PUROL waat iedeieett op ajv&eyt Prof. dr. J. A. Veraart na verkeersongeval overleden Rika Hopper bij Familie Doorsnee i Clowntje Rick Opdracht in W enen Vanavond op bezoek Wrak van de „Gatt" stevig verankerd Hoog water in grote rivieren verwacht Laatste fase van „Triton"-onderzoek KLM-advocaat McGonigal acht piloten Viruly en Parfitt vrij van alle blaam President Guizado van Panama gearresteerd Natuurverschijnsel stoorde radio-ontvangst MAANDAG 17 JANUARI 1955 4 Familie Doorsnee mei nationaal genoeg Niet voor eigen pleizier Op het liij Drie kinderen gewond bij verkeersongeluk Daders van roofoverval te Zoetermeer gearresteerd Verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Remon V erzekeringsbedrij ven hadden recordproductie Voor de kinderen FEUILLETON door Anne Duffield Ruwe, schrale huid Geneest snel ADVERTENTIE Met interessante vliegtuigplaatjes Vanavond werkt de grande dame van het Nederlandse toneel en een speciaal ook door het Haarlemse Schouwburgpubliek beminde actrice mee aan de populairste hoorspelserie van de Nederlandse radio: men zal mevrouw Rika Hopper kunnen horen in de Familie Doorsnee. Het is de eerste keer dat zij meewerkt aan een kleinkunstprogramma en misschien was het wel daarom, dat de repetities en de opname op de band Zaterdagmiddag plaats hadden in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, waar de na men van Bach, Mendelssohn, Saint-Saëns, Grieg, Brahms, Schumann en andere gro ten uit het rijk der muziek op de wanden als een soort trait d'union fungeerden tus sen de grote en de kleine kunst. Cees Laseur als Vader Doorsnee: ,Jfie- mand vertelt mij ooit iets »n dit huis!" Wij behoorden deze keer tot de vijfhon derd medewerkers aan de Familie Door snee, die de luisteraar wel hoort, maar die nooit vermeld worden: de mensen name lijk die, daartoe door regisseur Wim lbo geanimeerd, bij het begin der uitzending voor het geroezemoes zorgen om vervol gens het „In Holland staat een huis" aan te heffen. Wat er door de techniek ook ver anderd moge zijn: geroezemoes wordt nog steeds veroorzaakt door de menigte het woord rabarber vele malen herhaald te laten prevelen. Een van de belangrijkste prestaties van de heer lbo tijdens zo'n De „Wrakkenwet" is van toepassing ver klaard op het Noorse s.s. „Gatt", dat en kele dagen geleden voor het Zuiderhoofd van de Nieuwe Waterweg vastliep. De Ne derlandse staat is daardoor bevoegd alle maatregelen te nemen, welke nodig zijn om te voorkomen, dat het schip, dat als verlo ren wordt beschouwd, gevaar zal gaan op leveren voor de scheepvaart. De haven meester van de rijkswatesrtaat heeft een bergingsbedrijf te Maassluis opdracht ge geven het schip met stalen kabels stevig te verankeren om te voorkomen, dat bij een eventuele storm het wrak van de „Gatt" in dc monding van de Nieuwe Waterweg glijdt. Een drie ton wegend anker is Zater dag reeds uitgebracht. Dit anker is met het schip verbonden door middel van 400 meter staalkabel en zware ketting. Het slechte weer heeft het water in het stroomgebied van de Rijn snel doen was sen. De Bovenrijn is in vier dagen vier meter gestegen, de Moezel 5y2 meter. Deze vergrote afvoeren zullen binnen enkele dagen ook in ons land flinke was geven. Zondag was die in Lobith reeds ruim» anderhalve meter. In de loop van Dinsdag zullen in Neder land de uiterwaarden onder water komen te, staan, een verschijnsel dat elke winter voorkomt. Volgens de weersverwachtin gen zullen de regens ophouden. Verdere was blijft dan uit. In dit geval zal de top- stand in de loop van Woensdag Lobith be reiken. OOOCOCOOOa DOOCOOOOOOOCC De volgende uitzending van de Familie Doorsnee zal niet op 31 Januari, de ver- jaardag van Prinses Beatrix, plaats hebben. Dan tcordt er een nationaal programma" uitgezonden en de samen- l stellers daarvan zijn blijkbaar van oor- i deel, dat de Familie Doorsnee, hoewel toch de getrouwe afspiegeling van het 8 gemiddelde Nederlandse gezin, daar- roor niet nationaal genoeg is. Men zal dus na vanavond vier weken geduld moeten hebben. yXXXCO0L«glC00000000et»3000000C0C00a'J00CCOXI0000CCCCCtXC microfoonopname krijgt de luisteraar in tussen niet te horen: het blijkt hem name lijk mogelijk een zaal Nederlanders ge durende de vijf tellen welke aan de op neming voorafgaan, muisstil te houden, waaruit men zou kunnen afleiden dat er toch een pleizier bestaat „om zich niet ge hoord te weten". Dat behoort tot de magi sche gebarenkunst van de regisseur, die met een hand omhoog en in de andere een horloge dat frenetieke epplaus weet te bewerken, waarvan als regel de leiders van de bonte programma's het monopolie heb ben en dat de luisteraar thuis doet zeggen: „Hoor eens, ze breken de zaal haast af". Intussen zit dat publiek er heus niet al leen voor zijn eigen pleizier, al zullen de meesten dat wel denken. De bezieling wel ke er van een geestdriftig meelevende zaal met mensen uitgaat op de dragers van deze hoorspelserie in cabaretformaat, is niet een te verwaarlozen bijdrage tot een prettig klimaat om in te werken, misschien wel juist voor zo'n radioprogramma, waar elke vorm van decoratie en costumering ont breekt. Uitsluitend op de woorden komt het aan, beter nog: op de wijze waarop die woorden aaneengesmeed en geconstrueerd worden tot die levende en sprankelende dialoog, die nu al voor het derde jaar in successie honderdduizenden Maandag om de veer tien dagen aan hun radiotoestel bindt. De microfoon is een meedogenloos instrument. Zij verraadt niet alleen elke zwakte m in tonatie en onduidelijkheid in dictie, maar vermengt ook de stemmen tot een onver staanbaar kluwen geluiden, wanneer niet ieder zijn beurt in de dialoog afwacht. Maar dan is er technicus Henk Versteeg die onmiddellijk zijn hand opsteekt en zegt: „over". Dat gebeurde Zaterdagmiddag een keer, waardoor de toeschouwers een aardig tafreeltje extra kregen om over op te geven bij hun thuiskomst: Soohie Stein die met haar microfoonroutine haar oudere kunst zuster Rika Hopper de oorzaak van de herhaling uitlegde en verzekerde „dat het allemaal niets erg was". En dat was ook zo, want vanavond zal men er bij de uit zending niets van merken. Bij zo'n opname krijgt men ook wel door, dat de kunst van Annie Schmidt als tekst schrijfster en van Wim lbo als man-van ideeën en regisseur er vooral in schuilt dat zij hun dialogen hun vaste medewerkers „op het lijf schrijven". De actrices en ac teurs zijn als het ware een en ondeelbaar geworden met de typen die zij uitbeelden. De toeschouwer heeft wellicht op de luis teraar voor, dat hij eerder getroffen wordt door de weergaloze virtuositeit waarmee Gees Laseur zijn Vader Doorsnee en Hetty Blok haar Sjaantje-van-Alles tot leven brengt. Intussen blijft dan het grote, wel nauw te omcirkelen, maar moeilijk te de finiëren geheim van de tekstschrijfster be staan, dat de dialogen van de familie Door snee altijd spits en toch voor iedereen be- griipelijk zijn, dat zij nergens banaal wor den en desondanks nooit intellectualistisch. Vanavond kunt u dat allemaal zelf weer' constateren wanneer mevrouw Wiede- meijer op bezoek komt om eens pools hoogte te nemen of Liesbeth wel degelijk genoeg is voor haar zoon en waarbij de leden van de Familie Doorsnee elkaar wei weer zoveel tegenspreken, dat ze lichtelijk verkoeld weer heeneaat. Al zal ze dan be werkt hebben, dat" Rob van het verkopen van petuniazaad in de winkel van zijn aan staande schoonvader afziet en toch maar de kantoorboekhandel van zijn vader zal voortzetten. Met lichtjes-floep-aan, floep- uit. J- H. B. Zaterdagmiddag zijn op de Meerssener- weg te Maastricht bij het drukke kruispunt te Limmel drie meisjes van respectievelijk 7, 5 en 4 jaar gegrepen door een een truck met oplegger. De drie kinderen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het 7-jarige meisje M. A. H. Voncken ver keert in levensgevaar. Het 5-jarige meisje M. Ch. van Hjjste werd zeer ernstig ge wond, terwijl het 4-jarig meisje Th. S. van Hijste na behandeling in het ziekenhuis naar huis kon terugkeren. De kinderen stonden iangs de verkeers weg te wachten om te kunnen oversteken. De bestuurder van een uit de richting Meerssen komende truck met oplegger van de firma H. Houtappel uit Maastricht, W. J. L., zag een der kinderen een beweging maken om de weg over te lopen, waarna hij naar links uitweek. De truck kwam hierdoor in botsing met een uit de richting Maastricht komende personenauto, be- De slotfase van het onderzoek naar het ongeluk met de „Triton" bü de luchthaven Shannon is Zaterdag te Dublin begonnen met het laatste pleidooi van de voornaam ste advocaat van de KLM, McGonigal, die zes-cn-een-half uur aan het woord bleef. Zijn pleidooi was in vier delen te onder scheiden: het opstijgen zoals dat beschre ven is door toeschouwers, de vlucht zoals beschreven door de bemanning met een uitleg van het technische bewijsmateriaal; de mogelijke oorzaak van de ramp en de opleidingsmethoden van de KLM. ■.Over het opstijgen zei McGonigal, dat stuurd door H. W. uit Rothem-Meerssen. i getuigenissen over een abnormale start De cabine werd tegen de oplegger gedrukt Door deze manoeuvre schoot de oplegger naar rechts en raakte de kinderen met do rechter achterzijkant. De auto's werden zwaar beschadigd. De politie heeft drie mannen aangehou den en gearresteerd, die ervan verdacht worden de roofoverval Vrijdagavond op de kassier van Brinkers' Roomboter- en Mar- garinefabriek N.V. te Zoetermeer, de heer Nieuwenhuizen, te hebben gepleegd. Zoals gemeld drongen drie mannen het kantoor binnen en bedreigden de kassier met een vuurwapen. Een hunner was gemaskerd. De kassier werd in een hoek gedrongen, kreeg enige slagen op het hóófd, en nadat een der mannen zich van een geldsbedrag had meester gemaakt, nam het drietal de vlucht toen zij de chaufeur L., die nog met de kassier kwam afrekenen, met zijn auto hoorden naderen. De aangehoudenen, die een volledige be kentenis hebben afgelegd, zijn de 20-jarige A. L. uit Zoetermeer, de 31-jarige L. F. G. en de 24-jarige H. de V., beide laatsten uit Rotterdam. Ze zijn alle drie varensgezellen, die tezamen gevaren hebben en volgens hun bekentenis tijdens de vaart het plan voor de roofoverval hebben uitgedacht. Op een van de reizen heeft A. L. in het buitenland het pistool gekocht. Het is ge vonden onder de kolenvoorraad in het huis van G. Na de roofoverval waren ze met een gehuurde taxi naar Rotterdam gereden, waar men de buit had verdeeld. Deze wordt geschat op ongeveer 15.000 gulden, waar van elfduizend nu terecht zijn. De spoedige aanhouding is te danken aan het voortreffelijke werk van de rijks politie te Zoetermeer in samenwerking met de recherche te Rotterdam. De Zweedse minister van Financiën heeft in zijn zo juist gepubliceerde millioe- nennota 125.000 gulden uitgetrokken voor aankoop en herstel van een pand in Den Haag. Jan van Nassaustraat 26. van drie leden van het vliegveldpersoneel niet met elkaar in overeenstemming zijn. Indien men dit bewijs ontleedt en toetst aan ander beschikbaar bewijsmateriaal, blijkt niet, dat er iets met het vliegtuig mis was. De drie getuigen, betoogde Mc Gonigal, legden verklaringen af, „die niet gekleurd waren door wat zij zagen, maar door wat zij nu denken". McGonigal zei verder, dat het niet doen lijk was om de mogelijkheid van een struc turele fout in het vliegtuig als oorzaak voor het ongeluk uit te sluiten. Er waren som mige „positieve aanwijzingen in die rich ting" Hij noemde de ervaring van de piloot met de stuurknuppel en het schud den van het vliegtuig, dat voorafging aan de stoot op het water. Het onderzoek van het vliegtuig na het ongeluk kon niet vol ledig en afdoende zijn, omdat sommige onderdelen niet te vinden waren en andere weer zo beschadigd, dat men niet na kon gaan. hoe hun toestand voor het ongeluk was geweest. McGonigal zei, dat veel aandacht was besteed aan het landingsgestel. Het leed geen twijfel dat een vliegtuig hoogte ver loor als de vleugelklappen ingetrokken werden terwijl dit met het landingsgestel nog niet het geval was. Als het hof zou bevinden, dat het ongeluk zich voltrok op de wijze die kapitein E. R. Parfitt had be schreven en er waren bewijzen, dat dit het geval was geweest dan diende het hof Parfitt van iedere blaam vrij te spre ken; het zelfde gold voor commodore Viruly. McGonigal verklaarde verder dat de KLM uitgebreide maatregelen trof om de bekwaamheid van haar piloten te beproe ven. De KLM werkt in deze op zijn minst even doeltreffend als andere maatschap pijen, wat McGonigal bewezen achtte door het feit, dat andere maatschappijen de KLM om raad vroegen omtrent de methode om de bekwaamheid der piloten te testen. De staat van dienst van de KLM in deze zou elke vergelijking met iedere andere maatschappij kunnen doorstaan. De zitting werd tot Maandag verdaagd. Minstens nog twee betogen zullen wor den uitgesproken door de advocaten, vóór Sean MacBride, vertegenwoordiger van de Ierse procureur-generaal, met een slotver klaring het gordijn voor het onderzoek laat zakken. Verschillende personen, die het proces hebben bijgewoond, waren Zaterdag niet meer in Dublin aanwezig. Onder andere de heer Viruly was naar Nederland te ruggekeerd. Het Ierse onderzoek wordt beschouwd als het grondigste dat ooit naar de oor zaken van een vliegtuigongeluk is ingesteld. De openbare zittingen ziin op 29 November begonnen en gaan thans de zevende week in. Er zijn enige onderbrekingen geweest, onder andere tijdens de Kerstweek. Dc kosten van het onderzoek belopen waarschijnlijk ruim 50.000 pond oftewel een half millioen gulden. De uitwerking van de stenografische verslagen heeft tot dusverre ruim 1000 pond gekost. Tot de hoge uitgaven behoorden ook de kosten nodig om de zaal van Kings Inns geschikt te maken voor deze zittingen. BALBOA (Reuter) De Nationale Ver gadering van Panama heeft besloten pre sident Jose Ramon Guizado van zijn ambt te ontheffen, te arresteren en in staat van beschuldiging te stellen wegens mede plichtigheid aan de moord op president Antonio Remon op 2 Januari. De tweede vice-president van Panama Ricardo Arias Espinoza, is gekozen als opvolger van Gui zado. Hij heeft reeds een nieuwe regering samengesteld. Guizado, die dertien dagen geleden pre sident werd. staat sedert Vrijdag onder huisarrest. Aan deze maatregel is een golf van arrestaties in het land voorafgegaan. Een Panamese advocaat. Ruben Miro, heeft, aldus meldingen van New Yorkse radiozenders, bekend president Remon te hebben vermoord. De bekentenis werd voorgelezen in de Nationale Vergadering. Miro verklaarde, dat hij de aanslag had ge pleegd met medeweten van Guizado, diens zoon en een zekere Rodolfo. Ook werd een bekentenis van een student, Eduardo Teja, voorgelezen, waarin hij verklaarde het machinepistool dat bij de moord werd gebruikt, voor 150 dollar aan Miro te heb ben verkocht. Miro zeide, dat hem de portefeuille van Justitie was beloofd in het kabinet dat na Remons dood zou wor den gevormd. Blijkens het verslag van de verzeke ringskamer heeft het levensverzekerings bedrijf gedurende het jaar 1953 met een totale productie van 2.7 milliard gulden (in 1952 2.5 milliard gulden) aan nieuwe verzekeringen een productiepeil bereikt, dat hoger is dan in enig voorafgaand jaar. De netto-vooruitgang bedroeg 1.7 mil liard gulden en daarmede steeg het totaal van het bij de 61 binnenlandse onderne mingen verzekerde bedrag tot 19.4 milliard gulden, verdeeld over bijna 20.5 millioen polissen. Zo zat Bunkie op de drijvende boomstam en hij dobberde lekker op het ding met de stroom mee. „Dat gaat goed zo, jongensriep hij. Ja, dat ging goed zo. Tenminstezolang het duurdeWant opeens, toen hij een beetje te veel beweging maaktefloep!daar kantelde de ronde stam en schoot onder Bunkie uit. Die kwam toen achterover met een plons in het water terecht „Hahahakijk eens, die schipbreukeling!" lachte Rick. „Hij gaat helemaal kopje-onder!" juichte Oepoetie. De boomstam dreef rustig verder en Bunkie kwam proestend en snuivend weer boven water. „Daar gaat je boot, Bunkie!" riep Rick. „Laat maar gaan", zei Bunkie. „Dat ding is me te onhandig, hoor". „Ik dacht, dat jij wel een goeie zeeman was", spotte Oepoetie. „Nou, probeer jij maar eens, op zo'n rond, glad ding te blijven zitten en je even wicht te houden!" daagde Bunkie uit. Ze lieten de boomstam rustig verder drijven en zwommen nog een poos rond in de beek. Toen vonden ze 't welletjes. Ze stapten weer op de oever en droogden zich af, want het werd etenstijd. „Hè, dat heeft me lekker opgefrist!" zei Rick. 46) Hij voelde zich pijnlijk getroffen. „Nee", zei hij kortaf en bitter, „dat is stellig niet nodig." ..Gelukkig, want ik haat dergelijke goed kope dramatiek. Lijkt 't je thans niet het beste om ieder op eigen gelegenheid naar het chalet terug te wandelen? Ik kan zeg gen, dat ik de klim te zwaar vond en dat jij alleen verder gewandeld bent om van het uitzicht te genieten.... Accoord?" „Accoord." Langzaam liepen ze door het struikge was terug naar het pad. Kim hield de takken opzij, opdat deze niet het meisje zouden kunnen striemen zoals ze door haar nonchalance 't hem hadden ge daan. Zonder verder een woord liep ze, op het pad aangekomen, langzaam alléén verder in de richting van het chalet. HOOFDSTUK 18. Kim wandelde enige tijd later ook langs het houthakkerspad terug. Hij was nog steeds in de greep van een boosheid, zo als hij nog nooit te voren had gekend. Anna's onbegrijpelijk gedrag, toen ze elkaar voor het chalet hadden getroffen, vervolgens haar onthulling en haar on redelijke koppigheid hadden hem niet alleen buiten zichzelf gebracht, maar ook diep in het hart getroffen. Hij had echter haar jeugd en temperament als veront schuldiging willen aanvoeren, maar toen ze vol boosaardigheid in het struikgewas de takken in zijn gezicht had laten striemen, was de maat voor hem vol geweest. Toen hij aan de rand van het bos kwam, zag hij een klein vrouwenfiguurtje hem tegemoet komen. Het was juffrouw Pilson, die, toen ze hem in het oog kreeg, ver schrikt uitriep: „Wat is er met u ge beurd, kapitein Forrest? Hebt u zich be zeerd?" i „Ik heb me enigzins beschadigd aan takken. Was u van plan een wandelin getje te maken, juffrouw Pilson? Zo ja, dan loop ik een eindje met u mee, ik wil u graag even spreken." Juffrouw Pilson keek hem onthutst aan. „Ik geloof niet...." begon ze aarzelend. Maar Kim greep haar stevig bij een arm en dwong haar met hem mee te lopen. „Ik heb een gesprek gehad met juffrouw Glendenning", zei hij zonder omwegen, „en ik heb gehoord, dat u haar een en ander hebt meegedeeld over lady Tremaine en mij." Juffrouw Pilson haalde diep adem. „Ik heb niets verkeerds gezegd, kapitein Prof. dr. J. A. Veraart, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, is Za terdagavond in zijn woning te Wasscaaa» aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden in de leeftijd van bijna 69 jaar. De Delftse hoogleraar had zich op de morgen van die dag per auto met het echtpaar mr. Jonker uit Den Haag naar Eindhoven begeven, teneinde daar een re ceptie bü te wonen van professor Jonker. Kort voor Eindhoven slipte de wagen en prof. Veraart werd er uit geslingerd. Hü bleef enige tijd verdoofd in de sneeuw liggen. Door een passerende automobilist werd hy naar Eindhoven vervoerd. Op grond van een polyklinisch onderzoek aldaar had men geen bezwaar tegen ver voer naar Wassenaar. Nadat prof. Veraart aldaar per trein was gearriveerd, is hij tegen middernacht aan inwendige bloe dingen overleden. Het Haagse echtpaar is lichtgewond. Prof. dr. J. A. Veraart werd geboren op 26 Januari 1886 te Amsterdam. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding van 1898 tot 1904 aan het college der Jezuïten. In 1904 begon hij zijn studies in rechtswetenschap en economie aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1908 zijn doctoraal examen deed en in 1910 promo veerde op een proefschrift getiteld „ar beidsloon". In Augustus van ditzelfde jaar werd hij leraar in de staatswetenschappen aan de gemeentelijke H.B.S. te Nijmegen en aanvaardde hij de leiding van de ecor nomische organisatie van het boekdruk- kersbedrijf, sedert 1909 was hij ook reeds adjunct-secretaris van de staatscommissie over de werkloosheid. In 1911 vestigde de heer Veraart zich te 's-Gravenhage om zich verder geheel te wijden aan de voltooiing van de organi satie van het boekdrukkersbedrijf, terwijl hij ook de organisatie van verschillende andere bedrijven ter hand nam. Hij mocht de totstandkoming van het eerste collec tief contract in de typografie bereiken op 1 Januari 1914. In October 1914 werd hij toegelaten als privaat-docent aan de Tech nische Hogeschool te Delft in de leer der economische organisatie van werkgevers en werknemers en van de collectieve ar beidsovereenkomst. In 1917 verscheen van zijn hand het zo bekend geworden werk: „Vraagstukken der Economische Bedrijfs organisatie", waarvan verschillende druk ken in enkele weknn waren uitverkocht. Later werd dit werk uitgegeven als:: „Be ginselen der Economische Bedrijfsorgani satie". Op 31 December 1918 werd de heer Ver aart benoemd tot hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft in de staathuis houdkunde, de arbeidswetgeving, mijn recht en handelsrecht. Op 10 Februari 1919 aanvaardde hij dit ambt met het uit spreken van een inaugurale rede onder de titel: .Arbeidswetgeving en Economie in Onderling Verband". In het voorjaar en in de zomer van 1919 had prof. Veraart de leiding bij de uit vaardiging van het Paasmanifest der R.K. Vakbeweging en van het congres der be- drijfsraden te 's-Gravenhage. In hetzelfde jaar nam hij de leiding op zich van het bureau der federatie van R.K. midden standsbonden in Nederland; in 1923 werd hij lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland voor de Katholieke Staatspartij, in 1925 lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Sedert 1919 wijdde hij al zijn krachten aan het werk van de Hoge Raad van Arbeid, waarbij hij in het'bij zonder aandeel had aan de verschillende plannen tot wettelijke regeling der be drijfsorganisatie. Een belangrijke taak vond hij ook in de arbeid van de Katho liek Wetenschappelijke Vereniging. Drie maal trad hij in de rechtsgeleerde af deling op als prae-adviseur en wel over de wettelijke regeling der collectieve Ar- beids Overeenkomst (1918), het bevol kingsvraagstuk (1924) en het kapita lisme (1931). Van zijn hand verschenen talrijke boe ken, prae-adviezen, brochures en tijd schriften; vooral werd bekend zijn uiteen zetting over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in de Revue Internationale du Travail. Prof. Veraart had hoge functies in vele vooraanstaande Nederlandse en buiten landse wetenschappelijke verenigingen en gezelschappen. ADVERTENTIE Forrest. Ik bedoel.... ik heb alleen ge zegd, dat u en zijwel, jaren ge leden „Ik begrijp heel goed, wat u gezegd hebt en hoe u achter uw wetenschap bent ge komen. Luistervinkje spelen is wel zéér minderwaardig, vindt u ook niet? En ik zou er mee uitscheiden, als ik u was. Maar daérover gaat het niet. Wat ik u thans zeggen wilde, is dat als u hierover ooit met iemand anders, wie ook, zoudt spreken „O, maar dat zal ik niet doen, heus, ik beloof 't u", onderbrak sir Charles' secre taresse hem. „Ik begrijp zelf niet, hoe ik er toe kwam, die dingen aan Anna te zeggen „U begrijpt wel degelijk, hoe u daartoe kwam", antwoorddde hij streng. „U koes terde een wrok en zonder er verder over na te denken, wilde u iemand treffen. U besefte niet, dat u met uw geroddel niet Sara of mij zoudt treffen, maar dat er wel het risico bestond, dat sir Charles een en ander ter ore zou komen. Als iets van dit onware verhaal ik herhaal met de grootste nadruk: onwaar, want u hebt uit de brokstukken van het gesprek, dat u afluisterde, volkomen verkeerde con clusies getrokken tot sir Charles door dringt, dan zal dit hem veel verdriet doen. Hebt u zich dat helemaal niet gerealiseerd, juffrouw Pilson? Een mooie manier om wraak te nemenlMet uw geslüip door het huis en gespionneer bent u geen ver trouwens positie bij een man als air Charles waard!" „Maar 't was mijn bedoeling niet ik geloofde nietO, kapitein Forrest, wat bent u van plan te doen? Gaat u er met sir Charles over praten? En wilt u mij laten ontslaan?" „Dat zou uw verdiende loon zijn!" ant woordde Kim grimmig. „Maar hoe ter wereld zou ik naar sir Charles kunnen gaan? Ik kan hem moeilijk zeggen, dat u zijn vertrouwen niet waard bent, zonder hem een verklaring te geven, en het geen ik hem dan zou moeten vertellen, is juist wat ik hem besparen wil! Alles wat ik kan doen, is u ernstig te waar schuwenAls u zich ooit wéér aan dergelijke roddelpraat waagt, weldan is er geen pardon meer voor u." „Ik zal het heus nooit weer doen. Nooit!! Ik zou 't ook nü niet gedaan hebben, als ik haar die middag niet die afschuwelijke dingen over mij had horen zeggen „Als u zich op normale wijze aan uw taak gewijd had en niet. door het huis had lopen sluipen en spionneren, zou u niets gehoord hebben en zouden die af schuwelijke dingen zoals u 't noemt niet eens gezegd zijn. Ik geef toe, dat lady Tremaine wreed was, maar ze zei 't ge dachteloos, als in een grap. En het vormt stellig voor u geen excuus voor uw ge drag! Laten we er niet verder over spreken. Ik heb dus uw erewoord. „Ja, ja, en denkt u vooral niet, dat ik u in moeilijkheden wil brengen! Ik heb een zéér hoge dunk van u, in élk opzicht, Zondagavond is de ontvangst van de bei de Hilversumse radiozenders ernstig ge stoord door een hinderlijk gekraak en ge knetter, dat geruime tijd aanhield. De vele luisteraars, die meenden dat hun toestel defect was geraakt, werden door de om roepers gerustgesteld: de storing werd ver oorzaakt door „overslag" in de antenne masten te Lopik. Een laaghangend, sterk electrisch geladen wolkendek dreef over het zendercomplex en ontlaadde zich via de zendmasten. Het verschijnsel ging gepaard inet een sterke vonkvorming langs de mas ten en de bevestigingsdraden en deze elec- trische ontladingen stoorden de uitzendin gen. Een dergelijke samenspel van de na tuurkrachten is, voor zover de radiotechnici in Lopik zich kunnen herinneren, daar nog nooit waargenomen. en ik heb dat ook aan Anna gezegd...." „Prachtig," zei hij op droge toon, „Anna is dan ook stellig niet het slachtoffer van een misverstand. Afgesproken dus, juffrouw Pilson! We begrijpen elkaar! En verder hierover geen woord meer!" „Dank u zeer," stamelde ze. „U bent wél goed. Maar tussen u en Annaheb ik toch niets bedorven?" „Niet in het minst. Er was niets te be derven. Anna en ik zijn goede kameraden, zoals wij altijd gefeest zijn en hopen te blijven." „Maar ik dachtU en het meisje dat er tussen u beiden veel méér bestond. „Dan dacht u verkeerd, precies zoals u ook verkeerd dacht ten opzichte van andere aangelegenheden. U zoudt me ten zeerste verplichten, als u zich voortaan niet meer met mijn particuliere leven bezig hield." „Ja, kapitein Forrest.' „Dat is 't dus. Goedenmorgen!" Hij nam zijn hoed af en wandelde langzaam alleen verder. Ze keek hem na en zag er volkomen verslagen uit. Ze voelde zich diep ver nederd, maar toch welde iets van dank baarheid in haar op. Ze zou niét ontslagen worden en ze zou dóór kunnen gaan met haar werk bij de geliefde sir Charles Kim kwam bij het chalet aan en was er zich vol ergenis van bewust, dat de rode striemen op zijn gezicht vragen zouden uitlokken. Niemand zou kunnen vermoeden, dat Anna Glend%nning hem met opzet zo toegetakeld hadNiémand mócht ook iets vermoeden Terv/ijl hij het chalet binnenging, kwam hij Sara tegen. Hij zette zich schrap om haar vragen te beantwoordenHaar ogen werden groot van verbazing, toen ze hem aankeek. Ze had zich al afgevraagd, waarom Anna alléén was teruggekeerd. Allemensen had 't meisje Kim die striemen toegebrachtHet leek niet te geloven, maar diep in haar hart hoopte ze 't Door toeval vond ze precies de juiste toon. „Wat heb jij met jezelf uitgevoerd, Kim?" vroeg ze vol vriendelijk medeleven. „Doet 't pijn? Gelukkig, dat 't niet je ogen zijnl!" „Je had beter niet zo'n ruw pad kunnen kiezen," zei Sara lachend. „Zal ik je wat zalf, die goed voor zo iets is, geven?" „Nee, dank je, Sara. Ik wil mijn uiterlijk niet nog aantrekkelijker maken door er ook nog vet op te smeren, 't Is tenslotte helemaal niet erg!" „Goed ik weet hoe jullie mannen zijn; jullie vindt 't vervelend, als er over zo iets veel drukte wordt gemaakt. Kom je binnen iets drinken?' Hij volgde haar, blij dat ze zijn uitleg zo zonder meer accepteerde. In de grote zitkamer van het chalet was het hele ge zelschap aanwezig. Jean en Clement Fraser waren er ook. Er werd een kopje koffie gedronken en sir Charles en kolonel Mark ham dronken sherry. Kim doorstond ge duldig de medelijdende vragen naar aan leiding van de striemen in zijn gezicht. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6