Zeshonderd duiven pronken met hun eigen veren Clowntje Rick Kerkdiensten Opdracht in W enen Beverwijk Enny Mols-de Leeuwe voor Velser Kunstkring Brand in achterlogies van logger Java ZATERDAG 15 JANUARI 1955 4 Heringa Wuthrich Haarlem Drs. B. A. H. Stoppelman bij jazzliefhebbers Scheepvaart Door de straling van electrische kachel IJmuider Concourscommissie in „Zomerlust" Voor de kinderen Kinderdienstcn FEUILLETON door Anne Duffield „Vrouwen zonder vrijheid" (Thalia. Vrijdag tot er. met Zondag) Een Engelse film met uitstekend spel van Glynis Johns in de rol \am een vrouw van goede af komst, die wegens het plegen van fraude een jaar gevangenisstraf moet ondergaan. Hóór gedragingen staan in deze film op de voorgrond, al worden ook verleden en heden van enige van haar collega's in Glynis Johns in Vrouwen zonder vrijheid" (Thalia) beeld gebracht. De kille, beklemmende at mosfeer van de vrouwengevangenis komt goed tot haar recht, maar naast de donkere ogenblikken zijn er ook momenten van zij het enigszins wrange humor. N.R.K. Zondagmiddag kan de jeugd zich uiter mate vermaken met een aantal nieuwe avonturen van Donald Duck. „Het lot speelt met mr. Denning". (Thalia, Maandag tot en met Woens dag). De waarde van een thriller is zeker niet afhankelijk va.n de doorlopende actie van wilde schietpartijen en vechterijen. Deze factoren spelen in „Het lot speelt met mr. Denning" geen parten en des ondanks is er spanning te over. Maar deze wordt veroorzaakt door het feit. dat re gisseur Anthony Kimmins herhaalde ma len de ontknoping van het drama als het ware voor de deur zet en ze dan naar een later tijdstip verschuift. Het verhaal draait om mr. Denning die een chanteur, op wie zijn dochter verliefd is, per ongeluk doodt en mnerliik door deze moord niet wordt losgelaten. Hij probeert, ondanks het feit dat bewijzen ontbreken, zelf het bewijs te leveren dat het echt en heus een ongeluk was en raakt hierdoor alsmaar verder in de knoop. De scanning in deze film wordt vaak tot een beklem mende hoogte opgevoerd. „Leven in de brouwerij" (R e x, Vrijdag t/m Maandag). Deze oudgediende uit George Formby's lach-arsenaal heeft wei nig meer om het lijf dan de overige films, waarin de man met het paardengezicht en de ukelele de ene enormiteit op de andere stapelt: het is een kolderiek verhaal met vreemde wendingen, waar men zich ander half uur kostelijk mee kan amuseren. Dat het in een brouwerij speelt, waar grote moutvaten tot hevige valpartijen kunnen leiden, maakt de titel waar en de film des te lachwekkender. F. ..Rose Marie" (Luxor, Vriidag tot en met Donderdag). Ziedaar de cinemascopi- sche, stereophonische filmversie van de bekende operette uit de twintiger jaren. Maar wat er door de bovenomschreven, technische vervorming ook aan veranderd mag zijn, de ontredderde bekoorlijkheid van Rose Marie, de gepassionneerde Indian Lovecall en de goede afloop zijn hetzelfde gebleven. Door de nieuwe geluidsweergave valt hier en daar duidelijk op, dat het ge luid van die kant komt, waar het volgens het beeld wordt voortgebracht. Maar men krijgt geenszins het gevoel dit vroeger ge mist te hebben. Het komt ons voor dat de techniek hier heeft trachten te bewerk stelligen, wat de menselijke suggestie al tijd zelf al heeft gedaan. Anna Blyth is een uitstekende verpersoonlijking van de moeilijk te temmen Rose Marie en Fer nando Lamas ervaart als sergeant van de Mounted Police hoe moeilijk dit wel is, nadat hij haar in het wild gevangen heeft. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS i.j ervaart voorts welk een ondankbaar karwei het is, want het lied „I have to love" dat uit haar slaapkamerraam weer klinkt, geldt niet hem, maar een al even ontembare pelsjager (Howard Keel). Hij doorstaat het echter meesterlijk en redt zijn medeminnaar die hem bij iedere ontmoeting spottend vraagt „hoe gaat het met de wet?" zelfs van de strop, door in een heel penibel geval zijn onschuld te bewijzen. Wie een paar opwindende uren wil beleven komt bij deze film zeker aan zijn trekken. H.B. ..Knock on Wood" (Kenn em er- theater, Vrijdag tot en met Donderdag) Deze film is de jongste „bestseller" van Hollywood, waarin de gevierde komie* Danny Kaye opnieuw voortreffelijk werk levert. Als Danny niet de hoofdrol vervul de. was deze film geen schaduw van het geestige product dat nu tot stand is ge komen, dan was het geen rolprent waarbij men een vol uur lang onbedaarlijke pret heeft, vooropgesteld dat men Danny Kaye kan waarderen. Zijn komische gaven zijn van een ander soort, maar zeker wel zo doeltreffend als bijvoorbeeld Charles Chaplin ten toon spreidt. Hij is een onbe twist opwekker van de lach. Hij heeft een onweerstaanbare vis comica, een grote mimische kracht en hieraan ontleent hij zijn faam. In de statische scènes van „Knock on Wood" blijkt pas hoe heel een film kan draaien om deze acteur. Hij weet zo te boeien dat ge er de filmische zwak heden voor hef bij neemt. In deze film maakt Danny een reeks schokkende avonturen mee, wanneer hij als buikspre ker betrokken wordt b;j eer. spionmage- affaire, waarvan hij zelf niets afweet Twee geheime stukken worden verborgen in zijn poppen. Hij reist ermee naar Zürich en Londen en zit al spoedig tot over zijn oren in de verwikkelingen, wanneer hij voor de moordenaar wordt aangezien van twee ongure individuen, die tot taak had den de papieren te bemachtigen. Hoe hij zich eruit redt? Men moet het gaan zien om werkelijk pret te hebben. „Knock on Wood" is niet mis. een persiflage bijna op de daverende spionnage-huzarenstukjes van Hollywood, een Kaye-film van klasse! „De tiran van Californië" gaat de nieuwe week W.B. beheersen: een beproefd recept, goed opgediend, met veel rook, veel paar den en een hele serie monsterachtige mannen. Maar het goede overwint. De voordrachtskumst-avond, die de Vel ser Kunstkring „Voor Allen" Vrijdag bij wijze van experiment in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat heeft ge houden met medewerking van mevrouw Emmy Mols-De Leeuwe, is ongetwijfeld voor de bezoekers, die veel groter in aan tal hadden kunnen zijn, een waardevolle belevenis geworden. Namens de Velser Kunstkring begroette de heer C. Pels de belang stellenden, waarna hij het doel van de Kunst kring, namelijk verant woorde kunst onder het Velsense publiek te brengen, uiteenzette. Aangezien vele inge zetenen naar steden m ae omtrek trokken en trekken om te kunnen genieten van goede programma's van verantwoorde kunst, heeft de Velser Kunstkring ge meend gesteund door de gemeente de Kunst „dichter bij huis te halen". De „grote" avonden warden in het Rex-thea- ter gehouden. Reeds 1270 personen hebben een abonnement op de uitvoeringen. Be halve deze „grote" avonden ziet men ook in wijkvooritellingen mogelijkheden, onder meer om avonden van kleinkunst te ge ven, waarvan deze avond een proeve zou zijn. Emmy Mols-De Leeuwe droeg in haar met zorg samengestelde programma een aantal ernstige en komische verhalen voor. Haar karakterschetsen zoals in „Kliniek" van Heijermans. „Blanquette, het geitje van mijnheer- Seguin", van Alphonse Daudet en de leutige vertelsels ,,'n Rel" van Mary Doroa en „Aanzoek" van Heijermans, waarbij het Jordaan-dialect een voorname rol speelde, waren frap pant. Wat behalve haar rijkgenuanceerde dictie het publiek vooral boeide was de prachtige mimiek van de grote actrice. Het was een prachtige avond, die zeker navolging verdient en de thuisblijvers in het ongelijk stelde. In een van de benedenzalen van het Hervormd Jeugdgebouw heeft drs. B. A. H. Stoppelman gisteravond een relatief groot aantal leden van de Velser Jazz So ciety op een boeiende lezing onthaald over de bronnen en de herkomst van de Jazz muziek. Uit zijn in kennerskringen ver maarde discotheek had de heer Stoppel man een serie platen meegenomen, die deze avond ter illustratie werden ge draaid. Na de ontdekking van Amerika en het overbrengen van Afrikaanse negerslaven naar de nieuwe wereld is de primitieve vertolking van de weemoed de blues, de spiritual in de muziek van Amerika ge komen: de spiritual, die onder de invloed van het Christendom werd tot een neger psalm en die bij de zware landarbeid een middel tot verstrooiing bleef, zoals de „working song" en de „holler" werkliede ren en kreten in de eenzaamheid zijn ge worden met een heel eigen karakter. Een prachtig voorbeeld van een vroege spiritual had de heer Stoppelman meege nomen in de vorm van een preek, die ten slotte uitloopt in zang een bijzonder zeldzame opname, waaruit de aard van deze geestelijke negermuziek wel heel duidelijk naar voren kwam. Via de blues de liederen der weemoed en de ontspannende marsmuziek, die later tot de dixie-land leidde, kwam de heer StoDpelman weer met een serie authentieke platen als illustratieaf mate riaal aan de tijd voor de tweede wereld oorlog. Hij ging tot ongeveer 1937 en zijn gehoor heeft deze avond een gedegen en sluitend overzicht gekregen van de histo rie der moderne muziek. Alamak, 14 te Madras. Aichiba, 14 Madetra n. Buenos Aires Amor, 13 v. Beyrouth n .Iskenderun. Arendsdijk, 14 te Boston. Ariadne, 13 te Hamburg. Armilla, 15 te Soerabaja. Artemis, 13 v. New York n. Curasao. Averdijk, 13 v. Boston n. Philadelphia. Bawean, 15 te Singapore. Bennekom, 1 v3. Iquique n. Pisco. Biitar, 14 v. Napels n. Genua. Boschfontein. 14 Guardafui gepass. n. Mombasa Caltex Pernis. 14 Ouessant n. Rotterdam. Ceronia. 15 te Port Lincoln. Chama, 14 v. Soerabaja n. Balikpapan. Cistula, pass. 14 Ceylon n. Mcna el Ahmadi Drente. 15 te Singapore. Duivendijk. 14 te Bremen. Friesland (KRL). 14 v. Makassar n. Balikpap„n Friesland (SSM). pass. 14 Wight n. Huelva. Graveland, 14 v. Rio Grande n. Pto Alegre. Houtman, pass. 14 Min'koy n. Belawan. Joh. v. Older,barnevelt. 14 v. Melbourne naar Sydney. Karimun. pass. 14 Perlm n. Suez. Kota Ba roe, pass. 14 Guardafui n. Belawan Langkoeas, 14 v. Boston n. New York. Lawak, 14 te Trinidad. Madoera, pass. 14 Perim n. Mogadiscio. Oranje, 14 v. Suez n. Colombo. Oranjestad, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Radja, 15 te Tj. Priok. Raki, 14 v. Singapore n. Belawan. Rita, 14 v. Plad.iu n. Penang. Salatiga. 15 te TJ. Prlok. Sibajak. 14 100 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Sirrah, 13 v. Cristobal n. Houston. Sommelsdtjk, 13 v. Chert bon n. Houston. Stad Leiden, 13 te Duala. Stad Maastricht, pass. 14 Finisterre n. Sluiskil Stad Schiedam, 14 v. Narvik n. Bagnoii. Titus, 13 te Constantza. Tomlni, 14 dwars Balearen n. Aden. Trompenberg. 14 te Hamburg. Van Ltnschoten, 14 te Amsterdam. Van Spilbergen, 14 v. Abidjan n. Ma tad Willem Ruys, 14 210 m. O. Guardafui. Willemstad, 14 te Pto Limon. Wonogiri, 14 v. Genua n. Marseille. Zeeland (KRL). 13 v. Halifax n. Boston. KLEINE VAART Adm. Courbet. 14 v. Rotterdam te Newross. Adm. De Ruyter, 14 v. Hamburg n. Great Yarmouth. AOena, 13 v. Odense te Hamburg. Alcftas. 12 v. Malta n. Barl. Adm. Nelson, 14 v. Newross te Ark low. Algarve, 15 v. Rotterdam te Cork verw. Ambiorix, 14 v. Rotterdam te Passages verw. Anes. pass. 14 Vlisslngen n. Liverpool. Ary Scheffer. 13 rede Le Treport. Auriga, 13 v. Antwerpen te Odense. Bab T. 13 te Bordeaux. Barbara, pass. 14 Vlisslngen n. Antw. Brouwersgracht, 14 v. Helsinki te Kotka. Berend N. pass. 13 Vlissingen n. Antw. Bergsingel, pass. 14 Vlissingen n. Liverpool. Bestevaer, 14 v. Rotterdam te Grimsby. Betty Anne S. 15 v. Newport te Lissabon verw. Bill S. verm. 14 v. Rotterdam n. Dublin. Birmingham. 13 v. Grangemouth n. Rotterdam Cormoran. pass. 14 Vlissingen n. Londen. Corsica, pass. 13 Vlissingen n. Alloa. Depa, 14 v. Boston n. Antwerpen. De Velsense brandweer werd gistermid dag tegen half een gewaarschuwd voor een brand op de logger KW 159 „Java" aan de Trawlerkade in de Vissershaven. De brand was uitgebroken in het achter logies, waar tal van schuimrubber-matras sen en de betimmering vlam hadden gevat. Het vuur in het achterschip werd ont dekt door een van de opvarenden van de logger. Hij zag rook uit het kapelletje van het logies komen en waarschuwde daarop onmiddellijk de schipper. Door de straling van een electrische kachel, die eenzaam in het achterverblijf stond, was de brand ontstaan. De bemanning monteerde onmiddellijk de waterslang op de deklastkraan en ging het vuur hiermee te lijf. Zij slaagden er in de vlammen te doven, zodat de brand weer bij aankomst nog uitsluitend voor na blussing had te zorgen. Vijf bedden zijn uitgebrand, de betimmering is geblakerd en beschadigd. De schade wordt op enige duizenden guldens geschat. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,30; gr. tong 3,453,00; grm. tong 2.622,50: kim. tong 2.44—2.28; kl. tong I 2.40—2,32; kl. tong II 2,24—2.24; tarbot I 2,30—2.10, per kg. Tar bot II 100—82; tarbot IV 66—31; gr. schol 37—36; grm. schol 37—36; kim. schol 42—37; kl. schol I 46—40; kl. schol II 46—32; schar 54—31; bot 30; wijting 19—13; kl. gul 20, per 50 kg. Gr. kabeljauw 176—138, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 200 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot. 230 kisten schol. 10 kisten schar. 1 kist bot, 170 kisten wijting. 17 kisten kabeljauw en gul, 11 kisten diver sen. Totaal 640 kisten. Besommingen van Vrijdag. AM 26 f6130; KW 166 f 4940; KW 28 f6480; KW 126 f7240; KW 155 f5510; KW 104 f4280. Draco, 14 v. Amsterdam n Rotterdam. Dido, 14 v. Amsterdam n. Bordeaux. Draco. 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Duiveland. 14 v. Wear te Amsterdam. Ellewoutsdijk, verm. 14 v. Swansea n. R'dam. Lncarnacion, pass. 13 Fem. Noronha n. Monte video. Erasmus, pass 13 Kiel Holter.au n. Aalborg. Fiona, pass. 13 Vlissingen n. Rotterdam. Frans Bohmer. 14 v. Port Etienne te Dakar. Gaasterland. 14 v. d. Tyne te Amsterdam. Gerrie S. verm. 14 v. Vianna n. Guernsey. Gretobestroom, 13 v. Amsterdam n. Liverpool. Hast V, pass. 14 Vlissingen n. Plymouth. Henrtca, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Henrica b, 14 v. Amsterdam te Zwijndi-echt. Hoe Vinces. verm. 15 v. Maassluis n. Boston. Ilias. 13 te Rotterdam n. Malta. Johan, 14 v. Londen n. IJmuiden. Jo. 14 v. Vlissingen n. Norresundby. Joost, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Keizersgracht, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Lucas Bols II, 13 bij Wight n. IJmuiden. Larix, 11 te Zaandam. Marietje Bohmer, 13 v. Rar.ders te Falkenberg. Marwit. 13 v. Par te Amsterdam. May Mere, 15 v. Londen te Antwerpen verw. Menkar N. 13 v. Montevideo n. Antwerpen en Rotterdam. Monica, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Mount Everest. 14 v. Antw te Vlissingen. Mira, 13 v. Huil te Kingslynn. Myfem. 13 te Kiel schuilend n. Rouaan. Mypuck, 13 te Kiel n. Parijs. Nieuwland. 13 v Rotterdam te Letth. Noorderhaven. pass. 14 Brunsbüttel n Bremen. Poortvliet, pass. 13 Lizardhead n. SHgo. Pavo, 13 te Vastervik. Pon to, 13 v. Nantes n. Bayonne. Ponza. 13 te Londen. Phidias, 13 te Lissabon n. Faro. Rose Marie, pass. 14 Vlissingen n. Gothenburg. Setas, pass. 13 Vlissingen n. Liverpool. Surte. 13 v. Skagen n. Rotterdam. Spora, 14 v. Bayonne te Garston verw. Tilly. 13 te Hull. Ton S. 13 v. Portsmouth n. Duinkerken. Twin, 14 v. Vlissingen n. Zee. Unitas, 14 v. Harlingen te Zwijndrecht. Viking. 14 v. Rossalre te Rotterdam verw. Walcheren, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Westerschelde, veim. 14 v. Rotterdam n. Liver pool. Westropa. 14 dwars Scheveningen n. Kopenhagen Wieka. pass 14 Vlissingen n. Lomma. Willy. 13 v. Gothenburg n. Londen. HET ZIJN heus niet alleen de menselijke schoonheidskoninginnen, die het aankijken waard zijn. Ook de dierenwereld heeft physieke uitblinkers en het is weieens goed te overdenken dat de mens niet altijd de toon aangeeft in de schepping. Zonder kant en zijde, zonder hoogtezon uit een doosje, zonder permanent wave is een duif voor de liefhebber op vele punten mooier dan miss Universe. Santpoort laat dat dit weekeinde weer eens zien in één van die genoeglijke duivententoonstellingen, waar- mee de „sport"-man de winter een even grote aantrekkelijkheid geeft als het zo merse vliegseizoen. Duiven pronken niet met andermans veren. Ze komen zoals ze zijn. En ze mogen er zijn. die zeshonderd vlie gers, die vandaag en morgen in „Zomer lust" in Santpoort te kijk staan en waar voor vele sportliefhebbers uit Velsen uren in de weer zijn geweest. Daar is allereerst het opzetten van de lange rijen hokken ge weest, keurig op de vloer bestrooid met „mot". Grof zaagsel van grenen- en lin- denhout en niets anders, meneer. En dan de ontvangst van de vogels, die, daar het in de avond was, bij gedempt licht in hun doorzichtige logeerkamertjes werden on dergebracht. Stuk voor stuk met de grootste zorg be handeld en soort bij soort: de blauwban- den, de krasduiven; de rode en de vale en niet te vergeten die van de aparte „dames- klasse". Hoewel deze laatste benaming niet op het soort slaat, maar het zijn vogels, die door echtgenoten en verloofden van de eigenaars werden aangewezen om naar een prijs te dingen. Prijzen zijn er overigens in grote getale. Van de zilveren legpenning die de ge meente Velsen schonk, via een beker voor de blauwbanden (geschonken door een Velsens transportbedrijf van dezelfd® naam!) tot nylons voor de dames toe. Want schoonheidskoninginnen worden meestal zelf verwend, bij de duiven gaat de baas er met de prijs vandoor. 1 Maar de vogels pronken er niet minder om. Zij gunnen het degenen die hen zo uiter mate goed verzorgen blijkbaar van harte. Statig. maar ook een tikkeltje weemoe dig hebben de oude duiven en doffers al dit gedoe bekeken. Want als je als duif tien jaren oud bent geworden, dan doe je niet meer mee aan wedstrijdvluchten. Dan ben je alleen nog goed voor de kweek, zo als de baas zegt. Maar ondanks dat toch altijd nog mooi genoeg om in de show een plaats te krijgen. Met de trots van de veteranen, die iets in hun leven hebben gepresteerd, waar die jonkies nog maar eens aan toe moeten zien te komen, zitten ze dan ook vandaag en morgen te kijk voor de velen, die 2eker deze expositie, georganiseerd door vijf Velsense en een Haarlemse vereniging, zullen bezoeken. Het Is voor de eerste maal dat de IJmui der Concours Commissie tot een dergelijke tentoonstelling heeft besloten. De opzet zal slagen, ook als de niet-kenners er een kijkje gaan nemen. Natuur- en dieren vrienden kunnen er veel leren, want een duif is nW zo dom Daarvan kunnen de leden sterke verhalen vertellen. De houders van deze voeels zeggen: het is raar. maar wie eenmaal door de „dul- venbacil" is aangetast, komt er niet meer af. Het is of er een zekere verstandhouding groeit tussen vogel en baas en dit doet mens en dier zich aan elkaar hechten. Ze zullen deze twee dagen hun uiterste best doen. deze schonen-met-de-glanzende- veren, al was het alleen maar voor de baas! Hè, wat ploeterden ze daar heerlijk in de beek! In het frisse water waren ze meteen de warmte vergeten. „Lekker, hè?" lachte Bunkie, die dapper rondzwom. „Heerlijk, zeg!" vond Oepoetie. En ook Rick had het daar best naar z'n zin. „Gemakkelijk is dat zohet zwembad vlak naast je deur!" zei Oepoetie. „Ja, en het kost ons geen cent ook!" stelde Rick vast. „En er is ook geen gedrang bij de kleedhokjes", lachte Bunkie. Ze zwommen en ploeterden lekker in het rond en hadden het heerlijk in het water. Toen keek Bunkie opeens op. „Kijk nou eswat komt daar aandrijven?" zei h\j. Het was een boomstam, die langzaam op de golfjes van de beek kwam aandrijven. „Dat is een mooie boot!" vond Bunkie. „Daar wil ik wel eens op meevaren!" Toen de drijvende stam dichterbij gekomen was zwom hij er heen; en toen klom hij er op en zette zich schrijlings op de stam. „Zo gaat-ie best!" lachte hij. „Vort, bles!" Zondag 16 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, voorbereiding H. Avond maal. Chr. Belangen, 10 uur: de heer H. Re- miens. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 én 17 uur: ds. H. D. Bakker van Tholen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur: Bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. P. J. Smidts van Wormer- veer. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis! 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers.»Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden (Cultureel gebouw, Plein Moerbergplantsoen), 10 uur: de heer J. Baartse. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar (H. Avondmaal). 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout (H. Avond maal en korte preek). Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: mr. S. v. d. Grijp van Zeist, 19.30 uur: Zuster Zijp van Amsterdam. Woensdag 19.45 uur: de heer J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: Bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. 18.45 uur: Zangdienst, 19 uur: ds. J. Wiersma uit Wijk aan Zee. Jeugdkapel, 10.15 uur: de heer J. Bergs- ma. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (Heilig Avondmaal), 19 uur: ds. H. P. Huisman, Heilig Avondmaal en dank zegging. Geref. Kerk, 10 uur: ds. H. D. Bakker van Tholen, 17 uur: ds. Meyer van Be verwijk. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer J. Dammuller van Alkmaar. Don derdag 20 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente. Jeugdkapel Groe- nelaan, de heer J. Wouda. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. J. A. C. Fetter van Den Haag. Maranatha. 10 uur: de heer A. T. Pol derman van Den Haag. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingsdienst, Z, Z inzegening; 12 uur: Zondagsschool; 17 uur: Kinder samenkomst; 20 uur: Verlossingssamen komst, afscheid van Lte G. Bekker. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem„ 9.15 uur: ds. L. Canne- gieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver. 10.30 uur: voor ganger nog niet bekend. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10.30 uur: ds. D. ter Steege 19 uur: ds. G. Wassenaar van IJmuiden. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Chr. Ger. Kerk (in de Kapel) 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England. Kinderhuissingel, 3 p. m. Evening Service, rev. D. Moss man. IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool om 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school om 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool om 10 uur. Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. DRIEHUIS-VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, Engelmunduskerk om 11.45 uur. Thalia's extra voorstelling De lezers zullen ongetwijfeld hebben bemerkt, dat de recensie van de speciale filmvoorstelling die Donderdagavond in Thalia werd gehouden, pas gisteren in onze kolommen verscheen. Wij betuigen onze spijt over deze door een misverstand ver oorzaakte vergissing. Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Kinderen der liefde". Zondagmiddag 15 uur, Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „De verovering van de Mount Everest". 45) „Wel, allemensen! En wat vertelde ze je precies? Ook al zou haar verhaal op feiten berusten, dan is er voor jou nog geen reden om zo'n houding tegenover mij aan te nemen!" "Ze vertelde me o.a. dat jij en lady Tremaine verliefd op elkaai bent geweest Kun je dat ontkennen?" „Als je daaronder wilt verstaan, dat ik twee jaar geleden in een zomervacantie gedurende een dag of veertien onweer staanbaar aangetrokken werd door Sara, dan beken ik ja, dat dit inderdaad het geval is geweest. Ik had verlof en we gingen gedurende die korte periode veel samen uit; 't was een vlaag van verliefd heid, zonder diepere gevoelens Zij trouw de kort daarna met sir Charles, ik wenste haar geluk en dacht nooit meer over haar. Vind je dat een geval om zoveel drukte over te maken?" Natuurlijk had 't hem destijds wèl anige moeite gekost, om over de geschiedenis met Sara heen te komen en was er enige tijd verlopen voordat hij de hemel had gedankt, dat hij uit haar ban was gekomen, maar dat behoefde hij thans Anna niet te zeggen. „Van héér kant was 't echter meer dan een voorbijgaande verliefdheid", merkte Anna op. „Ze trouwde met sir Charles om zijn geld en positie, maar ze bleef van jou houdenZe kwam enkel en alleen naar Wenen, omdat ze wist, dat jij hier ook zou zijn." Kim, die wist, dat dit de waarheid was, antwoordde geërgerd: „Dat is volkomen ongegrond en lijkt aardig op laster! Heeft juffrouw Pilson dat beweerd....? „Inderdaad, juffrouw Pilson beweerde dat en kon 't ook bewijzen. Ze heeft 't lady Tremaine zelf tegen jou horen zeggen. En ze wist maar al te goed, dat lady Tremaine aanvankelijk helemaal niet wil de komen. Nee, Kim, daar is niet onder uit te komen, de feiten spreken voor zich. „Ik ben niet van plan er met jou over te discusssiëren, Anna. Noch met jou, noch met wie ook wens ik sir Charles' echt genote te bespreken." Er vonkte iets in Anna's lichtbruine ogen. „Je bent wel zéér loyaal ten op zichte van haar". „Dat wil ik ook zijn", antwoordde hij met nadruk. „Loyaal ten opzichte van hen beiden". Het meisje haalde haar schouders op. „Ze boffen met zo'n toegewijde, getrouwe dienaar! Wat mij betreft, ik heb verder niets meer te zeggen. Ben je nu van plan terug te gaan naar het chalet en mij al leen verder te laten wandelen, zoals ik je gevraagd heb?" „Ik denk er niet aan! Hoe kun je toch zo onredelijk ziin. Anna? Sara Tremaine betekent niets voor me en Je weet dat heel goed! Er is geen enkele reden voor ja loezie. „Jaloezie?" viel Anna uit. „Ik jaloers op die vrouw? Wat een waanzinnig idee!" „Maar als je dat niet bent", vroeg hij en er kwam een plagende uitdrukking in zijn ogen, waarom maak je er dan zo'n drukte over? Ik kan je niet volgen. Kom, lieveling, doe toch niet zo dwaas!" Ze ging niet in op zijn verzoeningspo ging. „Misschien begrijp je 't niet, maar voor mij is de hele situatie ondragelijk en afstotelijk geworden. Jij en die vrouw sa men in hetzelfde huis.... terwijl er dat geheim tussen jullie bestaat.... en ik van niets weetik voel me erdoor beledigd, ik voel me goedkoop „Schei uit", zei hij heftig. „Er zijn gren zen ook aan hetgeen ik me door jou laat zeggen! Ben je gek geworden, Anna? Zij en ik onder eenzelfde dakwat zou dat? Wil je insinueren....?" Ze keek hem ontsteld aan. Ze had niet verwacht, dat hü werkelijk boos op haar zou worden. Hooghartig als ze was, vond ze het logisch dat zij hem de waar heid vertelde en dat hij haar deemoedig aanhoorde. Heftiger dan haar bedoeling was. riep ze uit: „Ik insinueer niets! Hoe durf je zo iets var. me te denken?" „Ik zei alleen dat ik de situatie ondra gelijk vond, dat ik 't niet kan aanvaarden. Wil je me nu verder alleen laten?" „Niet voordat we dit uitgepraat hebben. Ik wens niet van die vage toespelingen, noch ten opzichte van mij, noch ten op zichte van Sara. „Ik zal er juffrouw Pil son ook over onderhouden". „Als je mij niet alleen wilt laten, dan ga ik er zelf maar van door", antwoordde ze met van drift overslaande stem. Ze sloeg oen zijpad in waar hoge sneeuw lag en het struikgewas aan weerskanten het lopen bemoeilijkte. Met een vastbera den trek om zijn mond, volgde Kim haar. Ze hield de takken van de struiken niet voor hem vast en tot tweemaai toe striem den de terugspringende twijger. in zijn ge zicht. Er sprongen tranen van pijn in zijn ogen. „Allemensen Anna, kun je die takken niet tegenhouden?" riep hij vol veront waardiging uit. Ze antwoordde niet, maar liep zo snel mogelijk verder. Bijna kreeg hij voor een derde maal een striem van terugspringen de takken. Hij had het gevoel, dat hij nog nooit in zijn lever, zo boos was geweest. Zo kon Anr.a Glendenmng, Irina Igorov- na's dochter, dus ook zijn....! welnu, hy had schoon genoeg van haar! „Ik ga terug", riep hij haar na, „een prettige wandeling verder in je eentje!" Ze draaide zich naar hem om en zag de rode striemen op zijn gezicht. En even koppig en boos als ze daarnet was ge weest even berouwvol was ze thans. „O.... ik heb je pijn gedaan 't spijt me héél erg!" riep ze vol oprechte ont steltenis uit. Kim keek haar recht in de ogen, „Het spijt mij ook", zei hij onbewogen, „en ik wens je bij deze verder het beste Anna!" „O nee, Kim, wacht even.... Vergeef 't me!" Ze was echter té laat. Zijn boosheid had de overhand en hij voelde zich ijskoud en onverzoenlijk. „Ik vergeef 't je", antwoordde hij op de zelfde onbewogen toon. „En laten we 't daar bij laten. Wat mij betreft is dit het einde." „O, Kim, ik liet me door drift mee slepen. Ik bedoelde 't echt niet zó Dat arme gezicht van je met die strie men ,,'t Was wél je bedoeling mij te kwet sen, Anna. Het gaat niet om die takken, die mij raakten, maar het gaat om jou! Jij deed dit met opzet, je wilde me met opzet pijn doen. Als dit de manier is, waarop jij aan driftbuien toegeeft, dan wens ik daarvan voortaan verschoond te blijven. Dan spreken we een andere taal en leven in een andere sfeer." Ze had moeite haar opnieuw opkomende drift in bedwang te houden, toen ze ant woordde: „Je blaast 't te veel op. Ik bied je mijn verontschuldigingen aan, het spijt me werkelijk héél erg, maar dan behoef jij niet zo'n houding van beledigde maje steit aan te nemen! Het komt heus wel méér voor -r- zelfs in je dierbare Enge land dat een vrouw een man in het gezicht slaat „Dat wil ik niet ontkennen. Er zijn in derdaad mannen, die zich door een vrouw lóten slaan, maar ik behoor daar toeval lig niét toe. We zullen dus alléén verder gaan, precies zoals je al gezegd hebt, dat je 't wenste." „Bedoel je....?" „Je hebt me gezegd, dat ik niet langer de Kim was, die je meende te kennen. Weljij bent voor mij niet langer de Anna, die ik dacht te kennen. Qaarmee is de zaak in 't kort uiteengezet." „Zoals je wilt", antwoordde ze en er kwam een koppige, hooghartige trek op haar gezicht, ,,'t Is dus uit tussen ons..,. We zullen terugkeren tot de houding van goede bekenden, zoals 't in het begin was. Je zult 't met me eens zijn, nietwaar, dat we de schijn van goede vriendschap moe ten ophouden gedurende de korte tijd, dat ik nog in Wenen zal zijn." „Natuurlijk!" „Wat een geluk", vervolgde ze onbe wogen, „dat we niets behoeven te herroe pen of ongedaan maken' Het was inder daad héél verstandig van me al be sefte ik 't toen niet helemaal om mijn toestemming voor een officiële verloving te weigeren. Ik behoef zelfs niet het me lodramatische gebaar van het teruggeven van de ring te maken." (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6