Vijf en veertig jaar zee, vijf jaar thuis en nu (gelukkig) het museum Dames van DGS gelijk tegen die der Kennemers Autorijschool „IJmond" Agenda voor Velsen Kennemer \l Lantaarn PSV aan de top in de eerste klasse heren TAXI NODIG? AUTORIJLESSEN ,Alberdingk Thijm" speelde voor St. Odilia „Omdat de wereld gemeenschapsmensen nodig heeft" Feest voor VGZ- „Langs en in de regen wouden van de Amazone" TELEFOON 4864 ZATERDAG 15 JA1MUAR1 1955- IJMOND-V OLLEYBAL BEL 5000 „Waarom volksonderwijs?'' jubilarissen en oudgedienden Dr. Melctiior OP DE POOLSE TRAWLER „WULKAN1A" lag voor de IJmuidense stuur man ter visserij Jan Zwart het noodlot klaar. En dan nog wel het noodlot dat nog maar al te vaak aan het einde staat van een loophaan of carrière, of het nu van de arbeider bij Hoogovens, bij de Papierfabriek, in de haven of op de trawlervloot is. In een enkele seconde kan het gebeurd zijn: zit je de rest van het leven thuis bij moeder en is bijna elke dag hetzelfde. Zoo is het voor Jan Zwart in de Lange Nieuwstraat 712 ook gegaan. Toen de boten van de maat schappij „De Marczatcn" bleven liggen, stapte hij over op die „Wulkania" om voor de Polen haring en verse vis te trawlen op de Noordzee en bij IJsland. Bij het halen van het net op een zware zee ging het fout. Hij kwam met een been bekneld te zitten toen de mannen op het net in het gangboord stonden en het onder hun voeten wegschoot. Hij brak een knie, verbleef in een Pools en het IJmuidense ziekenhuis en is nu al thuis sinds 1949. Lang zal dat niet meer duren en hij is er blij om. Men wist geschikt werk voor hem: suppoost in het pas geopende Velsense Pieter Vermeulenmuseum in het Cultureel Gebouw, dat voortaan de gehele dag geopend zal zijn. Daarmee zal het leven ook voor hem weer meer zin krijgen. HIJ HEEFT het hele museum nog niet gezien heeft hij me gisteren in de huiska mer verteld. Het benieuwt hem ten zeerste waar hij in de komende tijd overdag van half tien tot twaalf en van twee tot half vijf toezicht zal houden en daarom gaat hij er Zaterdagmiddag met de conservator eens een kijkje nemen en kennis maken met Anneke Lammerse, die er de rond leidingen en de determinatie verzorgt. „Kijk", zegt Zwart. „Het is eens wat an ders, hè". En hij gaat verder: „De hele dag niks doen, begint ook te vervelen. En het heeft met de zee te maken, dat trekt ook". VAN KINDSBEEN af aan heeft Zwart tot 1949 over de Noordzee, de wateren bij IJsland en de zeeën tussen Nederland en het toenmalige Nederlands Indië gezwor ven. Als tienjarige knaap ging hij al naar zee. Hij was afhouwertje op de IJM. 22, de „Etty" om er mee ter haringvisserij te gaan. Oom was er schipper op en later heeft zijn vader lange tijd op de brug ge staan om het commando te voeren. Dat was 1904, toen hij voor de eerste maal IJmuidens pieren achter zich liet. Vijf en veertig jaar later kwam hij er voor de laatste maal binnen. Van de „Etty" af heeft hij op tal van schepen gevaren om 's zomers ter vleetvis serij en 's winters ter trawlervisserij te gaan. 1914 was het jaar dat ook Jan Zwart in dienst moest. Hij trof het. IJmuiden werd zijn legerplaats en zodoende kreeg hij daarmee een modie kans om de IJmuiden se Visserijschool in de avond te bezoeken. Met zeven man deed hij in 1915 examen voor het staatsdiploma van stuurman ter zeevisserij. Hij slaagde met vijf collega's. Een man moest worden afgewezen. Hij had slechts vijftien maanden te die nen was hem bij opkomst aangezegd. Het werden er echter welgeteld zes en veertig; bijna vier jaar in het soldatenpak in het fort te IJmuiden en op de semaphore. „Dan mogen ze tegenwoordig toch echt niet mopperen", vindt Zwart er van. Lange tijd deed hij dienst als roeier op de vlet naar het forteiland. Met Paul de Beurs, die nü wachtsman in IJmuiden aan de haven is, werd hij later overgeplaatst naar de se maphore. Na de eerste wereldoorlog, toen het slecht werd op de vissersvloot en vele schepen stil kwamen te liggen, is Jan Zwart overgestapt op de koopvaardij. Bij de Maatschappij „Nederland" maakte hij zo'n twintig reizen op Indië. De opmerking „Dan heeft u nog eens wat anders gezien dan IJsland en de watervlakte van de Noordzee", ligt dan klaar. Het antwoord van Zwart? Wel: „Dat zegt u nu wel, maar als je op een mooie dag naar Bergen of Schoorl gaat, dan zie je ook veel moois. Hetzelfde als in Indië, u begrijpt me wel". NA DE REIZEN bij de „Nederland" keer de hij terug in het visserijbedrijf van IJmuiden en voer dan weer eens als stuur man, dan weer als matroos naar de vis gronden. De oorlogsjaren is hij goed door gekomen op de paar schepen, die nog ter visserij mochten gaan en in de jaren na 1945 zocht hij weer de trawlers op. Hij bewaart nog steeds de beste herinneringen aan schipper Albert van Pel en schepen als de „Aneta", de IJM. 71 en later de „Zee meeuw" van de „Marezaten"-maatschap- pij. In de maanden, dat de „Polderman" en ,Elie" werden klaar gemaakt voor de vis serij, stapte Jan Zwart over op de Poolse trawlers. Voor elke reis kwam hij van Loosduinen gereisd om in IJmuiden aan boord te gaan. Later verhuisde hij naar IJmuiden en nu woont hij er al weer een jaar of zes. In de dagen, dat de schepen van de IJmuidense rederijen, soms zes of zeven dagen lang bleven liggen wegens perso neelsgebrek, gebeurde het meermalen, dat hij ook zes of zeven keer met de trein heen en weer kon. Vandaar die verhuizing, waarvan hij nog steeds geen spijt heeft. DE POOLSE „Wulkania" moest zijn laat ste schip worden. Met zijn gebroken knie schijf werd hij opgenomen in een Pools ziekenhuis te Gdynia. Het been werd er in het gips gezet, maar toen schipper 't Harst eens kwam informeren hoe het er bijstond en vertelde dat de „Wulkajiia" de volgende dag zou vertrekken, stond het plan bij Zwart vast: hij zou mee. Vier man hebben hem het ziekenhuis uitgeholpen, omdat er geen brancard te bekennen was. In het IJmuidense ziekenhuis kreeg men het been toen weer zover in orde, dat hij kon lopen, maar werken was er voor hem helaas niet meer bij. Jan Zwart heeft er in leren berusten. Hij is een vitaal persoon gebleven, een fors gebouwd man, dit u bij een bezoek aan het museum ongetwijfeld een gezellig en sympathiek mens zult vin den. w. N. In de eerste klasse dames van de afdeling IJmond der NeVoBo heeft D.G.S. genoegen moeten nemen met een 2-2 gelijkspel tegen Kennemers 2. Nadat de eerste set hoofd zakelijk werd bepaald door de opslag, kwamen beide ploegen er in de volgende beter in en werd er beter spel geleverd. In de derde set wist D.G.S. practisch geen enkele bal te pareren en ondanks een time-out ging het Kennemers-team met een ruime overwinning strijken. In de laatste set liep de Kennemers een grote achter stand in en wist een kleine voorsprong te nemen en te behouden. Uitslag: 14—16, 11—15, 15—5, 15—10. V.C.K. 2 verloor reglementair van V.G.V. wegens onvolledig opkomen, terwijl V.S.V. 1, dat aanvankelijk aardig op dreef was, de overwinning tenslotte aan Waterloo 1 moest laten, nadat dit damestearti een men tale warming-up had ontvangen. Score'. 15—6, 11—15, 10—15, 11—15. De wedstrijd van de avond werd gevormd door de ontmoeting Kennemers 1V.C.K. 2. Na het winnen van de toss liep V.C.K. 2 meteen goed van stapel en in de eerste set werd fel om de punten gestreden. Door beter spelverdelen won Kennemers "uiteindelijk de set. De tweede set verliep ender grote spanning en met wisselende kansen. Aan het eind daarvan werd aan beide kanten de opslagkans niet uitgebuit, totdat tenslotte een der Kennemersspeel- sters korte metten maakte en de set met een fraaie opslag beëindigde. Na enkele op slagwisselingen in de derde set liep Kenne mers 1 uit tot, 51, wist de voorsprong te behouden en won de set en daarmee de wedstrijd. Setctjfers: 1512,16—14,1511. In de tweede klasse is Sportbond nog steeds op de goede weg. Ditmaal werd Wa terloo 2 verslagen met 1715 ,15,—2,151, V.S.V. 2 heeft wederom gezegevierd over V.S.V. 3..ditmaal met 15—2, 8—15, 1416 715. T.VJJ. kon het tegen het sterke P.S.V. niet bolwerken en verloor met 215. 615, 815. Kennemers 3, tenslotte, wou van S.V.IJ. met 15—1, 7—15, 15—8, 15—3. Standen: Heren le kasse: 2e klasse: P.S.V. V.G.V. 2 7 13 8 35 V.C.K. 5 8 13 V.G.V. 8 32 V.C.K. 3 8 13 Kennemers 1 8 30 V.C.K. 4 .7 g Sportbond 1 8 9 Sportbond 2 7 7 V.C.K. 2 8 7 Waterloo 2 4 4 Waterloo 1 8 5 S.V.IJ. 1 7 4 P.S.V. 2 8 5 T.VJJ. 5 2 D.G.S. 8 1 Kennemers 2 6 2 S.V.IJ. 2 7 Dames le klasse: 2e klasse: Sportbond 8 16 Kennemers 1 7 34 P.S.V. 7 12 V.C.K. 2 7 8 Kennemers 3 7 10 D.G.S. 7 8 V.S.V. 2 8 7 Waterloo 1 7 7 Waterloo 2 5 6 V.S.V. 1 7 4 T.VJJ. 7 3 Kennemers 2 6 3 V.S.V. 3 7 2 V.G.V. 7 3 S.V.IJ. 8 ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. Instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJmuiden v.h. GARAGE GIESBERTS, Palmenstraat 3, Tel. 4156, IJmuiden-O. Het lijkt wel alsof de R.K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thym" uit Haarlem de gewoonte heeft aangenomen één of twee reeds door haar gespeelde stukken op het répertoire te houden, zodat zij altijd on middellijk in staat is gevolg te geven aan het verzoek voor een andere vereniging te komen optreden. Zo is het ook met „De pastoor van Eikendonk", een blijspel dat door Piet Mossinkoff onder het pseudoniem René Bosch geschreven werd. Donderdag avond werd van dit stuk in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk een voorstelling ge geven, welke door de R.K. Blindenzorg „St. Odilia" ten bate van de sociale en maatschappelijke positie van haar leden was georganiseerd. Ongeveer twee jaar geleden, toen „Al berdingk Thym" dit blijspel bij een an dere gelegenheid heeft opgevoerd, schre ven wij reeds, dat het stuk niet veel be tekent. Integendeel: de intrige is weinig origineel en behelst de grote en kleine besognes van een milde pastoor, die als herder van een plattelandsparochie met nogal wat récalcitrante schaapjes te ma ken krijgt. En ook met een kleingeestige dorpspolitiek, welke culmineert in de be noeming van een jonge onderwijzer, die wegens zijn nederige afkomst door de rijke en harteloze boer Royers danig wordt tegengewerkt. Laat die onderwijzer nu juist hevig bemind worden door Elsie Royers, terwijl haar vader een andere pre tendent voor zijn dochter op het oog heeft. De draden van deze dorpsintrige lopen alle via de pastorie, waar de pastoor met veei humor, mensenkennis en overredingskracht de harde boer tot andere gedachten weet te brengen, een andere boer van de drank afhelpt, uitkomst verschaft voor een ver twijfelde notaris en Elsie met haar pas benoemde onderwijzer gelukkig maakt. Het stuk zou dan ook waarschijnlijk nim mer zoveel succes hebben behaald, als het door de spelers van „Alberdingk Thym" niet zo goed werd gespeeld. De verschil lende typeringen, die voor het gul rea gerende publiek op de planken werden neergezet, waren niet minder dan voor treffelijk uitgebeeld. Bijvoorbeeld de prachtig aangevoelde boerenwethouder Royers van Jan Icas van Dijk; stug-ver- beten en met een uitstekend volgehouden dialect. En dan de fanatieke Aagje Royers van mevrouw M. Nielen-Vlekke, een raak getroffen mengeling van vinnigheid en rijke boerinnentrots, zodat het werkelijk te betreuren viel, wanneer dit paar het toneel weer moest verlaten. Dat wij met gerouti neerde spelers te doen hadden, bleek ook uit de vertolkingen van de bedrijvige pastoorsmeid van Miep Beyk, de voortref felijke drinkebroer van Joop van Zwieten, het vlotte Elsje van Gudi Pordon-Nielen en de waardige notaris van Joop Botten- burg. De rol van de pastoor moest wegens ziekte van Joop Kruyver worden overge nomen door Henk Boe ree, die "zich een waardig plaatsvervanger toonde. Hij gaf deze dorpspastoor de milde en begrijpende toon van de onbaatzuchtige mensenvriend, die ondanks alle tekortkomingen van de aan zijn hoede toevertrouwde schaapjes, zijn gevoel voor humor niet verloren heeft. JAN VAN DAM. De Amerikaanse luchtmacht heeft mobiele startbanen in gebruik genomen: plat- formsgemonteerd op trucks. Een Thunderjet bewijst hier de deugdelijkheid van deze vinding. Landen op deze „baan" is vooralsnog niet mogelijk. Voor de vereniging „Volksonderwijs" af deling Beverwijk hield de oud-voorzitter van de Nederlandse Onderwijs Vereniging een rede over het waarom van het volks onderwijs en de openbare school. Nadat de heer J. Diederik. voorzitter van de afd. Beverwijk van „Volksonderwijs" de talrijke aanwezigen op de daartoe uitge schreven bijeenkomst welkom had gehe ten, gaf hij terstond het woord aan de heer A. C. Zevenbergen. Volgens de heer Zevenbergen is de schoolkeuze der ouders primair zij moeten zich echter afvragen of de school waarheen zij hun kind gaan sturen, wel strookt met de omgeving waarin het kind tot nu toe is groot gebracht. Het komt meermalen voor. dat kinderen op scholen geplaatst worden en waar hen dan zaken worden geleerd, die zij thuis nader uitge legd willen zien. Dan stuiten zij op een antwoord: „daar ben jij nog te klein voor, daar spreken we later over". Door deze methode vervreemdt het kind onwillekeu rig van zijn ouders, aldus betoogde de heer Zevenbergen. De openbare school en het volksonderwijs wordt meermalen verwe ten niet Christelijk te zijn. Dit is absoluut onjuist, daar de wetgever er voor gezorgd heeft dat ook aan de godsdienstige ont wikkeling van het kind voor zover de ouders dit noodzakelijk achten, aandacht moet worden geschonken. „Maar", aldus de heer Zevenbergen, „het voordeel van Volksonderwijs, voor mij ligt hierin, dat alleen de openbare school en het volks onderwijs, in staat zijn om. van het kind een gemeenschapsmens te maken, doordat hei kind met iedere stroming in* onze maat schappij kan kennis nemen, iets wat bij de bijzondere scholen ten enenmale ont breekt. Onze. maatschappij heeft behoefte aan mensen, die tezamen de gemeenschap zul len moeten, vormen. Door' haaf oudercammissies, haar onder wijzersverenigingen en niet in de laatste plaats het persoonlijke contact met de ouders van het kind. kan de onderwijzer van de openbare school zich niet alleen wijden aan de geestelijke ontwikkeling, doch ook aandacht besteden aan de op voeding van het kind. De „Swell", een voormalige Amerikaanse trawler, die binnenkort als „Deining" (KW 8) de Katwijkse vloot gaat versterken. Wij fotografeerden het schip in de Amster damse haven. Het is door de rederij Meerburg aangekocht van het scheepvaartbedrijf „Walcheren". De geste van de directie van Van Gelder Zonen N.V. papierfabriek om voor de ju bilarissen van het afgelopen jaar en voor hen. die het vorig jaar na vaak zeer lang durige trouw het bedrijf met pensioen hebben verlaten een gezamenlijke feest avond te geven, is Donderdagavond in ge bouw „Concordia" op hoge prijs gesteld. Er was dan ook voor een uitstekend pro gramma gezorgd. In zijn openingswoord begroette bedrijfs directeur, ir. B. Verdoorn speciaal de ju bilarissen en gepensionneerden van 1954 met hun familieleden en het deed hem op recht genoegen, dat aan de uitnodiging voor dit feest door allen gehoor was ge geven. Hij apprecieerde tevens de aanwe zigheid van de heren mr. F. H. A. de Graaff en ir. J. Tromp, hoofddirecteuren. Voor de jubilarissen noemde de heer Ver doorn deze avond een verlengstuk van hun persoonlijk feest, doch de gepensionneer den verzekerde hij niet de gedachte te moe ten hebben, dat de directie met hun pen sionnering verheugd zou zijn. Vlak daarop werden de aanwezigen ge- cor.fi onteerd met de leider van het groepje kleinkunstenaars, André Carrell, die op ▼lotte, geestige wijze de avond als confé rencier inleidde, waarna de aandacht werd gevraagd voor de accordeonniste Willy Ré. Moestafa. de onbewogene, wist ook in „Concordia" met zijn verschillende satires bij de gitaar in het Amsterdamse dialect, „nauw verwant aan het Nederlands", de handen op elkaar te krijgen De schetsen, gespeeld door Marianne v. d. Bergh en André Carrell, die ook als Wiiji Wouters van Westfriesland een prima cre'- atie liet horen. Swen Smeele, de parodist die met droogkomische manipulaties met viool en een stuk koord de lachspieren d«inig beproefde en het optreden van Dia na en Daranti in hun xylophoon- en vi- braphoon show, heeft het publiek geboeid doen luisteren en kijken. Was de waar dering voor dit laatstgenoemde optreden met kostbare instrumenten, die het toneel geheel in beslag namen, al buitengewoon groot, ze groeide uit tot een ovatie toen dit duo op gedeeltelijk met water gevulde wijnglazen en door de vingers langs de ran- deif te strijken een gedeelte uit de opera „Cavalleria Rusticana" vertolkte. Een hoogtepunt van de avond was het optreden van de Osmani's met hun plasti sche acrobatiek. Wat hier door drie dames en een heer werd gepresteerd grensde aan het onwaarschijnlijke. P. Krabbendam heeft namens de jubi larissen en de gepensionneerden met een hartelijk woord de directie bedankt. Guragedoe Kit zy verre van my binnen te treden in de duistere spelon ken der woningnoodproblemen en derzelver nasleepselen. Ik zou er voorwaar een nachtmer rie en een serie duistere ge dachten over de mensheid aan overhouden, maar af en toe ko men er voorbeelden tot mij van hóe slecht de mensen elkander plegen te verdragen, sinds zy tezamen op luttele vierkante meters moeten wonen, met het zelfde toilet toe moeten en hunne vrouwen in dezelfde keuken de dagelykse boeren kool ifienen te bereiden, dat ik even van mijn principe stap en mij verwonder. Diep verwonder over al dat wanbegrip, die haardjes van hooglopende ru zies en al dat kleinzielige, dat de mensen blijkbaar plotseling over straat gooien, als er wo ningproblemen mee te maken krijgen. Er is ergens in deze goede gemeente een gezin, dat sa menwoont. Ja, ja, dat komt voor vrinden en het zijn je toe standen daar. Ze kunnen elkaar reeds lang niet meer luchten, laat staan zien en ze doen alles over de post af, al kun je elkaar over de trapleuning veel beter en makkelijker beschreeuwen. Ze doen samen met één schuur, die de weidse naam „garage" draagt, sedert daar in vervlo gen jaren eens een automobicl- tje stond te treuren over zijn lang-vergane jeugd. Ze hebben er kolen en fiet sen, maar de huisbaas wilde de garage verhuren aan een automan, die in de buurt geen herberg wist voor zijn troetel kind-op-luchtbanden. Nieuwe donderbuien. Myn schuur, jouw schuur, niettes, welles. Toen er later meer geld voor de garage te krijgen was, werd deze ruimte opnieuw verhuurd aan een meerbiedende, maar toen kreeg die weer onmin met de minder-betalende en nu ko men er wellicht zo'n tweehon derd en vyf processen van: de ene automan tegen de andere automan, de huisbaas tegen de medebewoners, de beneden buren tegen de bovenburen we gens eenvoudige belediging, de andere buren wegens buren gerucht, de inwoners tegen de hoofdbewoners wegens het we derrechtelijk kloppen van mat jes en Foei, foei, wat kunnen men sen elkaar toch dwars zitten volgens het systeem: ,Maar dat is toch me récht?" En wat zouden ze het tot zekere hoog te plezierig kunnen hebben, als ze eens een avondje bij elkaar gingen zitten babbelen. Geen keizer Ik mag dan tien jaar de eer hebben IJmuidenaar te zrjn, ik vergis me toch wel eens. Zoals Woensdag, toen het oude, be kende, befaamde Koning Wil- leinshuis uitgemaakt werd voor Keizer Wilhelmshuis. Foei een Oranjevorst te verwarren met een Pruisisch heerser. Ik wil het nóóit meer horen. Aardig meisje In de Kenncmerlaan is laatst voor het Witte Kruisgebouw een meisje onder een fiets ge komen. toen het kindje plotse ling achter een auto opdook. Enkel gebroken. De jongeda me, die hot kind voor de vlak te reed, werd door de politie gezocht, omdat zij helemaal verdwenen was na het onge luk. Nu blijkt, dat de fietseres verre van opzettelijk doorreed: zij zag het kind vallen, maar een passerende fietser zette het meisje op de beentjes, sprak haar vriendelijk toe en nam haar mee naar huis. En de wielrijdstcr maar bedremmeld kyken. Nauwelijks had ze in de krant gelezen, dat de politie er wat meer van wilde weten, of ze stond al op de stoep van het Tiberiusplein. Alles is nu in orde en iedereen is van smetten vrij. Bedriegelijk Het lis is weg. Het is wel niet weg, maar het is onzicht baar geworden door de veren uit het donsdekentje, dat de winter er over heeft uitge klopt. Prachtig voor de jon gens. om even te voelen of het nog houdt, maar uitermate riskant tevens, want op de grens van vors! en dooi is het toch al niet sterke ijs er be paald niet beter op geworden. Ma«g ik de ouders daarom met klem aanraden de vol gende gevaarlijke plekken on der de neus van hun spruiten te wrijven en hen te bezwo ren niet te gaan proberen, of aet nog houdt? Dan maar even flink van „asjehethartinjelijfhebt". Levensgevaarlijk zijn en blijven: de tankgracht in Driehuis, de vijver voor het Cultureel gebouw, de vijver van Schoonenberg, de vijver van het pompsta tion, de vijver van het Rijkens- park en alle andere. Andere datum De opcrctteclub „Heuvel- wijk", die onlangs in deze smalle kolom in de winterzon is gezet, deelt mij mee, dat haar uitvoering op 26 Februari zal geschieden. En die Truusje Vis, waar ik over sprak, is mevrouw Truus v. d. Vis-Rag- gers. Mevrouw B. Zwier-Groet zit aan de piano en de leiding is in handen van meneer Cor Gravemaker, de PALVU-iaan. Vijftig jaar samen In Velsen toog op de 26ste Jamiari van het jaar 1905 een stralend paar naar d' ambte naar: Nicsje de Waard aan de arm van Hendrik Bosman. Voortgekomen uit het Ken- nemer land Niesje woonde hier al van haar negende af, toen vader De Waard mee ging helpen aan het Noordzeeka naal en Hendrik is Beverwij- ker van kom-af, al woont hij al van voor zijn trouwen in Velsen bleef het gezin deze contreien trouw. De vijf kinders, die Hendrik in het trouwboekje liet be schrijven, hebben dank zij een vader en een moeder, wie de handen nooit dwars stonden, weinig zorgen in hun jeugd ge kend ze hebben moeder zelfs nooit ziek gekend, al we ten ze achteraf pas, dat ze wel eens meer leek dan ze was. Vader heeft veel op het water gezworven. Niet op de lange deining, maar meer zo tussen zout en zoet. Het begin wees daar overigens helemaal niet op, want als 12-jarige piere- verschrikker ging hy (voor 50 cent in de weck) by Nauta het drukkersvak leren. Dat heeft vijf jaar geduurd, toen trok het water te sterk en als 25- jarige borst stond hij als schipper te boek en te boord bij de Amsterdamse Ballast, al kende hij de letterkasten nog uit het hoofd. Trouwens, nóg. In die tijd is hij met Niesje in dat andere bootje gestapt, mid delerwijl zand varend van het duin naar Amsterdam, welk werk hem achttien jaren heeft beziggehouden soms dag èn nacht. Dat ging niet acht uur op - acht uren af in die dagen, dat zestien bakken zand achtei een arremoeiïg slepertje hingen en averij of slecht weer het theoretische ploegenstelsel van de sokken bliezen. Ze wisten thuis nooit precies, om welke klok vader kwam thuis-meren. Zes jaar heeft opa Bosman daarna bij Van Gelder de pa len een jasje uitgetrokken, maar toen kwam toch de oude trek naar het water weer: op de Ball van de Ballast, vervol gens bij Volker en Bos zwierf hij jaren tussen pieren en ber gingshaven, van zuigers naar baggermolens, dansend over het zware water bij storm, vastpikkend de zware molens, die niet op drift mochten ra ken entussen de bedrijven door óók nog wel eens Zon dagsdienst meelopend op de Velser pont. Hendrik heeft zich in al die jaren vele vrinden gemaakt. Ze zullen hem aan de Velser- duinweg op nommer 36 niet vergeten, als daar de 26e Ja nuari de gouden echtvereni ging gevierd wordt. Met de achttien kleinkinderen komt het feest in de middag pas los in het Hervormd Jeugdgebouw Daarna: rust. Dat komt dit paar wel toe. Hendrik zal er overigens niet zo lang bij blij ven uitblazen, want moeder is niet meer zo vief ter been en zijn ervaringen op de sleep bootjes, waar je tenslotte je eigen huishoudster en kok er bij bent, komen hem èn moe der nu mooi van pas. Mijn gelukwensen! Moge er ook nog eens een erepoort we gens het diamant voor num mer 36 prijken! LAMPENIER Daarom moeten de voorstanders van de openbare school en van het volksonder wijs pal staan voor deze instellingen, meende de heer Zevenbergen, en alles in het werk stellen, dat openbare school en volksonderwijs meer en meer onder de aandacht van de ouders worden gebracht. De heer Diederik dankte spreker voor zijn betoog. Het tweede gedeelte van de avond was gereserveerd voor een zaal forum, waarvan door de aanwezigen een ruim gebruik werd gemaakt. In de lezingen cyclus „ln, op en boven de aarde" welke de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement IJmuiden voor haar leden organiseert, voerde dr. A. Melchior Donderdagavond in de vergader zaal aan de Abeelenstraat een geboeid ge hoor „Langs en in de regenwouden van de Amazone". Op zijn bepaalde wijze gaf dr. Melchior een vlot overzicht van het Amazone-ge bied, dat stroomgebied van 's werelds machtigste rivier waarvan de monding al leen al 300 km. wijd is. Er heerst daar een beklemmend-weelderige plantengroei, een betonweg, die dwars door het oerwoud was aangelegd bleek na een jaar volkomen op geslokt. De bewoners, Kabokkels, zijn ge civiliseerde indianen. Er heersen echter alle' mogelijke ziekten in deze vochtige delta en verder sterven vele mensen er de hongerdood. Het hoofdvoedsel bestaat uit meel, dat uit de maniok-wortel wordt gewonnen en verder leeft er een vis, die ongeveer 500 pond weegt (maar zelden wordt gevangen). Ieder jaar stijgt de Amazone in de natte tijd 8 maanden ongeveer 17 meter, waardoor het water zich door de oerwou den verspreidt. Alleen in de resterende vier maanden lopen de Kabokkels een kansje de vis te vangen en dan moeten ze zich nog erg behelpen met hun vistuig. Er valt in één maand daar meer regen dan bij ons in een jaar. Spreker die gast is geweest van de katholieke missie heeft geruime tijd tussen de bewoners vertoefd, die hij een zeer grote gastvrijheid toe schreef. Hij gaf overigens legio sterke voorbeelden van de nogal onfrisse omstan digheden. waaron de mensen moeten leven. De huizen zijn op palen gebouwd en hebben geen wanden; het zijn dus slechts platformen met een dak erboven. Dr. Melchior was bij zijn verblijf in dit gebied de enige arts in een straal van dui zenden kilometers, waaraan hij zijn snel groeiende praktijk toeschreef. Alleen be treurde hij het dat hij „geen goede huis arts" was (dr. Melchior is vrouwenarts). „Tot dusver heb ik de levensomstandig heden aan de rivier beschreven", aldus spreker, maar de omstandigheden in het oerwoud zijn nog onnoemelijk veel slech ter. De meeste indruk had bij spreker het oerwoud zelf gewekt. „Ik zou het het land van krabben en bijten willen noemen; bij ten doen de insecten, krabben doe je zelf", aldus spreker. Hij beschreef voort op suggestieve wijze de overweldigende schoonheid van het oer woud en een bezoek aan de wilde india nen. Hoewel het probleem van het Ama zone-gebied met zijn ziekten, sterften en hongersnood, groot is, meende dr. Melchior dat een instantie als de Verenigde Naties als zij de zaak op grootse wijze zou aan pakken van dit geweldig grote gebied een vruchtbaar en welvarend land kan maken. Na de pauze werd een film vertoond die uitstekend de natuur en levensgewoonten van de bevolking in beeld bracht. ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAUTO'S ZATERDAG 15 JANUARI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum van 14 tot 17 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen zon der vrijheid". Rex, 20 uur: „Leven in de brouwerij". Velser Orkest Vereniging, Patronaat, 20 uur: Concert. SANTPOORT IJCC, Zomerlust, 1722 uur: Postdui- vententoonstelling. ZONDAG 16 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Donald Duck in nieuwe avonturen"; 19 en 21.15 uur: „Vrouwen zonder vrijheid". Rex, 15 en 20 uur: „Leven in de brou werij". SANTPOORT JJCC, Zomerlust 9 tot 16 uur: Postdui- venten toonstelling. MAANDAG 17 JANUARI VELSEN Raadhuis. 1012 uur: Spreekuur burge meester; 1517 uur: Spreekuur wet houder van onderwijs. IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het lot speelt met mr, Denning". Rex, 20 uur: „Leven in de brouwerij".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3