Het weer Washington en Peking bereid om Formosa te vechten Weerbericht Beide China's zijn absoluut gekant tegen een bestand Seine heeft hoogste peil bereikt Voorwaardelijke veroordeling van Djilas en Dedijer Steun van Congres voor volmacht venvacht Hei woord is aan Meer uitgaven verwacht voor Sovjet-defensie Toestand nog critiek Milde straffen voor verspreiden van vijandige propaganda Sovjet-minister van Handel afgetreden Veroordeelde oud-minister van Vichy meldt zich Gereed Londen heeft hoop op een bestand niet opgegeven Minister Molotov ontving Oost-Duitse ambassadeur Pavlov volgt Mikojan op Nicaragua mobiliseert na opheffen van bufferzone Duitse socialisten eisen overleg met Moskou Weerrapport 69e JAARGANG No 168 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 25 JANUARI 1955 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 15 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TALRIJK zijn, ook nu een nieuw kalen derjaar ons deelachtig is geworden, de klachten over het weer. Als sommigen te dien aanzien hoop gekoesterd mochten hebben, is die tot dusver teleurgesteld. Ook bij de ijsliefhebbers. Schaatsenrijden moge als nationale sport gelden, maar als onze snelste mannen niet opnieuw tijdig naar Noorwegen getrokken waren, om daar maandenlang te vertoeven, zouden zij geen noemenswaardige oefening voor de grote wedstrijden hebben gehad. Het is nu even wel gebruikelijk te zeggen, dat het weer in de war is. Dat wachtwoord is verleden jaar uitgegeven, vermoedelijk in de kap perswinkels, en heeft snel burgerrecht ver worven. Maar als gij lieden spreekt die zeer oud en kalm zijn geworden en daarbij zo helder van geest zijn gebleven, dat al leen de rust der opgedane wijsheid hen rest, zullen zij u verzekeren dat het weer altijd in'de war is geweest, zolang zij ge leefd hebben en vermoedelijk ook vóór die tijd. Ons vaderlands klimaat heeft nooit door regelmaat en betrouwbaarheid uit geblonken. De Batavieren en Kaninefaten moeten er al ernstig over geklaagd hebben en ook de Romeinen, die natuurlijk gezegd hebben dat het bij hen thuis veel beter was. De wijze ouden zullen op uw opmer king, dat nu het weer in heel Europa in de war is geraakt, antwoorden dat ook dat zich meermalen heeft voorgedaan. En als zij u vragen wat normaal weer is, een heel jaar door, zult gij ervaren hoe moeilijk het is daarop antwoord te geven, zelfs al hebt gij pas kort geleefd. Want al wat gij u herinnert, van welke maand of van welk seizoen ook, is maar af en toe voorgekomen. Drie weken vorst in Januari is evenmin normaal als drie weken zon in Juni. Men moet wel heel oud en wijs zijn om zijn weer-herinneringen onbevooroordeeld te kunnen samenvatten. Hetzelfde blijkt bij de samenvatting van andere herinne ringen, maar weer-geheugen speelt ons de vreemdste parten. Gij ervaart dat soms, namelijk als de periodieke statistieken van het Meteorologisch Instituut in De Bilt verschijnen. Dit tekent alles op en telt alle postjes ijverig samen; niet alleen blijkt dan onveranderlijk dat wij zelfs aan de vorige maand maar een vage herinnering hebben behouden, maar bovendien wordt onze overtuiging, dat het de koudste of natste of stormachtigste maand is geweest die wij ooit beleefd hebben, afdoende weer legd. Twee of drie jaar geleden was de overeenkomstige maand nog erger en 1907 of 1923 of zoiets diep-verzonkens is nog steeds recordhouder. Dit laatste is vooral vervelend voor de jeugd: zij houdt niet van records van vorige generaties, die zij niet heeft kunnen verbeteren. Heel begrijpelijk. Sommigen onzer bepalen hun geloof in De Bilt geenszins tot zijn statistieken om trent het verleden. Zij stellen vertrouwen in al zijn voorspellingen voor de eerstvol gende vierentwintig uur. Ik heb daar al tijd bewondering voor gehad, want nooit heb ik het zover kunnen brengen. Als iemand mij zegt „Morgen regent het", maakt dat niet de geringste indruk en als de volgende dag de zon onwetenschappe lijk doorbreekt en blijft stralen verwon dert mij dat niet in het minst. Misschien is het jammer. In elk geval is het gebrek aan eerbied. Het sluit echter respect voor de trouwe gelovigen niet uit. Ieder diep geloof verdient respect, zelfs dat Ln de onfeilbaarheid van de Bilt. Maar als men dit niet kan delen verwerft men wel het voordeel, met onbevangenheid en zor geloosheid zijn uitgaansplannen te kunnen maken. Het Engelse volk beroept er zich op dat zijn eiland het slechtste en grilligste kli maat ter wereld bezit. Het gaat daar zelfs min of meer prat op, hetgeen verklaarbaar is, want dit zou aan tevens bewijzen dat het Engelse volk ten deze het grootste uit houdingsvermogen bezit. Overigens is het record nooit nauwkeurig onderzocht en vastgesteld; mocht dat ooit ondernomen worden dan zouden wij er zeker toe ge neigd zijn, als uitdagers op te treden. Wij missen weliswaar fog en ook het samenstel van smoke and fog dat met een taalver rijkend Engels woord als „smog" wordt aangeduid, maar met onze stormen en on ze tegenwinden, die uit alle richtingen bla zen als wij op een fiets zitten, zouden wij een enorme punten-voorsprong op het door heuvels beschermde Londen verwerven. Een lelijke concurrent daarentegen zou Manchester voor ons zijn. Het regent altijd in Manchester en ook in het Lake District. Bij wijze van spreken, natuurlijk. In Engeland praat men buitengewoon veel over het weer en er wordt een ware keur van bijvoeglijke naamwoorden op toegepast. In Frankrijk daarentegen wordt zelden of nooit over het weer gesproken: men beschouwt het daar als een teken, dat iemand geen beter onderwerp van gesprek heeft. Dat is een van de redenen waarom de beide volken elkaar niet zo best begrij pen. Er moet wel bijgevoegd worden dat de Fransen in het algemeen aanmerkelijk minder reden hebben om over het weer te klagen.Zij missen daarmee een veiligheids klep om slecht humeur af te reageren. Wij missen die niet, maar wij zijn er toch lang zo welbespraakt niet over als onze overburen. Waarschijnlijk tot ons nadeel; wij laten het teveel aan kappers en con ducteurs over, die dan ook schier allen opgewekte mensen zijn. De moderne techniek heeft ten aanzien van weersinvloeden niet veel bereikt. Ten minste niet buiten. Ik wil geen commentaar geven op de eertijds mislukte pogingen van de heer Veraart, om regen te maken, maar wel op de tekortkomingen in het rui men van sneeuw en bestrijding van glad heid, niet alleen op buitenwegen maar ook in buitenwijken van steden. Men heeft nooit een snelle en afdoende oplossing ont dekt; zij zou de mens niettemin verheugd hebben, in tegenstelling met de schepping van de atoombom. Of de proeven met deze laatste het weer bijzonder beïnvloed heb ben staat niet vast. Bewijs ontbreekt. Het verleden van het weer levert het kennelijk niet op. Hetgeen niet wegneemt dat „in twijfel onthoudt u" ook in dit opzicht raad zaam lijkt ten opzichte van proeven met atoombommen. Béter weer verwacht nie mand ervan. R. P. Abbé Pierre ziek De bisschop van Nice heeft meegedeeld, dat abbé Pierre, de priester die vorige winter een grote actie ten behoeve van de Franse daklozen op touw zette, ziek is. Hij wordt verpleegd in een klooster bij Nice. PARIJS (Reuter/A.F.P.) René Bonne- foy, secretaris-generaal voor de Voorlich ting in de regering-Vichy (kabinet-Laval), die bij verstek ter dood veroordeeld was wegens oorlogsmisdaden, heeft zich in Pa rijs bij de politie gemeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jerome K. Jerome: Ik houd van werkenhet fasci neert me; ik kan er uren naar zitten kijken. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Leiders van twee grote wereldmachten, de Verenigde Staten en communistisch China, hebben Maandag lijnrecht tegenover elkaar staande verklaringen afgelegd over de toekomst van Formosa. Te Washington verzocht president Eisenhower het Congres om een volmacht tot gebruikmaking van Amerikaanse strijdkrachten indien zulks nodig is ter ver zekering van de veiligheid van Formosa en de Pescadoren. „In het belang van de vrede", zo zeide de president, „moeten de Verenigde Staten iedere twijfel wegnemen omtrent onze bereidheid te strijden indien zulks nodig is om het vitale belang van de vrije wereld bij een vrij Formosa te be waren en om ons te begeven in ongeacht welke operatie, die nodig zal zijn om dit doel ten uitvoer te brengen". De toenemende vijandelijkheden in dit gebied noemde Eisenhower een ernstig gevaar voor de wereldvrede. „Wij menen, dat de toestand een ingrijpen van de U.N.O. op grond van het handvest wettigt De communistisch-Chinese eerste-minis- ter, Tsjoe en Lai, daarentegen zeide in een door radio-Peking uitgezonden verklaring, dat zijn regering „absoluut niet kan in stemmen met een staken van het vuren" in het huidige conflict met Tsjang Kai Tsjek. In een aanval op „de Amerikaanse inmenging" op Formosa zeide Tsjoe, dat China herhaaldelijk tot de wereld heeft gezegd, dat het vastbesloten is Taiwan (Formosa) te „bevrijden". De Chinese mi nister van Binnenlandse Zaken, Hsieh Tsjoeeh Tsjai, zeide in een andere door radio-Peking uitgezonden verklaring, dat zijn land binnen een jaar Formosa hoopt te veroveren. Een Chinese nationalistische woordvoer der verklaarde „met verbazing" Eisen howers verklaring te hebben ontvangen, waarin gesproken werd over een bestand voor Formosa en hergroepering van de na tionalistische strijdkrachten. De nationa listische regering is „absoluut tegen elk bestandsvoorstel". Ontruiming van bepaal de nationalistische eilanden met als doel een verdedigingslinie in de straat van Formosa noemde hij „een negatieve poli tiek van terugwijken". In het Amerikaanse congres is een ge zamenlijke resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld Eisenhower de bevoegd heid te verlenen om, als hij zulks nodig oordeelt, Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de bescherming van For mosa en de Pescadoren en „daarbij betrok ken punten en gebieden". In de resolutie wordt verder voorgesteld, dat de speciale bevoegdheden van de president zullen wor den gehandhaafd totdat de president van mening zal zijn dat de vrede en veiligheid in het betreffende gebied redelijk verze kerd zijn door de internationale omstandig heden, als gevolg van maatregelen van de UNO of anderszins. De resolutie komt heden in het Huis van Afgevaardigden in stemming. Aangeno men wordt, dat zij spoedig door Huis en Senaat zal worden aangenomen. De com missie voor buitenlandse zaken van het Huis heeft de resolutie reeds met algemene stemmen goedgekeurd. Minister Dulles moet op een besloten vergadering van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen hebben gewaar schuwd. dat da gehele positie van de Ver enigde Staten in het Westen van de Stille Oceaan op het spel staat. Volgens de voor zitter van de commissie, senator Walter George, had Dulles verklaard, dat ..het niet mogelijk zou zijn Formosa en de Pescado ren te behouden, als de Verenigde Staten werkeloos toezien terwijl alle andere natio nalistische eilanden door de communisten worden veroverd, hoewel het niet nodig zou zijn al die eilanden te verdedigen, aan gezien sommige ervan geen militaire bete kenis hebben". Een senator die niet met name genoemd wilde worden, verklaarde, dat Dulles in antwoord op een vraag had gezegd, dat de resolutie voldoende machtiging bevatte om de Verenigde Staten, zonder het Congres toestemming te vragen, ten strijde te laten trekken. Een tweede senator, die eveneens niet met name genoemd wilde worden, noemde de resolutie een „oorlogsverklaring vooruit". Senator Wayne Morse (onafhan kelijk) zei, dat de machtiging die Eisen hower vraagt, nen betekenen' „zeer wel oorlog zou kun- MOSKOU (Reuter). De hoofdredacteur van de „.Pravda" Dmitri Tsjepilov, het or gaan van de Russische communistische partij, heeft in een artikel critiek geleverd op vermindering van de productie der zware industrie. In diplomatieke kringen in Moskou leidt men hieruit af, dat een verhoging van de Russische defensie-uit gaven aanstaande is. Tsjepilov verklaarde in zijn artikel, dat elke neiging om de aan dacht te concentreren op de productie van verbruiksgoederen en de landbouw ten koste van de zware industrie onder de huidige internationale omstandigheden de Sovjet-Unie, van economisch standpunt bekeken, „ontwapend en hulpeloos" zou kunnen laten. Hij leverde scherpe critiek op bepaalde economen die voorstander zijn van minder nadruk op de zware industrie. In diplomatieke kringen acht men het mogelijk, dat de Sovjet-regering op de ver vroegde bijeenkomst van de Opperste Sovjet (op 3 Februari) zal meedelen, dat de internationale toestand geen verminde ring van de defensie-uitgaven, zoals in de voorgaande twee jaren, toelaat. Voorts wijst men er op, dat de publieke opinie in de Sovjet-Unie rijp wordt gemaakt voor een dergelijke bekendmaking door her haalde aanvallen op de Parijse overeen komsten en de bewapening van West- Duitsland. Het Pravda-artikel vormt het hoogtepunt van een campagne van ver scheidene weke waarbij opnieuw de na druk werd ge'' :d op het belang van de zware industrie. Een hoge officiële woordvoerder heeft verklaard, dat de machtiging die Eisen hower van het Congres wil. hem ook be voegdheid zal geven Amerikaanse strijd krachten te gebruiken om de eilanden Matsoe en Quemoy te verdedigen, die dicht bij het vasteland liggen (Quemoy tegenover Atmoy en Matsoe tegenover Foetsjou). Volgens de woordvoerder val len deze eilanden onder Eisenhowers ver klaring dat het gevaar van een aanval op Formosa „ons dwingt rekening te houden met omstandigheden die het welslagen of mislukken van zo'n aanval kunnen bepa len". De president zou mogelijk zelfs be voegd zijn als zijn verzoek door het Congres wordt ingewilligd om aanvallen op die havens op het vasteland te sanction- neren, die als bases voor een aanval op Formosa worden gebruikt, aldus de woordvoerder. Taipeh. De commandant van de Ame rikaanse zevende vloot, admiraal Alfred Pride, heeft te Taipeh verklaard, dat zijn vloot „binnen slechts enkele dagen" gereed kan zijn cm een ontruiming van de natio nalistische Tatsj en-eilandengroep te onder steunen, indien hem daartoe opdracht wordt gegeven. De admiraal, die Zondag reeds een onderhoud met Tsjang Kai Tsjek heeft gehad, zal vandaag nog een bespre king met do generalissimus hebben. Een officiële woordvoerder sprak berichten te gen, volgens welke de Verenigde Staten reeds in het geheim begonnen zijn de eva cuatie van de Tatsjen eilanden te steunen. LONDEN, WASHINGTON. TAIPEH (Reuter) In Britse ambtelijke kringen is men er verheugd over dat president Eisenhower de bescherming van nationa listisch China wil beperken tot Formosa en de Pescadoren. Uitbreiding van de ga rantie tot Quemoy en Matsoe zou alle hoop op een beëindiging van de vijandelijkheden de bodem hebben ingeslagen, zo meent men te Londen. Op Formosa heeft men niet- officieel laten doorschemeren, dat men teleurgesteld is over het feit, dat Eisenhower Quemoy en Matsoe niet heeft genoemd. De afge vaardigde van nationalistisch China bij de UNO dr. T. F. Tsiang, heeft te New York verklaard dat hij op een positievere ver klaring had gehoopt. Minister Dulles heeft desgevraagd ver klaard dat bij aanneming van de Congres resolutie het gevaar voor een algemene oorlog in het gebied naar zijn mening klei ner zal worden. Tsjoe En Lai zeide dat de Amerikanen sedert de val van Jikjangsjan enerzijds hun militaire activiteit hebben vergroot om provocerend op te treden en anderzijds een samenwerking op touw te zetten voor „een zogenaamd staken van het vuren". Het gevaar voor overstromingen te Parijs is voor het moment tenminste afgewend. De Seine is sinds gistermorgen 20 tot 30 cm gedaald. Men blijft niettemin op zijn hoede want nieuwe regens zouden de overwinnings kansen plotseling weer geheel kunnen doen keren. Drie Seine-bruggen zijn voorzichtig heidshalve bovendien buiten gebruik ge steld en in de westelijke banlieu blijft de toestand nog altijd critiek. Een kleine veertig gemeenten worden nog steeds on middellijk bedreigd. Men maakt zich eveneens ongerust over eventuele epidemieën, die het gevolg zou den kunnen zijn van een ware invasie van ratten, die zich in honderdtallen bewoonde of ontruimde huizen tegen het water heb- Parijse accoorden besproken MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft te Moskou met de Oost-Duitse ambassadeur, Appelt, een onderhoud gehad over de Parijse verdragen, aldus meldt Tass. De Sovjet-ambassadeur in Oost- Duitsland, Poesjkin, was bij het onderhoud aanwezig. De president van de Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilov, heeft de Sovjet-ambas sadeurs te Washington, Londen, Parijs en Teheran, respectievelijk Zaroebin, Malik, Vinogradov en Lawrentiev, onderscheiden „wegens onberispelijk werk." BERLIJN (U.P.) Negenendertig hoog geplaatste officieren van de para-militaire Oost-Duitse volkspolitie zijn na een twee jarige opleiding aan millitaire academies in de Sovjet-Unie in Oost-Duitsland terug gekeerd, aldus meldt het in West-Berlijn gevestigde „Informations Bureau West". De officieren zouden het nationale Oost- Duitse leger opleiden, dat volgens de communisten opgericht zal worden wan neer een herbewapening van West-Duits- land doorgaat. Het volkspolitieleger in Oost-Duitsland telt reeds 120.000 man. BELGRADO Reuter/AFP) Milovan Djilas en Vladiniir Dedijer zijn tot respec tievelijk anderhalf jaar en zes maanden voorwaardelijk veroordeeld op beschuldi ging van het verspreiden van vijandige pro paganda. Voor Djilas geldt een proeftijd van drie jaar en voor Dedijer een van twee jaar. Toen Djilas het gerechtsgebouw verliet, wilde hij geen verklaring afleggen. Zijn 70- jarige moeder, die geduldig de gehele avond voor het gerechtsgebouw had gewacht, en die in de afgelopen oorlog haar echtgenoot en drie van haar kinderen verloor, toonde zich zeer getroffen toen zij vernam, tot welke gematigde straf haar zoon was ver oordeeld. Zij had eerst uren lang in de kou de heen en weer gelopen, maar later een plaatsje in de auto van een journalist ge kregen. Dedijer, die glimlachend aan de arm van zijn vrouw de zaal verliet, wilde evenmin een verklaring afleggen. Toen Djilas gisteren het gerechtsgebouw betrad, werd hij omringd door een vijftigtal „verrader" schreeuwende en vuistenballen- de jongelieden. Velen hunner werden daar op, op vertoon van toelatingsbewijzen tot de rechtszaal toegelaten. Joegoslavische journalisten mochten het begin van het proces de voorlezing van de tenlasteleg ging bijwonen, doch daarna moesten ook zij de rechtszaal verlaten. Slechts familie leden der beklaagden en de Joegoslavische communistische schrijver Dobrica Cosic, die verleden maand het te Moskou gehouden congres van communistische schrijvers heeft bijgewoond, mochten de verdere loop van het proces volgen. De Joegoslavische verslaggevers deelden mede dat de openbare aanklager het hof had verzocht het proces verder met geslo ten deuren te doen houden, omdat betrek kingen van Joegoslavië met andere landen ter sprake zouden komen. De verdedigers van Djilas en Dedijer protesteerden tegen deze gang van zaken, doch het hof besloot het verzoek van de openbare aanklager in te willigen. De tenlastelegging hield in, dat Djilas en Dedijer met hun verklaringen te genover buitenlandse journalisten hebben gepoogd de naam van Joegoslavië in de we reld afbreuk te doen. Zij zouden hiermede tevens een zich inlaten door bepaalde bui tenlandse kringen met Joegoslavische bin nenlandse aangelegenheden in de hand heb ben willen werken. (UP) Zjj zouden die verklaringen op zettelijk hebben afgelegd op een tijdstip dat van het grootste belang was voor de ver betering in de internationale betrekkingen van het land en voor de versteviging van de positie van het land in de internationale politiek. (President Tito bracht op bedoeld tjjdstip een officieel bezoek aan India en Birma). ben verschanst. Zodra die woningen weer toegankelijk zijn, zal er dan ook een groot scheepse verdelgingsactie tegen die ratten moeten worden ondernomen alvorens de duizenden geëvacueerden hun huizen op nieuw zullen kunnen betrekken. MOSKOU (Reuter/U.P.) De Sovjet minister van Handel, Anastas Mikojan, is afgetreden. Het Sovjet-persbureau Tass meldt, dat het presidium van de Opperste Sovjet gevolg had gegeven aan het ver zoek van Mikojan om van zijn functie te worden ontheven. Het presidium heeft Dmitri Vasiljevitsj Pavlof tot zijn opvolger benoemd. Volgens AFP is het niet uitgesloten, dat Mikojan in zijn kwaliteit van vice-premier zonder portefeuille algemeen toezicht houdt op de activiteit van de ministeries van binnen- en buitenlandse handel. Mo gelijk vormt het ontslag een onderdeel van een wijziging van de regeringsstruc tuur waarmee reeds eind 1953 is begon nen. Drie collega's van Mikojan namelijk Tevossian, Kosygin en Pervoekhin, respec tievelijk minister voor de metaalindustrie, industrieproducten en electrische industrie, zijn sindsdien van hun functie ontheven, maar aanbleven als vice-premier. Pavlov, die Mikojan opvolgt, heeft tot nogtoe geen ministersfunctie bekleed. Hij werd in 1952 op het negentiende partij congres tot plaatsvervangend lid van het centrale comité van de partij gekozen. Hij moet zich bezig houden met de reorgani satie van de binnenlandse handel, waarop de Sovjet-pers in de laatste maanden nogal wat critiek heeft uitgeoefend. Hij was hoofd van de staatscommissie voor voed selvoorziening en industriebevoorrading. De 59-jarige Mikojan is een Armeniër, die gedurende 29 jaar een belangrijke rol heeft gespeeld bij het bepalen van de po litiek ten aanzien van de voedselvoorzie ning en de buitenlandse handel. Voor de tweede wereldoorlog moderniseerde hij het ministerie van voedselvoorziening. Hij was degene, die het consumptie-ijs in de Sovjet-Unie invoerde. Mikojan werd geboren in 1895 in een dorpje in de buurt van Tiflis. Sedert de revolutie van 1917 is hij steeds een zeer actief lid van de communistische partij geweest. In 1918 arresteeerden de Britse troepen die toen in Rusland opereerden hem en 26 anderen wegens agitatorische acties. De andere 26 werden doodgescho ten maar de Engelsen lieten Mikojan in leven omdat hij nog zo jong was. Hij was toen 23 jaar. Mikojan behoorde tot de acht topleiders onder premier Stalin en bleef dit daarna onder Malenkov. In de bekendmaking van Tass wordt niets gezegd omtrent het vice-prem ier schap van Mikojan, noch over zijn vice- voorzitterschap van de ministerraad of lidmaatschap van het presidium van het hoofdbestuur van de partij. MANAGUA (A.F.P.) President So- moza van Nicaragua heeft de mobilisatie van 500 leden van de nationale garde ge last. De manschappen zullen naar het grensgebied met Costa Rica worden gezon den. Somoza verklaarde, dat de toestand, door het ofheffen van de gedemilitariseer de zóne langs de grens, zeeo ernstig is ge worden, aangezien Costa Ricaanse elemen ten de grens van Nicaragua zouden kunnen schenden. In San José wordt vernomen dat de le den van de commissie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten hebben besloten voorlopig in Costa Rica te blijven. Zij zouden eind van deze week naar Washington zijn gereisd. De commis sie heeft op verzoek van Costa Rica beslo ten tot opheffing van de gedemilitariseerde zóne. Costa Rica wordt daardoor in de ge legenheid gesteld de groepen opstandelin gen, die zich nog in het Noord-Westen van het land bevinden, onschadelijk te maken. Bezorgde Parijzenaars slaan vanaf de be kende Pont de l'Alma de Seine gade, die nu het beeld van de „Zouaaf' dat wij vorige week toonden tot aan de knieën in het water reeds tot aan het middel omspoelt. Onrust over bewapening BONN (ANP) De West-Duitse sociaal democratische partij heeft haar actie tegen de verdragen van Parijs een nieuwe cli max gegeven door zich rechtstreeks tot bondskanselier Adenauer te richten met het verzoek de Westelijke mogendheden te vragen onmiddellijk onderhandelingen met de Sovjet-Unie te beginnen. Dr. Adenauer heeft het verzoek van de socialistische leider Ollenhauer in het Zwartewoud ontvangen, waar hij weinige dagen geleden het vaste voornemen aan kondigde ondanks de Russische verklaring voort te gaan met een politiek, die de Westelijke landen met inbegrip van West- Duitsland zal verenigen. Dr. Adenauer zal Donderdag in Bonn terugkeren, doch het wordt niet onmogelijk geacht, dat hij nog voordien een antwoord aan Ollenhauer wil geven. Ollenhauer schreef dat men alleen door onderhandelingen kan uitvinden of de Rus sen htm aanbod van internationaal ge controleerde verkiezingen ernstig hebben gemeend. Andermaal verklaart Ollenhauer, dat de onrust in het volk over een bewa pening, die mogelijk de verdeling van het land zou vereeuwigen, stijgende zou zijn. Zonder een nieuwe ernstige poging om het herstel der Duitse eenheid voorrang te verlenen zal het volgens Ollenhauer niet mogelijk zijn verdediging en veiligheid van het land op een gemeenschappelijke wil van de grote meerderheid van het volk te grondvesten. (van hedenmorgen 7 nur) weers- .5 c O h s toestand TS£ -O'S dï: E* ■ft 55 £5 ZS Helsinki motregen WZW 6 2 - Stockholm licht bew. NW 5 4 0 Oslo onbewolkt O 4 0 0 Kopenhagen motregen WZW 10 1 0,1 Aberdeen onbewolkt windstil 1 0 Dublin geheel bew. ZZW 8 0 0 Londen mist ZW 2 5 0 Amsterdam mist Z 4 1 0 Brussel mist WZW 3 -1 0 Parijs geheel bew. windstil 1 0 Bordeaux geheel bew. NO 2 5 0 Grenoble nevel windstil 2 0 Nice onbewolkt NNW 6 5 0 Berlijn nevel WZW 5 -2 0 Frankfort geheel bew. windstil -2 0 München nevel windstil -4 0 Zürich nevel N 2 -1 0 Genève geheel bew. NNO 2 2 - Locarno onbewolkt windstil -4 0 Wenen nevel O z 2 -1 0 Innsbruck mist windstil -7 0 Rome zwaar bew. NO 3 8 0 Neerslag laatste 24 uur. OC* D5XOCOOC «OOOCOOOO WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 26 Januari Zon op 8.32'uur, onder 17.17 uur. Maan op 9.10 uur, onder 20.41 uur. Maanstanden 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 Januari Hoog water: 4.44 en 16.54 uur. Laag water: 0.24 en 12.43 uur. Woensdag 26 Januari Hoog water: 5.18 en 17.27 uur. Laag water: 1.02 en 13.17 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1