V.S. wachten „met ongeduld' op zijn terugkeer Donner naast Bouwmeester aan de top, zij het tijdelijk Kleine voorsprong van Nederlandse schaatsenrijders tegen Hamar .Clowntje Rick Opdracht in W enen Moeder van vermoord kindje gearresteerd I Goede vooruitgang van jeugdige rijders Chandelle badminton- kampioen van Nederland Om de nationale titel hoofdklasse driebanden Secretaris-generaal zou belangrijke voorstellen van Tsjoe meebrengen WOENSDAG 12 JANUARI 1955 HET HOOGOVEN-SCHAAKTOURNOOI Europese filmjournaal producenten in Amsterdam bijeen Nederland-Duitsland in het Krelagehuis m rll/KKlO Defmyui liy! Boksen Olson gaat tournee door Europa maken Wandelsport De V ierdaagse in Nijmegen Zeven-één overwinning op Haarlemse Duinwijck Nederlandse Staatslening Twee Nederlanders in het Europees»tournooi? Vooral oog voor bruidstoilet Hammarskjoeld heeft niet gefaald" Voor de kinderen VS nog steeds vooraan in „atomische wedloop" FEUILLETON door Anne Duffield Naarmate het Hoogoven-schaaktournooi vordert wordt de strijd heviger en het gedrang aan de kop van de ranglijst groter. Pilnik had gisteren een ongelukkige dag. 's Och tends bracht hij het in zijn afgebroken partij tegen Milic niet verder dan remise en 's middags verloor hij van Prins, zodat hij, althans voorlopig, uit de leidende groep is ver dwenen. En Bouwmeester gaat vermoedelijk zijn eerste nul boeken, in welk geval Milic de leiding van hem over neemt, waarbij nog de mogelijkheid bestaat, dat hij deze zal moeten delen met Czerniak. In de vierde ronde waren er enkele felle partijen. Prins bouwde tegen Pilnik in een onregelmatige d4-opening een solide stelling op en trok daarna ten aanval. Deze actie leverde een gevaarlijke vrije pion op en Pilnik kon niet veel beter dan daarvoor nog een tweede pion aan stuk te offeren. Hij had echter niet voldoende compensatie en bij de 47ste zet streek hij de vlag. Ook de partij CzerniakDonner was een onregelmatige d4-opening. waarin Donner met twee raadsheren tegen twee paarden ogenschijnlijk een winstkans kreeg. Czerniak verdedigde zich echter zeer listig en het slot was, dat Donner met remise genoegen moest nemen. In de partij Milic—Bouwmeester, een Reti-opening met dubbel fianchetto, kreeg onze jonge meester het hard te verant woorden. Hij kreeg een gedrukte stelling en verloor een pion. Bij de onderbreking zag het er niet erg hoopvol voor hem uit. PerezKovacs was een Siciliaanse partij, waaraan de Spanjaard een wild-west karak ter gaf. Hij offerde geducht maar het resul taat van deze offervaardigheid was niet erg gunstig voor hem. Bij het verstrijken van de speeltijd was hij een officier en een pion achter. Analyse zal niet veel baten. Bergsma, die 's ochtends na hervatting van zijn partij tegen Czerniak verloor, gaat in zijn 's middags tegen Kramer begonnen partij (een Siciliaanse) eenzelfde lot tegemoet. In het middenspel zag hij het verlies van een pion over het hoofd, waarbij tevens zijn koningstelling werd gehavend. I Wel trachtte hij nog door ruil van de lichte j stukken en behoud van het zware materiaal zich een remisekans te scheppen, maar Kra mer gaf geen krimp. De nartij werd onder broken in een voor Bergsma hopeloze stelling. De uitslagen waren: Hoofdgroep: CzerniakDonner '4H; Kra mer— Dr. Bergsma afg.: P.rez—Kovacs afg. Kovacs staat beter; Milic—Bouwmeester afg.; Prins—Pilnik 1—0. Groep A: CrabbendamDonk 10; Klae- ger—Slootman 1—0: Tabe Bas—Mulder Van Leens Dijkstra 1—0: Mr. Spanjaar—Martin Vi'4; BozicDjaja V?'4. Groep B: Ven der Wolk—Waling Diikstra afg.; Molerovic—Van Bommel 1—0, Kayser Goris 10; SchubertDr. Van Vloten afg.: Ditt—Marthaler '4—'4. Groep C: GroosV. d. Berg afg.: Van SantvoordAkkerman 01; CammVeis 0—1: Blansiaar—Holtes Vt14; Biesheuvel— Herfst Vi'4. Groep D: PrangerDe Graaf 01; Kloos Dr. Van Doip *4Van 't HoffBrug man 01: Van der LelyCo.-nelissen 01; WarrenSteeman 01. Groep E: VerhoeffTempel I0; Mej. Bacic—Staal 0—1: Strengers—Bausch uit gesteld; BauerBouwman 01. Damesgroep: mej. Gravelandmevr Ditt Edler '4'1; mevr. Klijn—mevr. Veis Stroet 10: mevr. Vinkemevr. Van Aalst 1—0; mej. Bouwmanmej. Loef fier 10. De afgebroken partij tussen Donner en Kovacs eindigde in een overwinning voor de Nederlander. De stand na de 4e ronde luidt thans: 1. Bouwmeester 24 pnt. 1 afg. p.; 2. Donner 24 pnt.; 3. en 4. Milic en Czerniak 2 pnt. en afg. p.; 5. Pilnik 2 pnt.; 6. Prins 14 pnt en afg. p.; 7. Kovacs 1 punt en 2 afg. p.; 8. en 9. Perez en Kramer 1 punt en afg. p.; 10. Bergs ma 4 punt en afg. p. De 1 i.ikspolitie te Haaksbergen heeft de 29-jarige weduwe A. K. M. te Haaks bergen gearresteerd. Zij is de moeder van het kindje, waarvan het lijkje op 2 Januari werd opgegraven te Oele, gemeente Hen gelo. Zaterdagavond heeft de 33-jarige textielarbeider N. B.. die bij de weduwe in de kost was, bekend het pasgeboren kind te hebben vermoord. De directeuren van de Europese film journaal-productiemaatschappijen zullen Vrijdag en Zaterdag in Amsterdam een internationale conferentie houden. Op deze conferentie zal om. de verhouding bespro ken worden tussen de Europese filmjour naal-producenten enerzijds en de Europese televisiestations anderzijds. Wederom valt er d-ze maand voor de lief hebbers van badminton te genieten van een groots evenement. In de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leldsevaart in Haarlem zal namelijk op Zondag 30 Januari de Inter land ontmoeting Nederland tegen Duitsland worden gespeeld. De wedstrijden zullen reeds om twee uur des middags aanvangen, aangezien niet min der dan elf partijen gespeeld zullen worden. Hoewel de teams nog niet officieel zijn samengesteld, staat het thans reeds vast dat de Haarlemse Duinwijck-spelers(sters) me vrouw E. Robbé en de heren L. Verhoef en B. Loo in het Nederlandse team zullen wor den opgenomen. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM TEL. 13*439 FERD. BOtSTR. 48 A DAM TIL 717162 WINTERSPORTKLEDING hij op de 500 Zijn schaats- ln Nederland tegen Jansen? De wereldkampioen middengewicht boksen Carl Olson (V. S.) zal in de zomer van dit jaar een tournée door Europa maken. Zijn plan is uit te komen tegen vi*-*- of vijf pro minente Europese boksers, bij voorkeur nationale kampioenen. De eerste partij van deze tournée zou gaan tussen Olson en de Britse midden gewicht Allen. Voorts is men het in beginsel eens geworden over een ont moeting tussen Olson en de Zweed Olie Bengtsson, te houden in het Rosunde sta dion bij St- olm waar plaats is voor 40.000 toeschouwers. Ongetwijfeld zullen er in Engeland, Frank rijk en Duitsland promotors zijn die zich voor deze reis interesseren, ofschoon er in Europa nu niet zo bijster veel midden gewichten kunnen worden aangewezen die Olson behoorlijk partij zouden kunnen geven, om van winstkansen maar te zwijgen. Desgevraagd deelde de heer Huizenaar ons mee dat hij zeker bereid zou zijn een wed strijd tussen Olson en de Nederlandse mid dengewicht V mpioen Leen Jansen te orga niseren. mits de condities van de Amerikaan aanvaardbaar zouden zijn. Deze ontmoeting zou dan uiteraard in de openlucht moeten worden gehouden, bijvoorbeeld in het Feijen- oord-stadion. waar in Augustus 1947 onge veer 16.000 boksliefhebbers getuigen z(jn geweest van een ontmoeting tussen Van Kla veren en Van Dam. De internationale vierdaagse rfstandmar- sen van de Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding worden zoals ieder jaar gebruikelijk in Nijmegen gehouden in de laatste volle week van de maand Juli. Der halve dit jaar van 26 tot en met 29 Juli. Tijdens de eerste avond van de tweedaagse schaatswedstrijd tegen Hamar heeft de Ne derlandse ploeg de leiding veroverd met 589.930 punten tegen Hamar 592.250 punten, nadat het team van Hamar, dankzij enkele goede sprinters na de 500 meter een punten- voorsprong had verkregen. De leden van de kernploeg van de KNSB en ook de leden ran de NVBHC hebben de laatste twee weken hard en serieus getraind. Dat bleek wel duidelijk uit de tijden op de 500 en 5000 meter. De jongeren verbeterden bijna allen hun persoonlijke tijden. Een bewijs, dat er goede vooruitgang is geboekt. Vooral Van 't Oever boekte succes. Op de 500 meter bracht hij zijn persoonlijk record van 4G,4 sec. op 45.8 sec. terug en op de 5000 meter kwam hij zelfs op 8 min. 40,4 sec.; tot nu toe was zijn beste tijd op deze afstand 8 min. 47,6 sec. geweest. Maarse kwam ten val toen meter over de eindstreep vloog 1 ijzer was daardoor enigszins krom getrokken, I hetgeen hem op de 5000 meter hinderde met I het gevolg, dat hij ook op die afstand ten I val kwam en geen goede tijd kon maken. I Kees Brcekman had een trage start op de 500 meter, maar beheerste de strijd op de 5000 meter volkomen. De Graaff botste op de 500 meter bijna tegen Ivar Martinsen op toen beide rijders tegelijk op de kruising arriveerden. Maar Martinsen, die van de buitenbaan kwam, had voorrang, zodat onze landgenoot even moest inhouden om de Noor te laten passeren, hetgeen hem zeker een halve seconde in zijn tijd moet hebben ge scheeld. Van der Eist had last van een lichte ver koudheid hetgeen aan zijn tijden viel te merken. Bakker verrichtte als debutant goede prestaties. De jeugdige Noordhollan der. die pas voor het tweede jaar op de schaats staat, zal in de toekomst nog wel van zich laten horen. Klaas Schenk heeft de ploeg, die op 15 en 16 Januari tegen Noorwegen in Oslo uit komt, nog niet definitief samengesteld. Hij wil eerst de resultaten van de tweede dag afwachten, maar waarschijnlijk zullen Broekman. De Graaff. Maarse. Van 't Oever en Van der Eist Nederland in het Bislet- stadion vertegenwoordigen. Paping. die zijn persoonlijke records op de 500 en 5000 me ter verbeterde, van resp. 47.2 sec. op 46 sec. en van 9 min. 7 sec. op 8 min. 52.4 sec. maakt evenwel ook nog een goede kans in de ploeg voor Oslo te worden gekozen. De uitslagén 500 meter: 1. Boeye (H.) 44.2 sec.; 2. Maarse (Ned.) 44.7 sec.; 3. 4. en 5. Hyal_, Strandvik en Martinsen (allen Hamar) 45 sec.; 6. Van der Eist (Ned.) 45.3 sec.: 7. Oeverby (H.) 45.7 sec.; 8. Van 't Oever (Ned.) 45.8 sec.; 9. en 10. Paping (Ned.) en Frang (H.) 46 sec.; 11. en 12. Sormbroen (H.) en Wervers (Ned.) beiden 46.2 sec.; 13. en 14. Broekman (Ned.) en Sandlie (H.) beiden *6.3 sec.; 14. De Graaff (Ned.) 46.6 sec.; 16. Van der Berg (Ned.) 48 sec. Hamar: 270.900 pnt.; Nederland 274.300 pnt. Verdere resultaten van Nederlandse rij ders: Bandt 46.9 sec.; Bruine de Bruin 47.1 sec.; Bakker 47.8 sec.: Doets 47.9 sec.; Beste- breurtje 48.2 sec.; Pesman 49 sec.; Koele- man 49.2 sec.; Honman 49.4 sec. 5000 meter: 1. Broekman 8 min. 30.6 sec.; 2. Van 't Oever 8.40.4; 3. De Graaff 8.43.2; 4 cn 5. Martinsen en Oeverby 8.47.8; 6. Van der Berg 8.51.6: 7. Paping 8.52.4; 8. Bormbroen 8.54.1; 9. Wervers 8.58.1: 10. Strandvik 8.58.8: 11. Hval 9.01.9; 12. Sand lie 9.03.1; 13. Maarse 9.14.4 (gevallen); 14. Frang 9.15.1; 15. Van der Eist 9.16.4; Boeye niet gestart. Stand na 500 en 5000 meter: 1. Nederland 589.930 pnt.; 2. Hamar 592.250 pnt Verdere resultaten van Nederlandse rij ders: Hopman 8.57.6; Doets 9.04.9; Bakker 9.05.4; Bestebreurtje 9.06; Bruine de Bruin 9.10.2; Pesman 9.10.6; Bandt 9.11.2; Koele- man 9.12. Het weer war uitstekend al vroor het 14 graden. Het ijs was in prima conditie, echter iets te hard om snelle tijden te maken. Door een fraaie 71 zege tegen het Haar lemse Duinwijck ls Chandelle er in geslaagd het clubkampioenschap te bemachtigen. De overwinning van de Amsterdammers was verdiend en zeker niet geflatteerd, aangezien de Duinwijck-spelers(sters) in een slechte vorm staken en ongetwijfeld nog de zware wedstrijden van Zondag in de benen hadden. Reeds direct kreeg Duinwijck in deze be langrijke wedstrijd een 2—0 achterstand toen zowel Verhoef als Titiheru van hun Amsterdamse tegenstanders The Sie Poo en Jap Tjiang Beng een nederlaag te incasseren kregen. De Nederlandse kampioene Els Robbé deed de hoop echter weer herleven door een over winning tegen mevr. Van Gelsdorp. Zonder inspanning en zeer overtuigend klopte zij haar tegenstandster met (111 en 111). waardoor de stand weer werd terug gebracht tot 21 voor Chandelle. Het bleek echter ijdele hoop, want mej. Van Leeuwen bleek lang niet opgewassen tegen haar tegenstandster en moest dan ook een verdiende 113 en 111 nederlaag incas seren. Nadat ook het gemengd dubbel onver wachts door Robbé/Verhoef verloren was tegen Leeuwenberg/The Sie Poo, ging het steeds verder bergafwaarts met het Duin- wijek-team. zodat de Amsterdammers nog vrij gemakkelijk een grote overwinning be haalden en hiermede tevens het kampioen schap van Nederland. De volledige uitslagen waren: Heren enkel: The Sie Poo—Verhoef (15—11; 15—1); Jap Tjiang Beng—Titiheru (15—1; 15—1). Dames enkel: van GelsdorpRobbé (111; 111); Sautervan Leeuwen (113; 111). Gemengd dubbel: Leeuwenberg/The Sie Poo—Robbé/Verhoef (17—14; 17—11); Van Gelsdorp/Jap Tjiang Beng—Verhoef/Loo (18—13; 15—12). Heren dubbel: The Sie Poo/Jap Tjiang BengLoo/Titiheru (155; 158). Dames dubbel: Leeuwenberg/Sauter— Robbé/Verhoef (15—9; 15—7). Na afloop van deze wedstrijden werden de Duinwijckleden mevrouw E. Robbé, me vrouw Verhoef en de heren Verhoef en Loo namens de vereniging gehuldigd met de Zon dag behaalde kampioenschapoen. Namens de leden overhandigde de heer B Jansen, secre taris van de vereniging Duinwijck. de dames bloemen; de heren kregen een ander presentje. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 11 Januari 1955 op de 3% procent Nederlandse Staatslening 1955 is ingeschre ven tot een bedrag van 410 millioen gulden, welk bedrag ten volle wordt toegewezen. Voorts beloopt de deelneming van de rijks fondsen en -instellingen in deze lening 190 millioen gulden. Het bedrag der lening zal derhalve worden vastgesteld op 600 mil lioen gulden. Het tournooi om het biljartkampioenschap van Nederland hoofdklasse driebanden, dat van 20 tot en met 23 Januari in Krasna- polsky in Amsterdam wordt gehouden, kan een extra interessant tintje krijgen. Er be staat namelijk een kans. dat Nederland als organiserend land voor het Europees kam pioenschap driebanden naast de nationale kampioen nog een tweede speler mag in schrijven. Zoals bekend wordt het tournooi om de Europese titel eveneens in de hoofdstad ge houden en wel van 10 tot en met 13 Februari. Het zal van het aantal buitenlandse deel nemers afhangen of ons land door één, dan wel door twee spelers vertegenwoordigd zal zijn. Merkwaardigerwijze hebben zich voor de sindstrijd om de Nederlandse driebanden- titel dezelfde spelers geplaatst als in de twee voorgaande jaren. Het zijn: Taay (BV Rot terdam), Broekhuizen (BV Dommering te Arnhem), Metz (BV HCC, Den Haag), Po- peijus (BV Het Westen, Rotterdam) de kampioen van het vorige jaar, die van het spelen van voorwedstrijden vrijgesteld was; De Ruyter Jr. (BVV/D. Brandt te Waalwijk), Stikkelman (BV Nicosti te Arnhem). J. Sweering, (BV Rembrandt te Amsterdam) en Teegelaar (BV Rotterdam). Eerste reserve is Kok (Zaandam), persoonlijk lid van de KNBB. tweede reserve is Van Gils(Breda). Insiders verwachten, dat het Nederlands record algemeen gemiddelde, dat sinds April 1933 met 0,783 op naam staat van Robijns, in dit tournooi gebroken zal worden. In de voor- wedstrijden is sterk gespeeld. Sweering bij voorbeeld is met het hoogste gemiddelde (0,787) geëindigd; toch verloor hij drie van de zes partijen. De Ruyter, de enige uit het gezelschap, die zijn zes partijen won. kwam weliswaar tot een algemeen gemiddelde van 0,710 maar hij maakte een partij in 29 beur ten uit, gemiddeld dus 1,724. In de eerste ronde komen de volgende spelers tegen elkaar uit: De Ruyter Jr.—Metz; Teegelaar Baay; PopeijusBroekhuizen en Stikkel man—Sweering. De 25ste internationale skiwedstrijd op de Lauserhorn bij het Zwitserse plaatsje Wengen werd dit jaar besloten met een slalom, die tot grote verrassing van de des kundigen werd gewonnen door de Zwitser se ski-loper Martin Julen, die er vier se conden korter overdeed dan het Franse-duo Bernard Perret en Adrien Duvillard. Met deze zege bezette Julen tevens de vierde plaats in het algemene eindklassement. Julen in volle actie tijdens de slalom. Dinsdag werd in Den Haag het huwelijk voltrokken tussen de heer A. Plesman jr., zoon van wijlen dr. Albert Plesman en vertegenwoordiger van de KLM in Italië, en de Italiaanse man nequin Tita Busi. De dames onder het pu bliek hadden blijkens de foto alleen maar oog voor het fraaie bruidstoilet. Men ziet tenminste haar mon sterende blikken op het bruidje gericht op het moment dat het paar de trouwzaal binnengaat. NEW YORK (Reuter/AFP) Een woordvoerder van het UNO hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld onmiddellijk na zijn te rugkeer uit Peking een onderhoud zal heb ben met de Amerikaanse gedelegeerde bij de UNO, Cabot Lodge. Hammarskjoeld wordt morgen in New York terugverwacht. Verklaard werd, dat het onderhoud ge schiedt op initiatief van de secretaris generaal. Hieruit wordt afgeleid, dat- deze enige Chinese voorstellen aan de Ameri kaanse regering wil voorleggen. De UNO-woordvoerder verklaarde voorts dat Hammarskjoeld bij zijn overleg in Pe king niet gefaald heeft. De secretaris generaal heeft „wel degelijk vorderingen gemaakt op de weg naar het doel dat door de Algemene Vergadering is gesteld", zo zei hij. Op een vraag of Hammarskjoeld terug keert met „een redelijk voorstel" zei de woordvoerder, dat men dit „diende af te wachten". Hij voegde hieraan toe, dat zijn verklaring is gebaseerd op het commu nique dat Hammarskjoeld en Tsjoe En Lai uitgaven na hun besprekingen in Pe king. „Andere inlichtingen, die wij op het UNO-hoofdkwartier hebben ontvangen, mag ik niet bekend maken", aldus de woordvoerder. c Ze stonden nu alle drie naast hun bed. „Ik zie niks", merkte Rick op. „Ik ook niet", stelde Oepoetie vast. „Nee", zei Bunkie. „Allicht niethet beest zit ook niet óp m'n bed, maar onder de dekens; dat zei ik toch al!" „Nou, sla dan de dekens op", stelde Rick voor. „Dan kunnen we eens zien, of er iets onder zit!" Dat deed Bunkie. En toenzagen ze alle drie, dat hij gelijk had gehad. Er zat een beest onder zijn laken, bij het voeteneind. „O!" riep Rick verbaasd. „Kijk 'es", zei Oepoetie. „Een egeltje!" Ja, dat was het. Een aardig klein egeltje was op de een of andere manier in Bunkie's bed gekomen en blijkbaar had 't daar een lekker warm plaatsje gevondenNu stak het parmantig z'n ronde grappige neusje naar voren en wandelde rustig over het laken, met z'n rugpennen glinsterend in het lamplicht. „Zie je nou wel!" zei Bunkie. „Daar heb je 'mgeen wonder, dat ik schrok; ik voelde die scherpe pennen op m'n voeten, en dat is heus wel iets, waar je van schrikt!" Dat konden de anderen zich wel indenken. En ze schoten nu alle drie in de lach, bij het zien van dat grappige egeltje Deze verklaring ondersteunt de mening, aldus Reuter, dat de secretaris-generaal voorwaarden waarop China vrijlating der elf Amerikaanse vliegers zou willen over wegen, bij zich heeft. Dulles ongeduldig De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulled, heeft Dins dag de missie van Hammarskjoeld om in Peking te trachten de vrijlating van elf veroordeelde Amerikaanse vliegers te be werkstelligen, als „een vredesdaad" ge kwalificeerd. Ook Dulles wierp geen nieuw licht op het resultaat van Hammarskioelds bespre kingen met Tsjoe-En-Lai. Hij verklaarde wel in een toespraak in New York dat „ongeduldig" wordt gewacht op de te rugkeer van Hammarskjoeld en diens ver slag over zijn reis. „China wil erkenning" D. R. Mankekar, redacteur van de „Times of India" en correspondent van United Press meldt voorts dat het geza menlijk communiqué van Hammarskjoeld en Tsjoe-En-Lai wellicht betekent, dat communistisch China „een tweede mijl paal heeft bereikt op zijn moeizame weg naar algemene internationale erkenning". Radford wil China blokkeren Admiraal Arthur Radford, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft Dinsdag in Washington verklaard dat de Verenigde Staten zijns inziens een geallieerde blokkade van communistisch Ghina moeten steunen indien alle andere maatregeln, om vrijlating der elf gevangen gehouden Amerikaanse vliegers te bewer ken, zouden falen. Hij zei voorts: „Indien de communisten in Korea opnieuw en op grote schaal zou den aanvallen, ben ik er zeker van dat wU, zo nodig, van atoomwapens gebruik zou den maken". Lewis Strauss WASHINGTON (Reuter/AFP) Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft Dins dag in een toespraak in Washington ver klaard, dat „premier Malenkov niet blufte, toen hij vorig jaar mededeelde, dat de Sovjet-Unie een eb)de had gemaakt aan het Amerikaanse monopolie op het gebied van ontploffingen van waterstofwapens". „Het is onverstandig de Sovjet-weten schap te kleineren", zo zei hij. „Ik geloof toch, dat wij nog steeds voor liggen op iedere concurrent". Strauss ontkende, dat de V.S. werken aan een super-kobaltbom, die de water stofbom tot een „gewoon" wapen zou ma ken. De enige kobaltbommen waarvan hij wist, worden in ziekenhuizen gebruikt voor bestrijding van ziekten. Hij ging niet in op een vraag, of de V. S. van plan zijn dit jaar in het gebied van de Stille Oceaan nieuwe atoombom- proeven te nemen. 42) „O nee, ik laat me niet verleiden om deze behagelijke warmte te verlaten. Ik ben nu eenmaal wat ouder, en lady Tre- maine en ik blijven gezellig hier met wat boeken en een handwerk, terwijl jullie jonge mensen, nog wat naar buiten gaat!" Sara moest zich met inspanning van al haar krachten in bedwang houden. Ze wierp de bleke secretaresse van haar man echter een blik toe. die niet veel goeds beloofde. De kolonel was al met Jean Fraser naar buiten gelopen en Kim en Anna, de laatste met een uitdrukking van schrik op haar gezicht, haastten zien thans naar naar buiten. „Wat is er toch met Pilly aan de hand?" mompelde Anna, terwijl ze. geholpen door Kim, haar mantel van wit geschoren lam aantrok. „Hoe kon ze zo iets ontactvols zeggen! Tot nu toe was ze altijd zó cor rect tegenover lady Tremaine!" Kim lachte. „De berglucht, die jij met wijn vergeleek, echijnt Pilly naar het hoofd te stijgen Terwijl hij met mevrouw Fraser naar de kinder-huizen wandelde, zei kolonel Markham: „Zou ik eens even in strikt vertrouwen met u mogen spreken, me vrouw Fraser? Ik heb u namelijk een vraag te stellen". „Aan mij?" Ze keek hem verwonderd aan „Gaat u uw gang, als er iets is, dat ik voor u doen kan...." „Het betreft een zeer delicate en ver trouwelijke aangelegenheidHaar ver bazing nam toe en ze antwoordde: „Mis schien kunnen we beter in mijn privé- kantoortje praten. Als u mij volgen wiltZe ging hem voor en bracht hem in een klein vertrek. De kolonel legde uit, dat het ging om een zekere vrouw, in wie hij persoonlijk veel belang stelde en die van achter het IJzeren Gordijn naar de Britse zóne van Oostenrijk overgebracht zou worden: Hij kon op dit moment nog niets over haar identiteit loslaten en evenmin vertellen, hoe hij te weten was gekomen, dat dit te gebeuren stondHet moest voldoende zijn, dat hij 't wist, en aan Jean wilde hij thans vragen, of deze vrouw tijdelijk in het kindertehuis ondergebracht zou kun nen wordenZe verkeerde waarschijn lijk in een U-estand van grote zenuwspan ning en zou rust nodig hebben om tot zichzelf te komen. De gewone plaatsen, waar men dergelijke vluchtelingen onder bracht. zouden niet geschikt zijn, maar dit oord, in deze rustige omgeving, was bij uitstek gunstigSir Charles zou niets van dit alles mogen weten, vóórdat de vluchtelinge was gearriveerd. Wanneer het eenmaal zóver was, kon hij op de hoogte worden gesteld. Zou dit echter éérder gebeuren, dan kwamen er moeilijk heden...." Zouden Jean en haar echtge noot hun toestemming kunnen geven Jea.i hoorde hem aan en fronste haar wenkbrauwen. Ze begreep maar al te goed, dat sir Charles, in zijn positie, niet in een dergelijke zaak gewikkeld mocht worden. Dit kinderoord was bestemd voor arme ouderloze en ontheemde kinderen, en stellig niet voor politieke vluchtelingen...' „U vraagt daar nog al wat, kolonel!" zei ze. „U moet 't mij niet kwalijk nemen ik heb alle sympathie voor die relatie van u en ik begrijp hoe 't u te moede is. maar zo iets achter sir Charles' rug te doenwel, ik ben bang, dat we daarin niet kunnen toestemmen". „Ik verzoek u honderd procent vertrou wen in mij te stellen, mevrouw Fraser. Ik geef u mijn woord, dat, wanneer sir Char les te weten komt, wat u gedaan hebt en voor wie u 't gedaan hebt de identiteit van de dame in kwestie zal hem dan na melijk onthuld worden hij u even dank baar zal zijn als ik. Zelfs nog méér, aan gezien dit geval hoewel hij er thans nog geen vermoeden van heeft hém nog meer aangaat dan mij!" Jean Fraser keek de kolonel met grote verwonderde ogen aan. „Bedoelt udat ze familie van sir Charles is?" „Niet helemaal, maar ze is een bloed verwante van iemand, die sir Charles zeer na aan het hart ligt. Iemand voor wie hij een kleine onregelmatigheid uwerzijds dankbaar over het hoofd zal zien, ge looft u me!" „U kunt haar hier brengen", zei Jean enigszins kortaf. „En ik beloof u. dat ik alles, wat in mijn vermogen ligt, voor de ongelukkige vrouw zal doen". „Dank u zeer, u zult er geen spijt van hebben! Mag ik aannemen, dat u ook na mens uw man spreekt?" „Ik kan dit antwoord stellig ook na mens Clement geven, maar ik zal er met hem niet over spreken, voordat u allen weer vertrokken bent. U blijft alleen het weekend, nietwaar?" „Ja, we reizen Maandag weer af". HOOFDSTUK 16 Anna liet Kim achter bij de deur van de grote zitkamer, waar sir Charles, lady Tremaine en kolonel Markham, alvorens zich ter ruste begeven nog een drankje zaten te drinken. Het was Zaterdagavond en het was de tweede dag van hun ver blijf in het bergdorp. Het was een*vol maakte dag geweest. Men had hier in de buurt géén gelegenheid om te skiën, maar de weg, waarlangs de postbus reed, daalde vrij stijl af naar het dorp en bood een prachtige gelegenheid om te sleeën. Het kindertehuis had twee grote hooi-sleeën en er waren verscheidene kleine sleetjes voor de jeugd, Kim en Anna hadden de hele morgen met een vrolijke troep kin deren gesleed, 's Middags waren ze er echter samen op uitgetrokken voor een lange wandeling door de besneeuwde bossen. En 's avonds was Anna alleen in de richting van de afzonderlijke kinder huizen gewandeld, om een praatje met Jean Fraser en de „Moeder" te maken, wel wetend dat Kim haar achterna zou komen. Dit was inderdaad het geval ge weest en samen hadden ze opnieuw in de pure berglucht, thans onder de flonkeren de sterren, gewandeld. Anna stond nu op het punt om zich ter ruste te begeven. Ze wilde de zitkamer niet meer binnen gaan, bang dat de betovering, waarin ze zich gevangen voelde, verbroken zou worden. Ze wilde alleen zijn om al deze kostbare uren met Kim in gedachten op nieuw te belevenBoven aan de trap liep ze juffrouw Pilson tegen het lijf, die juist haar kamer uitkwam. ,.lk hoorde je aankomen, Anna", zei deze vriendelijk. Een prettige avond ge had?" „O ja, dank u". „Wil je even bij mij binnenkomen voor een praatje? Of ben je te moe?" ver volgde de secretaresse. Anna had niet de minste lust om op dit ogenblik mtt juffrouw Pilson een bab beltje te maken, maar opeens kwam er een gevoel van medelijden met het kleine, magere figuurtje van de oudere vrouw over haar. Beneden had Sara Pilly natuur lijk onomwonden laten voelen, dat men niet op haar gezelschap gesteld was. Sara kon dit iemand uitstekend duidelijk ma ken. De arme ziel had dus waarschijnlijk sinds het avondeten alleen hier boven op haar kamer gezeten.... Toegevend aan haar gevoel van mede lijden, stemde Anna toe om een ogenblikje met juffrouw Pilson, die haar eigenlijk niet sympathiek was, te babbelen. Da goeie Pilly zou nooit de extase kennen, waarin Anna thans verkeerde,en het meisje kon in haar geluksstemmir.g bijna vriendelijk tegen iedereen zijn „Nee, ik Den helemaal niet moe", ant woordde ze, terwijl ze juffrouw Pilson in haar kamer volgde. „Je ziet er zo stralend uit vanavond", merkte deze op. „Je wangen gloeien!" „Werkelijk?" Even legde Anna een hand tegen haar wang, het was haar linker hand en de ring, die ze van Kim had ge- krpgen, schitterde in het lamplicht. „Het komt door al die buitenlucht, denk ik". „Dat zal wel zo zijn", zei juffrouw Pil son met een lachje. „Wat heb je daar voor mooie ring, Anna? Nieuw?" „Een Kerstcadeautje". „We zeggen niet van wie, hè?" merkte de andere vrouw op. „Hoewel een vogel tje me ingefluisterd heeft (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6