(hefarme 4 Verhoging loongrens voor de sociale verzekering ZWITSARUB Tegen timmerman wegens oplichting van f 1000.- zes maanden geëist I PUROL in huis! EERSTE KAMER PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws zo De radio geeft Donderdag j Hoogovengas bedwelmde drie arbeiders Alleen V.V.D.-fractie was er tegen weg met DAMPO Steeds meer Duitsers van West naar Oost Corduroy WOENSDAG 12 JANUARI 1955 Gerechtshof te Amsterdam Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Uitsnraak over moord te Jutphaas: 7 jaar Faillissementen H. J. MAERTENS N.V Kordate smeltmeester voorkwam erger Kamerleden bezochten overstroomde Biesbosch Wrijf Kou en Pijn Twee „Deutschland- senders" Sovjet-zone trekt: Kerkelijk Nieuws Nijverdalse staking geëindigd Verkouden kinderen? een Zwitsal preparaat ió l\et De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam eiste Dinsdagmiddag be vestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank in de zaak tegen een achtenveer- tigjarige timmerman uit Haarlem, die we gens oplichting veroordeeld was tot een gevangenisstraf van zes maanden. Hem was ten laste gelegd dat hij een rustend arts uit Bloemendaal bewogen had tot afgifte van een bedrag van 1000 door opzettelijk valselijk te doen voorkomen, dat hij wegens de verkoop van het huis van de Bloemen daler nog 1000 moest betalen aan twee makelaars. Verdachte ontkende het tenlaste-selegde en deelde mee het bedtrag van 1000 ndet ontvangen te hebben. De president: ,.Dat is vreemd. In het dossier liggen kwitanties van 250 voor het plaatsen van advertenties en van 700 voor provisie voor de verkoop van het huis. Bovendien is er een brief, waarin verdach te meedeelt 1950 ontvangen te hebben van de arts voor het plaatsen van adver tenties, voor provisie en voor het uitbe talen van 1000 aan twee makelaars." Verdachte: „Die brief heb ik od verzoek van de arts geschreven, opdat hij een be wijs voor de belastingen had. Dan kon hij aantonen, niet een te grote winst geboekt te hebben. Het bedrag van 1000 heb ik nooit ontvangen." Als getuige werd de arts gehoord, die 82 jaar oud is. Twee jaar geleden ver huisde hij en heeft hij de timmerman ge vraagd bemiddeling te verlenen bij de ver koop van zijn huis te Aerdenhout. Het huis werd verkocht aan een mevrouw en toen de betaling was geschied, vroeg de timmer man twee maal 500 voor de twee make laars van de koopster. De arts meende, dat de zaak in orde was en keerde in tegen woordigheid van de koopster het bedrag van 1000 uit. Verzoeken om een kwitan tie leverden geen succes op; wel ontving hij een brief, waarin de verdachte mee deelde 1950 ontvangen te hebben, waar bij de 1000 inbegrepen was. Verdachte bleef bij zijn verklaring.waar na de procureur-generaal in zijn requisi toir opmerkte, het een lelijke streek van de timmerman te vinden een oude heer oo te lichten. Het gevolg is. dat hij thans in moeilijkheden verkeert. Spreker vroeg be vestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank. Mr. J. H. Junge, die als verdediger on- trad, zeide verscheidene malen met ver dachte over de zaak gesproken te hebben. Steeds bleef deze bij de verk'aring het geld niet ontvangen te hebben. Daarom is bij pleiter, die meedeelde verdachte te kennen als een betrouwbaar iemand, twijfel ge rezen. Het is te betwijfelen of het over tuigend bewijs te leveren is, besloot mr. Junge. ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beteren krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Geleerden hebben vastgesteld waan en Hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c» HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.25 In t spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cause rie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of pla ten. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 De verdwenen Koning, hoorspel. 14.45 Solistenkwart en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Voedingsproblemen in Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazz Sociëteit. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lich te muziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Kamer orkest en blaastrio. 21.05 Disco-causerie. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Brief aan een vriend, hoorspel. 22.30 Platen. 22.40 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de v-ouw, 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.3312.40 Voor het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Cello en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.22 Omroeporkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Celloconcert. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.10 Vocaal ensemble en soliste. 18.30 Tries programma. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 22.00 Tijdschriftenkro niek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00 Voor de kinderen.. 17.2017.30 Schim- menfilm voor de kinderen. 20.15 Over smaak valt tetwisten, causorie. 20.40 Actualitei ten en weerpraatje. 21.00 Een terugblik op 50 jaar theaterleven. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Zang. 14.30 Franse les. 14.45 Orkest concert. 16.00 Te Deum. 16.45 Volkszang. 17.00 Nieuws. 17.10 Volksliederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Orkestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klank beeld. 20.40 Zang en piano. 21.00 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 2.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Het hof zal op 25 Januari uitspraak doen. Eisen waren lager dan de straffen Het hof behandelde twee zaken tegen autobestuurders, die volgens de dagvaar- diging onder invloed van sterke drank een auto bestuurd hadden. In beide gevallen eiste de procureur-generaal een lagere straf dan de Haarlemse rechtbank had opgelegd. In de nacht van 13 op 14 Juli zag een agent van politie op de Leidsevaart bij het Krelagehuis te Haarlem een auto voorbij rijden. De auto slingerde over de weg en stond bij de kathedraal stil, waartoe de bestuurder door een agent van politie ge dwongen was. Deze had ook gezien, dat de auto slingerde. Uit een onderzoek was ge bleken, dat de bestuurder, een vijftigjarige bloembollenexporteur, een café had be zocht en jenever en bier had gedronken. De agenten van politie, als getuigen ge hoord, verklaarden de mening te ziin toe gedaan, dat de autobestuurder onder in vloed van alcohol verkeerde. Na op het bureau van politie verhoord te zijm was hij heengezonden. Verdachte deelde mee, dat zijn vrouw naast hem zat en achter deze een kennis. Op de Leidsevaart heeft hij laatstgenoemde een sigaret en vuur aangeboden. Toen hield hij het stuur, dat snel reageert, met één hand vast. De Hillesommer gaf toe sterke drank te hebben gedronken, maar hij achtte zich bekwaam genoeg om een auto te besturen. De procureur-generaal merkte op, dat de auto geslingerd heeft en zeide de indruk te hebben, dat verdachte „te veel on had". Tegen de verdachte, die in Haarlem ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van tien dagen en ontzegging gedurende vier maanden motorrijtuigen te besturen, eiste de procureur-generaal een voorwaardelijke straf van tien dagen met een proeftijd van drie jaar. zonder ontzegging. Mr. J. Roggeveen betoogde, dat het enige bewijsmiddel slingeren is. Daartegenover staat de mededeling van de passagiere en verdachte, dat deze een sigaret en vuur heeft aangeboden, waardoor volgens nleiter de wagen is gaan slingeren. Mr. Roggeveen heeft geconstateerd, dat het stuur van verdaehte's auto fel reageert. Hij achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak of anders de straf, die de procureur-generaal had geëist. Een enen-dertigjarige vertegenwoordi ger uit Hülegom wa« in de nacht van 1 op 2 Seotember met zijn auto gebotst tegen een vrachtauto met aa-nhan-gwagen, die kort te voren gestopt h*d we«°ns de rio len n gs we1-1*- a m h ed'-m bij de Wee resten n- Uraat te Hilleeom. Een agent van politie, die als getuide bij het gerechtshof ontrad. deelde mee, dat hij het verkeer ter plaatse rege!de. Toen hij de HilLegommer ontmoet te. corak deze wartaal en rook naar alcohol. Verdachte, di'e veroordeeld was tot een "evangenisstraf van een maand en ontzeg ging peduremy acht maanden auto's te besturen, verklaarde de voor hem staande aanhangwagen te laat te hebben opge merkt. Hij vroeg e-m lagere straf om ziin werk, waarvoor hij een auto nodig heeft, te kunnen voortzetten. De procureur-generaal eiste een gevan genisstraf van ti«n dagen en ontzegging gedurende tien dagen auto's te besturen. Nadat verdachte meegedeeld had een schade van 233 b-taald te hebben, werd de uitspraak benaald op 25 Januari. Het Amsterdams gerechtshof, dat TTJns- dag uitspraak deed. heeft met bevestiging van het recMbankvnnnis de 43-Jarige grondwerker P. V. uit Heino. die 16 ja^r geleden ais 27-iarige jongeman ziin 24- iarig meisje Greet van M. uit Utrecht bij liet zwembad de Lieshos te Jutnhaas wurg de en begroef, wegens moord tot 7 jaar veroordeeld. De grondwerker trouwde in de oorlog met een andere vmuw en is thans vader van 2 kinderen. 7.iin vrouw wist van het voorgevallene in 1939 niets af. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 Januari in staat van faillissement verklaard: de nalatenschap van Jan WaMen. ge woond hebbende te Beverwijk, H. Mand®- weg 49. RecMer-eommissaris: mr. H. G. Fambon^et. Curator: mr. M. L. Swaab te Beverwijk. ADVERTENTIE VERHUUR HOOGTEZON-APPARATEN Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 13220 Dank zij het vlugge, doortastende op treden van de smeltmeester der Hoogovens, de heer Van der Kant is gistermiddag bij Hoogoven I een vrU ernstig ongeval tot de kleinste proporties beperkt gebleven. Door dat er een waterslot in de gasleiding van de Hoogovens doorsloeg, stroomde er op een kwaad moment een grote hoeveelheid Hoogovengas de lucht in. Het eerste slachtoffer van dit gas werd de arbeider Kloosterman, die buiten be wustzijn raakte. Hij zou geholpen worden door de baas Bakker, die echter zelf ook onder de invloed van het gas kwam en het bewustzijn verloor. De derde arbeider, die te hulp wilde snellen, Rothe, moest zijn poging tot assistentie eveneens met een tijdelijke bewusteloosheid bekopen. De smeltmeester Van der Kant, die het geval zich zag afspelen, had de tegenwoor digheid van geest de drie mannen snel uit de bedreigde plek weg te trekken, de gas bron af te sluiten en alarm te slaan. De dokter en een verbandmeester heb ben de drie slachtoffers zuurstof toege diend twee hunner zijn daarna ter ob servatie in het Rode Kruisziekenhus opge nomen, maar hun toestand was gisteravond redelijk wel. (De vader van de smeltmeester heeft in dertijd vier mannen uit eenzelfde benarde situatie weten te redden door eveneens snel handelen. De hoogovens beloonden hem daarvoor met een médaille wegens betoon de moed). ADVERTENTIE Bij Verden in Neder-Sakse'n (West-Duitsland) zijn Dinsdagochtend een personen trein uit Hannover en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. De locomo tief en verscheidene wagons van de personentrein en bovendien enige wagons van de goederentrein stortten van de spoordijk op een parallel lopende straatweg. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. De leden van de watersnoodcommissie uit de Tweede Kaïmer en de griffier der Kamer, mr. A. F. Schepel, hebben een tocht door de Biesbosch gemaakt. Zij werden vergezeld door leden van de stich ting voor de landbouw in Noord-Brabant, de burgemeesters van de Biesboschge- meenten Werkendam, Made en Dussen, en vertegenwoordigers van de waterschappen de Brabantse Biesbosch, het Zuiderafwate- ringskanaai en De Donge. Het gezelschap maakte de tocht in bo ten van de rijkspolitie. Het water in de Biesbosch stond hoger dan een paar dagen geleden en ooor de dijkbreuken stroomde het kolkend in en uit. (Van onze parlementaire redacteur) De voorstellen tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringen, van 5300 tot 6000 gulden gaven in de Eer ste Kamer prof. Molenaar (VVD) aanleiding tot de opmerking, dat het staats rechtelijk niet juist was, dat de Eerste Kamer thans het spits moest afbijten, nu de Tweede Kamer deze aangelegenheid vanwege de spoed debatloos had afge daan. Hij vond deze verhoging van de loon grenzen onjuist, aangezien de jongste alge mene loonronde is toegestaan wegens de ADVERTENTIE De Westduitse regering en de Westduitse radiostations ziin Dinsdag overeengekomen dat de Westduitse radiozender op de lange golf. die bedoeld is als tegenhanger van de krachtige, Oostduitse „Deutschlandsender", „voorlopig" zal worden beheerd door de N.W.D.R., de Noordwestduitse Radio-om roep uit de Britse zóne. Dit nieuwe station zou op 1 Januari met zijn uitzendingen zijn begonnen, doch door meningsverschillen tussen de Bondsrege ring en de Westduitse omroepen over de leiding van dit station en verscheidene an dere kwesties is de inwerkingtreding van de zender vertraagd. Het station zal een vermogen hebben van 100 kilowatt. De „Deutschlandsender" heeft een vermogen van 300 kilowatt. (Wij tekenen hierbij aan, dat de Oost duitse „Deutschlandsender" werkt op een golflengte welke aan de Russische zóne bij de overeenkomst van Kopenhagen werd toegewezen, namelijk 384 meter. De West duitse „Deutschlandsender" gaat op een illegale golflengte, namelijk 1987 meter werken. Aan Duitsland werden uiteraard geen lange golven toegekend. Overigens werd ook in de Russische zóne reeds ge ruime tijd geleden een lange-golfzender van betrekkelijk geringe sterkte in gebruik genomen. De benaming „Deutschlandsen- 'er" voor de krachtigste, het gehele Duitse aalgebied bestrijkende radiostation, werd onder Goebbels voor het eerst gebezigd. Red.) toegenomen welvaart. Het zou zijns inziens aanbeveling verdienen geleidelijk steeds een groter deel van de premies voor reke ning van de werknemers te doen komen. De woordvoerder van de VVD achtte het minder verantwoord van de regering, dat zij in de Memorie van Antwoord kenbaar had gemaakt, er wel voor te voelen metter tijd degenen, die steun genieten van instel lingen voor maatschappelijke zorg, ook onder de verplichte verzekering te bren gen. De heer O o s t e r h u i s (P. v. d. A.), die zei geen behoefte te hebben thans op deze eigenlijk het aanhangige wetsontwerp niet rakende beschouwingen in te gaan, zou het beter hebben gevonden als vóór eind 1954 het voorgestelde de beide Kamers der Sta- ten-Generaal zou hebben gepasseerd. Met de inhoud van het wetsontwerp zelf, waar over de Stichting van de. Arbeid eenstem mig gunstig had geadviseerd, kon hij ge heel accoord gaan. Ook ingeval van wel vaartsvermeerdering achtte hij aanpassing van de loongrenzen op haar plaats; anders zou het zelfs op welvaartsvermindering kunnen uitlopen. De loongrens van 6000 mag nooit als „heilig getal", als „stop- grens" worden beschouwd. Aldus wenste de heer Oosterhuis vast te waarschuwen met het oog op een mogelijke nieuwe loon ronde. Staatssecretaris m r. d r. Van R h ij n verklaarde hierna, dat de bedoeling van de wetsontwerpen slechts is de jongste loons verhoging van 6 percent in de sociale ver zekeringswetten te verdisconteren. Ook hij betreurde het, dat er veel tijd was heenge gaan met de voorbereiding van de ontwer pen. Ten dele kwam dit door de pogingen, die waren aangewend om het met de zie kenfondsartsen over de loongrenzen eens te worden. De staatssecretaris rekende voor, waarom het alleszins te rechtvaardigen valt de loongrens van 5300 op 6000 te bren gen. Het heeft weinig zin te laten nagaan of de premie geleidelijk meer ten laste van de werknemer zal kunnen komen, want het betreft hier iets dat binnen de loononder handelingen pleegt te vallen. Naar aanleiding van de opmerkingen van prof. Molenaar dat men de loongrenzen niet zo maar moet verhogen, zei de staatssecre taris, dat dit ook niet gebeurd is, want dan had, gezien de stijging van prijzen en luien in vergelijking met 1940, de loongrens op 8000 gebracht moeten worden. Ten slotte merkte mr. Van Rhijn nog op, dat we steeds meer naar een algehele volks verzekering gaan, zodat het dus wel dege lijk verantwoord kan zijn, ook de kleine zelfstandigen onder de verplichte verzeke ring te brengen. Na re- en dupliek werden de voorstellen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening van het tegen der VVD- fractie wat de verhoging der loongrens betreft. BONN (ANP) Terwijl de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar het Westen in het afgelopen jaar aanzienlijk is afgenomen, groeide het aantal Duitsers, dat van West naar Oost is verhuisd, gesta dig. Minister Oberlander, de West-Duitse minister voor het Vluchtelingenwezen, heeft dit Maandag bekend gemaakt. Daar uit moest nie: worden afgeleid, dat de Oost- Duitse „democratische republiek" in de achting der Duitsers is gestegen. Veeleer schrijft men de stroming naar het Oosten toe aan het feit, dat het vorig jaar ge makkelijker is geworden naar Oost-Duits land te reizen. Daardoor zouden talrijke Duitsers, die uit het Oosten afkomstig zijn aangemoedigd zijn om weer naar hun ge boortegrond terug te gaan. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Koudum (toez.) S. Kooi- stra te Welsrijp; voor Rhenen (toez.) L. v. d. Peut te Eist (U.) Aangenomen naar Gouda (vac. H. M. Cnossen) H. Huting te Vreeland, die be dankte voor 's-Gravenhage (als jeugd- pred.) Bedankt vöor Katwijk aan Zee Ph. Log gers te Nigtevecht; voor Wezep R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.) Beroepen te Wierden H. Harkema te Zeist;, te Oosterhout (Geld.) H. Veenstra, hulpprediker aldaar. Aangenomen naar Engwierum A. v. d. Bovenkamp, vic. te Berlikum (Fr.). Geref. kerken Aangenomen naar Papendrecht (tevens als- evahg.-pred. te Sliedrecht) L. de Nood te Oostvoorne. Aangenomen naar 's-Gfavenhage-Loos- duinen (vac. H. W. Wierda) A. J. Brus- saard te Dieren. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Gouda J. J. de Vries te Zuitjhorn. Aangenomen naar Hasselt J. Waagmees- ter te Baarn. Chr. Geref. kerken Tweetal te Deventer M. Drayer te Drachten en D. Coppoolse te Kornhorn. Bedankt voor St. Thomas (Canada) (Free Chr. Ref. Church) D. Slagboom te Middelburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Bossele J. B. Bel te Krab- bendijke. De Maandagmorgen bij de Nederlandse Stoomblekerij te Nijverdal uitgebroken sta king, waarbij ongeveer 100 meisjes waren betrokken, is geëindigd. De meisjes waren in staking gegaan, omdat zij niet konden op schieten met hun nieuwe chef-controleur. De directeur zegde tenslotte toe, dat de be trokken controleur niet weer in de fabriek zou verschijnen. Hiermede namen de meis jes genoegen en besloten weer aan het werk te gaan. Ook werd overeengekomen, dat de meisjes van de verloren gegane tijd vijf uren zullen inhalen met overwerken. De rest van de verloren gegane tijd zal door de directie volledig worden uitbetaald. 43. In gesloten gelederen rukten de bouw vakarbeiders op naar het kasteel Usher. Er ging een dreigend gemompel op, toen zij het spookslot eindelijk in het oog kre gen. „Ha!", riep hun voorman, „daar heb je het bouwsel, dat in één nacht werd op getrokken! Wat moet er van ons worden, als ze alles zo vlug gaan bouwen? En bovendien nog wel door geestendoor geesten, die niet bij onze vakgroep zijn aangesloten! Zullen we ons het brood uit de mond laten stoten door vreemde werk krachten?!" „Neen!", klonk het in koor, „dat nemen we niet!" „Ten aanval dan!", riep hun voorman. „Weg met de bouw- geesten!" Hij stak zijn parapluie als een zwaard omhoog en liet zijn trompet schal len. Bij deze strijdlustige klanken mar cheerden de colonnes onverzettelijk op. Panda, die op enige afstand met Jolliepop volgde, vroeg zich bezorgd af, waar dit allemaal op zou uitdraaien. Het speet hem, dat hij Jolliepop op het idee had gebracht, om de bouwarbeiders in deze zaak te men gen, maar het was nu te laat, om er nog iets tegen te doen. Het rumoer bleef in tussen niet onopgemerkt in het kasteel. „Ei, ei", zei Joris, zich uit het raam bui gend, „de Vakbond is tegen mij in het geweer gekomen. Men schijnt bezwaar te hebben tegen geestes-arbeid Welaan, als zij met brute mankracht beginnen, zal ik hier brute geestkracht tegenover stel len Verhoging. President Eisenhower heeft er bij het Congres op aangedrongen de lonen van regeringsambtenaren en van het personeel der posterijen met om streeks 5 percent te verhogen. Tevens stelde hij voor de posttarieven te ver hogen. Verder stelde de president een ziekteverzekering voor regeringsarbei ders voor. Misschien. Franse functionarissen hebben in Parijs verklaard, dat Frankrijk mo gelijk zou kunnen worden overgehaald tot overweging van „het beginsel van een geleidelijke terugtrekking van. Franse troepen uit de Libyse provincie Fezzan, onder bepaalde onmisbare ga ranties en voorwaarden. De Franse troepen zijn in Fezzan gelegerd sedert de Noord-Afrikaanse campagne in de tweede wereldoorlog. De provincie Fez zan grenst aan Algerije en Frans West- Afriika. Onnauwkeurig. Te Nieuw Delhi is tegen gesproken als zou India „officieus en vriendschappelijk" bij continentaal Chi na geprotesteerd hebben tegen het drukken van kaarten, waarop bepaaHe gebieden in Noord-India en Birma als Chinees gebied zijn aangegeven. China heeft verklaard, dat het hier oude en onnauwkeurige kaarten had betroffen en geenszins een „annexatie". Derde, De Amerikaanse soldaat William Verdine. de laatste van de drie Ameri kanen die iarenlanig in de Soviet-TTnie zijn vastgehouden, zal ter besehikkin-g gesteld worden van de Amerikaanse autoriteiten in Berliin. De Sovjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Moiotov, heeft de Amerikaanse ambassade in. Moskou hiervan on de hoogte gebracht. Zaterdag werden de twee andere Ame rikanen. WFb'am Marchuk en John Noble, door de Russen aan de Ameri kanen overgedragen. Verdwenen. De politie van West-Berliin stelt een onderzoek in naar de verdwij ning naar Oost-Duitsland van Heinz Stoeeker, een vrogere functionaris van de West-Duitse organisatie voor vluch telingen. Volgens de politie was Stoe eker op 1 Januari door het West-Duitse ministerie voor Vluchtelingen ontslagen, doch hij was toen reeds verdwenen, Waarschijnliik met medeneming van een aantal documenten van zijn dienst. Operatie. In Kenya is de grootste mili taire operatie tegen de Mau Mau be gonnen, waaraan negen Britse en Afri kaanse bataljons deelnemen. Men ver wacht dat het ongeveer een maand zal duren om het bosgebied van het Aber- dare gebergte, ten Noord-Westen van Nairobi, te zuiveren. In de afgelopen acht maanden hebben zich in Kenya bijna 500 terroristen overgegeven. De meesten gaven zich over, omdat zij zich realiseerden dat de terreurcampagne geen kans van slagen had, aldus een Britse woordvoerder. Terug. Ex-president Vincent Auriol is weer toegetreden tot de Franse socialis tische partij, die hij in 1947, toen hij voor zeven jaar tot president van Frankrijk werd gekozen, had verlaten. Nakroost.jfn Cap Bon is overleden Mo hammed el Haouari op 120-jarige leef tijd. Hij was naar men aanneemt do oudste man van Tunesië. Hij had 257 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. Zes maal. Aan Caryl Chessman, auteur van het boek „Dodencel 2455," die zes- enhalf jaar geleden wegens aanranding van vrouwen en ontvoeringen ter dood. is veroordeeld, is voor de zesde maal uitstel van executie verleend. Hij heeft feiten naar voren gebracht, die naar da mening van de rechter misschien een beroep en een herziening van zijn pro ces rechtvaardigen. Chessman verdedigt zijn zaak zelf. Nagelaten. Radio-Moskou heeft gemeld, dat er „een verbeterde en geverifieerde" tweede uitgave van de verzamelde wer ken van Marx en Engels in de Sovjet- Unie zal worden uitgegeven. De werken zullen thans strikt volgens de door Marx nagelaten aanwijzingen worden uitgegeven. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: DAAR ZITTEN WE NU opgescheept met het corduroy of ribfluweel, dat tegenwoor dig erg in de mode is, zowel voor onver- slijtbare jongensbroeken, als voör schilder achtige colbertjasjes. Het corduroy is, zoals ieder weet, zeer zeker geen moderne stof, al werd het pas in de laatste jaren algemeen geaccepteerd. Schilders liepen er graag in rond, getooid met lange haren, flodderdas en flambart, in de eerste plaats om te laten zien welk ambacht zij bedreven, maar niet minder om de kwali- V teit van het weefsel, dat hun producten vaak aanzienlijke tijd overleef de. Ook als werkkleding was corduroy in de eerste helft van deze eeuw zeer in trek. Maar dit alles zegt ons nog niets aan gaande de betekenis van het woord, dat volgens sommigen is afgeleid van de Franse term „corde du roi". De stof zou dan aanvankelijk alleen in Frankrijk ver vaardigd en voor 's konings jachtkleding aangewend zijn. Maar bewijzen om deze theorie te staven zijn er niet. Een andere opvatting, die eveneens maar een slag in de lucht is, luidt, dat de naam van de stof is afgeleid van de purper-kleur. Purper was de koningskleur, en heette in het Frans „couleur du roi"; via de vervorming coulourduroy, zou zich daaruit het cordu roy hebben ontwikkeld. De oudste papieren heeft echter Enge land, want de London Gazette van 1722 sprak reeds van een „grijze duroy jas". En George Washington bestelde ter gelegen heid van zijn huwelijk in 1759 bij een Lon- dense relatie „een licht zomerpak van duroy". Het vervelende is echter, dat we niet weten of deze duroy-stof enig verband houdt met het corduroy dat wij kennen. Men vermoedt, dat destijds een Engelse fabrikant een speciale stof heeft vervaar digd, die met de naam van de fabrikant werd aangeduid. Wanneer deze fabrikant Duroy heeft geheten, werd zijn speciale textiel aanvankelijk duroy-stof genoemd, later kortweg duroy. Iets dergelijks kennen wij ook met eigennamen, die op de producten zelf zijn overge gaan, maar we kunnen daar van geen voorbeelden noe men, omdat we geen reclame mogen maken. Althans niet op deze plaats. Men vermoedt verder - u ziet, hoe on zeker alles blijft - dat een andere fabri kant een soortgelijke duroy-textiel zou hebben vervaardigd, echter met dit ver schil, dat op de stof een ribbel zou zijn gelegd. Deze stof zou dan de naam rib- duroy, ofwel corduroy hebben gekregen. Maar feiten, die dergelijke vermoedens en fantasieën kunnen schragen, zijn niet aan wezig. Daarom is het wellicht verstandig zowel de mogelijkheid van de Franse als van de Engelse afkomst van het woord open te laten en beide landen er eerlijk om le laten vechten. Opdat het aantal twist punten in de wereld toch vooral niet zal verminderen. Voorts vraagt een lezer, of het juist is dat de R.K. kerk, op straffe van excom municatie, vroeger het roken verboden heeft. In deze vorm gesteld, moet de vraag ontkennend worden beantwoord, maar iets in die richting heeft toch wel plaats gevonden. Daarover Vrijdag, want morgen volgt de herplaatsing van ons artikeltje over Arabische cijfers, mét de beloofde illustratie. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2