Burgemeester Kwint zal met nota of in de raad antwoorden Wereldnieuws Wat moet men de Russen tonen; wat voor hen verbergen PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Amerikaans dilemma: ZWITSALINE gelee De radio geeft Zaterdag Nieuwe wet op omzetbelasting brengt geen verbetering voor de detaillist „Is de politiek in de rechtszaal gehaald?" to Uet zo VRIJDAG 14 JANUARI 1955 S Sf'ro 'o r_ PTT-empIoyé na auto botsing overleden John Grierson komt naar Filmmuseum Herhalingsoefeningen in 1955 Eis van minister Mansholt: Ambtenaar moet aftreden als bestuurslid van Consumentenbond Automobilist overvallen door jongeman Kleine zelfstandigen tot ministerraad Vragen over Velser affaire in Velsense raad In 1955 gaan 14.000 emigranten naar Australië Luitenant-kolonel voor krijgsraad Minister Suurhoff als chaperon: leuk maar nooit meer Als een lopend vuurtje Kort nieuws TABAK J (Van onze correspondent in Washington) Amerika is het nieuwe jaar begonnen met een afkondiging van een reisverbod aan de diplomaten der Sovjet-Unie voor 27 pet. van het gebied der Verenigde Staten. Bijna duizend districten en honderden steden zijn voor hen tot verboden terrein verklaard. De tijd zal leren of dit een juiste maat regel is geweest. Mochten de Russen een belangrijk deel vrijgeven der gebieden 30 procent die in hun eigen land ver boden zijn voor vreemdelingen, dan zal men achteraf kunnen zeggen, dat Amerika door de Russen de pen op de neus te zetten een vrijer contact in de wereld bevorderd heeft. In dat geval zou namelijk ook Amerika de restrictie van begin 1955 weer ongedaan maken en men moet aan nemen, dat de Amerikanen een dergelijke verbetering in de situatie beoogden, toen zij tot hun jongste maatregel overgingen. Het is echter moeilijk te gissen, hoeveel kans op succes Amerika met deze manoeuvre heeft. Wederkerigheid Diplomatieke betrekkingen tussen twee landen houden meestal een grote mate van wederkerigheid in. Wanneer dan ook al «edert lange tijd voor Amerikaanse en andere diplomaten bepaalde gebieden in de Sovjet-Unie gesloten zijn, dan heeft Ame- rike zeker het recht om de Sovjet-diploma ten met gelijke munt te betalen. Men kan zich voorstellen, dat de Ame rikanen niet gaarne zien dat de Russen rondsnuffelen in Amerikaanse havens en belangrijke industriële gebieden, doch vele streken zijn tot verboden zóne verklaard, zonder dat men enige gegronde reden daarvoor kan bedenken. Herhaaldelijk hebben de Amerikaanse autoriteiten opzet telijk de Russische willekeur nagevolgd en zelfs gingen zij zo ver, dat zij een district verboden verklaarden, dat niet eens be stond.... Op eigen gelegenheid Voor zo ver ik hier kan nagaan, hebben de Amerikanen nog geen andere mogend heden verzocht, één lijn met hen te trek ken. Dat is wel geschied in 1952. Toen legde Amerika aan de Sovjet-diplomaten de ver plichting op, er vooraf kennis van te geven indien zij zich meer dan 25 mijl van New York of Washington verwijderen wilden. In 1952 hebben Engeland, Canada, Frankrijk, Italië en Nederland een dergelijke maat regel afgekondigd, omdat in de Sovjet-Unie de Westerse diplomaten ernstig in hun be wegingsvrijheid werden belemmerd. Daar- ADVERTENT1E na is het rondreizen voor diplomaten in d« Sovjet-Unie echter wat gemakkelijker ge worden. Het principe Het is moeilijk in zulk een geval uit te maken, wat de meest opportune politiek is. Het is in de diplomatie maar zelden goed „over zich heen te laten lopen" en men kan het wel begrijpen, dat vrijwel niemand hier iets kwaads wil zeggen van de toepas sing ener strikte wederkerigheid. Toch be hoeft het oud-Testamentische recept van oog om oog, tand om tand niet de hoogste diplomatieke wijsheid te zijn. Maar men kan zich namelijk heel goed voorstellen, dat de communisten het een blamage zouden vinden om de jongste Amerikaanse maatregelen te beantwoorden met een concessie. Gebeurt er verder niets, dan zou de toestand in de Sovjet-Unie dus bij het oude blijven en zou Amerika tot beperkingen zijn overgegaan, die in strijd Zijn met de beste tradities van dit land. Er is, dunkt mij, alles voor te zeggen dat men de Sovjet-burgers, die hier vertoeven, de kans geeft voor zover de veiligheid van het Westen dat toelaat om deze vrije maatschappij zo goed mogelijk te leren kennen. Een normale bewegingsvrijheid en een normale omgang met Westerlingen zijn daartoe een vereiste. Amerikanen klagen er wel over, dat zij als zij in de Sovjet-Unie zijn geen vrij contact kunnen hebben met „gewone" Rus sen. Maar het omgekeerde is eveneens het geval: vele Amerikanen schromen in deze dagen om in Amerika omgang met Russen te hebben. Het zou hen in opspraak brengen, hen kunnen schaden in hun pro motie of bij het zoeken van een baan. Deze vrees is, gezien de activiteiten van McCar thy en anderen, stellig niet ongegrond. ADVERTENTIE niooie, znelite HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Klassieke muziek. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbóuwmede- delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sport- praatje. 14.35 Dansmuziek. 15.00 Volksdansen en -muziek. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Viool en piano. 16.00 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.15 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 17.00 Radioweek- ournaal. 17.35 Hawaiïanmuziek. 18.00 ieuws en commentaar, 18.20 Amusements muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. *9.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 De Mo len aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katho liek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- cn tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 1400 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 1'..20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.40 Dameskoor. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nederlandse liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 De te waterlating van de turbine-tanker Vasum in Amsterdam, door H.K.H. Prinses Beatrix. 18.40 Platen. 18.45 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Radio Phil- harmonisch orkest en soliste. 20.30 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De Gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Pla- Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 1. Actualiteiten. 2. Wereldvisie. 3. Weerbericht. 4. Museum Piasco. 5. Bronnen- plastiek in Oostenrijk. 6. Pantomim en dans. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. K.30 Instru mentaal trio. 15.15 Platen. 15.45 Accordeon recital. 16.00 Schlagers. 16.15 Accordeonreci tal. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkestconcert. 17.20 Liturgi sche zangen. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Platen. 19.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Ver zoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek. 22.55 Nieuws 22.05 Platen. 23.35 24.00 Zigeunermuziek. BBC 22.00—22.30Nieuws, feiten van de dag, cn: Op de planken. Sportjournaal. (Op 224 m.). Op de weg HardenbergCoevorden zijn een auto, bestuurd door de arts G. uit Coe vorden en een bestelauto bestuurd door de PTT-employé J. van B. uit Den Haag door onopgehelderde oorzaak met elkaar in bot sing gekomen. Beide bestuurders werden gewond. De arts werd opgenomen in het ziekenhuis te Coevorden, de heer Van B. werd overgebracht naar het ziekenhuis te Hardenberg, waar hij later is overleden. Op Dinsdagavond 18 Januari komt John Grierson in het Filmmuseum te Amsterdam persoonlijk de film „Man of Africa" pre senteren. John Grierson, geboren in 1898 te Deans- town in Schotland, studeerde nadat hij aan de universiteit van Glasgow gepromo veerd was in de letteren drie jaar in Amerika de uitwerking van pers, radio en film op de publieke opinie. Zijn loopbaan als productieleider van documentaire films begon vijfentwintig jaar geleden, toen hij naa.r Engelan'' terugkeerde cn de onder toezicht van de regering staande Empire Marketin? Board overtuiede van het be lang om de film te eebruiken om interesse voor de Enselse industrie te wekken. Zijn film „Drifters" over Noordzee-vissers wordt als een mijlpaal in de geschiedenis der cinematografie beschouwd. Hij bekleedde voor de Engelse regering vele functies en was onder meer gevolmachtigde voor film en algemeen leider van de voorlichtings dienst voor Canada in oorlogstijd. In 1947 werd hii tot directeur van de „Mass-media for UNESCO" benoemd. Thans is hij wederom directeur en pro ductieleider van een filmgroep. Onder zijn leiding kwam „Man of Africa" tot stand. In 1955 zullen de volgende dienstplich tigen van de Koninklijke Landmacht voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst worden geroepen: Onderdelen van de 5e divisie voor 31 dagen; een aantal legerkorps- en territo riale onderdelen voor 31 dagen; een aantal territoriale afdelingen luchtdoelartillerie voor 17 dagen, een aantal afdelingen lichte luchtdoelartillerie voor 31 dagen; een aan tal onderofficieren en specialisten van de Nationale Reserve voor 10 dagen; een aan tal onderdelen van 102 Verbindings-bedie- ningsbataljon voor 14 dagen; onderofficie ren en nader aan te wijzen categorieën korporaals en soldaten van een aantal legerkorpsonderdelen voor 59 dagen; de soldaten en korporaals er van voor 45 da gen en tenslotte radargroepen en radar- pelotons van een aantal divisie- en leger korpsonderdelen voor de tijd van 59 dagen. Het bestuur van de Nederlandse Consu mentenbond deelt mede: „Naar aanleiding van de in de loop van de vorige week afgekondigde maatregel van het minasterie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, welke geleid heeft tot verhoging van de consumptie melkprijs, hebben verschillende dagbladen ook bij de Nederlandse consumentenbond geïnformeerd naar zijn standpunt dien aangaande. Onder andere werd deze vraag voorgelegd aan het lid van het dagelijks bestuur, de heer B. Buitendijk, werkzaam op dat ministerie. Deze heeft hierop geant woord, dat het bestuur zich nog moest be raden over een definitief standpunt, doen dat de maatregelen bepaald teleurstellend werden geacht. Minister Mansholt heeft hierin aanleiding gevonden aan de heer Buitendijk de eis te stellen op staande voet ontsla/ te nemen als bestuurslid van de Nederlandse Consumentenbond. Reeds eerder, in April 1954, had de minister de heer Buitendijk verboden het voorzit terschap van deze bond te bekleden". Het bestuur van de Nederlandse Con sumentenbond tekent hierbij aan, dat de heer Buitendijk werkzaam is op de afde ling tuinbouw van het ministerie van Landbouw en ambtshalve geen enkele be moeienis heeft met de zuivel. Het testuur betreurt het zeer, dat critiek vanwege de Consumentbond op zijn beleid de minister heeft gebracht tot deze stap, daar de Ne derlandse Consumentenbond er grote prijs op stelt goede betrekkingen met de rege ring te onderhouden. In Groningen heeft een tot nu toe onbe kend gebleven jongeman een aanslag ge pleegd op een bewoner van het Zuiderpark. Deze stapte om ongeveer halfacht in zijn auto en werd, toen hij wilde wegrijden, met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. De aangevallene greep de aanrander bij de keel en er ontstond een worsteling, waarbij de aangevallene het bewustzijn verloor. De dader is er vandoor gegaan. De automobi list maakt het thans redelijk wel. Het mo tief van de aanslag is vermoedelijk roof, hoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat. Generaal Sergei Makejeff (rechts) ontving in München uit handen van twee kozakken de linten en de staf, behorende bij de waardigheid van ataman ofwel opperste leider van 100.000 kozakken in ballingschap. De 65 jaar oude Makejeff was generaal en commandant van alle kozakkentroepen, die in de tweede wereldoorlog aan de zijde van de Duitse legers tegen de Russen vochten. Op de eerste ledenvergadering van de in Juni 1954 opgerichte Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen, Donderdag avond onder voorzitterschap van de heer J. S. Wessels in hotel Krasnapolsky te Am sterdam gehouden, is het door het bestuur opgestelde werkplan met algemene stem men aangenomen. Dit plan behelst ond.r meer het samen stellen van een rapport met een overzicht van de noden der kleine zelfstandigen, alsmede met voorstellen op welke wijze aan deze nood een einde kan worden ge maakt. Dit rapport zal aangeboden wor den aan de ministers, de leden der Staten- Generaal, alsmede aan de commissie „Het Kleine Middenstandsbedrijf'. In het rap- EEN VAN DE VELSENSE RAADSLEDEN heeft bij de schriftelijke vragenstelling over de begroting 1955 opgemerkt, dat in de raadsvergadering van 24 April 1951 door één van de fractie-voorzitters een verklaring is afgelegd betreffende de z.g. „Velser-affaire". Sindsdien is ons uit de pers gebleken dat cr vrijspraak op vrijspraak volgde. Is het inderdaad juist, vroeg dit lid, dat deze zaak is verlopen, zoals in die zelfde vergadering de heer Gualtherie van Weczei voorspelde nl. dat deze beschul digingen als een zeepbel uit elkaar zouden spatten? Dit lid zou dan ook gaarne vernemen of de burgemeester bereid is de raad, onder overlegging van de betrokken stukken, in een openbare of besloten zitting, volledig in te lichten. Verder stelde dit lid de vraag, of het gebruikelijk is, dat wanneer een Officier van Justitie vrijspraak heeft gerequireerd en de Rechtbank spreekt vrij, de Officier van Justitie toch nog in hoger- beroep gaat. Zijn hier misschien door de regering opdrachten toe gegeven en zo ja, wijst dit dan niet in de richting, dat de politiek in de rechtszaal gehaald wordt, zoals ook al reeds een artikel in het Nederlandse Juristenblad van 29 Mei 1954, pagina 455, veronderstelt, vroeg dit lid verder. Het nog steeds aan het woord zijnde lid wees op het ernstige gevaar hiervan en wenste volledige openbaarheid; immers openbaarheid is één van de grondpeilers van elke democratische rechtsstaat. Wil de burgemeester antwoorden op de vraag of het gerucht juist is, dat hij bij herhaling heeft aangedrongen bij de regering op in zage van de volledige dossiers, deze zaak betreffende, maar dat de inzage hem steeds Nederland is van plan dit jaar bijna 14.000 landverhuizers naar Australië te zenden, aldus heeft de Nederlandse minis ter van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, Donderdag in Melbourne verklaard. De minister brengt op uitnodiging van de' Australische regering een bezoek aan Australië om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vestiging der Nederlandse immigranten in het land. Sedert de oorlog zijn meer dan 50.000 Nederlanders naar Australië geëmigreerd. geweigerd is. In ditzelfde verband vroeg dit lid nog of de burgemeester meent, dat het ethisch verantwoord is, dat politie mensen, die zich in de oorlog als voor treffelijke vaderlanders hebben gedragen, nu reeds een kleine 4 jaar buiten functie gehouden worden, niettegenstaande een vrijsprekend vonnis. Burgemeester Kwint heeft hierop ge antwoord, dat hij op de opmerkingen bij afzonderlijke nota of mondeling in de raad zal ingaan. Dc auditeur-militair bij de krijgsraad te velde-Oost te Arnhem heeft vandaag een maand gevangenisstraf, drie jaar intrek king van het rijbewijs en ontslag uit de militaire dienst geëist tegen de 46-jarige luitenant-koonel A. F. van het regiment infanterie Limburgse Jagers te Venlo, die deze dag terecht stond op beschuldiging, onder de invloed van sterke drank een auto te hebben bestuurd. Dit zou zich afgespeeld hebben in de vroege ochtenduren-van de 17de September van vorig jaar onder Harskamp, nadat be klaagde de avond tevoren met andere offi cieren in de cantine daar had geborreld. F., die zei zich weinig meer te herinneren, gaf de feiten toe en merkte op, dat het hem speet en dat hg voortaan van de alcohol af zou blijven. De auditeur was van mening, dat be klaagde zich als verkeersdeelnemer en als militair heeft misdragen en niet in de dienst gehandhaafd kan blijven. Dit te meer, omdat hij reeds viermaal krijgstuch- telijk gestraft is wegens drankmisbruik. De raadsman van beklaagde, mr. J. W. Slangen uit Venlo, pleitte voor een voor waardelijke straf voor F.. die ook in In donesië heeft gediend en onderscheiden is omdat anders de carrière van beklaagde gebroken zou zijn. Alvorens tot een uit spraak in deze zaak te komen zal de krijgsraad nog over F. een psychiatrisch rapport laten opstellen. 45 ln dichte drommen drongen de bouw vakarbeiders het spookslot Usher binnen. „Wel?!", riep hun voorman, rondkijkend, „waar zijn nou die bouw-geesten van je?" „Zij zweven niet vrij rond", antwoordde Joris, „ik bewaar ze in een kistje, dat ge aan het einde van deze gang zult vinden". Met deze woorden opende hij een deur, die toegang gaf tot een nauwe donkere gang. „In een kistje?", herhaalde de voorman verontwaardigd, „en nemen ze daar ge noegen mee?'. Bah! Onderkruipers zijn het We zullen ze leren!" Hij hief zijn parapluie omhoog en commandeerde als een erva ren veldheer: Knokploeg voorwaarts! Reserves gereedhouden!" Op dit bevel stormde een groep potige bouwers de don kere gang in. „Als dat maar goed afloopt", fluisterde Panda, de dappere aanvallers ongerust naogend. „Ik ben bang, Jolliepop. dat we iets op gang hebben gebracht, dat we niet meer kunnen remmen en Hij brak verschrikt af, toen uit de gang plot seling ijselijke, borrelende kreten weer klonken: „Hei! Hulp! Blub!" port zal onder meer aandacht worden be steed aan de vestigingsrechten en -eisen voor kleine bedrijven, belastingproblemen, credieten aan kleine zelfstandigen, de pro blemen rond de bedrijfsverenigingen en het grootwinkelbedrijf, de coöperaties en het cadeau- en kortingstelsel, de moge lijkheden voor verzekering tegen ziekte, ongevallen enzovoort. Ëen bespreking over de nieuwe wet op de omzetbelasting resulteerde in het op stellen van een schrijven, dat aan de ministerraad zal worden gezonden. In deze brief wordt onder meer gezegd „dat de de taillist reeds heeft ervaren, dat hij er slechter aan toe is, dan bij de oude rege ling. Er is geen sprake van enige verlich ting, die wel was toegezegd". „De fabrikant en de groothandel verha len de nu op hen drukkende omzetbelas ting op de kleinhandel, waardoor deze laatste de omzetbelasting uiteindelijk toch betaalt", zo wordt in de brief gezegd; „ze ker wegen de administratieve voordelen van het verdwijnen van de omzetbelasting voor de detaillist niet op tegen de reeds te constateren verlaging van de winstmarges door de fabrikanten, waarvan de detaillist de dupe wordt". De leden spreken hun be zorgdheid uit over deze gang van zaken en achten het dringend gewenst dat alsnog een andere regeling tot stand komt. Vandaag is de 20-jarige Annie Meurs uit Tilburg - met een boek over Austra lië onder de arm, dat een geschenk was van haar ministeriële „chaperon" - in Sydney aangekomen, verrukt van baar prachtige vliegtocht uit Nederland. Mi nister Suurhoff bleek zich zeer geamu seerd te hebben over zijn rol als „cha peron", maar zei wel: „Het is de eerste en de laatste keer geweest' maar Annie was charmant gezelschap". ADVERTENTIE I-JET gaat ah een lopend vuurtje door ons land: de prijs van Castclla Parels, Nederlands beste en snelstwerkende was middel is voortaan slechts 42 cent per pak. U kent het motto van Castclla Parels: U vliegt nu door de was heen! Dat dit geen ijdele praat is bewijzen de stromen van bi ieven, die geestdriftige huisvrouwen ons blijven zenden. Wassen met Castella Parels is dan ook iets geheel anders dan wassen met een traditioneel wasmiddel: de millioenen kleine Castella pareltjes geven terstond hun grenzeloze waskracht aan het water af - vlekken vluchten in paniek uit het goed en in het sop - een maal spoelen is genoeg - blauwen en bleken volmaakt overbodig! Zorg, dat u Castella Parels in huis heeft! Exodus. Het Chinese Rode Kruis heeft een oproep gericht tot alle Japanners die nog in communistisch China verblijf houden. Zij die terug wensen te keren naar Japan kunnen zich tot de provin ciale departementen van buitenlandse zaken wenden teneinde toestemming te verkrijgen'China te verlaten. Zij zullen volgende maand door Japanse schepen worden afgehaald. Afwachten. De Spaanse regering heeft de secretaris-generaal van de UNO ver zocht een missie van waarnemers bij de UNO te mogen hebben. Het secre tariaat van de UNO deelt mede, dat op het verzoek nog niet is geantwoord. Gevonden. Het stoffelijk overschot van de man die Zondag vier granaten wierp in een bioscoop te Ancona, Michele Cannarozzo, is gevonden in een rivier bij Summaga in de omgeving van Venetië. Door de aanslag in de bioscoop werden twee personen gedood en bijna vijftig gewond. Sleepnet. De Britse marine heeft een nieuw apparaat voor reddingswerk op zee ontwikkeld. Het is een soort net in de vorm van een hoofdletter „D", dat door een hefschroefvliegtuig wordt gesleept en waarmee schipbreukelingen uit het water opgevist en aan boord gehaald kunnen worden. Met het net denkt men vooral uitgeputte of gewonde drenke lingen te kunnen redden. Oproep. De socialistische internationale heeft alle socialistische partijen en alle „vrijheidslievende mensen" opgeroepen zich te scharen achter een protest tegen de arrestatie en gevangenhouding van socialisten in Roemenië. Volgens „niet tegengesproken" persberichten zijn on geveer 150 socialisten in Roemenië ge arresteerd, de meesten reeds in Mei 1948. Venus. Op Cyprus is een beeldhouwwerk, dat het hoofd van de godin Venus voor stelt, gevonden. Het beeld zou van om streeks 450 voor Christus dateren en is uit kalksteen gehouwen. De vind plaats ligt 24 kilometer ten zuiden van Nicosia. Vonnis. Dr. Robert Ernst, de vroegere nazi burgemeester van Straatsburg geduren de de Duitse bezetting van de Elzas in de tweede wereldoorlog, is door een militair gerechtshof in Metz veroor deeld tot acht jaar dwangarbeid. Hij zal in vrijheid worden gesteld, omdat hij al acht jaar in Franse gevangenissen heeft doorgebracht. Stopgezet. De RAF heeft tengevolge van het steeds slechter wordende weer bo ven de Atlantische Oceaan, de naspeu ringen naar twee vermiste RAF-toe- stellen stopgezet. De vermiste toestel len, van het type „Shackleton", die op een verkenningsvlucht waren, ver dwenen Dinsdagavond ten Zuid-Westen van Ierland. Bloei. In de buurt van Prades in het Franse departement Oostelijke Pyreneeën staan door het zachte weer kersen- en abri- kozenbomen in bloei. Ontmoeting. De prémier van India, Nehroe, en zijn Pakistaanse collega, Mohammed Ali, zullen midden Maart bij elkaar komen, teneinde hangende disputen tussen de beide landen op te ruimen. Paniek. Een serie aardschokken heeft de bevolking van Orléansville (Algerije) in paniek gebracht. Een aantal muren stortte in doch er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De aard schokken waren de krachtigste sinds de aardbeving van verleden jaar Septem ber waarbij 1500 personen werden ge dood en 15.000 gewond werden. Recens'e. De voormalige Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Serrano Su- ner, heeft in het Spaanse blad „ABC" een lang artikel gewijd aan het in Spanje verschenen boek „Almas Ar- aiendo" (zielen in vlammen) van de voormalige Belgische Rexistenleider Léon Degrelle. In orde. De tweede secretaris van het Bul gaarse gezantschap te Wenen Stantsjev is sinds drie dezer verdwenen. Stantsjev verrichtte boekhoudkundig werk op het gezantschap. Zijn boeken zijn geheel in orde bevonden. De 40-jarige A. V. heeft in de Slede- mennerstraat te Groningen een aanslag ge pleegd op een vrouw. De an had zich geruime tijd bij het huis der vrouw opge houden en poogde in contact te komen met de dochter. Toen moeder en dochter zich op straat begaven, rioof V. op hen toe en stak de moeder met een mes in het boven lichaam. De dader werd door de politie gegrepen cn opgesloten. De /rouw werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, maar kon, na verbonden te zijn, naar huis terug keren. DE TABAKSPLANT werd in Italië in 1580 ingevoerd door de geestelijke Alphon- so Torna, die van zijn neef (en gezant te Parijs), een exemplaar ten geschenke had gekregen. Ongeveer tezelfder tijd kreeg ook Paus Pius IV door bemiddeling van de nuntius enige bladen en zaden ter ken nismaking in handen. Zoals in Spanje, Franrijk en Portugal was geschied, werd ook in Italië de tabak aanvankelijk alleen gewaardeerd wegens haar me- dicinale kwaliteiten,maar hier uit ontstond al spoedig het ge bruik verpoeierde tabaksbla den als opwekkingsmiddel, dus als snuiftabak, aan te wenden. Deze gewoonte nam in korte tijd een geweldige vlucht en overal in den lande kreeg de snuiftabak hartstochtelijke aanhangers. Deze modegril nam zulke afmetingen aandat leken en geestelijken zelfs tijdens de kerkdienst zich van een snuifje bedien den, hetgeen uiteraard bijzonder storend werkte. Toen Paus Urbanus VIII dan ook klachten bereikten uit Sevilla, waar dit gebruik grote omvang scheen te hebben aangenomen, nam hij zijn toevlucht tot een wel zeer drastisch middel, dat echter pro baat heeft geholpen. Degene, die in enige kerk van de diocees Sevilla tabak zou ro ken of snuiven, werd n.l. bedreigd met excommunicatie, dus met de zwaarste geestelijke straf, welke hem zou kunnen treffen. Dit verbod werd uitgevaardigd op 30 Januari 1642. Maar acht jaar later was Paus Innocen- tius X gedwongen eenzelfde bepaling uit 'e vaardigen voor het roken in de St. Pie terskerk, waarbij hij tevens een beroep deed op de gehele geestelijkheid om te trachten het mateloze snuiven en roken wat te beteugelen. Van een rookverbod als zodanig was dus geen sprake, want de ver boden waren uitsluitend uitgevaardigd te gen het roken in enige kerken, een ge woonte die welhaast niemand van onze tijd zal willen goedkeuren. Overigens hebben deze verbodsbepalin gen geen lang leven gehad, want Benedic- tus XIII hief haar in 1725 reeds op, naar alle waarschijnlijkheid omdat zowel rond de St. Pieters kerk, als rond de kerkjen van Sevilla deze hartstochtelijke snuifgewoonte inmiddels wat tot bedaren was gekomen. Ook is het zeer wel moge lijk dat andere disciplinaire maatregelen tegen degenen die de dienst verstoren want daar ging het toch eigenlijk om in de plaats van de aanvankelijk gestelde straffen zijn geko men. Van enige verbodsbepaling van de zijde der R.K. kerk kan dus niet gesproken wor- ken; wèl van iets dat er op schijnt te lij ken, maar dat bij nadere beschouwing toch weinig anders is dun een ordemaatregel in enige kerken. Neen, voor werkelijke ver boden en harde straffen moeten we, althans voor de tabak, naar Rusland en Turkije in het begin van de 17de eeuw gaan. Maar het is niet onze bedoeling gruwelverhalen te schrijven. Nu gaan we eens spreken over het ver schil tussen xvaterpas en recht, waarover een belangstellende lezer een en ander wil •veten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2