VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE Kort en DCIJ ook dit jaar damkampioen Noord Holland bondigi 3 Havenberichten Beverwijk P. Roozenburg verloor van R. C. Keiler de redactie neven aan Heemskerk 10 Egalisatie kan oogst- verschillen voorkomen Scheepvaart Begraafplaats wel mogelijk? „Bloembollencultuur" groeide in ledental Voor jonge hersens DONDERDAG 27 JANUARI 1955 Visserij-inspectie Naar de Koninklijke Marine thans mee deelt, is ook dit jaar Hr. Ms. fregat „Wolf" bestemd voor visserij-politie vaartuig. Ook gedurende enige maanden in het vorige jaar heeft de „Wolf" tussen de loggervloot gezworven en buitenlandse havens aan de Noordzee bezocht. Enige gegevens van de politiekruiser Hr. Ms. „Wolf" zijn: gebouwd bij de Abbendale Marine Works Inc. te Abbendale; 640 ton standaard waterverplaa<tsing; grootste lengte 56.2 meter, grootste breedte 10 m, gemiddelde diepgang 2.76 m. Het schip wordt voortgestuwd door middel van twee schroeven, aangedreven door dieselmoto ren, die een vermogen hebben van 2400 as-paardekrachten. Maximum snelheid 15 zeemijlen per uur. De bemanning telt 63 koppen, de bewapening bestaat behalve uit onderzeebootbestrijdingsmiddelen, uit een kanon van 7.6 cm, vier mitrailleurs van 40 mm en acht mitrailleurs van 20 mm. Wat er vandaag was Twee trawlers waren vanmorgen aan de IJmuidense afslag: de „Sumatra" (van Vrijdag 14 Jan.) met 550 kisten vis, waar van 130 schelvis en piepers, 180 kool vis en gul, 70 gestripte wijting, 100 dichte wijting, 50 radio, 10 makreel, 10 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen en de trawler „Allan Water" (van Vrijdag 14 Jan.) met 550 kisten vis, waarvan 225 schelvis en piepers, 100 kabeljauw en gul, 130 koolvis, 40_ wijting, 20 dichte piepers, 15 makreel, 5 haring, 5 stokkebit en 60 stuks stijve kabeljauwen. Er was voorts een spannetje met 300 kisten Breskens-haring en wat kleine vaart met 4000 kg tong en 150 kisten schol. En wat er komt Voor de Vrijdagmarkt was vanmorgen geen trawler békend. Voor de Zaterdag- markt komt de VEM-trawler „Vios I" met 1375 kisten vis, waarvan 150 schelvis en piepers, 160 gestripte wijting, 180 dichte wijting, 70 gul en blanke koolvis, 220 zwar te koolvis, 140 makreel, 450 haring, 5 diversen en 65 stuks stijve kabeljauwen. De oudste boten Oudste trawlers zijn dan na de „Vios I": de „Batavia" (van Zaterdag 15 Jan., eerste reis); de „Bergen", „Bloemendaal", „Pol derman" en „Maria van Hattum" (van Woensdag 19 Jan.) en de „Herman", „Tho- rina", „Eveline" en „Dirkje" (van Donder dag 20 Jan.). Oudste loggers zijn de KW43 (van 13 Jan.); de KW141 (van 14 Jan.); de KW85 (van 15 Jan.); de KW41, 23 en 123 (van 17 Jan.); de KW 70, 38, 40, 39 en 48 (van 18 Jan.) en de Wiron 3 en 5, KW161, 169, 107, 175, 10. 91, 166, 162, 69, 45, 74, 84, 37. 17, 140, 155, 126, 6, 104, 59 (alle van 19 Jan.). Het bleef goed De tongen bleven vanmorgen stijf aan de prijs: vooral de grootmiddel en klein- middel tong, die naar het buitenland gin gen. Goede schol haalde dezelfde prijzen als op de vorige marktdagen van deze week. Schelvis was iets duurder en kabel jauw moest het voor de kisten met iets minder doen. Gul was iets lager in prijs dan gisteren. Voor de export Regels kabeljauw gingen voor export weg en deden 100 tot 110. Kisten grote kabeljauw haalden 120 tot 22, grote schelvis 65 tot 52 en grootmiddel schel vis 56 tot 52. De grote (goede) Noord schol ging voor export weg en deed 27 tot 29. Middel schol deed 27, zetschol uit de Noord 42 (van de kust 25), schol I uit de Noord 41 tot 44 (van de kust 25). Ook grootmiddel tongen en halve pondjes gingen weg voor export en haal den respectievelijk 2.40 tot 2.54 en 2.80 tot 3. En de andere prijzen De haring van de trawlers deed van morgen van 19 tot 20; die van Breskens 13 tot 14. Makreel bleef duur en haal de 53 tot 56. Binnenland betaalde voor de schol 2 uit de Noord 34 en voor die van de kust 20 tot 22. Schol 3 deed 17 tot 30 naar grootte en kwaliteit. Lapton gen voor het binnenland maakten 2.20. Zwarte koolvis ging van de hand voor 42 tot 38, wijting voor 20 tot 18, kisten kleine kabeljauw voor 112, grote gul voor 43 tot 42, middel gul voor 37 tot 33 en torgullen voor 22 tot 19. Braadschel- vis ging van de hand voor 35 tot 30. pennen voor 54 en kleinmiódel schelvis voor 54 tot 56. En op zee Er worden nog steeds goede tongvang sten gemeld door de kotters en loggers. Schepen als de KW155, 125, 126, WR 33 deden trekken van 2 tot 5 manden vis en daarbij 70 tot 100 kg tongen per trek. De KW169 had van drie trekken 140 kg ton gen en 5 manden vis en de KW10 van drie trekken 160 kg tongen en 3 manden vis. De IJM33 „Thorina" deed trekken van 15 en 25 manden hoops. Binnen gekomen IJM62 Sumatra, 5, 249; KW73 Maria Jacoba, 189, 34, 36; TX17, 49, 33; BU33; UK85; SCH361 (van binnen). Vertrokken IJM4, 3, 249; KW65 Willy Alida; TX11; UK 85. Besommingen van heden Sumatra 13.000, Allan Water 20.000, KW73 9980, IJM5 3260, BU33 1220, TX33 1390, KW34 en 36 samen 4150. Bij de bodemkartering in Kennemerland is gebleken, dat de diepere grondlagen weinig klei bevatten, daai-entegen vindt men tot op een diepte van 1.70 meter lagen van duin-vegetatie. Dit vertelde de heer A. J. van Heusden Woensdagavond op een vergadering van de Algemene Vereniging van Bloembollen cultuur, afdeling Beverwijk. De heer Van Heusden kon vele wetens waardigheden over de bodemkartering meedelen. Naast een goede waterstand is allereerst een betere egalisatie van het land nodig. Gebeurt dit niet, dan zullen er grote oogstverschillen optreden. Als tweede spreker kwam ir. Krayenga iets vertellen over bodemkundig onderzoek. BINNENLAND Tweeëntwintig dames en heren, die zich onlangs tezamen met vele anderen hebben beijverd voor de ..Klaprooscollectie", uit gaande van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, zijn door loting uitverkoren om een vierdaags bezoek te brengen aan Londen op uitnodiging van de Engelse organisatie van oudstrijders, het Britse Legioen, die hier mee dank betuigt voor het werk dat het Nederlandse Comité verricht voor de ver zorging der oorlogsgraven in Nederland. Zaterdagavond heeft de Haagse politie een inval gedaan in een woonhuis aan de Groothertoginnelaan. Zij vond er veertien personen bijeen, bezig met het spelen van het hazardspel. Reeds Woesndagmiddag heeft de politierechter allen veroordeeld. De speelsters en spelers kregen geldboeten variërend van f 20 tot f 100. De bankhou der, een kapper, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. De bewoner van het huis kreeg IN' EEN SPANNENDE WEDSTRIJD is het de damclub D.C.Y. gelukt tegen het sterke „Gezellig Samenzijn" gelijk te spe len. Door dit resultaat z(jn de tien IJmui dense dammers er voor de tweede achter eenvolgende keer in geslaagd clubkam pioen van Noordholland te worden. Op nieuw mag het D.C.Y.-tiental Noordhol land vertegenwoordigen in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. De prestatie is des te mooier, omdat het D.C.Y.-tiental in de laatste twee jaar in Noordholland 22 wedstrijden speelde (20 overwinningen, 2 gelijke spelen) en onge slagen de Noordhollandse titel veroverde. „De kampioenstitel is bij de sterkste ploeg terecht gekomen", verklaarden ver scheidene sprekers bij de huldiging, die het D.C.Y.-tiental na afloop van de wed strijd in ontvangst mocht nemen. Dit is volkomen juist, want het tiental bleef zich zelf toen de stand 31 was voor D.C.Y. door het keurige spel van Ligthart en Swier en hun aanvoerder, wereldkampioen Roozenburg, in een sensationeel gevecht van Keiler verloor. Maar na deze 33- stand is de kampioenstitel geen moment meer in gevaar geweest. Opnieuw bezorg de G. Postma D.C.Y. de leiding door eer overwinning op v. Dijk. T. Postma faalde in het eindspel toen Bedolla de winst or meesterlijke wijze forceerde (55). Suyk en De Jongh speelden een positie partij. Remise was het juiste resultaat "van deze overzichtelijke partij. P. v. d. Berg en Kwaad raakten in een klassiek gevecht met om beurten wisselende kansen. Toen de stand 77 was, leek het er op dat Laros van Rustenburg zou winnen. In een stel ling van 13 stukken aan elke kant wist Laros een juweel van een combinatie uit de stelling te toveren. Jammer was het voor D.C.Y. en Laros persoonlijk, dat hij in een moeilijke eindstand de juiste winst gang niet vond en het slot remise oplever de (88). DukelVos was prachtig tem- pospel. Hoewel Dukel steeds probeerde spanningen te creëren, eindigde ook deze partij in remise. Yme de Jong speelde de beste partij van zijn dammersloopbaan. Zelfverzekerd liet hij de oprukkende Ansems gaan. maar de Amsterdammer kreeg geen schijn van kans. Toen de aanval was afgeslagen kwam Yme de Jong in een klassiek standje in het voordeel en bood remise aan in een gewonnen eindstand, omdat D.C.Y. met dit gelijke spel de provinciale clubtitel kon prolongeren. Staart In vorm Voor de eerste keer sinds jaren leed de kop van D.C.Y. een 64 nederlaag. Dank zij het fraaie spel van de staart, die een klasse beter speelde dan vorig jaar werd toch nog het gelijke spel en daarmee de kampioenstitel veroverd. De volledige uitslag luidt: D.C.Y.Ge zellig Samenzijn: 1. P. RoozenburgR. C. Keiler 20; 2. H. LarosW. Rustenburg 1—1; 3. B. Dukel—J. H. Vos 1—1; 4. Yme de JongJ. Ansems 11; 5. A. Ligthart J. Steenhuis 11; 6. C. SuykHerm de Jongh 11; 7. T. PostmaJ. Bedolla 02; 8. G. PostmaO. van Dijk 20; 9. P. v. d. BergJ. Kwaad 11; 10. H. ZwierJ. Blaauw 20. Gelukwensen Na afloop van de wedstrijd had D.C.Y. gelukwensen in ontvangst te nemen van de Koninklijke Nederlandse Dambond, de Dambond Haarlem en van de plaatselijke verenigingen „Sportief" en „Stabiel". Ook de voorzitter van „Gezellig Samenzijn" prees het sterke spel van de D.C.Y.-ploeg en wenste de club een goede eindstrijd. De eindstand aan de kop van de Noord hollandse hoofdklasse competitie luidt: gew. pnt voor tegen 1. D.C.Y. 11 21 145-75 2. Jozeph Blankenaar 11 20 145-75 3. Gezellig Samenzijn 11 19 153-67 4. Haarlemse Damclub 10 12 110-90 een geldboete van f 75 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden, evenals zijn vrouw. De 200 ton metende Groningse kust vaarder „Oldambt", kapitein-eigenaar de heer R. de Haan uit Nieuw Scheemda, is ten Noordwesten van het Deense eiland Seeland aan de grond gelopen. Het schip was leeg op weg van Aarhus naar Kopen hagen. Dr. J. A. B. M. de Jong, gemeente archivaris van Nijmegen, heeft in een bij eenkomst van de Academische Kring me degedeeld, dat de nodige gelden thans aan wezig zijn voor het volledige herstel van de Karolingische kapel op het Valkhof. De restauratiewerkzaamheden worden uitge voerd onder toezicht van ir. J. Deur te Nij megen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de vereniging „De Vrije Gemeen te" in het Waaggebouw, Spaarne te Haar lem, zal op Vrijdag 28 Januari prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer een lezing houden ge titeld: „Het karakter der vrijzinnige reli gie". Prof. Fagginger Auer was tot voor kort docent aan de Harvard University in de Verenigde Staten. In het artikel over dr. A. van der Boom in ons blad van Woensdag j.l. is een vergis sing geslopen. Dr. van der Boom is namelijk geen lid meer van de Haarlemse Schoon heidscommissie, doch was dit vroeger wel geruime tijd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS. Agamemnon. 26 te Rotterdam. Aldabi, 26 320 m. ZW. Las Palmas. Altair. 25 v. Santos n. Montevideo. Amsteldtjk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. And ijk. 26 te Rotterdam. Appimgedijk, 25 v. Santos n. Montevideo. Abbekerk, 26 v. Shanghai n. Takbar. Algenib. pass. 26 Madeira n. Las Palmas. Alpherat, 25 te Norfolk. Arkeldijk, 25 te Galveston. Aagtekerk, 27 te Port Swettenham. Alamak, 27 te Calcutta. Algenib, 26 te Las Palmas. Aludra, 26 te Madras. Amstelland. pass. 26 Kp. Fiidsterre n. Santos. Boschfontein 25 te Tanga. Blijdendlik, pass. 26 Vlissingen n. New York. Breda. 26 v. Curasao n. Carthagena. Bali. 26 te Amsterdam. Beninkust, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Bonaier, 26 1170 m. W.ZW. Madeira. Caltex The Hague, pass. 26 Gibraltar n. R dam Clavella, 25 v. Port Soedan n. Aden. Cradle of Liberty, 25 v. Philadelphia n. Port Said Caltex Pemis. 26 te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 26 Wight n. Sidon. Chama, 26 v. Pulusambu n. Auckland. Cleodora, 27 te Glastone. Dalerdijk, 25 v. San Francisco n. Victoria. Delfshaven, 26 v. Santos n. Recife. Dongedijk, 25 v. Cristobal n. Antwerpen. Dul vend recht, 26 Antwerpen verwacht. Dordrecht, 26 te New York verwacht. Drente, 27 te Sungeigerong. Esso Amsterdam, 27 te Sldon. Bsso Den Haag, pass. 26 Dover n. Sldon. Friesland (KRL), 26 v. Soerabaja n. Semarang. Gaasterland, pass. 25 St Paulsrock n. Las Palmas Gadila, pass. 25 Mauritius n. Kaapstad. Gooiland, 26 te Bahla verwacht. Gordias. 25 te Rotterdam. Gouwe, 25 v. Blyth n. Madeira. Graveland, 26 te Rio Grande do Sul. Guineekust, 25 v. Capelle a. d. IJsel te Rotterdam Ganymedes, 27 te Bremen. Hathor, 26 te Rotterdam Hector, 25 v. Malta n. Piraeus. Hoogkerk, 26 te Antwerpen. Hos, 25 v. Salonikl n. Ceuta. Indrapoera, pass. 26 Kp. Guardafui n. Aden. Jagersfontein, 26 480 m. N.NO. St. Helena. Karimun, 26 te Marseille. Kertosono, 24 v. Portland Oreg n. San Francisco Koratia, 26 v. Triest n Mena el Ahmadi Korovina, 26 te Mena el Ahmadi Kota Baroe, 26 rede Belawan Leopoldskerk. 26 te Antwerpen. Limburg. 26 te Rotterdam. Llssekcrk, 26 te Port Said. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Aden n. Port Said. Lindekerk. pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Lekkerkerk, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Leuvekerk, 26 te Karachi. Linge, 27 te Madeira. Loo9drecht, 26 v. Bombay n. Karachi. Maasdam. 26 v. Port au Prince n. Carthagena. Mariekerk, 26 te Genua. Mataram, 25 te Rotterdam. Macuba, 26 110 m. O. Sabang n. Aden. Meliskerk, 25 v. Beira te Lor. Marquez. Modjokerto. 25 te Basrah. Mentor. 26 te Rotterdam. Mitra, 26 te Pta Cardon. Maas, pass. 26 Dover n. Bremen. Manoeran, 26 v. Djeddah n. Djibouti. DONDERDAG, 27 Januari 1955. Beste kinderen, Vandaag ga ik jullie eens iets vertellen over schepen. Geen trawlers of loggers wil ik onder de loupe nemen, maar schepen, die alleen in de vaart zijn om mensen en bagage te vervoeren: passagiersschepen dus. Er zijn in de loop der jaren al heel wat passagiersschepen gebouwd en zo langzamerhand was er tussen de landen onder ling, een soort wedstrijd ontstaan wie het snelste, grootste en mooiste schip kon bouwen. Engeland is daarin wel geslaagd met haar „Queen Elizabeth", een oceaan reus van maar liefst 85.000 bruto-register-ton. Het is dus bijna vier keer zo groot als onze „Oranje", die er toch ook wel zijn mag. Meer naar het Westen ligt er een weg (Verkort weergegeven) Kalm blijven. Onder de kop „Kalm blij ven" neemt „Erbij" van 22 Januari j.l. een citaat op uit „De Hervormde Kerk" (die op haar beurt het artikel, waaruit dit ci taat werd gelicht, overnam uit „Réforme"). Bij lezing heeft mij de aangehaalde passa ge met verbazing vervuld, en met ergernis over de „onmetelijke menselijke hoogmoed" die eruit sprak. De indruk wordt gewekt dat het Christelijk geloof van onwaarde wordt als het niet lukt een eventuele homo planctarius in de verworpenheid zowel als de verzoening der wereld te betrekken, en voor mij als Christen het „absoluut enige karakter van de heilsgeschiedenis" min stens even belangrijk moet zijn als die heilsgeschiedenis zelf! Het artikel in zijn geheel („De Hervorm de Kerk" van 15 Januari j.l.) leidt in zijn bescheidener toon tot een minder scherpe reactieDe vraag „of hier niet een stuk onmetelijke menselijke hoogmoed tot uit drukking komt" wordt door de schrijver zelf opgeworpen vandaar mijn aanhalings tekens boven). En hij geeft duidelijk zijn uitgangspunt aan, wat in het vetgedrukte gedeelte „Kalm blijven" niet voldoende naar voren komt. Ongeveer: „de geschie denis van mens en aarde is de geschiedenis van het heelal". Gaat men van deze voor opstelling uit dan kunnen de (schijnbaar) arrogante vragen gesteld worden; ze laten gelden als ernstige problemen voor „het" Christelijk geloof is onaanvaardbaar en kan niet in de bedoeling hebben gelegen van de schrijver, die vooraf zijn theologi sche positie bepaalde. Naar aanleiding van de debatten in Vel- sens gemeenteraad over het afspringen der begraafplaatsplannen, nu de Kroon het Velsense raadsbesluit heeft vernietigd, daar belangen van natuurschoon en recreatie in de knel dreigden te komen, heeft het ge meentebestuur „met verbazing" kennis genomen van de gronden, die door de eige nares wel ten verkoop beschikbaar zouden zijn. Wij menen te weten, dat, wat de grootste belanghebbende in deze, de erven v. Hoorn, betreft, gedoeld wordt op een strook grond meer naar het Westen, gelegen aan de Noordelijke grens van hun gebied. Dit ter rein wilden zij verkopen en zij wijzen er op, dat er reeds een weg doorloopt, die een eventuele begraafplaats daar bereikbaar maakt. Over een uitbreiding van de Santpoortse begraafplaats „De Biezen" is officieel niets bekend. De afdeling Heemskerk van de vereni ging voor Bloembollencultuur mag zich in een grote bloei verheugen: het ledental beweegt zich in een stijgende lijn en be draagt nu 116. Mede door de in het afgelo pen jaar ontstane gasschade zien de kwe kers nu wel in dat zij als éénling niets kun nen bereiken en dat aaneensluiting thans geboden is, aldus de voorzitter de heer Ch. van de Outenaar tijdens de Woensdag avond in café „De Oranjeboom" gehouden jaarvergadering. De heer Van de Outenaar sprak de wens uit dat de industrieën in de toekomst een middel zullen vinden om de gasschade te voorkomen. De bloembollen hebben tot nu toe de winter goed doorstaan en de voorzitter hoopt dat ook Februari voor de bollen goed weer zal geven. De ver koop is best geweest en de prijzen waren voor verschillende soorten heel goed. Al leen narcissen en crocussen brachten niet zoveel op door de verminderde vraag, des ondanks is de teelt hiervan nog steeds lo nend. De heer Van de Outenaar deelde me de dat evenals verleden jaar weer een voorlichtingsmiddag wordt gehouden waar op actuele problemen zullen worden behan deld. In samenwerking met de L.T.B. en de tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit" zal op Vrijdag 11 Februari de vertoning plaats vinden van de geluids-kleurenfilm „Hollands Glorie". Uit het jaarverslag van de penningmeester de heer J. Kos bleek B. RIJDES dat er nog een bedrag van f 189,99 in kas is. Er is echter één nadeel verbonden aan de bouw van dergelijke kolossen: ze kun nen lang niet alle havens aandoen en alle sluizen passeren vanwege hun enorme grootte. Wij zullen de Queen Elisabeth wel naar Amsterdam kunnen zien varen: onze grootste sluis is groot genoeg voor dit zee kasteel, maar zullen het toch bij de „Nieuw-Amsterdam", het vlaggeschip van de Hollandse koopvaardij moeten houden met zijn 36.287 ton en dan nog alleen in noodgevallen, want die reus hoort in Rot terdam thuis; de „Queen" heeft hier wei nig te zoeken. De Nieuw-Amsterdam is echter naar de vorm nog een schip van de oude stempel. Veel moderner van lijn is de „Oranje", die in 1938 te water werd ge laten. Ook de kleur, lichtgrijs,, was toen voor velen een verrassing, in plaats van de zwarte romp, die toen in Nederland gebrui kelijk was. De „Oranje" kan slechts ruim 700 passagiers bergen, terwijl de Nieuw- Amsterdam er meer dan 1200 weet te her bergen. Op ons plaatje zie je de „Oranje" in de haven van Amsterdam omringd door sleepboten en motor-sloepen, waartegen de romp van het schip afstreekt als een reus tussen de dwergen. Let jullie nog maar eens op dit schip (want het kemt vaak op zijn weg naar Amsterdam door het Noord zeekanaal) hoe mooi het gebouwd is: met slechts één mast op het voorschip en de eigenaardig geconstrueerde romp. Heb je het één keer gezien, dan kun je je niet weer vergissen bij de volgende ontmoe ting! En nu snel naar de post. We hebben twee nieuwelingen deze keer, een echte en een on-echte. De echte wil zich graag GOUD OOGJE laten noemen en daar ben ik het helemaal mee eens. In vind, dat je een mooie schuilnaam gevonden hebt, al heb je nu gouden ogen of niet. Van harte wel kom, meisje! Je moet me echter in je vol gende brief nog een paar dingen vertellen, namelijk waar je woont en wanneer je jarig bent. Dan ben ik pas helemaal te vreden. Vergeet vooral niet om het pun- tenraadsel van deze week op te lossen, want we beginnen met een nieuwe ronde en wie weet win jij wel dat mooie boek! En nu onze „on-echte" nieuweling. Dat is MARJA M. uit Beverwijk; die mij een dikke envelop stuurt met alleen maar een paar schriftvelletjes er in, waar knipsels uit een weekblad opgeplakt zijn. Nee Marja, dat is nu niet precies de bedoeling van onze wedstrijd. Je moet namelijk zelf een verhaaltje schrijven en daarbij mag je dan geknipte foto's uit een week blad plakken en je kunt er ook zelf plaat jes bij tekenen. Wat jij gedaan hebt is een beetje al te gemakkelijk. Doe het nog eens over en sluit dan een Mein briefje bij waarin je mij vertelt, dat dit nu de goede inzending is. Afgesproken? Dan is hier MARJANNEKE, die alweer helemaal de oude is. Gelukkig meisje en nu niet weer ziek worden, hoor! Ja ik kan begrijpen, dat de raad van de dokter een beetje te duur voor je ouders was, maar ik geloof, dat je op deze manier toch fijn geholpen bent. Leuk, dat moeder je zo verraste met die nieuwe schoenen. Mag je ze al naar school aan? Een gezellige brief kwam van WIEL RENNER. Jij hebt een fijn reisje gemaakt zeg, helemaal naar Maasdijk! Daar ben ik nog nooit geweest. Wel in Delft en Maas sluis, maar verder ging mijn reis toen niet. Jullie zullen wel angstig geweest zijn op die gladde weg met de bus, maar gelukkig liep alles goed af. Oma vond het zeker wel heerlijk om haar kleinzoon weer eens te zien? Jammer, dat de vorige brief niet verzonden is; dit raadsel had je zo keurig opgelost. Doe maar weer ijverig mee met de volgende ronde. Ook HARDLOPER gaat alweer aardig aan het stappen. Hij noemt het zelf nog wel hinken, maar het zal mettertijd toch wei beter gaan. Je voetspieren oefenen en vooral geduld, jongen, dan gaat de tijd snel en ben je spoedig weer de harde lo per van voorheen Sterkte, hoor! Tot slot is hier WOELWATER, die niet helemaal tevreden is over het weer. Een beetje meer winter kon er wel bi' zijn. vindt Woelwatertje. Ja meisje, het weer regelt zich niet naar onze wens en dat is maar goed ook. Voor de vogels is echter deze winter vrij wat beter dan de vorige, want de sneeuw is bijna overal weer ver dwenen en dan zijn onze vriendjes in hun schik! Hoe wordt dat wandkleed op school? Maak maar eens een schetsje op je brief papier, dan kan ik het me een beetje voorstellen. Je boek komt deze week nog. Dit was ons laatste briefje deze keer. Tot volgende week! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meege ven). De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: SCHAATSEN (sport, cacao, Hagar, Ahorn, appel, teler, strak, etsen en nopen). Puntentelling: Woelwater: 10. 2, 10. 9; Marjanneke: 10, 3, 10, 10; Hardloper: 10, 5, 8, 10; Wielrenner: 10, 2, 10; Akelei: 10, 10. Uit de puntentelling blijkt, dat MAR JANNEKE en HARLOPER hetzefde aan tal punten behaalden. Na loting verviel de prijs aan MARJANNEKE. Gefeliciteerd meiske, je boek ligt al klaar, hoor! En hier komt het eerste puntenraadsel van onze nieuwe ronde: De onderstaande tien woord-samenstel lingen zijn beslist verkeerd, dat kun je wel zien. Het is nu jullie taak om weer tien woorden te vormen uit deze, twintig, die dus wel een logisch begrip samen vor men. Probeer het eens: 1. meester - slang 2. paarden - mand 3. vogel - tuin 4. bloesem - vaat 5. hengsel - gezwel 6. pronk - school 7. peren - staart 8. appel - werk 9. rader - kers 10. taart - juweel Voorbeeld: Het eerste woord „meesterslang" is onzin, maar „tuin slang" kon wel eens goed zijn, dus op die manier zoek je bij elk woord 't passende deel. Be grepen? Het raadsel is weer tien punten waard. COOOOOOOOO(X«XXXXX!OOCOOOCXXX>XXX»OOOOOC»OOOCOOOOCOCOOOC jj| TANTE ELS FELICITEERT: PROFESSOR TWEEBEEN en KABOU- g TER BELLEFLEUR, die beiden morgen jarig zijn: LAPPER KRISPIJN, die Zaterdag feest gaat vieren; MEIZOENTJE, die de laatste van deze maand een jaartje ouder hoopt te wor- den en t} BROMELIA, die volgende week Woens- dag de bloemetjes eens buiten gaat zetten. Veel geluk en veel plezier allemaal! Woensdag 28 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ther van Karlshamn, Capricorn - Rotterdam. Dido - La Palice, Bali - Southampton. Pallas - Rotterdam, Araliz - Rotterdam, Marcelle - Rotterdam, Thetus - Rochester, Waria - Stockholm, Noordstad - Solvejgsborg, Mcrida - Ant werpen, Petfrano - Port Said, Delfinus - Rotterdam. Vertrokken zijn: Morbiham naar Rouaan, Tyndarus - Londen, Panaos - Rotterdam, Oosterdok - Londen, Friso - Rotterdam, Robert Bornhafen - Aarhus, Pavo - Goole, Wave Regent - Yarmouth. Margriet L - Lon den, Santa Elena - Antwerpen, Theano - Rotterdam. IJsel - Hamburg, Strabo - Rot terdam, Bloemfontein - Bremen, Schippers- gracht - Rotterdam. Marl sa. pass. 26 Str. Messina n. Bombay. Maureen, 26 v. New York n. Philadelphia. Meerkerk, 27 e Genua. Notos, 25 v. Genua n. Livomo. Oostkerk, 26 te Antwerpen. Ovula, 26 v. Colombo n. Singapore. Oranje. 27 te TJ. Priok. Oranjefontein, 27 te Kaapstad. Orion. 26 te Istanboel. Pendrecht, 28 Rotterdam verw. Prins Maurits, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Prins Willem v. Oranje, pass. 26 Vlissingen n. Rotterdam. Pieter S, 25 v. Amsterdam n. Swansea. Prins Fred. Willem. 25 v. Dundee n. Santa Cruz. Prins Willem III. 26 v. Algiers n. Valencia. Prins Fred. Hendrik, 26 te Hull. Prins Willem George Fred. 26 te Le Havre. Rijndam. 25 120 m. O. ten N. Kp. Race. Slamat, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Salatiga, 22 te Colombo. Sarangan. 26 te Dar es Salaam. Schie, pass. 25 Azoren n. Barranqullla. Sarpedon. 26 v. Port Limon n. Kingston. Sliedrecht. 26 te Aden. Sloterdijk, 25 te Boston. Stad Alkmaar, verm. 28 v. Immingham naa. Stad"nordrecht, 27 Hoek v. Holland verw. naar StadtVlIaaar'dingen, 28 Rotterdam of Vlaardtngen verwacht. Statue of Liberty. 1 Febr. Port Said verw. Stad Arnhem, pass. 25 Kp Palmas n. Abidjan. Stad Maassluis, 25 te Rotterdam. Stad Rotterdam. 25 te Triëst. Saparoea, 26 v. Bremen n. Londen. Schiedijk. 25 v. Kingston n. Cristobal. Stentor. 26 te Trinidad. Tarakan, 25 y. Alexandriê n. Port said. Telamon. 24 te New York. Ternate. 26 te Genua. Tjitjalengka, 23 te Yokohama. Utrecht, verm. 28 v. Beyrouth n. Port Said. Tomini, 26 v. Aden n. Suez. Westerdam. 25 130 m. ZO. Kp. Race. Wonorato, 25 v. Bahrein n. Damman. W. Alton Jones. 26 Port Said verwacht. Wieldrecht, 26 Sidon verwacht. Willem Ruys, 26 te Southampton. Willemstad. 26 v. Barbados n. Engeland. IJsel, 25 te Amsterdam. Zeeland. (SSM). 26 te Rotterdam. Zuiderkruis, 25 380 m. NO. Las Palmas. Zijpenberg, pass. 26 Gibraltar n. Dagenham. KLEINE VAART Adm. Courbet, 25 te Le Guildo. Adm. De Ruyter, 25 v. Ipswich te Antwerpen. Adm. Nelson, verm. 26 v. St. Valery n. Paisley. Afiena. 25 v. Middlesbro n. Hull. Actinia, 25 v. Ipswich te Antwerpen. All S. 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Amigo, verm. 25 v. Kopenhagen n. Stettin. Angeja, 25 te Amsterdam. Applngedam, 25 v. Leixoes n. Shoreham. Arctic, verm. 25 v. Londen n. Den Helder. Alcetas, 25 v. Palermo n. Malaga. Adm. De Ruyter, 26 v. Ipswich te Ar.tw. Ary Scheffer, 30 Tanger verw. Atlantis. 26 v. Odense n. Rostock. Admiralengracht, verm. 28 v. Antw n. HelsinKl Arnoudspolder, verm. 26 v. R dam n. Brouwersgracht, pas. 26 Brunsbtittel n. A dam. Bab-T. 24 van Goole naar Gyon. Barendsz. 25 v. Swansea n. Kopenhagen. Berend N, verm. 25 v. Londen r. Tees. Bengsingel, 25 v. Dublin te Wioklow verw^ Batavier III, 25 v. Bordeaux te Rotterdam. Bestevaer, 25 v. Rotterdam n. Grimsby. Bree Helle, 25 v. Rotterdam n. Londer.. Bernlsse, 26 v. Ferrol n. Spezia. Brinda, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Caribia. 25 v. Zaandam n. Hamburg. Capricorn. 25 v. Rotterdam n. IJmuiden. Casana, 25 v. Rotterdam te Gothenburg. Coolhaven, verm. 26-27 v. Boston L. n. Duin- Dollard. 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Duurt, verm. 25 v. Londen n. Rouen. Doklaan, 25 v. Aarhus n. Aalborg. Eemstroom. 25 v. Amsterdam n. Hull. Etbergen. 25 v. Calais n. Londen. Ellewoutsdijk. 25 v. Liverpool n. Glasgow. Elsenburgh, 25 v. Duinkerken n. Londen. Erasmus. 26 v. Faaborg n. Assens. Fedala. 26 Suez verwacht n. Massawi. Fratemité, 25 v. Rotterdam n. DuinKerken. Favoriet, verm. 25 v. Londen n. Rotterdam. Flducia, 2 5te Maassluis. Frejo, 25 v. Hull n. Goole. Friso, 25 v. Mostyn te IJmuiden. Geert, 23 v. Londen n. Leith. Geziena Hendrika, verm. 25 v. Londen, n. Duin kerken. Hondsbosch, 25 v. Rotterdam n. Londen. Herta, 25 v. Bergen t eRotterdam. Hoc Vinces, 25 v. Wisbech te Rotterdam. Helen, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ingeborg, 25 v. Felixstowe te Zwijndrecnt. Ilias. 25 v. Malta n. Tel Aviv. Joost, 24 van Quimper naar Requejada. Jaba. 26 te St. Annaland. Jutland, 25 v. Amsterdam n. Gdynia. Karel, 26 v. Karlskrona te Londen verw. Kemphaan, verm. 26 v. Hamburg n. Rostock. Kenitra. 25 v. Rouen te Casablanca. Koningshaven. 25 te Casablanca. Leo S, 26 v. Le Legue n- Avonmoutn. Lydia, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Lacra. 25 te Londen. Leendert b. verm. 26 v. Rotterdam n. Stockholm Ltberté, 25 v. Rouen n. Caen. Lingestroom, 25 v. Amsterdam n. Londen. Larix, 24 te Santander. May, 25 v. Duinkerken te Rotterdam. Medea, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Merak N, 25 v. Rotterdam n. Ascunclon. Mar.ta. 26 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Marietje Bohrr.er, verm. 26 v. Rotterdam naar Duinkerken. Mynelis, 26 v. Naestved n. Aa'.borg. Marcella, 26 v. Roterdam te Zaandam verw. Maria Theresia, 26 v. Lissabon te Antw voiw. Markab, evrm. 26 v. Oscarshamn n. Gent. Matthew. 26 v. Silvertown n. Le Legue. Menkar N, 25 40 m. NO. Fem. Noronha. Merwehaven, 26 v. Rotterdam n. Casablanca. Mira. 25 v. Norwich n. Islay. Mirfak N. 25 220 m. O. St. Vincent. Missouri, verm. 25 v. Londen n. Oslo. Monica. 26 v. Zeebrugge te Antw. Muphrid N, 26 Kingslynn verwacht. Mypuck, 26 v. Rouen te Londen verw. Nyentourgb, 26 te Stockholm verw. Nassauhaven, 26 v. Kopenhagen te Rotterdam. Nettie, 25 v. Duinkerken n. Glassondock. Nleuwehaven, 25 te Malmö. Noorderhaven, 25 v. Garston n. Dungarvan. Noordland, 25 v. Bremen n. Foyness. Oosterburgh, 26 v. Rotterdam te Stockholm. Oranje, verm 25 v. Londen n- Jersey. Oosterdok. 26 v. IJmuiden n. London. Oranjepolder, 26 v. Palermo te Le Havre verw. Pavo, 23 te Zaandam. Ponto, 24 te Londen. Prins Bemhard, 25 v. Hamburg n. Rotterdam. Polux, 26 v. Amsterdam Je Rotterdam. Philetas, 25 te Oporto n. Lissabon. Poortvliet, verm. 26 v. Swansea n. Granville. Regeja, pas. 26 Kiel Holtenau n. Odense. Realta, 25 v. Rouen n. Rotterdam. - Rijnstroom, verm. 25 v. Londen n. Amsterdam. Rian, pas. 26 Vlissingen n. Hull. Spica, 26 v. Vlissingen n. Antwerpen. Spora, 26 te Garston verw. Silvaplana, 25 v. Antwerpen te Gothenburg. Spes, 27 v. Naestved te Antwerpen verw. Spoorhaven, 26 v. R'dam te Casablanca verw. Spurt, 25 v. Hamburg n. Felixstowe. Strijpe, 26 v. Rotterdam te Hamburg verw. Trianca, 25 v. Vlaardingen te Rotterdam. Trompenburgh, 25 v. Kingslynn te Rotterdam.. Tilly, 23 te St. Nazaire. Taurus, 26 v. Duinkerken te Rotterdam. Taormlna, 26 v. Bristol n. Par. Tempo, pass. 26 Vlissingen n. Helsinki. Trianca, verm. 27 v. Rotterdam n. Esbjerg. Uni E, pass. 26 Vlissingen n. Gent. Unl E, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. Uranus, 25 v Rotterdam n. Gothenburg Veenenburgh, 25 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vrij burgh, 25 v. Rotterdam n. Londen. Vechtstroom, 25 v. Amsterdam n. Leith. Vindicat Atque Pollt, 25 te Ribadesella. Westerdok, verm. 25 v. Londen n. Amsterdam. Westkust, 26 v. Birkenhead n. EUesmereport. Westpolder, 26 te Maassluis verw. Walenburgh, 25 v. Rotterdam n. Bordeuaux. Westerschelde, 26 v. Liverpool te Rotterdam. Willy, 25 v. Rotterdam n. Kopenhagen Westropa, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. SLEEPVAART Gele Zee. 25 te Fayal. Goeree, 25 50 m. D. Ouessant met zuiger. Humber, 26 te Maassluis. Maas. 24 v. Antwerpen te Hull. Zwarte Zee, 25 200 m. W. Fayal met MapelhilL

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12