Ondanks veel optimisme een sombere noot voor de woningzoekenden AKKERTJES" Lagere technische school krijgt waarschijnlijk binnenkort haar beslag .Clowntje Rick Opdracht in Wenen Geen „IJmond" in Beverwijkse Nieuwjaarsrede 4 DRAADOMROEP Heringa Wuthrich Voor de kinderen - A: FEUILLETON door Anne Duffield Filmavond voor tuinbouwschool-leerlingen Bazar voor nieuw kerkgebouw Amusementsprogramma voor TBC-bestrijding Meer ruimte in nieuwe Beverwijkse wijken Kantoormacfiinehandel P. HARTOG Heemskerk helpen direct f ZATERDAG 22 JANUARI 1955 ADVERTENTIE BIJ DE AANVANG van het nieuwe raads-jaar heeft burge meester mr. H. J. J. S c h o 11 e n s gisteravond ter inleiding van de eerste zitting in 1955 de gebruikelijke nieuwjaarsrede uitge sproken, evenzeer in majeur als het deze week door burge meester mr. M. M. Kwint van Velsen gegeven overzicht van het afgelopen jaar. Beverwijks burgemeester noemde daarnaast een aantal benauwende factoren in het gemeentelijk leven, zoals daar is de uitkomsten der woningproductie Beverwijk was, naar mr. Scholtens zei, nauwelijks goed op dreef had sinds 1945 1570 woningen gebouwd en 60 vervallen huisjes ge sloopt, zodat de huizenvoorraad met 26 percent was toegeno men, of de normen van het ministerie blijken niet langer in overeenstemming te zijn met de bouwkosten en de zaak stremt pijnlijk. Minder goede huizen bouwen en aldus de kosten druk ken, leek de burgemeester niet verantwoord, wellicht zou er wel een oplossing te vinden zijn in het beperken van de niet strikt- noodzakelijke bouw. „Wij mogen het ons voor gezegd houden," meende mr. Scholten: „velen beseffen niet, dat elke niet strikt nodige bouw buiten de woningbouw ons van de oplossing van de woningnood afhoudt. Beverwijk kende in 1954 verblijdende symptomen op kerkelijk en cultureel terrein: de nieuwe Hervormde en een Katholieke kerk noodgebouwen zijn in voorbereiding, één leeszaal is geopend en de algemene volgt. De Culturele Commissie Bever wijk deed voortreffelijk werk en zo was er meer. Ook deze gemeente zal onderzoeken of een beschuttende werkplaats voor minder validen verwezenlijkt kan worden, waartoe inmiddels in Velsen vérstrekkende besluiten werden genomen. De wo ningnood is inmiddels nog ernstig: „een plaag", om met de raadsvoorzitter te spreken, ,,en door de reeds aangehaalde oor zaken zullen gedurende 1954 slechts weinig woningen beschik baar komen". Het door het tracé van de nieuwe rijksweg 9 bedreigde oude slachthuis aan de haven vraagt om een vervanging, waartoe de nieuwbouwplannen dan ook al gereed liggen de haven zelf zal hoogstwaarschijnlijk gedempt worden. Slechts zijdelings raakte mr. Scholtens in zijn Nieuwjaarsrede de vragen rond de nieuwe structuur in de IJmond, maar hij zeide: „Bovenal ver dient de omvangrijke problematiek, welke zich hier in oe geeste lijke, culturele en sociale sector allengs sterker gaat voordoen, de aandacht". echter allerminst betreuren, dat deze be slissing niet reeds jaren geleden is geval len. Ongetwijfeld zouden er dan onherstel bare misstappen op planologisch en ander gebied zijn gedaan. Waarschijnlijk zou er een groei hebben plaats gevonden, welke de problemen in hun huidige omvang on oplosbaar had gemaakt. Thans kan bij het uitwerken der ontwikkelingsplannen en der enorme technische projecten rekening worden gehouden met de tegenwoordige en toekomstige behoeften, volgens de sinds de oorlog zo geheel andere kijk en zoveel uitgebreider prognoses. Zo hebben de vaststelling van dit tracé en de spoed, waarmede onmiddellijk met de uitvoering der werken moest worden Beverwijks burgemeester merkte onder andere over het verloop der bevolking het volgende op: Deze heeft in 1954 een enigs zins ander beeld te zien gegeven dan in de voorgaande na-oorlogse jaren het geval is geweest. Het aantal inwoners bedroeg op het einde des jaars 30.583 zijnde 854 meer dan op 1 Januari van het afgelopen jaar. De vermelde aanwas is het gevolg van een geboorte-overschot en van een vestigings overschot. Het aantal geboorten, te weten 613, heeft het aantal overlijdensgevallen (200) met 413 overtroffen. Daarnaast is de bevolkingsvermeerdering, veroorzaakt doordat er meer personen zich in de ge meente hebben gevestigd (1991) dan er uit zijn vertrokken (1550). Dit verschil bedraagt 441. (Ter vergelijking dierie, dat ADVERTENTIE „Er zit een tovenaar in dat kastje. „Nou, dan is hij klein behuisd." „Dat lijkt maar zo. Technisch heeft hij alle ruimte van de wereld in zon Draadomroep-luidspreker." „Dat begrijp ik niet." „Ik wel. In dit luidspreker verwerkt PTT de laatste technische snufjes. Je ziet ze niet, maar jt hóórt ze." Ja, zo'n moderne, strak uitge voerde Draadomroep-luidspreker brengt het rijkste luistergenot in Uw huis - voor het minste geld*! Hinderlijke storingen - door atmosferische invloeden, door stofzuigers, electrische apparaten, trams - behoren voorgoed tot het verleden. U krijgt zuivere, onvervormde studioklank omdat PTT de meeste programma's over eigen, beschermde muzieklijnen aanvoert.Word óók Draadomroep- abonné en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van eec gemo derniseerd 4-programma-ntt voont. ga«h storingvrije studioklank het vestigingsoverschot in 1952 heeft be dragen 96 en in 1953 69.) Het laat zich aanzien, dat in de komende japen de vesti gingsoverschotten in toenemende mate een rol zullen blijven spelen bij de groei van onze bevolking. Nog geen RK technische school - wel op komst Verleden jaar spraken B. en W. dc ver wachting uit. dat met de bouw van een R.K. lagere technische school in 1954 zou worden begonnen. Daarin zijn zij teleur gesteld. Een onverwachte oorzaak van uit stel is in het laatste stadium ontstaan door gewijzigde inzichten ten deoartemente om trent de opzet van de huisvesting en de indeling van het onderwijs. Zodra de aan gevulde plannen het fiat hebben gekregen men verwacht dat in de komende maan den kan de aanbesteding worden tege moet gezien. Met de bouw van de R.K. Huishoud- en Nijverheidsschool, van een openbare en van een Cehristelijke school voor gewoon laser onderwijs m het plan Arendswes- Zuid en van een tweede R.K. school voor lager onderwijs nabij de Kuikensweg is men nog niet aangevangen. Ook is nog niet tot uitvoering gekomen de stichting van een R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs. De burgemeester hoopte echter dat zulks weldra wel zal kunnen worden gezegd van de bouw van een drie tal kleuterscholen, een algemene, een R.K. en een Christelijke. De algemene gezondheidtoestand van de bevolking was gunstig. Een der hoogte punten in het gemeentelijke leven noemde de heer Scholtens de voltooiing van het vernieuwde en vergrote Rode Kruis Zie- kenhuis.Voor de financiering hiervan heeft de gemeente aanzienlijke garanties ver strekt voorstellen om'-ent de jaarlijkse subsidiëring van deze inrichting kwamen destijds aan de orde. Beschuttende werkplaats Vóór het einde va.n het jaar 1954 is een gemeentelijke commissie geïnstalleerd, welke de taak op zich heeft genomen het gemeentebestuur te addvseren omtrent te nemen maatregelen od het terrein van de zorg voor de geestelijk of lichameliik ge handicapten en met name de mogelijkheid te onderzoeken van de oprichting van een beschuttende werkplaats. Nog 794 woningzoekenden en 372 slechtbehuisden In 1954 hebben B. en W. aan 761 gezin nen woonruimte kunnen toewijzen. (Dit aantal was in 1953 429.) Niettemin stonden er op het einde des jaars nog 794 gegadig den uit de eigen bevolking als woning zoekenden ingeschreven, een cijfer dat op 1 Januari 1954 825 bedToeg. (In deze cijfers van het aantal ingeschrevenen zijn niet begrepen de tallozen, die zich van elders :n Beverwiik willen vestigen, omdat zij daar of in de onmiddellijke omgeving blij vend werken.) Mr. Scholtens merkte op. dat het aantal ecmnen, wier huisvesting, wat ruimte betreft, slecht is te noemen, van 419 is teruggelopen tot 372. Hieronder bevinden zich tal van jonggehuwden, die wegens hun leeftijd, gezien het grote wo ningtekort, nog niet aan een woning kon den worden geholpen. Daarnaast zijn er nog 72 aanvragers ingeschreven, dde 30 jaar of ouder z'jn en od een woning wach ten om in het huweliik te kunnen treden 'Dit cijfer was in het begin van het jaar 67.) Het aantal samenwoningen bedroeg bij de volkstelling van 1947 niet minder dan 786. Dit aantal heeft geleidelijk vermin dering ondergaan en was op het einde van ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 1954 gedaald tot 660. Hieronder bevindt zich een zeker percentage, dat ook zou samenwonen, wanneer er geen woningte kort zou zijn. Met spanning blijft de tuinbouw uitzien naar maatregelen voor een beheersing van het grondwaterpeil. De hoop is nog altijd gevestigd op een goed opgezet bevtoeiïngs- plan, zoals dat op provinciaal niveau is uitgewerkt; de klachten omtrent bescha diging van te velde staande gewassen door industriedampen houden aan, aldus mr. Scholtens. Te laat, maar niet om ovet te treuren Van zeer vérstrekkende betekenis Is geweest, dat het tracé van de nieuwe Rijks weg no. 9 eindelijk kon worden vastgesteld. Niet minder dan 25 jaren heeft Beverwijk deze beslissing moeten afwachten. Zü is van dominerend belang voor de ontwik keling van de stad: daar de opzet van streek- en uitbreidingsplannen en zoveel meer van dit gegeven totaal afhankelijk waren, is de langdurige onzekerheid om trent de keuze van het tracé steeds een belemmering en een oorzaak van veel stil stand geweest. Achteraf bezien mogen B. en W. het Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens begonnen, B. en W. onverwacht voor uit zonderlijke gewichtige besluiten gesteld. Een uiterst belangrijke consequentie van het gekozen tracé was, dat dit noopte tot een directe oplossing van het probleem der toekomstige verbinding tussen het in dustrie- en landbouwgebied en de haven ten Oosten van de spoorweg aan de ene kant en de Beverwijkse woonkern aan de andere zijde. Zodanige oplossing kan slechts éénmaal worden geschapen en moest dan ook radicaal uitvallen. Daartoe is een viaduct ontworpen, dat onder de spoorweg en de nieuwe Rijksweg door de Meerstraat en het industriegebied zal ver binden. In verband hiermede moet de kleine binnenhaven worden gedempt en zal de spoorwegovergang bij de Kouden- horn vervallen. Twee doden - te klein politie-apparuat Bij de huidige sterkte voor het gemeen telijk politiekorps is het van jaar op jaar moeilijker geworden om de vele taken, die moeten worden vervuld, alle op bevredi gende wijze te doen verrichten. Bij de be voegde instanties worden stappen gedaan om tot personeelsuitbreiding te geraken -1 O- r En hoe.maakten oom Tripje en tante Liezebertha het in die tussentijd? Noudie amuseerden zich ook best, hoor. Ze waren nog altijd in dat prachtige bergland en ze zagen elke dag weer andere mooie dingen. Iedere dag maakten ze lange wandelingen, waarbij ze de mooiste wegen ontdekten tussen de bergen. Soms gingen die wegen langs diepe afgronden, waar ze stadjes en dorpjes zagen liggen in het dalvaak liepen ze over bruggen van grote steen blokken, die een afgrond overspanden. „Wat is het hier toch mooi.'", vond tante Liezebertha. Ja, dat was 'n mooie vacantie. Maar aan alles komt langzamerhand 'n eind. „Nog 'n paar dagen", zei oom Tripje. „En dan hebben we 't weer gehadDan moeten we weer aan de terugreis gaan denken!" „Ja", zei tante Liezebertha. „Eigenlijk 'n beetje jammer; het is hier erg mooi.. Maar het zal toch weer leuk zijn, de jongens thuis te hebben, hè?" „Ja", zei oom Tripje. „Die hebben nu ook hun laatste week, want over acht dagen zijn we thuis en hun vacantieleventje is dan ook gedaan!" „Ik hoop, dat zij het ook naar hun zin hebben gehad", zei tante Liezebertha. en ook zijn reeds grondige studies vol tooid voor de opzet van een nieuw bureau, dat voldoet aan moderne eisen. Daar het echter zaak is, dat dit bureau wordt ge projecteerd op het daarvoor het meest ge schikte punt in het toekomstige stads- lichaam, dient de verdere uitwerking te wachten op het tijdstip, waarop de gezoch te plaats kan worden aangewezen en de grond ter plaatse beschikbaar is. De politie heeft in 1954 bemoeiingen ge had met 194 verkeersongevallen in onze gemeente, die twee doden en 83 gewonden tot gevolg hadden. Jaarlijks worden gelden op zij gelegd voor de stadsverbetering, voor de stichting van een aantrekkelijk concertgebouw, voor een definitief stadhuis, voor een over dekt zwembad annex zomerbassins en an dere dingen, welke in het naaste verschiet moeten komen. Doch bovenal verdient de omvangrijke problematiek, welke zich in de geestelijke, culturele en sociale secto ren allengs sterker gaat voordoen, de aan dacht. Het maatschappelijk opbouwwerk staat voor nieuwe taken, die zwaar zijn doch belangrijk en ook dankbaar. Er is een zoeken naar en een scheppen van nieuwe vormen van zielzorg, cultureel leven, vrije tijdsbesteding en sociaal- charitatieve arbeid, die, willen zij de talrijke groeperingen effectief bereiken, een grote differentiatie moeten hebben. Voor deze arbeid is de medewerking van alle constructieve volksgroepen, alle opbouwende krachten in de plaatselijke samenleving nodig en onmisbaar, aldus besloot burgemeester Scholtens zijn .V icuwjaarstoespraak. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL. 717162 SKI-JACKETS en PANTALONS 51) „En die glimlach „Die ook! Tanya en Anna lijken beiden wonderlijk veel op prinses Igor! Anna's moeder leek behalve wat haar ogen betreft meer op haar vaders familie". Juffrouw O'Shea zuchtte even en voegde er aan toe: „O, kapitein Forrest, als ik Tanya nu in levende lijve voor me zie en als ik dan bedenk, dat als Anna er niet op gestaan had om naar Wenen te gaan, deze arme vrouw misschien het slacht offer van haar wanhoop en fatalisme zou zijn geworden., en misschien nooit deze vluchtpoging zou hebben ondernomen Het zou niet te verwonderen zijn geweest' Ze verkeerde immers in de mening, dat ze helemaal alleen op de wereld was, zon der familie en zonder geldO, als wij niet hierheen gekomen waren...." Kim keek vol bewondering naar het vriendelijke gezicht van de oude vrouw, waarop een blosje van opwinding zicht baar was. „U en Anna bent wél beloond voor uw prachtige werk. De hertogin is betove rend!" „Ja, vindt u ook niet? Natuurlijk zou het niet van belang zijn geweest, als ze minder aanirekkelijka was. aangezien ze voor ons Tanya Igorovna is. wat voldoen de voor ons betekentmaar toch..., het feit, dat ze zo'n aantrekkelijke, jeug dige vrouw is verheugt me, en gelooft u me, ze is van binnen even aardig als uiterlijk!" „Ik neem dat graag aan. Wat een ge luk, dat haar gezondheid zo goed schijnt te zijn. Ik geloof, dat we allemaal ver wachtten, dat ze volkamen uitgeput en ver zwakt zou zijn...." „Dat is voor een groot deel een geeste lijke kwestie", antwoordde juffrouw O'Shea. „Ze voelde zich miserabel, toen ze hier aankwam, maar ze is precies als haar moeder: de ene dag was 't volkomen mis, de volgende dag ging het weer uit stekend. Natuurlijk heeft ze rust nodig en goede zorg en prima voeding. Maar het allerbelangrijkste zal de wetenschap zijn, dat ze bij mensen is. die van haar houden en die ze kan vertrouwen". „Bij Anna en u", zei hij glimlachend. „Ja, inderdaad dat zal héél belangrijk zijn". „Wat heerlijk om haar weer op te kwe ken! Ik ben echter bang, dat dat genoe gen ons niet lang gegund zal zijn. We zul len haar niet lang bij ons kunnen hou den...." Voor de leden van de vereniging van oud-leerlingen van de lagere tuinbouw school te Beverwijk is in zaal Timmer een filmavond gegeven, waarop rolprenten van verschillende aard werden vertoond door de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdiènst. Er werd een afwisselend programma ge boden dat met aandacht werd gevolgd. De voorzitter de heer J. Bruyns deelde in zijn openingswoord mede dat de eerst volgende bijeenkomst weer in Heemskerk zal worden gehouden. De Rijkstuinbouw- consulent, ir. G. W. v. d. Helm, zal dan spreken over het onderwerp „Tuinbouw- mogelijkheden in Kennemerland." „Tussen de bedrijven door" Mevrouw N. de BockLuiting uit Bever wijk zal op Maandagmiddag 24 Januari in het programma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV spreken over het onderwerp „Zuurwaren die de stamppot opsieren." Het ligt in de bedoeling dat in het komende voorjaar te Beverwijk een bazar georganiseerd wordt, waarvan de finan ciële opbrengst bestemd zal worden voor de nieuwe kerk in wijk 3 der Ned. Herv. Kerk. De centrale vereniging van straat-, markt- en rivierhandelaren organiseert op Dinsdag 1 Februari in het KSA-gebouw te Beverwijk een amusementsavond, waaraan door bekende artisten wordt medegewerkt. De baten hiervan zijn bestemd voor de tbc- bestrijding. Bij de verdere uitbreiding van Bever wijk zal de dichtheid van de bebouwing van 61 op 40.5 woning per hectare worden teruggebracht, heeft burgemeester Schol tens gisteravond meegedeeld. Ook de nieuwe Beverwijkse wijken zullen dan een rianter aanzien krijgen vooral wat de ruimte betreft. BURGERLIJKE STAND GEBOORTFN: Agatha M. C.. d. van P. H. Niesten en J. Lagrand; Elisabeth, d. van J. W. v. Balen en W. Kowalewa: Aefje. d. v. H. J. Kluft en A. van Dalsiüm; Maria A C., d. van A J. Buhre en M. H. Gerritsen; Simone, d. var S. Warmenhoven en C. J. Stelten- pohl: Maria. d. van A. Heidoorn en M. Dok ter; Meindert G., z. van F. Jongerling en E. Mossel: Maria J. C., d. van J. M. Nan en J. W. de Graaf; Marinus G., z. van G. N. Boone- kanip cn C. J. M. Bon. ONDER' ROUWD: W. Steenkamp en G. A. Boevink; C. Salomons en A. J. Lnurnan. GETROUWD: J. F A. Meijer en C. Ouden dijk: J T. Kuiis en M. G. Commandeur; J. A. Ooms en W. Berghuis. OVERLEDEN: J. C. Hoen. 70 j., geh. met G. C van de Flier; W. Verhagen, 69 j., geh. met E Buijs; G. G ^en. 57 j., geh. met O. Verduin. ADVERTENTIE SchoterweR 122- - Haarlem - 1^1. iiMI 1 TEL- en REKENMACHINES Jaarvergadering van de KABO De afdeling Beverwijk van de Katholieke Bond voor Overheidspersoneel houdt op Woensdag 26 Januari in zaal Timmer haar jaarvergadering. Onder meer staat een be- stuursverkiezirg op de agenda; aftredend en herkiesbaar zijn de heren Steenbakker en Kaandorp. Het hoofdbestuurslid de heer Zegwaart zal een inleiding houden. MARKTBERICHT 21 Januari Andijvie 6482; spruiten 52—115; waspeen 2342: knollen 824; prei 12—42: boeren kool 2845: groene kool 1832; rode kool 21—39: witlof 2745; winterpeen 11—27; uien 827; soepgroenten 616; appelen 12—26. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Elisabeth M. M.. d. van M. C. Böhm en A. M. J. Kortekaas; Maria A. d. van C. Steenbakker en A. M. van Nierop; Cornelia M, d. v. Th. Dam en G. F. van Roon; Maria C., d. v. Th. Dam en G. F. van Roon; Johannes L. G., z. van P. F. Jansen en M. van Egmond; Anna M., d. van P. T. E. Liefting en M. Hoogewerf; Gerardus M., z. van J. Koedijk en H. M. van Wanroy; Hendricus G. M., z. van G. Timmer en M. C. Niesten. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „De grote Caruso". GEVONDEN VOORWERPEN. De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de Wijk aan Zeese politiepost terug te bekomen: blauwe kinderwant, bruin-gele kinderwant, dameshandschoen en groene kinderwant. ADVERTENTIE „Hoe bedoelt u dat? Waarom?" ,.A1S ik me niet heel erg vergis, is er iemand anders, die die taak voor zich zal opeisenEn hoewel het nog wat voorbarig is om al dergelijke conclusies te trekker meen ik toch al opgemerkt te hebben dat ook Tanya Kim volgde de blik van juffrouw O'Shea. „Bedoelt u. dat Markhamvroeg hij zacht. Ze krukte. „Er is geen twijfel mogelijk, dat hij weg is van haar. En ik geloof dat 't heel serieus is". „En zij?" vroeg Kim. „Ze is op de hoogte van wat hij gedaan heeft. Ze weet, dat hij eigenlijk de enige verantwoordelijke man is, die haar vlucht mogelijk heeft gemaaktZe ziet in hem haar redder! Dat is al een heel ding.... Juffrouw O'Shea knikte vol levenswijs heid. „Een man voelt zich graag de be schermer „Vooral als het gaat om een aantrek kelijke vrouw als de aartshertogin", vul de Kim aan. „Gelooft u werkelijk....?" „Ik hóóp alleen maar, kapitein Forrest, en ik heb goede reden om aan te nemen, dat mijn hoop niet ongegrond is. Ik ben maar een oude vrouw met wensdromen, maar ik wéét hoe u op de kolonel gesteld bent en ik ben er van overtuigd, dat u even blij voor hem zoudt zijn, als ik voor Tanya, als het tussen hen iets zou wor- denHij is tenslotte een eenzaam mens. Zou dit niet dè oplossing zijn voor hen beiden?" „Inderdaad. „Tar.ya in zo goede handen", vervolg de juffrouw O'Shea. „En wat hém be treft zij zou het leven zonniger voor hem maken. Ze zou hem jong houden...." Aan dit laatste twijfelde Kim geen ogenblik. Als juffrouw O'Snea's wens ver vuld zou worden, zou zijn oudere vriend niet veel rust meer hebbenToch ge loofde hij, dat de kolonel iemand als de hertogin op een geheel eigen wijze zou weten aan te pakken.... „Wanneer vertrekt u naar Nice?", vroeg hij. „Zodra Tanya's papieren om hier te vertrekken en Frankrijk binnen te ko men, in orde zijn", antwoorde juffrouw O'Shea. „Charles zorgt voor een en an der en we hopen, dat door zijn tussen komst alles binnen enkele dagen voor elkaar zal zijn. We willen haar graag zo spoedig mogelijk in een milder klimaat brengen. Tussen haakjes, heeft kolonel Markham u al verteld, dat hij met ons meereist?" „Wel allemensen!" Kim glimlachte. „Maar dat ziet er naar uit, alsof u 't wer kelijk bij het rechte eind hebt, juffrouw O'Shea!" „Dat ben ik met u eens. Het zal voor Jeremy een teleurstelling zijn. want na tuurlijk zal het niet nodig zijn, dat hij ons ook vergezelt". „Jeremy is zéér sportief en zal mis schien wel begrijpen, wat de reden is.." Er was pijn in Kim's hart. Binnen en kele dagen zouden deze vier mensen ver trekken. Ze zouden het prettig vinden in eikaars gezelschap te reizen en hij kon zich voorstellen, hoe heerlijk ze 't in het Zuiden van Frankrijk zouden vinden.... Hij zou ook met hen mee gegaan zijn, als.... Thans stond hem niets anders te doen dan terug te keren naar Wenen, waar de winter nog in al zijn strengheid heerste. Later op de avond sprak hij even met Anna. Met een glimlach om haar mond doch met een koude, vijandige blik in haar ogen, vroeg ze hem: „Wat zeg je van mijn tante, Kim?" „Ik vind haar allerliefst en hoogst aan trekkelijk". „Je vindt haar dus wèl al onze moeite waard?" „Daarop behoef ik stellig geen antwoord te geven „Maar je had toch zoveel bezwaren te gen de taak, die ik op me had genomen? Als 't aan jou gelegen had, was ze thans nog in Hongarije!" „Waarom zeg je dat? Ik heb me inder daad vergist", antwoordde Kim pijnlijk getroffen. „De reden van mijn bezorgd heid was echter mijn angst voor jouw welzijnMaar dat schijn je vergeten te zijn!" Hij wendde zich van haar af en voeg de zich bij de anderen. Sir Charles en zijn gasten bleven de hele volgende dag in het kindertehuis, waar de organisatie enigszins ontwricht scheen te zijn. Jean en Clement Fraser, de „Moeder" en alle kin deren schenen te zwichten voor de over rompelende charme van de aartshertogin, maar evenals Anna maakte ze de kinderen onrustig en het personeel, dat voor de kin deren zorgde, was het erover eens, dat het voor de gemoedsrust van deze gemeen schap beter zou zijn, als ze zo spoedig mogelijk vertrok. Jeremy droeg de teleur stelling, dat hij niet mee naar het Zuiden zou reizen, zoals Kim voorspeld had, zéér sportief. Sir Charles scheen het plan, dat de kolonel mee zou gaan, toe te juichen De volgende morgen vertrokken de rei zigers voor Wenen. De anderen brachten hen naar het station en het afscheid was allerhartelijkst, met veel goede wensen en beloften, dat men elkaar zou weerzien.... Juffrouw O'Shea keek Kim bijna ver drietig aan. toen ze hem de hand schud de. Het was alsof ze hem nog iets wilde zeggen, maar 't niet durfde. Ze scheen te aarzelen. De aartshertogin lachte en huilde tegelijkertijd. Sir Charles. Kim en Jeremy stapten in de trein en terwijl deze zich langzaam in beweging zette, hing Kim uit het raam pje en hield zijn donkere ogen gevestigd op één enkel klein figuurtje temidden van de groep van wuivende mensen op het perronnetjenet zolang totdat hij niets meer kon onderscheiden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6