ITALIAAN of ESKIMO BUISMAN PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Twee jaar geëist tegen gewezen hoofdagent van politie Ouden van dagen willen de halve stuiver terug De radio geeft Woensdag Filmstrips voor scholen en toeristen ^Loclx ió het zo r' Diogenes DINSDAG 25 JANUARI 1955 2 Verdacht van meineed en het aannemen van steekpenningen Drieling in Oudenbosch Uitvoer van sierteelt producten in 1955 Herstel van stormschade kost Den Haag 200.000 Bestuurslichamen van het Landbouwschap Nasleep van Meegeren- affaire voor rechtbank Kerkelijk Nieuws Sparreboompjes van landgoed ontvreemd De kolendamp vergiftiging te Neede Nieuwe huizen met wasmachines en vloerbedekking In elk huisgezin: Jongen door ijs gezakt en verdronken Emigratie zal minder worden Verduistering van 113.000 Zweedse kronen Hogere-subsidies voor het Holland Festival Doof dat znnrbrandon op Uw maag met 'n paar Bennies. Twee miilioen rupiah bij de Garuda gestolen Een inmiddels ontslagen hoofdagent van politie te Amsterdam, de thans 52-jarige J. H., heeft zich voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden wegens meineed en het aannemen van steekpen ningen om in strijd met zijn plicht geen proces-verbaal op te maken. De verdachte had eind 1948 proces verbaal opgemaakt tegen een Amsterdamse garagehouder omdat deze geen vestigings vergunning bezat. Toen de agent en de garagehouder elkaar in het gebouw van het kantongerecht ontmoetten, zou de hoofdagent gezegd hebben: ,,Wij kunnen die boete hier samen beter gebruiken dan de heren daarbinnen". De garagehouder gaf hem f 25.Voor de kantonrechter verklaarde de garagehouder: „Ik had geen vestigingsvergunning nodig, want ik ben in loondienst bij mijn schoonvader". De kantonrechter hoorde de hoofdagent als getuige en toen deze niet het tegendeel beweerde, gaf de kantonrechter hem op dracht een onderzoek in te stellen. In Maart 1949 werd het proces voortgezet. De hoofd agent bevestigde toen als getuige, dat de garagehouder inderdaad in loondienst stond, hetgeen echter niet waar was. De garagehouder zette zijn bedrijf zon der vergunning voort. De hoofdagent be zocht de garagehouder vrij regelmatig en accepteerde telkens f 100. In 1952 kreeg de garagehouder bezoek van een ambtenaar van de Economische Contróle Dienst uit Den Haag en toen hij begreep, dat hij weer in moeilijkheden zou komen, zei hij: „Ik heb nu al zoveel geld in die kwestie gestoken, dat ik het beu ben". De ambtenaar vroeg hem wat hij bedoelde en hij vertelde wat er gebeurd was. Voor de rechtbank ontkende de hoofd agent geenszins, dat hij geld had aangeno men, maar zei dit gekregen te hebben voor diverse adviezen die hij de garagehouder had gegeven voor het verkrijgen van een vestigingsvergunning. Bovendien hield hij vol, dat hij totaal f 400 en niet f 600, zoals de garagehouder meende, had ontvangen. Ten aanzien van de tenlastegelegde mein eed zei verdachte, dat hij destijds de schoonvader van de garagehouder had opgebeld en dat de schoonmoeder, die hij aan de telefoon had gekregen, bevestigd had dat de garagehouder in loondienst bij haar man was. De schoonmoeder werd als getuige ge hoord. maar zei van dit telefoongesprek niets af te weten. De officier van Justitie achtte in zijn requisitoir zowel de meineed als het aan nemen van steekpenningen bewezen. Hij achtte het beneden alle critiek dat een politieambtenaar met vele dienstjaren voor f 25 een meineed bij de kantonrech ter aflegt en zich een bron van inkomsten weet te verschaffen uit de moeilijke positie, ADVERTENTIE waarin de overtreder van de Vestigingswet beland was. De officier wilde er rekening mee houden, dat de meineed zes jaar ge leden gepleegd is en de moeilijke finan ciële omstandigheden, waarin de verdachte verkeerde. Hij eiste twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest sinds October 1954. De verdediger, mr. M. A. Verdaasdonk, zette uitvoerig de moeilijkheden uiteen, waarin de verdachte door ziekte van zijn vrouw en zijn kinderen verkeerde. Hij vroeg op juridische gronden vrijspraak, subsidiair een gecombineerde straf indien de rechtbank de feiten bewezen zou achten. Op 4 Februari doet de rechtbank uit spraak. De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft de Tweede Kamer verzocht te willen overwegen het geldstuk ter waarde van 2>/t cent weer in te voeren. Het bestuur van de bond grondt zijn ver zoek onder meer op de omstandigheid dat minister Mansholt onlangs heeft gezegd, dat de melk in feite met 2% cent in prijs ver hoogd had moeten worden. Als men aanneemt, dat per dag drie mil- lioen liter melk wordt verbruikt, aldus de Bond voor Ouden van Dagen, maakt deze halve cent verschil per jaar een niet onaan zienlijk bedrag uit, dat de consumenten eigenlijk niet hadden behoeven uit te geven. Rekent men daarbij nog de vele andere artikelen, waarbij de halve cent nog altijd een rol speelt, dan is het zeker noodzakelijk het 2centstuk weer in te voeren. Maandagmorgen is de heer H. de Kroon in het gemeentehuis in Oudenbosoh de ge boorte komen aangeven van een drieling, die in zijn woning Havendijk 1 in de nacht van Zaterdag op Zondag het levenslicht aanschouwde. Twee dochters van 4 pond en 2 ons en een zoon van 5 pond vormden de onverwachte aanwinst van 't gezin, dat al vijf kinderen telde. Mevrouw De Kroon- Roks en haar babies verkeren in blaken de welstand. Burgemeester B. Funk verrichtte de driedubbele inschrijving in het geboorte register en hij was vergezeld van deputa ties van verenigingen en instellingen, die cadeaux kwamen aanbieden: spaarbank boekjes voor de drie jonggeborenen en een stapel dekens en babykleertjes. Een andere Oudenbossche drieling, die vijftien jaar ge leden werd geboren, was al Zondag naar de Havendijk getogen om door middel van een grote bos bloemen zijn vreugde te uiten. De uitvoer van bloemen bedroeg in 1951 28.7 miilioen gulden. West-Duitsland, Bel gië, Engeland, Zweden en Zwitserland waren de grootste afnemers. De vooruit gang vergeleken met 1953 was 7.4 miilioen gulden. Aan planten werd voor 4.4 miilioen gul den uitgevoerd tegen 3.2 miilioen gulden in 1953. Belgen en Duitsers waren verre weg de grootste afnemers. Aan bomen werd voor 21.8 miilioen gulden uitgevoerd, voornamelijk naar België, Canada, Duits land, Erngeland, de Verenigde Staten, Zwe den en Zwitserland. De vooruitgang was 1.5 percent in vergelijking tot 1953. De sto men van eiind December hebben aanzienlijke schade toegebracht aan eigen dommen van de gemeente Den Haag. Even als bij de stormramp in 1953 hebben vooral de strandweg, de stranctmuur, enige af rasteringen en afritten in de duinen, als mede de betonnen damwand ter weerszij den van de ingang van de binnenvoor- haven zwaar geleden. De herstelkosten zul len naar schatting 200.000 gulden bedra gen. Voor het herstel van schade aan wo ningen, bedrijfspanden, lichtleidingen en andere gemeentelijke eigendommen zal een bedrag van ongeveer 15.300 gulden nodig zijn. Het Landbouwschap heeft thans voor alle provincies gewestelijke raden ingesteld. De gebiedsgrenzen dezer raden vallen samen met de provinciegrenzen, behalve ten aan zien van het land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Deze streken zijn bij Noord-Brabant gevoegd. Het bestuur van het Landbouwschap heeft een afdeling voor griend- en rietcultuur ingesteld, evenals commissies voor melk en zuivel en voor vee en vlees \^n de hoofd afdeling veehouderij Voorts zijn een commissie voor buiten landse en internationale agrarische aange legenheden en een belastingcommissie inge steld. De heer H. J. Muntinga te Noordbroek is voorzitter geworden van de hoofdafdeling Akkerbouw en de heer R. Visser te Onder- dendam zal de hoofdafdeling Veehouderij presideren. De hoofdafdeling Tuinbouw zal worden voorgezeten door de heer M. Prins te Honselersdijk. Dr. ir. W. J. Droesen te Roermond is voorzitter van de commissie grondgebruik van het Landbouwschap ge worden. ADVERTENTIE grote koffieliefhebbers zijn beiden dol op Buisman. Ook zij hebben ervaren, dat men minder koffie nodig heeft en nog lekkerder koffie drinkt met BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" wonderen Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Vr.or de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolraaio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenadeorkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.00 Acco.deonorkest en solist. 17.50 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Vijf jaar Nieuw Guinea bewind. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gitaarensemble. 18.35 Actualiteiten. 18.45 Instrumentaal kwintet. 1900 Voor de jeugd 1910 Cultuur in het ge ding. causerie 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerd programma. 20.50 II Trovatore, opera (le en 2e bedrijf). 22.05 Platen. 22.13 Psychische invloeden van het geluid, cause rie. 22.30 Lichte muziek. 23 00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23 40—24.00 Platen. HILVERSUM I. 298 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Een vaste burcht, causerie. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00* Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.25 Tinnen sol daatjes, hoorspel. 12.10 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Gereformeerde kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 V al nsemble. 13.40 Mes siah. oratorium (I en II). 16 00 Voor de jeugd. 17.20 Marinierskapel. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 19.C0 Nieuws en weerbericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Concertgebouworkest. 21.10 Pla ten. 21.30 Het Christendom in de eerste eeuwen, causerie. 21.50 Geestelijke liederen. 22.20 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio 16 02 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.05 Orkestconcert. 21.45 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22 15—23.00 Platen. BBC i 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 m.). De rechtbank te Zwolle heeft een interlo cutoir vonnis gewezen in de civiele pro cedure. die daar aanhangig is tussen de Utrechtse kunsthandelaren de gebroeders K. en de heer D. G. van B. te Vierhouten. Dit vonnis houdt in dat op 3 Maart getuigen gehoord zullen worden. De eisers, de ge broeders K. moeten dan tevens de boeken en stukken overleggen van hun zaak over de periode 1948-1952. Zestien December van het vorige jaar werd het eerste deel van deze civiele pro cedure te Zwolle voor de rechtbank be handeld. De heren K. hebben in opdracht van de kunstverzamelaar de heer Van B. in het buitenland speurwerk verricht om er achter te komen of Han van Meegeren in dertijd inderdaad de bekende doeken „De Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avond maal" heeft geschilderd. Na een onderzoek van drie jaar. onder andere in België, Frankrijk, Italië en Canada, meenden de gebroeders K. het bewijs gevonden te hebben, dat beide doeken niet door Van Meegeren zijn vervaardigd. De heren K. eisen nu van de heer Van B. een bedrag van 300.000 gulden als honorarium voor de aan hem bewezen diensten en voor de ge maakte onkosten. De kunsthandelaren heb ben reeds een voorschot gehad van onge veer honderdduizend gulden. De heer Van B. wil daar nog een bedrag aan toevoegen van 31.000 gulden, maar verder wil hij niet gaan. Hij houdt vol, dat de gebroeders K. veel te hoge onkosten hebben gemaakt op hun reizen. Naar zijn mening kan er niet meer dan ongeveer een ton zijn uitge geven. Geref. Kerken Aangenomen naar Amsterdam (als stud, pred.) H. M. Kuitert te Scharendijke. Aangenomen naar Nieuwerkerk a. d. IJsel D. H. Borgers, cand. te Utrecht, die bedankte voor Dwingeloo, Giessen Oud en NieuwkerH, Haaksbergen, Moerdijk en voor Zweeloo. Geref. gemeenten Beroepen te Meliskerke J. B. Bel te Krabbendijke; te Tholen M. Blok te Rot terdam-C. Ned. Herv. kerk Beroepen te Schoonhoven J. de Lange te Nunspeet. Twee inwoners van Ben nebroek, N. L. van R. en de reeds wegens heling gedeti neerde W. van W. stonden gisteren voor de Haarlemse politierechter, verdacht van diefstal van enige sparreboompjes van een Aerdenhouts landgoed. Zij gingen er legen Kerstmis met een wagen heen en zaagden er zes af. Op de terugweg waren zij ge snapt. De beide verdachten werden con form de eis tot 30 gulden veroordeeld subsidiair 9 dagen. Een deskundige van het gewest Arnhem der Rijkspolitie heeft gisteren een uitge breid onderzoek verricht naar de kolen dampvergiftiging in de Luxor-bioscoop in Neede. Er was pas een nieuwe kachel voor de centrale verwarming geplaatst, die zo wel met kolen als met olie gestookt kan worden Deze kachel werd Zaterdag en Zondag nog met kolen gestookt. De instal latie werd volkomen in orde bevonden, zo dat noch de bioscoop-directie, noch de in stallateur enig verwijt kan treffen. Dat er zich gassen hebben ontwikkeld, die in de bioscoop drongen, moet volgens de deskun digen geheel geweten worden aan atmosfe rische storingen, waardoor de trek van de verwarmingskachel onvoldoende was. Behalve de zeven personen, die in een ziekenhuis te Enschedé werden opgenomen, doch die het redelijk goed maken, hebben zich geen ernstige gevallen meer voorge daan. Een woningbouwvereniging in Apeldoorn heeft een bijzonder plan uitgewerkt voor woningbouw in Apeldoorn-Zuid, waarvoor bij de gemeente reeds financiële steun is aangevraagd. De woningbouwvereniging wil acht dubbele woningen, eengezinshuizen, alsmede 208 flatwoningen in vier woonlagen en 24 flatwoningen in 2 woonlagen gaan bouwen, waarbij 16 garages komen. In de souterrains van de flats wil men bergplaatsen voor de woningen alsmede een aantal verhuurbare ruimten opnemen. Voorts wil men een aantal extra voor zieningen aanbrengen, bestaande vit 240 geysers. 240 wasmachines, vloerbedekking in de 240 woonkamers en 26 ingerichte droogruimten. De bouwkosten zijn geraamd op f 2.780.000,—, waarbij nog een bedrag van f 394.000,komt voor de extra voor zieningen. De huur van de woningen zal f 7.63 per week bedragen, vermeerderd met een be drag van fl.86 per week voor de extra voor zieningen. De huur van de garages zal worden vastgesteld op f 4.— per week. Donderdag zal de raad van Apeldoorn zich over dit voorstel beraden. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Droglster Zaterdag heeft op een door Polygoon in Krasnapolsky belegde filmstripmiddag voor vertegenwoordigers uit de Amsterdamse onderwijswereld, prof. dr. J. J. Gielen. hoogleraar aan de. Nijmeegse universiteit, zijn zienswijze weergegeven over de waar de van het gebruik van filmstrips bij het onderwijs. j Prof. Gielen is lid van een commissie van advies, die de filmonderneming bij het kiezen van de meest geschikte onderwer pen en bij de uitwerking hiervan met raad en daad terzijde staat. Ook heeft de film maatschappij zich van de medewerking weten te verzekeren van een gToot aantal deskundigen op allerlei gebied. Prof. Gielen deelt niet de in Amerika bij wetenschapsmensen gangbare mening, dat het visuele beeld zeker 75 procent van het te geven onderwijs moet gaan innemen. Bij een filmstrook kan, in tegenstelling tot het bewegend beeld van de film, zeer veel aandacht geschonken worden aan voor werpen, die uit hun aard niet in beweging ziin of die langer aandacht vragen. De filmstrook is te verkiezen boven de be kende wandplaten. De didactische waarde van de filmstrip hangt in hoofdzaak af van haar samenstelling. Spreker is geen voorstander van teksten onder de film strips. De waarde van het beeld vermin dert. wanneer de leerling ook aandacht moet besteden aan teksten. Wel kan het beeld met een enkel woord worden aan geduid. Op deze manier kwam tevens tot uiting, dat de filmstrips voor gebruik bij het klas sikaal onderwijs vooral niet te lang mogen zijn. Dertig beelden zijn ruimschoots vol doende. De strip moet steeds als een hulp middel worden beschouwd. Zij mag de leraar nooit vervangen. Naar wij vernemen is Polygoon thans begonnen met het produceren van jour naalstrips voor vertoning op scholen. De belangrijkste gebeurtenissen in het bin nenland gedurende een maand zijn op deze strips afgebeeld. Behalve de filmstroken voor het onder wijs vervaardigt de filmmaatschappij strips in kleuren op het gebied van kunst of met de meest aantrekkelijke beelden van Ne derlandse steden en dorpen speciaal voor toeristen. Maandagavond om halfzes is een 13-jarige iongen tijdens het schaatsenrijden op de Ringvaart in Amsterdam door het ijs ge zakt. Een man, die zich gekleed te water begaf, kon hem spoedig op het droge bren gen doch ondanks vele pogingen van de geneeskundige dienst en de politie, gelukte het niet de levensgeesten van de jongen weer op te wekken. Minister Suurhoff in Australië De minister van Sociale Zaken, J. Suurhoff, heeft op een persconferentie in Canberra verklaard dat geen moeilijkheden met Indo nesië de Nederlanders zullen beletten hun plicht te doen betreffende Westelijk Nieuw- Guinea. Voor het ogenblik bestaat er geen mogelijkheid ,'n de kwestie tot een minne lijke schikking te komen. Wat betreft de Nederlandse emigratie zei de minister dat Nederland gaarne het aantal emigranten naar Australië zou willen opvoeren, maar dat het land zich gesteld ziet voor het feit van de volledige werkgelegenheid in Ne derland. waar bovendien goede sociale omstandigheden heersen. De Australische regering zal zich in de toekomst voor aan zienlijke moeilijkheden geplaatst zien bij de pogingen Nederlandse immigranten aan te trekken. De Nederlandse regering ziet de emigratie vooral als een plan voor de lange termijn omdat in de loop der jaren de bevolkingsdruk in Holland sterker en sterker zal worden. De Nederlandse regering, zo vervolgde de minister, verleent reeds financiële hulp aan aanstaande emigranten en deze steun zal worden gehandhaafd; de regering heeft thans in overweging het subsidieplan te verbeteren zodat de migranten met geld van zichzelf in Australië zullen komen. De regering overweegt tevens om credieten te verstrekken aan migranten teneinde de on- derdakbrenging té vergemakkelijken en hen in staat te stellen zelf een zaak of be drijf te beginnen. Dit plan verkeert nog in het beginstadium en er is nog geen besluit over genomen. Minister Suurhoff zei, dat hij verwachtte dat in 1955 tussen de 13 en 14.000 Nederlanders naar Australië zou den emigreren. Hedenmiddag zal de minis ter zijn besprekingen beginnen met de Australische minister van Immigratie, Harold Holt. De procureur-generaal bij het Amster dams gerechtshof heeft tegen de 35-jarige koopman J. B. B. wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 113.000 Zweedse kronen twee jaar gevangenisstraf geëist. Door de rechtbank is de koopman indertijd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. In de tenlastelegging wordt de verdach te ervan beschuldigd in December 1953 een bedrag van ruim 113.000 Zweedse kronen, die hij ontvangen had van een Zweedse firma voor de leverantie van een grote partij appels door de exporteur P. Slot uit Broek op Langendijk, te hebben verduis terd. Volgens de verdachte heeft hij echter aan de zoon van de exporteur, die voor het controleren van de kwaliteit van de appels naar Stockholm was gereisd, een bedrag van 122.000 Zweedse kronen gege ven. De "verdachte trad in Stockholm op als agent van de Noordhollandse expor teur. De zoon ontkent echter, dat hij het geld van de verdachte heeft ontvangen. De koopman is kort nadat hij de betaling van de Zweedse firma had ontvangen via Zwit serland naar Zuid-Afrika gereisd. Enkele maanden later werd hij daar als ongewens te vreemdeling over de grens gezet en naar Nederland overgebracht. Hij was toen in het bezit van een door de heer P. Slot ge tekende factuur, die hij als kwitantie be schouwde. De heer Slot ontkende echter de factuur getekend te hebben. („Nog nooit in mijn juridische loopbaan heb ik zo'n wonderlijke kwitantie gezien", zei de procureur-generaal, die het verhaal van de verdachte ongeloofwaardig vond. Het hof zal op 3 Februari uitspraak doen. Op de begroting der gemeente 's-Gra- venhage voor 1955 is, evenals op die voor 1954, een bedrag van f 80.000 voor sub sidiëring van het Holland Festival uitge trokken. B. en W. hebben echter een ver zoek van de stichting Holland Festival ontvangen, de subsidie tot f 100.000 te ver hogen met het oog op de te verwachten te korten. B. en W. stellen de raad nu voor. dit verzoek in te willigen op voorwaarde, dat het rijk en de gemeente Amsterdam eenzelfde gedragslijn zullen volgen. 54. „Nu wil ik er eindelijk eens achter komen, hoe dit kasteel in één nacht kon worden gebouwd", dacht Panda, terwijl hij stiekum door een der slotraampjes kroop. „Ik denk, dat ik de oplossing van dit raad sel in die geheimzinnige *:ist moet zoeken, die in de kelder staat. Maar dan moet ik oppassen, dat Joris me niet ziet, want hij wou kennelijk niet, dat we die kist onder zochten". Terwijl hij op zijn tenen door het spookslot sloop, hoorde hij gerinkel van geldstukjes. „Dat zal Joris zijn, die de opbrengst van zijn spookslot telt", dacht hij. H\j gluurde voorzichtig om de hoek en ja hoor, daar zag hij Joris zitten, geheel in zijn aangename bezigheid verdiept. Panda maakte hier gebruik van om onop gemerkt door het vertrek naar de kelder ingang te sluipen. Maar toen hij midden in het vertrek was, viel hem opeens iets op, dat hem deed halt houden. Als ik me niet vergis, zit hij in de val-stoel". dacht hij. „Ja, het is beslist de stoel, waarin Jolliepop en de belastingsinspecteur op eens verdwenenWacht eens...". ADVERTENTIE 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot he.t verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Cocosnoten. De leden van de socialistische partij in de Indiase staat Travancore- Cochin hebben op een congres te Oen- na-Malkoenba de god van het geluk, Ganapathi, duizend en een cocosnoten beloofd, als een motie van wantrouwen tegen het socialistische bewind in de staat op twee Februari wordt verwor pen. Tot de godheid, die wordt afge beeld met een olifantskop, werd het volgende gebed gericht: „Moge de heer Ganapathi onze socialistische nationale partij beschermen en haar alle last be sparen". Trouw. Een kleine Welsh terrier is dezer dagen van Trois-Fontaines in Frank rijk naar Füssen in West-Duitsland, een afstand van 600 kilometer, gelopen. Het dier, „Peanut" genaamd, was tot voor kort de mascotte van de Ameri kaanse soldaten in Füssen. Toen zijn baas naar Trois-Fontaines werd over geplaatst, ging Peanut mee, maar het dier keerde naar Füssen terug. Kleurenradar. De Amerikaanse marine heeft voor het eerst in het openbaar een demonstratie gegeven met een kleurenradarapparaat. Met dit nieuwe toestel verkrijgt men een nauwkeuriger beeld op het scherm dan bij de een kleurige apparaten. Op het scherm verschijnen de objecten niet onder hun natuurlijke kleur. Bij de demonstratie werd bijvoorbeeld gebruik gemaakt van de kleuren geel en oranje. Het ge bruik van verschillende kleuren maakt het mogelijk op het scherm vijande lijke vliegtuigen van eigen toestellen te onderscheiden. Zeventien. Het aantal doden van het ern stige spoorwegongeluk bij Birmingham is tot zeventien gestegen. Zeven doden moesten nog geïdentificeerd worden. Tekort. De Britse staatsspoorwegen gaan moderniseren. In de komende 15 jaar is daarmee een bedrag van meer dan twaalf milliard gulden gemoeid. Het tekort sinds 1948, toen de spoorwegen door de staat werden overgenomen, is opgelopen tot ongeveer 500 miilioen gulden. Onderwerpen. De Duitse onderzeeboot die na het einde van de tweede wereld oorlog nog de Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika overstak, de U-13, zal het onderwerp zijn van een film: „De U-13 antwoordt niet". De nieuwe film is een ï.ieuw voorbeeld van Duitse films die onderwerpen uit de oorlog behandelen, zoals veldmaarschalk Rom mel, de chef van de contra-spionnage admiraal Canaris en de anti-militaris tische „08 I5-". Terug. De eerste Amerikaanse atoom onderzeeboot, de „Nautilus", is na haar tweede proefvaart van 1000 mijl terug gekeerd naar haar ligplaats te Groton in de staat Connecticut. Alle proeven die tot dusver zijn genomen hebben een bevredigend verloop gehad. De „Nautilus" zal in een droogdok worden nagekeken en geschilderd. De „Nauti lus" heeft talrijke malen gedoken. Paniek. In een bioscoop in Catania (Italië) veroorzaakte de kreet „een aardbeving", die een bezoeker slaakte toen een fles gazeuse limonade sprong, een paniek. 3en tiental personen werd in het ge drang van het publiek naar de uitgang onder de voet gelopen en ernstig ge wond. Mjjngascxplosie. In de nacht van Zondag op Maandag heeft zich in een steen koolmijn te Zonguldak, een havenstad aan de Zwarte Zee in Noord-Turkije, een mijngasontploffing voorgedaan, die aan 36 tot 39 mijnwerkers het leven heeft gekost. Twintig mannen werden gewond en zestig worden nog vermist. Ontdekking. Perzische veiligheidstroepen hebben een dertigtal personen gearres teerd, na de ontdekking van een voor raad van 12.000 handgranaten achter dubbele muren in een kelder van een alleenstaande villa, ongeveer vijf kilo meter ten noorden van Teheran. De voorraad handgranaten zou zijn aan gelegd door de ondergrondse beweging van de pro-communistische Toedeh- partij. In totaal zijn sinds Juli 1954 meer dan 1.000 personen gearresteerd. DJAKARTA (PIA) Uit een safe van het kantoor van de Garuda Indonesian Airways is 2 miilioen rupiah gestolen. De diefstal werd ontdekt, toen de safe Zondag morgen geopend werd. Men veronderstelt, dat de diefstal in de nacht van Vrijdag op Zaterdag geschiedde. De politie stelt een onderzoek in. DE POPULAIRSTE MAN uit de oudheid is nog steeds Diogenes, die alléén vanwege het feit dat h\j in een ton zou hebben ge woond, nog steeds stof levert voor alle mogelijke moppenblaadjes. Ook de Ro meinse moralist Juvenalis raakte vier eeu wen na de dood van Diogenes niet uitge praat over de sobere levenswijze van de Criekse filosoof en riep in vervoering uit: „Het vat van de cynicus brandt niet af. Als het breekt, kan je morgen weer een nieuw huis hebben, of je kan er in blijven wonen als het maar met lood wordt ge kramd!" Dit zijn behartigenswaardige woorden Niet omdat we Dio genes nu 2300 jaar later nog eens willen navolgen. Ver- re van dat. Doch we zouden er de aandacht op willen vestigen dat Dio genes dus in ieder geval niet in een ton heeft gewoond, maar in een vat van aarde werk, dat niet kon branden en bij breuk kon worden gekramd, twee voordelen die Juvenalis uitdrukkelijk heeft opgenoemd, en waardoor aardewerk zich van hout on derscheidt. Dergelijke grote aardewerken vaten pithoi genoemd werden in de oudheid veelvuldig gebruikt en deden dienst als kelderruimte voor het bewaren van olie. graan, druiven, vijgen, kortom van alle provisie die het bewaren loonde. Deze va ten werden in de grond ingegraven, want de buitenkant mocht blijkbaar niet met de vrije buitenlucht in aanraking zijn. Toen de archaeoloog Schliemann in de Heuvel van Hissarlik in Klein-Azië op het ind van de vorige eeuw aan het graven •ras naar de ruines van Troje. vond hij de restanten van naar schatting 600 van der gelijke reuzenpotten; negen stuks zaten zelfs nog volkomen gaaf in de grond. Deze exemplaren uit de oude Criekse tijd had den een hoogte van 1,72 m. en waren dus manshoog, welke term zeker niet overdre ven was omdat er alle aanleiding is te veronderstellen dat de gemiddelde Griek een geringere lengte had dan de gemiddel de Nederlander. Toch waren deze vaten nog niet eens de grootste voortbrengselen van de Griekse pottenbakkerskunst, want in meer historische tijden werden vaten met een hoogte van 2.30 m. vervaardigd, zodat zij hoger waren dan vele van de tegenwoordige keldertjes. Dat Diogenes meer of min der demonstratief in een dergelijk aardewerken vat ging wonen, was overigens niet bijster origineel. Ook in die tijden werden de landen geregeld door oorlogen geteisterd en de van have en ooed beroofde bevolking vluchtte dan naar veiliger streken of zocht beschutting binnen de veilige muren van de stad, waar zij zo goed en zo kwaad als dat ging een onderkomen moest zien te vinden. Dat waren de D.P.'s uit de oudheid die zich met een aardewerken vat moesten behelpe i omdat op andere wijze geen or dentelijk onderdak te verkrijgen was: De Griekse dichter Aristophanes heeft heel duidelijk op deze noodwoningen gezin speeld toen hij zei, dat de voortvluchtigen door de woningnood er toe gebracht wer den te gaan wonen in de pithoi, dus in die vaten van aardewerk. Een modern pro bleem werd daar aan de orde gesteld! Over modem gesproken, weet u dat sommige straten uit de oudheid momenteel een hoogst moderne indruk zouden maken? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2