Kaleidoscopisch beeld van Velsen aan de raad geopenbaard Raadhuis, begraaf- f 3500-"in op E 55 plaats en leeszaal Wat wel en wat niet aan de grote klok komt IJmond-prognose blijft nog haken op aarzeling van Beverwijk Woningbouw baart zorgen als gevolg van hoge bouwkosten Gemeente streeft naar een eigen ongevallendienst ANTWOORD OP VELE VRAGEN Het slachthuis kan nu niet lang meer uitblijven drie onzekerheden Velsen tekent voor Uitkering per Velsenaar Economisch Instituut zou beter zijn dan een socioloog REKENING 1952 had groot overschot Weer brand in Vissers rokerij VRIJDAG 14 JANUARI 1955 Keten Vette jaren - magere jaren Reservering voor Raadhuis nu goedgekeurd, leeszaal op komst Begraafplaats opnieuw in onderzoek Tien millioen in reserve en onze schuld Opdat de raad spreke Velsen wil verder gaan dan rijk Secretarisbezoldiging boven voorgesteld „plafond" uit Speciale peen exportveiling duurdere schoolmelk Maar gaf geen zuiver beeld Uit de Velsense raad zijn legio vragen gekomen aangaande de begroting 1955: ongeruste vragen over de woningbouw, kleine vragen over de verkeersveiligheid en een belangwek kende informatie omtrent de zgn. „Velser affaire". Uit het antwoord van B. en W. hebben wij enkele belangrijke kwes ties gelicht, om die zo uitvoerig mogelijk te behandelen. Plankieren op het strand zowel als de liouw van het nieuwe raadhuis en de Velsense reserveringspolitiek kwesties van enkele honderden guldens, als de tien millioen reserve pas seerden het nauwlettend oog der vroedschap, dat zich ver meide in een gunstige begroting, zich verstoutte tot een menigte vragen en zich verwonderde over een aantal zaken, die wel gedaan hadden moeten worden, maar nog niet ge realiseerd werden. B. en W. antwoorden soms kort, soms uitvoerig; het beeld der gemeente werd op deze wijze ge comprimeerd in bijna 70 dichtbetypte vellen. Vele leden waren dus enigszins onge rust over de vorderingen van de woning bouw. Enige hunner wensten een overzicht van de toestand van de woningbouw in Velsen en dat kon het college als volgt doen: In 1954 zijn 680 woningen gereed geko men waarvan 381 gebouwd van gemeente wege (woningwetwoningen) en 299 door particulieren. Op 1 Januari 1955 waren in aanbouw 554 woningen waarvan 388 wo ningwetwoningen, een tehuis annex 30 woningen voor bejaarden en 136 woningen Noor rekening van particulieren. Indertijd is in de loop van 1954 in de woningproductie vertraging ontstaan. 'De oorzaak is gelegen in het feit dat de bouw prijzen de laatste tijd aanmerkelijk geste gen zijn, terwijl het rijk het toegestane maximum aan de bouwkosten hoegenaamd niet heeft verhoogd. Het gevolg hiervan is, dat er van de aannemers geen bouwprijs bedongen kan worden, die van rijkswege aanvaardbaar is. Wanneer deze moeilijkheden zullen ver minderen of opgelost kunnen worden, valt niet te' voorspellen; dit hangt momenteel van het rijksbeleid terzake af. Niettemin blijft het college diligent en zal geen mid del onbeproefd laten om tot grotere ont plooiing van de woningbouw te geraken. Geen luxr Enige andere leden informeerden, of in de toekomst de bouw van woningen met een grotere kubieke meter inhoud te ver wachten is, en een hunner betreurde het, dat alle luxe aan de nieuwbouw ont breekt. Het geheel maakt een tamelijk so bere indruk. Hij begreep, dat de overheids- woningbouw gebonden is aan wettelijke voorschriften, maar achtte een mogelijk heid tot verfraaiing van de huizen aanwe zig door de particuliere woningbouw meer armslag te geven. De bouw van woningen door woning bouwverenigingen of gemeente op basis van de Rijksbijdrage ingevolge de Woning wet is aan een maximum-inhoud gebon den, waarvoor als regel 260 m3 is aange houden. Het gemiddelde van de na 1945 in Velsen gebouwde woningwetwoningen ligt daar evenwel boven (271 m3), hetgeen ook be langrijk hoger is dan het landelijk gemid delde van deze categorie van woningen, aldus B. en W. Het college ontkent, dat alle luxe aan de nieuwbouw ontbreekt, indien althans daar mede de gemeentelijke woningbouw wordt bedoeld. Hoewel eveneens op grond van genoemde Rijksbijdrageregeling voor schrift is zeer sober te bouwen, hebben bedoelde woningen als regel prettig com fort en een aardige aankleding. Een lid had gelezen, dat door de tunnel bouw enige huizen in Velsen-Noord scheu ren vertonen en zelfs gestut moeten wor den. Het is het college bekend, dat er zettingen in bepaalde woningen in de Geelvinck- en Wijkeroogstraat en Meerweidelaan op treden. Dit is een gevolg van 't kunstmatig belangrijk verlagen van de grondwater spiegel, hetgeen noodzakelijk is voor de uitvoering van de tunnelbouw. De kosten van alle getroffen en nog te treffen voorzieningen na het gereedkomen van de tunnel zullen voor rekening van de bouw daarvan moeten komen. In verband hiermede wordt de rijkswaterstaat bij alle aangelegenheden in deze betrokken. Wat betreft de opmerking van het op treden van scheuren in woningen aan de IJselstraat, delen B. en W. mede, dat deze het gevolg zijn van krimp der materialen. Dit is een algemeen verschijnsel in de na oorlogse bouw, doordat door het snelle tempo de materialen op veel te korte ter mijn na de fabricage verwerkt moeten worden. Binnenkort is van B. en W. het voorstel tot aansluiting van de gemeente aan de bouwkas van Noord-Nederlandse gemeente te verwachten. D ui nw ijk-winkels Welke rangschikking heeft het college zich gedacht met betrekking tot de winkel panden in Duinwijk, vroeg een lid. Dit lid stelde het op prijs de winkelpan den in deze wijk zodanig te groeperen, dat een soort winkelcentrum gevormd wordt. In het plan Duinwijk zijn op diverse plaatsen winkels geprojecteerd In betrekke lijk kleine aantallen bij elkaar, aldus het antwoord. Deze winkels zullen in het alge meen voorzien in de behoefte aan buurt- winkels, alwaar de eerste levensbehoeften kunnen worden betrokken. De aantallen winkels per groep zijn zo danig, dat aan de in de vraag gestelde eis zal kunnen worden voldaan. De vraag wanneer de noodwoningen te Velsen-Noord dienen te worden afgebroken is momenteel nog niet aan de orde. Uiteraard zullen B. en W. tijdig de nodige maatregelen voor huisvesting van de daar in wonende gezinnen onder de ogen zien. Verkeer en veiligheid De verbetering van de spoorwegovergang in de Wüstelaan te Santpoort kan nog niet ter hand worden genomen daar N.S. hun nerzijds hun plan voor de wijziging in het sein- en overwegenstelsel nog niet hebben afgemaakt. Omstreeks midden 1955 worden van de zijde der N.S. nieuwe voorstellen verwach*. Andere Santpoortse problemen hebben evenzeer de aandacht der raadsleden bezig- i Een lid. van Velsens raad had terecht het gevoel als raadslid belangrijk en nuttig werk te doen in het belang van i de gemeenschap. Het had hem echter i getroffen, dat de voorzitter naar hij veronderstelde onbewust zich niet tooit met de nieuwe, fraaie ambtsketen in de vergaderingen van de raad. Blijk- baar reserveert de burgemeester deze nieuwe keten voor „belangrijker gele- genheden", daar gebleken is, dat hij I deze buiten de raad reeds enige malen gedragen heeft. Principieel achtte hij dit een onjuiste handelwijze, in strijd met de democratische instelling van onze hedendaagse staat. Het college antwoordt: De oude, nagenoeg versleten, ambtske- ten is lichter van gewicht en gemakke- i lijker hanteerbaar dan de nieuwe. Dit is dan ook de reden zo verklaart de burgemeester dat zij nog niet is af geschaft. Een bepaalde bedoeling zit hierbij niet voor, wat wel hieruit moge blijken, dat zodra de nieuwe ambtske ten was afgeleverd, de burgemeester zich in de eerstvolgende raadsvergade ring daarmede heeft getooid. gehouden. Zo wilde men nu eindelijk wel eens een verbetering van de bocht Narcis- senstraatTerrasweg zien, waar een stuk je sintels eigendom van een huiseige naar, die het niet aan de gemeente wil af staan de verruiming van de bocht in de weg staat. B. en W. hebben beloofd, dit oude zeer opnieuw te gaan bekijken. Zoal er ook wellicht iets gevonden zal worden op de nogal gevaarlijke situatie, die voor de fietsers over de Hoofdstraat ontstaat, wan neer zij, uit Haarlem komend, de Johan v. Beemlaan in willen draaien. De aansluiting van het fietspad van de Kennemerweg op dat van de Bloemendaal- sestraatweg op de grens der gémeenten Bloemendaal en Velsen hangt eveneens op een halsstarrige grondeigenaar, die, zo menen B. en W., wellicht met een onteige ningsprocedure benaderd kan worden. Of de bocht in de Bloemendaalsestraat- weg bij de wasserij „Hoek en Vaart" ver beterd kan worden door de aan de Noord kant staande oude huizen af te breken, zal onderzocht worden, zoals ook het kruis punt HagelingerwegHoofdstraatBroek- bergenlaan te zijner tijd in studie zal wor den genomen. Overigens konden B. en W. niet veel voelen voor een plan, om de ventweg langs de Hagelingerweg zoals een raadslid wilde voor de bus te reserveren, even min als zij veel waardering voelden vc>or het afsluiten dezer ventweg voor motorisch verkeer. De Lange Nieuwstraat Natuurlijk is de verkeerssituatie op en langs de Lange Nieuwstraat niet aan de aandacht der vroede vaderen ont snapt. Men heeft geklaagd over hef" smalle strookje aarde tussen fietspad en trottoir, over het fietsen over de ventweg, die voor winkelende dames, die van de Noordzijde naar de Zuid kant terug moeten, vaak een hele om weg oplevert en over het uitblijven der oversteekplaatsen. B. en W. vonden daarentegen de situatie nog niet zo slecht: de drukte langs de Lan ge Nieuwstraat vraagt huns bedunkens een zo streng mogelijke localisatie van de ver schillende verkeersgroepen en voorts deel den zij mee, dat er aan de plannen tot be veiliging van overstekende schoolkinderen wordt gewerkt. De grote vrachtauto's, die zowel aan de Oostzijde van de Lange Nieuwstraat als op de Zeeweg geparkeerd staan, waren een ander lid een doorn in het oog; B. en W. zullen onderzokeen, hoe hier aan een eind gemaakt kan worden. In Velsen-Noord De slechte toestand van de Schulpweg en de Noorderlaan zal mettertijd, als de weg- omleiding over de sluizen voltooid wordt, aanzienlijk verbeteren, delen B. er W. desgevraagd mee in het voorjaar moet deze verbetering al klaar zijn. De vernau wing van de Wijkerstraatweg benoorden het Pontplein wordt door B. en W. als „ge vaarlijk" gekarakteriseerd en een inhaal- verbod voor de Wijkerstraatweg is ook weer eens op de proppen gekomen. B. en W. hul digen echter nog steeds het standpunt, dat een inhaalverbod hier geen afdoende op lossing biedt: de negatieve strekking van zulk een verbod zou aanleiding kunnen zijn tot ongevallen. ANWB en KNAC zijn het daar roerend mee eens. Na nog even de komende uitbreiding van de parkeerplaatsen bij het sportpark „Schoonenberg" te hebben gememoreerd, behandelde het'college desgevraagd ook het lawijt, dat de jeugd op het Marktplein ver oorzaakt tijdens de aldaar gegeven concer ten, die ook door belgerinkel van fietsers nogal eens verstoord worden. Het raadslid, dat hierover begon, gaf de politie wat groter gestrengheid in overweging. B. en Een der raadsleden heeft tydens het begrotiiigsonder/.oek de vraag gesteld, of het niet juist zou zijn in deze jaren van voorspoed voor Velsen „heel veel" op stapel te zetten. K. en W. repliceer den dat dit te betwijfelen is: er is im mers nodig de mogelijkheid van het duurzaam behoud van hetgeen werd be gonnen, mede te bekijken. W. repliceerden met de opmerking, dat in andere gemeenten het verkeer wordt om geleid waardoor veel stoornis wordt voor komen, terwijl voorts de politieverordening het optreden tegen al te grote luidruchtig heid mogelijk maakt. Venten en concurrenten Een oud probleem is ook dat van de ven ters, die door Velsens dreven zwerven, als de winkels des Dinsdagsmiddags gesloten zijn, vaak venters, die niet eens een vergunning hebben. Kan er niet wat stren ger geselecteerd worden? vroeg een der raadsleden. Dat gebeurt al, menen B. en W.: na een jaar worden de ventvergunnin gen verlengd en opnieuw geselecteerd; in 1954 zijn 48 processen-verbaal opgemaakt tegen onbevoegde leurders. Verdrinkings gevaar De diepe vijver van het Cultureel ge bouw, die nog niet met een hek is afge schermd, levert volgens een der raadsleden doorlopend gevaar voor de kinderen op. De diepte is nodig wegens het doel van deze vijver: een voorraad bluswater te houden, zo merken B. en W. op; er komt echter be planting omheen. Slachthuis op komst Binnenkort hoopt het college de raad een slachthuisplan voor te leggen; binnenkort wordt tevens een nieuw voorstel tegemoet gezien inzake het Velsense ziekenhuis probleem. Tot de drie onzekerheden, die het urgentieplan in feite wel noemt, maar die er in de praktijk nog steeds niet I van kunnen komen, behoren het nieti- we Velsense raadhuis, de aanleg van een begraafplaats en de stichting van een leeszaal. De vragen dienaangaande uit de raad worden door het college als volgt beant woord: Het opnemen van kapitaalsobjecten in de begroting geschiedt, wanneer verwacht mag worden, dat een aanvang zal worden gemaakt met de bouw of inrichting van het object in het begrotingsjaar. Met de bouw van de openbare leeszaal zal vertrouwen B. en W. in de loop van dit jaar een aanvang kunnen worden gemaakt. Het raadsbesluit tot bestemming van een deel der reserve voor de bouw en de in richting van een raadhuis is door Gerepu teerde Staten goedgekeurd: B. en W. wach ten nu op een nadere beslissing inzake de samenwerking in de IJmond. De Commissaris der Koningin heeft B. en W. van Velsen verzocht aan Gedepu teerde Staten te willen mededelen in hoe verre de gemeente in het provinciale ver band wenst deel te nemen aan de Noonk- hollandse inzending op de tentoonstelling E. 55. Aan het initiatief voor deze tentoonstel ling, genomen door de gemeente Rotter dam, heeft vrijwel geheel Nederland in al zijn geledingen zijn steun gegeven. Zij be oogt een beeld te geven van de energie van het Nederlandse volk, aan de dag getreden bij de wederopbouw van het land na de oorlog en bij het herstel van de gevolgen van de ramp van 1 Februari 1953. (De ten toonstelling, te houden te Rotterdam, zal met ingang van 18 Mei a.s. gedurende 100 dagen geopend zijn.) Voor de gemeente Velsen, die in de stand van de provincie naar voren kan komen met haar wederopbouw, is een behoorlijke plaats ingeduimd. Met de gehele- Noordhollandse stand op deze tentoonstelling zal een bedrag van ongeveer 180.000 gemoeid zijn. Verwacht wordt, dat de gemeente Amsterdam onge veer de helft van deze kosten voor haar rekening zal nemen, terwijl de Provincie 50.000 beschikbaar heeft gesteld. Als ge zamenlijke gemeentelijke bijdragen is ge dacht aan een bedrag van circa 40.000, waarin van Velsen naar schatting 3500 is begrepen. B. en W. menen, dat het belang van onze gemeente-deelneming aan deze tentoon stelling, waaraan gemeentelijke medewer king in provinciaal verband in ruime mate is gebleken, vordert en stellen de raad dan ook voor, een bedrag van 3500 beschik baar te stellen. Verscheidene Velsense raadsleden wens ten. dat het gemeentebestuur een ongeval lendienst organiseert. Heeft de gemeente het voornemen hiertoe over te gaan, nu de heer A. P. Bakker reeds 65 jaren is, vroe gen eniee leden. Een lid drong aan op het stationneren van een tweede ziekenhuisauto in deze ee- meente. Wanneer twee ongelukken tegelük voorkomen of bii grotere verkeersongeluk ken moet men steeds 'van ziekenauto's uit de gemeenten Beverwijk en Haarlem ge bruik maken en dat geeft tijdverlies. De instelling te eniger tijd van e°n ge meentelijke ongevallen',ienst li"t wel in de bedoeling van B. cn W., zo antwoordden zij. De noodzaak van de aanschaffing van een tweede ziekenauto kan dan tevens on der ogen worden gezien. Enige leden beklemtoonden tevens de noodzaak van een nieuwe begraafplaats: Zij wilden ingelicht worden over de stand van zaken. Een der leden informeerde naar Bij het (straks) sluiten van de dienst 954 der gemeentefinanciën zal de „reserve kas" van Velsen rond tien millioen bevat ten. Aldus verdeeld: Saldi reserve 1.000.000 Algemene reserve 6.540.802.67 Woningbouwreserve 427.421.02 Reserve uitkeringen Gemeentefonds 1948-'50 2.159.921.27 Reserve voor hypotheekvoorschotten 11.509.32 de uitspraak van de Kroon betreffende de voorgenomen aanleg van een begraafplaats ten Westen van de Duin en Kruidberger- weg. De eigenaren van de voor de aanleg van een begraafplaats bestemde terreinen zijn *n beroep in het gelijk gesteld. (Zoals wij al eerder meldden.) B. en W. overwegen thans op welke wijze de gemeente uit de daardoor gescha pen impasse kan geraken, waarbij richt snoer kan zijn de mededeling van een der appellanten, blijkende uit de overwegingen van het betrokken Koninklijk besluit, dat hij voor het onderwerpelijke doel terrein voor de gemeente beschikbaar zou hebben, wat B. en W. niet bekend was. Zij hebben besloten daarnaar een onderzoek te doen instellen.(De kans op „Slingerduin" schijnt groot te zijn. Red. IJ. C.) Uit de beantwoording van B. en W. op vragen uit de raad over de uitkering, be rekend per inwoner van Velsen, uit het gemeentefonds, blijkt, dat in 1948 24.77, in 1949 27.45, in 1950 27.49, in 1951 22.03 en 1952 23.61 werd uitgekeerd. De variatie is een gevolg van het wijzigen van het aantal inwoners en de totale op brengst der belastingen. De schuld per inwoner bedroeg over de genoemde jaren 236, 314, 441, 630, en 592. Inmiddels zullen de rijksuitkeringen hoogstwaarschijnlijk verhoogd worden bij wijze van compensatie voor het straks af te schaffen schoolgeld zowel voor lager- a!s voor kleuteronderwijs. De gunstige financiële positie, waarin de gemeente Velsen de laatste jaren is komen de verkeren en die voor het begrotingsjaar 1955 andermaal is verbeterd, beheerste een deel van het rapport uit de gemeenteraad over deze begroting. Er zijn evenwel enige oriënterende vragen gesteld over de ontwikkeling der uit gaven van de overheid men vroeg zich onder meer van de kant van de raad af, of de juiste harmonie daarin wel werd gehandhaafd. Weliswaar werden, naar het oordeel van deze vragenstellers, de uitgaven voor onderwijs en cultuur terecht verhoogd, maar de maatschappelijke zorgen dienen daarbij niet op de tweede plaats te komen. B. en W. antwoordden, dat zij de harmonische ont wikkeling der gemeente in elk opzicht in hun aandacht betrekken. Maar van het een blijkt meer naar buiten dan van het ander, waaruit echter geen achter stelling van een der overheidstaken mag worden geconcludeerd. Per brief van 15 December 1954 deelden Gedeputeerde Staten van Noordholland mede, dat zij voornemens zijn de bezoldi gingsregeling van de secretarissen van de gemeenten in Noordholland te herzien, zulks in verband met een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken. Twee factoren zijn vooral van belang geweest voor de totstandkoming van deze salaris maatregelen, n.l.: 1. de toegenomen overheidsbemoeiing op velerlei terrein en de daarmede gepaard gaande hogere eisen, welke aan de ver antwoordelijkheid, vakbekwaamheid en algemene vorming moeten worden gesteld: 2. de grote vraag naar geschoolde krachten op het terrein van de overheids taak, welke geleid heeft tot een situatie, die vooral voor de kleinere en kleine ge meenten op den duur ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor een juiste function- nering van het gemeentelijk bestel. Gedeputeerde Staten verzochten B. en W. omtrent het ontwerp van het ter zake door hen te nemen besluit het oordeel van de raad te mogen vernemen. Het ontwerp is bij de stukken gevoegd. Ten aanzien van dit ontwerp merken B. en W. het volgende op: In de vooroorlogse verhouding was het Totaal 10.139.654.28 I Men houde hierbij in het oog, dat het totaal der lopende leningen ongeveer 45.000.000.bediraagt. HET VELSENSE INVESTERINGSPLAN, dat de grote werken der naaste toekomst op een rijtje zet cn dat zijn weerspiegeling vond in het eerste supplement op de begroting van 1955, zal binnenkort herzien worden. Op het grasveld bij Pisa's wereldberoemde scheve toren, in de schaduw van de kathedraal, daalde kortgeleden een helicopter waarmede de aartsbisschop van •Pisa, een tochtje over de hoofdstad van zijn diocees had gemaakt. Men ziet hier de moderne stalen vogel temidden van waardige ouderdom. Op de voorgrond de wit marmeren doopkapel der. kathedraal. Op de achtergrond de beroemde scheve toren. Dit blijkt uit de beantwoording van de vragen uit de raad over deze begroting en tevens is gebleken, dat men niet aller wegen instemt met dit urgentieplan en wel, omdat de uitvoering ervan losge maakt is van elke algemene prognose: zij wordt eerder bepaald door de urgentie der afzonderlijke onderwerpen. Dat een algemene prognose van de ont wikkeling der gemeente Velsen als onder deel van het IJmond-plan nodig wordt ge acht, blijkt uit de aandrang, die een der raadsleden uitoefende, om de gemeente godendiensten bewast gebruik te doen maken van het Neder lands Economisch Instituut: het dagelijks Wr»iiwf>n nrntpefpren tfrfpn hestmir Her gemeente gaat voort zonder VTUUWCIl pi IUCNICI C1I ICfcCM van een socioloog op de begroting voor komt, zonder dat er tot nog toe zulk een functionaris in dienst is genomen. Inmid dels zag hij hier eerder een taak voor het N.E.I. weggelegd. Het college antwoordt, dat enige tijd geleden besloten is, voor lopig niet tot aanstelling van een socio loog over te gaan, maar zich te beperken tot een incidenteel onderzoek van de kant van het Nederlands Economisch Instituut (Rotterdam). De opdracht is evenwel nog niet ver strekt, zo gaan B. en W. verder, omdat een der gemeenten in de IJmond zich nog be raadt (Beverwijk, red. IJ.C.) of zij aan dit onderzoek zal deelnemen. Bovendien wordt door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noordholland een onderzoek ingesteld op sociaal-cultureel gebir I. een onderzoek waarbij de citograf bestuur der gemeente gaat voort zonder deze voorlichting. „De resultaten hebben mij wel eens verwonderd, doch ook wel van een zekere bewondering vervuld", zegt dit raadslid en hij merkt op, dat al sinds jaren een post voor het aantrekken De Kennemer tuinders kwamen op de speciale peen-exportvciling van Donder dag in Castricum met circa 17.000 kilo peen voor de dag. Peen B, evenals peen C en D voor export bestemd, besomde f 30,20 tot f 31,50 per 100 kilo; peen C f 27,20 f 28,20 en peen D f 26,20 per 100 kilo. Peen voor binnenlands gebruik noteerde f 11,50 tot f 14,per 100 kilo. De beste kwaliteit van de 3000 kilo aan gevoerde schorseneren liet 5159 cent per kilo afdrukken de tweede soort kon voor 2134 cent een koper vinden. In de gemeente Castricum en het daar onder ressorterende Bakkum kost de melk, die aan de schooljeugd wordt verstrekt, sinds de melkprijsverhoging 36 cent per liter. De Castricumse huisvrouwen, geor ganiseerd in de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, zijn over de (hoge) prijs slecht te spreken en hebben tijdens de Woensdag in hotel De Rustende Jager ge houden maandelijkse bijeenkomst besloten, te protesteren bij het plaatselijk school- melkcoraité. Het bestuur van de afdeling heeft by het comité een request ingediend. De schrijfster Marijke van Raaphorst uit Haarlem, heeft na de discussies over de schoolme'kprijs gesproken over een bepaalde encyc'opaedie voor de vrouw. Na de pauze gaf Marijke van Raaphorst in een door haar geschreven verhaal weer de toestanden in het moderne weeshuis. verschil tussen de salarissen van burge meesters en secretarissen in Noordholland betrekkelijk gering. In de bezettingtijd is daarin wijziging gebracht en ook daarna is de afstand tussen de salarissen zeer ten nadele van de secretarissen steeds meer vergroot. Het ontwerp brengt in deze situa tie in feite geen wijziging, voor zoveel de grotere gemeenten betreft. Uitgaande van de tot dit ontwerp aan leiding gevende beginselen, is het college van oordeel, dat de ontworpen voorziening voor de gemeente Velsen niet voldoende oplevert. Blijkens de bij de stukken ge voegde adressen wordt deze mening ge deeld door de Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren en de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging. Een onvoldoende voorziening heeft voorts tot gevolg, dat de gemeente ten aanzien van de bezoldiging van het overige ge- meentepersoneel, die wordt afgeleid van de secretarisjaarwedde, niet de maatrege len kan treffen, die zij te dezen opzichte noodzakelijk oordeelt. De ervaring noopt B. en W., gelet op de taak en de verantwoordelijkheid van d« secretaris van Velsen en in acht nemende diens positie in het gemeentelijk bestel, tot de uitspraak, dat een in redelijkheid vast gestelde bezoldiging slechts zou worden verkregen, indien zij wordt bepaald op 90 van die van de burgemeester. Mitsdien stellen B. en W. de raad voor, het college te machtigen Gedeputeerde Sta ten deze uitspraak als die van de raad kenbaar te maken. Tezelfder tijd ontvin gen zij een gelijksoortig verzoek ten aan zien van de gemeente-ontvangerswedde. Aangezien ook dit salaris wordt afgeleid van de wedde van de secretaris, menen B. en W., dat ook hier een rechttrekking van onjuiste toestanden verantwoord is. Het acht millioen „overschot", op de rekeningen 1952, waarover wij gisteren publiceerden, zou een ietwat scheef beeld van de gemeentefinanciën geven, wanneer er niet bij bedacht wordt, dat het over schot op de kapitaaldienst (ƒ7.521.000) voor een zeer groot deel bestaat uit woning bouwleningen. die op dit moment nog niet besteed waren. Opnieuw is cr brand uitgebroken in de vishakkcrij van de firma P. Visser aan de Industriestraat te IJmuiden. Enige maan den geleden brandde doordat de vlam in de pan sloeg, een deel van de visbakkerij uit cn men had net de zaken weer wat op orde en opnieuw geïnstalleerd of Donder dag tussen de middag sloeg het vuur weer toe. Ditmaal moet de oorzaak hoogstwaar schijnlijk gezocht worden in het feit, dat een van de daar werkende bakkers het gas niet heeft neergedraaid toen hij tijdens het schaftuur wegging waardoor er overver hitting ontstaan is en er tenslotte een be gin van brand uitbrak. De brandweer wist weliswaar het vuur in de kiem te smoren met een aansluiting op de waterleiding, maar de schade was toch weer ernstig ge noeg: de installatie liep averij op en ook de rookvang werd goeddeels vernield. Ver zekering dekt de schade die een paar dui zend gulden bedraagt. De agenda van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk, die van 2429 Januari zal bijeenkomen op Woudschoten- Zeist. vermeldt onder meer de verkiezing van een moderamen voor het zittingsjaar 1955. Voorts zal in behandeling komen het voorstel van de commissie voor het Theolo gisch Hoger Onderwijs om over te gaan tot de benoeming van een conrector aan het theologisch seminarium.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9