Verhoging van melkprijs was onvermijdelijk Costa Rica rapporteert inval uit buurland Nicaragua Weerbericht Diplomatieke betrekkingen verbroken P.M.F." tracht Rome te winnen voor Europese wapenpool Wedijver Gouverneur Van Baal op Schiphol MINISTER MANSHOLT: Loonsverhoging als compensatie wordt niet overwogen Organisatie van Amerikaanse Staten komt met commissie tussenbeide Drukke weken voor Eden op til Eerste besprekingen geven hoop op mogelijke overeenstemming Opnieuw arrestaties in KLM-affaire Het woord is aan Interpellatie over de melkprijs 69e JAARGANG No 157 WOENSDAG 12 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 4 Twpe R AF-toestellen met elk acht man vermist Meer subsidie zou op belastingverhoging neerkomen Hij gaat confereren in Cairo Bangkok, India en Pakistan Paus verleent audiëntie aan Mendès-France MRP-er Schneiter gekozen als Kamervoorzitter Sneeuw en koude poollucht in aantocht Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal è,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE MACHTIGE SOVJET-UNIE schijnt een nieuwe strijd om persoonlijke macht zich te ontwikkelen, namelijk tus sen de minister-president Malenikov en de secretaris van de Communistische Partij, Kroesjtsjev. De eerste wordt beschouwd als voorstander van een vreedzaam bestaan- naast-elkaar peaceful coexistence, heet dat in de Engels-sprekende landen van Oost en West. De tweede daarentegen geldt als voorstander van Stalin's beleid: keihard dictatorschap met periodieke zuiveringen binnenslands en een aggressief buitenlands beleid. Georgi Malenikov is 53, Nikita Kroesjtsjev 62.De laatste dringt zich tegen woordig op de voorgrond. Volgens William Forrest, in de News Chronicle schrijvend over de aanhangige wedijver, heeft hij het bestaan op een receptie te zeggen, terwijl Malervkov er by stond: „Churchill spreekt voor Engeland, ik voor de Sovjet-Unie". Ge zoudt kunnen menen dat iedere Russi sche leider dit wel eens zou kunnen be weren,'maar er is meer. De verjaardag van Stalin's geboorte, in 1953 onopgemerkt voorbijgegaan, is in 1954 met grote ophef gevierd, en dat onder leiding van de partij, niet van de regering. Kroesjtsjev en niet Malenkov heeft de grote actie voor opvoe ring van de graan product ie op zich geno men. Kroesjtsjev heeft ook de belangrijke Sovjet-delegatie naar China aangevoerd, terwijl Molotov, de minister van Buiten landse Zaken, die als zodanig de regering vertegenwoordigt, zich bepalen moest tot een reisje naar Oost-Duitsland. Er is nog meer. Sommige waarnemers van de situa tie. zegt Forrest, zijn van mening dat Ma lenkov, die ongetwijfeld de meest intelli gente van de twee is, zijn tijd afwacht en Kroesjtsjev, die zozeer „in the limelight" rondspringt, de gelegenheid wil laten om zijn nek te breken. Maar Kroesjtsjev is geen domoor. Als hij dat was zou hij niet op zijn tegenwoordige post gekomen zijn. En omdat hij negen jaar ouder is dan Malenkov kan hij zich minder wachttijd veroorloven eer hij zijn gooi naar de opper macht doet. Het interessante ligt in de verschillende opvattingen der beide ij veraars. Tenslotte laat ons wel zijn zeggen de namen Malenkov en Kroesjtsjev ons in het Wes ten niets; wij kennen deze Russen niet en het is niet waarschijnlijk dat wij hen ooit zullen zien. Liever niet, zou men licht zeg gen, want hun bezoeken aan andere lan den plegen niet door hartelijkheid geïnspi reerd te worden. Maar het is zeker belang wekkend dat de een voor vreedzaam sa mengaan met het Westen is en de ander ertegen. Moge dus Malenkov het winnen, zal men zeggen. Wij zouden zulk een per soonlijke wedijver voor het overige als een dispuut in de verte kunnen beschouwen, als wij niet wisten dat wij slechts de smalle kuststrook van een enorm „Aziatisch vaste- bewonen, dat door Malenkov, Kroesjtsjev en de hunnen beheerst wordt en waarin alleen hun Russische landgeno ten reeds tweehonderd millioen in aantal zijn. Er komt bij dat deze lieden over een fantastisch aantal divisies, reusachtige be wapening en daarbij een aanzienlijk aantal atoom- en waterstof-bommen beschikken, terwijl de landen van onze kuststrook, in- plaats van zich tenminste aaneen te slui ten, zich onledig houden met eindeloze meningsverschillen in een verdeeldheid, die waarlijk niet meer van deze tijd is. Niet meer van deze tijd is, zeg ik nu wel, maar zij duurt daarom niet minder opge wekt voort. Ik geloof waarlijk niet dat defensie de enige reden moet zijn of zelfs de hoofdreden voor de vereniging van West-Europa. Maar als men ziet hoe veel klein en zelfzuchtig geharrewar dit éne motief al uitlokt wordt men er triest bij. Eén ding is zeker: wie nog niet begrijpt waarom Europa zoveel gezag in de wereld verspeeld heeft, moet blind voor de feiten zijn. Wie niet inziet waarom de Amerika nen soms zo'n toon tegen Europa aanslaan moet zich slecht in de gedachten van an deren kunnen verplaatsen. Het is toch zo verklaarbaar. Men heeft geen geduld met mensen, die de tekenen der tijden niet ver staan en de bakens niet weten te verzetten. Men luistert vermoeid naar hun gepraat. En men krijgt er een beetje minachting voor. Het is vervelend het te moeten toe geven, maar begrijpelijk. Rustige, eerzame burgers kunnen zich verwonderen over de strijd-om-de-macht tussen Malenkov en Kroesjetsjev. Waar tussen Malenkov en Kroesjtsjev. Waar zij nog voor plezier in hun leven? Wat kan het hen schelen om d>e macht uit te oefe nen over tweehonderd millioen Russen plus al die satellieten? De verklaring is dat het geen rustige, eerzame burgers zijn, te vreden met een zeker welgesteld bestaan, maar op macht beluste lieden. Zij zijn in elk volk te vinden en het scherpst treden zij op de voorgrond in die landen waar de mensen zich gedwee laten overheersen, die landen die geen volksvrijheden kennen en waar men gewend is zich te laten ringe loren en commanderen. Met de dictators gaat het dan op den duur mis, omdat geen mens tegen zekere overmaat van macht en vleierij bestand is. Zij worden gek, om het kort en duidelijk te zegge» zoals dat herhaaldelijk in de historie gebleken is en zoals EuroDa het nog zo kort geleden met Hitler en Mussolini beleefd heeft. Die zyn dood, na onafzienbaar onheil te hebben aangericht. De tweede wereldoor log ligt, op enkele maanden na, tien jaar achter ons. Maar de vereniging van Europa is nog ver verwijderd. Want zij zou be trokken landen tijdelijk wel eens minder voordelig kunnen zijn. Een wereldrecord der kortzichtigheid wordt aldus in deze jaren gevestigd. De fout ligt natuurlijk steeds bij de anderen. In elk geval staat dit record op naam van West-Europa. R. P. LONDEN (Reuter/AFP1 Landsend- radio heeft de scheepvaart ten Zuiden van Ierland verzocht uit te zien naar wrak stukken en mogelijke overlevenden van twee viermotorige Shacketon-vliegtuigen van de Britse luchtmacht. De toestellen hebben elk pen bemanning van acht leden aan boord. Zij waren in Cornwall opge stegen voor een oefenvlucht boven de At lantische Oceaan. Vliegtuigen zijn bij het aanbreken van de dag opgestegen voor nasporingen. Dinsdagavond arri veerde op Schiphol de gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, die in Ne derland routine-be sprekingen komt voe ren. Hy werd by aankomst verwel komd door het hoofd van de afdeling Reis- ivezen van het minis terie van Overzeese Gebiedsdelen de heer W. P. M. van Zijl (rechts op de foto). De gouverneur deel de mede, dat de be volking scherp uit ziet naar infiltranten. Enkelen zijn gedood, sommigen zijn met hongeroedeem uit de bossen te voorschijn gekomen en een drie tal is nog niet gepakt. De bevolking geeft soms al te sterke blijken van anti-In donesische gezind heid, zodat de politie remmend moet op treden. Over 't drie- jaren-plan deelde de gouverneur mede, dat er snelle vorde ringen worden ge maakt, onder andere met het landbouw project bij Merauke, waar men dit jaar nog een proefpolder met rijst zal beplanten. De gouverneur wees ook op het nijpend tekort aan onder wijskrachten. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Mansholt heeft gisteren in een persconferentie een uiteenzetting ge geven van het regeringsbeleid inzake de melkprijs. Er viel volgens de minister aan een verhoging niet te ontkomen, omdat de productieprijs mede als gevolg van de jongste loonronde gestegen is. Verhoging van de overheidssubsidie, welke thans 102 millioen bedraagt, zou indruisen tegen het regeringsbeleid dat op geleidelijke afschaffing der subsidies is gericht. Een subsidieverhoging zou overi gens op belastingverhoging neerkomen. De minister verklaarde dat een compen satie van de verhoging door een maatregel ten opzichte van de lonen op het ogenblik niet wordt overwogen. De minister zette uiteen, dat het nodig was geoordeeld de garantieprijs op 22 cent per liter te bepalen, waarbij dan nog een toeslag komt van 1,7 cent voor de melk, af komstig van de kleine gemengde bedrijven op de zandgronden; de helft van de melk productie hier te lande komt van die ge bieden. De minister rekende voer, dat die garantieprijs van 23,7 cent geenszins winst inhoudt, maar louter een vergoeding voor de productiekosten is. De totale verhoging bedraagt 2,37 cent, die geheel voortvloeit SAN JOSE Reuter/AFP) De regering van Costa Rica heeft bekend gemaakt dat een strijdmacht van opstandelingen van Nicaragua uit een inval in Costa Rica heeft ondernomen en dat zij een beroep heeft gedaan op de Organisatie van Ameri kaanse Staten om militaire hulp ten einde de aanvallers te verdrijven. De Organisatie van de 21 Amerikaanse staten heeft in een spoedvergadering eenstemmig besloten tussenbeide te komen in het geschil om te voorkomen, dat de vijandelijkheden aan de grens zich tot een oorlog ontwikkelen. Er is een commissie van onderzoek benoemd uit vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Brazilië, Mexico, Ecuador en Para guay, die heden uit Washington naar het strijdtoneel zal vertrekken. De organisatie besloot een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 repu- moeten maken. Voorts werd besloten een beroep te doen op alle Amerikaanse staten, blieken bijeen te roepen, die het conflict moeten bestuderen en een einde er aan in het bijzonder Costa Rica en Nicaragua, om de commissie van onderzoek alle medewerking te verlenen de Veiligheidsraad der UNO op de hoogte te stellen van de besluiten der organisatie. Costa Rica heeft bekendgemaakt dat de plaats Villa Quesada in han den van de rebel len is gevallen. Het garnizoen en de bevolking bood slechts zeer ge ringe tegenstand. Volgens het Costa Ricaanse ministe rie van Buiten landse Zaken zijn de opstandelingen de rivier de San Carlos afgevaren in motor boten. Zij konden alleen via de rivier de San Juan, die uit Nicaragua komt, in de San Carlos komen, aldus de bekendmaking. De Costa Ricaanse vertegenwoordiger bij de UNO heeft te New York bekendgemaakt, dat zijn land de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua heeft verbroken. Volgens het Costa Ricaanse communiqué hebben vliegtuigen van de regering waar genomen, dat de rebellen het vliegveld van Villa Quesada uitbreiden. De vliegers dach ten, dat het binnen 24 uur geschikt zal zijn voor operationeel gebruik. De regering treft voorbereidingen voor de verdediging. Een woordvoerder dacht, dat bij een tref fen tussen regeringsstrijdkrachten en rebel len de frontlijn slechts 55 kilometer van de Costa Ricaanse hoofdstad, San Jose, ver wijderd zal zijn. Costa Ricaanse troepen onder aanvoering van de minister van Open bare Werken Francisco Orlich trachten 50 opstandelingen, die per vliegtuig naar Costa Rica in Villa Quesada zijn gebracht, te omsingelen. Er worden DC-3 passagiers- LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal bij zijn bezoek aan de Egyptische pre mier, Abdel Nasser, de defensie van het Midden-Oosten, de Arabisch-Israelische betrekkingen en de toekomst van de Soe dan bespreken, aldus verneemt Reuter uit diplomatieke bron. Eden zal slechts één nacht in Cairo blijven op zijn reis naar de Zuid-Oost-Aziatische conferentie in Bang kok de volgende maand. Na de conferentie van Bangkok zal hij Singapore, Bir ma, Ceylon, India en Pakistan bezoeken. Naar verwacht wordt zullen premier Mendès-France en minister Dulles na Bangkok van de gelegenheid gebruik maken, om met Eden over Europese aan gelegenheden te spreken, onder meer over de opneming van West-Duitsalnd in het Westerse defensiestelsel. vliegtuigen gebruikt om de rebellen te be stoken. President Jose Figueres heeft verklaard te vertrouwen, dat de aanval kan worden afgeslagen. Het eerste treffen tussen de Costa Ricaanse regeringstroepen en de op standelingen schijnt in het voordeel van de nationale troepen te zijn verlopen. Aan de zijde der regeringstroepen vielen twee ge wonden. Het gevecht begon ten Zuiden van Villa Quesada. Uit Puerto Cortes, een Costa Ricaanse havenstad aan de Stille Oceaan, wordt ge meld, dat het communistische vakverbond poogt een staking te organiseren in de grote landbouwbedrijven in dit gebied. Plaatselijke vakbondsleiders hebben voor dit doel contact opgenomen met vooraan staande uiterst linkse leiders in de hoofd stad San Jose. De vliegvelden en strategische punten in Costa Rica zijn Maandag reeds onder sterke bewaking geplaatst. Reservisten, allen vrij willigers, werden gemobiliseerd ter ver sterking van de drieduizend man tellende burgerwacht, die onlangs met Amerikaanse mitrailleurs, mortieren en bazooka's is uit gerust. President Somoza van Nicaragua heeft categorisch tegengesproken, dat de troepen die de Costa Ricaanse plaats Villa Quesada hebben ingenomen, uit Nicaragua afkom stig zouden zijn. Hij meent dat de regering van Costa Rica de openbare mening op haar hand wil krijgen door als een invasie voor te stellen wat slechts een opstand is. De in VATICAANSTAD (Reuter). - Paus Pius XII heeft de Franse minister-president Mendès- France in de bibliotheek van zijn paleis in particuliere audiëntie ontvangen. Het was de eerste audiëntie, die de 78-jarige kerkvorst, die nog erg zwak is na zijn ernstige ziekte, aan iemand buiten de kring van zijn naaste medewerkers heeft toegestaan. Mendès- France maakte een diepe buiging bij de in gang van de bibliotheek, een tweede halver wege de bibliotheek en een derde toen hij zich tegenover de Paus bevond. Mendès- France, die zelf niet rooms-katholiek is, maakte geen kniebuiging en kuste evenmin de Pauselijke ring. Nicaragua woonachtige Costa Ricanen hebben opdracht gekregen zich van elke inmenging in de zaken van Costa Rica te onthouden. President Somoza zei, dat Villa Quesada 80 kilometer van de grens van Nicaragua ligt en dat het tussenliggende ge bied met ondoordringbare bossen is bedekt. De ambassadeur van Nicaragua in de Verenigde Staten, Sevilla Sacasa, heeft voor het begin van de spoedvergadering van de Organisatie van Amerikaanse staten verklaard, dat zijn land „nadrukkelijk ont kent", dat uit Nicaragua een inval in Costa Rica is ondernomen. Sacasa zeide, dat zijn land gaarne een commissie van onderzoek van de Amerikaanse Organisatie zal ont vangen. Volgens de ambassadeur heeft het Costa Ricaanse volk genoeg van zijn rege ring en tracht deze regering dit te verhullen door „onredelijke beschuldigingen" aan het adres van Nicaragua. uit de normale kostenstijging, waarbij vooral de loonsverhoging een grote rol speelt. Dat bedrag van 2,37 cent noopte te kiezen tussen een prijsverhoging van 2 of 3 cent. Voor het eerste half jaar zal dit 3 cent zijn. Totaal bedraagt de subsidie van rege ringswege 102 millioen, namelijk f 60 millioen op het gebied van de consumptie en 42 millioen ten behoeve van de zand boeren. Volgens de minister viel er niet aan te ontkomen, een normaal tot stand ge komen loonronde in de melkprijs te be rekenen. Alleen door verdere verhoging van de overheidssubsidie had men de door berekening van de jongste loonronde buiten de melkprijs kunnen houden. Het regerings beleid is er juist op gericht via geleidelijke verlaging der subsidie tot algehele afschaf fing daarvan te komen. De enige manier om de stijging van de melkprijs met 3 cent te vermijden, zou zijn geweest voor het eerstkomende half jaar de subsidie nog eens met 22 millioen te verhogen. Eventueel prijsstop Een verhoging van de prijs met meer dan 3 cent acht de regering in het algemeen beslist ongewenst. Indien dit toch zou ge beuren, zal een prijsstop afgekondigd dienen te worden. Met het oog op een der gelijke maatregel vindt vandaag met het bestuur van het bedrijfschap overleg plaats. Voor de slijters in het Westen des lands is het inmiddels mogelijk geweest aan te tonen, dat er voor hen geen voor delig, doch een nadelig saldo bestaat. Dit rechtvaardigt daar een prijsverhoging van 4 cent. Maar voor zover van verlies geen sprake is, zal overschrijding van de 3 cent verhoging niet toegelaten worden. Minister Mansholt erkende dat de nu vastgestelde verhoging van de prijs een zware druk legt op het „huishoudboekje", in het bijzonder voor grote gezinnen. De keuze ging echter tussen het achterwege laten van de maatregel, of verhoging van de subsidie en dus hogere belastingen. Nu de regering met het betrekking tot het laatste juist het tegenovergestelde voor staat, moest het wel tot een verhoging van de melkprijs komen. Op een vraag of thans een compensatie van de hogere prijzen door een maatregel ROME (Reuter) De Franse premier Pierre Mendès-France heeft Dinsdag zijn achtenveertigste verjaardag doorgebracht in urenange besprekingen met Italiaanse leiders in Rome, die hij hoopt te winnen voor zijn plan voor een Europese wapen- pool. Hij sprak met de minister van begro tingszaken Vanoni, premier Scelba, minis ter van Buitenlandse Zaken Martino en vi ce-premier Saragat, de leider der Italiaan se sociaal-democraten. Leden van beide delegaties die aan de be sprekingen deelnemen, vertrouwen, dat op de drie voornaamste punten van bespreking een aanzienlijke mate van overeenstem ming kan worden bereikt. Deze punten zijn 1. Het plan voor een wapenpool, waarte gen de Italianen slechts op bepaalde pun ten bezwaren hebben, terwijl zij volkomen de neiging naar grotere Europese eenheid steunen. 2. Samenwerking met Frankrijk en Duits land bij de ontwikkeling van Frans-Afrika, waaraan Italië mogelijk deskundigen en arbeiders zal kunnen bijdragen, en 3. De noodzaak van een nieuwe poging om te komen tot besprekingen met de Sov jet-Unie zodra de Parijse accoorden in wer king zullen zijn getreden. Dinsdag heeft in Rome voorts een groep Franse industriëlen vergaderd met leiden de Italiaanse fabrikanten. Een leider van de Franse delegatie verklaarde te geloven, dat Frankrijk, West-Duitsland en Italië een ..pool" zullen stichten voor de vervaardi- Zoals de officier van Justitie by de Haar lemse rechtbank, nir. dr. R. W'. H. Pitlo, Vrijdag 7 Januari tydens zijn requisitoir in de zaken tegen een aantal KLM-empIoyés van de civiele dienst reeds aankondigde, is men op het ogenblik opnieuw bezig met het arresteren van personen werkzaam op Schiphol, die verdacht worden van diefstal. Bij de officier van Justitie in Haarlem zijn thans zes gearresteerden voorgeleid en verhoord en daarbij bleek, dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan diefstallen van levensmiddelen, zoals cacao, suiker en chocolade. De verdere ontwikkeling van deze zaak is vooralsnog vrij duister, omdat talrijke verdachten nog niet zijn gehoord. Uiteraard staat ook nog niet vast, wanneer de ver dachten voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. ging van vliegtuigen, waterstofwapens en eiectronisch materiaal. Hij zei, dat de Be- neluxlanden en Groot-Brittannië zich later by deze „pool" zouden kunnen aansluiten. Onze correspondent in Brussel meldt voorts dat de Belgische regering, en voor namelijk Spaak, zich waarschijnlijk niet ernstig zal verzetten tegen de oprichting van een bewapeningspool, omdat deze re gering, die zich een warm voorstander toonde van de Europese Defensiegemeen schap, deze wapenpool principieel niet kan afwijzen. Wel heeft het in Brussel verwon dering gewekt dat juist de Franse premier, die zonder veel strijdlust de E.V.G. in de Franse Assemblée liet kelderen, nu plot seling een idee wil realiseren dat in tegenstelling tot de nieuwe accoorden van Parijs gebaseerd is op bovennationale principes. Dus bekijkt Brussel de zaak nogal sceptisch. Daar bekend is dat Enge land niet tot de wapenpool zal toetreden, verwacht men trouwens dat de Franse pre mier wel spoedig een andere formule zal voorstellen. PARIJS (United Press) De katholieke M.R.P.-afgevaardigde Pierre Schneiter is gekozen als president van de nieuwe zit ting van de Franse Kamer van Afgevaar digden, hetgeen een nederlaag betekent voor de politici die premier Mendès-France ondersteunen. Mendès-France's vijanden kozen Schneiter in plaats van André le Troquer, een socialist, die gesteund wordt door de pro-Mendès-France-groep. De uitslag van de verkiezing stelt nieuwe politieke moeilijkheden voor de premier in het vooruitzicht, wanneer hij deze week van zijn besprekingen in Rome en Baden- Baden terugkeert. Schneiter is 49 jaar oud en een voor malige strijder uit de ondergrondse bewe ging nabij Reims tijdens de tweede wereld oorlog. Hij verenigde 232 stemmen op zich tegen 188 voor Le Troquer en 86 voor de communist Cachin. Twintig blanco stemmen tijdens de stem- mir~ waren voor het merendeel van de rac' calen afkomstig. De conservatieven schijnen, zo tekent Reuter bij de uitslag aan, bij de geheime stemming de MRP-er te hebben gesteund. Dit wordt gedeeltelijk toegeschreven als een gebaar van dankbaarheid voor de steun van de MRP bij de verkiezing van Coty tot president van Frankrijk in De cember 1953. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Heinrich Heine: Sommige ezels kunnen alleen over paarden praten. ten opzichte van de lonen in overweging is, luidde het antwoord van de minister, dat zulks op het ogenblik niet het geval is. Het zou psychologisch heel wat gemak kelijker te „verteren" zijn geweest, als op het ogenblik de oude melkprijs was ge handhaafd en deze tegelijk met het ingaan in Juli van de voorgenomen belastingver lagingen en huurverhoging zou zijn ver hoogd. De regering heeft dit niet gewild, omdat zij dan voor dit eerste half jaar de subsidie had moeten verhogen, waarvoor zij haar toevlucht tot belastingverhoging had moeten nemen. Schoolmelk Een pijnlijk punt was ook dat van de schoolmelkvoorziening, die nu in de knel dreigt te komen. Minister Mansholt was bereid met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overleg te plegen om te zien, wat er met het oog op dit probleem zou kunnen worden gedaan. Hij moest tege lijkertijd verklaren, dat er nog geen besluit is genomen ten einde thans het normaal doorgaan van de schoolmelkvoorziening te verzekeren. Het Tweede Kamerlid dr. ir. W. J. Droessen (KVP) heeft verlof gevraagd een interpellatie tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te mogen richten over de verhoging van de melkprijs. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl boven Groenland de luchtdruk betrekkelijk hoog is ongeveer 1020 mb treffen we boven Lapland een depressie aan met een laagste barometerstand van 955 mb. Deze druk- verdeling heeft in het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen een buitenge woon krachtige afstroming van zeer koude poollucht naar het Zuiden tengevolge. De lucht verlaat Spitsbergen met een tem De- ra tuur van 21 graden, passeert Jan Mayen met 15 graden en bereikt Schot land met ongeveer 4 graden beneden nul. Gisterochtend drong de koude onstabiele lucht ook Nederland binnen.Enkele sneeuw buien kwamen boven zee tot ontwikke ling; die met de Noordwesten winden het land indreven. Vanochtend vroeg was deze buiïgheid nagenoeg geheel onderdrukt. Tijdens opklaringen daalde toen op de meeste plaatsen het kwik nog tot 2 tot 4 graden onder nul. Uit Midden-Engeland werd plaatselijk 6 graden vorst gemeld. In het ondergesneeuwde Zuid-Zweden en Finland kwam 8 graden vorst voor. In Noord-Duitsland vroor het niet meer dan 2 graden. Bij Schotland is intussen een actieve de pressie aangekomen, die in de richting van Denemarken beweegt. Ook bevindt er zich een depressie ten Zuidwesten van Enge land. Deze komt eveneens naderbij. Beide depressies tesamen zullen by ons de lucht druk sterk doen dalen en hoogstwaarschijn lijk vanavond in een groot deel van het land sneeuw gaan brengen. De aanvoer van kou is door deze ontwikkeling tijdelijk onderbroken. Na het voorbijgaan van het depressiesysteem zal de wind echter weer Noordelijk worden, waarschijnlijk sterk aanwakkeren en opnieuw koude poollucht naar Nederland transporteren. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand s - s 5, 1 5 1 2 u v» rr ft* c f5 j! fa f Ze ix ïm zj Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rcme onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt nevel regen regen regen half. bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. sneeuw regen regen licht bew. regen regen geheel bew. ZZW 2 WZW 6 windstil WZW 10 windstil Z 2 ZZO 2 O 4 WNW 16 windstil NW 4 WNW 4 W 6 windstil windstil WZW 5 ZZW 8 windstil W 2 WNW 2 OZO 3 -5 6 -6 0 -15 0 -1 0 -4 2 -2 4 -1 11 4 8 14 28 8 14 8 0 -1 3 1 7 -1 3 0 13 9 38 10 17 0 0,2 2 6 2 18 12 0,2 Neerslag laatste 24 uur. Cororooosooc3COiJOKooojcocooooüüoaxoötxx)(<«5rr«yv>soococ< SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt niet op vele plaatsen sneeuwbuien, afgewisseld door enkele opklaringen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde, Noord-Westelijke wind. In het Zuiden aanvankelijk matige Zuid-Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. 13 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16.56 uur. Maan op 23.33 uur, onder 10.30 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 Januari Hoog water: 6.16 en 18.31 uur. Laag water: 1.59 en 14.17 uur. Donderdag 13 Januari Hoog water: 6.58 en 19.15 uur. Laag water: 2.34 en 14.54 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1