Veren igi ngsvaria Nieuw plan voor kanaaltunnel, niet ondermaar op zeebodem VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE DCIJ behaalde 14-6 overwin ning op Jozeph Blankenaar Schade en hinder in IJmond door verontreiniging van de lucht Kort en bondig uit de IJmond SWELL wordt KW 8 (voor Meerburg) Het „Vinkennest" in het gedrang Project zal veel minder tijd en geld eisen dan vroegere ontwerpen „Toch werd het feest" WOENSDAG 12 JANUARI 1955 Vrouwengroep P.v.d.A. Aquarium-vereniging pak! zaken goed aan Fleurige kinderoperette „Sprookjesmelodie" Castricumse KVP zet alle zeilen bij „Morgen is te laat" voor „Alcura" Amerikaanse trawler versterkt de vloot Om de provinciale damtitel Enkhuizenaren speelden voor „Fryske Trou" Scheepvaart De jaarvergadering van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, die Dinsdagavond in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat is gehouden, kenmerkte zich door een zeer vlotte afwerking van de agenda, welke door mevr. Goossens-Brons met een verwelkoming van de leden werd ingeleid. Wegens het voorgenomen bedan ken van de heer J. J. Vorrink als voorzit ter van het partijbestuur van de P.v.d.A. bjj het eerstvolgende partijcongres, deelde <te voorzitster mede, dat bij deze gelegen heid een speciaal nummer van het partij orgaan aan dit afscheid zal worden gewijd. Het uitgebreide jaarverslag van mevr. v. d. Paard gaf een overzicht van alle in het afgelopen jaar gehouden bijeenkomsten en excursies (en dit was een hele lijst), waaruit de grote activiteit van de afdeling duidelijk bleek. Het ledental in het groeien de gemeentedeel „Noord" nam toe van 69 tot 113 en is nog voor verdere uitbreiding vatbaar. Aangezien de penningmeesteresse, mevr. Van Eykelen, een ongeval was overkomen, moest de vergadering het zonder het ge bruikelijke kasverslag stellen. Ten aanzien van een contact, dat door middel van een lezingavond was gelegd met de B.B. in Beverwijk, vond men het be vreemdend, dat hierop van B.B.-zijde nog nimmer was teruggekomen ondanks her haalde verzoeken van het afdelingsbestuur. Bij de bestuursverkiezing wegens aftre den van mevr. v. d. Paard, secretaresse, en mevr. Den Dekker, tweede secretaresse, werden gekozen de dames Weller en Knor ren. De aquarium-terrariumverenigimg Rood- vinzalm te Castricuun, welke in het begin van 1954 met interne moeilijkheden had te kampen, speciaal ten aanzien van be stuursfuncties, is deze moeilijkheden glans rijk te boven gekomen. Het bestuur dat uiteindelijk werd gekozen, pakte met grote animo de veremigingszaken aan en organi seerde tal van bijeenkomsten waarop des kundigen uit de aquariumwereld een le zing met lichtbeelden hielden. Tevens werd contact opgenomen met zusterver enigingen te Velsen en Alkmaar en de Castricumse jeugd kreeg een speciale jeugdmiddag voorgeschoteld. In 1954 werd op bescheiden wijze gestart met een ver- enigings-bibliotheek, waarin thans een flink aantal boeken, betrekking hebbende cp het aquariumwezen, voorradig zijn. Het bestuur nam in het afgelopen jaar eveneens het initiatief tot de uitgave van een maandblad en dit plan heeft zij nu verwezenlijkt. Op de Dinsdag in hotel De Rustende Jager gehouden jaarvergadering kwam dit maandblad ter tafel. Het is een gestencild exemplaar met een blauwe, in rood en zwart bedrukte omslag. In dit blad staat al het verenigingsnieuws vermeld en tevens geven er enkele deskundige leden adviezen in. De leden, die in grote ge tale de vergadering hebben bezocht, wa ren vol lof over hun maandblad en men heeft de verwachting dat door dit blad het ledental nog groter zal worden en de vereniging voorts aan populariteit bij de bevolking zal winnen. Het bdstuur zal dit jaar opnieuw een poging doen tot oprichting van een jeugd afdeling te komen. Er worden nog meer boeken voor de bibliotheek aangeschaft en evenals verleden jaar komen in 1955 des kundige sprekers naar Castricum ten einde een lezing te houden. Financieel staat Roodvinzalm er gunstig voor, getuige het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer D. Hopman. Zaterdag r.oudt de vereniging in hotel De Rustende Jager een feestavond. Voor jong en oud Gezien de Dinsdagavond geheel met jonge en oudere toeschouwers gevulde to neelzaal van het K.S.A.-gebouw te Be verwijk, moet de Geheelonthouders-Kin derclub „Kindergeluk" ongetwijfeld een bloeiende vereniging zijn. Het zangspelle- tje 's Nachts in het korenveld" en de daarna gespeelde kinder operette „Sprook jesmelodie" hebben opnieuw bewezen, dat de leiding er 'naar streeft de voorstellingen tot een bekoorlijk en verantwoord geheel te maken. Het korte zangspel van G. Bos, waarmee deze avond werd ingezet, leverde hiervan reeds direct het prettige bewijs. Strikt ge nomen bevat het stukje geen handeling; het werd kennelijk alleen geschreven om de kleuters in de gelegenheid te stellen zich zingend en dansend over het toneel te bewegen. Maar de in het programma niet met name genoemde regisseur (of regis seuse) had met succes voor een levendige, fleurige groepering gezorgd. De operette „Sprookjesmelodie" bete kende daarna een originele afwisseling van de stukken, die men gewoonlijk door kinderen ziet opgevoerd. Dit keer nu eens geen ontvoerde prinsessen, angstaanjagen de heksen of betoverde prinsen, doch een aantrekkelijk geschreven intrige, die het bevattingsvermogen van een jeugdig pu bliek nergens overschrijdt en daarbij zelfs nog op een charmante wijze de vredesge- dachte propageert. Het libretto van me vrouw W. J. BosSwart verhaalt over een wijze koningin van het wereldrijk, die af stand van de regering wil doen en daar om onder haar kleinkinderen een troonop volger moet aanwijzen. Zij krijgen ieder een jaar toegemeten om de door hen voor gestelde methode, welke zal dienen de mensheid gelukkig te maken, aan de prac- tijk te toetsen. Prins Edwin zoekt deze voorspoed in een sterk leger van dappere soldaten; prinses Rozemarijn geeft de voor keur aan weelde cn geanimeerde feesten; prins Ernst wil tenslotte het gevoel voor schoonheid en een onbaatzuchtige mensen liefde bevorderend Onnodig hieraan nog toe te voegen, wie uiteindelijk de zege vierende troonopvolger geworden is. Deze sympathieke handeling werd door de kinderen versterkt met een aantal lied jes op prettig in het gehoor liggende me lodieën. Öok over de verzorging der cos- tuumpjes kan niet „anders dan met grote lof gesproken worden. Doch de grote ver rassing voor de kinderen in de zaal be stond ongetwijfeld uit de lichtgevende décors bij de taferelen in het bos, die tal van bewonderende uitroepen ten gevolge hadden. En een dergelijke spontane reac tie vormt altijd een overtuigend bewijs voor het grote succes, dat bij deze voor stelling zelfs meer dan verdiend is ge weest. JAN VAN DAM ,.In 1955 moet slag geleverd worden voor de verkiezingen die ons in 1956 te wachten staan". Met deze woorden opende het be stuurslid van de statemkring Alkmaar- Zaandam van de Katholieke Volks Partij, de heer W. Friedrichs, uit Koog aan de Zaan, zijn speech tijdens de jaarvergade ring van de afdeling Castricum van de KVP. Deze bijeenkomst vond Dinsdag in zaal Roozencaal plaats. De speech die de heer Friedrichs hield was uiterst kort, maar krachtig. „Wij moeten onze kiezers intensiever gaan be ïnvloeden. De circulaires die dit jaar overal zullen worden verspreid, moeten direct gevolgd worden door huisbezoek", zeide de spieker onder andere. Tenslotte deed de heer Friedrichs een beroep op de werkgroep, welke de ledenwerf-actie ter hand genomen heeft, èn op de andere leden, teneinde met volle kracht het leden tal op te voeren. Over dit ledental deed de voorzitter van de afdeling, de heer J. de Nijs in zijn openingswoord en ook later op de avond nadere mededelingen. Het ledental be draagt momenteel circa 500. welk aantal volgens de heer De Niis opgevoerd kan worden tot 1000, mits de leden in de di verse stands- en sociale organisaties er voor willen werken. Inmiddels zijn er al een flink aantal nieuwe leden ingeschre ven, mede door de activiteit die de plaat selijk werkgroep ontplooit. De secretaris, de heer A. de Wit, zei in zijn jaarverslag, „dit jaar moet een actief jaar worden". De penningmeester, de heer Th. de Winter, gewaagde van een behoorlijk batig saldo. Het gehele periodiek aftredend zijnde be stuur, bestaande uit J. de Nijs, voorzitter; A. de Wit, secretaris; Th. de Winter; mej. A. Verlaak, tweede secretaris en J. Bra- kenhoff, W. Res en P. Ruiter, leden, werd bij acclamatie herkozen. Voor leden van Alcura, N.V.V. Bestuur- dersbond IJmuiden, wordt, naar aanleiding van het succes van de eerste filmavond, Vrijdag 21 Januari in het Hervormd wijk huis aan de Dijckmansstraat opnieuw een filmavond gehouden. Vertoond wordt het moeë Italiaanse filmwerk „Morgen is te laat"; een gegeven over het vraagstuk van de opvoeding tussen ouders en kinderen. De inleiding tot deze film zal worden verzorgd door een arts. Een aantrekkelijk voor-bijprogramma omsluit het gei eel. Naar wij vernemen is de koop van de voormalige Amerikaanse trawler „Swell", een schip van 44 meter lengte, uitgerust met een 750 pk diesel aan de rederij „Meer burg Noordzeevisserij-maatschappij" thans definitief. De Katwijkse reder heeft het schip gekocht van de Scheepvaartmaat schappij Walcheren te Amsterdam. De trawler komt als de KW 8 in de vaart. De Pan Trades Antros, de tweede voor malige Amerikaan, ligt nog in Amsterdam, wordt opgeknapt en zal te zijner tijd ver kocht worden. Het wordt een moeilijke zaak met het „Vinkennest" in Velsen. Dit tehuis voor voogdijkinderen dat, dank zij de medewer king van de heer F. C. H. baron Van Tuyll ven Serooskerken al enige jaren in het hoofdgebouw op Waterland is gevestigd, zal voor eigen gebruik weer aan de eige naar moeten worden teruggegeven. Sedert 1940 heeft de heer Van Tuyll er zelf niet kunnen wonen en heeft hij zijn do micilie in het koetshuis moeten zoeken. Op 1 Juli loopt het huurcontract van het „Vin kennest" af en nu is de vraag waar men na die datum met de 80 kinderen en het 20 man grote personeeel moet blijven. De heer Van Tuyll heeft een stuk grond te koop aangeboden in de Heerenduinen, achter de speeltuin „In veilige Haven". Maar dit terrein dat volgens hen die het weten kunnen een broeinest van kwaad en baldadigheid is staat in de gemeentelijke plannen getekend als „pas sieve recreatie" en kan dus niet bebouwd worden. Bij het maken van de Velsense plannen, to werd ons meegedeeld, is heel weinig aandacht besteed aan de bijzondere instellingen die betrekking hebben op het misdeelde kind. De besprekingen met „Kennemereaarde" zijn op niets uitgelopen, omdat dit oord totaal ongeschikt blijkt voor dit doel. Het bestuur zag zich gaarne een terrein toegewezen waarop, behalve een modern verzorgingstehuis ook een B.L.O.-schooi zal kunnen worden gevestigd. Het ministerie van justitie heeft slechts de supervisie over de interne gang van zaken tot taak en kan als zodanig dan ook moeilijk ingrijpen. Het bestuur zal ten spoedigste een aan vraag bij het gemeentebestuur indienen om een nieuw terrein en bouwvergunning te verkrijgen. Een volledig DCIJ-tiental is er Dinsdag avond in geslaagd het sterke Amsterdamse Jozeph-Blankenaar een 146 nederlaag te bezorgen. Door dit resultaat staat DCIJ thans bovenaan de ranglijst om het club kampioenschap van Noordholland. Als de laatste wedstrijd tegen „Gezellig Samen zijn" gelijk wordt gespeeld, wint DCIJ op nieuw de clubtitel van Noordholland. Het Amsterdams schaakhuis was te klein om alle belangstellenden te bergen. De wedstrijdleider, de heer Faber, moest dan ook de zaal ontruimen om de wedstrijd doorgang te doen vinden. De eerste uren ging de strijd volkomen gelijk op. Het eerste voordeeltje kwam aan bord één, toen wereldkampioen P. Roozen- burg een damzet kon uitvoeren, die Metz op trik-traklijnen voorlopig wist op te sluiten. V. d. Sluis zat aan bord twee op gesteld en volgens de regels der kunst be reikte Laros hier remise. Dukel gaf zijn club de leiding door een fraaie overwin ning op Stahlberg. Eerst in een stand van elf om elf kwam er wat tekening in de strijd. Dukel bracht een vreemd offer op het middenbord en won later met goede doorbraakkansen het stuk terug. Vrije door tocht naar dam was verzekerd. Stahlberg v/as onder de indruk van het nadeel en verloor op slag (31 voor DCIJ). Toen was er drie uur speeltijd verstreken en geen der DCIJ'ers had nadeel. Met deze voorsprong en de goede stelling van Roo- zenburg is de DCIJ-overwinning geen moment in gevaar geweest. Suyk en Postma winnen Toen Berk door de moeilijkheden tegen George Postma blunderde en Suyk in een zeer knap gespeeld eindspel won, was er al een 71 voorsprong. Remises kwamen van Ligthart, Swier, v. d. Berg en Tommy Postma, zodat de overwinning toen een feit was. Yme de Jong worstelde in een eindspel van drie 'stukken en één dam tegen een stuk en één dam, doch De Doop kon remise maken. Roozenburg won tenslotte in een gewonnen eindspel met het derde speeluur tegen Jan Metz op de klok, omdat de laat ste de verplichte 60 zetten niet kon halen. Op 26 Januari speelt DCIJ thuis met Gezellig Samenzijn. 1. DCIJ 5 10 10 0 0 20 2. Gez. Samenz. 10 9 0 1 18 3. J. Blank. 10 9 0 1 18 4. D.C.G. 10 5 4 1 14 Al in Napoleons tijd waren er plannen om een tunnel naar Engeland te graven. In 1890. kwam men zelfs tot een begin van de werkzaamheden, die een eind zouden maken aan de isolatie van Engeland. Zowel in Frankrijk als in Engeland werden de eerste kilometers van de tunnelschacht gegraven. De politiek stak echter een stevige stok afgesloten, de plannen werden opgeborgen, afgesloten, de plannen werdden opgeborgen. Nog steeds staat er een wachthuisje bij de oude ingangen van de- Kanaal-tunnel. Sindsdien zijn er steeds weer nieuwe plan nen ontworpen voor eeri Kanaal-tunnel, maar steeds weer waren het de politieke belangen die de uitvoering verhinderden. Na de oorlog kwam de zaak weer even aan de orde, toen leden van het Britse Lager huis een tunnelplan aan het Geallieerde hoofdkwartier in Parijs zonden. Er zijn echter stemmen opgegaan die ver klaarden dat het graven van een tunnel onder het Kanaal gevaarlijk is wegens de toestand van de zeebodem. Deze bestaat voornamelijk uit zand en kalkgrond. Als men hierin een tunnel graaft en er komt een kleine scheur, dan wordt de gehele tunnel in enkele ogenblikken door het water verzwolgen. Daafom heeft men thans een geheel ander project voor een verbin ding tussen Engeland en het vasteland. Niet onder, maar op de bodem van de zee is de gedachte van dit nieuwste ontwerp. De Belgische professor Demart wil een tunnel buis met een middellijn van 3 meter op de bodem van de zee leggen. Vijf kunstmatige eilanden zullen de buis op zijn plaats moeten houden. Door deze tunnel zal dan een trein kunnen rijden. Het voordeel van dit nieuwe plan is, dat men naar behoefte een of meer tunnelbuizen naast elkaar kan leggén. Ook is het winst, dat men geen tunnel meer behoeft te graven; dit geeft een grote werkbeiparing, want nu kan men de tunnel binnen twee jaar gereed hebben, waar de oude plannen altijd verschillende jaren werk vergden. Ook de kosten worden belangrijk lager geraamd. Het project van Demart zou 45 millioen gulden kosten. Andere plannen bedragen ongeveer twee milliard. Als gunstigste plaats voor het „leggen" van de tunnelbuis heeft men de verbinding van De Panne naar Ramsgate ontworpen (zie kaart). De zee is op deze plaats namelijk het ondiepst: ongeveer 18 meter. De druk van de zee op de tunnel zal hier nooit meer bedragen dan 5 kg per vierkante centimeter. Dit is dus het laatste plan om een einde te maken aan de „Splendid isolation" van Engeland. Het wachten is nu op de politiek, die het project levensvatbaarheid moet geven. In de memorie van antwoord op het ver slag van de afdelingen, van de Provinciale Staten van Noordholland, die de begroting 1955 hebben behandeld, delen Gedeputeer de Staten mede, dat vóór en tijdens de voorbereiding van het streekplan voor de IJmond-Noord, op nationaal en provinciaal niveau, veel aandacht is gewijd aan mo gelijke schade en hinder tengevolge van verontreiniging van de lucht door de in dustrie. Daaromtrent zijn van het Koninklijk Meteorologisch Instituut gegevens ge vraagd en verkregen. Ook betreffende ge leden en dreigende gasschade aan land bouwgewassen zijn gegevens verzameld. Door de Landbouworganisatie Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek is een veelzijdig nader onderzoek aangevat over de eventuele luchtverontreiniging aan de IJmond en de middelen om deze zowel zelve als in haar gevolgen zoveel mogelijk te voorkomen of te beperken. Door de hier bij betrokken inspecteur voor de Volksge zondheid zowel als van de zijde van de Planologische dienst is bevorderd, dat bij het onderzoek ook aandacht wordt besteed aan mogelijke schade en hinder voor de be volking zeive en schade aan goederen. Het onderzoek is echter voor een deel zeer'tijdrovend, omdat bijvoorbeeld terzake van meteorologische gegevens slechts met gemiddelden over vrij lange perioden kan worden gewerkt. De vaststelling van een streekplan kan hierop niet wachten. Bij de voorbereiding van dit plan is met de voor lopige gegevens volledig rekening gehou den. Bij vergelijking met toestanden elders, met name in het Ruhrgebied, dient reke ning te worden gehouden met het feit, dat de gemiddelde windsnelheden aan de IJmond aanzienlijk hoger zijn dan elders en ook de vlakke ligging van ons land ge vaar voor schade en hinder door veront reiniging van de lucht hier aanmerkelijk geringer maakt dan daar. Er moge ove rigens nog op worden gewezen, dat door de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, het Provinciaal Electrici- Wat er was Er stonden vanmorgen ongeveer 2500 kisten verse vis van drie trawlers in de markt. De „Haarlem" (van Maandag 3 Jan.) voerde aan 830 kisten, waarvan 330 braad, 160 gul en blanke koolvis, 130 zwarte koolvis, 100 haring, 50 wijting, 40 makreel; de „Allanwater" (van Maandag 3 Jan.) 850 kisten vis, waarvan 350 braad, 70 dich te braad, 100 gul, 15 wijting, 15 makreel, 140 haring en 140 stuks stijve kabeljauwen en de „Postboy" (van Maandag 3 Jan.) 675 kisten vis, waarvan 250 braad, 225 gul en koolvis, 70 wijting, 20 makreel, 100 haring en 50 stuks stijve kabeljauw. De „Postbov" bracht ook een haai mee, die voor 152 naar België ging. Drie loggers en wat kleine vaart zorgden voor een aanvoer van 4000 kg tongen en 200 kisten schol. Storm venvacht Voor de districten Vikingbank en Flad- dengronden werd vanmorgen een Noord wester storm verwacht, die in de loop van de Woensdagmiddag zou opsteken. Voor de Doggersbank en Vissersbank gold een waarschuwing voor harde Z.W. wind. De prijzen van vandaag De haring is vanmorgen van de hand gegaan voor 15 tot 18; de makreel voor De Nederlandse violist Willem Noske heeft bij zijn onderzoekingen naar Italiaanse vioolmuziek uit de 17e en 18e eeuw in de „Mecklenburgische Landesbibliothek" in Schwerin een oud handschrift aangetroffen, dat negentien onbekende vioolsonates van Arcangelo Corelli bevat. Deze sonates, die ook tijdens het leven van Corelli waar schijnlijk nooit in druk zijn verschenen, waren niet bekend aan de biografen van de grote Italiaanse violist. Het aantal gevonflen solo-sonates van Corelli is hiermee gestegen van 12 tot 31. Hedenavond zullen voor de N.C.R.V.-microfoon drie dézer werken voor de eerste maal in onze tijd worden uitgevoerd. Foto: Een blad uit een handschrift van een der vioolsonates van Corelli. f 37 tot 44. België gaf voor de regels kabeljauw 90 tot 100 en voor de kisten 110 tot 136. Grote schelvis ging ook Zuidwaarts en haalde 40 tot 44 en grootmiddel schelvis 38 tot 40. De klein- middel voor binnenland maakte 35 tot f 27, pennen 30 tot 27 en braad 25. Wijting ging weg voor 17 tot 21, grote gul voor ƒ31 tot 35, middel voor 27 tot f 30 en torgul voor 20 tot 22. Zwarte koolvis maakte van 47 tot 50. Schol en tong Schol 3 haalde vanmorgen 30 tot 37 en schol 2/45 tot 49. Grove schol ging naar Engeland; grote voor 41 tot 38, middel voor 38, zetschol en schol I voor 45. Grote tong zakte van 3.55 naar f 3.15, grootmiddel van 2.90 naar 2.46, halve pondies van 2.60 naar 2.46. Tong I deed 2.54 tot 2.40 en tong 2 2.35. Binnengekomen IJM 34 Allan Water, 35 Postboy, 9 Haar- 'em, 62 Sumatra, 241. 249, 202. 3. 272. KW 125 Petronella, 51 Prinses Margriet, 75 Doggersbank. Vertrokken IJM 25 Flamingo, 129 Shamrock. 14 An nie, 204 Verwachting, 7, 11, 31, 218, 228. 5, 249, 241, 202, 27, 52. 3, 53, 213, 206, IJM 4 eerste reis; VL 77 Abraham, KW 52 Vrouw Anna, 26 Concordia. 24 Cornelis. 169 Aleida, 168 Eendracht, 107 Jacoba, 65 Willy Alida, 129 Balie, 57 Dina Marie. 140 Voorwaarts. 9 Hubertha Gerarda, 15 Rijn mond IV, 67 Noordster I, 78 Excelsior II, 95 Toenadering, 89 Wil'emDie. 45 Neotu- nus. 6 Vertrouwen, 98. 62, 72, 30, 21, RO 2 Dolfijn, 29, UK 164, 126. 14, AM 17, 18, 16. TX 14, VD 9, BU 33, EH 8. Voor de Donderdagmarkt De „Sumatra" (van Maandag 3 Jan.) lost vannacht 700 kisten vis,waarvan 300 schel vis, 240 gul en koolvis, 60 haring, 10 ma kreel, 40 wijting, 50 diversen en 22 stuks stijve kabeljauwen. De „Vios" (van Dins dag 4 Jan,) voert aan 1065 kisten vis. waarvan 375 schelvis en piepers, 70 wij ting, 50 haring, 10 makreel, 60 gul en blan ke koolvis en 500 zwarte koolvis. Oudste boten En dan de oudste trawlers: de „Bergen", „Maria van Hatturn", „Bloemendaal" en „Antje" zijn van Dinsdag 4 Jan. en de „Polderman", „Thorina", „Eveline" en „Dirkje" van Woensdag 5 Jan. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Allanwater 24.500. Postbov 18.600. Haarlem 24.000. KW 125 4.980. KW 51 6100, KW 75 5450, KW 91 400, WR 33 2080, TX 33 2600. teitsbedrijf van Noordholland en de Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder en Zonen niet alleen aan het onderzoek wordt meegewerkt, maar dat door deze bedrijven maatregelen genomen zijn, o.a. door een bepaalde keuze van brandstoffen, om scha de te beperken, welke maatregelen reeds merkbaar gunstige gevolgen hebben. De vele Friezen uit Velsen en IJmuiden hebben gisteravond in de tooneelzaal van het Jeugdgebouw in alle opzichten genoten van de opvoering van „Dochs waerd it feest", een voorstelling die ditmaal niet door de eigen leden van „Fryske Trou" werd gegeven, maar door die van de zustervereniging ,,Yn it skaed fan Fryslan" uit Enkhuizen. Het lange wach ten voordat het doek voor het eerste bedrijf opging de Enkhuizenaren waren bij de Velserpont lang opgehouden werd ruim schoots vergoed door hetgeen daarna over het voetlicht kwam. Men kreeg geen oor spronkelijk Fries toneelstuk te zien, maar het in het Fries bewerkte overbekende stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" van R. Feenstra en K. Spierings. dat door L. de Hoop voor het Friese amateurtoneel pasklaar is gemaakt. De gebeurtenissen in dit toneelstuk spelen zich op één middag en één avond af in de woonkamer van de „lapkekeapman" Roele- ma, een winkelier die niet alleen te kampen heeft met felle concurrentie van een „bazaar" aan de overkant, maar die ook heel wat te stellen heeft met zijn beide zoons. De jongste heeft hij het huis uitgezet wegens wangedrag, de oudste rrfijdt zelf het ouderlijk huis omdat hij het ver gebracht heeft en meent, minach tend op zijn ouders te kunnen neerzien, die in hun armoedig winkeltje nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. De conflictstof is dus ruimschoots voor handen en leidt dan ook tot een crisis wan neer blijkt dat de jongste zoon tienduizend gulden van zijn patroon heeft verduisterd Met grote tegenzin moet de eerzame winke lier de hulp inroepen van een rijke schoon dochter, om de familie voor schande te vrij waren. Maar dan komt plotseling de kost ganger als redder in de nood opdagen. Deze bescheiden jongeman heeft in alle stilte een belangrijke uitvinding gedaan, die hij voor veel geld afstaat aan de directie van de fabriek waar hij als gewoon arbeider werkt Hij redt het gezin uit alle moeilijkheden en krijgt hand en hart van de dochter als belo ning. Men kan tegen dit stuk aanvoeren, dat de intrige wat al te kunstmatig en geforceerd is Maar deze bezwaren vergeet men gemakke lijk, wanneer het gespeeld wordt door acteurs en actrices, die van de figuren in dit nood- lotsspel levende mensen weten te maken. En dat was bij de Enkhuizenaren zeker het ge val. De grootste lof verdient wel de heer A Wijsenbach voor zijn creatie van de ondanks allé zwarigheden toch altijd opgewekte win kelier, die zelfs op de zwartste momenten de moed niet laat zakken. In de tweede plaats mag de kostganger van de heer E. Postma ge noemd worden, die als wij het goed gera den hebben de invaller was waarmee het gezelschap naar IJmuiden moest komen. Het gemak en het élan waarmee hij deze rol speelde, heeft ons voortdurend doen betwij felen of hij wel die invaller was! Van de overige medewerkenden kan gezegd worden, dat zij de hoofdpersonen goed secon deerden, al zou in het algemeen wat meer actie geen kwaad kunnen. Hun spel was vaak te statisch, wellicht ook omdat sommigen af en toe wel eens op de souffleur moesten spe len, hetgeen soms afbreuk deed aan het tempo. Desondanks wist men in het derde be drijf de zo gewenste climax glansrijk te be reiken, zodat de totale indruk alleszins tot tevredenheid stemde. Dat de toeschouwers er ook zo over dachten bleek wel uit het ova tioneel applaus aan het slot. S.K Amstelstad, 11 v. Aden n. Port Said. Abbedijk, U te New York. Aichiba, 11 Finisterre gepass n. Buenos Aires Amerskerk, 12 te Alexandrië. Amor, 11 v. Alexandrië n. Beyrouth. Antonia, 11 v. Pladju n. Soeiabaja. Arendsdijk, 11 te New York. Armilla, 12 te Balikpapan. Averdijk, 11 te Boston. Banka, 8 te Vancouver. Billiton, 7 te Los Angeles. Bloemfontein, 10 260 m. Z. Dakar. Boissevain, 11 te Port Elizabeth. Bawean, 11 v. Cebu n. Singapore. Boschfontein, 11 60 m. N. Jebe. Teir. Caltex Nederland, 10 v. Rotterdam n. Malrnö Caltex Delft. 11 v. Roiterdam n- Sidon. Ceronia. 12 te Adelaide. Chama, 12 te Soerabaja. Cistula, pass. 11 Sabang n. Mena el Ahmadi. Daphnis. 10 v. Port au Prince n. Savanna. Delfshave-n, 5 te Buenos Aires. Esso Den Haag, 11 v. Port Said n. Antw. Eemdijk, 11 te Havana. Ena, 10 te Curacao. Eemland, 11 voor IJmuiden verw. Eendracht, pass. 11 Scilly's n. Belfast. Enggano, 10 v. Bahrein n. Khorramshar. Esso Amsterdam, pass. 11 Ouessant n. Antw. Friesland (KRL), 11 v Soerabaja n. Makassar Gouwe, 10 te Bremen. Gaasterkerk, 13 te Port Said verwacht. Hector, 11 v. Amsterdam n. Lissabon. Hoogkerk, 11 te Amsterdam. Hilversum, pass. 11 Aden n. Mena el Ahmadi. Heemskerk. 12 te Adelaide. Hos. 10 v. Patras te Piraeus. Indrapoera, 12 te Singapore. Jagersfontein, 11 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbamevelt, 11 320 m. W.t.Z. Adelaide Jupiter, 12 te Savona. Kota Agoeng, pass. 10 Gibraltar n. Port Said Kieldrecht. 11 te Rotterdam- Langkoeas, 11 te Halifax. Loosdrecht, 11 v. Basrah n. Bahrein. Lutterkerk. 11 te Rotterdam. Lekhaven, 10 te Rotterdam. Leto, 11 v. Hamburg n. Canada. BINNENLAND Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot directeur van het te Leiden gevestigde rijksmuseum voor Volkenkunde, dr. P. H. Pott. Dr. Pott is 36 jaar en daardoor de jongste directeur van een Nederlands rijksmuseum. Dr. Pott is op het ogenblik conservator voor de afdeling betreffende het Indische cultuurgebied van dit rijksmuseum. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Pakistan, 'r. J. G. r'e Beus, heeft Dinsdag zijn geloofsbrieven aan de gouverneur-gene raal van Pakistan, Ghulan Mohammed, aan geboden. Premier Mohammed Ali was bij de plechtigheid aanwezig. De Sovjet-Unie heeft 3500 vierkante meter standruimte gehuurd op de komende voorjaarsbeurs te Utrecht. De Russische in- zending zal een overzicht geven ,van de productiemogelijkheden in de Sovjet-Unie, zowel wat betreft consumptie- als kapitaals goederen. De Sovjet-Unie exposeerde reeds op de beurzen te Milaan en Lyon. Tussen Maartensdijk en Utrecht heeft een onbekende in de trein die om negen minuten over twaalf uit Hilversum naar Utrecht vertrok aan de noodrem getrokken. Hij sprong uit de trein cn verdween in da duisternis. De trein had zeven minuten ver- trasin g# Tijdens het afbranden van de spoorweg- berm tussen Bergen op Zoom en Woens- drecht is een granaat tot ontploffing gekomen. Twee N.S.-wegwerkers, die met mt afbranden waren belast, werden vrij ern..lig aan de benen gewond. Heden viert het echtpaar Bernardus Vortman-Johanna Vingerhoed te Oister wiik ziin 60-iarige echtvereniging. De brui degom is 84 jaar® da bruid 81. *11 wonen m het R.K. Gasthuis. I imbure 10 v. Marseille n. Belfast. LaTil.es?'pass U Guaidafui n. Belawan. I awak 11 v. Cristobal n. Trinidad. t «TifTrkPrk naSs. 11 Str. Messina n. Genua. tSoeSS?réPpS.. u «O Z. Kreu n Ot.ni. Loenerkerk, 11 te Stettm. Lombok. 8 v. Mombasa n. Aden. Marsland. 10 te Hamburg. Macoma, 10 te Berre. Malvina. pass. 11 Perim n. Suez. Mirza, 12 te Tokuyama. Nieuw Amsterdam, 11 te Cristobal. Noordam, 10 220 m. Z-ZO. eil. Sable. Ondina, 11 te Suez. oranie, pass. 10 Algiers n. Port Said. Oranjestad, 11 v. Plymouth n. Amsterdam. Ouwerkerk, 12 te Brisbane. Ovuia, nacht 11-12 te Abadan. Pleter S, 11 te Rotterdam. pvgmaiion, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. pendrecht, 8 v. Port Said n. Nynashamn. Perna, 11 v. Trinidad n. Curagao. poelau Laut. pass. 11 Finisterre n. Algieis. Prins Alexander, 11 v. Rotterdam n. L's*?00"' Prins Fred. Willem, pass. Ouessant n. R dam. Roebiah, 10 te Hamburg. Roggeveen, 7 v Yokohama n. MomDasa. Roepat, 12 te Tj. Priok verw. Rotula. 11 te Thameshaven. Salawati, 10 v. Suez n. Bahrein. Sarpedon. pass. 10 Monapassage n. cVJa?ao Sloteidijk, pass. U Vlissingen n. New York. Straat Banka 12 Colombo verwacht. Sloterdijk, 11 v. Antwerpen n. New YorK. Straat Soenda. 6 te Santos. Samarinda. 11 te New York. Sibajak, pass. 11 Malta n. Rotterdam. Soestdijk, 11 v. Tj. P-riok n. Tjllatjap. Straat Mozambique, 11 v. Port Swettenham n. Singapore. Tafakan, 10 v. Hallfax n. Alexandrië. Titus. 11 te Constanza. Tawali, 8 v. Galveston n. Houston. Van Waerwijck, 12 te Beira. Van Riebeeck. 13 Tj. Priok verw. Westerdam 10 310 m. W. Scilly's. Willemstad, 11 te Curagao. Wonogirl, pass. 10 Kreta n. Genua. W. Alton Jones, 11 te Deleware rivier naar Philadelphia. Wieldrecht. 11 v. Rotterdam n. Ostermoor. Willem Ruys. 11 v. Colombo n. Port Said. Wonorato, 11 v. Port Said n. Suez. KLEINE VAART Algarve, 10 v. Amsterdam n- Rotterdam. Anna Sylvia. 11 v. Londen te Rotterdam. Amigo, 11 v. Boston te Maassluis. Aurlga, 10 v. Antweipen n. Odense. Aco, vertr. 11 v. Hambütg n. Kingslynn. Aldo, vertr. 11 v. Rotterdam n. Boulogne. Aries, pass. 11 Vlissingen n. Antweipen. Albergen, 11 v. Les Sables d'Olonne te Belfast Arnoudspolder, 11 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia. verm. 11 v. Par n. Gothenburg. Bab T, 10 v. Londen te Biest. Batavier III, pass. 10 Kp. Finisterre n. Casablanca Barendsz. 10 v. Hamburg te Goole. Beekbergen. 10 v. Birkenhead te Swansea. Bestevaer, vertr. 12 v. Rotterdam o. Orimsby. Bergsingel, 11 v. Londen n. Antweipen. Bernlsse. 15-16 v. Melilla te R'dam verw. Binnenhaven 12 v. Rouaan te Casablanca verw. Bree Helle. 11 v. Rotterdam n. Londen. Caland, 11 v. Gent te Norrkoping. Claes Compaen N, 11-12 v. Rotterdam te Gothen burg verwacht.. Coolsingel, "erm. 11 v. Manchester n. Fleetwood Da Capo. 10 v. Oporto n. Rotterdam. Depa verm. 11 v. Rotterdam- n. Boston. Doklaan, 10 v. Waterford n. Fowey. Driebergen, 10 v. Belfast te Barry. Eminent, 10 v. Port Talbot n. Amsterdam. Escaut, 10 v. Rouaan n. Rotterdam. Ellewousdijk. 10 te Wicklow. Erasmus, vertr. 11 v. Rotterdam n. Aalborg. Frejo. pass. 10 Vlissingen n. Aarhus. Gaasterland, 10 v. Harlingen te Goole. Gerrit, 10 v. Delfzijl n. Kopenhagen. Goote. 13 v. Lissabon te Rotterdam verw. Hondsbosch. 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Hoe Vicees, vertr. 12 v. Wisbech n. Rotterdam Harold, 10 v. Rotterdam n. Gdynia. Haaksbergen, 12 v. Whitehaven te Napels verw. Heemraadsingel. 10 v. Rotterdam te Swansea. Horizan. 10 v. Hamburg te Rotterdam. Jan Kreumer, 10 v. Rotterdam te Londen. Joost. 8 v. Loriënt n. Requejada. Ida Pieter, verm. 11 v Rotterdam n. Milford- haven. Kortenaer, 11 v. Roscoff n. Portsmouth. Kemphaan, 11 v. Foyness te Hamburg. Leny. 10 v. Portsmouth te Roscoff. Leo S, 10 v. Swansea te St. Brleuc. Lydia, 10 v. Drogheda n. Aire. Larix, 8 Gothenburgh gepass. n. Zaandam. Liberte, 10 v. Gluckstad n. Hamburg. Lies, 10 v. Le Havre n. Rouaan. Marcella, verm 11. v Felixstowe n Rotterdam. Maria Theresia, 10 v. Oporto te A-ntw verw. Markab, 10 v. St. Maartensdijk n. R'dam. Meres N, 10 v. Vlaardingen te Rotterdam. Markab N, IJ v. Antwerpen te Huil verw. Matthew, 12 v. Billingham te Shoreham verw. Monica. 11 v. Zeebrugge te Antwerpen. Myfem, 10 v. Gefle te Stockholm. Merwehaven, 10 v. Port Lyautey n. Burriana. Mies. 10 v. Ipswich n. Newcastle. Netta, 10 v. Workington te Drammen. Nieuwland. 11 v. Rotterdam n. Leith. Nijenburgh. pass. 10 Kiel Holtenau n. Stock holm. Nassauhaven. 11 v. Gothenburg te Rotterdam. Nieuwehaven. 13 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Oosterburgh, 10 v. Stockholm n. Vasteras. Pavo, 10 v. Vestervik te Sundsvall. Phidias, 10 v. Valencia n. Lissabon. Plato, 10 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Pavo. 10 te Sundsvall. Ponto, 6 v. Goole n. Nantes. Ponza, 8 te Zaandam. Rema, 11 v. rede Vlissingen n. Odense. Rose Marie, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Strijpe. verm. 12 v. Liverpool n. Antwerpen Sandettie. 10 v. Amsterdam n. Naestved. Setas. 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Silvaplana, 11 v. Rotterdam te Aarhus. Soes. pass. 10 Kiel Holtenau n. Antweipen. Spolanda, 11 v. Famagusta n. Huil. Sporota, 11 Fa roer eil. te Piraeus. Steven, 10 v. Trequier n. Esbjerg. Stientle Mensinga. 12 v. Oporto te Rotterdam Theano, 10 v. Dublin te Amsterdam. Twee Gezusters, 11 v. Odense te Amsterdam Tyro. pass. 10 Lizardhead n. Dublin. Trio I, 10 v. Antwerpen te Vlissingen. Tilly. 9 v. Bayonne n. Huil. Veenenburirh. 10 v. Rotterdam te M'ddlesboro. Vlrgo, 10 v. Rotterdam n. Nakskov. Wickenhurgh. 10 v. Duinkerken n. Londen. Westpolder. 11 v. Oporto n. Vianna do Castello Westropa, 11 v. Mllfordhaven te Gent. T.Tsel. pass II Vlissingen n. Le Havre. Zeehaan. 10 Wight ten anker n. Fowey. SI.EEPVA AR1 Loire. 10 v. Rio Grande do Sul n. Santos zonder sleep. Oceaan, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Basra met kraan. Oostzee. 10 60 m. NW. Kp. Finisterre roet Shropshire.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3