Eens per 14 dagen vrij vervoer voor ongehuwde militairen Weerbericht Amerikaanse vliegkampschepen naar Formosaanse wateren Begin Februari debat over Noord-Afrika en Franse Kamer Concessie van minister Staf: Nog dit jaar een nieuw werk van Churchill Dubbele moord in Doetinchem Bijna f 3,2 millioen voor vluchtelingen Costa Ricaanse troepen heroveren La Cruz Evacuatie van Tatsjen-groep op til Dijkdoorbraak in het gebied van Parijs Slecht debuut van bus Hei woord is aan M. R. P. werkt premier tegen China nodigt verwanten van gevangenen uit Drie ambassadeurs naar Moskou ontboden Zware storm over de oceaan Wellicht opklaringen na regen Eerste deel van de historie der Engels-sprekende volken Voorstel bufferzone aanvaard uit UNO-atoomschool Washington zal familiebezoek aan vliegers niet aanmoedigen Uit Washington, Londen en Parijs Drie schepen in moeilijkheden Weer rapport s Si Si Men weet niet wat men zegt 69e JAARGANG No 166 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 22 JANUARI 1955 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 13 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Minister Staf heeft thans bepaald, eens per veertien dagen vrü vervoer aan onge huwde dienstplichtigen toe te staan. De minister deelt dit mede in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waarin hij onder meer zegt: „Ook na herhaalde zorgvuldige overwe ging kan ik er niet toe overgaan het lift- verbod zoals dit door mij is uitgevaardigd, in te trekken". <„De ervaring met particuliere initiatie ven, waardoor aan militairen de gelegen heid zou worden gegeven met auto's mee te rijden, waaraan mijnerzijds is meege werkt door het aanwijzen van opneem- plaatsen is in het weekeinde van 14 tot 16 Januari kortweg teleurstellend te noemen. Er zijn 156 auto's geteld en er zijn 94 „lifts" tot stand gekomen. Dat vraag en aanbod zo sterk bij de ver wachting zijn achtergebleven, heeft waar schijnlijk een complex van oorzaken, waar toe ook een aan beide zijden ontstane tegenzin te rekenen valt. Inmiddels wordt het overleg met de ini tiatiefnemers voortgezet. Aan de verzoe ken tot het verleggen van de opneemplaat- sen naar punten dichter bij belangrijke verkeerswegen, en een vereenvoudiging van geleide en toezicht, kan zeker gevolg worden gegeven. Ik moet echter onder ogen zien, dat een en ander nog zal moeten groeien en boven dien de proef van een beter seizoen en be tere weersomstandigheden moet doorma ken. Daarom heb ik besloten, de verstrek king van vrij vervoer aan ongehuwde dienstplichtigen zodanig uit te breiden, dat zij daarvan eens per 14 dagen, indien (Van onze correspondent in Londen) Nog dit jaar zal Sir Winston Churchill de laatste hand leggen aan het eerste deel van zijn nieuwe werk van drie of vier de len over de geschiedenis van de Engels sprekende volken. Prof. Denis Brogan, hoogleraar in de geschiedenis in Cambrid ge, heeft opsporingswerk voor Churchill verricht. Het nieuwe werk wordt met be langstelling tegemoet gezien, omdat men verwacht, dat hij, die zo nauw betrokken is geweest bij de vorming van 's werelds i historie in de afgelopen zestig jaar, op vele dingen een nieuwe kijk zal geven. De Chur- chilliaanse taalvorm is reeds een aanbeve ling op zichzelf. Voor velen is het onbegrijpelijk hoe de tachtigjarige staatsman bij al zijn drukke werkzaamheden nog gelegenheid vindt voor het schrijven van boeken. De oorlogsme- moires schreef hij, toen hij oppositieleider was en veel meer tijd had dan tegenwoor dig. Het antwoord mocht luiden, dat Chur chill nog over een ongelooflijke werkracht beschikt en dat hij omringd is door een staf van secretarissen en andere medewerkers, die het materiaal dat hij moet verwerken, voor hem ordenen, zodat détailwerk hem bespaard blijft. Desondanks blijft het een enorme prestatie. In een woning aan de Rekkenseweg te Doetinchem heeft de politie de ontzielde lichamen aangetroffen van de 73-jarige heer G. Beltman en zijn 66-jarige huis houdster, mejuffrouw H. H. R. Rutgers. Zij bleken door messteken om het leven ge bracht te zijn. De heer B. was gepensionneerd rent meester van het in de nabijheid van Doe tinchem gelegen landgoed „De Slangen burcht". Hij woonde sedert enkele jaren in Doetinchem. De woning staat in een bos rijke streek. Toen het dienstmeisje gister morgen geen gehoor kreeg, waarschuwde zij een buurman, die met haar meeging om een onderzoek in te stellen. De buurman, die op zijn bellen evenmin gehoor kreeg, heeft aan de zijkant van de woning de lui ken van de woonkamer verwijderd, maar hij kon niet naar binnen kijken, omdat ook de gordijnen waren gesloten. Toen hij op het punt stond een schoonzoon van de heer B. te waarschuwen, kwam deze juist met zijn auto aangereden. Hij had de vorige avond ook een bezoek willen brengen aan zijn schoonvader, doch evenmin gehoor gekregen-. De schoonzoon waarschuwde de politie*en een dokter. De politie wist door het forceren van een raampje de woning binnen te komen en trof de ontzielde lichamen van de heer B. en zijn huishoudsted in hun slaapkamers aan. De dood is vermoedelijk al ingetreden in de late avond van Woensdag of in de nacht van Woensdag op Donderdag. Men leidt dit af uit het feit, dat de melkboer Donderdagmorgen al geen gehoor had ge kregen. Het dienstmeisje was die dag niet geweest. Het huis vertoonde geen sporen van inbraak. Dr. Hulst uit Leiden heeft gistermiddag sectie verricht. De beide slachtoffers stonden goed be kend. Zij hadden weinig omgang met an deren en omdat er weinigen waren, die aan de deur kwamen, is het misdrijf niet terstond ontdekt. De heer B. was vóór de oorlog jaren lid van de gemeenteraad van Doetinchem voor de partij Gemeentebelangen. Het Comité Vluchtelingenhulp heeft tot en met gisteren totaal 3.172.000 gulden ont vangen. Begin Januari was de stand nog 2.726.000 gulden. In drie weken tijds is er dus 466.000 gulden bijgekomen. zij bewegingsvrijheid hebben, kunnen ge bruik maken. Door de uitbreiding van het,vrij vervoer sinds het „liftverbod" is aan de ongehuwde dienstplichtigen een tegemoetkoming gege ven, waarvan de kosten voor het Rijk ge lijk zijn aan een verhoging der soldij met 20 percent. Ik acht deze vorm van tege moetkoming verkieslijk boven een soldij verhoging, zoals ook wel is gesuggereerd, omdat zij beter aan het verschil in behoef te (overeenkomstig de reisafstand van le gerplaats naar woonplaats) tegemoet komt." SAN JOSé Reuter/A.F.P.) De rege ring van Costa Rica deelt mee, dat haar strijdkrachten de stad La Cruz hebben her overd. De opstandelingen hadden daar hun hoofdkwartier. Regeringstroepen hebben ook de stad Puerto Soley heroverd. De op standelingen, die het garnizoen van La Cruz vormden, hebben zich moeten terug trekken op een klein gebied in het uiterste Noord-Westen van Costa Rica, aldus de bekendmaking. De commissie van onderzoek van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft een telegram naar de voorzitter van de raad van de OAS gezonden, waarin zij mededeelt, dat de regeringen van Costa Rica en Nicaragua officieel het voorstel tot instelling van een bufferzone langs de grens tussen beide landen, hebben aan vaard. Beide landen hebben medewerking bij de uitvoering van het plan toegezegd. (United Press) Het legertje van Costa Rica heeft de terugtocht naar de hoofdstad van het land aanvaard na afloop van de elfdaagse „veldtocht" tegen de op standelingen en hoopt morgen een over winningsparade te houden in de hoofd stad. De verliezen aan regeringszijde bedra gen maar 7 doden en 20 gewonden. Het hoge water der grote rivieren is er de oorzaak van, dat enkele grensposten aan de Nederlands-Duitse grens voor internationaal verkeer gesloten zijn. Foto boven: Douane-beambten en leden van de Koninklijke Marréchauséée waarschuwen de automobilisten voor het hoge water, dat de weg van Elten naar Emmerik gedeeltelijk verspert. Foto onder: Nabij de grenspost 's Herenberg-Emmerik wordt door de Koninklijke Maréchaussée regelmatig gecontroleerd of de rijweg, ondanks het water, berijdbaar blijft. Op de achtergrond ziet men de Duitse douane-post. HONOLOELOE/WASH1NGTON/TAPEH (Reuter-U.P.) Een gezaghebbende woordvoerder van de Amerikaanse marine te Honoloeloe heeft bevestigd, dat de snelle Amerikaanse vliegkampschepen „Essex", „Kearsarge" en „York-town" Manilla ver laten hebben „voor normale manoeuvres". Hij zei, dat het „een goede veronderstel ling" zou zijn, dat de schepen zich naar de Koreaanse wateren begeven. De eerste minister van Nieuw Zeeland, Sidney Holland, heeft met president Eisen hower en de minister van Buitenlandse Zaken Dulles besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van een staking der vijan delijkheden tussen communistisch en na tionalistisch China. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver telaard dat in de naaste toekomst geen Brits initiatief kan worden verwacht voor beëindiging van de strijd tussen commu nistisch en nationalistisch China. Bombardementen De nationalistisch-Chinese luchtmacht zette haar aanvallen op bases der commu nisten op het Chinese vasteland voort. In tussen blijven geruchten aanhouden, dat de nationalistische strijdkrachten op de ter hoogte van de Chinese kust gelegen groep der Tatsjen-eiland'en zullen worden weg gevoerd. Te Taipeh is van welingelichte zijde vernomen, dat de Verenigde Staten ontruiming van de moeilijk te verdedigen eilanden der Tatsjen-groep hebben aanbe volen, om onnodige verliezen te vermijden. Radio-Peking heeft gemeld dat arbeiders in de provincie Tsjekiang wegwerkzaam heden verrichten ten behoeve van „de aan voer van allerhande soorten voor het front bestemde voorraden". Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldde dat 120 burgers om het leven zijn gekomen bij een Don derdag door toestellen der nationalisten op Foetsjow uitgevoerde aanval. Acht natio nalistische jagers hebben Woensdag nabij de kust van Amoy een schip, dat arbeiders en hun gezinnen vervoerde en dat door een sleepboot werd gesleept, aangevallen, waardoor 82 opvarenden om het leven kwamen of verdronken en 21 werden ge wond. Naar verluidt zijn de Amerikaanse offi cieren, die als adviseurs voor de nationa listische strijdkrachten op Tatsjen gesta- tionneerd waren, van dit zwaar bestookte eiland geëvacueerd. Het terugtrekken van de ongeveer tien Amerikaanse officieren en manschappen zou onder „aanzienlijke moeilijkheden" zijn geschied'. Communistische Chinese bommenwer pers vlogen onbedreigd over Tatsjen en wierpen strooibiljetten uit, waarin de be zetting de keus werd gegeven tussen „over gave of de dood". Zowel ten Noorden als ten Zuiden van Tatsjen concentreren de com m un ist en land i ngsstrijd kra chten Generalissimo Tsjiang Kal Tsjek heeft op Formosa zijn naaste medewerkers in een spoedvergadefing bijeen geroepen om de dreigende toestand te bestuderen. Ook van Amerikaanse militaire zijde worden op Formosa intensieve besprekingen gevoerd met de nationalistische militaire autoritei ten. Vooraanstaande democraten uit het Amerikaanse Congres hebben gezegd, dat president Eisenhower zelf de moet nemen of Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten moeten worden ingezet om de voorposten van het eiland Formosa te verdedigen. Eisenhower heeft als opper bevelhebber van alle Amerikaanse strijd krachten de bevoegdheid dit besluit te nemen. De democraten herinnerden aan het feit, dat president Truman in 1950 alle verantwoordelijkheid op zich nam voor de Amerikaanse tussenkomst in de strijd op Korea en dat Truman geen leiders uit het COngres bijeen riep om zijn handeling te dekken of voor te bereiden, zoals Eisen hower than® wel doet. Dit was de reactie van de democraten op de berichten dat de regering Eisenhower overweegt het Amerikaanse Congres goed* keuring te vragen voor het inzetten van Amerikaanse eenheden bij de evacuatie van nationalistisch Chinese eilanden. Dit voorstel zou zijn gedaan tijdens een ge heim overleg van minister Dulles en de voorzitter der chefs van staven admiraal Radford met een aantal leiders uit het Congres. Geschil over de beide China's Sovjetrgedelegeerde klapt NEW YORK (Reuter) In de voorbe reidingscommissie van geleerden ter voor bereiding van de UNO-eonferentie over het vreedzame gebruik van atoomenergie heeft de Sovjet-afgevaardigde het voorstel gedaan communistisch China in plaats van nationalistisch China tot de conferentie uit te nodigen. Voorzitter Dag Hammarskjoeld verklaarde echter, dat de commissie van zeven niet competent was om een beslis sing te nemen. De Sovjet-afgevaardigde betwistte dit, waarop gestemd werd. Ham- marskjoeld's versie werd gesteund met zes tegen een. De afgevaardigde van India zeide niet tegen communistisch China ge stemd te hebben, doch voor het standpunt, dat de commissie van zeven niet compe tent geacht kon worden. De Amerikaanse en "Britse afgevaardig den hebben zich er over beklaagd, dat het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tas® „mis leidende en bevooroordeelde" berichten naar het Verre Oosten heeft uitgezonden, die aMeen afkomstig konden zijn van de Sovjet-afgevaardigde. Tass had bijna let terlijke aanhalingen van het in een be sloten vergadering van de commissie ge sprokene uitgezonden. Het uitlekken van het gezegde vormde een kenmerk van de „koude-oorlog-propaganda", aldus de Wes telijke gedelegeerden. PARIJS (Reuter) Meer dan duizend personen hebben hedenochtend opdracht gekregen hun huizen te ontruimen als ge volg van het doorbreken van een dijk van de Marne in de Oostelijke Parijse voor stad Saint Maur. St. Maur ligt nabij de samenvloeiing van de Marne en de Seine, een paar kilometer buiten Parijs. Het is een van de vele arbeidersvoorsteden, die in het laagste Oostelijke deel van het Pa rijse bekken liggen. Men is met man en macht bezig het gat te dichten. Het peil van de Seine stijgt nog steeds, met ruim 2 cm per uur. In de buitenwijken ten Zuid-Onsten van Parijs ontruimen, naar verluidt, 20.000 mensen hun huizen. De nieuwe Amsterdamse buslijn 12, opvol ger van de Woensdag opgeheven tramlijn 12, heeft gisteren, op de tweede dag van zijn be staan. al een ernstig gewonde opgeleverd. Op het Nassauplein moest een der bussen Vrij dagavond tegen zes uur plotseling remmen voor een verkeersopstopping, zodat de pas sagiers op de staanplaatsen in de bus hun evenwicht verloren. Daardoor werd een 74-jarige man door de toegangsdeur naar bui ten gedrukt. Hij kwam op zijn hoofd op straat terecht en moest met een schedelbasisfrac- tuur in een ziekenhuis worden opgenomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Nietzsche: Als twijfel en vurig verlangen zich paren wordt de mystiek ge boren. PARIJS (Reuter en United Press) De Franse Nationale Vergadering heeft met 519 tegen 100 stemmen besloten op 2 en 3 Februari een debat over Noord-Afrika te houden. De oppositie in de Kamer, onder aanvoering van de volksrepublikeinen en een deel van de conservatieve groeperingen, had het debat eerder willen houden, maar premier Mendès-France heeft nog enige tijd nodig om na te gaan, of de onderhan delingen over de Tunesische autonomie kans van slagen hebben. De kansen van de regering-Mendès-France, om het Februari- debat te overleven, zullen zeer veel beter worden, indien de premier er in slaagt voor de aanvang er van de onderhandelingen met Tunesische leiders over het verlenen van zelfbestuur aan Tunesië te beëindigen. Ontslag Vrijdagavond heeft een der nieuwe staatssecretarissen, welke premier Mendès- France bij zijn kabinetsherziening had be noemd, reeds zijn ontslagaanvrage inge- NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Com munistisch China vindt goed, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in China gevan gen zitten op beschuldiging van spionnage bezoek van familieleden ontvangen, aldus heeft het U.N.O. hoofdkwartier te New York meegedeeld. Het aanbod is gedaan aan de secretaris-generaal van de U.N.O. Hammarskjoeld, toen hij kort geleden in Peking was om te trachten de vrijlating van de vliegers te verkrijgen. Het aanbod is ter kennis van de Amerikaanse rege ring gebracht. Er vallen ook onder twee Amerikaanse burgers die tegelijk met de elf vliegers zijn aangehouden en vier Ame rikaanse straaljagerpiloten. Familieleden zullen in China worden verzorgd door het Chinese Rode Kruis. In enkele hoge U.N.O.-kringen wordt het aanbod beschouwd als een mogelijke sleu tel tot de uiteindelijke vrijlating van de gevangenen. Men acht het niet uitgeslo ten dat de Chinezen, als de familieleden van de vliegers het aanbod accepteren en naar China gaan, zich bereid zullen ver klaren de gevangenen in vrijheid te stel len. Naar vernomen wordt, heeft China ga ranties verstrekt ten aanzien van de vei ligheid van familieleden en hun vrijheid om China weer te verlaten. De Ameri kaanse regering zal een dergelijk bezoeken niet aanmoedigen, zo verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken. Ham marskjoeld heeft verklaard dat hij zich garant stelt voor de veiligheid der fami lieleden. De Amerikaanse woordvoerder zeide dat het departement de familieleden „niet te goeder trouw kan aanraden een gebied te bezoeken, waar hun niet de nor male bescherming die een Amerikaans paspoort verschaft, kan worden geboden". De ouders van kapitein Harold Fischer, die sinds April 1953 wordt vastgehouden, zijn voornemens /o spoedig mogelijk naar China te reizen, om hun zoon te bezoe ken. Mevrouw Fischer verklaarde de com munistisch-Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai reeds verscheidene malen schriftelijk ver gunning gevraagd te hebben haar zoon te mogen bezoeken, doch nimmer antwoord te hebben ontvangen. Haar zoon heeft ge schreven dat hem en drie andere Ameri kaanse vliegers van communistisch-Chi nese zijde was verzekerd, dat zij zouden worden vrijgelaten. LONDEN (Reuter) De Sovjet-Rus sische regering heeft haar ambassadeurs op de drie sleutelposten in Westerse lan den naar Moskou ontboden voor overleg. Het zijn: de ambassadeur te Washington, Zaroebin, de ambassadeur te Londen Ma- lik en de ambassadeur te Parijs Vino gradov. Vinogradov is het afgelopen weekeinde uit Parijs naar Moskou afgereisd, Zaroe bin vertrok Donderdagavond uit Washing ton en Malik reist vandaag uit Londen naar Moskou. Zaroebin heeft voor zijn vertrek uit Washington verklaard dat hij voor „normaal overleg" naar Moskou ging. Het terugroepen dezer drie Sovjet-am bassadeurs heeft in Londense diplomatieke kringen onmiddellijk gissingen doen ont staan over een mogelijke herwaardering der Sovjet-Russische buitenlandse politiek door de minister van Buitenlandse Zaken Molotov. De drie ambassadeurs zijn het laatst in Juni 1953, toen het toenmalige hoofd der Sovjet-Russische geheime politie Beria werd gearresteerd, tegelijkertijd in Moskou geweest. Het 7176 ton metende Panamese vracht schip „Mando" heeft Vrijdagavond tij dens een storm, die windkracht rond de 12 opleverde, noodseinen uitgezonden en om onmiddellijke hulp verzocht. Het schip bevond zich toen op de At lantische Oceaan ten Westen van Land's End. Inmiddels zijn alle 35 opvarenden door de reddingboot van St. Mary's van boord gehaald en het schip moet als ver loren worden beschouwd. Het schip bevond zich toen dicht bij de meest Westelijke eilandjes van de Scilly eilandengroep. Zowel uit Engeland als uit Nederland zijn sleepboten te hulp geschoten: de Turmoil, de Humber, de Witte Zee, de Goeree en andere slepers zullen proberen het schip alsnog te behouden. Ook de Ar gentijnse „Artillero" (7858 ton) is bij het wrak, samen met de Noorse „Oakland" van ongeveer dezelfde grootte. Inmiddels seinde de Kingsbridge, een Engels schip van 7142 ton, dat het bij het' eiland Wight aan de grond is gelopen en om assistentie vraagt. De kapitein van de Noorse „RoesKva", die bij Cloughey in N. Ierland omhoog zit, schijnt de hulp van een Nederlandse sleepboot te willen af wachten. Er zijn nog zeven man aan boord. diend. Het is Henri Caillavet, republikeins socialist, die was benoemd tot staatssecre taris voor Binnenlandse Zaken. De nieuwe staatssecretaris werd door de premier speciaal belast met de verantwoor delijkheid over de overzeese departementen en de burgerlijke productie. Het aftreden is een nieuwe tegenvaller voor premier Mendès-France, die getracht heeft door zijn kabinetswijzigingen zich te bewapenen tegen zijn oppositie, die er op uit is hem zo snel als mogelijk tot aftreden te dwingen. Caillavet verklaarde Vrijdagavond van maling te zijn dat de voortdurende ver andering van functie het hem onmogelijk maakte nuttig werk te doen. In politieke kringen werd vernomen dat Caillavet was teleurgesteld over het aanbod van een functie die hij onbelangrijk en niet voor hem passend vond. Voor de herschikking was hij staatssecretaris voor de Marine. De nieuwe Franse minister voor Over zeese gebiedsdelen, Jean Jacques Juglas, is Vrijdag uit de parlementsfractie van zijn partij de volksrepublikeinse partij (M.R.P.) gezet omdat hij zich bij de regering van Mendès-France heeft aange sloten. De M.R.P., die onder leiding staat van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken George® Bidault, staat buitengewoon vijandig tegenover premier Mendès-France. Tegen twee andere leden, die functies in de regering van Mendès-France hadden aan vaard, had de partij al disciplinaire maat regelen genomen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren en vannacht heeft het in het gehele land geregend door de nadering van een warm front dat de begrenzing vormt van koude en droge continentale lucht er* warme, zeer vochtige, oceaan- lucht. Dit front liep vanmorgen van Limburg naar Zuid-Holland. Langs dit front heeft de strijd tussen vorst en dooi plaats. De vraag is, in welke richting het front gaat bewegen. Boven de Britse eilanden bevindt zich een vlak lage drukgebied, waarin op uit gebreide schaal mist voorkomt. Ten Wes ten van dit lagedrukgebied stijgt de lucht druk snel. Dit heeft tot gevolg dat het lagedrukgebied naar het Zuid-Oosten be weegt. Boven geheel West-Europa bevindt zich nu veel bewolking en mist met plaat selijke regen of motregen. De wind zal in ons land waarschijnlijk door het Oosten naar Noordelijke richtingen draaien. Aanvankelijk is er daarbij veel bewol king met nu en dan wat regen of mot regen, maar later zijn opklaringen moge lijk. (van hedenmorgen 7 uur) toestand C +2 •Op TJo 5*jr .Ho 52 2 ai j» •sp ïx Z5 Roland— als men zegt: „De Regering heeft de eerste hindernis in de Kamer genomen" Helsinki onbewolkt NNW 1 -15 0,2 Stockholm zwaar bew. ZO 5 -1 0 Oslo geheel bew. O 1 -6 0 Kopenhagen onbewolkt OZO 12 -2 0 Aberdeen motregen NNW 1 2 5 Dublin motregen NNW 5 8 4 Londen regen N 2 6 4 Amsterdam regen OZO 5 1 2 Brussel motregen ZZO 3 7 4 Parijs motregen Z 5 11 9 Bordeaux zwaar bew. W 4 12 5 Grenoble regen windstil 6 10 Nice regen NNW 2 7 3 Berlijn onbewolkt O 4 -6 0 Frankfort ij zei NO 3 -1 1 München zwaar bew. windstil -6 0 Zürich regen windstil 0 1 Genève nevel windstil 4 17 Locarno zwaar bew. windstil 0 0 Wenen nevel OZO 15 -4 0 Innsbruck geheel bew. windstil -4 0 Rome zwaar bew. NO 3 1 0 Neerslag laatste 24 uur. X5COOOOOCOOOOOCOCOCOC X5COOCOOOCCCOOOGOOOOOOOOOOO AANHOUDENDE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk lichte regen of motregen. Later opklaringen. Hier en daar tijde lijk mist. Overwegend matige Ooste lijke wind, krimpend naar Noordelijke richtingen. Aanhoudende dooi, maar vannacht in het Noorden van het land temperaturen om hel vriespunt. 23 Januari Zon op 8.38 uur, onder 17.12 uur. Maan op 8.06 uur, onder 16.52 uur. 24 Januari Zon op 8.35 uur, onder 17.14 uur. Maan op 8.31 uur, onder 18.07 uur. Maanstanden 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 Januari Hoog water: 2.51 en 15.04 uur. Laag water: 10.46 en 23.03 uur. Zondag 23 Januari Hoog water: 3.33 en 15.44 uur. Laag water: 11.28 en 23.44 uur. Maandag 24 Januari Hoog water: 4.10 en 16.19 uur. Laag water: 12.07 en uur. 8 OCCOOOCOOCOSOCCICOXlCOOOOOOCCOOCOXiOCOCOOOCOOOOOOCOCOOOO:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1