Costa Ricanen verlenen alle steun aan hun regering Uitgaan in Haarlem opruiming r Chauffeur van bus schuldig ge acht bij aanrijding met 4 doden Natuurbescherming wil niet alleen conserverend zijn Wolhandkrab verdrijft beroeps vissers uit Noordzeekanaal Vijftig jaar geleden Rebellen teruggeslagen naar de kust Besprekingen in Parijs over Frans-Marokko Hoe is het ontstaan? Technisch Studiecentrum SHAPE in Nederland Nederland grootste bierexporteur Hervormingen in voorbereiding Agenda voor Haarlem OEES beveelt liberalisatie voor 90 percent aan Apeldoornse kantonrechter vonnist Grote veranderingen in het landschap mogen het natuurlijke evenwicht niet verstoren Dit woordORKAAN vJ Staking wegens belediging van de Bondsdag NAVO-bezorgdheid over ontoereikende Europese luchtverdediging leidt tot vestiging van: „Holland" neemt Zweeds schip op sleeptouw Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 14 Januari 1905 VRIJDAG 14 JANUARI 1955 WASHINGTON Reuter/AFP) In haar eerste boodschap uit dc hoofdstad van Costa Rica San Jose zegt de commis sie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten, dat rij een zeer gunstige indruk heeft gekregen over Je steun die de Costa Ricaanse bevolking aan haar regering verleent. De commissie leden werden luide toegejuicht door een grote menigte. De Organisatie van Ame rikaanse Staten heeft bekend gemaakt, dat vliegtuigen met waarnemers bove/i Cosla Rica en Nicaragua zouden gaan patrouil leren. Honduras, Salvador en Guatemala zijn gewaarschuwd, dat de vliegtuigen, die de Verenigde Staten ter beschikking heb ben gesteld, bij de operaties mogelijk over hun grondgebied zullen komen. De regeringsstrijdkrachten beheersen het gehele land, op enkele punten van de provincie Guanaeaste na. De invallers be vinden zich voornamelijk bij Santa Cruz, niet ver van de kust van de Stille Oceaan, ten Westen van San Jose, aldus een be kendmaking van de legerleiding. Bii Li beria zijn korte gevechten geleverd tussen regeringstroepen en rebellen. Vliegtuigen zouden drie steden hebben gebombardeerd en beschoten. Een correspondent van de „New York Times"' meldde uit het hoofdkwartier van het Costa Ricaanse leger nabij Villa Quasada, dat de regering slechts ongeveer 300 man troepen in het veld heeft gebracht tegen de rebellen, wier aantal op niet meer dan honderd wordt geschat. Hij seinde voorts, dat 't hoofdkwartier tweemaal was aangevallen door snelle, tweemotorige vliegtuigen. Uitdaging President Anastasio Somoza van Nica ragua heeft zijn uitdaging aan president Figueres van Costa Rica herhaald om aan de grens van de twee landen een duel met revolvers uit tevechten. „Het is niet nodig het bloed van onschuldige mensen te ver gieten". Somoza verklaarde dat hij bewij zen bezt, dat na April een nieuwe samen zwering tegen zijn leven was georgani seerd. De grens van Nicaragua met Costa Rica is gesloten „met het oog op het bin nenlandse conflict" met Costa Rica. De Britse afdeling van de internationale bond van pacifisten heeft bij de Zweedse ambassade in Londen geprotesteerd tegen het verschepen van 25 jachtvliegtuigen naar Nicaragua. „Ondanks waarschuwin gen in de Amerikaanse pers", dat de toe stellen „aggressie tegen Costa Rica zouden PARIJS (Reuter) - De Franse resident- generaal van Marokko, Francis Lacoste, is te Parijs aangekomen voor besprekingen met de regering over zijn plan voor her vormingen in Marokko. De besprekingen zullen tien dagen duren. Lacoste sprak met de minister van Tunesische en Marok kaanse zaken, Fouchet, en zal, naar men verwacht," een onderhoud hebben met pre mier Mendès-France, zodra deze uit Ba den-Baden te Parijs teruggekeerd zal zijn. Een woordvoerder van Fouchets ministerie zeide, dat misschien ook gesproken zal worden over de verbannen sultan, Moham med V, wiens terugkeer de Marokkaanse nationalisten eisen. In gewoonlijk welingelichte kringen is vernomen, dat Lacoste het aantal Marok kaanse leden van de raad die de groot vizier bij diens wetgevende taak bijstaat, wil verhogen. Ook zou de resident-gene raal „jong bloed" in de „machzen", de re gering van de sultan, willen hebben. De politie heeft onlangs bij een razzia in Casablanca 32 personen aangehouden, onder wie enkele zeer gevaarlijke verzets lieden. De arrestaties werden verricht aan de hand van inlichtingen die waren ver strekt door een gevangen genomen ver zetsman. ADVERTENTIE Een kleine greep In veel moois uit onze 15 st. ankerhorloges (geen penanker) met metalen band 29.40 Doublé horloge banden 6.94 Doublé boogcolliers van 22.50 voor 9.60 Korte pleettaartschep 2.94 Zilveren muntlepel 1.79 Zilveren boekenlegger 1.57 Zilveren damesring 93 cent Verzilverde broches 1.48 Diverse wapentjes 19 cent Dat is toch de moeite waard om even te komen kijken Wat 't Silver Stoepke doet dat doet het goed. GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TEL. 20049 VRIJDAG 14 JANUARI Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met pianist Géza Frid. 8 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „Jazz Journal", Haar lemse Jazz Club, 8 uur. Rembrandt: „Mo- gambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Sneltrein naar Parijs", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opgepastzakkenrollers!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dui vels in het zadel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Waar de blanke top", Ensemble Wim Sonneveld. 8 uur. Rem brandt: „Mogambo", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gezworen kameraden", alle leeft., 2.30 uur; „Sneltrein naar Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opgepast.... zakkènrollers!", 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „Duivels in het zadel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. aanmoedigen". In het protest wordt ge vraagd of nog iets zou kunnen worden gedaan om ontscheping van de vliegtuigen in Nicaragua te verhinderen. Tevens drong de organisatie aan op staking van wapenverschepingen uit Europa naar Mid den- en Zmd-Amerika. (United Press) De commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft na een voorlopig onderzoek gemeld dat de Costa Ricaanse rebellen vanuit het buiten land bevoorraad worden en dat vliegtuigen die hun basis in het buitenland hadden, Costa Ricaans gebied gebombardeerd en met machinegeweren beschoten hadden. PARIJS (United Press) De ministers van Financiën van de landen van de Orga nisatie van Europese Economische Samen werking zijn het in beginsel eens geworden over liberalisatie van de Europe.se handel voor negentig percent in de loop van dit jaar. Zij besloten daarna te discussiëren over verdere maatregelen in de richting van omwisselbaarheid van geldmiddelen. Het ligt in het voornemen van de minis ters het liberalisatie-percentage binnen zes maanden na 1 April te verhogen tot 90 in dien op genoemde datum het liberalisatie- ptrcentage van Frankrijk zal zijn gestegen tot 75. Voor het kantongerecht te Apeldoorn Heemstra voerde in zijn requisitoir aan, stond Donderdag de bestuurder terecht dat volgens art. 53 van de Wegenverkeers- van een autobus, die op 26 November 1954 wet de snelheid van een voertuig zodanig Op 17 Januari wordt door ds. A. R. de Jong. voorzitter van de stichting Open Reli- gieuse Gemeenschap, te Haarlem een serie cursusavonden ingezet, waarop hij zal spre ken over „De verwaarloosde inhoud van het Christendom". op de Amersfoortsestraatweg in Apeldoorn in botsing kwam met een langs de weg ge parkeerde militaire vrachtauto. Bij deze botsing werd de autobus aan de rechter zijde volkomen open gescheurd, tengevol ge waarvan vier inzittende arbeiders om het leve» kwamen. De kantonrechter ver oordeelde de chauffeur van de autobus, conform de eis van de ambtenaar van het O.M. tot een boete van 100 gulden, subsi- diainr 40 dagen hechtenis. De chauffeur, J. G. W. M. uit Apeldoorn voerde tot zijn verdediging aan, dat hij op een voorrangsweg geen geparkeerde 'auto had verwacht, dat deze auto bovendien aan de achterzijde niet verlicht zou zijn geweest en voorts dat de militaire vracht auto niet uiterst rechts van de weg zou hebben gestaan. De ambtenaar van het O.M., mr. J. A. moet zijn, dat wanneer een onverlicht voorwerp in het schijnsel van de koplich- ten zichtbaar wordt, nog tijdig gestopt moet kunnen worden. Er was hier bovendien niet sprake van een onverlicht, maar van een verlicht voorwerp. Daarenboven had de chauffeur van de bus zijn cabine niet afgeschermd tegen het licht van de passa giersruimte. Resumerend meende de ambte naar van het O.M., dat er van ernstige schuld sprake was. Hij eiste daarom 100 gulden boete of 40 dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de eis. Evenals het Engelse woord hurricane en het Franse ouragan is het Neder landse woord orkaan ontleend aan het Spaanse huracan. Het natuurverschijn sel komt in Amerika veelvuldiger voor dan in Europa en het is dan ook begrij pelijk, dat de Spanjaarden er de naam aan gaven waarmee zij het in Midden- Amerika hoorden benoemen. Geheel daarmede in overeenstemming is wat Brandt schrijft in zijn Leven van De Ruyter: „Dit onweer, bij d' inboorlingen der Karibische eilanden Ouragan ge- noemt, is het schrikkelijkste dat iemand in dit gewest kan overkomen." Uit de ontlening aan een onbekende taal is het grote verschil in schrijfwijze in ver schillende talen toe te schrijven. Uit het Nederlands is orkaan in het Deens, Zweeds en Duits overgenomen. „De grote maatschappelijke activiteit in ons land op zichzelf een zeer gelukkig verschijnsel maakt het noodzakelijk dat de natuurbescherming voortdurend in de bres blijft staan voor het behoud van de schoonheid en het karakter van het Neder landse landschap en van de natuurweten schappelijke waarden, die ons gelukkig nog resten". Dit wordt opgemerkt in het jaar verslag 1953/1954 van de Contact-com missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming. Voorts wordt gezegd: „De Nederlandse natuurbescherming kan niet alleen conserverend zijn. Met het be ginsel der grote veranderingen gaat zij mee; zij aanvaardt ruiverkaveling en bo demverbetering, de grote droogmakerijen in IJselmeer en zeearmen en een Delta plan. Maar dan moet er ook met de bij drage van de natuurbescherming rekening worden gehouden. Die bijdrage is er op gericht, dat er dan ook een werkelijk bio logisch, natuurlijk en cultuurlijk even wicht ontstaat". Een voortdurende zorg voor de natuur bescherming is de handhaving van het Ne derlands bosareaal. Nederland het bos- armsteriand van Europa. Van landbouw- zijde is oppositie gerezen tegen de herbe bossingsplicht. die is opgenomen in het voorontwerp voor de nieuwe Boswet. Naar aanleiding hiervan heeft de con tact-commissie betoogd, dat opheffing zeer waarschijnlijk heilloze gevolgen zal heb ben voor de toekomst van het Nederlandse bosareaal. Natuurbeschermingsfilm De voor de contact-commissie met sub sidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wétenschappen door de cineast Herman van der Horst te vervaardigen film over natuurbescherming kwam nog niet gereed. Deze film is bestemd voor ver toning in het voorprogramma der Neder landse bioscopen. De zandafgravingen blijven de aandacht der commissie vragen. De export van zand voor industriële verwerking is de laatste jaren snel in omvang toegenomen. Hoewel de in 1952 toegezegde ministe riële nota over het Biesboschprobleem nog moet worden afgewacht, kan de natuurbe scherming toch enigszins optimistischer Bij afsluiting van de zeegaten vervalt de getijdenbeweging en daarmede een be langrijk gegeven voor de vegetaties van de Biesbosch. Het karakter van de Bies- bosch zal stellig een ingrijpende wijziging ondergaan, maar dit betekent niet. dat het Zuidelijk deel met zijn grienden en slik- JP| platen in botanisch belang zal achteruit- I onderneming gaan. Ook in ornithologisch opzicht zullen grote veranderingen optreden, zonder dat nochtans de Biesbosch in dit opzicht zijn waarde geheel verliest. BONN (A.N.P.) Een rede van een der grote industriëlen van het Ruhrgebied zal een proteststaking van twaalfduizend ar beiders tengevolge hebben. Op een be drijfsvergadering in de staalfabriek Ober- hausen besloten de arbeiders vierentwintig uur in staking te gaan, omdat dr. Hermann Reusch. de algemene directeur van de „Gutehoffnungshütte", het door de vakbonden bevochten recht van medezeggenschap in de leiding der be drijven het gevolg van een brutale pressie had genoemd. De ministers van Buitenlandse Zaken en zonder portefeuille hebben in een brief aan de eerste Kamer meegedeeld, dat op 14 December 1954 te 's-Gravenhage tussen de Nederlandse en dc Amerikaanse regering nota's zijn gewisseld, houdende een over eenkomst betreffende de oprichting van een technisch studiecentrum ten behoeve van de SHAPE tf>or de luchtverdediging. De overeenkomst is aangegaan onder voor behoud van haar beëindiging bij onthou ding van de goedkeuring van de Staten- Generaal. Aan de toelichtende nota van de minis ters van Buitenlandse Zaken, zonder por tefeuille, van Oorlog, van Financiën, van Economische Zaken, van Binnenlandse Za ken en van Justitie is het volgende ont leend: Sedert enige tijd bestaat bij de militaire autoriteiten van de NAVO ernstige be zorgdheid omtrent de ontoereikendheid van de luchtverdediging van de Europese NAVO-landen In verband daarmede is on langs door het hoofdkwartier van de geal lieerde strijdkrachten in Europa (SHAPE) een studie over dit onderwerp onderno men, welke tot doel heeft inzicht te ver schaffen in de maatregelen, die, rekening houdend met de recente technische ont wikkelingen, genomen dienen te worden zijn ten aanzien van het behoud van een om een meer doeltreffend stelsel van waar gedeelte van de Biesbosch dan in 1952, schuwing, berichtgeving en operationele zo wordt in het verslag opgemerkt. Wan neer de zeegaten zijn afgesloten, is de waterstaatkundige noodzaak van een extra bescherming van de Biesboschpolders ver vallen en blijft uitsluitend de vraag over, welke gedeelten kunnen worden ingepol derd ten behoeve van de winning van cul tuurgrond. leiding op te bouwen tegen luchtaanvallen. In de loop van deze studie is gebleken, dat SHAPE niet in staat was de in vele geval len zeer technische vraagstukken, verband houdende met dit onderwerp, op te lossen zonder te beschikken over een daartoe ge- eigend wetenschappelijk apparaat, dat tevens de in de verschillende NAVO-lan- Jongstleden Zondag voer de Hollandse kustvaarder „Pieter S." de middensluis van IJmuiden binnen op weg van Engeland naar Amsterdam. In de sluis weigerde de motor van de Pieter S.t waardoor de kustvaarder geen kans meer zag zijn snelheid vóóruit tijdig af te remmen. Het gevolg van dit mankement aan de motor was een aanvaring met de Noordbinnen-vloeddeur, die tengevolge hiervan zwaar beschadigd werd. Onze fotograaf maakte dit plaatje tijdens het lichten van de sluisdeur, die een grondige reparatie zal ondergaan. den verrichte onderzoekingen kan bunde len en richten Op grond van deze conclu sies heeft de Amerikaanse regering zich bereid verklaard, gelden welke haar onder de Mutual Security Act van 1954 ter be schikking waren gesteld, te bestemmen voor de oprichting van een technisch stu diecentrum voor de luchtverdediging ten behoeve van de SHAPE. Eensdeels omdat ons land in de rijksver dedigingsorganisatie TNO beschikt over ■een goed geoutilleerd en onafhankelijk werkend wetenschappelijk instituut van internationale reputatie, anderdeels om dat men in de Nederlandse beveiligings maatregelen groot vertrouwen heeft, werd besloten het centrum in Nederland te ves tigen. Door de Amerikaanse regering werd daartoe een contract met de rijksverdedi gingsorganisatie TNO afgesloten. Volgens dit contract zal in Nederland een „SHAPE Air Defence Technical Center" worden op gericht. In de NAVO-raad werd door de Amerikaanse vertegenwoordiger medege deeld, dat dit centrum zo spoedig mogelijk in de NAVO-organisatie als eigen orgaan zal moeten worden geïncorporeerd. Tenslotte wensen de ministers ook uiting te geven aan hun voldoening, dat Neder land voor de vestiging van dit centrum is uitgekozen. Als eerste proeve van militair- wetenschappelijk research van de NAVO moet aan de vestiging hier te lande grote betekenis worden toegekend. Met assistentie van het Zweedse schip „Norania", dat gistermiddag als eerste in de nabijheid was van het in nood verkeren de Zweedse stoomschip „Bohus" op onge veer 140 mijl Noord-West van Den Helder, slaagde de sleepboot „Holland" er in de ronddrijvende Zweed gisteravond om half acht te bereiken. De kapitein meldde aan de „Holland", dat de „Bohus" een scheur in ruim drie achter de midscheeps had op gelopen. De Zweed maakte geen water. Op het moment dat de „Holland" in de buurt kwam oordeelde de kapitein van de „Bohus" het niet meer nodig om zich op sleeptouw te laten nemen Het schip koers te op eigen kracht langzaam in de richting Rotterdam. Wel verzocht de kapitein aan de sleepboot „Holland" om in de. nabijheid te blijven en het schip naar de Nieuwe Waterweg te begeleiden. De „Bohus" is vanmorgen bij Hoek van Holland aange komen, waarna de „Holland" het schip naar Rotterdam heeft gesleept. „Cycloop" terug De sleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden keerde vannacht van een vergeefse reis terug. De Zweedse 2646 ton metende „Boreland" werd gisteren laat in de middag veertig rnjjl dwars van Texel bereikt. Het Zweedse schip had assistentie van een sleepboot gevraagd, daar de machine het had begeven. Gisteravond laat had de „Cycloop" nog steeds niet vastgemaakt, daar de kapitein van de „Boreland" op toestemming van zijn rederij wachtte. De Zweed had inmiddels een van de twee ankers verloren, maar aan boord was men druk doende het manke ment aan de machine te verhelpen. In het begin van de nacht slaagde men er in de machine op vijf cylinders weer op gang te krijgen. De „Cycloop" werd bedankt voor de komst en de „Boreland" zette koers naar een Noorse haven. TONEEL EN DANS Zaterdag 15 Januari, Stadsschouwburg. 20 uur: Ensemble Wim Sonneveld met het cabaretprogramma „Waar de blanke top...." Met Wim Sonneveld, Conny Stuart. Kitty Kluppell, Karin Larsen. Mie- ke Last. Joop Doderer, Frans Vasen en Jan Staal. Zie ook onder Zondag en Maandag. Zondag 16 Januari. Stadsschouwburg. 14.30 uur: Matinée voor de jeugd door het Rot terdams Kindertoneel met en onder leiding van Anneke Elro. Opgevoerd wordt een bewerking van het sprookje „Assepoester". Zondag 16 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling van het cabaretprogramma „Waar rio bjanke topdoor het en semble Wim Sonneveld (zie Zaterdag) met décors en costuums van Friso Wiegersma. Pianist en muzikaal leider: Jelle de Vries. Guitaar: Jan Blok. Maandag 17 Januari. Concertgebouw. 20 uur: „Met de AVRO naar Canada" bont pro gramma met de Wama's, Johnny Nelson, Mieke Telkamp. Truce Speyck. Henk Meyer, Doenja Piëtra en vele anderen. Maandag 17 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Laatste voorsteling door het ensemble Wim Sonneveld van het cabaret „Waar de blanke top(zie Zaterdag en Zondag). Teksten van Wim Sonneveld. Han Hoek stra. Michel van der Plas, Willy van He- mert. Guus Vleugel. Anna Blaman, Frans Vasen en Riwka Bruining. Maandag 17 Januari, tuinzaal Concertge bouw. 20 uur: Lezing door de danscriticus J. Schultink met demonstraties door leer lingen van de Kennemer Balletstudio over „De herleving van de dans in onze tijd en haar voornaamste figuren" voor „Geloof en Wetenschap". Maandag 17 Januari. Minerva Theater. 20.15 uur: De toneelgroep Studio geeft voor de Keemsteedse Kunstkring de oremière van „De Indringster" van Edwin Bronner, ver taald en geregisseerd door Jaap Hoogstra, met Ingeborg Uijt den Bogaard. Janny van Oogen. Betty van Brussel, Han Surink cn Bab Wijsman. Dinsdag 18 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Herhaling van het bonte programma „Met de AVRO naar Canada" (zie onder Maan dag) met Red Head and his Canadians, de muzikale clown Frank Rexis en vele reeds genoemden. MUZIEK Vrijdag 14 Januari. Kennemer Lyceum. 20 uur: Voor de Bloemendaalse kunstkring „Muzen Forum" concerteert het vermaar de Hongaarse Strijkkwartet. Programma niet ontvangen. Vrfidag 14 Januari. Concertgebouw. 20 uur: Vijfde V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest order leiding van Toon Verhey. met Géza Frid als piano solist. Programma: ouverture „Roeslan en Loedmilla" van Glinka. Pianoconcert met strijkers en trompet van Sjostakowitsj en de Vijfde Symphonie van Tsiaikofsky. Vrijdag 14 Januari, gebouw St. Bavo. 20 uur: „Jazz Journal" van de Haarlemse Jazz Club met vertoning van negen korte films en optreden van het huisorkest „The Dixieland Wanderers". Maandag 17 Januari. Grote Markt. 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door: Arie Peters, stadsbeiaardicr. die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11/")12.30 uur. Dinsdag 18 Januari, Minerva Theater. 20.15 uur: Eerste abonnementsconcert door het N. Ph. O. ondr.- directie van Toon Verhey in Heemstede met solistische medewerking van Willem Noske, viool. Programma: Zevende Symphonie van Havdn. Viool concert van Bruch en Symphonie in g van Mozart. Donderdag 20 Januari, Frans Halsmuseum. 20 uur: Kamermuziek onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars. De sopraan Riek WaasReen. de violist Anton Koene en de pianiste Bonkje Land vertolken werken van Valentini. Chausson. Ravel. Brahms. Flothuis, Honegger en CastelnuovoTedesco. Donderdag 20 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Ten bate van het Nederlands Studen tensanatorium speelt het Nederlands Stu dentenorkest order leiding van Jan Bros sen. met Jaap Stotijn als solist, de Suite voor striikers van .Tanatsiek. het Hobocnn- cert van Havdn. de Variations traditionelles van Hugo Godron en de Eerste Symphonie van Mendelssohn. /i Ned. llerv. Kerk Benoemd tot vic. te Wehe en Zuurdijk J. v. Harlingsveld, cand. te Heerenveen. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Cillaarshock dr. J. J. Woldendorp te Zoe- termeer. Beroepen te IJmuiden-O. (toez.) S. de Roest te Ommelanderwijk; te Ried (Fr.) (toez.) F. Hoekstra, luchtmachtpred. te Ypenburg (Z.H.); te Ouderkerk a. d. IJsel G. M. v. Dieren te Ede. Aangenomen naar Capelle a. d. IJsel L. Blok te Kampen. Geref. Kerken Aangenomen naar LemeleLemeler- veld A. Treurniet, cand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Molenaarsgraaf-Brand wijk, Rilland-Bath en voor Zwaagwest- einde. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-Zuid G. Bilkes te Mussel en C. Noordegraaf te 's-Graven- deel. De wolhandkrab breidt zich in het J vers in het Oosterpark te Amsterdam ge signaleerd. Men heeft ondanks uitgebreide onderzoekingen nog geen bestrijdingsmid del kunnen vinden. Slechts de inktvissen in de Amsterdamse dierentuin vinden deze krabben een bijzondere lekkernij. Zjj krij gen ze in de maanden October, Novem ber en December van de electrische cen trales „Hemweg" en „Noord", waar men de roosters waardoor het koelwater wordt gezeefd, in die periode van het jaar her haaldelijk schoon moet maken, omdat zij anders verstopt raken door de wolhand- krabben. Op 1 Februari zal de heer A. Hoorn, de laatste van het voorheen vrij grote aantal beroepsvissers, die hun arbeidsterrein had den in het Noordzeekanaal en de Buiten- Zaan, zijn netten en roeiboten te koop aan bieden. Hij gaat een sleepdienst beginnen. Noordzeekanaal en de omliggende polders zo snel uit dat de beroepsvissers zich ge noodzaakt hebben gezien hun werkzaam heden te staken. Deze krab vernielt de netten, waardoor de vissers niet alleen grote schade lijden aan materiaal, maar bovendien in plaats van vis slechts wolhandkrabben naar bo ven halen. Er zijn vissers in de omgeving van het Noordzeekanaal, die jaarlijks duizenden wolhandkrabben in hun netten vinden. De krab is bijzonder taai, want een visser, die er een mand vol van in een kuil had ge worpen en daarop 30 cm. modder had ge stort, kwam een maand later tot de ont dekking, dat alle krabben nog in leven waren. Onlangs zijn wolhandkrabben bij de vij- VOLKSL'NIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Groot Heilig land) en beginnen om 20 uur. Maandag 17 Januari: Voordracht met kleu renfilm door mr. A. Hustinx over „Door de woestijnen van Pakistan". Verschillen de stammen en hun leefwijze, steden en plaatsen. Woensdag 19 Januari: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden" De avonden zijn gewijd aan werken van zestiende-eeuwse kunstenaars, waaronder Tan van Scorel, Pieter Bruegel en Cor nells Ketel. Donderdag 20 Tanuari: Eerste van twee voor drachten door professor dr. A. R Hulst in de leergang „Theologie en philosophie". Het Oude Testament in het licht der op gravingen. Woensdag 19 Januari. Koningin Emmaschool, ingang Raafstraat, 20 uur: Eerste van twee voordrachten met lichtbeelden door Ewout de Kat over moderne schilderkunst. (Af deling Haarlem-Noord). Donderdag 20 Januari. Minervatheater. 20 uur: Tweec>e van drie voordrachten over „Het Brahmanisme en het Boeddhisme" door dr. R. van Brakell Buys. (Afdeling Heemstede). DIVERSEN Vrijdag 14 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Lezing met lichtbeelden over het onder werp „Reizen n-" r de maan en verder" door dr. H. Groot, privaat-docent te Lei den voor de vereniging „Geloof en Weten schap". Zondag 16 Januari. Rembrandttheater. 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij de vertoning van dierenfilms van de heer H. C. Verkruysen. Zondag 16 Januari, Studio Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 16 Januari. Lidotheater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Am ber" met Linda Darnell en Richard Greene. Maandag 17 Januari. Brinkmann. 14.45 uur: Mevrouw J. H. Hoekstra—Meyer spreekt voor de Nederlandse Vereniging van Huis- Anneke Elro en Jo Eldering ats Assepoester en haar vader in de voorstelling door het Rotterdams Kindertoneel, die men Zondag middag in de Haarlemse Schouwburg kan zien. vrouwen over leven en werken van Betje Wolff en Aagje Deken. Maandag 17 Januari, Wykgebouw Gedempte Oude Gracht 104. 20 uur: Op de bijeen komst van de afdeling Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond spreekt mejuffrouw N. Posthumus Meyjes, over „Vincent van Gogh". Dnisdag 18 Januari, gebouw Nederlandse Protestanten Bond. Postlaan. Heemstede, 20 uur: De heer en mevrouw Hinlopen Nanininga houden voor de Doopsgezinde Kring Heemstede een lezing met lichtbeel den. over het onderwerp: „Een rondreis door Israël". Woensdag 19 Januari. Stadsschouwburg. 20 uur: De Haarlemse Toneelvereniging „Ddor Inspanning Uitspanning" speelt onder regie van Piet de Wit „Kom terug, kleine Sheba", een toneelspel van William Inge. Dondetdag 20 Januari. Rembrandttheater. 21.15 uur: Voor leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschan wordt vertoond de film „Miracolo a Milann" 'Wonder in Milaan), regie: Vittorjo de Sica. Donderdag 20 Januari. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Vestestraat. 20 uur: Jhr. dr. J. C: Mollerus houdt een lezing met licht beelden over Syrië, Israël en de Libanon voor de vereniging „Weten en Werken". Vrijdag 21 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Dr. Bernard Vlekke spreekt voor de ver eniging ..Geloof en Weten chap" over „Het bankroet der Europese eenheid?". Vrijdag 21 Januari. Gebouw Haarlemse Ke gel Bond. 20 uur: amateurwedstrijden met zang. muziek en voordracht ten bate van de Bond van Invaliden. TENTOONSTEL1NGEN Huis Van Looy: Van 8 Januari tot en met 13 Februari tentoonstelling van reproduc ties naar werken var klassieke moderne meesters. van de Impressionisten tot Picasso Dagelijks geopend van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver .Tacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. exnositie van nieuwe aan- winster uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 10—15 uur. Scbotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vriiburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruouiusmusem. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. De cgfers over de Nederlandse bierexport over het afgelopen jaar zijn zojuist bekend geworden. Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar is Nederland 's werelds grootste bierexporterende land. Uitgevoerd werd 571.543 hectoliter ter waarde van ongeveer 48 millioen gulden. In 1953 was het cijfer 548.674 hectoliter ter waarde van ongeveer 16 millioen gulden. De vooroorlogse bier- uitvoer bedroeg ongeveer 100.000 hectoliter. De storm uit het Noord Westen, die in den avond en nacht van Vrijdag j.l. woedde, bracht uit het hoge Noorden zee vogels naar onze kusten, waaronder ook uiterst zeldzame voorkwamen. Het ge- ukte aan een kustbewoner een drieteens- >f drie-teenig zeemeeuw te bemachtigen. Hoewel de zeemeeuwen in ons land in grooten getale voorkomen, toch is hier het aantal soorten gering. In andere kustlanden kom ook meeuwen voor, die tot eene andere soort behooren, zodat Brehm in zijn Tierleben zegt, dat er 153 soorten zijn. De meeuwen op onze kusten en wate ren hebben zwempooten met vier teenen, drie naar veren en een naar achteren. De bovengenoemde vreemdeling, die naar onze kusten afdwaalde, mist de achter teen cn wordt derhalve drieteens- of drieteenige zeemeeuw genoemd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5