VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE1 KNOPEN VAN KOEMELK EN VISZILVER BaWSSftfcSaJ! Havenberichten ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN v v» v De haven wordt nu echt gedempt KALODERMA GELEE Scheepsbranden via Sluis weg bereikbaar „Haarlem" met ma- chineschade binnen ZATERDAG 15 JANUARI 1955 1 Warme winterdranken Freesia's voorde tuin WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Machinale kokkin Emigranten op de bodem van de zee U Belgische rivierloodsen in staking VOOR UW HANDEN Waterboot zou ook kunnen blussen De „Bohus" in Rotterdam „Cycloop" haalde trawler naar huis oor de~U rouw aangepast aan de huidige mode, weer geproduceerd. Deze knopen ondergaan als laatste bewerking een metalisatie- proees. Alle knopen zijn onbreekbaar. Het werd ons gedemonstreerd door een een voudige proef: ettelijke exemp'aren werden met kracht teeen de stenen vloer geslingerd en inderdaad bleven ze heel. Wij hebben zelf ook nog een poging mogen wagpn ze te breken, maar zijn er niet in geslaagd. Ongetwijfeld kent u de knopen, die het kleureffect van petro'eum on water geven. Deze ondergaan een snecia'e be werking. doch het procédé is een fa brieksgeheim. Ze staan bijzonder aardig en sommige ervan zouden het niet slecht doen als steen in een ring. WIJ STIPTEN AL TERLOrvo.s AAN. dat het handwerk in deze fabriek een belangrijke plaats b'iift innemen. Hier door is er betrekkelijk veel personeel nodig, maar de resultaten mogen dan ook worde/ gezien: de Parü-se mode ontwerpers kennen de Spakenhurg^e fabriek uitstekend en het zijn niet de minsten onder hen, die bij het ontwer pen van kleding terdege rekening hou den met de Nederlands® sieraad-knoDcn. De Snakenburgse schooo® met hun witte gehaakte kapjes en stijve schou derstukken sorteren in de laatste afde ling, die wij bezochten, de hele orodue- tie en naaien de knooen od kaarten. Dan is het product eereed voor de ve'e honderden afnemers in binnen- en bui- ten^nd. Het is voor deze be'Vkmg een he'e omschakeling geweest van het vissers- bedrijf naar het fabrieks'even. Oude vissers, wjer vereelte handen tientallen jaren met de netten hebben gewerkt, De meisjes, die op de knopen fa briek in Spakenburg werken, gebrui ken zelf nooit de producten, die on der hun handen vandaan komen. "Niet omdat zij ze niet mooi vinden of zo, maar doodeenvoudig, omdat zij de Spakenburgse klederdracht trouw zijn gebleven en daaraan komt nu eenmaal geen knoop te pas. Wèl veiligheidsspelden. Daarmee zijn bijvoorbeeld de korte katoenen mouwtjes duidelijk zichtbaar op het jakje gespeld. Ongeveer 360 mannen en meisjes uit Spakenburg zijn in de moderne knopenfabriek dag in, dag uit bezig allerlei sieraden voor de kleding te vervaardigen. Terecht mag dit woord worden gebruikt, want de knoop heeft een grote evolutie on dergaan en is van noodzakelijk hidpmiddel bij de sluiting versierend element geworden. Die ontwikkeling van knoop tot bijouterie heeft bo vendien meegebracht, dat hij, even als alle onderdelen van de kleding en opschik,, onderhevig is aan de grillen van de mode. TWEE MAAL PER JAAR wordt op deze fabriek een geheel nieuwe collectie gemaakt. Dat betekent een massa her senwerk en inspiratie en dat zal u dui delijk worden, als wij u vertellen, dat een collectie uit zo'n vijfhonderd nieuwe modellen bestaat. Voeg daar dan nog bij, dat in de loop van het jaar honder den speciale bestellingen binnenkomen, waardoor het aantal „creaties" zich Jaarlijks tussen de vijftienhonderd en tweeduizend beweegt, vermenigvuldig dat aantal dan nog eens met enkele duizenden per soort en u kunt zich zo'n beetje voorstellen met welke fabelach tige getallen de Spakenburgse knopen- makers plegen te werken. Toen wij op onze rondgang door het bedrijf een gedeelte van de magazijn- voorraad te zien kregen, moesten wij even denken aan ons ouderwetse vlooienspel. Hier zagen wij de Tondel len, platte, saaie rondjes, die later in model worden geperst en dan allerlei gevarieerde vormen krijgen. Dit is ook de plaats waar de platen galalith een caseïneproduct, gemaakt van koeien- melk worden bewaard. Galalith is tegenwoordig het voornaamste bestand deel van knopen, zodat er alle reden is te zeggen, dat wij deze langs een om weg aan de koe te danken hebben. MAAR ER IS NOG EEN ANDER DIER, dat een belangrijke rol speelt bij het totstandkomen van de knooo: de vis. Van zijn glanzende schubbetjes wordt het zogenaamde viszilver verkre gen, een taaie, glimmende vloeistof, dat wordt toegevoegd aan de grondstof van verschillende soorten knopen, waardoor zij een glinsterend, geaderd effect krij gen. Uit het ealalith kunnen de knop°n in keuri-ge rijtjes worden gestanst, maar het is ook mogelijk dit materiaal in vloeibare vorm te gebruiken en het in vormpjes te gieten. Bij de laatste be werking wordt veelal viszilver toege voegd. Dat gaat dan aldus: in die vormpjes, die vaak een verhoogde rand hebben, wordt in het midden viszilver, vermengd met een kleurstof gespoten en een doorzichtig laagje kunsthars dekt deze ruimte af. A?|i dergelijke knopen zit nogal wat handwerk het inspuiten 'van het viszilver, het in de rand zetten van het plexiglas waardoor zij uiteraard niet tot de goedkoopste be horen. Plexiglas is eveneens een belangrijk materiaal. Het is u wellicht reeds be kend, dat er van deze soort kunsthars onbreekbare autoruiten warden ver vaardigd. Imitatie paarlmoer knopen zijn zeer in de mode; ze worden gemaakt van het zogenaamde nacrolac, dat in grote pla ten verkrijkbaar is. Dikwijls werkt men ook met kleine stukjes paarlmoer, die worden ingelegd in een model van ga- Wat kunnen onze winteravonden toch gezellig zijn, wanneer het hele gezin in het zachte licht van de schemerlattip rond de haard zit. Vooral als moeder er dan een ogenblikje tijd voor neemt om eens zo'n ouderwetse winterdrank klaar te maken. Koffie Chocolade melk. 1 liter melk, 2 eetlepels cacao, 4 lepels suiker en 4 iepels koffie-extract, zout. Bijna alle melk met wat zout aan de kook brengen. De cacao aanmengen met de rest van de melk en dit papje door de kokende melk roeren. Nog even doorkoken en dan het koffie-extract toevoegen. De drank warm inschenken. Citroenmelk. 1 liter melk, buitenste gele schil van een citroen, 4 lepels suiker. Breng de melk aan de kook met wat zout en laat de melk gedurende een 1/2 uur trekken met de citroenschil. De schil verwijderen, suiker toevoegen en de drank heet opdienen. Anijsmelk. 1 liter melk, 10 druppels anijsolie, 3 a 4 lepels suiker of blokjes anijssuiker. Doe suiker in de kan. druppel hierop de olie en schenk dan de zeer warme melk in de melkkan. Ook kan de ko kende melk geschonken worden op de blokjes anijssuiker. Vanillemelk. 1 liter melk, 4 lepels suiker, 1/2 stokje vanille, (1 ei). Laat het gespleten stokje 30 min. in kokende melk aftrekken. Los de suiker in de melk op, verwijder het stokje en schenk de melk goed warm in. Iets kostbaarder wordt deze drank door ze tot slot te binden met een eidooier en op elk glas een bergje stijfgeslagen ei wit te leggen. Freesia's zijn algemeen bekend en ook zeer geliefde snij bloempjes; ze ver spreiden een heerlijk aroma, men kan er lang plezier van hebben en al die bijzondere tinten laten zich zo door el kaar zo aardig schikken in een fijn ge slepen glas. Er is voor de liefhebsters van Free- siaas goed nieuws: er zijn nu soorten: de Paradijs-Freesia's, die in de volle grond van de tuin gepoot kunnen worden en waarvan men in de loop van de zomer volop geurige bloemen kan verwachten. Het zou nu nog te vroeg zijn ze te poten; ze moeten nu echter wel zo spoedig mogelijk besteld worden; de voorraad is niet zo groot en anders vist men straks achter het net. U kunt de bolletjes dus nu bestellen en dan tegen half April in de volle grond van de tuin uitpoten; ze verlangen een humusrijke grond en wanneer men geen oude stalmest kan bemachtigen kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende korrelmest. Verse koemest verdragen ze beslist niet. Om mislukkingen te voorkomen is het noodzakelijk de grond na het poten de •arsU weken goed vochtig te houden. Freesia's nu ook voor de tuin. Geef de Freesia's een zonnig en beschut plekje; dat hebben ze wel nodig. Ze worden op een diepte van ongeveer acht centimeter gepoot en aanstaande zomer kunt u dan allerlei kleuren uit eigen tuin snijden en dat is toch al een attractie op zich zelf. G. KROMDIJK lalith. Wij hebben een tijdje staan kij ken naar een klein jongetje, dat bezig V as met een pincet in iedere rondel vier stukjes paarlmoer te prutsen. De imitatie ceramiek knopen, die een tijdlang zeer in de mode zijn geweest, hebben wellicht hun grootste tijd gehad, maar zij worden ook thans, maar dan de ouderen zal deze verandering in leef wijze vroeger een hard gelag zijn ge weest. Over het geheel beschouwd is het bestaan van een industrie als dez.e ech ter een zegen, waardoor de welvaart, die door de afsluiting van de Zuiderzee vereren dreigde te saan, voor een groot deel kon worden behouden. TINEKE RAAT. De koude waarmee Januari is be gonnen lokte niet bepaald tot een dren telende wandeling langs Haarlemse winkelramen. Er zijn daarom geen ver liefde blikken geworpen op mooie étala ges, integendeel, ik heb mij in gezwinde pas gehaast naar een mijner vriendin nen om bij haar in de keuken een elec- trisch wonder te zien, een keuken machine. Nauwelijks heb ik in vol komen onschuld het nieuwe jaar betre den, mij met de liefde voor de arbeid die mij zo plichtmatig kenmerkt ter- heugend op twaalf maanden huishou den, of ik struikel over deze machinale kokkin. Er valt met mij te praten, zelfs als het arbeidsbeperking betreft, maar deze machine blijkt te duur. Het is deze grief die ik nadrukkelijk voorop moet stellen. Nooit zal ik in het nieuwe jaar meer in het eerlijke zweet mijns aan- schijns kunnen zwoegen zonder de ge dachte aan mijn vriendin die eenvoudig haar machine laat snorren en daardoor tijd over houdt voor haar Libelle en Elsevier. (Ik ben nog met het Kerst nummer bezig.) Het ding hoeft alleen gevoed te worden, natuurlijk met smeer olie, maar voor het overige naar belie ven met koffie, boter, aardappelen, sui ker, noten, eieren, wortelen, vruchten. kortom, al wat z(jn machinale muil be reidwillig verzwelgt. Dit veelzijdige en nuttige huishoude lijk electrische apparaat heet dus keu kenmachine. Allerlei vervelende kar weitjes, zoals aardappelen schillen, kof fie malen, deeg kneden, worden een plezierige bezigheid omdat ze maar en kele ogenblikjes duren. Aan het toestel dat ik gezien heb kunnen op vier plaatsen de hulp apparaten worden aangesloten: de mengarmen(deeg- klopper, garde en deeghaak), de li quidiser of meng beker, een vlees molen, aardappel- schrapper, puree- zeef, schaaf- en rauwkostmolen, vruchtenpers (met pit- tenzeef), bessenpers, worsttrechter en de koffiemolen. En tenslotte is er de mengkom waarin alle ingrediënten voor het te bereiden gerecht worden klaar gemaakt. Ge ziet wel dat dit indruk wekkend instrument gerekend heeft met het hele voedselterrein. Niemand zal de hulpapparaten alle tegelijk aanschaffen en het zal ook niet nodig zijn ze alle te hebben. Maar de mogelijkheid om het huishouden nog prettiger en nog een voudiger te maken is er. Ge behoeft er de hand niet meer voor om te draaien om een litertje slagroom te kloppen: ge draait een knopje om en na enkele tellen is de slagroom stijf. Ik heb verrukkelijke appelmoes gegeten van één appel die twee minuten tevo ren nog nétjes gekleed zijn schilletje om had. De appel was in die twee mi nuten geschild, in kleine stukjes gesne den, in de mengbeker gedaan met wat citroensap(om het bruin worden te voor komen), suiker en een beetje melk. De knop werd omgedraaid, in de dikke glazen mengbeker begon het te borre len en te draaien en toen was al meteen de appelmoes gereed. En als uw jongste dochtertje zo slecht eet, geef haar dan na schooltijd een melkshake. Om de tijd of om de kosten hoeft ge het niet te laten, want die zijn zeer gering. Zo'n melkshake kunt ge door met verschil lende vruchten te werken, nog herhaal delijk variëren Voor het maken van een cakedeeg wordt om te beginnen in de mengbeker de gewone korrelsuiker even tot poeder suiker gedraaid, stukjes citroenschil er achteloos bijgeworpen worden zo prachtig verpulverd en door de poeder suiker vermengd, dat als mijn gast vrouw heel even de deksel oplicht, er een heerlijke citroengeur opstijgt. In de mengkom doet zij boter bij de suiker, zet de kom vast, bevestigt de deegklop per en dan begint het volgende korte bedrijf. De rotérende beweging van de deetgklopper is gebaseerd op het prin cipe dat ook bij grote machines word! toegepast. Behalve dat de armen rond de eigen as draaien, beschrijven zij een baan langs de gehele binnenkant van de mengkom. Dit even terzijde, want inmiddels zijn boter en suiker allang voldoende geklopt.De eieren worden één voor één in de schaal gebroken, het kostelijke vocht door de boter geroerd en tenslotte wordt het meel er door geklopt. Een prachtig beslag ligt klaar. Ik heb ook gezien hoe vlug de aard appelen geschild zijn. Maar de rauw kostmolen is evenmin weg te cijferen. Hij schaaft komkommer, ramenas, wor telen, rode biet, pommes chips; hij raspt chocolade, kaas, oud brood, noten, en zovoort. Wie van cocktails houdt kan volstaan met vier soorten dranken in huis te nemen (bitter, spiritualiën, wijn en limonadesiroop), waarmee tientallen bijzondere „drinks" zijn te mengen. Om kort te gaan: het is een ding om van te watertanden. ANNEKE. ADVERTENTIE Onder dit opschrift leest U In Libelle van 22 Januari een ont hullende reportage over het leven van, de vrouwen in Neerland» twaalfde provincie: de Noordoost polder. U zult ervaren hoe weinig U eigenlijk weet van dit leven in de polder en in de groeiende stad Emmeloord. In datzelfde nummer wordt U uit genodigd mee op bezoek te gaan bjj het gezin van de dichter Bertus Aafjes, dat een kasteel be woont in het Zuid-Limburgse heu velland. terwijl Scheherazade een boekje opendoet over de vrouwen bladen van de vorige eeuw, de prille voorloopsters van Libelle. Elke week opnieuw verrast Libelle IT met opvallende reportages en hoogst interessante artikelen uit ...hoogst interessante artikelen... de wereld van de vrouw Las U in het nummer van 15 Januari al de reportage over de baby's met twee moeders? Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Een trawler Vanmorgen waren een trawler en der tien loggers present. De trawler „Bergen" (van Dinsdag 4 Jan.) voerde aan 370 kis ten gestripte schelvis, 200 dichte schelvis. 150 gul, kabeljauw en blanke koolvis, 100 zwarte koolvis, 20 haring, 10 makreel, 30 wijting en 20 diversen. De loggers voerden aan 12.000 kg. tongen en 400 kisten schol. Wat er komt Voor de Maandagmarkt waren vanmor gen drie trawlers bekend. De „Maria van Hattum" (van Dinsdag 4 Jan.) voert aan 645 kisten vis, waarvan 10 makreel, 370 schelvis, 60 zwarte koolvis, 150 gul en blanke koolvis, 10 haring, 25 wijting, 20 radio en 125 stuks stijve kabeljauwen: de „Bloemendaal" (ook van Dinsdag 4 Jan.) 500 kisten vis, waarvan 350 gestripte schel vis, 60 dichte schelvis, 90 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen en de .Antje" (ook van 4 Jan.) met 280 kisten vis, waarvan 220 schelvis, 60 gul, kabeljauw en blanke koolvis en 30 stuks stijve kabeljauwen. Prijzen van heden De rijen kabeljauw deden vanmorgen 92 tot 80, de kisten grote kabeljauw 128 en de kisten kleine kabeljauw 102 tot 1 100. Grote gul maakte 35, middel gul 29 en torren 18. De wijting deed 13 tot 20. de zwarte koolvis 52 tot 55. Grote schelvis ging weg voor 35 tot 36, grootmiddel voor 35, kleinmiddel voor 31 tot 32, pennen voor 28 en braad voor 22 tot 25. Een paar kisten makreel gingen van de hand voor 54 tot 55 en wat haring voor 18 tot 21. Tong en schol Schol 3 maakte 27 tot 35 en schol 2 40 tot 41. Grove schol ging naar Enge land. Grote schol deed 30 tot 35. middel 32 tot 34. zetschot* 40 tot 42 en schil If37 tot f 42. Grote tong haalde 3.20 tot 2.85. grootmiddel 2.45 tot 2.25, halve pondjes 2.30 tot 2.20, tong 1 2.40 tot 2.60 en tong 2 2.30 tot 2.50. Binnengekomen IJM 16 Bergen, 9 Haarlem, 10 Maria van Hattum, 208 Wiron V, 221 Wiron III, 45 ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdljkstraat bij de ZUlwe* Haarlem Tel IK 2500) 1192? INBOEDELVEILING 1/2 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst In een uitvoerig voorstel heeft het col lege van B. en W. zich tot de Beverwijkse raad gewend om te besluiten tot demping van de haven en een gedeelte van de Pijp. Het vraagt voor dit doel een crediet van 80.000 voor het bestraten van loswal en rijweg aan de Pijpkade en een crediet van 220.000 voor het verlengen van 2 nood- uitlaten en de lozing van de Wijkerbroek- polder tot aan de nieuwe kop van de Pijp Het tracé van de nieuwe Rijksweg no. 9 is zodanig geprojecteerd, dat deze weg ter hoogte van de haven de spoorlijn zal be reiken en vandaar evenwijdig aan de spoor baan BeverwijkUitgeest loopt. Tengevol ge van de verhoogde ligging van de spoor baan en de rijksweg zal de overweg nabij de Wijkermeerweg niet gehandhaafd kun nen blijven, terwijl op dit punt door mid del van viaducten geen afdoende oplossing om tot ontsluiting van het ontworpen in dustriegebied te komen mogelijk is. Een punt van ernstige overweging bij de voorbereiding van dit plan is ook geweest het belang van degenen die thans gebruik maken van de haven. Ten einde zich een beeld te kunnen vormen van de eventueel bestaande bezwaren hebben B. en W. be langhebbenden in de gelegenheid gesteld van het plan kennis te nemen en hun be zwaren kenbaar te maken. Van de geboden gelegenheid is gebruik gemaakt door de vijf plaatselijke beurtvaartondernemingen. de houthandel Langendijk, de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer", afd. IJmuiden, de Coöp. Tuindersvereniging Kennemerland en de beurtschipper J. C. Persoon. De door hen ingediende bezwaar schriften hebben alle gemeen, dat adres santen de vrees uitspreken, dat zij voor hogere kosten van vervoer van hun be drijfspanden. welke thans in de onmiddel lijke nabijheid van de haven zijn gelegen, naar de nieuwe laad- en losplaats zullen komen te staan. De Belgische rivierloodsen zijn een proteststaking begonnen, die 24 of 48 uur zal duren. Zij willen op deze wijze uiting geven aan hun ontevredenheid over het feit dat de toegezegde loonsverhoging nog niet is toegekend. Bij de staking zijn onge veer honderd rivierloodsen betrokken. De schepen, die de Wielingen binnen varen, moeten op de rede van Vlissingen voor anker gaan. Men verwacht daar een opstopping. Hoop. 78. 4, 23. 249: KW 70 Nellie Marie, 10 Adrianus, 23 Volharding, 75 Doggers- bank, 162 De Vier Gezusters, 20 Grietje. 41 Aafje Jacoba, 39 Helena, 16 Willem Cor nells, 84 Jan, 69 Saturnus, 17 Arie Nico, 108 Gebroeders, 128; SCH 107 Scheveningen; TX 11. Vertrokken IJM 34 Allan Water, 9 Haarlem, 35 Post boy, 62 Sumatra, 24 Vios; KW 141 Willie, 51 Prinses Margriet, 128, 56, 60, 35; AM 26 (n. Rotterdam); KW 10, (binnengesleept door KW 70). Binnengesleept De KW 70 „Nellie Maria" heeft gisteren tussen de middag de plaatsgenoot KW 10 „Adrianus" in de IJmuidense haven bin nengesleept. De „Adrianus" had met mo- torpech te kampen. ADVERTENTIE taakt handen zaïbi als Jiuwetl Enige raadsleden wilden weten of spoe dig het rapport betreffende de bestrijding van branden op het water zal verschijnen. Een van hen wilde alvast een boot met de nodige brandblusmiddelen in de haven stationneren; een ander lid wenste een uit eenzetting van het toekomstige brandweer- btleid en enige anderen drongen aan op het instellen van een beroepsbrandweer. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat IJmuiden een rijkshaven heeft, waarvoor het rijk, ook in dit opzicht, een taak ligt. Dit neemt niet weg, dat door de gemeente een onderzoek wordt ingesteld naar de noodzaak, de waterverstrekking aan de binnenschippers te verbeteren door een watertankboot in de vaart te brengen. In dien dit noodzakelijk zou blijken, kan worden overwogen deze boot tevens in te richten voor blusdoeleinden. Door de thans bestaande plannen van een verkeersverbinding over de sluizen wordt ook de mogelijkheid geopend, dat enkele brandspuiten over de sluizen de sluiseilan- den kunnen bereiken, waardoor de bestrij ding van branden te water ook veel zal worden verbeterd. In de praktijk is gebleken, dat ook de in de haven aanwezige sleepboten bij brand- blussing goede diensten kunnen bewijzen. Het Zweedse s.s. „Bohus" is in de Waal haven te Rotterdam aangekomen. De rederij J. R. Trapp te Gothenburg moet nog be slissen bij welke werf het schip hersteld zal worden. Het schip heeft een scheur aan stuurboordzijde tot even boven de water lijn. Het schip maakte echter toch water en verzocht eergisteren, zoals bericht is, hulp. toen het zich 110 mijl N.W. van Ter schelling bevond. De sleepboot „Holland" is daarop te hulp gesneld en heeft het Zweedse schip naar Rotterdam begeleid. De sleepboot heeft niet vastgemaakt en de „Bohus" maakte dus op eigen kracht de reis naar Rotterdam. Gisteravond om half acht meerde de VEM-trawler „Haarlem* in IJmuiden af na een uitstoom, die gestoord werd door niachineschade en werd beëindigd met behulp van de Wijsmuller-sleper „Cy cloop". Het schip was pas vertrokken. In de middag vroeg de „Haarlem" assis tentie via de rederij, omdat de condensa torslang verbogen was en de machine niet meer functionneerde. Het schip bevond zich toen op 1 '2 mijl uit de pieren. De „Cycloop" voer uit en maakte om kwart over zes vast. Vrijdag 14 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heriot van Leith. Dotte rel van Rc'terdam. Draco van Vlaardi:.gen. Toyu Maru van Norfolk. Selmadam van Ca» lais. Mariekerk van Antwerpen. Eminent v. Port Talbot Brage van Yusne. Gaasterland van Tyne. Van Linschoten van Le Havre. White Abbey van Goole. Rijnstroom van Londen. Vertrokken zijn: Hirondelle naar Harlin- gen. Dielo na r Le Havre. Draco naar Rot terdam. Orai.jestad naar Bremen. Congo- stroom naar Dakar. Duiveland r.aar Dover. Langlee Clyde naar Beric. Eminent naar Rotterdam. Dotterel naar Londen. Escaut n. Parijs. Jelö naar Oslo. Herm naar Hamburg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9