Premieverlaging vrijwillig verzekerden hard nodig Restanten Coupons Veren igingsvaria Het vergaan van de „Carpo" Agenda voor Haarlem Havenberichten Vijftig jaar geleden Stoulenbeek Hoger beroep „Geen onoverkomelijke conflicten meer met gros der medewerkers Staking om een ondernemingsraad Spotprijzen! Bejaarden zagen Bud en Lou Wijk aan Zee Beverwijkse coiffeurs weer haantje de voorste uit de LJmond r Hoe is het ontstaan? 3 ZIEKENFONDSEN MENEN: Kapitein der „Casino'' had meer hulp moeten verlenen Krimpen van pijn Poging tot minnelijke schikking mislukt DE LAATSTE DAGEN SEIZOEN - OPRUIMING TEGEN Eerste in serie filmmiddagen van „C.v.S.C.O.v.B." „Driehuis"-competitie Aspirant bridge- kampioenen aan bod Tweede wedstrijd ook door hen gewonnen Dempers van de „Rijndam" worden verwijderd Doopsgezind Zangkoor overwon vele moeilijkheden Feestavond voor TBC-bestrijding De heer H. Deinum bij de Doopsgezinden Denkers en Zetters Johez 3 verloor met 7-3 De grenzen der bevoegd heden in een NAr. Dit woord: KANT EN KLAAR J Politierechter Bussums raad weigert advies aan Gedeputeerden Uit Haarlems Dagblad van 25 Januari 1905 DINSDAG 25 JANUARI 1955 ADVERTENTIE De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen heeft in Utrecht zijn" algemene vergadering gehouden, tijdens welke de voorzitter, de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven er onder meer op wees dat er tussen de fondsen en de meer derheid der specialisten, huisartsen en apothekers geen onoverkomelijke misver standen meer bestaan. Hij kwam er tegen op, dat de ziekenfondsen worden beoor deeld naar de maatstaf, aangelegd door sommige individuele huisartsen, specialis ten, apothekers of tandartsen, die het pro bleem van de geneeskundige, pharmaceu- tische en tandheelkundige verzorging van ruim drie vierde deel van ons volk uitslui tend willen zien van een egoïstisch mate rialistisch standpunt uit. Met deze mensen leven wij bij voortduring op voet van oor log, wat bepaalde persorganen daarover ook mogen schrijven, aldus de heer Van Lienden. Het was daarom dringend noodzakelijk, dat voor alle medewerkersgroepen contrac ten tot stand komen, waarin wederzijdse rechten en plichten zo goed mogelijk wor den geregeld. Meer subsidie nodig De heer Van Lienden was van mening, dat de geregeld verhoogde premie voor een toenemend aantal vrijwillig-ver- zekerden niet meer te dragen is. Indien dit naar draagkracht zou worden beoordeeld, dan komt vrijwel elk gezin voor premie reductie in aanmerking. Dit is voor de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid van de Tweede Kamer aanleiding geweest, de minister te vragen, het subsidie van achtenhalf millioen gul den voor 1955 te verhogen. De minister heeft daarop geantwoord dat een eventueel voorstel zijnerzijds tot verhoging van de HAMBURG (Reuter) In de nacht van 26 op 27 November 1954 kwam de 469 ton metende Nederlandse kustvaarder „Carpo"' voor de kust van Cornwall (Engeland) in moeilijkheden. De onder Liberiaanse vlag varende tankboot „Casino", die zich in de nabijheid bevond, naderde de „Carpo", die een reddingsboot had uitgezet, tot op een klein tweehonderd meter. Doch toen men op de „Casino" aanstalten maakte de Ne derlandse schipbreukelingen aan boord te nemen, sloeg de „Carpo" om, de reddings boot meesleurend in de diepte. De gezagvoerder van de „Casino", de 63-jarige Duitser Karl Heinz Kramer, die sinds 1908 vaart, heeft toen, terwijl grote golven zich over zijn vaartuig uitstortten, het zeegebied, waar de „Carpo" en de red dingsboot ten onder gingen, tezamen met zijn eerste stuurman afgetuurd, zonder echter overlevenden te zien. Hij besloot toen, dat er geen hoop meer bestond om nog drenkelingen te kunnen redden en gaf opdracht, de vaart naar Rotterdam voort te zetten. Aldus het relaas van de gezagvoerder voor het zee-gerechtshof, dat Hamburg, dat een klacht heeft onderzocht, volgens welke gezagvoerder Kramer te weinig had gedaan om de in nood verke rende Nederlandse zeelieden te redden. Het Hamburgse hof kwam tot de slot som, dat Kramer in strijd heeft gehan deld met de internationaal aanvaarde be ginselen van de hulpverlening ter zee. Het meent, dat hij langer met zijn schip in het betrokken zeegebied had moeten blijven, maar stelt hem niet aansprakelijk voor het verdrinken der Nederlandse zeelieden. Gezagvoerder Kramer kan van deze uit spraak in hoger beroep gaan bij het West- Duitse opperste maritieme gerechtshof, dat eveneens te Hamburg zitting houdt. (Bij aankomst van de „Casino" te Rot terdam, op drie December j.l., verliet het grootste gedeelte van de in hoofdzaak uit Duitsers bestaande bemanning de tank boot, als protest tegen huns inziens onvol doende hulp, die hun gezagvoerder Kramer aan de Nederlandse schipbreukelingen had doen verlenen. De volgende dag verlieten in Antwerpen weer drie opvarenden, zo als destijds gemeld is, de tankboot om de zelfde reden). ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat \vaar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. DINSDAG 25 JANUARI Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, m. m. v. de violist Ruggiero Ricci, 8 uur. Minerva: „De Forsyte sage", 18 jaar. 8.15 uur. Roxy: „De schat van de Ama zone". 18 jaar. 8 uur. Rembrandt: „The high and the mighty", 14 jaar, 6.30 cn 9.15 uur. Lido: „Wenn der weissc Flicder wieder blüht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fan Fan la Tulipe", alle leeft., 8 uur. Palace: „Broken lance", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 JANUARI Koningin Emmaschool, Raafstraat: Cultu reel comité „Over de brug"; „Moderne schilderkunst", Ewoud de Kat, 8 uur. Mi- nervatheater: Kinderfeest, 2 uur; „Het bal boekje", 18 j„ 8.15 u. Roxy: „De schat van de Amazone", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „The high and the mighty", 14 jaar, 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fan Fan la Tulipe", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 99 subsidiëring ter verdere premiereductie, zou dienen vergezeld te gaan van concrete inlichtingen 'omtrent het toekomstige zie- kenfondsenbestel. Maatregelen, waardoor zelfstandigen en anderen die er thans bui ten vallen, gelegenheid krijgen zich bij die verplichte verzekering aan te sluiten, zul len bij de voorbereiding van het ontwerp Ziekenfondswet de nodige aandacht krij gen. Zoals bekend is Woensdag een staking uitgebroken bij de N.V. machinefabriek Hensen te Rotterdam, geproclameerd door de ANMB als gevolg van een conflict over het instellen van een ondernemings raad. De fabriek heeft*de ANMB in kort geding gedagvaard voor de president van de Rotterdamse rechtbank, dat Zaterdag diende. De eiseres vroeg de ANMB te be velen haar arbeiders-bondsleden het werk te laten hervatten op straffe van een dwangsom van f 50.000 voor iedere dag dat de bond in gebreke zal blijven. De president zei, een vonnis ten deze on gewenst te achten. Bij de wet op de onder nemingsraden is alles wat naar dwang zweemt vermeden. Waar deze kwestie van zo groot belang is voor het hele land en voor de gehele ontwikkeling van de onder nemingsraden is het belangrijk, dat men een oplossing in der minne nastreeft. Om hierop antwoord te krijgen werd de behan deling voor een half uur geschorst, zodat partijen zouden kunnen praten over de vraag van de president of het niet mogelijk is het geschil brj overleg af te handelen. Na de schorsing verklaarde de raadsman der N.V., mr. P. A. van der Heul, elke be middelingspoging toe te juichen, mits niet met de staking als stok achter de deur. Wanneer de ANMB de staking wilde afge lasten, kan men het conflict in der minne zien te regelen. Mr. A. Verlooy, die voor de ANMB op trad, zei dat dit voor zijn'cliënt vrijwel on mogelijk was. Tevens had mr. Van der Heul betoogd dat artikel 2 der desbetreffende wet het hoofd van een onderneming verplicht een ondernemingsraad in te stellen, maar dat artikel 3 de mogelijkheid opent, ontheffing by de bedrijfscommissie te vragen. Dit is gedaan na de ontvangst van het reeds eer der vermelde ultimatum van de ANMB. Mr. Van der Heul wilde zien vastgesteld, dat, nu het verzoek# tot ontheffing is ge daan, er voor de N.V. geen wettelijke ver plichting bestaat een ondernemingsraad in te stellen. De raadsman achtte het ultimatum en het hanteren van het stakingswapen, het afdwingen met door niets gerechtvaardig de eisen onrechtmatig. Hij stelde subsidiair dat de plicht tot het instellen van de on dernemingsraad op de directeur rust. Komt deze de wettelijke verplichting niet na en volgt er een staking, dan wordt de buiten het conflict staande N.V. getroffen. Mr. J. Verlooy wees erop, dat de werk geversorganisatie, waarbij de N.V. is aan gesloten, niet in de bedrijfscommissie is vertegenwoordigd en zich „op het vreemde standpunt heeft gesteld" dat zij niet aan de ondernemingsraad mee zal werken, zolang de contactgroep niet erkend is. Hoewel er misschien geen verplichting voor de direc tie bestaat, een ondernemingsraad in te stellen, verboden is dit evenmin. De Stichting van de Arbeid zal vandaag beslissen of zij in dit conflict al dan niet zal bemiddelen. De president doet morgen uitspraak. van onze en P.S. Denkt U er om, nog enkele dagen onze bekende „DORMITA" en „LIDO" LAKENS en SLOPEN tegen ONVERHOOGDE PRIJS. (de enige merklakens, welke nog tegen de oude prijs verkocht worden!) Een stampvolle zaal van het IJmuidense Patronaat was het beste compliment, dat de Velsense sub-commissie voor het sociaal-cultureel ontspanningswerk voor bejaarden zich kon wensen wat haar streven betreft om de bejaarden uit de gemeente van tijd tot tijd wat ontspanning te bieden. De heer J. Hühl, die als secre taris dezer commissie een woord van wel kom tot de aanwezigen richtte, was daar dan ook erg blij mee, maar hij vond het minder bemoedigend, dat er op een totaal aantal van 4500 uitgereikte encfliète- formulieren, die een peiling willen helpen opbouwen van de belangstelling voor vrije tijdsbesteding nog maar een paar honderd terug zijn gekomen. (Zoals wij meldden gaat men met steun van de overheid proberen de ouden van dagen te verenigen in hobby-clubs). De middag is overigens wel geslaagd, al bleek de projector deze grote zaal niet geheel aan te kunnen, waardoor het beeld wat onderbelicht was en de kijkers wel eens moeite hadden Bud Abbott en Lou Castello tijdens hun capriolen in het Amerikaanse leger te blijven volgen. De drie voorstellingen, die au nog voor IJmuiden-West, Santpoort en Velsen op het programma staan, hebben echter in kleinere ruimten plaats, zodat dit bezwaar daar wel veel minder zal zijn. Een voorprogramma van een filmpje over de Engelse natuurmonumenten, een paar muziekfilms uit het Castle-arsenaal en een tekenfilm met een vrije versie van het Don Quichote-verhaal luidde de koffie in en na deze welkome versnapering kwamen de twee dwazen aan bod. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zondag aangekomen het Panamese s.s. „Panaos" met een lading van 1300 ton houtstof uit Gothenburg. Maandagmid dag kwam voor dit bedrijf aan het Neder landse s.s. „Niobe", dat van de Finse haven Karhula een lading van 1000 ton houtstof aanvoerde. Door ziekte van verschillende leden, was het vorige week voor de bridgeclub „Drie huis" niet mogelijk alle teams te laten deelnemen aan de duplicatie-competitie, zodat door een gedeelte een howell ge speeld moest worden. De uitslagen hiervan luiden: 1. Mej. StadaBink 22ti pnt.; 2. Imming v. Gameren 21 Vj pnt.; 3. TolWarmen- dam 19'j pnt.; 4. KrabWescher 18 pnt.; 5. NoortmanWaal 17 pnt.; 6. dames v. Dok Noortman 15 pnt.; 7. Geus—mevr. v. Hof- ten 12Vj pnt. De uitslagen van de duplicate-wedstrij- den luiden: Schaaperv. d. Vlugt en Born Cleeren winnen met 5625 van echtpaar Poppe en DupkerNeed; mevr. Need Borman en HilligeKuipers winnen met 5227 van BaisBaart en GeusValk; Eekhoutv. d. Vlugt en Leviet en Partner winnen met 3524 van echtpaar' v. Rumpt en echtpaar Ouwerkerk. Woensdag wordt de strijd begonnen om de kampioenstitel. Maandag 24 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Oberpresident Del- brucq van Hernösand. Frisian Coast van Newcastle. Stad Amsterdam van Hauston. Gerontas van Wabana. Jelö van Sarpsborg. Talisse van Hamburg. Niobe van Kotka. Wave Regent van Aruba. Vertrokken zijn: Ivoorkust naar Ant werpen. Rotti naar Indonesië. Duiveland naar Sunderland. Escaut naar Rotterdam. Daphn naar Gent. Deni naar Esbjerg. Aire naar Haugesund. Frisian Coast naar Rot terdam. De voornaamste uitslagen van de ge houden kampioenswedstrijd van de bridge club „Wijk aan Zee" zijn: 1. SchoosKlein, 522 pnt.; 2. mevrouw v. SonBeermann, 50'2 pnt.; 3. mevrouw Dobberv. d. Elzen. 47 pnt.; 4. HeynisDikkenberg, 43Vt pnt.; 5. heer en mevrouw Gertenbach, 40' i pnt.; 6. mevrouw Beermannv. Son, 38 pnt.; 7. v. KlaverenHandgraaf, 367i pnt.; 8. DobberPirovano, 35 pnt. In de zaal van café Timmer aan de Breestraat te Beverwijk werd Maandag avond de tweede kapperscompetitiewed strijd om het clubkampioenschap van Noordholland gehouden. De drie deelnemende steden-teams kwamen ieder met tien deelnemers uit. Na afloop heeft de voorzitter van de jury, de heer J. v. d. Weiden, de uitslag .bekend gemaakt, die er als volgt uitzag: 1. Beverwijk, 3429 p.; 2. Amsterdam, 3404 p.; 3. Alkmaar, 3306 punten. De persoonlijke resultaten waren: 1. S. Quax, Beverwijk, 382 p.; 2. Hilk- man, Amsterdam, 380 p.; 3. Czannecki, Amsterdam, 365 p.; 4. H. Withaar, 360 p. De directie der Holland-Amerika Lijn deelt mede dat de laatste jaren zeeschepen zijn uitgerust met stabilisatoren, die het rollen bij slecht weer sterk verminderden. Gedurende ruim een jaar werden door de HollandAmerika Lijn zeer uitgebreide proeven genomen met een soort dempers, die, aangebracht aan de kop van het schip, ten doel hadden de stampbeweging terug te brengen. Deze proeven leidden tot zulke goede resultaten, dat de HollandAmerika Lijn besloot de „Rijndam" hiermede uit te rusten. Het schip vertrok van Rotterdam naar de Verenigde Staten met enkele technici aan boord, die gedurende de reis naar Southampton bijzonder gunstige rappor ten over het resultaat uitbrachten. Na Southampton kreeg het schip te kampen met bijzonder slecht weer waarbij zich ge heel onverwacht ernstige trillingen voor deden bij hoge golven, die recht van voren kwamen. Bij ietwat zijdelingse golven de den zich deze trillingen niet voor. Teneinde geen enkel risico te lopen, werd besloten het schip naar Southampton te dirigeren, waar de dempers verwijderd werden. De heer G. J. Moed plaatsvervangend dirigent Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, dat Maandagavond zijn jaarvergadering heeft gehouden in de kerkzaal van de Doopsgezind? Kerk aan de Meerstraat, waarvoor een grote belangstelling onder de leden bestond, heeft het afgelopen jaar met vele moeiijkheden te kampen gehad. De voorzitter, de heer S. v. d. Wal, merkte dit cp in ziin openingstoespraak, waarin hij tevens het populair concert met medewerking ran „De jonge Fliere fluiters" in beschouwing nam. Intensief repeteren is wegens de gezondheidstoestand van de directeur, de heer H. van Dijk, niet mogelijk geweest, doch er kwam alleen 3l veel waardering los voor de manier, waar op de heer G. J. Moed spontaan insprong als dirigent. De voorzitter deelde verder mede, dat, hoewel de gezondheidstoestand van de heer Van Dijk thans vooruitgaande is, er aan een langdurige vervanging moet wor den gedacht. Besprekingen hierover hadden tot re sultaat, dat de leden het bestuursvoorstel, de heer Moed als vervanger te behouden, aanvaardden. Het financieel verslag door mevrouw R. Middelkoop-Van Balen uitgebracht, ge tuigde van een zuinig beheer der midde len, waarop décharge volgde. Aangezien de secretaris, de heer L. v. d. Wal, gedurende acht maanden van het afgelopen jaar wegens ziekte zijn functie niet heeft kunnen waarnemen, was het jaarverslag samengesteld door de praeses. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heren S. v. d. Opgestuwd tot ongehoorde hoogte heeft de Franse rivier de Garonne in de streek van Marmande niet minder dan 2000 mensen dakloos gemaakt. De rivier trad over een lengte van tien kilometers buiten haar oevers en zal vermoedelijk een peil van 10.30 meter boven normaal bereiken. Een luchtopname van het geteisterde gebied. Ten bate van de t.b.c. bestrijding orga niseert de centr. ver. van Markt-, Rivier en Straathandelaren Dinsdag 1 Februari in het K.S.A. gebouw een feestavond waaraan medewerking wordt verleend door: The Topliners, Geraldini het dwaze goochelwcnder, The Grena's acrobaten en Pietro-Vakaro; de conférences worden verzorgd door André Meurs. Op de gemeenteavond, die door de Doopsgezinde Gemeente van Velsen op Woensdag de 26e Januari in de kerk aan de Helmstraat wordt gehouden, spreekt de heer H. Deinum, directeur van de Haar lemse Stadsschouwburg en het Concert gebouw over het onderwerp: Mijn geloof en mijn werk". Deze avond is bedoeld als een openbare bijeenkomst. De uitslagen van de in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" gespeelde partijen zijn: M. KleinF. v. Son 11, J. LangewisC. Diepgrond 02, B. ZuiderduinW. v. Klaveren 11, F. v. WoenselF. Taffijn 1—1, J. v. d. Wel—N. de Boer 2—0, N. SchaaperF. v. Woensel 02, J. Lange wisN. Struwe 11. Wal, voorzitter; G, v. Eek, tweede voor zitter en mevrouw Reynierse, tweede secretaresse bij acclamatie herkozen. Me vrouw Witziers zag zich in de controle commissie benoemd. Het jaarverslag gaf geen reden tot op merkingen. Na een geanimeerde rondvraag kon worden vastgesteld, dat het koor met vertrouwen het nieuwe verenigingsjaar zal kunnen ingaan. Veiser Tafeltennisclub In de afgelopen week behaalde VTC drie overwinningen, speelde een maal gelijk en verloor twee wedrstijden. VTC 1 was op bezoek bij Johez 3. Noor man kon ook ditmaal niet zijn normale spelpeil bereiken en moest met nederlagen tegen v. d. Sluys en Pot genoegen nemen. Alleen van Couwenberg wist hij te win nen. Voogt daarentegen verloor van Cou wenberg met flinke cijfers, maar herstelde zich door Pot en, in een tactisch gespeelde wedstrijd, v. d. Sluys te verslaan. Daar Peek geen punt afstond en ook de dubbel werd gewonnen, was de einduitslag 73 in het voordeel van VTC 1. Het tweede .team kwam tegen DOKO 2 op tafel. Van Hal won twee maal van Baar en Vink, doch moest na drie games in Bakker zijn meerdere erkennen. Snelders en Van Scadewijk, die Keemel verving, wonnen slechts één partij, respectievelijk van Vink en Baar. Door het dubbelspel te winnen werd toch nog een gelijk spel be haald. VTC 3 ontving Columbia 2. De Waal was deze avond minder op dreef en verloor van Ruhe en Kok. Alleen v. d. Zwan kon hij er onder houden. Van Schadewijk en Dijkhuizen wonnen beiden drie partijen, eerstgenoemde steeds in drie games, ter wijl Dijkhuizen niet meer dan telkens twee games nodig had. Het dubbelspel was voor Columbia 2. Eindstand 73. VTC 4. dat de eerste wedstrijd tegen Plaatwellerij 2 met 64 had gewonnen, stelde in de returnmatch hevig teleur door met 100 te verliezen. Het vijfde team kon ook geen winst boe ken. Tegen DSR 2 wonnen Porck en Simons ieder twee keer en Visser niets. Uitslag 46. De dames hadden Rapidity 3 op bezoek. Mevr. Goossens startte met een nederlaag tegen mej. Wester, maar wist mej. Visser en mej. Besteman overtuigend te verslaan. Mej. Wijnbergen behaalde hetzelfde resul taat, terwijl mej. J. Groen, die deze avond goed op dreef was, alle partijen won. Het werd tenslotte door de overwinning in de dubbelpartij, een eindstand van 82. „De Reisduif" reikt prijzen uit De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging „De Reisduif' houdt Zaterdag 29 Januari in ,.'t Centrum" een bijeenkomst, waarop de prijzen uitgereikt worden van de gehouden tentoonstelling. Principieel arrest van de Hoge Raad De Hoge Raad wees arrest in een pro cedure tussen J. A. van Toorn te Zeist te gen de N.V. Forum-Bank te Amsterdam. Het ging hier om een besluit van de alge mene vergadering van aandeelhouders dier vennootschap tot aankoop van eigen aan delen. In hoger beroep heeft het Gerechts hof te Amsterdam dit besluit nietig ver klaard op grond van de overweging, dat deze aangelegenheid niet behoort tot de be voegdheid van de algemene vergadering. De heer Van Toorn ging van deze beslissing ifi cassatie. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat ook de algemene vergadering de bij wet en statuten getrokken grenzen harer bevoegd heid niet mag overschrijden en dat het Hof heeft vastgesteld, dat de inkoop van eigen aandelen tot de bevoegdheid van de direc tie behoort. De Hoge Raad verwierp op die grond het beroep. Daarmede werd uitgemaakt, dat de aandeelhoudersvergadering ener N.V. geen geldig besluit kan nemen, waarbij zij aan de directie opdraagt een bepaalde gedrags lijn te volgen in een aangelegenheid, die volgen^ wet en statuten tot de bevoegdheid van de directie behoort. De uitdrukking kant en klaar be tekent: geheel gereed, geheel en al vol tooid, dus eigenlijk alleen maar een versterking van het begrip: klaar. Het woord kant hoort bij het werkwoord kanten: van kanten voorzien, naar be horen afschaven, haaks maken. Van daar dat kant ging betekenen: met rechte hoeken, glad afgeschaafd, net jes. Een oude zegswijze luidt: dat staat kant, in de zin van: dat staat keurig, fraai. Nu wordt ook het woord falie kant duidelijk, waarin falie samen hangt met het werkwoord falen en met feil: fout. In vroeger tijd kon men spreken van een kante boer, een kante vrijer (kloek, degelijk) maar ook van een kant wijf, een kant vrommes (vrouwmens) in de zin van een hel- ^dere, knappe, flinke, handige vrouw. Samenwoningsmoeilijkheden kunnen ta melijk grove gevolgen hebben, zoals Maandag reeds eerder voor de politie rechter was gebleken. Want er was al een vrouw veroordeeld, omdat zij haar hoofd bewoonster, uit nijd over een gaskwestie, van de trap had gestoten, nadat haar echt genoot reeds een pot thee over deze be jaarde dame had uitgestort. Thans trad er een vrouwtje in de verdachtenbank, dat de staande en zittende magistratuur aan keek alsof zij deze ter verantwoording had geroepen inplaats van deze haar. Haar was ten laste gelegd, dat zij zich in weinig op bouwende zin had uitgelaten 'over de bo ven bewoonster, die nog wel zo'n wellui dende Russische naam had. In de plaats daarvan had zij een aantal storende Hol landse persoonsaanduidingen gebruikt, die door de politierechter slechts met gedemp te stem werden geciteerd. De oorzaak lag hier niet bij het gas, maar bij het water. Het echtpaar boven betaalde de rekening daarvan en eiste ook haar aandeel, dat door deze vrouw echter te groot gevonden werd. Zij besloot daarom de kranen van haar appartement wijd open te zetten ten einde de kosten er op deze wijze „weer uit te halen". „En u begrijpt wel," zei de beledigde vrouw, minzaam achteroverleunend, „ik kan niet betalen zoveel-nutteloos-laten- water-lopen De verdachte, in wie de verontwaardi ging steeds hoger opvlamde, herinnerde er aan, dat zij hierover reeds naar de „volks vesting" geschreven had en begon daarop een uiteenzetting over het water, die enige tijd later door de politierechter werd on derbroken, omdat ten slotte niemand het meer kon volgen. „Waar heeft zij u allemaal voor uitge scholden", vroeg hij. De getuige gaf daar een summiere op somming van en maakte aan het eind daarvan haar excuus, wellicht in het onza lige gevoel dat de heren zich al deze woor den persoonlijk zouden aantrekken. Twee andere getuigen, baar man en overbuur man, hadden ongeveer dezelfde kwalifi caties vernomen. En de kranen waren blijven lopen. Daarom had de bovenbewoner de water toevoer voor het hele huis door het water leidingbedrijf laten afsluiten en er werd nu water gehaald bij de buren. Dc officier van justitie achtte de ver dachte een mooi object voor een psychiater. „Men kan alléén voorkomen, dat zij last krijgt met haar omgeving door haar in een hutje op de hei te zetten." Na het uit spreken van zijn vermoeden, dat de vrouw wel onmiddellijk in hoger beroep zou gaan eiste hij dertig gulden en 14 dagen voor waardelijk. „Ik teken hoger beroep aan", riep de verdachte. „Nog even", vroeg de politierechter, „ik wilde eerst nog even uitspraak doen". Die was conform de eis. „Waar kan ik terecht voor hoger be roep", vroeg het vrouwtje, popelend van strijdlust. „Ergens boven, de trap op", sprak de politierechter, vaag en een beetje ver moeid nu. De gemeenteraad van Bussum heeft Vrijdag bij acclamatie besloten, aan Ge deputeerde Staten van Noordholland te laten weten dat hij geen advies wenst uit te brengen over de salarissen van ge meentesecretaris en -ontvanger „aangezien dit in de practijk geen enkele betekenis kan hebben". De vaststelling van de salarissen van de gemeentesecretarissen en -ontvangers be rust bij Gedeputeerde Staten maar deze zijn verplicht, op grond van de gemeente wet advies te vragen aan de gemeente raden. In de praktijk komt het hierop neer, aldus de discussies in Bussums raad, dat Gedeputeerde Staten van alle provin cies dezelfde regelingen vastleggen omdat de minister van Binnenlandse Zakén te voren heeft laten weten met welke rege ling hij zich kan verenigen. Volgens deze opvatting stelt Den Haag dus de regeling centraal vast en het advies dat aan de gemeenteraden wordt gevraagd, is in de praktijk een formaliteit. MARKTBERICHT 24 Januari Andijvie 62—78: waspeen 2341; spruiten 16—68: prei 1237; knollen 6—19; boeren kool 26—35: groene kool 1435; rode kool 2339; witlof 3341; uien 726; peen 827; kroten 21—37. „Twee vrouwen" bij „Kunst na Arbeid" De Beverwijkse toneelverenigng „Kunst na Arbeid" geeft Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Januari in het Kennemer-Theater een op\ oering van het toneelstuk „Twee Vrou wen" van W. G. v. Nouhuys en René Bosch. Binnenkort zal IJmuiden een zelf standige gemeente worden. Tot dusverre behoorde de plaats bij Velsen, wat geen gelukkige samenvoeging is. daar de aard van deze twee plaatsen zeer verschillend is. Voor den bloei van IJmuiden is hare aanstaande zelfstandigheid, waarvoor reeds verschillende maatregelen gencmen zijn, van groot belang.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5