Kennismaking met de nieuwe Dat leuke vlotte kapsel directeur van Meer en Bosch öfc MORRIS iejciei/at Hm/j J .Clowntje Rick Belgische honkballers moeten het contact met Nederland verbreken Opdracht in Wenen Jaarvergadering NWB afdeling Noordholland The White Stars nam revanche op Harlem T. T afeltennisuitslagen DINSDAG 25 JANUARI 1955 4 Dr. Lorentz de Haas: „Epilepsie is niet slechts een medisch, maar vooral een sociaal probleem" Bemiddelingspoging niet geslaagd MOLENDIJK Haarlemse ziekenauto moest in Velsen bijspringen Arbeider viel in rookgang van plakkenoven De „Willem Ruys" had vertraging Bloemenhulde op Valentijndag Automobilisme Beker van RAC voor Gatsonides Schaatsen rijden Drie Nederlandse rijders naar Moskou Voetbal Eindelijk een beslissing bij Stoke City-Bury De 10.000 kaarten voor Nederland-Denemarken Snort in 't kort Voor de kinderen De basketballcompetitie Biljarten Kampioenschap 2de klasse c. Haarlem Donderdag tegen sterk Suriname FEUILLETON door Anne Duffield Canadese firma zoekt Nederlandse arbeiders TT" 1 _- ADVERTENTIE In de Alexander van der Leeuwkliniek te Amsterdam, die sinds 2jaar onder zijn leiding staat, hebben wij Zaterdagmiddag kennis gemaakt met de man, die dir. B. Ch. Ledeboer zal opvolgen als directeur-ge neesheer van „Meer en Bosch" te Heem stede: dr. A. M. Lorentz de Haas, een pret tige, sportieve figuur, wiens rustige een voud al op het eerste gezicht vertrouwen en sympathie inboezemt. Het tekent zijn bescheidenheid, dat hij er slechts aarzelend toe komen kan, iets over zichzelf te vertellen. Maar misschien moet hij ook zijn herinneringen wat ordenen, want dr. Lorentz de Haas heeft ondanks zijn nog vrij jeugdige leeftijd hy is 43 al zo'n omvangrijke en veelzijdige carrière achter ce rug, dat hij zelf wel eens even de draad van zijn verleden kwijt is. Stammend uit een geslacht van geleer den en onderzoekers (zijn grootvader was de vermaarde physicus en Nobelprijswin naar prof. dr. H. A. Lorentz; zijn ouders prof. dr. Wander Jacobus de Haas en dr. Geertruida Lorentz hebben eveneens naam gemaakt als natuurkundigen) was hij als het ware voorbestemd voor een weten schappelijke loopbaan) en het was dus geen wonder dat hy zich reeds tijdens zijn medische studies (in Leiden en Amsterdam) vooral tot de vorsings- arbeid, het pionieren in de geneeskunde, aangetrokken voelde. Ter verkenning van het terrein maakte hij, na zijn artsexamen in 1935, enkele reizen als scheepsdokter op de Kota Tjandi, om zich daarna, onder prof. Rümke in Utrecht en prof. Brouwer in Amsterdam, gedurende zes jaar te gaan specialiseren in de psychiatrie en de neurologie. In 1943 promoveerde hij op een proefschrift over een experimenteel- anatomisch onderwerp en vestigde hij zich in Almelo, waar hij in vier jaar een bloeiende practijk opbouwde. Aan het einde van die periode werd hij door prof. Biemond aangezocht als chef de cli- nique en waarnemend hoofd van de neu rologische kliniek der Amsterdamse Uni versiteit, in welke functie dr. Lorentz de Haas de volgende jaren zijn kennis van en ervaring met verschillende aandoeningen van het zenuwstelsel aanmerkelijk kon verrijken en verdiepen. In 1951 kreeg hij een „fellowship" van de Amerikaanse Rockefeller Foundation, dat hem in staat stelde, ongeveer een jaar in de V S. te gaan werken. Het grootste deel van die tijd bracht hij door aan de befaamde Harvard-University in Boston, waar men toen reeds ampele ervaringen had opge daan met. en eerste stappen had gedaan in de richting van nieuwe therapeutische en diagnostische methoden voor de epilipsie- bestrijding. ,.En nog altijd zijn de Ameri kanen ons in Nederland in dit opzicht vooruit," zo zegt dr. Lorentz de Haas, „maar daar moet ik direct aan toevoegen, dat wij in Holland op een even goede, zo niet betere algemeen klinisch-neurologi- sche grondslag werken ais de „super-spe cialisten" in de V. S." Toch heeft hij veel ADVERTENTIE BARÏELiORiSSTR HAARLEM TEL 13439 PERD. BOLSJR.,48 A DAM -.TEL 717162 WINTERSPORTKLEDING De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wandelsportbond zal op Za terdagmiddag 29 Januari woren gehouden in Zaandam. Uit het jaarverslag over 1954 kan worden vastgesteld, dat Haarlem als tweede plaats na Amsterdam komt met het grootste aantal deelnemers aan de Avond vierdaagse, namelijk 826 in 1954 tegen 554 in 1953 op een totaal aantal van 9385 (8269). Van deze cijfers bedraagt het getal voor Amsterdam 6971 (6070). Aan de drie ëntwintig wandeltochten in deze provincie in het afgelopen jaar werd door 17.737 wandelaars deelgenomen, tegen 15.447 het jaar daarvoor. Het ledental op 31 Decem ber 1954 was 4254 tegen 3492 een jaar daarvoor. Bij de komende jaarvergadering zijn bij de bestuursverkiezing aan de beurt van aftreden (overeenkomstig een daarvoor vastgesteld rooster) de heren S. Visser te Amsterdam (voorzitter), A. Blom te Over- veen (penningmeester) en mevrouw M. van Geelen van der Werf te Alkmaar(Pro. pagandazaken). Al deze drie aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar. Bij de voorstellen is een schrijven van de Haarlemse Wandelsportvereniging „Jan Passtoors", die een vereniging in de af deling Noordholland slechts dan toestem ming tot het zelf houden van een wandel tocht wil geven als de vereniging in het voorgaande jaar zelf aan ten minste vijf tochten met een volledige groep of aan tien tochten met ten minste vijf personen heeft deelgenomen. Het bezwaar is onder meer gericht tegen de plaatselijke vereni ging „Onder Door", die zelf aan bijna geen wandeltochten bliikt deel te nemen. Het prae-advies van het afdelingsbestuur on dersteunt het voorstel van „Jan Passtoors" niet en wijst het als onaanvaardbaar af. Komende wandeltochten Voor het komende wandelseizoen staan j vierentwintig tochten op het programma, waarvan er zeven in deze omgeving wor den gehouden. Bovendien wordt dan nog de avond-vierdaagse van 15 tot en met 18 Juni vermeld en bovendien zijn er vier lange afstanastochten, waarvan de eerste op 14 Mei in Santpoort begint. Wat de gewone wandeltochten betreft, wordt het seizoen op 5 en 6 Maart begon nen met propagandawandeltochten in ver schillende plaatsen. Dan volgt een tocht in Halfweg op 2 en 3 April. Drie weken later kunnen de wandelaars in Bloemendaal te recht, waar de jaarlijkse tocht van de Politie Sportclub Bloemendaal wordt ge houden. Dit keer zal deze tocht niet alleen over vijfentwintig kilometer gaan, maar ook over tien kilometer. Viribus Unitis. de wandelsportvereniging van patiënten en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, komt op 4 en 5 Juni aan de beurt met tochten, variërende van tien tot vijftig kilometer. Dan wordt het wach ten tot September, alvorens men op de derde en vierde van deze maand in Aals meer kan wandelen en een week later in IJmuiden. De tocht in Aalsmeer is de jaar lijkse corsotocht. In Santpoort wordt op Zondag 18 September de jaarlijkse sport dag voor l«den van wandelsportverenigin gen uit de.'.e provincie in ere hersteld en tenslotte sluit Jan Passtoors in Haarlem de rij met wandeltochten op 8 en 9 October over afstanden van tien tot vijfentwintig kilometer. Dr. A. M. Lorentz de Haas geleerd in Boston en elders in de U.S.A. en Canada, waar de nieuwe diagnostiek van hersentumoren over het algemeen ver fijnder is dan bij ons en die ervaringen zijn hem uiteraard zeer ter stade gekomen toen hij in Juni 1952 zijn taak begon als geneesheer-directeur van de Alexander van der Leeuwkliniek. Naast zijn medische en organisatorische arbeid aldaar heeft dr. Lorentz de Haas de laatste twee jaar ook tal van andere functies vervuld. Zo is hij onder meer zenuwarts van het Burger ziekenhuis, consulent van de Boerhaave- kliniek, het Emma-kinderziekenhuis en de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen en lid van de commissie voor de artsen examens. Veel vrije tijd is hem sinds 1952 dan ook niet overgebleven en de weinige uren die hem restten, verdeelde hij zo eerlijk mogelijk tussen zijn hobbies, waarvan lit teratuur, schilderkunst, toneel en fotografie de voornaamste zijn. Nu hij naar „Meer en Bosch" komt, zal dr. Lorentz de Haas al zijn bij-functies en neven-plichten opgeven, om zich geheel aan het probleem der epilepsie te gaan wijden. „De Heemsteedse inrichting deed en doet nog baanbrekend werk ten bate der epileptici", zo zegt hij, „waarvan niet slechts de medische aspecten, maar ook de sociale kanten en vooral de prachtige nazorg-organisatie, die vanuit „Meer en Bosch" opgebouwd is mijn intensieve belangstelling en medewerking zullen hebben. Ik weet, daaraan een taak te zullen hebben die rnjj volledig opeist en daarom zal ik daarnaast uitsluitend con sultatief werkzaam zijn en geen spreekuur houden. En wat tenslotte die „sociale kanten" betreft, ik hoop dat ook de maatschappelijke status van de epilep- sielijder spoedig verbeteren zal, want daar aan ontbreekt helaas nog veel. Particu liere werkgevers en overheidsinstanties kunnen bijvoorbeeld in veel grotere mate dan thans het geval is, epileptici tewerk stellen en zij zullen daar niet slecht bij varen, want dikwijls zijn deze mensen veel betere en nauwkeuriger arbeidskrachten dan anderen. Hier zijn inderdaad nog aller lei vooroordelen en misvërstanoen op ié ruimen en ook daaraan zal ik, zoveel als in mijn vermogen ligt, meewerken." Haarlem en Heemstede kent dr. Lorentz de Haas nog uit zijn kinderjaren, toen zijn vader en grootvader respectieveliik con servator en curator van Teyler's Physisch Kabinet waren en sindsdien heeft hij altijd een zwak gehad voor de Spaarnestad en haar omgeving, waar de sfeer zoveel rustiger is dan in de rumoerige hoofdstad en waar het prettig werken moet zijn voor de man van de wetenschap, die zich con centreren wil op een veelomvattende, verantwoordelijke taak in dienst van de mensheid. De staking te Rotterdam De pogingen van de Stichting van de Arbeid te bemiddelen in het conflict bij de N.V. machinefabriek Hensen te Rotter dam, zijn niet geslaagd. De Algemene Nederlandse Metaal-Be- drijfsbond was aanvankelijk bereid om op verzoek van de Stichting van de Arbeid het personeel te adviseren het werk te hervatten en de bemiddelingspoging te aanvaarden. Als gevolg van zekere mede delingen van bepaalde zijde, tijdens de voorbereidingen gedaan, heeft de ANMB naderhand aan de Stichting van de Arbeid bericht gezonden, bereid te blijven bemid deling te aanvaarden, mits daaraan vooraf geen voorwaarden worden verbonden. maakt voor U Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Botsing op Parkweg bezorgde Dordtenaar inwendige kneuzingen Op de Parkweg in Velsen kwamen gis termiddag omstreeks 5 uur een vrachtauto van de Velsense dienst voor Openbare Werken, die de uitrit van het rioolwater pompstation uitkwam en een personenauto met elkaar in botsing. De personenauto kwam uit IJmuiden en beide chauffeurs werden in hun zicht op de situatie belemmerd door het struikge was De voorkant van de personenwagen werd volkomen in elkaar gedrukt en de heer W. H. Z. uit Dordrecht, die de auto bestuurde, is met inwendige kneuzingen, hoofdwonden en een gebroken knieschijf per ziekenauto van de Haarlemse ongeval len dienst naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd. De hulp van de Haarlemse dienst moest worden opgeroe pen, doordat het Velsense ziekenvervoer op dat ogenblik geen wagen beschikbaar had. Ongeval bij Hoogovens Gisteravond was de bankwerker J. B. uit IJmuiden-Oost in de gedoofde plakken oven van de warmbandwalserij van „Breedband" bezig met het aanbrengen van een nieuwe rail, waarover de plakken geschoven moeten worden. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de man hierbij in een rookkanaal in de bodem van de oven terecht gekomen en ongeveer 4 meter gevallen. Met een hersenschudding en een hoofdwonde moest B. in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk worden opgeno men. Het m.s. „Willem Ruys", dat bij de door vaart door het Suezkanaal door slechte weersomstandigheden aanzienlijke vertra ging ondervond, wordt in de loop van Donderdag 27 Januari uit Indonesië in Rotterdam terugverwacht. Op deze thuis reis vervoert het schip 832 passagiers, on der wie 48 reizigers voor tussentrajecten en 210 kinderen beneden 12 jaar. De ont scheping der passagiers zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Donder dagmiddag tegen 1 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam beginnen. De Vereniging de Nederlandse Bloemis terij deelt mede, dat het aantal opgaven voor het aanbieden van een bloemenhulde op Valentijndag, 14 Februari, aan 100 land genoten. die zich in 1954 door een daad van naastenliefde, opofferingsgezindheid of goede burgerzin hebben onderscheiden, het aantal opgaven van verleden jaar verre heeft overschreden. Opgaven, die na 10 Januari zijn binnen gekomen, konden niet meer in behande ling worden genomen. De beker van de Royal Automobile Club voor de best uitgeruste wagen in de Rallye de Monte Carlo op het stuk van geriefelijk heid en veiligheid op de weg. waarbij tevens rekening wordt gehouden met het klasse ment in de betrokken categorie, is toe gekend aan de Aston Martin van Gatsonides (Ned.). De teamprijs voor geriefelijkheid en veiligheid ging naar Gatsonides, Peter Collins (G.B.) en Reg Parnell (G.B.), allen met Aston Martin. De eerste prijs voor geriefelijkheid viel ten deel aan de Morris Oxford van de Brit Edwin Lambert, en de eerste prijs voor vei ligheid op de weg aan de Armstrong Sap phire van de Brit William Couper. De Duitser Wilhelm Herz won met BMW de f>rijs voor de wagen met de beste radio- nstallatie. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de KNSB in overleg met de commissie voor het hardrijden lange baan besloten drie Nederlandse rijders en een leider uit te zen den naar de wereldkampioenschappen, die op 19 en 20 Februari in Moskou worden gehouden. De voorzitter van de commissie voor het hardrijden lange baan. de heer H. Roos gaf de volgende toelichting op dit besluit. De bond kan niet zulke scherpe normen meer aanleggen ten aanzien van de uitzending naar de wereldkampioenschappen als vroe ger het geval is geweest. Er zijn voor enkele toprijders jongeren in de plaats gekomen, die zeer zeker nog niet de hoogte van Van der Voort of Huiskes hebben bereikt. Wie naar Moskou zullen gaan onder lei ding van Klaas Schenk zal pas na de Euro pese kampioenschappen in Falun (5 en 6 Februari) worden bepaald. Eindelijk is In de competitie om de Engelse beker de beslissing gevallen tussen Stoke City en Bury. In de vierde overgespeelde wedstrijd heeft Stoke met drietwee ge wonnen, maar er was wederom een verlen ging nodig aangezien na de normale speel tijd de stand tweetwee was. Beide clubs hebben in enige weken vijfmaal tezamen zamen 9 uur 22 min. tegen elkaar voor de beker gespeeld. Stoke komt nu in de vierde ronde uit tegen Swansea Town. Stoke en Bury komen beide in de tweede divisie uit. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis wijst er op, dat het geen zin heeft nu reeds aanvragen in te zenden voor toegangsbewijzen voor de wedstrijd Neder landDenemarken, die op 13 Maart in Am sterdam wordt gespeeld. Aangezien verwacht mag worden men gaat hierbij van de ge dachte uit. dat het aantal verzoeken om plaatskaarten het getal van 10.000 verre zal overschrijden dat de verdeling het karak ter van een loterij zal dragen, heeft het Rode Kruis hiervoor eerst een vergunning van de Minister van Justitie nodig. Zo spoedig mogelijk hoopt het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis bekend te maken, hoe de verdeling zal geschieden. DAMRESULTATEN. In de competities zijn de volgende beslissingen gevallen: Oost- zaan I kampioen 1ste klasse district Zaan streek en omgeving; Edam II kampioen 2de klasse district Zaanstreek en omgeving; DSTO II kampioen 2de klasse district Am sterdam; APGS kampioen 3de klasse district Amsterdam. Ook de jongens begonnen er aan te denken, dat het eind van de vacantie in zicht kwam „Ons vrije leventje is haast weer gedaan jongens!", zei Bunkie. „Och ja... het kan nou eenmaal niet altijd vacantie zijn", vond Oepoetie. „In ieder geval hebben we 'n fijne tijd gehad!", zei Rick. Daar waren ze 't allemaal mee eens. „Het zal vreemd zijn als we weer in de schoolbank zitten", lachte Bunkie. „Dat is toch ook wel weer 'es leuk", zei Oepoetie. „Maar zo leuk als we 't hier gehad hebben natuurlijk niet!" Ze zaten te denken en keken naar het bos om de hut, dat daar zo vredig en mooi lag in de zon. Ja, ze hadden het hier toch maar heerlijk gehad in dat leuke huisje. Pilon had ze er 'n groot plezier mee gedaan, zo mooi als hij hun hut had opgeknapt. Toen de laatste avond van hun vacantie was aangebroken, zaten ze nog wat in de schemering van de frisse lucht te genieten. Daarna dronken ze nog 'n glaasje limo nade en toen gingen ze naar bed. Voor de laatste maal dit jaar Bunkie lag nog een poos wakker. Hij dacht over alles, wat ze deze maand genoten hadden hier, en hij luisterde naar de geluiden van het donkere bos85-86 Dezer dagen Is in Frankfurt aan de Main een bespreking gehouden tussen afgevaar digden van bonden, die aangesloten z(jn by de Europese Honkbal Federatie (Fédération Européenne de Baseball). Op deze bijeen komst is besloten dat België in 1955 geen landenwedstrjjd meer mag spelen tegen Ne derland, omdat ons land nog steeds niet is aangesloten bij de Europese Federatie. De Belgische Bond heeft verzocht dispen satie van deze bepaling te willen geven ten aanzien van het spelen van ontmoetingen tussen Belgische en Nederlandse verenigin gen. Hoewel de federatie hiervoor weinig gevoelde, werd besloten deze dispensatie voor clubwedstrijden te verlenen tot 31 Juli aanstaande. Het ziet ernaar uit dat na die datum elk contact tussen België en Neder land zal worden verbroken. Op de bijeenkomst in Frankfurt werd aan Spanje de organisatie opgedragen van de Europese kampioenschappen 1955. Deze zul len in Barcelona worden gehouden van 7 tot 14 Juli. Deelnemers zullen zijn: Spanje. Italië. Duitsland, België en Frankrijk. Er wordt in poulesysteem gespeeld, zodat elk land vier ontmoetingen op zijn programma heeft staan. De winnaar van het Europese kampioenschap zal kunnen uitkomen in het tournooi cm de wereldtitel van amateurs, dat in Septemebr van dit jaar in Milwaukee (V. S.) is vastgesteld. De jaarvergadering van de'Europese federatie zal in 1956 in Italië worden gehouden; de Europese titel- wedstrijden zullen eveneens in dit land worden gespeeld. Te duur Aan de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond hebben wij gevraagd naar het oordeel Het is de ploeg van The White Stars na een bijzonder slechte wedstrijd in de eerste klasse heren van de basketballcompetitie gelukt met 2818 tegen Ilarlem Tigers revanche te nemen voor de eerder geleden nederlaag. Hoewel deze cijfers zeker niet overtuigend zijn voor de Stars, was de over winning volkomen verdiend. Dankzij hij zonder felle tegenstand en vooral door het slechte schieten van de Stars bleef de zege slechts beperkt. Dat de Stars het in deze wedstrijd vooral door onproductief spel nog lastig zouden krijgen bleek reeds spoedig. Ondanks de vele aanvallen bleef de stand nog geruime tijd blank, alvorens Van Giffen met een fraai doelpunt de score opende. Ook hierna ble ven Rip en de zijnen steeds een overwicht behouden en de ruststand 141 had zeker aanzienlijk hoger kunnen zijn. indien men van de kansen had willen profiteren. Ook de tweede helft gaf een aanvallend Stars-team te zien, waartegen de Tigers zich fel bleven verzetten. Nadat de score was op gevoerd tot 208. kwamen de Gebr. Molen kamp aan de kant te zitten waardoor de Tigers het initiatief geheel overnamen. Ge leidelijk werd de achterstand ingelopen, zo dat de coach van de Stars het bij de stand 22—16 toch raadzaam achtte zijn sterkste team op dat moment weer. in te zetten. Hierdoor was de tegenstand van de Tigers weer volkomen gebroken en dankzij Van Giffen en Molenkamp werd de stand in en kele minuten weer opgevoerd tot 2816, waarna aanvoerder Jan Soomer het genoe gen had als laatste voof zijn ploeg te scoren, waarmede de eindstand werd gebracht op 2818 voor de White Stars. HOCAntilopen Hoewel de Antilopen-damesploeg weder om van HOC verloor, heeft de ploeg van Mary Schrama goede tegenstand geboden en pas in de laatste minuten wist de kampioens- ploeg, technisch ongetwijfeld de beste, de zege veilig te stellen (30—21). Antilopen begon met een fel offensief en het gelukte haar een kleine voorsprong te nemen. Men kon echter niet voorkomen dat de rust toch met een kleine 19—12 voorsprong van HOC inging. Ook de tweede helft gaf twee volkomen aan elkaar gewaagde teams te zien en Antilopen bracht de achterstand terug tot 24LJ, welke stand lang gehand haafd blee". Nadat aanvoerster Janny Huigen de score op 2620 had gebracht, was de tegenstand gebroken en sleepte HOC toch nog een 3021 overwinning binnen. Hiermede be hielden de HOC-speelsters ongeslagen de leiding in deze klasse. De uitslagen waren:- Dames: HOC 3Tramvogels 1 199; HOC 1Antilopen 1 3021. Heren: Rapiditas 2—Typhoons 4 40—22; ZBVS 3Aurora 1 1524; SC Haarlem 3 IHJ 3 18—53: Harlem Tigers 1—White Stars 1 1828; Schoten Giants 1Rapiditas 1 19—32. Junioren, jongens: IHJExercitia 3225. Maandagavond werden de biljartwed strijden om het kampioenschap van Haar lem 2e klasse voortgezet. W. Geerts ging op de goede weg voort en won zijn 4e partij. Ook Scholte en Mulder bleven in de running. De uitslagen luidden: J. 150 40 3.75 17 146 40 3.65 17 J. 150 34 4.41 12 R. 74 34 2.17 16 A. 49 25 1.96 9 W. 150 25 6.00 18 N. 26 5.76 26 C. Schermerhorn 148 26 5.69 22 van deze bond ten aanzien van de besluiten van Frankfurt. Medegedeeld werd dat om uitsluitend financiële redenen Nederland nog niet aangesloten is bij de Europese Honkbal federatie. Volgens de bond worden de kosten namelijk hoog, omdat niet alleen de congres sen van de federatie zullen moeten worden bezocht door een of twee afgevaardigden, maar ook omdat volgens de bij de Neder landse bond verkregen inlichtingen het lid maatschap tevens inhoudt venjlichte deel neming aan de Europese kampioenschappen. En dit gaat volgends de Koninklijke Neder landse Honkbalbond te ver. De mogelijk heid bestaat dat de kwestie op 26 Februari, tijdens de jaarvergadering van de bond in Amsterdam aan de orde zal komen. Basketball in Krelagehuis In het Haarlemse Krelagehuis aan de Leidsevaart zad het deze week weer danig spannen. Het vertegenwoordigende heren basketball-team zal Donderdagavond na melijk aantreden tegen een sterk Suri naams team. waarin onder meer de inter nationals Sibilo en Guda zijn opgesteld en bovendien zullen ook de ÏHJ-spelers De Sanders en Kamperveen in het team van de Surinamers meespelen. Hoewel wij er nu reeds van overtuigd zijn, dat de Surinamers door een grotere snelheid en betere techniek de beste winst kansen hebben, zullen de Haarlemmer» zich vermoedelijk tot het uiterste verzet ten, waardoor wellicht nog wel eens voor een verrassing kon worden gezorgd. In ieder geval belooft deze wedstrijd bij zonder interessant te worden en juist met de stagnatie der veldsporten is het voor de sportliefhebbers ongetwijfeld de moeite waard deze ontmoeting te gaan zien. Behalve deze wedstrijd zijn nog een tweetal ontmoetingen op het programma geplaatst, namelijk junioren: Antilopen A tegen de rest van Haarlem en het dames team van HOC tegen de rest van Haarlem. De Haarlemse teams zijn voor deze avond als voLgt samengesteld: Dames: J. Koblens, F. van Veen, A. Rip (allen The White Stars): M. Schrama, T. van Deursen, C. van Groningen (allen Antilopen) en L. Dekker (Schoten Giants). Junioren: C. Hennis, J. Samsan (beiden ZBVS); B. Uljee (SC Haarlem), T. Kaart, H. van Elk (beiden Black Pirates). H. Din- kelberg, F. v. d. Waals, J. de Reus Jr (allen Typhoons). Heren: M. Dinkelaar, J. Mansvelder, F. Hooyveld (allen Typhoons); M. Molen kamp (White Stars); J. Meenhorst (Black Pirates): R. Melis (ZBVS): H. Reseda (IHJ); W. Jansma (SC Haarlem) en een nog nader aan te wijzen speler. De Surinamers verschijnen met het vol gende team in het veld: L. de Sanders, A. Kamperveen (beiden IHJ Haarlem): Guda. Bergen en Sibilio (allen SSD, Delft); Bis- wamitre. Visser en SibiHo (allen Azimma, Amsterdam). Ook in dit team moet nog een laatste speler aangewezen worden. Het volledige programma luidt: Junio ren: 19 uur Antilopen ARest van Haar lem. Dames: 19.50 uur HOC (kampioen van Haarlem)Rest van Haarlem. Heren: 20.45 uur Haarlems teamSurinaams team. De tafeltennisuitslagen van de afgelopen week waren als volgt: Heren: le klasse: HBC 3—GTTC 2 9—1, Rapidity—TOG 2 3—7, Hotac—HBC 2 9—1, Togido 2Winfried 7—3. 2e klasse A: GTTC 3—VGZ 64, Prowano 2—Geel Wit 4—6. TYBB 2—Hotac 2 7—3, Winfried 2—Oranje Zwart 2 8—2. 2e klasse B: H'stede 3te Zaanen 4—6. GTTC 4—Winfried 3 8—2, Rapidity 2—TYBB 7—3, TOG 3—DIOS 5—5. 3e klasse A: Rapidity 3—HBC 4 4—6. GTTC 5—Togido 4 8—2, Velsen—PSVH 4—6. 3e klasse B: Columbia—Oranje Zw. 3 1—9, VGZ 2—PSVH 2 5—5, GTTC 7—TOG 5 9—1, DIOS 2—ZPSV 8—2, Johez 3—VTC 3—7. 3e klasse C: DIOS 3—DSB 7—3, Togido 5 —Oranje Zw. 4 2—8, Velsen 3—Rapidity 4 0—10, Pla-'w.—HBC 5 5—5. 3e klasse D: H'stede 4—VGZ 3 9—1; Pro wano 3Hotac 3 4—6, GTTC 6Johez 5—5, Oranje Zw. 5—TYBB 3 5—5, Velsen 2— TOG 4 7—3. 4e klasse A: H'kerkRapidity 5 46, H'kerk 2—Doko 0—10. Hotac 5—VGZ 4 4—6. VTC 4Plaatw. 2 0—10, Prak—Hotac 4 6—4. 4e klasse B: DIOS 5te Zaanen 5 28, TYBB 4Boru 82, te Zaanen 3Prowano 4 10—0, DSB 2—VTC 5 6—4, TOG 6—Togido 1—9. 4e klasse C: ZPSV 2—DIOS 4 5—5, Coro- dex—Togido 7 10—0. TYBB 5te Zaanen 4 0—10. Geel Wit 3—Spinnew. 3—7, VTC 3— Columbia 2 7—3. 4e klasse D: HBC 6te Zaanen 6 100, Doko 2—VTC 2 .5—5, DSB 3—GTTC 3 1—9, Johez 4Columbia 3 64. Togido 8—Spinne- web 2 3—7. Dames. 3e klasse: HBCte Zaanen 46. TogidoProwano 73. H'stede—Velsen 82, TYBBTogido 55, Johez—Winfried 28. 4e klasse A: Hotac—Rapidity 2—8, Rapi dity 2—VGZ 6—4, VTC—Rapidity 3 8—2. 4e klasse B: GTTC—Winfried 2 9—1. TYBB 2Spinnew. 46, Oranje Zw. 2DIOS 37, Boru—te Zaanen 2 010, Johez 2— Togido 3 100. 4e klasse C: ColumbiaGTTC 3 37, DIOS 2HBC 2 100, Oranje Zw.Spinnew. 2 6—4. 4e klasse D: Oranje Zw. 3GTTC 2 010, Geel Wit—Prowano 2 5—5. TYBB 3—Johez 3 010, te Zaanen 3Togido 2 28. 53) Lavvy en de kolonel vonden het natuur lijk maar heel matig. Ze deden erg hun best niij van mijn voornemen af te bren gen, maar hun moeite was tevergeefs. Er was natuurlijk geen kwestie van „goedvinden", ze hebben immers eigenlijk niets over me te zeggen", eindigde Anna, terwijl ze haar kin uitdagend ophief. Kim knipoogde even en lachte. Dit was typisch Anna! Ei hij zou haar niet anders willen hebben „Je hebt hen dus op hun plaats gezet en je bent in je eentje teruggereisd", zei hij langzaam. „Ik arriveerde hier vanmiddag om half zes", vulde ze aan. „Ik ben nog niet naar sir Charles' huis geweest. Ik heb Lawy een telegram gezonden, dat ik goed ben aangekomen, dronk vervolgens ergens een kop thee en ben toen hierheen gewan deld. „Vertrouwende mij hier wel te zullen vinden? Het had heel weinig gescheeld, of ik was hier niet binnengegaan". „Natuurlijk kon ik er niet op rekenen. Maar er bestond de mogelijkheid dat je hier zou zijn. Ik hoopte het heel erg. Ik wilde precies dezelfde scène met je op voeren als teen Hij drukte haar handen, die hij nog steeds in de zijne hield. Ze keken elkaar diep in de ogen en gedurende enkele ogen blikken zeiden ze niets. Tenslotte verbrak hij de betovering: „Ik zal je nu mee naar huis nemen, Anna. Je kunt niet in Wenen blijven. Er blijft het risico, dat ze argwaan opvattenDe vlucht van de aarts hertogin zal intussen wel bekend zijn ge worden". ..Ik vertrek morgen naar Frankrijk, 't Is allemaal al geregeld. Ik ga niet naar het dorp in de bergen terug. De kolonel ried me dit af. Mijn bagage gaat met de ande ren mee. Ik heb nu alleen een klein kof fertje bij me. Ik zal eerder in Nice zijn dan zij en ik zal hen daar opwachten. „Goedzo. We zullen dus morgen zo vroeg mogelijk vertrekken!" „Wij....?" „Ja. wij, Anna! Had je iets anders ver wacht?" „Ik heb het niet durven hopen. Maar sir Charleskomt hij niet in moeilijk heden door jou plotseling vèrtrok?" „Sir Charles zal zich verheugen over ons geluk". Ze haalde even diep adem. „O, ik ben gelukkig! Jij ook? Weet je het héél zeker, Kim, aat je me hebben wilt, voor altijd?" „Moet ik daarop nog antwoorden? O, lieveling „En als ik je nog eens in je gezicht sla?" „Daar zal ik je geen kans meer toe ge ven", antwoordde hij lachend. „Nee, dat begrijp ik. En ik zal 't ook nooit weer doen. Geloof me! Ik heb mijn les gehad. Ik behoefde geen tweede les te hebben, Ik had je bijna verloren, Kim. Ik wil geen enkel risico meer lopen!" In de hal klonk de gong voor het diner. Sir Charles en lady Tremaine kwamen de trap af. om zich naar de eetkamer te be geven, juist op het moment dat Kim de voordeur met zijn eigen sleutel opende. Even later stonden Anna en hii in de hal en ondergingen de verbaasde blikken van sir Charles en zijn echtgenote. „Wat? Jij hier, Anna? Wat is er ge beurd?" riep de oude heer uit. „Anna, wat kom jij hier doen?" vulde Sara op verschrikte toon aan. „Ik begrijp uw verbazing", antwoordde Anna met een glimlach. „En ik bied u mijn verontschuldigingen aan voor mijn on verwachte komst. Het is echter slechts voor één nacht, dat ik u nog eens om gastvrijheid kom vragen. Ik vertrek mor gen naar Frankrijk". „Maar waarom reis je niet met de an deren mee? Wat betekent dit allemaal?" „Er bestond tussen kapitein Forrest en mij een klein misverstand en ik kwam terug om dat op te heffen. Het is altijd beter om de dingen mondeling uit te pra ten dan in een brief, vindt u ook niet?" Ze keek Sara, die haar ontstemd opnam, met een allerliefste glimlach aan. Deze wendde zich thans tot Kim: „Wist jij, dat ze zou komen? Heb jij haar van de trein gehaald? Je had me dan toch wel kunnen waarschuwen, dat ze hier zou komen logeren!" „Hij wist er niets van, lady Tremaine". kwam Anna haastig tussenbeide. „Ik wil de hem verrassen en ik ging naar het restaurant, waar we elkaar altijd troffen, in de hoop, dat hij daar ook komen zou. Hij kwam inderdaad en was precies zo verbaasd als ik gehoopt had, dat hij zijn zou. Natuurlijk had ik u een telegram kunnen sturen, dat ik zou komen, maar ziet uik was bang, dat u er mis schien niet zou zijn, als het kwam, en dat Kim 't zou openmakendan zou de hele verrassing in duigen gevallen zijn.." Sara haalde diep adem en scheen iets te willen zeggen. Ze bleef echter zwijgen en keek met een vernietigende blik naar het jonge meisje, dat vanaf het eerste ogen blik, dal ze haar onder ogen was gekomen, een bron van ergernis voor haar was ge weest. Ze had gedacht dat ze Anna Glen- denning voorgoed kwijt was, en thans stond deze in levende lijve weer voor haar, zelfverzekerd en klaar met een ant woord op elke vraag, zoals gewoonlijk. Sir Charles, voor wie door Anna's uit leg. de situatie volkomen duidelijk was geworden, lachte echter vol oprechte vro lijkheid. (Slot volgt) De „Canada and Dominion Sugar Com pany", een suikeronderneming in Chatham, Ontario, die reeds werk verschaft aan dui zenden Canadese immigranten uit Neder land en België en steeds de grootst moge lijke medewerking verleent bij de over komst van anderen, heeft medegedeeld dat zij hoopt dat er tegen de lente nog enige honderden uit deze twee landen hun per soneel zullen komen versterken. Tot dus ver is ongeveer 90 percent van de werk nemers uit Nederland gekomen en zij zijn ondergebracht in keurige, heldere wonin gen die een „reclame voor de Canadese immigratie" zijn genoemd. Een woordvoerder voor de Dominion Sugar, M. W. Davidson, heeft gezegd dat de firma dit jaar in Zuid-West-Ontario een suikerareaal hoopt te bezitten van 40.000 acres suikerbieten en dat „het enige dat ons kan verhinderen dit te bereiken een tekort aan geschoolde boeren zal zijn." „Door er meer uit het buitenland aan te trekken hopen we het tekort aan te kun nen vullen", zei hij. Davidson zei, dat de maatschappij zijn vertrouwen op de toekomst grondvestte op de statistieken die aantoonden dat er 70 millioen pond suikerbieten het vorige jaar was geproduceerd en verkocht zonder enige moeilijkheden. Hü zei dat bieten zich uit stekend wisten te handhaven in de strijd met rietsuiker en dat veilig aangenomen kon worden dat er in de afzienbare toe komst geen sprake zou zijn van een over productie van bietsuiker. Als het niet in het buitenland kan worden afgezet, zal het Canadese verbruik een productieverhoging absorberen, zei hü-

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6