziende op de loopbaan van deze jubi laris noemde de heer Bakker als karak teristiek hiervan zijn werk aan de Kernen, aan de Wenckebachfondsen en in de vak vereniging. Vooral na de oorlog zijn er ge heel andere normen ontstaan in het geor ganiseerde maatschappelijk leven; er is geen strijd meer, maar een gezamenlijk op bouwen en meewerken. Spreker besloot zijn rede met de heer Dekker het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maat schappij uit te reiken. Oplos-voorpost De overige jubilarissen werden vervol gens door de hierna volgende sprekers toe gesproken, waarna zij hun de vererende getuigschriften en de gedenkborden uit reikten. Ir. A. D. van A m s t e 1 richtte zich tot de jubilaris Steenbergen en diens collega Smit, beiden werkzaam aan de kalksteenoplossing. Deze afdeling is de voorpost van de kalksalpeterfabriek, want hiervandaan komt het kalksteen en wordt dit in salpeterzuur opgelost. Het is de taak van de jubilaris Steenbergen om voor de aanvoer van de kalksteen zorg te dragen: 50.000 kilo per dag! „Indien wij bedenken" zo zeide spreker, „dat de kalksteen opgebouwd is uit de kleine schelpjes, die niet meer dan 1 gram per stuk wegen, is de dagelijkse „vangst" van de jubilaris 50.000.000 schelpjes, voor waar een rotst resultaat voor iemand, die als verwoed visser voor grote vangsten ge voelig is!" Dat de jubilaris zijn werk zo goed doet, moet dan ook volgens spreker te danken zijn aan zijn vissersroutine om gro te vangsten goed binnen te brengen. „Smitje" zoals de jubilaris Smit in de wandeling genoemd wordt, behandelt de kalksteen in een volgende phase: hij lost het op in salpeterzuur, een belangrijk en nauwkeurig werkje, waar de kwaliteit van het uiteindelijke product in grote mate van afhangt. Buizengieterij De volgende jubilaris behoort tot Hoog ovens, hij werkt bij de buizengieterij als buizenwikkelaar. De jubilaris D e R u i t e r moge dan thans tot de buizengieterij be horen, zo zeide de heer G. O li v i e r, hij voelt zich in deze MEKOG-omgeving niet zo vreemd, want hij heeft er tien jaren gewerkt. Voor deze jubilaris, wiens zilve ren datum op 5 Maart 1954 viel, is dit een dubbele feestdag: de periode van ziekte, die zijn huldiging uitstelde, is overwonnen, en nu viert hij ten leste zijn feest. Daar om wenste spreker hem van harte geluk met deze dag, mede namens de bedrijfslei der van de buizengieterij ir. D. S o e t e r s. Ir. W. van M o n s j o u was de woord voerder tot de jubilaris Uniken. Het werk van deze jubilaris is smid; hij be vestigt de leidingen in beugels opdat deze later geen moeilijkheden kunnen veroor zaken, en doet dit tot volle tevredenheid Kraan ADVERTENTIE Denkt U om de lezing over en demonstratie van het nieuwste (geen batterij-verbruik) Woensdagavond 12 Januari half acht in het „Cultureel gebouw", Moerberg- plantsoen, IJmuiden. De tweede jubilaris van de buizengiete rij, die bij deze gelegenheid gehuldigd werd, is de heer D e W i t, die zich door de heer K. J. Severein hoorde toespreken. Als kraandrijver heeft deze jubilaris een belangrijke functie, want het werk aan de afdeling begint bij een kraan en eindigt er mee. Het is werk, dat de volle aandacht vraagt, hetgeen ieder die de grote precisie ziet, waarmede de kraandrijvers bij de Hoogovens hun doorgaans zeer zware las ten te bestemder plaatse deponeren, vol mondig zal beamen. Hoewel de jubilaris in zijn werk „hoog en verheven" is, weet hij een goede samenwerking met de colle ga's op de grond te handhaven, een samen werking, die „af" genoemd kan worden, hetgeen tevens te danken is aan jubilaris' eigenschappen als mens. Ten besluite van het officiële gedeelte volgde een staande gezongen „Lang zullen ze leven", waarna de jubilarissen en hun gasten in de pauze gelegenheid kregen tot het drinken van een kopje koffie en het strekken van de benen. Na de pauze volgde er een variété-programma, dat met vuur en tempo werd gebracht door de accor- deoniste Ria Verda, de goochelaar Henk Bouwman, de jongleurs Geri Marion, die eveneens als rolschaatsers optraden onder de naam The Dutch Rolling Stars; de con férence was in handen van Jan Oradi, de bekende imitator. Na dit programma bleven de gasten nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij het Hoogoven-trio Amse menigeen ten dans noodde. Maandag 10 Januuari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Saint Lo van Le Havre. Terschelling van Fowey. Lijnbaans gracht van Hamina, Markab van Stettin. Basso van Domsö, Grebbestroom van Goole. Christina van Hamburg. Eems van Skagen. Heswisterliebe van Lübeck. Lena van Le ningrad, Bittern van Liverpool. Roelf van Gdynia. Südwest van Malmö. Venizia Guila van Marmagoa. Korsö van Cardiff. Vertrokken zijn: Tigoscfanski naar Noord zee. Fern naar Harlingen. Aris naar Ant werpen. Pieter S naar Rotterdam. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Zondag aangekomen het Duitse s.s. „Pitea" met een lading van 1300 ton cel lulose uit da Zweedse haven Sandarne. Voordracht te IJmuiden: In de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost wordt Don derdagavond 20 Januari een bijeenkomst gehouden van de „Commissie ter verbrei ding der beginselen van de vrijmetselarij". De heer J. B. Schouwink zal op deze avond een voordracht houden over „Doel en we zen der vrijmetselarij". Contactavond s.v. „Beverwijk" De sportvereniging „Beverwijk" houdt op Woensdag 12 Januari voor haar leden een contactavond in het clubhuis café Lan- gediijk. Het eerste concert, dat de Velser Orkest Vereniging onder haar nieuwe dirigent Ber Joosen dit seizoen zal geven, la voorname lijk gewijd aan werken van Frans Schu bert, een componist, die van zichzelf zeide: ,,Mijn muziek is het product van mijn ge nie en van mijn ellende. Datgene wat ik geschreven heb onder de naargeestigste omstandigheden, schijnt de buitenwereld het mooist te vinden". Na de begrafenis van Beethoven, een man die hij als een godheid vereerde, bracht Schubert een dronk uit op degene, die na Beethoven het eerst sterven zou. Hij be vroedde niet, dat hij zichzelf toegedronken hadHij was nog geen twee-en-dertig jaar, toen hij in November 1828 aan de ge volgen van typhus overleed; 's werelds grootste liederencomponist, een eenvoudig en bescheiden man, stierf, als zovelen van zijn kunstbroeders voor en na hem, in ar moede. Vjjfde Symphonie De Velser Orkest Vereniging vertolkt van hem de Vijfde Symphonie in Bes, be nevens de complete tussenspelen en ballet muziek uit „Rosamunde". ADVERTENTIE MARKTPLEIN 15 gaat door met de van voor Dat betekent; KWALITEITSSCHOENEN en -LAARSJES voor abnormaal lage prijzen. ZIET ONZE ETALAGES. - Wij verstrekken Umond-zegels. Wanneer Woensdagmiddag kerkelijke, culturele en gemeentelijke autoriteiten hun toespraken beëindigd zullen hebben, zal de „Bibliotheek op R.K. grondslag" in Be verwijk officieel zijn geopend en beschikt men over een boekerij, die in Nederland tot de modernste behoort. Over de inrichting van het gebouw, dat oorspronkelijk de R.K. U.L.O.-school voor meisjes herbergde (aan de Galgenweg), vertelde de voor zitter mr. J. F. M. Homulle ons het een en ander. Met de opening van deze bibliotheek is waarvan elke zitplaats afzonderlijk ver- DINSDAG 11 JANUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Boem bij de lucht macht". SANTPOORT Harddraverijver. „Santpoort", >20 uur, „De Weijman", feestavond. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., 20 uur, vergaderlokaal, v. Diepenstraat, vergadering. Gem. jaar- WOENSDAG 12 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Boem bij de lucht macht". Rex, 20 uur: „Hij, zij en de auto". Pieter Vermeulenmusum, Cultureel Ge bouw, geopend van 1417 uur. Maaschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelen straat, lezing. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. een reeds lange jaren bestaande wens ver vuld. Het bestuur heeft namelijk in over leg met de diverse schoolhoofden besloten om alle schoolbibliotheken „op te lossen" in de nieuwe. Men bereikt nu hopelijk een wisselwerking tussen school en biblio theek, waardoor de jeugd het nut van lezen spelenderwijs wordt bijgebracht. Om de kinderen in de gelegenheid te stellen zelfstandig te lezen, zal in het najaar een speciale kinderafdeling op de boven ste verdieping worden ingericht. Deze sectie, onder leiding van deskundige en gediplomeerde krachten, zal over de zelfde afdelingen beschikken als de bibliotheek voor de groten, die onderverdeeld is in een uitleen-bibliotheek (gelijkvloers) en de leeszaal, die gezamenlijk met de studie zaal op de eerste verdieping is onderge bracht. In groen, grijs en geel Teneinde de gehele inrichting een rust gevende en tevens moderne sfeer te geven, zijn de wanden van de uitleen-bibliotheek in contrasterende kleuren geschilderd. Om die rust te handhaven is er een één richting verkeer ingesteld, zodat er een aparte in- en uitgang is. Het publiek be weegt zich dus in één richting langs de zeer ruime balie, nadat het zelf de boe ken heeft kunnen uitzoeken, die gerubri ceerd in de diverse rekken zijn opgesteld. Als sobere versiering is een één meter hoog kruis aan de wand aangebracht, dat eveneens in afstekende kleuren is gehou den. Het werd vervaardigd door de Be verwij kse kunstenaar Beekman. Lees- en studiezaal vergaderruimte. ook Via de in lichte kleuren gehouden gang en het trappenhuis, bereikt men de eerste étage, waar, onderling gescheiden door een verschuifbare glazen wand, de leeszaal en de studiezaal zijn gevestigd. Evenals de uitleen-bibliotheek is ook de leeszaal van T.L. verlichting voorzien, die de leestafel met een helder licht zal be schijnen. Als enige in Beverwijk beschikt deze leeszaal over een serie abonnementen op een vijftigtal geïllustreerde bladen en tijdschriften. Ook in deze afdeling speelt het kleuren effect een belangrijke rol: de stoelen zijn in petrol-groen uitgevoerd, terwijl de zit tingen een oranjeachtige bekleding heb ben. De leestafel die voorzien is van me talen leesbakken in zwart-witte uitvoering, is in een moderne houtkleur uitgevoerd. Een ideale studiegelegenheid ontstond in de Studiezaal, die niet verlicht is, doch licht kan worden door een moderne lees- lamp. Aan de wanden zijn kasten met naslag werken aangebracht, waarvan elke ru briek apart is geplaatst en naar believen verlicht kan worden. De dressoirs van deze kasten hebben een mat-glazenplaat waar het licht van de kasten doorheen straalt. De uitvoering hiervan, zowel als van het geheel getuigt van een zeer goede smaak. Filiaal op komst Verder is in het gebouw een directeurs kamer ondergebracht, die al even stijlvol is uitgevoerd, hetgeen blijkt uit de meu bilering, die ondermeer een grijs schrijf bureau (en een rode stoel) omvat. Reeds thans bestaan er plannen om in Wijk aan Zee een filiaal te openen, waar alleen een uitleen-bibliotheek zal worden gevestigd. Besprekingen hierover zijn reeds in een zeer vergevorderd stadium. Dank zij de uitstekende verstandhouding met de plaatselijke openbare bibliotheek, zullen deze plannen zeer spoedig hun be slag krijgen. De Castricumse rijkspolitie heeft Maan dag proces-verbaal opgemaakt tegen een 66-jarige inwoonster. Zij verrichtte bij diverse ingezetenen huishoudelijke wertt- zaamneden en wordt er van verdacht steeds kleine bedragen aan geld, maar ook gebruiksvoorwerpen mee te nemen. Ieder jaar geeft de Castricumse viool lerares, mevrouw Wybenga-Hofmann, een muziekmididag, tijdens welke haar leerlin gen laten horen hoever zij zijn gevorderd. Vorige keren vond een dergelijke middag ten huize van de lerares plaats, doch de belangstelling van ouders en verdere mu ziekliefhebbers is zo groot geworden, dat de huiskamer allen niet meer kan bevat ten. Daarom zullen de leerlingen Zondag middag in hótel De Rustende Jager optre den. Aanvang 2.30 uur. MARKTBERICHT 10 Januari Andijvie 3869: waspeen 1748; spruiten 3473; prei 1245; knollen 2347; groene kool 1732; rode kool 14—38; winterpeen 11—27; seldery 14—19; witlof 38—50. De vierdelige symphonie is, als vele wer ken van Schubert, probleemloos wat de in houd en de vorm betreft, maar rijk aan melodie. Wanneer men zegt, dat Schubert het grootst is als liederencomponist, dan is dit geen onderschatting van de waarde zij ner instrumentale werken, waarvan som mige tot de schoonste van alle tijden gere kend mogen worden. Maar het aantal daar van is slechts klein in vergelijking met bij voorbeeld de productie van Beethoven en Bach op dat gebied. Schuberts aangeboren talent heeft zich grotendeels autodidactisch ontwikkeld, dit wil zeggen: hrj heeft zich door zelfstudie zodanig weten te ontwikkelen, dat hij de wereld tal van werken geschonken heeft, welker onsterfelijke waarde thans alge meen erkend is. „Rosamunde" Aan Schuberts sympathie voor het thea ter danken w\j de geniale muziek voor het spel „Rosamunde", dat Heimine von Chezy in 1820 schreef en dat een typisch voor beeld van een door de romantiek gekleurd toneelproduct is. „Rosamunde, koningin van Cyprus of De toverharp" heette dit werk volledig. De heldin, gevangen in de strik ken haar door een medeminnaar gespan nen, wordt door haar Romeo op het laatste nippertje van een afgrijselijk lot gered. De boeiende ouverture, de tussenspelen en de balletmuziek zijn alle evenzovele voorbeel den van de melodische rijkdom en van de fijnzinnige en persoonlijke instrumentatie kunst van Schubert. Zaterdag 15 Januari zal de Velser Orkest Vereniging in het Patronaatsgebouw deze muziek uitvoeren. Mozarts ouverture „Ti- tus" speelt men ter inleiding van het ge acheveerde programma. In het gebouw van de Tweede Kamer is men druk aan het werk om het intérieur te herstellen, dat kort geleden door brand werd beschadigdwaar gelukkig een niet al te groot bedrag mee is gemoeid. Werkzaamheden worden met behulp van een aluminium stellage uitgevoerd. In het clubgebouw van de speeltuin „Het Oostekwartier" aan de Zomer - vaart te Haarlem werd dezer da gen een door de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties (de N.U.S.O.) georganiseerde conferentie gehouden, welke werd bijgewoond door de afde lingen van het Haarlems Speeltuin Verbond en door verenigingen uit Velsen, Beverwijk, Hillegom, Heems kerk, Vijfhuizen, Zand voort, Nieuw Vennep en Zwanenburg. Op deze con ferentie, die bij ontstentenis van de heer J. du Bois, voorzitter van de N.U.S.O., werd gepresideerd door de penningmeester van deze Unie, de heer J. Schuitemaker, is de aandacht gevestigd op twee onderwerpen, waar men in „het werk op de tuin' veel mee te doen krijgt: het probleem van de samenwerking in verenigings-, ver- bonds- en Unie-verband en de taak van de tuinopzichters. De leden van DEM's afdeling voetbal hebben in een feestelijke bijeenkomst in het Statenhuis aan de Velserweg de bloemetjes eens buiten gezet, waarbij men zich op ge zellige wijze onttrok aan de spanning rond dè voetbal competitie. Behalve de leden met hun dames waren er ook vertegenwoor digers der andere afdelingen. De voorzitter, de heer Gelderman, heeft vooraf een enkel woord gesproken en vooral de spelers van het eerste elftal een hart onder de riem gestoken en hun succes toegewenst in het verdere verloop der competitie, waarin DEM een zo belangrijke rol speelt. Ook de ere-voorzitter de heer Smit nam de ge legenheid te baat de jongens van DEM een goed verloop van deze competitie toe te wensen. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht waarbij de leiding in handen was van de heer M. Stelder. De leden van de Heemskerkse postdüi- venhoudersvereniging „De Vredesduif" hebben tijdens de in café Dudink gehou den vergadering de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van de op Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari te houden ten toonstelling. Ideere deelnemer aan deze expositie zal waarschijnlijk in aanmerking kunnen komen voor een prijs. Tevens wer den op deze avond nog enkele onderwer pen van huishoudelijke aard behandeld: het inleggeld voor nieuwe le^en werd be paald op zes gulden en tot afgevaardigden naar de in Alkmaar te houden districtsver gadering werden benoemd de heren J. Koper en J. van Stralen. Supporters klaverjasten Niet minder dan 188 leden van de Castri cumse supportersvereniging Blauw-Zwart hebben Zaterdag in hótel Borst deelgeno men aan de klaverjasdrive welke het be stuur voor hen in petto had. De heer J. Martens vormde met zijn zus ter een duo, dat de eerste plaats opeiste met 5850 punten. De marsenprijs ging naar het koppel Beentjes-Nijman, dat zes mar sen op zijn naam bracht. In het K.S.A.-gebouw heeft de Heems kerkse voetbalvereniging ADO een contact avond voor leden en donateurs gehouden, die zeer goed is geslaagd. De aanwezigen vermaakten zich met klaverjassen en kienen, waarbij de uren omvlogen en veel te vroeg het einde werd aangekondigd. De klaver jas wedstrijd eindigde als volgt 1. J. Veldhuis 5288 pnt. 2. C. van Duiven voorde 4924 pnt. 3. P. Voormeer 4853 pnt. 4. mevrouw Tuyn 4810 pnt. 5. C. de Wit 4779 pnt. „Stem des Volks" concerteert Onder leiding van de heer Nic. Gradiek zal de „Stem des Volks", afdeling Bever- wijk-Velsen-N. Dinsdag 18 Januari een concert geven in het K.S.A.-gebouw. Aan deze avond zal de Beverwijkse Accordeon vereniging onder leiding van Alb. v. d. Wolff haar medewerking verlenen. De Friese schrijver Abe Brouwer zal Donderdag 20 Januari voor de Friese ver eniging in Castricum een lezing komen houden. De schrijver wijdt onder andere een bespreking aan zijn bekroonde novelle „Trouw". De bijeenkomst vindt plaats in hótel De Rustende Jager. Jan Groot en Cock Stroomer, leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land", zijn overgegaan van de nieuwelingen naar de amateur-klasse. De afdeling „Beverwijk" van het genoot schap „Stille Omgang" organiseert Woens dag 12 Januari in het K.S.A.-gebouw een toneelavond, welke wordt verzorgd door de R.K. toneelvereniging K.Z.O.S. uit IJmuiden. Op deze avond wordt het toneel spel „Bonaventura" van Charlotte Hastings opgevoerd. ADVERTENTIE Voor een MOOIE en DEGELIJKE MNNENUITZE1 naar DeRuyter*s Manufacturer Kenn laan 159 - Tel. 5605 Uitslagen „De Jump" De uitslagen van de bij de bridgeclub „De Jump" gespeelde wedstrijden zijn in: Groep A: NZ: 1. mevr. PrinsJonker 61% pnt. 2. v. d. BergAmsing 49 pnt. 3. mevr. KülmanVan Amerongen 48 pnt. 4. v. d. Visv. d. Steen 47% pnt. 5. dames KramerSchoen 44 pnt. OW: 1. De Haas Wey 54% pnt. 2. PrinsPorck 52>/ï pnt. 3. dames ElzermanRolloos 52 pnt. 4. Boenderv. d. Wint 50'/i pnt. 5. v. d. Burg Kramer 49% pnt. Groep B: NZ: 1. mevr. Van Ameron genMiddelkoop 62 Vs pnt. 2. echtpaar Rem 55% pnt. 3. Dry verVeltman 51 pnt. 4. mevr. BloemVan Loo 49'/ï pnt. 5. Schadé v. d. Kuil 31% pnt. O—W: 1. Boer— Broeren 52!/a pnt. 2. Westra—Hannema 50% pnt. 3. mevr. De Haasv. d. Gaag 49 pnt. 4. ReyendamSchoen 45 pnt. 5. dames HamersSchol 43 pnt. Competitie-wedstrijd van „De Zon" In de onderlinge competitie van de Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" werd de volgende wedstrijd gespeeld: 1. mevrouw De Reus, 2. P. Groot, 3. A. Beentjes. 4. R. Burger, 5. J. Beentjes. Bridgen in „De Oranjeboom" De Heemskerkse bridgeclub „De Oranje boom" hield een onderlinge wedstrijd waarvan de uitslag werd: Groep I: 1. KoopmanDe Jong 54 pnt. 2. SpijkerFlentge 53 pnt. 3. de heer en mevruow Tabak 42 pnt. 4. KoopmanDe Vries 41 pnt. 5. Muyenv. d. Wel 40 pnt. Groep II: de heer en mevrouw v. d. Jagt 52 pnt. 2. J. en D. Beentjes 46 pnt. 3. de heer en mevrouw Henneman 42% pnt. 4. Muyen Sr.v. d. Wel Sr. 42 pnt. 5. dames Koopman 38 pnt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Na een welkomstwoordwoord van de heer A. de Groot, voorzitter van het Haar lems Speeltuinverbond, werd de confe rentie geopend door de heer Schuitemaker, die de snelle groei van de N.U.S.O. met enkele cijfers aangaf. Het aantal aange sloten speeltuinverenigingen bedroeg in 1945 158, in 1947 239, in 1950 325, in 1953 415 en in 1954 455. Die morgen waa er naar hij zeide juist bericht binnenge komen dat het aantal tot 467 gestegen was. Deze groei geeft de N.U.S.O. een steeds steviger plaats bij de overheid. De sub sidie neemt ook toe (in 1947 f 7000, in 1954 f 16.000 en dit jaar nog duizend gulden er bij). „Wij zijn wel ongeveer de grootste jeugd vereniging van het land", zei de heer J. Vijlbrief, die aan zijn inleiding over sa menwerking begon, „samen zorgen de bij de N.U.S.O. aangesloten verenigingen in ons land voor de ontspanning van ruim een kwart millioen kinderen". Dit legt de verenigingen een grote ver antwoordelijkheid op, die zij niet geheel alleen en geheel onafhankelijk aan kun nen. Daarom is samenwerking een drin gende noodzakelijkheid. Men werkt vaak, door in alles slechts het belang van eigen tuin te zoeken, te veel langs elkaar heen. Verder houdt deze neiging (verenigings- chauvinisme) vaak allerlei nieuwe initia tieven tegen. Zeer grote waardering betuigde de heer Vijlbrief aan het adres der Haarlemse verenigingen, die zich thans als afdelingen onder een verbond hebben geplaatst. Daarmee is een daad gesteld, die het speel tuinwerk in Haarlem in de toekomst met sprongen vooruit zal doen gaan. Uiteindelijk zal ook de N.U.S.O. een ge heel nieuwe organisatievorm moeten krij gen. Wanneer de groei zich voortzet op de huidige voet, zal dat steeds duidelijker blijken, al is zulk een reorganisatie binnen tien jaar nog niet te verwachten. Deze figuren moeten aan vele eisen vol doen, waarvan de hee,r Oostrom een gede tailleerd overzicht gaf. De tuin is namelijk tevens een opvoedingscentrum. Wanneer de verenigingen echter aan al die eisen voldaan willen zien, dan zal het voor haar niet meevallen de goede man te krijgen, omdat zij hem veelal slechts een mager salaris kunnen betalen. Daarom laat men veelal wat van zijn eisen vallen. Als de man maar aan de primaire eis van be schaafdheid voldoet. Een speciale cursus voor tuinopzichters kan, naar de heer Oostrom in de discussie zeide, pas ingesteld worden als er een re geling voor behoorlijke salarissen wordt getroffen. In Amsterdam is men reeds zo ver, dat de tuinopzichters worden gesala rieerd als gemeentepersoneel, zij zijn het gehele jaar in functie, hebben recht op vacantie en krijgen vacantietoeslag. Zij zijn niet in het pensioenfonds opgenomen maar ontvangen een zekere pensionnering uit een door het Amsterdams Speeltuin- verbond ingesteld fonds. Proeven met vrouwelijk toezicht, die zowel in Amster dam als in Eindhoven zijn genomen, heb ben niet het resultaat opgeleverd dat men ervan verwachtte. Des avonds om acht uur begon een ge zellige feestavond voor de conferentie gangers, waarvoor de vereiste stemming er al ras in werd gebracht door de Tiroler- kapel „De Alpenjagers" of (na een meta morfose) de Boerenkapel „De Hooischelf". Verder werd aan het feestprogramma mee-, gewerkt door het mondaccordeon-trio ,,De Chromo's", door mevrouw A. Janssen- Bakker met Weense en Engelse liedjes en door de heer Kick Vosshard met „levens liedjes". O Prijzen van Maandag. Heilbot 3,30—2,20; gr. tong 4,153.05; grm. tong 3,252,68; kim. tong 2,82—2,52; kl. tong I 2,74—2,42; kl. tong II 2,34—2,10; tarbot I 2,70—2,00, per kg.. Tar bot II 128—110; tarbot III 82; tarbot IV 8845; schartong 3732; gr. schol 47—35; grm. schol 4636; kim. schol 5541; kl. schol I 5140; kl. schol II 4826: schar 33—27; bot 21—16,50; v. haring 1623; makreel 40—32; gr. schelvis 42—37; grm. schelvis 4136; kim. schelvis 3327; kl. schelvis I 2724; kl. schelvis II 268; wijting 19—8.50; gr. gul 36—35; midd. gul 32—30; kl. gul 21—18; kl. haai 30—25; ham 114—98; kl. koolvis zw. 3517,50; kl. koolvis wit 3530, per 50 kg Gr. kabeljauw 146—90; gr. koolvis zw. 7160; gr. koolvis wit 90—75; gr. leng 71—62. per 125 kg. Aanvoer van Maandag. Totaal 5500 kisten. Besommingen van Maandag. VL 77 Abraham f21.900; IJM 85 Kl. "/ijker f21.300; IJM 25 Flamingo f 19.450; IJM 7 f3620; IJM 204 f3240: IJM 129 f 12.100; IJM 14 f 5349; RO 2 f3860; SCH 135 f8691: HD 125 f 2210; KW 129 f 9S0; KW 52 f 4540; KW 65 f 670: KW 107 f1900; KW 169 f 2700; KW 24 f3850 KW 26 f3880; KW 67 f5370; KW 95 f43V» KW 45 f5130; KW 57 f4910; KW 9 f4340; KW 140 f5540; KW '5 f4650; IJ" 11 flP20; IJM 52 f2610; IJM 3 f 1380: MM 228 f 1760; IJM 31 f2440; IJM 5 f2480; RO 29 f 1080; TX 14 f2500; AM 16 f3360; AM 17 f2630; AM 18 f 2650; WR 34 f3020; KW 30 f860; KW 71 f 1110; KW 77 f390; KW 98 f 2840; KW 72 f 1850.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7