Ondanks alles een opgaande lijn in het Nederlandse visserijbedrijf Autorijschool „IJmond" Agenda voor Velsen Kennemer \l Lantaarn AUTORIJLESSEN „AREND REUM" Deze week geen verrassingen bij IJmond-volleybal Auto-en motorrijles Old Clothes New Drs. D. J. v. Dijk in Nieuwjaarsrede Haringvisserij ziet terug op een gunstig 1954 Beverwijk ZATERDAG 22 JANUARI 1955 Burgerlijke stand Velsen BRUIDSPAREN OPGELET Viertallen- en paren- wedstrijden „De Jump" ,,'n Grote zwarte poes" Gediplomeerde Auto- Motor- en Scooterrijschool Liefhebbers van liefhebberijen Bezoek aan Scheveningen Radio AUTORIJSCHOOL SUCCES T. Postma blijft winnen bij DCIJ Film „Nachtwake" voor Chr. Besturenbond DRY CLEANING ONLY De „Oostzee" sleepte een kruiser van Sydney naar Engeland .*y' IN 1954 HEEFT HET VISSERIJBEDRIJF een ontwikkeling doorgemaakt, welke in het algemeen kan worden gekenschetst als een ontwikkeling in op gaande lijn. In het afgelopen jaar hebben zich in het visserijbedrijf vele feiten voorgedaan, welke van uitzonderlijke betekenis voor dit bedrijf kunnen worden geacht en voor de toekomst ongetwijfeld een belangrijke uitwerking kunnen hebben. In de eerste plaats denk ik daarbij aan de Visserij-nota, welke op 1 April 1954 door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, bekend is gemaakt. Aldus begon de heer drs. D. J. van Dijk, voorzitter-directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, zijn nieuwjaarsrede, die hij gistermid dag op de eerste bestuursvergadering van dit Bedrijfschap in het jaar 1955 heeft uitgesproken. De heer Van Dijk constateerde een aan zienlijke uitbreiding van de logger- en kottervloot. In 1954 werden drie nieuwe motorloggers aan de vloot toegevoegd. Met inbegrip van enkele verbouwingen steeg het totale aantal motorloggers van 222 tot 227 schepen, zeven nieuwe loggers zijn nog in aanbouw. Ook het aantal Noordzee- kotters onderging in 1954 een aanzienlijke uitbreiding en wel van 150 tot 174 sche pen. Niet minder dan 20 nieuwe kotters werden aan de vloot toegevoegd en voorts werd een aantal kotters met lichte mo toren voorzien van motoren met een gro tere motorkracht. Twintig kotters zijn op het ogenblik in aanbouw. Een grote motortrawler, geschikt voor de z.g. Verre Visserij staat op stapel. Het schip zal worden voorzien van een 1000 pk. Krupp-motor. Gunstig jaar voor haringvisserij Zowel voor de gezouten haringvisserij als voor de verse haringvisserij verliep het jaar 1954 gunstig. De resultaten van de verschillende typen vaartuigen liepen echter sterk uiteen. Zeer opvallend was de achteruitgang van de aanvoer van verse haring door stoom- en motortrawlers. Deze liep terug van 38.461 ton in 1953 tot 19.637 ton in het afgelopen jaar. De algemene geringe haringvangsten in het begin van het jaar zijn van deze achteruitgang voor al de oorzaak. De totale aanvoer van gezouten haring bedroeg in 1954: 1.039.425 kantjes, of 136.222 kantjes minder dan in 1953. Niette min kan worden gesproken van een bij zonder grote aanvoer. Aandacht verdient het opmerkelijke feit, dat er een verschui ving plaats vindt van de „pieken" in de aanvoer van gezouten haring. In 1954 be gonnen de grote aanvoeren, evenals in 195?, in de week van 2025 September en zij eindigden in de week van 11—16 Oc tober met een record-aanvoer van 101.251 kantjes. De aanvoer van verse haring bleef in het afgelopen jaar aanvankelijk beneden het peil van de vorige jaren. Begin Oc tober trad plotseling een verbetering in, waarna enkele weken met recordaanvoeren ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJmuiden v.h. GARAGE GIESBERTS, Palmcnstraat 1, Tel. 4156, IJmuiden-O. GEBOREN: L. GlazenerWalkate, d., Da 'Costalaan 62, Driehuis: A. de Hoog—Kuit- waard, d., .Jaltonstraat 21, IJmuiden; T. Duijs Lugters, d., woonwagenkamp, Velsen; J. M. Hoes—Duijn, z., Radarstraat 118, IJmui den; N. LauwersSchol,, z., Rijnstraat 9, 'IJmuiden; C. C. Huijg—Vink, d.. Bloemen- daalsestraatweg 17, Santpoort; N. J. Ligt- 'hartBoere, z.. Berkenstraat 54, IJmuiden- O.; P. Hoekstra—Wadners. d., Meervlietstraat •73, Velsen; V. KorfageVendel, z., Driehui- zerkerkweg 11, Driehuis; M. T. Schwartz Berger, z„ Gijzenveltplantsoen 115, IJmuiden; J. D. GozelingHeeremans, dStrating- plantsoen 37, Velsen-Noord; A. C. Coz— 'Geudeke, Jac.,'Catslaan 23, Driehuis. OVERLEDEN: E. G. Kooij, 22 jaar, Kerke- rinklaan 63, Santpoort. ADVERTENTIE „BEATRIX" maakt bij ieder toilet een passend BRUIDSBOUQUET Tevens dingt U mee naar een huis ter waarde van 20-000. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: „BEATRIX" - BLOEMSIERKUNST KENNEMERLAAN 56 TELEFOON 6083 ZATERDAG 22 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Heil below Zero". Rex, 20 uur, „Monster van de Ama zone". Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoe ring. „Kunst en Vriendschap", 20 uur, Patro naatsgebouw, toneeluitvoering. ZONDAG 23 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Jungle Jim, heerser van het oerwoud" 19 en 21.15 uur „Heil below Zero". Rex, 15 en 20 uur: „Monster van de Amazone". MAANDAG 24 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „99 River Street". Rex, 20 uur, „Monster van de Amazone". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 15—17 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. voorkwamen, met als „piek" de week van 25 t/m 30 October met een aanvoer van 4.715.000 kg. De aanvoer bleef tot eind November zeer groot, zodat een record- aanvoer werd bereikt van ca. 55 millioen kg. Zeer veel verse haring werd dit seizoen aangevoerd door de drijfnetschepen. Voor al in de weken van de zeer grote aan voeren was de kwaliteit van de verse haring uitstekend. Dit droeg in niet ge ringe mate bij tot een vlotte afzet. Volledige overbrugging In het afgelopen jaar brachten 65.726 kantjes gezouten haring de vastgestelde minimumverkoopprijzen niet op, zodat zij naar de vismeelfabrieken werden gediri geerd. Dit is ongèveer 6.000 kantjes meer dan verleden jaar. Van de aanvoer van verse haring bracht ruim 4.709.000 kg de minimumprijzen niet op. Vorig jaar draai de, bij een veel grotere aanvoer, ongeveer het dubbele van deze hoeveelheid door. Zowel voor de doorgedraaide verse als gezouten haring kon, qndanks de over vloedige aanvoeren toch steeds een vol ledige overbrugging worden gegeven van het verschil tussen de opvangprijs en de vismeelprijs. Beide egalisatiefondsen geven bovendien nog een belangrijk overschot te zien, dit in tegenstelling tot. het vorige sei zoen, toen voor verse haring op den duur geen volledige overbrugging kon worden gegeven. De export van gezouten haring bedroeg in 1954 63.352 ton, ter waarde van f 34.801.000, tegen 61.875 ton, ter waarde van f 33.918.000 in 1953. De export van verse haring ontwikkelde zich sensationeel. In de maanden October en November werden grote hoeveelheden verse haring geëxporteerd naar West- Duitsland, in 1953 een afnemer van weinig betekenis. Voorts werden belangrijke hoe veelheden geëxporteerd naar Tsjecho- slowakije, België, Oostenrijk, Polen en Is raël. Deze min of meer onverwachte grote exportmogelijkheden hebben het markt- beeld van de verse haring bepaald. De totale export van verse haring bedroeg 22.228 ton, ter waarde van f 7.538.000, tegen 6.486 ton ter waarde van f 2.499.000 in 1953. Hiervan ging 13.256 ton naar West-Duitsland. 3.769 ton naar Tsjecho- "slowakije en 2:993 ton naar1 België. Verse zeevis De aanvoer van verse zeevis bedroeg in het afgelopen jaar ongeveer 54.000 ton, hetgeen ten opzichte van 1953 en 1952 een geringe achteruitgang betekent. De aan voer van schelvis nam toe van 5800 ton tot ongeveer 8400 ton, die van kabeljauw van 4744 tot ongeveer 5060 ton. Bij de platvis daalde de aaftvoer van schol van 14.750 ton tot 11.480 ton. De aanvoer van tong nam toe van 4921 tot 5220 ton. De export van zeevis is dit jaar weer iets. gestegen. Voor onze zeevis bestaan in het buitenland goede afzetmogelijkheden, maar de grootte van de eigen aanvoer be perkt dikwijls de hoeveelheid welke kan worden geëxporteerd. Uitgevoerd werd dit jaar 10.483 ton ter waarde van f 16.261.000 tegen 9458 ton ter waarde van f 14.248.000 in 1953. Export gezouten haring Omtrent het verloop van de export van gezouten haring in het jaar 1954, deelde de heer Van Dijk in zijn nieuwjaarsrede mede, dat de export naar Oost-Duitsland er niet gemakkelijker op is geworden. De binding tussen de import van kali en de export van gezouten haring, welke voor heen een stevige basis voor de haring export vormde, werd niet bestendigd in de met dit land officieus afgesloten handels overeenkomst. De afzet van gezouten haring naar de Verenigde Staten beweegt zich in een da lende lijn. Het ziet er niet naar uit, dat dit werelddeel in de toekomst nog veel moge lijkheden biedt voor de export van gezou ten haring. Hoewel de export van dit pro duct naar Canada elk jaar steeg, is in dit seizoen ook de export naar dit land ach teruitgegaan. Enkele exporteurs zijn dit seizoen begonnen met de export van ge marineerde haring in vaten, welke in de Verenigde Staten wordt verpakt in flacons. De export naar Frankrijk werd dit jaar ten zeerste gehandicapt door de te late uitreiking van de importvergunningen in Frankrijk. Ook het door Frankrijk toege paste verdelingssysteem is fnuikend voor onze export. De export naar Noorwegen en België bleef constant op een hoog ni veau. Het is van groot belang, dat de ex porteurs alle aandacht blijven schenken aan de kwaliteit van hun zendingen naar deze landen. De Nederlandse exporteurs konden hun positie op de West-Duitse markt ook in het afgelopen jaar handhaven. De export naar de Zuid-Amerikaanse lan den blijft onmogelijk, aangezien de re geringen van deze landen geen geld voor deze import van gedroogde steurharing, (z.g. silverherring) naar Italië, kwam dit seizoen aanvankelijk slecht op dreef, maar in de laatste maanden van 1954 kwam er in de situatie verbetering. De indruk bestaat echter, dat de exporteurs de onderlinge scherpe concurrentie dienen te beperken, wil deze markt op den duur niet verloren gaan. In het tweede kwartaal van 1954 trad enige verbetering in bij de sterk terugge lopen export van visconserven. In het tweede halfjaar verbeterde de export nog verder, zodat over 1954 een export werd bereikt van 14.905 ton ter waarde van 22.180.000, tegen 15.389 ton, ter waarde van 23.151.000 in 1953. De commissie kwaliteitsverbetering visconserven, welke in het afgelopen jaar werd geïnstalleerd met als opdracht, een rapport uit te bren gen over maatregelen, welke kunnen lei den tot een verbetering van de kwaliteit van visconserven, bracht op 10 November een eindrapport uit. De export van bokking vertoont een achteruitgang, van 7.283 ton .ter waar de van 6:449.000 in 1953 tot 5.647 ton ter waarde van 5.061.000 in 195.4. In deze deze sector deed zich een bedenkelijke ont wikkeling voor. Een combinatie van bok kingexporteurs ging er aan het eind van het seizoen 1953/1954 toe over, een grote hoeveelheid bokking naar Griekenland te zenden, welke aldaar in koelhuizen werden opgeslagen. Bij het begin van het nieuwe seizoen in 1954 werd deze partij op de markt gebracht. De afzet van deze partij is stroef verlopen en heeft bovendien rem mend gewerkt op nieuwe aankopen door de importeurs. De uitvoer naar Griekenland bleef met 1.758 ton ver beneden de ver wachtingen. Ook de afzet naar Egypte liëp terug. De totale export van alle soorten visserij producten is toegenomen van 153.664 ton in 1953 tot 173.089 ton in 1954. De waarde is gestegen van 104.540.142 tot 111.880.595. Deze week wordt bij de Bridgeclub „De Jump" de competitie voortgezet met vier tallen- en parenwedstrijden. Kwam in af deling A het tweede viertal één punt te kort om zich overwinnaar te mogen noe men op het derde viertal (drie punten ver schil is gelijkspelmarge), in afdeling B behaalde zowel team drie als vijf een rui me overwinning op team vier en zes. De volledige uitslagen zijn: Viertallen groep A: dames Elzerman Rolloos en v. d. BergAmsing (inv.) spelen met 3835 gelijk tegen mevr. Külmanv. Amerongen en LamanMiddelkoop. Viertallen groep B: echtp. Rem en mevr. v. Amerongenv. d. Berg (inv.) winnen met 7013 van De Vriesv. d. Starre en WestraHannema; echtp. Bloem en da mes HamersSchol winnen met 5715 van mevr. de Haasv. d. Gaag en Drey- verVeldman. Parenwedstrijd: 1. MainzWittebrood 40;^ pnt; 2. mevr. PrinsJonker 39V2 PnL 3. De HaasWey 37 pnt; 4. PorckPrins 35 pnt; 5. FloorSchadé 29'/2 P"t; 6. Boer Broeren 291/2 pnt; 7. v. d. Visv. d. Steen 29 pnt; 8. echtp. Maarleveld 261/2 pnt; 9. Boenderv. d. Wint 2\y2 pnt. Efe R.K. Toneelvereniging „De Kruik" te IJmuiden geeft Zondag 23 Januari in het Patronaatsgebouw te IJmuiden op de pa rochie-avond door de K.A.B.-kring en de R.K. Vrouwenbond een opvoering van het toneelspel ,,'n Grote zwarte poes". ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 Bijkantoor: Dennenstraat 12 - IJmuiden - Telef. 6200 Vraagt inlichtingen voor avondlessen in VERKEERSTHEORIE en AUTOTECHNIEK Voor iedereen gratis. „Heil below zero" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag). De krachtmeting tus sen sinistere voosheid en blanke oprecht heid is in dit geval verplaatst van de prairie naar de Zuidelijke IJszee, waar de kapitein van een fatoriekssohip ter wal visvaart overboord gezwiept wordt door een ambitieuze rederszoon, die vervolgens uit volle borst „man over boord" roept. Een van de bemanningsleden, die het ge zien heeft, wordt opgesloten en gemarteld opdat hij zijn mond zal houden. Maar de moordenaar had buiten de beminnelijke dochter van de kapitein (Joan Tetzel) ge rekend, die zich in Kaapstad op een jager inscheept om een: persoonltik onderzoek te beginnen en daarbij liefderijk- ter zijde wordt gestaan door een knappe „Ueber- mensoh" (Alan Ladd), wiens overwinning natuurlijk bij voorbaat vaststaat. Maar dit sluit niet uit, dat het gevecht voor het recht daar in het Antarctische gebied ze ker opwindend is. „Jungle Jim heerser van het oerwoud" zal in de matinee Zondag de aanwezigen boeien. „99 River Street" (Thalia, Maandag en Dinsdag) mag gerust een „thriller met temperament" worden genoemd. In deze rolprent voert een ex-bokser strijd tegen een moordlustige gangsterbende. De sfeer waarin dit zich afspeelt is geheel „comme- il-faut": een havencafé, waarin de kop stukken uit de onderwereld zich thuis voe len, een oud theater en de gebruikelijke gierende politieauto's doen de. liefhebber van dit soort spannende verhalen extra genieten. Een schone, die letterlijk en fi guurlijk met vuur speelt, verliest het leven en de film eindigt met een hevig vuistge vecht en zoals gebruikelijk wordt de moordenaar aan de politie overgeleverd. „Het monster van de Amazone" (Rex, Vrijdag tot en met Maandag) Een ge~ noegelijk griezelverhaal over een schepsel met schubben, een rugvin en scherpge punte klauwhanden. Dit wezen maakt het de expeditie, die op een rustige fossielen- jacht uit is, heel lastig. Hij heeft het spe ciaal voorzien op de enige vrouw aan. boord en na een paar vergeefse pogingen ontvoert hij haar in zijn afschuwelijke ar men naar zijn hol. Maar een van de we tenschapsmannen bestookt het monster met rotenone, een op griesmeel lijkend visvergiif. Na een strijd van anderhalf uur op het witte doek kunnen de toeschou wers echter gerustgesteld naar hun huizen terugkeren, want aan de opwindende scènes komt een gelukkig slot. De expedi tiemensen keren in de bewoonde wereld weer en het monster trekt zich in zijn eigen afdeling terug. In de competitie eerste en tweede klasse heren van de afdeling IJmond der NeVoBo hebben zich deze week geen bijzondere uitslagen voorgedaan. In de tweede klasse heren had VCK 4 practisch geen moeite met SVIJ 2 en won uit de opslag gemak kelijk met 3-0 (15-0, 15-7, 15-0). TVIJ stelde teleur in de verwachtingen tegen SVIJ 1 en bracht het slechts tot een winst set. Het verloor met 1-3 (6-15, 15-8, 14-16, 8-15). VCK 5 nam tegen de Kennemers 2 ook géén halve maatregelen en won ge decideerd met 3-0 (15-0, 15-4, 15-8).Sport- bond 2 kon het tegen VCK 3 ook niet red den en ging eveneens met 0-3 onder (5-15, 3-15, 11-15). In de eerste klasse heren moest PSV 1 aanvankelijk de eerste set aan DGS laten, doch daarna was het over met de kansen van dit laatste team, dat er niet veel meer aan deed. PSV 1 ging naar huis met 1-3 winst (16-14, 7-15, 6-15, 3-15). VGV 1 her stelde zich tegen Sportbond 1 van de vorige verliezen; een wedstrijd waarin af en toe spannende momenten voorkwamen. VGV 1 trok met 1-3 aan het langste eind (13-15. 13-15, 15-13, 11-15). Ook in de ontmoeting PSV 2—Kennemers 1 traden aanvankelijk geringe verschillen in de set-uitslagen op. In de laatste maakten de Kennemers even wel korte metten, 1-3 was de uitslag (14- 16, 13-15, 16-14, 3-15). Een verzwakt Waterloo 1 speelde ten slotte tegen VCK 2 en kon de kracht tot een sterke tegenstand niet opbrengen. f Boos Meneer en mevrouw De Heer uit de Geelvinkstilaat in Velsen Noord zijn boos. En terecht. Heeft niet deze krant geschre ven, toen zij zich ergerde over de narigheid, die in dit en an dere percelen aan deze Geel vinkstraat optreden als gevolg van gaslekkage via de zwa- nehalzen der vaste wastatels, dat de ouders een nacht afwe zig waren en d e kinderen in huis gas roken? Natuurlijk had de krant daarbij moeten vertellen, dat er oppas was al kon iedereen bevroeden, dat geen ouder ter wereld een nacht gaat feestvieren op een bruiloft van familie, zonder de gelijke en vertrouwde oppas in huis. In dit geval dus de excu ses jegens het echtpaar De Heer, Geelvinkstraat 103. Op zet was er dezerzijds natuurlijk niet bij, slechts een te groot vertrouwen op het spreekwoord „wee degene, die er kwaad over denkt". Plezierig Wat die sub-commissie voor het sociaal cultureel ont- spayiningswerk voor bejaarden (waarom geen vlottere naam voor de vlotte lieden, die hier achter zitten?) in Velsen doet en verzet kan slechts onze diepste bewondering gaande maken. Die bewondering is dan ook gaande; altoos. Maan dag mogen de bejaarde gasten Ier commissie naar het IJmui- dense Patronaat, om naar Budd Abbott en hou Castello te kij ken, die „afzwaaien" in een film met heel gekke situaties. Om met Wim Kan te spre ken: „Kè-je lól hebbe, joh!" en Dinsdag daaraanvolgende komt hetzelfde programma terug in het St. Josephshuis in Veisen Noord; Donderdag zullen Budd en Lou het Cultureel Gebouw in IJmuiden doen dreunen en Vrijdag mogen ze in de Weg man do stoelen wel extra ver ankeren. Om halfdrie begint het spul,- met een natuurfilm en een muziekfilmpje en een tekenfilm. Tegen degenen, die nu pein zend gaan kijken, om op te merken, dat het Amerikaanse tweetal weinig met cultuur te maken heeft, zou ik willen op merken, dat zij volledig en groot gelijk hebben en dat het. een groot schandddl is., ach, mensen, laat naar u kijken. Wanneer wij hen boven de zes tig tussen de cultuur door niet at en toe met wat lachgas be sprenkelen, worden zij ongans van onze hedendaagse cultuur neigingen. Niet dat ik iets tegen de cul tuur heb, ik wil alles doen om eindelijk eens de werkelijk cul turele film in dit gewest te doen doordringen, maar laat ons niet al te zwaarwichtig doen en af en toe het boogje eens ontspannen. We spannen al tè veel vrienden. De vrijetijdsbesteding is een van die dingen geworden, waar mee de moderne mens tobbend is gaan rondlopen en waarvoor hij studiecommissies van node acht, om in zijn vrije tijd de vrije tijd van een ander te bezien. Hetgeen een voortreffelijke vrije tijdsbesteding genoemd mag worden. „Naarmate de sociale ontwikkeling, mijne dames en heren, verder voortschrijdt en de twintigste eeuwer derhalve over meer ledige uren per dag komt te beschikken, zal hij het als regel tot een zijner levensproblemen gaan rekenenzo zou ik een deftige rede over dit vraagstuk willen beginnen, maar ik wil gans geen rede beginnen, omdat u en ik tóch op Zondag middagen naar het voetballen gaan kijken en zich door mijn betoog immers tóch niet zult laten brengen tot het ineenplak- ken van miniatuurvliegtuigjes of het zorgvuldig uitzagen van lampekappen. Wie dat wél doet, gaat weer niet naar het voetballen. Inmiddels zijn er vele knut selaars en hobby-isten. Zij ver zamelen prentbriefkaarten of postzegels, leggen rotstuintjes op een speldeknop aan of bor duren het laatste oordeel op een divanovertrek. Maar bo venal z\jn zrj in huis de mensen die voor de kleine klusjes op draaien: als er iets te timme ren valt, moeten zij het doen en de keuken witten behoort tot hun onveranderlijke opdrach ten wanneer het seizoen daar is. Zij mopperen er op, maar vinden het in hun harten pret tig, dat zij thuis een man van aanzien en vernuft geacht wor den, terwijl zij op de fabriek of ten kantore tot de nummers in de prikklok behoren. Niettemin en nu kmip ik even in de huid van meneer H. de Boer, Leeuweriklaan 26, die met dit probleem onder de Lantaarn komt schuilen niettemin komen de meesten der knutselaars van het huis-, tuin- en keukengenre niet uit boven dat H. T. en K.: ze zeg gen er zelf van, dat ze „maar iaat prutsen". Aan de fiets en aan de gas kachel, aan de schuurdeur en aan een poppenwagentje van de kleine Marian. Ais de vak man het later ziet, dan zegt hij wel eens (eerlijk): „Zo, dat is weer aardig verprutst". On der ons allen zijn genoeg men sen te vinden, die met „gouden handen" gezegend zijn, mensen echter, die nooit aan bod ko men voor een werkelijke ont plooiing hunner talenten, om dat zij het geld voor gereed schappen missen, de ruimte om een werkbankje neer te poten en de technische handvaardig heid is wegens gebrek aan geld ook nooit tot ontwikkeling ge bracht. Meneer De Boer meent en ik kan hem daarin slechts schoon gelijk geven dat de oplossing voor de hand en de deur ligt. Samen met anderen is er wel iets te bereiken in wat hij zou willen noemen een „Huis Tuin en Keukengilde" aardige naam, vindt ge niet? De konijnenfokkers hebben zulk een vereniging en de aquariumhouders kennen haar eveneens: daar komt de wer kelijke liefde tot de liefhebberij tot ontplooiing, die een liefheb berij tot de hoogste toppen der gelukzaligheid kan voeren ie afstand tussen vakmanschap en hobby kan er overbrugd worden. Wekelijkse bijdragen van de leden zouden een fondsje kunnen veroorzaken voor wat gereedschap, een zaaltje en wat er meer komt kijken. Een instructeur is wel te vinden, misschien zelfs meer dan één. Misschien wil de gemeente in enige opzichten zelfs de hand reiken aan de eventuele HTK- ers, door bijvoorbeeld onge bruikte ruimte onder de flat woningen in bruikleen te ge ven, dacht ik zo. Voor de be jaarden staat iets dergelijks op stapel, voor de jeugd onder de 21 is er een hobby-club, maar de middenmoot „prutst" nog maar voort. Wie er wat voor voelt hij wende zich tot meneer De Boer aan de Leeuweriklaan wellicht kan hier iets groots geboren wor den. Dus: liefhebbers aller lan den, verenigt u! LAMPENIER VCK 2 won met 3-0 (15-9, 15-10, 15-11). Voor Zaterdag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld voor de tweede klasse herencompetitie: 2.30 uur: Waterloo 2 VGY 2; 3.15 uur: Kennemers 2Sportbond 2; 4 uur: SVIJ 2—VCK 5.- Deze week hebben de mannelijke leer lingen van het Christelijk V.G.L.O., de Elout van Soeterwoudeschool, te IJmuiden een bezoek gebracht aan Scheveningen- Radio. In groepen werden de jongens rond geleid door twee dames, die de jongens op bijzonder prettige wijze het een en ander vertelden. Dit „een en ander" werd op school verwerkt in schrift en tekening. Deze excursie werd gehouden in verband met de beroepskeuze van de leerlingen. ADVERTENTIE wy lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Woensdagavond is de onderlinge com petitie van D.C.IJ. voortgezet. Er vielen niet veel verrassingen te noteren. In de eregroep won Tommy Postma opnieuw; nu ten koste van A. Beukema. In deze groep won H. Swier van voorzitter K. de Jong. In de Hoofdklasse kan J. Waal nog .steeds zijn vorm niet vinden en ook nu 'moest hij zijn partij gewonnen geven tegen W. v. Wort. Bakkum won van J. Koppel man, die hiermee zijn eerste nederlaag te slikken kreeg. Ook Engelhart wist te win nen van H. v. Nieuwenhuis. In de eerste klas wist J. de Boer (die steeds beter gaat spelen) twee partijen, de eerste van het nieuwe lid E. Dekker en de tweede van D. Woord te winnen. De verrassing in deze groep was wel de nederlaag van P. Kok jr. tegen v: d. Vis die hiermee de eerste overwinning op zijn naam bracht. Ook W Glas won voor het eerst. Hier werd E. "Dekker het slachtoffer van. Woensdag 26 Januari speelt D.C.IJ. 1 tegen G.S. uit Amsterdam. Bij een over winning of een gelijk spel is D.C.IJ. weer voor een jaar kampioen van Noordholland. In het Patronaatsgebouw De Christelijke Besturenbond „IJmui den" houdt op Woensdag 26 Januari in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost een filmmiddag en -avond. In de middaguren zal door de filmdienst van het Christelijk Nationaal Vakverbond voor de kinderen van de leden van het C.N.V. een filmprogramma worden ver zorgd waarin diverse leuke kinderfilms zullen worden gedraaid. Des avonds zal voor de leden de film „Nachtwake" wor den vertoond. In deze film wordt uitge beeld hoe een vrouwelijke arts, door het leven verbitterd, na een weg van zware strijd het geloof vindt. De duur van deze film is twee uur. Zo mogelijk zal vooraf een voor-film worden gedraaid. De aan vang is vastgesteld op 8 uur. „Bengaalse brigade" (L u x 0 r. Vrijdag t/m. Maandag) is een film waarin solda- teneer een rol speelt. De toeschouwers moeten zich wel in de toestanden van een eeuw geleden weten te verplaatsen, maar dan krijgen ze inderdaad ook waar voor hun geld. Want de eer van een moedige, maar ongehoorzame kapitein staat op het spel en dat brengt een gescherm met een geschitter van blanke sabels en Enfield, geweren met zich. Het is een Oosters huts potje van de tweestrijd van een verbitterd krijgsman, verraad en verachting van En gelse hoofdofficieren aan het banket van de radjah. Af en toe wel wat potsierlijke, maar voor vechtlustige helden wel te ver orberen. „Lach dan Paljas" vult Dinsdag en Woensdag het witte doek in Luxor. Een film waarin Benj amino Gigli een paar ariaatjes zingt en dit is de reden daarom zijn naam op het doek wordt gerechtvaar digd. Want verder zijn er veel handenwrin gende mannen met onechte snorren te zien rond het verhaal van een oude man, die na 20 jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht veroordeeld wegens dub bele moord ter zake van zijn goede ge drag wordt ontslagen. Hij zoekt zijn dochter op, die van haar prille jeugd af bij rijke lieden werd opge voed, maar deze schone maagd is en wordt nog steeds de veroordeling van haar va der verzwegen. De oude man stort zijn hart uit bij de jeugdige componist Leon cavallo, die prompt wordt geïnspireerd tot het maken van de beroemde opera „Pal jas". „Zorg dat je er bij komt" fleurt Zondag middag de gemoederen op. „The command" (K e n n e m e r-theater, Vrijdag tot en met Woensdag) Een in dit genre uitstekende film over de strijd tussen blanken en Indianen. De blan ken zijn hier veruit in de minderheid: een kleine afdeling infanterie, bestaande uit recruten en ongeoefende officieren, aan gevoerd door een oude kolonel, die de hulp inroept van een afdeling cavalerie, teneinde een aantal weerloze burgers naar veiliger streken te kunnen begeleiden. De cavale risten zijn tijdens een der gevechten met de Indianen hun kapitein verloren, die voor hij sterft, het commando overdraagt aan de arts, die wel weet hoe men wonden moet behandelen, maar van de krijgstac tiek helemaal niet op de hoogte is. Zijn benoeming wekt dan ook groot misnoe gen bij de troep en aangezien het hun sol- dateneer te na is, door een „pillendraaier" te worden aangevoerd, verzwijgen zij te genover hun collega's van de infanterie de ware functie van hun commandant. Wat deze aan ervaring in krijgskunde mist, maakt hij evenwel goed door zijn gezon de verstand te laten werken, wat tot ge volg heeft, dat hij niet zelden handelt te gen de voorschriften „in het boekje". Wanneer de Indianen tenslotte aanstalten maken om de genadeslag te leveren, ont werpt de arts-aanvoerder een plan, dat in de ogen van alle manschappen ware zelf moord is. Het slot van de film toont an ders. Er zijn in deze film vele verrassen de ogenblikken. „Lady in the iron mask" (W.B.-theater, Vrijdag t/m. Maandag) Een kleuren film waarin de degens nauwelijks rusten. Er wordt van kastelen naar paleizen ge trokken en overal wordt gevochten. In herbergen, in ridderzalen, op door fakkels verlichte binnenplaatsen, op eenzame plekken in het woud, zoals dat in vorige eeuwen doenlijk was. De vrienden van d'Artagnan bevrijden een Franse troonop volgster uit een keldergewelf en nemen haar tenslotte mee naar Amerika. Een wending die niemand voorzien heeft, maar die bij een dergelijke romantische rolprent geen verbazing behoeft te wekken. „Buffalo Bill" (Zondagmiddag in W.B.) is een Wild-Westprent vol fiere Indianen, die vechten in wijde techni color-land- schappen. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4886 De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co 's Internationale Sleepdienst, gezag voerder kapitein M. A. Engels, arriveerde op de Clyde met de 20.000 tons kruiser „Shropshire", die door de Australische marine naar Engeland is verkocht. De „Oostzee" is voor deze sleepreis op 13 Augustus uit Maassluis naar Sydney vertrokken. Onderweg werd nog hulp ver leend aan het s.s. „Ania", dat de schroef verloren had, De „Oostzee" pikte het schip op en gaf het over aan de „Gele Zee", die het in Falmouth binnenbracht. Op 3 Octo ber 1954 arriveerde de „Oostzee" in Syd ney. Zes dagen later vertrok de sleepboot weer. Via Singapore en Port Said kwam het transport op 18 Januari 1955 in de Ierse Zee, waar de „Shropshire" afgeleverd moest worden. De diepgang van de „Shropshire" was zodanig dat slechts met gunstig weer bin nenlopen mogelijk was. Omdat de weer berichten niet veelbelovend waren, werd koers gezet naar de Clyde. De „Oostzee" en de tien runners die aan boord van de „Shropshire" dienst deden, keren omstreeks 24 Januari naar Maassluis terug.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9