Washington en Londen bezorgd over Chinese vijandelijkheden Weerbericht De H-bom Twee Parijse stations dicht wegens overstromings gevaar Nationalisten van Formosa slaan onmiddellijk alarm Afsluiting der Waddenzee bepleit Het woord is aan Vorst in Scandinavië en Oostenrijk Zestien socialisten uit de SFIO gestoten President Eisenhower denkt aan UNO-bemiddeling KNMI geeft Antwerpse arts een verklaring Prof. Thijsse beveelt milliardenplan aan 69e JAARGANG No 164 DONDERDAG 20 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 11 Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Dodelijk ongeval op een onbewaakte overweg Tegenstemmers van de EVG en de Parijse accoorden Deining in Midden-Oosten over Turks-Iraaks pact Geen radio-actieve sneeuw, maar optisch verschijnsel Vier verdachten van inbraak in Den Haag aangehouden Smog drong door in de Londense bioscopen Weerrapport g 5 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie).. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad ONLANGS heeft de Britse wiskundige, cultuurfilosoof en litterator Bertrand Rus sell een rede voor de BBC-microfoon ge houden, waarin hij niet alleen gewaar schuwd heeft tegen het verschrikkelijke gevaar dat het gebruik van de H-bom de waterstofbom voor de mensheid be tekent, maar bovendien een middel ter voorkoming van het onheil heeft aanbe volen. Twee weken geleden heb ik over zijn betoog op deze plaats geschreven. Zijn voorstel heb ik toen aldus samengevat: „Eén of meer neutrale mogendheden zou den een commissie van deskundigen kun nen benoemen, die een rapport opstellen over de rampzalige gevolgen van een oor log gevoerd met die bommen gevolgen niet alleen voor de strijdende partijen, maar ook voor de neutralen zelf. Hun standpunt zou dus onverdacht en onaan vechtbaar zijn. Zij zouden hun rapport aan de grote mogendheden kunnen aanbieden met de uitnodiging, hun instemming te betuigen of te verklaren dat zij het ermee oneens zijn. Op deze manier zouden de grote mogendheden ertoe gebracht kunnen worden, te erkennen dat oorlog geen zin meer heeft, omdat vriend en vijand en onzijdig-geblevenen er allen aan ten onder zouden gaan." Dit is Bertrand Russell's eenvoudig- lijkende, maar daarom vooral niet minder verstandige oplossing. Ik heb op 6 Januari opgemerkt dat men toch wel moet aan nemen, dat verstandige mensen in „neu trale" landen als Zweden en Zwitserland en India bijzondere aandacht aan zijn be toog zullen hebben geschonken. Inmiddels heeft de Groene Amsterdam mer van 15 Januari de rede van Russell in volledige vertaling gepubliceerd en in het weekblad Vrij Nederland van diezelfde datum is er een beschouwing over ver schenen van een Nederlandse deskundige van bijzondere naam: prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek te Amsterdam. Het is verheugend dat deze deskundige zijn stem in het openbaar heeft doen horen. Al is het door de politieke verhoudingen niet meer mogelijk dat een internationaal con gres van natuurkundigen, de gehele wereld vertegenwoordigend, bijeenkomt om een gemeenschappelijke uitspraak te doen, toch behoeft dit de natuurkundigen in vele lan den niet te beletten, zich uit te spreken. Integendeel, zij behoren dat te doen. Prof. Bakker schrijft in Vrij Nederland: „Nu zowel de Westerse wereld als het Russische régime de H-bom bezitten, is het goed zich steeds weer te realiseren dat een totale oorlog, waarin dit wapen zou wor den gebruikt, een onnoemelijke slachting zou aanrichten van het menselijk ras en een schade veroorzaken, die de totale ver nietiging nabij kan komen. De vraag is, wat hiertegen kan worden gedaan. Er zij vermeld dat de natuurkunde geen ander type kernreactie beschikbaar heeft, dat tot nog grotere vrijmaking van energie zou leiden. De splitsingsenergie van de zware elementen en de „vèrenigings"-energie van de lichte zijn de enige voorbeelden van energie-productie, die bekend zijn. De! technische ontwikkeling van A- en H- bommen zal echter voortgaan. Nu er een maal aan begonnen is, is«er geen reden om aan te nemen dat maatregelen, die zullen leiden tot grotere destructieve werking, niet zullen worden toegepast." Met andere woorden: prof. Bakker voor ziet. als gevolg van de geweldige uitwer king, die reeds bij de gehouden proeven is gebleken, een nog grotere destructieve ontwikkeling. Hij meent dat de maatrege len, die daartoe leiden, verder zullen wor den toegepast. Tot die maatregelen be horen de proefnemingen, die zoals hier eerder is uiteengezet Franse natuurkun digen als Charles-Noel Martin en de Brog- lie reeds zeer gevaarlijk op zichzélf achten. Dus: ook zonder dat een oorlog uitbreekt. De Broglie heeft gezegd: de rode streep is bereikt. Prof. Bakker schrijft niet over de proefnemingen; hij bepaalt zich tot het gevaar in geval van oorlog. Daaromtrent zegt hij: „Er zijn sommigen die menen, dat het bezit van de H-bom een middel is om de vrede te bewaren. De enorme destructieve eigenschappen van de H-bom als wapen zouden kunnen verhin deren, dat een natie haar toevlucht zou nemen tot een gewapende actie. De drei ging van een ogenblikkelijke vergelding met H-bommen zou te groot zijn. Men zou dit graag willen geloven, maar er mag sterk worden betwijfeld of het juist is. Misschien geldt het voor democratisch-geregeerde staten, maar toch zeker niet a priori voor een staat met een autoritair bewind. Zou de fanaticus Hitier niet de H-bom hebben gebruikt als hij dit wapen ter beschikking had gehad, zelfs nog op het einde van de oorlog en ondanks de vrees voor vergel ding? Een additioneel gevaar is dat de toepassing van de H-bom duidelijk een zeer groot voordeel oplevert voor degeen, die het eerst toeslaat. Het moet wel een vreselijk besluit, voor wie dan ook, zijn om tot toepassing van dit wapen over te gaan. Nochtans lijkt op dit moment de vergel- dings-dreiging nog de enige kleine kans te zijn on voorkomen van de toepassing van de H-bom in een oorlog. Het schijnt daar om wel een vereiste te zijn dat de Wes terse democratieën een grote voorsprong behouden, zowel wat betreft aantal en kwaliteit van A- en H-bommen als wat betreft de transport-middelen ervoor, zo als snelle en hoogvliegende bommenwer pers en geleide projectielen voor lange af stand. Men moet zich vanzelfsprekend af vragen of hieraan misschien toch ontkomen kan worden." Na deze woorden citeert prof. Bakker het voorstel van Bertrand Russell en zegt dat van harte te hopen is, dat er volle aan dacht aan wordt geschonken. „Het is een dure menselijke plicht iedere maatregel te steunen die een kans biedt hoe klein ook om een toekomstige vernietigings oorlog met atoombommen te vermijden." Hetgeen prof. Bakker in zijn beschou wing constateert is duidelijk en bevestigt uitingen van geleerden in het buitenland ten aanzien van het verschrikkelijk gevaar- van gebruik van de H-bom in oorlogstijd. Hij sluit zich ook aan bij degenen die sterk betwijfelen, dat het bezit van de H-bom een middel zou zijn om. de vrede te be waren. Hij herinnert terecht aan Hitier, die hij als fanaticus aanduidt. Laat ons, nog duidelijker, ronduit zeggen dat Hitier niet de eerste gek is geweest, die een grote machtspositie in de wereld heeft bekleed en dat geen enkel argument bestaat om te In het tehuis van het Margrietfonds te Zeist heeft de jarige Prinses Margriet Woensdagmiddag haar verjaardag gevierd. Met de kinderen van het tehuis deed de prinses vrolijk mee aan de polonaise, waarmee het feest werd geopend. Achter de harmonica-speler daalt de schare al toeterend en blazend de trap af. Vanmorgen om tien uur is een „blauwe engel" op de lijn Groningen—Delfzijl op een onbewaakte overweg tussen Sauwerd en .Bedum in botsing gekomen met een melkauto, bestuurd door de heer Wester hof uit Zuidwolde, die bij dit ongeval om het leven is gekomen. Het treinverkeer is gestagneerd. Er is grote schade aange richt. Bussen onderhouden op het ogenblik de verbinding met Delfzijl. Een rijtuig van de trein is ontspoord. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Een Chinees spreekwoord Een geneesmiddel heelt degene die bestemd is niet te sterven. PARIJS (Reuter/AFP) In verschei dene delen van Europa dreigden Woens dag nieuwe overstromingen doordat smel tende sneeuw de meeste rivieren nog steeds doet Wassen. Voor vele gebieden is nog meer sneeuw en regen voorspeld. Het gevaarlijkst is de toestand in het gebied van Parijs waar het water in de Seine nog steeds stijgt. In de wijk Passy staat het water al tot aan de drempels. Men ver wacht de hoogste waterstanden met het komende weekeinde. Twee stations zullen worden gesloten wegens het gevaar voor overstromingen. Het „Gare des Invalides" is reeds gesloten en het „Gare d'Orsay" wordt morgen gesloten. Door de overstromingen en de sneeuw stormen van de laatste dagen zijn in West- Duitsland reeds zestien personen, om het leven gekomen. In Rijnland begint het water in de Boven-Rijn te zakken na tot bijna zeven meter boven het normale peil te zijn gekomen. De Rhöne bereikte in de Rhóne-vallei een breedte van bijna tien kilometer. Het scheepvaartverkeer op de Seine tussen Parijs en Le Havre is stilgelegd en ook op (Van onze correspondent in Parijs) Het bestuur van de Franse socialistische partij (S.F.I.G.), heeft besloten zestien af gevaardigden, die in weerwil van de con signes van hogerhand zowel tegen de E.V.G. als tegen de Parijse accoorden heb ben gestemd, van hun lidmaatschap ver vallen te verklaren. Tot deze uitgestotenen behoort ook de heer Naegelen, die in 1952 de officiële candidaat der socialisten was bij de verkiezingen voor het president schap der republiek in Versailles. Definitief is de uitsluiting nog niet. Een bijzonder partijcongres zal begin Februari zijn fiat aan deze beslissing moeten geven. Dan komt ook het geval ter sprake van de socialistische oud-minister Max Lejeune, die al eerder om overeenkomstige redenen buiten de partij is gezet. Waarschijnlijk zullen de zeventien uit gestotenen voorlopig een eigen fractie vor men die in de Kamer dan als een soort so cialistisch filiaal de banden met de partij zoveel mogelijk zal trachten te handhaven. Irak vraagt uitstel van overleg CAIRO (Reuter/A.F.P.) Irak heeft uitstel gevraagd van de aangekondigde bij eenkomst van leiders der Arabische staten te Cairo. Van gezaghebbende zijde wordt te Cairo vernomen, dat Egypte het Iraakse verzoek heeft afgewezen. Radio-Cairo heeft de Iraakse premier, generaal Noeri Es Said er van beticht „rampen" over de Arabieren te brengen door het plan voor het voorgenomen Iraaks-Turkse militaire vedrag door te zetten. Libanon zal zijn be sluit ten aanzien van het Turks-Iraakse verdrag opschorten tot na de bijeenkomst van Arabische eerste-ministers te Cairo. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft het secretariaat-generaal der Arabische Liga er van in* kennis gesteld, dat hij het Turks-Iraakse verdrag veroordeelt. Premier Mohammed Ali vap Pakistan heeft voor zijn vertrek naar Londen ver klaard, dat zijn regering de Turks-Iraak se overeenkomst toejuicht. Hij zeide, dat zijn land mogelijk een dergelijk accoord met Irak zal sluiten. Israël heeft het Iraaks-Turkse verdrag veroordeeld, omdat het „toespelingen be vat, welke duidelijk tegen Israël zijn ge richt". Volgens gezaghebbende kringen te Tel Aviv is de Israëlische gezant te Anka ra naar zijn land ontboden voor overleg met de regering. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft te verstaan gegeven, dat 'Perzië zich spoedig zal aansluiten bij het Iraaks-Turkse defensieverdrag. Hier door zou de Noordelijke ring van beveili ging van het Nabije Oosten worden geslo ten. veronderstellen dat hij' de laatste zou zijn. Het is daarom een absolute vereiste dat middelen, zoals Lord Bertrand Russell er een heeft voorgesteld, worden toegepast. Dat wil dus zeggen: dat onderhandeld wordt door Oost en West om overeenstem ming te bereiken. Overeenstemming die leidt tot het verhoeden van de totale on dergang van de mensheid. Het woord mensheid betekent: van alle mensen, wie en waar dan ook. Als overwegingen van diplomatie en prestige belemmeren dat die onderhandelingen direct tussen de betrok ken grote mogendheden tot stand komen is het de plicht van alle andere niet al leen de neutrale om hun volle invloed te doen gelden om ze te verwezenlijken. Vergeleken met hetgeen op het spel staat méér dan ooit in de wereld op het spel heeft gestaan zijn overwegingen van diplomatieke tactiek en prestige van klein en ondergeschikt belang. R. P. LONDEN—PARIJS—WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Zowel te Londen als te New York hebben officiële Britse woordvoerders verklaard, dat Groot-Brittannië met „welwillende belangstelling" de kwestie van een mogelijke beëindiging van de strijd tussen communistisch en nationalistisch China bestudeert. Veronderstellingen hier omtrent zijn gerezen na de jongste persconferenties van president Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in antwoord op vragen daarover. Groot-Brittannië had echter geen plan om de zaak voor de U.N.O. te brengen. Sommige functionarissen te Londen zijn van mening, dat Groot-Brittannië er meer voor zou voelen langs geheime weg zowel in Peking als Taipeh peilingen te doen op een gunstiger tijdstip. Britse functionarissen, aldus Reuter, hebben dan ook verr meden, om over „wapenstilstand" te spreken. Zij gebruikten de term „een beëin diging van de strijd" omdat het eerste op een formele overeenkomst zou neerkomen. Reuters correspondent Scott Rankine seint uit Washington, dat „de stroming in de regering-Eisenhower voor een staakt het vuren tussen nationalistisch en com munistisch China „in kracht toeneemt, ondanks de berichten van verzet hiertegen van de zijde der Chinese nationalisten". Volgens hem was de verklaring van presi dent Eisenhower na de verklaring van Dulles meer rechstreeks vóór een sta ken van het vuren, dan die van zijn mi nister. Het denkbeeld komt voort uit de mocratische kringen, die thans het Con gres beheersen. Nationalistisch China is op Amerikaanse steun aangewezen om de strijd te kunnen voortzeten. De democra tische senatoren zouden eventueel een verdrag tot het verlenen van bijstand aan nationalistisch China tegen kunnen hou den. Tot nu toe, zo vervolgt Rankine, heb ben zij geen blijk van oppositie gegeven. Er is echter wel verklaard, dat het verdrag van wederzijdse bijstand, dat de vorige maand is getekend Washington niet be- Dezer dagen is uit België gemeld, dat de Antwerpse arts M. G., toen hij in de nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 Januari huis waarts keerde een sneeuwachtig poeder op zijn motorkap ontdekte. Alle lichten die hij tegenkwam, zowel de straatverlichting, de blauwe, gele en rode lichtsignalen als de auto- en rijwiellichten, vormden van zijn motorkap af brede en steeds in beweging zijnde lichtbundels. De geneesheer meen de, dat het sneeuwachtige poeder, dat hij op zijn motorkap zag vallen, wel eens ra dio-actief zou kunnen zijn. Van de zijde van het K.N.M.I. verneemt het A.N.P. dat het waarschijnlijk geen sneeuw was. Men acht het niet onmoge lijk dat zich ondermeer een zeer fijn ver deelde neerslag (hetzij van bevroren wa terdruppeltjes, hetzij van echte stofdeel tjes) op de voorruit van de auto heeft af gezet en dat het licht dat door glimmende metaaldelen van de motorkap naar het oog van de waarnemer wordt teruggekaatst, hierin buigingsverschijnselen vertonen. Zeer fijne groeven die op de voorruit zijn ingesleten door de ruitenwisser kunnen eveneens tot lichtbuigingsverschijnselen aanleiding geven. Dat het optische verschijnsel veroor zaakt zou zijn door de radio-activiteit van de neerslag (aangenomen dat een onder zoek de radio-activiteit van het stof zou bewijzen) komt het K.N.M.I. niet waar schijnlijk voor. rooft van zijn „essentiële vrijheid van han delen". De voornaamste vertegenwoordiger van nationalistisch China bij de U.N.O., T. F. Tsiang, heeft in een rede te New York alle mogelijkheden van een staken van het vu ren met communistisch Cliina van de hand gewezen. Mijn regering, zo zeide hij, zal zich nooit door een U.N.O.-resolutie of door een andere methode de handen laten binden. Als de Amerikanen zouden pogen te verhinderen dat de Chinese nationalis ten „hun broeders op het vasteland" hel pen, zouden zij een „morele misdaad" be gaan. De nationalisten zullen niet blijven stil zitten, als de Chinezen op het vaste land tegen het communistische bewind in opstand komen. Tsiang leverde commentaar op de ver klaring van president Eisenhower, dat de Verenigde Staten er geen bezwaar tegen zouden hebben, als de U.N.O. poogde, een staakt-het-vuren tussen communistisch China en Formosa tot stand te brengen. Grote aanvallen nationalistische jagers hebben „vergeldings-aanvallen" uitge voerd op ter hoogte van de Zuid-Oost- Chinese kust varende bewapende schepen der communisten. De scheepvaartmaat schappij „Jebsjoen" te Hongkong heeft be kend gemaakt, dat het 1.717 ton metende Britse vrachtschip „Edendale" in de haven van Swatow ((communistisch China) tot zinken is gebracht. Te Hongkong neemt men aan, dat het vrachtschip verloren is gegaan tijdens een aanval van nationalis tische vliegtuigen op Swatow, dat 180 mijl ten Noord-Oosten van Hongkong ligt. Van de opvarenden werd niemand gedeerd. Het ministerie van defensie van natio nalistisch China deelde mee, dat ^er nog steeds guerilla-strijders op het eiland Jikjangsjan standhouden tegen de com munisten, die Dinsdag zijn geland. Na tionalistische vliegtuigen zetten hun bom bardementen op het eiland Toemen, 2.5 mijl ten Noorden van Jikjangsjan, voort. Geschut op het eiland Quemoy had „hon derden granaten" afgevuurd op de com munistische posities bij Amoy, aan de kust van de provincie Foekien. Zowel nationalistische als communisti sche Chinese bladen in Hongkong hebben zich gekant tegen het Amerikaanse voor stel voor een bestand in het gebied van Formosa. Een nationalistisch blad noemde het voorstel „een atoombom tegen vrij China". Een communistisch blad sprak van een „vredesmanoeuvre". De Haagse politie heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag drie mannen en een vrouw aangehouden en op het hoofdbureau opgesloten omdat zij vermoedt dat deze lieden betrokken zijn geweest bij de in braak in een warenhuis in Den Haag. Deze inbraak, welke de daders een buit van on geveer f 50.000 opleverde, is begin Decem ber van het vorige jaar gepleegd. De gearresteerden oude bekenden van de politie z\jn de 64-jarige loswerkman J. C. H. K., de 57-jarige koopman H. J. S. en diens echtgenote, de 53-jarige M. S. S.- van O., en de 52-jarige vjoerenlegger A. B., allen Hagenaars. de andere waterwegen is het scheepvaart verkeer bijna of geheel tot stilstand ge komen. Kritiek is de toestand in de vallei van de Garonne waar de vloed een hoogte bereikte van meer dan tien meter. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht in Duitsland zijn de Duitse politie bijge sprongen in de hulpverlening in het Rijn dal dat wordt geteisterd door de ernstigste overstroming van de laatste 50 jaar. Ver scheidene dorpen zijn van de buiten wereld afgesloten en duizenden personen zijn reeds geëvacueerd. Een van de slacht offers van de overstromingen was de Ja panse ambassadeur, Sjoenitsji Kase, die uit zijn woning in Oberwinter is verhuisd naar een club. Het water in de Donau en andere rivieren in Zuid-Duitsland daalde snel. In verscheidene delen van Oostenrijk vroor het 20 graden Celsius en in de ber gen viel opnieuw sneeuw. Ook uit Stock holm wordt zware vorst gemeld. In Zwe den werden temperaturen genoteerd van 35 graden Celsius onder nul. Denemarken meldde temperaturen van 9 graden Cel sius onder nul, waardoor het daar kouder was dan in het Zuiden van Groenland. In Schotland werd de grote hulpactie aan van de buitenwereld afgesneden dor pen en gehuchten voortgezet. Bijna iedere minuut werd op de verschillende hoofd kwartieren een noodsignaal ontvangen van een van de buitenwereld afgesneden fami lie op een eenzame boerderij of zelfs van hele geïsoleerde dorpen. Vliegtuigen van de marine en luchtmacht vlogen de ge hele dag door om voedsel te brengen naar plaatsen, waar dit het hardst nodig was. Uit sommige dorpen haalden helicopters ernstige zieken weg. Intussen wordt in Schotland zachter weer verwacht, maar op het ogenblik staat het kwik nog onder nul en weerdeskun- digen durven niet te voorspellen hoe lang het nog zal duren voordat de dooi zal in treden. De rivieren in België hebben klaarblij kelijk hun hoogste stand bereikt en het water begint weer langzaam te zakken. Langs de Maas, tussen Namen en Dinant, staat een aantal wegen blank. LONDEN (United Press) In Londen is gistermiddag weer een zware roetmist of „smog" komen opzetten die de gehele nacht en ochtend boven de metropool is blijven hangen. Ook over andere grote delen van Engeland mist het. In sommige Londense wijken in Yorkshire en in Schot land is het zicht verminderd tot op onge veer vijf meter. De Londense luchthaven moest worden gesloten. Gisteravond wei gerden bioscoopbezoekers plaatsen achter in de zaal omdat het doek door de binnen gedrongen „smog" verduisterd werd. Het weerbureau van het ministerie van Luchtvaart deelde mee dat dit de hevigste „smog" geweest was tot dusver van deze winter. De verwachting was dat de wind haar later op de dag zou verdrijven. De bliksem-„smog" van Zondag was de dicht ste die ooit geregistreerd werd aldus de weerdeskundigen, maar duurde slechts vijf minuten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand sa i S A3 5fi 2sb Onder auspiciën van de Nederlandse Tuinbouwraad is vanmorgen in de Haagse Dierentuin een studiedag begonnen over de problemen, die het Deltaplan zal schep pen voor de Nederlandse tuinbouw. Eerste spreker was prof. ir. J. T. Thijsse, direc teur van het Waterloopkundig Laborato rium in Delft, die allereerst een overzicht gaf van de strijd van het Nederlandse volk tegen de waterwolf in de laatste tweehon derd jaar. Hij releveerde hoe de stormvloed van 1916 de stoot gegeven heeft tot de af sluiting der Zuiderzee. Op dezelfde wijze is de stormramp van Februari 1953 het keerpunt geworden voor de Zuid-Holland se en Zeeuwse eilanden, waar men nu ein delijk zal overgaan tot afsluiting der zee gaten, waartoe de plannen overigens al vele jaren bestonden. Voor de land- en tuinbouw zal de uitvoering van dit Delta plan weinig winst aan cultuurgrond be tekenen, maar wel een uitbreiding van het zoetwater-areaal, door de schepping van een Zeeuws meer. Dit zal echter niet vol doende zijn om de behoefte van onze boe ren aan zoet water tenvolle te dekken en daarom beval prof. Thijsse aan, ook de zeegaten tussen de waddeneilanden onder ling en die tussen de eilanden en de kust van Noordholland en Friesland af te slui ten, hetgeen bij de huidige stand der tech niek zeer wel mogelijk is. Het creëren van zulk een zoetwatermeer zou ons een zoetwaterstand verschaffen die de behoefte van land- en tuinbouw ruimschoots zou kunnen dekken. Daarbij zou het evenwel nodig zijn, het water der grote rivieren grotendeels naar dit „Wad- denmeer" te leiden, waartoe onder meer kanalisatie van de Rijn en de Waal over grote afstanden de aangewezen weg zou zijn. Dit zal stellig op internationaal ter rein vele moeilijkheden met zich brengen en wij moeten op dit gebied dan ook eerst met onze buurlanden tot overeenstemming zien te komen. Het in reservoirs als het IJselmeer en het toekomstige Waddenmeer te verzamelen zoet water zou echter ook naar de landbouwgebieden vervoerd moe ten worden, waar het nodig is. Deze toelevering zal, volgens prof. Thijs se, de uitvoering van omvangrijke water werken noodzakelijk maken, waarvan de kosten waarschijnlijk hoger zullen zijn dan die van de afsluiting der zeegaten zelf. Naar ruwe schatting zullen met deze wer ken milliarden gemoeid zijn, zodat zij waarschijnlijk het bruto revenu van het project goeddeels zullen opslokken, althans in de eerste jaren. Maar desondanks acht te prof. Thijsse uitvoering van dit Wad- denmeer-plan economisch verantwoord, omdat de steeds voortschrijdende verzil- ting van onze cultuurgrond op den duur alleen* met drastische oplossingen als deze met succes te bestrijden zal zijn. Helsinki poolsneeuw W 6 -5 0,1 Stockholm onbewolkt WNW 2 -12 0 Oslo nevel windstil -10 0 Kopenhagen onbewolkt W 5 -3 0 Aberdeen licht bew. windstil -13 0,2 Dublin regen ZO 10 4 0,1 Londen onbewolkt windstil -3 0 Amsterdam mist Z 1 -5 0 Brussel onbewolkt ZO 2 -4 0 Parijs half bew. ONO 3 -3 0 Bordeaux licht bew. NW 6 10 28 Grenoble regen NO 3 2 1 Nice geheel bew. NW 2 6 0 Berlijn geheel bew. WZW 6 0 0,6 Frankfort nevel windstil -6 0 München onbewolkt Z 2 -11 0 Wenen nevel windstil -9 0 Innsbruck onbewolkt windstil -13 0 Rome zwaa'r bew. O 6 10 0 Neerslag laatste 24 uur. °ooooocxxxx«ia>jooooooocaD<xxxxxX)onooocraofx>rrinoocccoooa RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer en op vele plaatsen nevel of mist. Lichte, vannacht plaatselijk matige vorst. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. 21 Januari Zon op 8.39 uur, onder 17.08 uur. Maan ap 6.57 uur, onder 14.34 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 Januari Hoog water: 1.09 en 13.36 uur. Laag water: 8.53 en 21.21 uur. Vr\jdag 21 Januari Hoog water: 2.08 en 14.22 uur. Laag water: 9.55 en 22.17 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1