De „Ofeigur III" zoekt binnenkort IJsland op Thalia- Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij - varia Kotters hebben ook wel als „Texelaars" te boek gestaan Kennemer t Lantaarn Kotter met asdic-echolood Velsen doet mee aan de E 55 Santpoortse harddraverij vierde feest Geschiedenis van een jonge, maar gewaardeerde visserman Volkshogeschool cursisten bezochten Velsen WOENSDAG 12 JANUARI 1955 5 Rembrandt-avond van het Instituut Garage met pergola zou nog wat zijn Als raad goedkeurt: Benoemingen in de Raad voor de Scheepvaart „Feestweek wordt eerste-rangs aangelegenheid" Old Clothes New DRY CLEANING ONLY LANGS SLUIZEN EN HAVENS t Drie maal tien jaar dammen Dierenvrienden van de Duitse stad Neurenberg vinden het de laatste drie jaar vol komen normaal om op hun winterse wandelingen een ooievaarsgezin aan te treffen hoog op z\jn nest in een oude kasteel-ruïne. De spruiten van het dappere paar heb ben de vorige twee jaar steeds hun ouders verlaten zodra het eerste vleugje koude in de lucht kwam, maar dit jaar zijn ook de vier jongen „in de wintersport" gebleven. Telefoon K2510 - 4189 Fotocopieën ög? Lichtdrukken £<£3 fS jrï? Klein offset druk j»?"* c 3 5 Stencil- en Typewerk Technische Reproducties ="5 Vrijdag 14 Januari komt de heer J. Hei- kens uit Amsterdam, voor de Castricumse afdeling van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een lezing met lichtbeelden houden over het leven en werk van Rem brandt.'De bijeenkomst vindt plaats in hotel De Rustende Jager; Het ligt in de Deaoeiing van het bestuur, in de komende maanden in aansluiting op de „Rembrandt-avond" huiskamer-bijeen komsten te houden. Men heeft het plan hiervoor een kunstenaar uit te nodigen, die een drie- of viertal voordrachten komt geven waarin hij de ontwikkeling van de schilderkunst van Rembrandt tot de tegen woordige tijd uit de doeken zal doen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrei. enen. DE ADMINISTRATIE. In het Cultureel Centrum in IJmuiden werden zij ontvangen. Als voorzitter van de Velser Gemeenschap hield de heer J. van Os van den Abeele een korte inleiding over de culturele opbouw van Velsen. Daarna sprak ir. D. N. Dammers over de planologie van Velsen en tenslotte gaf de heer J. Stuurman een overzicht over wo ningbouw en migratie. Daarna werd een rondrit door Velsen gemaakt. Na de lunch werden tien groepen gevormd en konden de deelnemers zich uitgebreider laten in lichten over wat in de morgenuren was ge doceerd. De heer Geertsema, ambtenaar bij Openbare Werken, besprak met een groep de opbouw, de heer G. Kwakkel lichtte jeugdzaken toe, de heer H. G. F. Smakman weidde uit over de sport en de mogelijk heden die daarin schuilen, ds. J. A. Tiemens hield zich met zijn groep bezig met het geestelijk leven in Velsen. Vier groepen be zochten in die tijd verschillende bedrijven in de gemeente. Tenslotte gaf de leider van de Volkshogeschool, de heer Guermon Prèz, een resumé van het gehoorde en zegde hij de V.G. dank voor de ontvangst. Dinsdag 11 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoogkerk van Antwerpen. Twee Gezusters van Fredericia, Jelö van Skiën. Dido van La Palice. Jagersfontein v. Antwerpen. Lahka van Clypeda. Reine Astrid van Gothenburg. Trude K van IJstad. May wood van Swansea. Zaan van Hamina. Noordstad van Landskrona. Eem- land van Zuid-Amerika. Vertrokken zijn: Hector naar Lissabon. Algarve naar Rotterdam. Osterbeck naar Rotterdam. Transic naar Gothenburg. San- dettie naar IJstad. Südwcst naar Trécamp. Plato naar Kopenhagen. Dalaffen naar Huil. Wota naar Malmö. Hast V naar Antwerpen. Bouca naar Antwerepn. Pitea naar Cux- hafen, Vechtstoom naar Leitb In de raadsvergadering van 7 December werd om advies in handen van B. en W. geste'd een brief van S. Oudhuizen te IJmuiden-Oost, waarbij beroep wordt aan getekend tegen het besluit van 28 Septem ber 1954, houdende weigering van een ver gunning tot het bouwen van een garage op het perceel naast de door hem bewoond wordende woning Leeuweriklaan no. 34. B. en W. hebben de gevraagde bouwver gunning geweigerd op grond van artikel 93. eerste lid, van de Bouwverordening be palende, dat de plaatsing en het uiterlijk van een bouwwerk zodanig moeten zijn. dat het bouwwerk noch op zichzelf noch in verband met de omgeving uit een oog punt van welstand aanstoot geeft of kan geven. Deze weiger in gegrond is gebaseerd op het oordeel, dat de combinatie woonhuis- schuur-garage een rommelig aanzicht zou bieden, dat kan worden voorkomen door. ter verkrijging van een betere afs-luitirwr van de bebouwing op dit hoekperceel, het woonhuis van adressant door middel van een pergola of een tuinmuur met de te bouwen garage te verbinden. De door appellant in ziin beroeoschrift aangevoerde tegenargumenten geven B. en W. geen aanleiding hun standpunt te wij zigen. Zij stellen de raad daarom voor, op het, in het schrijven vervatte verzoek om de vergunning in beroet) alsnog te ver lenen afwijzend te beschikken. Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag 18 Januari te 19.30 uur, ten gemeentehuize, is de volgende agenda opgesteld. Vaststelling suppletoire begroting; voor lopige vaststelling c.q. goedkeuring van de rekeningen over 1951; toetreding als con tribuant tot de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers; deelneming aan ue Nationale Energie Manifestatie E 55: wij ziging van de Verordening oo de heffing en invordering van schoolgeld voor het openbaar kleuteronderwijs: aan/koop van de woningen, gemerkt Van der Zwaag- straat nos 1 en 3 te IJmuiden-Oost; aankoop van het pand Uitendaalstraat no. 16 te Santpoort, met de bijbehorende grond, en verhuur van dat pand; schrijven van rnr. A. Hoekema te 's Gravenhage, waarbij voorziening wordt gevraagd van een aan schrijving tot woningverbetering; beroep van S. Oudhuizen te IJmuiden-Oost tegen de weigering van een bouwvergunning: herziening bezoldiging gemeentesecretaris en -ontvanger; verlenen van medewerking, ingevolge art. 72 van de Lager Onderwijs wet 1920; uitbreiding van de Jan Campert- school te Driehuis met twee leslokalen; en benoeming van personeel aan de Gemeen telijke Huishoudschool te IJmuiden-Oost. OVER ONGEVEER VIJF WEKEN zal van de Helderse haven uit een in Neder land gebouwde kleine kotter koers zetten naar Westmann Island, even ten Zuiden van IJsland. Op de brug van deze nieuwe VE. 325, de „Ofeigur III" zal dan schip- per-eigenaar Olafur Sigurdsson zijn aan te treffen en in de motorkamer zal machinist Gunnar Haraldsson de 220 pk Deense Gre- naa-motor verzorgen en smeren. In de vloot van tachtig kotters, die Westmann Island rijk is, zal deze „Ofeigur III" het eerste stalen schip zijn. En dan nog wel een vissersschip, dat is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen, en zelfs met een asdic-echolood, het apparaat, dat thans op de Nederlandse vissersvloot ingang tracht te vinden. De maatschappij van de nieuwe IJslander heeft er maar dadelijk een gecombineerde apparatuur ap laten plaatsen, hoewel het nog mogelijk is eerst een echolood te laten monteren en zich er later de asdic-uitbreiding bij aan te schaf fen. De „Ofeigur 3" wordt thans in Den Hel der bij de werven van de gebroeders Vis ser onderhanden genomen. De motorka mer wordt geïnstalleerd, de richtingzoe ker en radio-telefonieinstallatie worden gemonteerd en ir. Wethe uit Oslo is bezig met het asdic-echolood. Verder lopen daar op de werf van Visser, „De Lastdrager" die paar IJslanders rond: Olafur Sigurds son, Thorstein .Sigurdsson, Gunnar Ha raldsson. De nieuwe IJslandse kotter is een schip van 63 ton, 21 meter lengte, 5.60 meter breedte, 2.75 meter holte. De motor kreeg een schroef met verstelbare bladen aan te drijven, waardoor een keerkoppeling over bodig werd. Voorts is in de mttforkamer een 7 pk Samofahulpmotor opgesteld. IJsland zal in zijn vloot van in totaal 500 vissersvaartuigen vermoedelijk nog een zusterschip van de „Ofeigur 3" tegemoet kunnen zien, want de Sigurdssons denken er hard over om nog een schip van hetzelf de type te bestellen. Het casco van de „Ofeigur 3" werd ge bouwd bij de scheepswerf „De Hoop" te Hardinxveld. Bij de werf van Visser wordt de kotter nu afgebouwd. Om straks in Maart bij Westmann Island aan te komen en ongetwijfeld reclame te maken voor de Nederlandse scheepsbouw. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 3.803.30; grm. tong 2.952.80; kim. tong 2.762,70; kl. tong I 2.54—2.48; kl. tong II 2.32—2.24; tarbot I 2.30—2.20, per kg. Kl. schol I 51-45; kl. schol II 41—30; schar 40-26; Bot 19—17,50. Aanvoer van Dinsdag. 25 kisten tong en tarbot, 33 kisten schol, 5 kisten schar, 12 kisten bot. Totaal 75 kisten. Besommingen van Dinsdag. HD 80 f 1324; HD 89 f1140: HD 4 f1140; HD 12 f915. IJselmeervlsserij. De eerste week in het nieuwe jaar is voor de IJselmeervisserij teleurstellend geweest. Door ijsgang kon de visserij haast niet worden uitgeoefend. Een span voerde vis aan. Er werd f 70 per span besomd. In het begin der week heeft slechts één vaartuig de staandnetvisserij uitge oefend. De besomming was slechts f 10. In de week van 3 tot en met 8 Januari werd aangevoerd: 66 pond snoekbaars; 29 pond rode baars en 459 pond voorn. De totale ver handeling bedroeg f 123,17. Bij Koninklijk Besluit zyn voor het tijd vak 1 Januari 1955 tot en met 31 Decem ber 1958 benoemd in de Raad voor de Scheepvaart: tot voorzitter prof. mr. J. Offerhaus, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, te Amstel veen; tot secretaris mr. A. Boosman, kapi tein-luitenant-ter-zee K.M.R. b/d., oud stuurman ter koopvaardij, te Amsterdam; tot gewoon lid C. H. Brouwer, vice-admi- raal, lid Hoog militair Gerechtshof te 's-Gravenhage; H. A. Broere, oud-kapitein ter koopvaardij, te Amersfoort tot buiten gewone leden: reder van de grote vaart: D. Rahusen, directeur van de n.v. Nederand- sche Stoomvaart Maatschappij „Oceaan", tc Bussum; kaptein van de grote vaart: C. B. Nachenius, oud-kaptein ter koopvaardij, te 's-Gravenhage; reder van de kleine vaart: H. -M. de Boer, directeur n.v. Van Uden's Scheepvaart- en Agentuur Maat schappij, te Rotterdam; kaptein van de kleine vaart: F. van der Leen, oud-kapitein van de kleine vaart, te Groningen; reder van de zeevisserij: ir. W. Folderman, reder, te IJmuiden; kaptein van de zeevisserij: J. de Groot, oud-kapitein ter zeevisserij, te IJmuiden; kapitein van de sleepvaart: W. Hoogvliet, nautisch adviseur, te Maassluis; werktuigkundige: M. Meeuwig, chef tech nische dienst der n.v. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam; elec- trotechnicus: M. de Rooy, oud-hoofdinge nieur van de n.v. „Werkspoor", te Amster dam; scheikundige: jhr. drs. H. P. H. Boi- daert, scheikundige, te Rotterdam; scheeps bouwkundige voor de grote vaart: ir. G. de Rooy, chef bureau scheepsbouw van het ministerie van Marine, te Voorburg; scheepsbouwkundige voor de kiene vaart: ir. J. R. Smit, directeur E. J. Smit en Zn.'s Scheepswerven, te Hoogezand; scheeps bouwkundige voor de zeevsserij: P. Boot jr., directeur n.v. Scheepsbouw- en Repara- tiewerf „De Hoop" te Leiderdorp; machi nist: L. Bonenbal, oud-machinist ter koop vaardij, et Rotterdam; H. Tichelman, direc teur van het Loodswezen in het 3de dis trict, te Santpoort; schipper van het Loodswezen N. Jol, loodsschipper 1ste klasse, te Maassluis. Leden voor de Ne derlandse Antillen: N. Hazelhoff, oud-ka pitein ter koopvaardij, waterschout te Am sterdam; mr. W. B. J. Aberson. oud-lid van het Hof van Justitie der Nederlandse Antillen, te Aerdenhout. De harddraverij vereniging Santpoort en omstreken hield Dinsdagavond in café Zomerlust haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer J. W. A. Westerhoven, zei in zijs openingswoord, dat het tien jaar geleden een goede gedachte is geweest om buiten de jaarlijkse draverijen ieder jaar een feestavond te houden. Hij releveerde voorts het succes van de feestweek in Augustus en constateerde dat steeds meer mensen hiervoor naar Santpoort trekken. Ook de kermisexploitanten hebben ver klaard dat deze feestweek een object van de eerste rang is geworden. Verder zei do heer Westerhoven verheugd te zijn, dat er de laatste jaren weer een opleving bij de kortebaandraverijen valt waar te nemen. De lange baan is uit de korte baan ge boren en dit feit wordt door de eerste niet vergeten en dies verleent zij steeds haar steun aan de drafsport op de korte baan, aldus spreker. Het feestprogramma was zoals ieder jaar prima verzorgd. Het begin leverde al direct de nodige hilariteit op toen bij het optreden van „de Witte Kraaien" o.l.v. Hansie Palieter het licht enkele minuten geheel uit viel en de band onverstoorbaar verder speelde. André Meurs, die welis waar een niet geheel fris répertoire op diende, wist het publiek niettemin vlot op zijn hand te krijgen. De cabaretière Nel v. d. Brink oogstte met haar liedjes, waarbij de mimiek een grote rol speelde, niet minder succes. Het bekende ensemble „The Rio's" viel ook kennelijk in de smaak; met bekende cow boy-songs en Zuid-Amerikaanse liedjes gaven zij blijk over een uitstekend musi cerend groepje te beschikken. Hedenavond wordt in café de Weyman een herhaling van dit programma gegeven. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 WOENSDAG 12 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Boem bij de luchtmacht" Rex, 20 uur: „Hij, zij en de auto". .Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelen straat, lezing. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 1417 uur. DONDERDAG 13 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Verdacht van zeden misdrijf'. Rex, 20 uur: „Hij, zij en de auto". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. HET IS ZO LANGZAMERHAND WEL BEKEND, dat de motorkotter in de visserij een belangrijke plaats in gaat nemen. Er gaat geen maand voorbij of er wordt een nieuw vaartuig aan de vloot toegevoegd. Vóór de oorlog waren het Texel, Urk en Den Helder, waar deze schepen thuisbehoorden, maar tegenwoordig vinden we ze evengoed in IJmuiden, Katwijk aan Zee, Scheveningen, Amsterdam, Wieringen en Bunschoten. De grootste ontwikkeling heeft dit scheepstype na de oorlog ondergaan. De kleinste zijn oog geen 20 meter lang en meten 30 a 40 ton, terwijl de meeste kot ters, die de laatste jaren zijn afgeleverd van de 50 tot.de 90 ton groot zijn bij een lengte van 2f0 tot 25 meter en daarbij komen nog kottertjes van groter formaat, zoals bijvoorbeeld de Pietertje HD. 87, Dine Marie KW. 57 en de Marianne IJM. 7. De oorspronkelijke „Dageraad" tijdens de uitstoom. De plaats waar de kotter het eerst in be drijf kwam is Texel geweest en dat was aan het einde van de twintiger jaren. Enige tijd tevoren had men het in Rotterdam ge probeerd maar die plannen faalden en de schepen moesten verkocht worden. De Texelaars kwamen met de kotter in de tijd toen de zeilloggers van motoren werden voorzien en dus ook beter voor de trawlvisserij geschikt waren. De Texelaars bestelden hun kotters bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge, de N.V. Scheepsbouwwerf De Industrie te Alphen aan de Rijn en de Scheepswerf van de Fa. C. Amels in Mak- kum. De botters waarmede zij eerst ter visserij gingen werden van de hand gedaan. De Texelse kotter had al spoedig een eigen plaats in de visserij en het is nog korte tüd zo geweest, dat in andere plaat sen thuisbehorende kotters ook Texelaars genoemd werden net als bij de coasters die men vaak als Groningers betitelt. yc Vernieuwing In de loop der jaren zijn Texelse kotters, die verouderd schenen door nieuwe sche pen vervangen en er is ook een rederij ge weest, die zich in de oorlog naar IJmuiden verplaatste. Schipper-eigenaar W. Drijver kwam in 1931 in het bezit van zijn eerste kotter, de Dageraad TX. 29, gebouwd in Woubrugge bij de werf van dezelfde naam als de kotter. Het schip kwam tegelijktijdig klaar met de Antonie TX 37 van A. van der Vis. Laatstgenoemd schip treffen we bijna dagelijks in de haven aan als Adria- na Catharina KW 92. Terug De Dageraad TX 29 viel in de oorlogs jaren in handen van de Duitsers. Vooraf had het schip nog enige tijd van IJmuiden uit aan de visserij kunnen deelnemen. Be trekkelijk kort na de bevrijding zagen we het vaartuig weer in 't land terug en een maal weer ter visserij was het de IJM 229 geworden. Schipper Drijver had het bedrijf buiten gaats overgelaten aan zijn zoons en de re derij werd omgezet in een commanditaire vennootschap onder de naam „De Dage raad", waarna meteen een uitbreiding plaats vond. Er kwamen twee zg. compo- sitiekotters bij. Het eerste schip had eerst korte tijd gevaren onder de naam De Vrouw Hinke SCH 7 en na nog even HD 72 te zijn geweest kwam het vaartuig in IJmuiden onder de naam De Jonge Willem IJM 230. Een andere compositiekotter werd bij „De Dageraad" in Woubrugge geheel voor de visserij ingericht en dat schip is thans de Poolster IJM 11, die gevoerd wordt door schipper C. Drijver Wz. De Jonge Willem vaart onder W. Drijver Jr en de Dageraad onder J. Drijver. Laatstgenoemd schip is enige maanden geleden overgegaan naar Katwijk en is ver doopt in Alice KW 62. In oorspronkelijke staat is deze kotter hierbij afgebeeld. Enige jaren geleden is er een nieuwe opbouw op aangebracht. Deze week is er een nieuwe „Dageraad" voor in de plaats gekomen bijna 20 ton groter dan de vorige. Dit vaartuig, een compositiekotter, die bij Hakvoort in Mon nikendam van een stalen huid en van een moderne opbouw is voorzien, heeft als merk IJM 4. gekregen. Deze nieuweling meet 74 reg. ton bruto, heeft een lengte van 21,90 m., breedte van 6,26 m. en een holte van 2,48 m. en wordt voortbewogen door een 195 pk. Brons motor. Deze fraaie kotter, die gaat varen onder schipper Jan Drijver, heeft het nummer van de vroegere IJmuidense stoomtrawler „Knikker", die bijna de leeftijd van 50 jaar heeft bereikt. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling de opzienbarende film VERDACHT VAN ZEDENMISDRIJF Naar de roman v. Gerhard Rasmussen. Was hij schuldig aan de vreselijke aan randing en moord op een tienjarig meisje Een fascinerend en aangrijpend filmwerk. Toegang boven 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 1112 uur (tel. dagelijks) Ongeveer zestig cursisten van de Volks hogeschool In Bergen hebben gisteren Vel sen bezocht. Het waren jongelui uit de steden en van het platteland, MTS-ers, fabrieksjongens, atellermeisjes, enz., die gedurende de veertien dagen dat zij de Volkshogeschool bezoeken op excursie gaan. Feest voor Frans Frans de Bels komt op der tig Januari in het goud te ver keren als gevolg van het ver blijdende feit, dat hij die dag een halve eeuw met ,>ons Del- leke" uit Nijmegen in het houwelijk trad. Delia Craanen gaf heur ja-woord op die dag aan een glunderende Frans Scheffer, geboortig uit het Turnhoutse als zoon van een Tilburgenaar. Turnhout ver leende het paar onderdak tot de verschrikkingen van de eerste wereldoorlog over het Vlaamse land raasden en het gezin alles kwijt raakte; op een schoen en een slof met de drie dochtertjes vluchtte en tenslotte berooid in Haarlem aankwam. Gelukkig vonden ze onder dak bij de Van der Valkjes in de IJmuidendse Bloemstraat, maar dat duurde niet zo lang; daarna hebben Frans en zijn vrouw en kinders heel wat heen en weer gezworven. Gelukkig vond hij werk bij een reder. Jan Visser was het. Tien jaren hield „Frans de Bels", zoals hij toen langza merhand in IJmuiden kwam te heten, het er uit en nadien stapte hij over naar Erenst en Weimar. Dat duurde 27 lange, narde jaren en in die tijd heeft Frans de gescniedenis van de rederij „De Daad" mee helpen schrijven om ten slotte nog een jaar op de Si mon de Danser en de Claes Compaen achter de draaibank te staan, ,,'t Was een vakman netje" zeggen ze nu nog van hem. Dat werken is nu verleden tijd. Frans, die u verbou wereerd zou aankijken als gij hem meneer Scheffer zoudt noemen, heeft de werkzame handen eindelijk rust kunnen gunnen, maar hij is nog niet vergeten in het bedrijvige we reldje om de hallen en havens Reken maar na: in de laatste tijd zijn er al zes bazen komen opdraven om Frans Bels te vragen astamblief bij hen te Komen werken, maar met zijn zeven kruisjes op de nog rech te rug begint Frans daar niet meer zo licht aan. Moeder heeft het ook niet makkelijk gehad, in de halve eeuw, die de dertigste afgeslo ten wordt met een groot feest en het eerbetoon komt moeder dan ook wel toe, zulle. Veel ziekte heeft ze achter de rug en om de zaken draaiende en de mondjes open te houden heeft zij heel wat moeten bij spijkeren met haar handen en haar moeë, stijve rug. Maar het is allemaal voorbij nu en ze zitten samen knus in het kleine huisje aan de De Ruyterstraat, waar een ere- boog buiten staat als een spon tane juichkreet van de buur tjes. De drie dochters zijn het huwelijk ook al weer inge stapt en er zijn zestien klein- kinders en twee achterditoo- jes, die die Zondag ook opdra ven naar IJmuiden, waar bij Snijders aan de Wijk aai Zeeërweg een receptie wordt gehouden met een knetterend familiefeest als dessert. Als u nu weet, dat één van de schoonzoons hovenier is, kunt ge bevroeden hoeveel bloemen er aan De Ruyterstraat nü al staan. Nog een heleboel jaren en proficiat! Toch doorzetten U mag me er best van ver denken, dat ik een meer dan gewone sympathie koester voor het stel meisjes en jongens, dat de Velser Jazz Society vormt en dat sincs ruim drie jaren met ernst en toewijding probeert het bestaansrecht van de moderne muziek te bevechten. Dat is geen sine cure, want de meesten onzer weten eT alles van: Jazz is het begin van jazzes en met de betiteling ketelmuziek is de *aak al heel snel. de broze ïek om gedraaid. Zo eenvoudig ligt het geval er echter niet bij naar mijn bescheiden opvatting, want de moderne muziek en haar on derdeel, om niet te zeggen voedstermoeder, de Jazz ver dienen eerst nauwkeurig luisteren en begrijpend nazoe ken harer oorsprongen, voor gezegd kan worden. „En tóch vind ik het niet mooi". Dan is het gesprek tenminste op een peil gekomen, waarop iemand Beethoven en Bach „niet mooi" mag vinden. Nu is die VJS een zwaK kindje geweest, zijnde geba seerd op de maar geringe be langstelling uit een toch heus wel fiks aantal leden en toen er almaar geld bij moest heb ben de jongelui tenslotte de trampet maar over de heining willen gooien. Op het laatste moment zijn ze blijkbaar toch nog van gedachten veranderd, blijkens het geschrift, dat zij op gepaste tijden de bescha ving tegemoet zenden en waarin thans wordt verteld, dat op Vrijdag 14 Januari, dus overmorgenavond, in het Jeugdgebouw een lezingavond wordt gegeven door drs. B. A, H. Stoppelman uit Amsterdam, die een erkend Jazz-expert genoemd mag worden en dii» aan de hand van een serie zwarte schijven uit de eigen discotheek uit de doeken zal doen, waar het ontstaan en de bronnen van de Jazz-muziek gezocht moeten worden. Voor de aardigheid zou ik mijn tante en haar dienstmaagd er wel eens heen willen slepen Konden ze leren, niet te ver oordelen, omdat buurman Klingelijn het óók doet. Kon den ze leren, dat de herkomst van de Jazz niet zo beestach tig is als zij vaak vermoeden Konden zijLaat ze maar eens komen, dan kunnen ze. Het moet op de ietwat ongezellige bovenverdieping van het vroe gere Koning Wilhelmshuis gebeurd zijn, die oprichting van DCIJ. Op een druilerige avond van de vijftiende Februari in den jare 1925 en dat is dus over een paar weken precies dertig jaar geleden. Leo Tismeer, die in die dagen met veel beleid de scepter zwaaide in het zeemans- en geheelonthoudershuis, dat naar de grijze Pruis genoemd was, heeft er een forse hand in gehad. Want tenslotte is hij het op een goed moment leuk gaan vinden, dat daar 's avonds zo hartstochtelijk met de schijven over de honderd ruiten werd geschoven en heeft hij een paar katten wat bellen aangebonden, om er een echte club van te maken. Dat zou dan maar worden, op die zeventiende Februari en de samenzweerders van die avond waren onder meer G. van Zanten, die nu nog als erevoorzitter te boek staat en Piet Viseer, voor wie het schrijversambt werd wegge legd („niet over zeuren Piet, dat moet jij maar doen, zoveel is het echt niet"), terwijl de koorden der beurze door J. Kramer werden strakgehou- den (als lid van verdienste wandelt hij nog door de dam- wereld) en wijlen P. Schrager en kruidenier Dirk Ott als medebestuurders fungeerden Die laatste heeft er trouwens nimmer genoeg van kunnen krijgen en zetelt nog achter de groene DCIJ-tafel; Ott is één van die wasechte veteranen, die zelfs nog een felle partij met de stenen weggeeft en zijn mannetje staat zowel als zijn dammetje slaat. Toen de boreling éénmaal in Je wieg lag, daar bij de sluis, heeft ze het een paar keer behoorlijk moeilijk gehad. Want een club oprichten is één, maar haar levend in de luiers en latei gezond op de heen houden een tweede. De aanschaf van spelmateriaal sloeg alras zulke bressen in des penningmeesters wankele saldi, dat het bestuur er wel eens over gedacht heeft, maar weer naar de rust der onbe kendheid terug te keren en achter de kachel te blijven dammen. De fusie met het goede, oude „Excelsior" heeft DCIJ er echter toen nog op het nippertje doorgesleurd en met z'n allen kurm en we daar nu toch wel even blij om zijn, want DCIJ is toch wel een naam geworden in den lande, een gevreesde naam zelfs on der hen, die in dammen en lange vleugels, knijpstellingen en andere opgewekte situaties dromen. Het werd 1927, voor DCIJ zich sterk genoeg achtte de Haarlemse damcompetitie te weerstaan en met Dukel, H. ce Boer (ook dammen leidt tot alles, net als mijn vak, zoals ze zeggen). J. Kramer, J. Smit, D. Ott (natuurlijk), P. Booy, F. Basstra, A. Post, P. Visser en wijlen P. Schager gordde men zich trillend ten strijde. Hoe dat afgelopen is, weet ik niet, maar ik weet wel, dat de sterke broeders door de ja ren heen DCIJ trouw bleven en dank zij hen zegt men wel eens van IJmuiden: „....is dat niet die plaats, waar ze zo goed dammen?" Dat hebben ze op het bovenzaaltje van het Wilhelmshuis allemaal nooit kunnen bevroeden op gemelde druilerige avond, ook niet, dat die damsclub van hen het ver zou brengen in het culturele verkeer, dat Velsen ondanks alles toch wel heeft. Wilt u nog een paar succes sen horen? Vijf keer Noord- nollands kampioen, één keertje zelfs de nationale titel (in 1937 was dat en gejuicht dat er is, bar), terwijl er tussen de bedrijven door ettelijke tour- nooien werden georganiseerd, zoals het internationale van 1934 en dat van 1952. Nu nog even een persoon lijk woordje tot meneer de voorzitter, Kerst de Jong, in de wandeling Brillé geheten; achter het bord een zwaarge wicht en sinds 1928 een prae- ses om een puntje aan te zui gen. Bij het zesde lustrum past ook jegens hem een fe licitatie en ik geloof, dat de mooiste wens voor club en eerste man mag zijn: veel dammen (aan de DCIJ kant), weinig knijpstellingen en een lange (levens)Hjn, met voort zetting van de goede clubgeest en de benijdenswaardige opof feringszin, die vele van de 41 leden en de 110 donateurs siert. Proficiat! LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7