Prinses Beatrix liet tank schip „Vasum" te water WYBERT Bloembollenexport biedt voor Nederland nog vele kansen PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Een der grootste tankers ooit in Nederland gebouzvd Dr. A. J. Verhage voor Bedrijfschap: De radio geeft Dinsdag Himl jee riuftftio oefmtjou mnj. Japan, dreigende concurrent in de Verenigde Staten ZocU ió Uet zo r' J Kerkelijk Nieuws Retourvlucht-polis voor emigranten KLM-Superconstellation krijgt slecht-weer- radarinstallatie Het helpt I RECHTE WEG MAANDAG 17 JANUARI 1955 Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Den Helder L. J. Goris te Wezep. Examens. Aan de Theol. Hogeschool to Kampen is geslaagd voor het cand. ex. de heer L. Douw te Zoutelande. Geref. Kerken Beroepen te Oudehorne J. Nieuwsma, cand. te Amsterdam. Rem. Broederschap Aangenomen naar s-Gravenhage (5e pred.pl.) J. Spijker, res.-legerpred. aldaar. Prinses Beatrix heeft Zaterdag haar eer ste officiële daad verricht zonder dat daar. bö andere leden van de Koninklijke familie aanwezig waren. Met de woorden „ik door n Vasum en wens u een behouden vaart" liet zij het voor de petroleummaatschanpij „La Corona" in aanbouw ziinde turbine tankschip „Vasum" van een der hellingen van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, te water. Toen het schip de helling afgleed zwaai de de prinses uitbundig met een bouquet bloemen. De prinses was omstreeks half twee op de De Ruyterkade te Amsterdam aange komen. Daar wachtte haar de directieboot van de Bataafse Petroleum Maatschaooii, die haar en haar gevolg naar de N.D.S.M. vervoerde. In het directiekantoor van de N.D.S.M. werd de prinses begroet door de minister president, dr. W. Drees, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordho^and, dr. M. J. Prinsen en leden van de direc ties van de N.D.S.M. en de B.P.M. Daarna maakte de prinses een rondgang over de werf, waarbij zij werd voorgelicht door de heer P. Goedkoop Dzn., directeur van de N.D.S.M., die haar diverse facetten van de scheepsbouw toonde. Vóór het gezel schap aan de scheepsbouwloods arriveerde, moest de prinses onder het eveneens voor La Corona in aanbouw zijnde tankschip „Kernia" doorlopen. In het voorbijgaan werd een huidgedeelte met een gewicht van 18.000 kg geplaatst. Iets dergelijks ge beurde bij het ernaast liggende tankschip „Kylix", ook voor La Corona. Hier betrof het een 33.700 kg zware tanksectie. Met veel belangstelling volgde de prin ses de werkzaamheden in de scheepsbouw loods. waar zij zware ijzeren platen zag buigen, een schaafbank in werking zag en uit een roodgloeiende massa een spant zag trekken. Aan het einde van <ïe rondgang over het bedrijf passeerde de stoet een erewacht van padvindsters. Tussen de „Vasum" en duizenden met vlaggetjes zwaaiende school kinderen door begaf de prinses zich toen naar een tribune, nadat de zevenjarige Lida Hartman, het dochtertje van de voor zitter van de werfkern, haar lelietjes van ADVERTENTIE ASPIRIN is geen verzamelnaam voor Allerlei soorten hoofdptfntabletten. ASPIRIN is een merkartikel en dit merk, evenals het BAYER- kruis dat op elk tablet staat, garandeert U kwaliteit en zuiverheid. T-jU ryr" sr»-» - Tijdens een ontwikkelingsdag in Bovenkarspel heeft de voorzitter van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten, dr. A. J. Verhage, een lezing gehouden over de voor uitzichten van de bloembollenexport. Zijn conclusie was, dat er nog vele kansen voor een grotere export zijn, mits de tegenwoordige conjunctuur gehandhaafd blijft. Ook kwam de bloembollenteelt in andere landen ter sprake en ook daarover maakte de spreker zich niet ongerust. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: De psychologische oorzaken van ongevallen op de weg, door Dr. J. Schou- ten. 11.30 Platen. 11.30 Platen. 11.45 Kook-1 praatje. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Musette-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopraan en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Oudheidkunde van Nederland door Dr. P. Glazema. Eerste lezing: De Romeinse tempels te Eist. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Harmonie-orkest. 19.40 Mededelingen of platen. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Niéuws. 20.05 Journaal 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelconcert. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. New York calling. 23.2024.00 Film programma. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.L0 Kamerorkest en soliste. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voqr de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Vijf jaar economische ontwikke ling in Indonesië. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 13.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond- Sebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 5.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Opera concert. 22.00 Viool en piano. 22.25 Kan een haan 'n ei leggen. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Bariton en piano. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (N.O.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 De monstratie op oude muziekinstrumenten met toelichting. 21.05 Grijze vossen doden niet, spel. 22.0522.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. fOm 12.30 Weerbericht.) 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kinderliederen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 17.40 Koorzang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor Ue vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22 00 Nieuws. 22.15 Viool en clavecimbel. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws,, feiten van de dag en Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). De „Vasum" glijdt te water. Het nieuwe tankschip heeft een draagver mogen van 31.000 ton en behoort daarmee tot de klasse van „super-tankschepen". Het schip is in aanbouw voor de N.V. Petro- leummaatschappij „La Corona" in Den Haag, een der maatschappijen van de Koninklijke Shell-groep. De „Vasum" wordt 201.16 meter lang, 25.68 meter breed en krijgt een holte tot het hoofddek van 14.10 meter. De turbines worden door de NDSM in licentie gebouwd en zullen het schip een dienstsnelheid van 16.5 knoop geven. dalen had aangeboden. Bij de trap, die naar de tribune leidde, passeerde de prin ses nog een erewacht van leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart. Geschenk van leerlingen Toen het schip te water was gelaten be gaf de prinses zich naar een kamer, waar enige leerlingen van de bedrijfsschool van de werf haar hun werkstukken toonden. De leerling-modelmaker Willem Krul maakte twee dozen oDen, waaruit een bak, een model van de helling met tribunes en een houten model van de „Vasum" te voor schijn kwamen. Door de bak vol te laten lopen met water' kon men hiernlede de te waterlating nog eens laten geschieden. De eerste keer dat de prinses het probeerde, gleed de tribune mee naar beneden, maar daarna gelukte het beter. Namens de be- drijfschool. bood Willem Krul deze instal latie aan de prinses aan. De 15-jarige modelmaker Piet Huite- ma vertelde de prinses een kwartier lang alles over zijn werk. Zijn woordenvloed moest tenslotte door de heer Goedkoop gestuit worden, omdat anders de rest van het programma in de war zou lopen. Het gezelschap, waarbij zich ook bevon den de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en de waarne mend burgemeester van Amsterdam, mr. A. de Roos,'ging vervolgens naar een tot een receptiezaal ingerichte hal van de werf. Hier,werd de prinses toegesproken door de heer P. Goedkoop Dzn. „Wij hopen dat u nog eens gauw terugkomt" „Verscheidene malen in de geschiedenis van onze onderneming genoten wij het voorrecht persoonlijke belangstelling voor onze industrie van ons Koninklijk Huis te mogen ondervinden. Vier malen behaagde het uw grootmoeder, Prinses Wilhelmia, de doopplechtigheid van een door ons ge bouwd schip te verrichten en eenmaal ge schiedde zulks door uw moeder. Dat u, prinses Beatrix, op jeugdige leef tijd reeds deze traditie voortzet, stemt ons bijzonder dankbaar. Van harte hopen wij, dat u het net zo leuk heeft gevonden als wij en dat u nog eens gauw terugkomt", al dus de heer Goedkoop, die voorts mede deelde dat de „Vasum" een van de groot ste tankers is in Nederland gebouwd en de grootste, die onder Nederlandse vlag zal varen. De heer Goedkoop bood tenslotte de prinses een broche aan, voorstellende de seinvlag voor de „V" (van Vasum) uitge voerd in briljanten en robijnen, geflan keerd door vier gouden vasums (schelpjes) en omrankt door de drietand van de zee god Neptunus. Mr. J. H. Loudon, directeur van de N.V Bataafse Petroleummaatschappij dankte vervolgens de prinses voor het dopen van de „Vasum" en gaf een uitvoerige schets van het bedrijf der Koninklijke Shellgroep. Hij zei onder meer dat deze groep de laatste vijf jaar voor ongeveer 600 millioen gulden aan orders bij meer dan 1100 be drijven in Nederland heeft geplaatst. Nadat ook jhr. Loudon de prinses een geschenk had aangeboden, werd een dronk uitgebracht op de „Vasum". Om kwart over vier vertrok de prinses per auto naar paleis Soestdijk. ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM JEL 717162 GEBREIDE SHAWLS MUTSEN Vijf Nederlandse levensverzekeringmaat schappijen en een Engelse schadeverzeke ringmaatschappij hebben nieuwe mogelijk heden van verzekering geschapen voor Ne derlandse emigranten, voor in het buiten land vertoevende Nederlanders en voor fa milieleden van die Nederlanders in het va derland. De vijf maatschappijen hebben een „Hol land-retourvlucht-polis" ingesteld, waarbij emigranten een verzekering kunnen sluiten op het leven van een in het vaderland blij vend familielid. Bij het overlijden van dit familielid kan de emigrant over het verze kerde bedrag beschikken om op de snelste wijze de reis naar Nederland en terug te maken. De Engelse maatschappij heeft een polis ontworpen, die bij levensgevaarlijke ziekte van een in de polis genoemde bloedverwant de overkomst van de verzekeringnemer mogelijk maakt. Als eerste maatschappij in Europa is de K.L.M. met een fabriek in Amerika in con tact getreden om in de laatste van de vier Superconstellations, die nog in bestelling zijn en die zal worden afgeleverd in Fe bruari 1956, een slecht-weer-radar te laten inbouwen. Hiertoe moet de neus van het toestel worden vervangen door een van plastic, waarin een parabolische reflector wordt geplaatst, die aangedreven door een i motor, kan ronddraaien. Er worden im pulsen uitgezonden door het toestel; deze I weerkaatsen tegen wolken en de echol wordt sterker naarmate de wolken meer water bevatten. Op een scherm in de stuur hut kan de vlieger dus waarnemen, of er op zijn route onweerswolken aanwezig zijn en hij kan in principe dus om het slechte weer heenvliegen. De bloembollen verkeren in de ongeluk kige positie onder de agrarische producten te worden gerekend en bovendien, hoewel dit steeds minder wordt, nog wel eens als luxe te worden beschouwd. Ieder land is er steeds op uit geweest zijn agrarische pro ductie te beschermen. Dit begon pas sterk te worden na de beurskrach in 1929. Het protectionisme steekt nog steeds de kop op. Hiertegen hebben de Nederlandse onder handelaars voortdurend te vechten. Daar men lering heeft getrokken uit de vooroor logse situatie heeft men gezorgd sterk te staan bij de besprekingen na de oorlog. Door een strenge teeltbeheersing en een systeem van minimum-export prijzen kon men de steeds weerkerende klacht over dumpingprijzen en lage na-offertes ontze nuwen. In niet geringe mate dankt men hieraan de tegenwoordige export. Dr. Verhage wees in zijn rede ook op de positie van de kwekers met het oog op de exportmaatregelen. Zij immers zijn Hierbij ten zeerste geïnteresseerd. Hun belangen zullen zij, evenals in het verleden kunnen verdedigen in de verticale publiekrechte lijke organisaties, zoals het Bedrijfschap er een is en de Productschappen worden zul len. Op hen rust echter ook de taak verder te kijken dan de veiling en de exporteur. Zij dienen te zorgen voor een uitnemende kwaliteit. De exporttechnische maatregelen kun nen en moeten zij overlaten aan de expor- teursorganisaf'es, die buitengewoon goed hebben gewe t. Bij de bespreking van de export op Amerika bijvoorbeeld noemde dr. Verhage de verhouding tussen de Ne derlandse en Amerikaanse organisaties. Deze is thans zodanig dat de Amerikanen hebben toegezegd de Nederlanders steun te verlenen bij iedere aanval, die op de Nederlandse export wordt gedaan. Deze toezegging is buitengewoon belangrijk. Dank zij de activiteit van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwer king begint de gedachte van de liberali satie steeds sterker door te dringen. Vol gens een andere internationale overeen komst (de G.A.T.T.) heeft men er voor ge zorgd, dat de invoerrechten niet nog meer werden verhoogd. Beide factoren zijn zeer belangrijk bij de export van bloembollen. Export stijgt In vergelijking met de vooroorlogse export is de huidige sterk gestegen. Spreker illustreerde dit met cijfers. In de jaren 1935 tot en met 1938 werd er gemiddeld voor 26 millioen gulden per jaar uitge voerd. Hij vermenigvuldigde dit bedrag met drie om tot de huidige waarde te ko men. Deze tachtig millioen wordt dus wel ver overtroffen door de 160 van 1954. Amerika, dat nog steeds de grootste im porteur van bloembollen is laat een terug gang zien, die hij liever als een stilstand bezag. De export daarheen is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan en hoe wel men op een voortzetting van een der gelijke ontwikkeling hoopte, rekende men er niet op. Er is echter wel een goede markt aanwezig, die kan worden bewerkt door een leger goede reizigers, een goed gevoerde collectieve reclame en goede kwaliteit. In Europa liggen ook vele mogelijkhe den als dit werelddeel er financieel sterker voor komt te staan. Engeland bijvoorbeeld heeft nog niet de vooroorlogse import be reikt. Het heeft na de oorlog met financiële moeilijkheden te kampen gehad, waardoor het na de liberalisatie <in 1950 weer tot contingentering moest overgaan. Men verwacht, dat er dit jaar besprekingen mogelijk zullen zijn, waarbij de vrijheid de inzet zal zijn, vermoedelijk gekoppeld aan hogere invoerrechten. De National Far mers Union, een machtige organisatie, dringt op het laatste aan. In Duitsland liggen nog voldoende kan sen. Niet zozeer op het gebied van de broeierij, omdat deze veel concurrentie on dervindt van bloemenimporten, als wel op de verkoop aan particulieren. Dit en de grotere interesse voor tuinen, maakt dat de markt daar beter zal kunnen worden. Frankrijk is al geliberaliseerd, maar trachtte via een achterdeurtje ergens een grens te trekken. De import van bloem bollen tot 3500 ton werd belast met 10 per cent invoerrechten, alles wat daarboven kwam zou 35 percent opgelegd krijgen. Dit jaar is dit kwantum voor het eerst over- 47. Onthutst staarden allen naar de vreemde wezens, die uit de donkere gang tevoorschijn waren gekomen. Alleen Joris bleef onbewogen. Hij maakte een uitnodi gend gebaar naar de arbeiders en sprak: „Welaan, noeste bouwers, hier zijn mijn geestjes. Ge kunt thans rustig uw arbeids geschillen met hen bespreken. Het zal on getwijfeld een geestrijke discussie wor den". De witte wezens stootten enkele bor relende klanken uit. „Wat zeggen ze?", vroeg een van de arbeiders wantrouwend. „En waar zijn onze kameraden gebleven?" Zij zeggen, dat zij uw kameraadjes fijne kerels vonden zij hebben ze opgegeten", verklaarde Joris kalm. Het duurde even. voor de verschrikkelijke betekenis van deze woorden tot de arbeider doordrong. Toen stroopte hij tandenknarsend zijn mouwen op. „De kannibalen!", brulde hij; „de onderkruipers! Geesten of geen gees ten, DAT zullen we ze inpeperen!" Vooruit lui, er op los!!" Na deze koene woorden wierpen hij en zijn makkers zich op de witte gedaanten, die borrelend achteruit deinsden. Maar toen deze wezens enkele klappen hadden geïncaseerd, gingen zij de strijd met wilde geest-drift aan. ,,De geest strijdt tegen het vlees", zei Joris tegen Panda. „Let op, manneke, dit is leerzaam". schreden, waarna de Fransen de mumgrens hebben verhoogd. maxi- Import snijbloemen België, Luxemburg en Zwitserland heb ben nogal te lijden van de import van snij bloemen. De exporteurs hiervan zien kans om hun uitvoer te doen stijgen, alle maat regelen als heffingen en hoge invoerrech ten ten spijt. De bloembollenexporteurs doen niet minder en zien ook hun expor ten stijgen. Er is geen reden aan te ne men dat hierin wijziging komt. Zo lang de klimatologische omstandig heden beneden de evenaar moeten wor den geneutraliseerd door de door het la boratorium voor Bloembollenonderzoek uitgevonden kunstgrepen zal de export daarheen moeilijk blijven. Over het geheel genomen, zag dr. Ver hage nog voldoende kansen voor de bloem bollenexport. Zelfs met de concurrentie van buitenlandse cultures. Denemarken bijvoorbeeld kan slechts zijn cultures uit breiden achter een muur van protectie. Dr. Verhage was van mening, dat deze cultuur zou inkrimpen als deze muur ge slecht zou worden. Een mening, die door zeer geïnteresseerde insiders (vermoede lijk Nederlanders met kwekerijen in Dene marken) niet werden tegengesproken. In andere Europese landen wordt de bloembollencultuur ook geprobeerd. Enge land doet het al jaren en heeft op het ge bied van het winnen van nieuwe narcis sen een goede naam. In Duitsland worden aan de westgrens eveneens bloembollen geteeld, wat men kan zien als een aanslui ting aan onze teelt in Groningen en Fries land. Gevaar is hiervan niet te duchten. Japan als concurrent Tenslotte Japan. Dit land kan een con current worden op de Amerikaanse markt, en werkt daar hard aan de opbouw van een bloembollenteelt, hoofdzakelijk tulpen en lelies en tracht hiermede de Amerikaan se markt te veroveren. Men heeft zich tot taak gesteld in 1958 acht millioen tulpen naar Amerika te exporteren. Het kwantum is in vergelijking met de Nederlandse ex port klein. Dit neemt niet weg, dat Ame rika daardoor in een moeilijke positie komt. Het wil Japan op alle mogelijke manieren economisch op de been helpen, en kan dus deze importen niet verbieden. Daartegenover staat, dat de Nederlanders straks met een eis kunnen komen om de prijsregelingen te laten vervallen, daar men niet het ene land kan binden en het andere vrij laten. De consequentie hier van zou weer zijn, dat de bloembollenim porten tegen lagere prijzen zouden kunnen plaats hebben. Een ontwrichting van de Amerikaanse bloeYnenmarkt zou daardoor niet denkbeeldig zijn. De conclusie is, dat beide partners de ontwikkeling in Japan scherp gadeslaan. Ondanks dat is er be slist wel plaats voor Nederlandse bloem bollen in Amerika. Ook in de toekomst. De gehele tendens van deze lezing was, dat als de contingentering kon worden op geheven er nog vele kansen voor de bloembollen zouden zijn. Een gevaar zit er wel in, wat in Zweden wordt gezien. Daar trachten de organisaties vrijwillig tot importbeperking over te gaan. Men is bevreesd voor een te grote invoer. De po gingen om 90 percent van de import van 1953 te kopen blijken volgens de cijfers niet te zijn gelukt. Er werd voor ander half millioen meer gekocht. ADVERTENTIE Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van heesheid, hoest en keelpijn Service. Zwitserland heeft de eerste „parapludienst" ingesteld voor trein reizigers. Met ingang van 1 Februari zullen reizigers die bij regen aankomen in de belangrijkste Zwitserse steden paraplu's op de stations kunnen krijgen voor 2 francs (ongeveer 1,70). Bespreking. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft de minister presidenten der landen, aangesloten bij de Arabische Liga, verzocht op 22 Januari te Cairo bijeen te komen, ter bespreking van het voorgestelde Turks- Iraakse verdrag. Tegenspraak. De secretaris-generaal van de communistische partij in Italië, Togliatti, heeft op de laatste dag van de partijconferentie te Rome de berichten tegengesproken, dat er onder de leiders van de partij meningsverschillen zouden, bestaan. Pionierster. De eerste vrouw die alleen, heeft gevlogen, Jeanne Herveu, is op 65-jarige leeftijd in Londen overleden. In de eerste wereldoorlog diende, Jeanne Herveu, „heldin van de Franse lucht vaart", als kapitein bij de Franse lucht macht. Na de oorlog ging zij naar de Verenigde Staten, waar zij vliegers op leidde voor het eskader van de New Yorkse politie. Proces. De vroegere leiders van de Joego slavische communisten Djilas en Dedijer zullen op 24 Januari voor de rechter worden geleid op beschuldiging van het verspreiden van vijandige propaganda. Beide mannen leverden vorige maand in vraaggesprekken met buitenlandse jpur- nalisten critiek op het regiem. Men ver wacht niet, dat het proces lang zal duren. Opruiming. De politie heeft een terroris tencentrum in de nabijheid van Rabat (Frans Marokko) opgeruimd door de arrestatie van 38 personen. De politie nam 40 geweren in beslag. Misdadigers. Het Sovjet-regeringsblad „Izvestia" maakt melding van de arres tatie van een „grote groep misdadigers", die door fraude en diefstal in fabrieken waar zij werkten, 2.500.000 roebel (bijna 2.250.000 gulden) ontvreemd hadden. Ongeveer tachtig procent van het ont vreemde, waaronder juwelen en auto's, had men kunnen achterhalen. Spoedig zou een proces volgen. Pastoor. De pastoor van de Argentijnse stad Cordoba die in hechtenis werd ge nomen, omdat hij in een preek critiek had geoefend op de wet die echtschei ding mogelijk maakt, is in vrijheid ge steld. Ongegrond. Een woordvoerder van de Zuid-Koreaanse regering heeft ontkend dat president Syngman Rhee ernstig ziek zou zijn. Hij zei dat de president „in goede gezondheid" verkeerde en dat de geruchten over zijn ziekte „onge grond" zijn. Geleerden. Het proefterrein voor atoom onderzoek te Woomera, Zuid-Aiistralië, zal worden gereorganiseerd en Uitge breid. Geleerden zullen voortaande'lei ding bij de proefnemingen in hhttden hebben, evenals bij de proefnemingen in de laboratoria. De reorganisatie houdt verband met nieuwe atoom-proef nemingen. Anarchisten. In Lyon zijn enige leden van een „Spaanse anarchistenbende" veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot 2(J jaar. De leidër Juan Sanchez kreeg levenslang'. De bende had in centraal-Frahkrijk gewapiende overvallen gepleegd. Chantage. Een proteststaking van 30.000 kolen- en staalarbeiders in Oberhausen, Gelsenkirchen en Walsum is na 24 uur zonder incidenten geëindigd. Aanleiding tot de staking was de uitlating van een industrieel, dat de medezeggenschap der arbeiders in de kolen- en staalindustrie was verkregen door „brutale chantage" door de vakverenigingen. Slechts de helft van de 16.000 mijnwerkers tot wie de stakingsoproep gericht was, legden het werk neer. Bezoek. De Turkse premier Menderes en zijn minister van Buitenlandse Zaken Koproeloe zullen drie Februari Rome bezoeken. Strubbeling. De Vietminh heeft er tegen protesteerd, dat de Fransen een electrj- sche installatie, die voorheen de Viet- minh-plaats Nam Dinh van stroom voor zag, hebben weggevoerd. De Fransen voeren aan, dat de installatie eigendom is van een Franse onderneming en is weggevoerd voor de ondertekening van het bestand in Genève. Zaterdagmiddag is de 18.000 ton metende turbinetanker „Schelpwijk" van de stoom vaartmij. „Oisterwijk" te Rotterdam, op de werven van de Koninklijke Mij. „De Schel de" te Vlissingen te water gelaten. WE HEBBEN de vorige maal betoogd, dat de rechte lijn de kortste verbinding tussen twee punten vormt. De kortste weg tussen twee plaatsen op aarde zou dan ook eigenlijk niet langs het gebogen op pervlak van de aarde moeten lopen, maar dwars door de aarde heen. Dit wordt u direct duidelijk, wanneer u een appel of een sinaasappel neemt en tracht de af stand tussen twee, betrekkelijk ver uit elkaar gelegen, vlekjes te me ten. Meet u de afstand met een touwtje, langs het oppervlak van de vrucht, dan zult u be merken, dat de lengte aanzien lijk langer is dan de afstand die u kunt meten door een naald dwars dóór beide vlekkan door de vrucht te steken. In gedachten zouden we een dergelijke kaarsrechte tunnel ook kunnen aanleggen tussen Amsterdam en Moskou, waardoor de afstand tussen beide plaatsen aanzien lijk wordt bekort. Het is echter niet om déze reden, dat we een dergelijk experi ment wilden uitvoeren, want het kan ons. eerlijk gezegd, weinig schelen of die plaats in een wat kortere, of langere tijd te be reiken is (misschien is het laatste nog wel zo gunstig). Neenhet gaat ons voorname lijk om de ervaringen, die we zouden op doen wanneer we een dergelijke tunnel dwars door de aarde eens gingen bewan delen. Want we zouden ons kunnen inden ken, dat het op zo'n volkomen rechte weg plezierig lopen moet zijn. Het tegendeel blijkt waar! De tunnel die onder het aardoppervlak loopt, begint vol gens ons gevoel met een geweldig scher pe daling, een daling die geleidelijk minder schijnt te worden, naarmate we het mid- delpunt van de weg naderen. In het mid den is de weg, volgens onze ervaringen althans, volkomen vlak, maar daarna be gint een stijging, die steeds groter wordt hoe dichter we ons doel naderen. Aan het einde van de tunnel, moeten we zelfs klauteren, zó steil is de helling. Dit zijn de ervaringen, die we zouden opdoen op een weg die nota bene kaarsrecht is! De verklaring voor dit schijnbaar tegen strijdige, moeten we niet zoe ken in de afgelegde weg, want die is beslist recht. Daar valt niets op af te dingen. Neen, de oorzaak van onze vreemdsoortige ervaringen moet geweten worden aan de zwaartekracht. Wanneer we de tunnel ingaan, begeven we ons wat dichter naar het middelpunt van de aarde, we vallen dus, zij het in schuine richting, en het gevolg hiervan is> dat we de weg als dalend ondervinden. En wat aan hoogte wordt verloren, moet later weer worden teruggewonnen; dus na het overschrijden van de helft van de weg, treedt een schijnbare stijging in, die groter wordt naarmate we het eindpunt naderen. Door de werking van de zwaartekracht hebben we, langs het oppervlak van de aarde lopend, het gevoel of we een rechte weg bewandelen, maar lopen we wérkelijk op een rechte weg dwars door de aarde heen. dan krijgen we de gewaarwording of we aan de holle zijde lopen van het cir- ke'segment. dat we hebben afgesneden En weet u, dat zelfs de zo nc t keurig •pgestelae sterrenwachten scheef staan? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2