Noorse rijders versloegen Zweden met gering, Nederland met groot verschil Goud-gele Virginia! is 4e shag! Wintersportartikelen Milic met halve punt voorsprong winnaar Hoogoven-s chaaktournooi Jonge Zweed Ericsson vestigde wederom de aandacht op zich Klaas Boot voor de zesde maal turnkampioen van Nederland Joke de Korte op 100 m. rugslag sneller dan Geertje Wielema Hjalmar Andersen stelde opnieuw hevig teleur Europees kampioenschapVolleyball bandstoten voor Tiedke Die Raeckse eerste in Nederlander Van Oosterhout op de tweede plaats Bouwmeester en Donner delen 2de en 3de plaats Vijf nieuwe persoonlijke flffi records in Rotterdam MAANDAG 17'JANUARI 1955 Drielanden-schaatszvedstrijd in Bisletstadion in Oslo Elfjarige jongen Duits kampioen kunstrijden De Nederlandse schaats ploeg voor Falun GRETHA DE BRUIJN Nieuwe Porsche geschikt voor elk terrein Vijftig Russische skiërs naar Cortina d'Ampezzo Zondervan winnaar van zilveren Waag mR mm i u Enkhuizer tournooi De hoofdklasse in de damcompetitie Voetbalpools vervielen: £1.000.000 verlies Noorwegen heeft de tweedaagse schaatslandenwedstrijd tegen Zweden met slechts twee punten verschil (73 tegen 71 punten) gewonnen. Een bewijs, hoe sterk de Zweedse rijders dit seizoen naar voren zijn gekomen. De Noorse B-ploeg bleef met niet minder dan 50 punten verschil de baas over het Nederlandse vijftal. De beste rijder was de Zweed Ericsson, die niet alleen de 10.000 meter binnen de 17 minuten aflegde, maar ook de plaats bezette in het algemeen klassement, opgemaakt over de twintig rijders van deze drielandenwijdstrijd. HU veroverde 100.007 punten met Johanesen op de tweede plaats met 192,655 punten. Een opmerkelijk resultaat van deze jeugdige Noor, want hij was immers in de Noorse B-ploeg opgesteld. De beste Nederlander was Broekman met een totaal van 196.580 punten, waarmede hij de tiende plaats in het klassement innam. Na de eerste dag van de landenwedstrijd tussen Nederland en Noorwegen was het al duidelijk hoe de krachtsverhoudingen lagen: met 49 punten tegen 23 punten nam de jeugd van Noorwegen de leiding op de Nederlandse ploeg, waarvan slechts twee rijders tot de geroutineerden behoren, Broekman en Maarse en de drie andere teamgenoten eveneens onder de jongeren kunnen'worden geklasseerd, maar met nog minder internationale ervaring dan Johan- nessen, Seiertsen, Elvenes en de anderen. In aanmerking genomen, dat met het verlies van Van der Voort en Huiskes de helft van de kracht van de Nederlandse representatieve ploeg is verdwenen, mo gen de resultaten overigens niet onver dienstelijk worden genoemd. Want Van 't Oever verbeterde opnieuw zijn persoonlijk record op de 5000 meter en bracht het op 8 min. 39,1 sec. en Paping haalde twee volle seconden af van zijn persoonlijke re cordtijd, die hij drie dagen tevoren in Ha- mar noteerde. Daarbij dient men niet te vergeten, dat d« ritten op de 5000 meter tussen Neder land en Noorwegen aan het slot van de middag werden gehouden, toen het glan zende olieijs, waarop Ericsson het wereld record van Broekman met 8 min. 6,6 sec. evenaarde, reeds verdwenen was en de beruchte mist uit de Oslofjord over de baan zweefde. Goede S00 tn. van Maarse Maarse reed een uitstekende 50U meter. Ook gezien het feit dat hij pas ruim een week ijstraining heeft gehad. Het was jam mer dat in alle ritten op de 500 meter de de wereldranglijst, Zondagavond was hij tot de negende plaats geklommen met een totaal van 188.368 punten (44,3 sec. over 500 meter, 2 min. 14,2 sec. over 1500 meter, 8 min. 06,6 sec. over 5000 meter en 16 min. 53,5 sec. over 10.000 meter), achter Voro- byev, die dezer dagen in Alma Mata 188.355 punten heeft getotaliseerd. Aas was de snelste op de 1500 meter. Hij was begonnen met een tijd van 28. sec. over de eerste 300 meter; er volgde een 400 meter van 35 sec., daarna nog een ron de van 35 en een slotronde van 37,8 sec. Hij verbeterde met zijn tijd van 2 min. 15.8 sec. niet alleen het Noorse record op deze afstand, maar ook het baanrecord van Bislet. Het was verheugend te constateren, dat Van 't Oever ook op de 1500 meter blijk gaf goed vooruit te zijn gegaan. Van zijn per soonlijk record van 2 min. 25 sec., ruim een week geleden in Hamar gemaakt, haalde hij 2,3 sec. af en bracht het op 2 min. 22,7 sec. Ook Paping deed goed werk op deze afstand en verbeterde zijn record van 2 min. 28,1 sec. op 2 min. 25,5 sec. De Graaff noteerde op de 10.000 meter 17 min. 46,6 sec.; een jaar geleden was hij in Hamar op dezelfde baan op 17 min. 55,7 sec. gekomen. Paping legde voor de eerste maal de 10 km af en hij kwam binnen de 18 minuten binnen. Een niet onverdienste lijke prestatie, vooral, indien men bedenkt, dat hij als een der laatste rijders op de baan kwam. Toen alle cracks reeds aan de start waren geweest en er meer wind was komen opzetten. Bovendien was de tempe ratuur meer gezakt, zodat het ijs harder was geworden. Tegenvallers Het is gebleken, dat de laatste ronde op de 1500 meter voor alle Nederlandse rijders is tegengevallen. Voor allen was een sche ma van 2 min. 18 sec. opgezet en aan dit schema konden onze landgenoten tot op 1100 meter voldoen. Maar in de laatste ronde werd er tijd verloren, veroorzaakt door te weinig ijstraining. Broekman reed op andere schaatsen en kwam nog geens zins in volle vorm. Ook in tegenstelling met vorige seizoenen, toen hij reeds in de eerste helft van Januari zijn beste presta ties verrichtte. In de komende weken zal moeten blijken of Broekman in Falun, bij de Europese titelwedstrijden, tot betere prestaties zal kunnen komen. Aas is op de 10.000 meter niet gestart, omdat hij zich niet fit gevoelde. Haugli kwam op deze afstand ten val, waardoor zijn matige tijd is verklaard. Op de 10.000 meter van de wedstrijd Noorwegen-B tegen Nederland werden slechts vier ritten ge houden, evenals in de wedstrijd tussen Noorwegen en Zweden. De elfjarige Manfred Schnelldorfer heeft het Duitse kampioenschap kunstrijden voor heren" veroverd. Nog nimmer is een zo jeugdige knaap Duits titelhouder gewor den. De jongen had bij de verplichte figu ren een voorsprong op zijn concurrenten behaald, die hij bij het vrij-rijden niet meer afstond, al was hij in de „kür" zeker niet de beste. Met 226.65 punten behaalde Manfred de titel voor de 17-jarige Tilo Gutzeit met 224.93 punten. ADVERTENTIE C 150 w De Nederlandse schaatsploeg, die naar de Europese kampioenschappen in Falun zal gaan. bestaat uit Broekman, Maarse, De Graaff en Van 't Oever. Als vijfde rij der komt Paping in aanmerking, maar het is niet onmogelijk, dat een nadere selectie zal uitwijzen, dat de keuze voor de vijfde rijder zal vallen op Van den Berg. Merkwaardig was dat in de laatste ronde van het Hoog- oven-schaaktournooi in Beverwijk van de vijf leiders drie tegen de laagstgeplaatsten moesten spelen. Gemakkelijk was dit niet. Perez verdedigde zich uiterst taai tegen Milic, doch moest zich uiteindelijk gewonnen geven. Ko- vacs slaagde er in van Czerniak te winnen, terwijl Bergs- ma een lastige tegenstander bleef voor Bouwmeester. KramerPrins eindigde in remise en DonnerPilnik werd na de slotmaaltijd nog lange tijd voortgezet. Uiter aard kon de prijsuitreiking voor de hoofdgroep niet plaatc hebben voordat deze belangrijke partij was beëindigd. Milic, die de eerste prijs behaalde, komt vermoedelijk het volgende jaar weer terug. Aan de snertmaaltijd, die werd voorgezeten door prof. dr. Ten Doesschate, directeur van de Hoogovens, heerste een prettige, men zou haasj zeggen, opgeluchte stemming. Er werden vele waarderende woorden gesproken aan het adres van de directie van de Hoogovens en tot de heer Veldheer als voorzitter der commissie. De andere medewerkers van het comité wer den evenmin vergeten. Het is Van Oosterhout niet gelukt de Europese titel op zijn naam te brengen. In de laatste partijen van het tournooi speelde hij niet meer met dezelfde rustige zeker heid als in het begin en toen hij in de bar ragepartij tegen Tiedtke eenmaal achter was geraakt gelukte het hem niet meer dc grote voorsprong van de Duitser, die soms vijftig caramboles bedroeg, teniet te doen. Tiedtke begon zwak, waarbij hij voor elke carambole vechten moest. Maar toen hij eenmaal op dreef was gekomen, speelde hij met soms aan overmoedigheid gren zende zorgeloosheid en joeg hij de ballen met lange stoten over de tafel. Hij was zo zeker van zichzelf dat Van Oosterhout er van onder de indruk kwam. Met een slot- serie van 13 maakte hij de partij uit. Van Oosterhout naar de tweede plaats ver wijzend. Luetgehetmann de titelverdediger, stelde teleur. Hij kwam de eerste dag te laat wegens autopech, en dit heeft hem ken nelijk uit zijn evenwicht gebracht en zijn strijdlust aangetast. In zijn partij tegen Boulanger toonde hij nog eens zijn grote klasse, maar de titel was op dat moment voor hem reeds verloren. Het eindklassement van het Europees kampioenschap, met inbegrip van de bar- ADVERTENTIE 25 JAAR SKI-SPECIAALZAAK Twjjnderslaan 7 - Haarlem - Telef. 15116 100 SERVICE De eindstand in de hoofdgroep luidde: 1. Milic 6'i; 2. en 3. Donner, Bouwmeester 6; 4. Kramer 51 a5. en 6. Prins, Czerniak 5; 7. en 8. Kovacs, Pilnik 3Vj; 9. en 10. Perez en Bergsma 2. De partij Milic—Kramer uit de achtste ronde was een Siciliaanse, die met het oog op de stand veel belangstelling trok. Al spoedig werden edele stukken geruild en het daarna ontstane eindspel was iets guns tiger voor Milic. Pit voordeel was echter zo minimaal, dat daaruit bij correct tegen spel geen winst viel te behalen: remise na 30 zetten. Bouwmeester staat in de gunst bij fortuna. In een door Kovacs Siciliaanse verdedigde partij offerde deze een pion, doch zette niet Ericsson Nederlandse rijders pech hadden op het laatste rechte einde de buitenbaan te moe ten nemen, hetgeen ook van invloed is ge weest op het verloren gaan van alle vijf ritten. Noren, Nederlanders en Zweden waren vol bewondering voor het rijden van Erics son op de 5000 meter. Alles ging even ge makkelijk en licht, al had hij temperatuur (6 graden onder nul), een prettig winter zonnetje en een niet te zware bovenlucht mee. Andersen stelde wederom teleur en in Noorse schaatsenrijderskringen is men van oordeel dat hij niet alleen dit seizoen zijn grote vorm van vorige jaren niet zal kun nen halen, maar dat hij ook mentaal niet meer de sterke man van vroeger is. De tij den van Aas en Haugli op de 5000 meter lagen alle zeer vele seconden binnen die van Andersen. Overigens mag het als voldoende bekend worden verondersteld, dat de conditie- en droogtraining, zoals die in vroegere jaren in Nederland doo/- dr. Carlier werd toege past, thans niet alleen door de Noren is overgenomen, maar nog op meer inten sieve wijze wordt toegepast. Want de trai ning, zoals deze op het CIOS in Overveen eenmaal in de week werd gehouden, is thans door de Noren in de voorbereidings periode drie keer per week toegepast. Ericsson in vorm Ericsson noteerde op de tweede dag een tijd van 16 min. 53.5 sec. over de 10.000 meter en nestelde zich met deze prestatie op de wereldranglijst op de vijfde plaats, nog voor Broekman. Op uitstekend ijs, met een winterzonnetje, dat reeds langzaam achter de huizenblokken rondom het Bislet stadion verdween, gleed dc Zweed rustig en soepel over dc baan, misschien niet zo fraai als Zaterdag, toen hij ieders bewon dering afdwong met zijn fraaie stijl op de 5000 meter, maar niettemin zeer effectief. Er was nog een rijder, die binnen de 17 minuten rondkwam en dat was Johanne- sen, die zijn persoonlijk recox-d van 17 min. 32,2 sec. terugbracht met ruim een halve minuut op 16 min. 59,1 sec., waarmede hij de achtste rijder is gewoi-den, die in de ge schiedenis van de schaatssport binnen de 17 minuten op de 10 km is gekomen. Erics son heeft met zijn fraaie tijden op de 500 en 10.000 meter zijn totaal over de vier afstanden met sprongen omlaag gebracht. Stond hij Zaterdag, voor het begin van de wedstrijd, nog op de twintigste plaats van In de gemeentelijke concertzaal in Krom menie zijn Zondag de Nederlandse turn- kampioenschappen voor heren gehouden. Klaas Boot, die na de halve eindstrijden reeds een kleine voor sprong had, behaalde de titel voor de zes de achtereenvolgende maal. De eindstand luidde: 1. Boot (De Halter. Alkmaar) 206 pnt.; 2. Van Galen (Hercules- Hebe, Enschedé) 198.3 pnt.; 3. Jacq van der Sande (VTV, Vlissin- gen) 198.6 pnt.; 4. Groeneveld (Donar, Den Haag) 198.3 pnt.; 5. Joh. van der Sande (Volharding. Goes» 193.4 pnt.; 6. Sallee (Olympia. Amster dam) 190.2 pnt.; 7. Meynen (Hercules- Hebe, Enschedé) 187.4 pnt.; 8. Achterberg (Hercules-hebe, En schedé) 185 pnt.; 9. Hoogers (Volt, Til burg) 183.1 pnt.; 10. Honings (WNK. Boch- holtz) 176.8 pnt.; 11. Blits (Olympia, Am sterdam) 173.4 pnt. Deze elf turners met Winands (WNK. Boch- holtz), die wegens een blessure niet kon uit komen vormen het herenkeurkorps van het KNGV. De beste individuele diverse nummers waren: Ringen: 1. Groeneveld (Donar, Den Haag) 18.7 pnt. Paardspringen: 1. Joh. van der Sande (Volharding, Goes) 9.6 pnt. Vrije oefening: 1. Jacq van der Sande (VTV, Vlissingen) 19.1 pnt. Paardvoltige: 1. Jacq van der Sande 19 pnt. Brug: Boot (De Halter, Alkmaar) 19.4 pnt. Rek: 1. Boot 19.3 pnt. Het kampioenschap voor jongens werd behaald door Jaegers (Wilhelmina, Boch- holtz) met 96.7 pnt. Met hem komen in het jeugdkeurkorps, dat op 22 Mei in Venlo tegen Saarland uit komt: Boot (De Halter, Alkmaar) 92.5 pnt,, Lammers (De H Iter, Alkmaar) 91.2 pnt., Van Noord (Olympia, Amsterdam) 85 pnt., Mazure (DVO, Dubbeldam) 84.3 pnt., Val kenberg (KNV Utrecht) 82.3 pnt., Valks (PSV, Eindhoven) 81.9 pnt., De Ruyter (KNV, Utrecht) 80.7 pnt., Swaen (Sparta. Driebergen) 79.9 pnt.. Stam (TSV, Twisk) 74.7 pnt. Hinzen (Wilhelmina, Bochholtz) 74.7 pnt. en Wings (WNK) Bochholtz) 69.9 pnt. prestaties op de Klaas Boot aan de brug De fabriek van sportwagens van dr F. Porsche heeft een wagen in aanbouw voor gebruik op elk terrein, die op twee of op vier wielen kan worden aangedreven. De onderkant van de carrosserie is geheel vlak, hetgeen werd bereikt door de organen die zorgen voor de overbrenging op de voor wielen, de schakelstang van de versnelling, de remleiding en alle andere kabels en stangen in een lange buis te plaatsen, die de vorm van een tunnel heeft en het chassis versterkt. De wagen is open, heeft geen deuren, en is geheel waterdicht tot een hoogte van vijftig centimeter. De auto wordt uitgerust met een vier cylinder luchtgekoelde motor van 1500 cc, die 50 pk kan ontwikkelen en aan de achter kant is geplaatst. Van de vei-snellingsbak met vijf versnellingen zijn er vier gesyn- choniseerd. De derde versnelling is speciaal bestemd voor het rijden in geaccidenteerd terrein. op de beste wijze door. Een blunder bij de 34e zet Kovacs gaf een kasteel cadeau en maakte een einde aan de partij. Kovacs zelf was van mening, dat zijn pionoffer incor rect was, maar Bouwmeester hield aan, dat het wel degelijk zin had. De partij CzerniakPerez, een Indisch 3-pionnen spel, ging niet langs platgetreden paden. In het middenspel dacht Perez ver moedelijk de kwaliteit te winnen, maar uit de transactie bleef een k\ aliteit voor Czer niak over, zij het ten koste van een paar pionnen. Beide spelers geraakten in tijdnood, waartegen Czerniak het best bestand bleek. Bij de 43e zet streek Perez de vlag. In de Siciliaanse partij PilnikBergsma vond de Argentijn in zijn tegenstander geen gewillig slachtoffer. Integendeel, de Rotter dammer verdedigde zich voortreffelijk en doorzag alle slimmigheidjes van de groot meester. Deze sloeg een remiseaanbod van Bergsma af doch later moest hij daarvoor hard vechten. Een ormauwkeurieheid in een eindspel van koning en pion tegen koning en kasteel deed Bergsma na 9 uur spelen winnen. Op het bord waaraan Prins en Donner zaten eerstgenoemde had de Bird's- opening gekozen was de strijd nog in volle gang. Donner meende met zijn bekende op timisme redelijke winstkans te hebben, maar het was .eerder anderom. Het was jammer dat Prins bij de tweede tijdcontröle ,.56è zet" een bok schoot, die hem noodlottig werd. Iedereen had graag gezien, hoe het resultaat bij normale loop zou zijn gew. :st. Bij de 72e zet. er was toen meer dan 9 uur gespeeld, overschreed Prins in verloren stelling de tijd. Dit is wel de partij waarin de hard nekkigste strijd is gestreden. De prijswinnaars waren: Reservegroep A, tienkampen: 1. A. Bosic; 2. mr. E. Spanjaard; 3. D. Djaja; 4 L. Klae- ger: 5. K. D. Mulder van Leens Dijkstra. B: 1. H. E. Ditt; 2. E. v. d. Wolk; 3. O. Marthaler; 4. M. J. Goris; 5. M. Molerovic. C: 1. K. Akkerman: 2. J. Veis; 3. A. Holtes; 4. A. Herfst; 5. C. W. v. Santvoord. D: 1. W. v. d. Graaff; 2. dr. J. van Dorp; 3. P. Kloos; 4. J. W. Brugman; 5. H. M. van •t Hoff. E. Achtkamp: 1. J. E. Strengers; 2. J. Staal; 3. P. J. Verhoeff: 4. A C. Bouma. Damesachtkamp: 1. mej. C. Bouwman; 2. mej. J. Graveland; 3. mej. L. J. Koeffler; 4. mevr. L. VinkeKoulikowskv. Junorentienkamp: 1. P. P. Roozenbeek: 2. H. Duisenburg; 3. G. Nowak; 4. H. Happel; 5. A. C. van de Tak. 4-kamp Ere groep: 1. Vlagsma: 2. P. Veldheer. Groep A: 1. G. Kranendonk: 2. M. P. Suiker. Groep B: 1. J. Staal; 2. E. H. Kuiper. Groep C: 1. P. Roessel; 2. J. W. Meyer. Groep D: I. D. v. d. Lijn; 2. J. Kool. Groen E: 1. W. P. Ligthart: 2. W. Uhl. Groep F: 1. P. H. Kastelein; 2. E. Heil; Groep G: 1. J. Dietz: 2. A. Roedema. Groep H: 1. C. Mostertman; 2. R. Huishoff. Groëp I: 1. A. Spijker; 2. A. F. ter Wolde. Groep J: 1. J. v. Wilsum; 2. S. Hofmeester. Groep K: 1. G. de Koter; 2. P. la Rondelle. Groep L: 1. K. Comis; 2. J. II. Dorgeloo. Groep M: 1. R. J. Hai*st; 2. A. L. Bouma. Groep N: 1. F. Burggraaf; 2. W. J. v. d. Vecht. Groep O: 1. Bauer; 2. C. Bij. Groep P: 1. F. Kok: 2. S. Tempel. Groep Q: 1. J. Michel: 2. C. Albrink. Groep R: 1. J. M. Post; 2. C. G. Schaaps. Groep S: 1. B. Sauer; 2. A. H. Koet. Groep T: 1. J. Sauer; 2. M. v. Leeuwen. Groep U: 1. J. Meyer Sr.; 2. IJ. de Jong. Vijftig Russische skiërs zullen begin Februari naar Cortina d'Ampezzo vertrek ken om zich daar tezamen met 25 Polen vertrouwd te maken met de piste waarop in 1956 de ski-wedstrijden van de Olym pische winterspelen zullen woi'den gehou den. De Fries Zondervan is winnaar geworden van het in Alkmaar gehouden invitatietour- nooi klein biljart 38/2 om de zilveren Waag. De eindstand luidt: 1. Zondervan (Leeu warden); 2: Van Lochem (Amsterdam); 3. Berkelmans (Vught); 4. Lamers (Beverwijk); 5. Peetoom (Behagen): 6. Wijdeveld (Am sterdam); 7. Steffers (Haarlem); 8. Wessels (Alkmaar). -Van ragepartij Tiedtk de: Tiedtke (Did.) Van Oosterhout (Ned.) Luetgehetmann (Did.) Boulanger (België) Wafflard (België) Scherz (Oostenrijk) Alhinho (Portugal) Chassereau (Framkr.) terhout, luid- 12 53 4.30 10 44 3.54 8 35 4.53 8 30 3.59 8 39 3.42 6 31 3.26 4 24 3.11 Het algemeen gemiddelde zonder de barragepartij was voor Tiedtke 4.42 en voor Van Oosterhout 3.74. 8. De drie sterkste heren volleyballteams van de afdeling Haarlem zijn Zaterdag naar Enkhuizen gereisd om deel te nemen aan een volleyballtournooi van SPE. Het tournooi werd een groot succes voor de Haarlemmers; Die Raeckse kwam in het bezit van de beker. HVS en CIOS bezetten respectievelijk de tweede en derde plaats. Bijzonder interessant was het dat de drie rivalen uit de Haarlemse competitie elkaar eveneens ontmoetten. Die Raeckse moest met een puntenverdeling tegen CIOS ge noegen nemen ondanks het feit, dat d« toekomstige sportleiders met enige inval lers speelden. De rood-witten zegevierden ook over de drie Enkhuizense eerste klassers SPE, Madjoe en Servita. CIOS won slechts van Servita, maar moest tegen SPE en Madjoe met een gelijkspel genoegen nemen. De Haarlemse kampioen HVS versloeg achtereenvolgens SPE, Madjoe en Servita met ruim verschil. Maar de HVS'ers kon den het evenals Die Raeckse tegen CIOS niet verder dan een gelijkspel brengen. Het ClOS-team speelde stug en gaf de HVS-aanval niet veel kans. De laatste wedstrijd tussen Die Raeckse en H. V. S. moest dus de beslissing brengen. Door teleurstellend spel van de zijde van HVS kon Die Raeckse een 19-1 voorsprong nemen, door enkele misver standen in de Die Raeckse-ploeg kon HVS de achterstand verkleinen tot 10-7. Maar verder brachten de HVS'ers het niet: 15-7. In de tweede set kon HVS door de zaken energiek aan te pakken een 7-2 voorsprong nemen, maar hierna volgde een inzinking bij de kampioenen, waardoor Die Raeckse niet alleen de achterstand kon inlopen, maar zelfs met 15-12 won. Het eindresultaat was: Die Raeckse, 2. HVS, 3. CIOS, 4. Madjoe, 5. SPE, 6. Servita. De Nederlandse zwemjeugd heeft goed „overwinterdDat is Zaterdagavond tijdens de ten bate van het mr. Bierenbroodspotfonds in het Sportfondscnbad in Rotterdam gehouden nationale wedstrüden de eerste grote wedstrijd van de Nederlandse zwemsters en zwemmers na het gesloten seizoen duidelijk gebleken. Het meeste hebben daarbij opnieuw de beide veertienjarigen, Jopie van Alphen en Mary Kok, geïmponeerd. Op de 100 meter vrije slag kwam de pupil van Ma Braun tot een glansvolle 1 min. 6.9 sec. De leerlinge van Jan Stender liet de 100 meter vlinder slag in een niet minder indrukwekkende 1 min. 18.8 sec. achter zich. Deze tijden betekenden twee nieuwe persoonlijke records, waaraan Herman Willemse met een 58.8 sec op de 100 meter vrije slag, Gerrit Korteweg met zijn 1 min. 7.6 sec. op de 100 meter rugslag, en Aty Voorbij, met de 1 min. 20.8 sec. waarmee zij op de 100 meter vlinderslag tweede werd, er drie aan toevoegden. Aan sensaties was er deze avond overi gens geen gebrek. Joke de Korte brak de ban van „eeuwige tweede" op de 100 meter rugslag en wees voor de eerste maal haar grote rivale Geertje Wielema niet met centimeters, doch met meters terug. En op de 100 meter vrije slag kon Geertje j Wielema het niet verder dan de derde i plaats brengen. Ma Braun glunderde. En daar had zij I dan ook wel alle reden voor. Want in het eerste nummer begon haar nieuwste aan- winst, Jopie van Alphen op succesvolle j wijze de opmars naar de 1 min. 6 sec. grens op de 100 meter vrije slag. In een race. waarin zij tot bij het tweede keerpunt nog in tweede positie achter Geertje Wielema lag. bleef zij voor het eerst onder de 1 min. 7 sec. In 1 min. 6.9 sec. (oude per soonlijk record 1.7) schudde zij al haar tegenstandsters duidelijk van zich af. Het verschil van tientallen centimeters zag men tot één meter, tot anderhalve meter aangroeien. De tijden zeggen overigens ge noeg: tweede Greetje Kraan in 1.08.6, der de Geertje Wielema in 1.09.2. En anderhalf uur later kon Ma Braun opnieuw triomfantelijk haar armen in de hoogte steken. Toen liet Joke de Korte Geertje Wielema achter zich. Niet tientallen, doch wel honderden keren zijn beiden in de afgelopen jaren tegen elkaar uitgekomen. Steeds weer had Geertje Wielema, dan weer eens ruim- Voor de hoofdklasse damcompetitie (dis trict Noordholland) werden de volgende wedstrijden gespeeld: IJmuiden—DSTO 155: ODVGezellig Samenzijn II 137; Haarlemse DamclubWeesper Damclub 155; Jozeph BlankenaarIJmuiden 614; CDAGezellig Samenzijn I voorlopig 79, einduitslag vermoedelijk 8—12; DSTO—DCG voorlopig 99, einduitslag Vermoedelijk 10—10; Gezellig Samenzijn II—Zaandam 911; Weesper Damclub—ODV 11—9; Wor- merveer/WormerHaarlemse Damclub voorlopig 6—12, einduitslag vermoedelijk 7—13. „IJmuiden"10 13565 20 „Gez. Samenzijn" I.10 14357 18 „Joz. Blankenaar" I.. 10 13466 18 Haarl. Damclub 10 11090 12 DSTO 10 10O—100 12 DCG 10 104— 96 11 CDA 10 .91—109 7 „Gez Samenzijn" II.. 10 89111 6 Weesper Damclub10 78122 6 ODV 10 68—132 4 Wormerveer/Wormer 10 81—119 3 „Zaandam" 10 67—133 3 Joke de Korte schoots, dan weer eenst op het alleruiterste nippertje, de RDZ-ster de baas kunnen blijven. Doch nu waren de rollen omgekeerd. Wat op de vrije slag reeds tot uiting was gekomen, namelijk dat de Europese kam pioene momenteel lang niet in haar beste vorm steekt, werd op de rugsiag bevestigd. Weg waren de soepelheid en de vloeiende keerpunten. Weg was ook, en dat was wel licht belangrijker, het zelfvertrouwen, dat haar ontelbare malen naar de zege had gebracht. Er waren 25 meter gezwommen, toen Joke de Korte al een halve meter voor lag op de Hilversumse. De eerste plaats was voor Joke de Korte. De 1 min. 13 sec. on derstreept voldoende de wijze, waarop zij de overwinning voor zich opeiste. Twee volle seconden later tikte Geertje Wiele ma aan. De verliezen, die geleden zijn door het verwallen van de voetbalpools in Engeland van afgelopen Zaterdag worden geschat op één millioen pond sterling. Wegens het slechte weer moesten 41 leaguewedstrijden worden afgelast, waardoor de voorspellin gen van millioenen voetbalenthousiasten in de pools waardeloos werden. Het verlies van één millioen wordt als volgt gespecificeerd: de regering 48.000 pond sterling aan belasting, de posterijen 67.000 pond sterling aan porti en rechten, de voetbalpools zelf 400.000 pond sterling aan lopende onkosten, die bestreden had den moeten worden door de gebruikelijke winst.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5