Politiecorps heeft dringend behoefte aan uitbreiding Teun Blok teleurgesteld terug op Curacao Nieuw verzorgingscomplex voor bejaarden zal naam van wethouder W. F. Visser dragen iaj Visserij-varia Gemeentepolitiek en levens overtuiging dooreen ter tafel Begroting 1955 goedgekeurd Huwelijksproblemen Hogere gemeente salarissen Niemand wilde met hem meegaan „Mist over de IJmond nog niet erg opgeklaard" „School der dapperen in toneelconcours VRIJDAG 28 JANUARI 1955 8 bij rciadsmotie bepleit „Het lijkt wel of de mensen geen fut meer hebben" De Donderdagmiddag in de raad Technische conferentie over visserij in Rome Brits protest tegen drie liscriminaties vlagdi Wybren Altena bij „Us Memmetael" Twee Britse treilers met veertig man vermist Degrelle zou zich thans in Tanger bevinden NA HET ETEN KWAMEN DE NOTEN TOE: de raad luisterde in een door de omstandigheden van een goed maal en een voortreffelijke sigaar verlevendigde sfeer naar de wethouders, die hun duplieken afvuurden: de raad had tenslotte de hele voorliggende middag nogmaals de begro ting doorgenomen en er bleken meer dan genoeg problemen overgebleven te zijn, die een nadere beschouwing verdien den: zoals dat van de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas (Katholiek), die de opleidingskosten van gezinsverzorgsters doornam: er komt binnenkort een ministeriële circulaire, die deze aangelegenheid regelt - de gemeente houdt de zaak inmiddels in het oog, want van 1 Januari af zullen ook de gezinshulpen gesubsidieerd wor den. Burgemeester mr. M. M. Kwint behandelde naar oude zede de politiezaken: de krapte aan personeel levert menige rem op, als het om extra-diensten gaat. Hij noemde de door de heer' V erbeek genoemde cijfers niet meer helemaal „au fait": de efficiëncy van de politie is aan geen twijfel onderhevig; de middenstand heeft hem geen gege vens geleverd voor zijn nieuwjaarsrede - en de burge meester voelde sterk het gemis in een centraal „adres" voor dergelijke zaken -, wat deels voor rekening komt van die middenstand - des heren Vissers (A.R.) schot in de roos over de belangrijke kwestie van het ontbrekende huishou delijk dienstpersoneel kreeg van de voorzitter een uitwei ding: de voorzitter zag hierin een toenemend sociaal euvel, dat op menig gezin zijn stempel zet. „De raad weet echt niet veel meer dan het college" zei de voorzitter tegen de heer Verbeek over de IJmond-aangelegenheaen, toegevend, dat de raad wellicht iets te „warm" is gemaakt. Het college heeft inmiddels besloten het Nederlands Eco nomisch instituut te Rotterdam opdracht te geven, maar het wil dit niet alleen doen: over een poosje zal dit samen met andere gemeenten ongetwijfeld tot een collectieve op dracht leiden. Hij plaatste de - met langdurig applaus begroete suggestie - bij verrassing in de raad het nieuwe verzorgingstehuis het „W. F. Visserhuis" te noemen - een blozende wethouder Visser liet over zijn dankbaarheid voor deze geste geen twijfel bestaan. Op de tien-minuten-uiteenzettiing van wethouder A s c h o f f, die onder meer moest bekennen dat het rattenkwaad nog niet beheerst wordt 199 gevallen zijn behandeld in 1954 volgde die van wet houder Visser. Hij kon zijn ontroering nauwelijks de baas blijven in zijn dankwoord voor het voorstel om het nieuwe tehuis aan de Rijn straat zijn naam te geven, maar moest afdalen naar de meer nuchtere détails van openbare werken: aan de verzakking in Velsen-Noord wordt alles gedaan wat mogelijk is; de financiële moeilijkheden van het aannemingsbedrijf De Haan en Reek zijn wat de consequenties voor de gemeente betreft een onberekenbare zaak en wat het kosten gaat is nog niet te over zien. IJ mond-klaarheid Enige verbazing wekte zijn mededeling, dat hij de motie in de Provinciale Staten om meer klaarheid in de IJmond te bren gen, niet had willen ondertekenen, maai h{i argumenteerde aldus wijzigingen in •een streekplan zijn slechts mogelijk als de zaken nog in de beslotenheid liggen. Wel wilde hij meedelen, dat de belangrijkste problemen in de gemeente Velsen liggen. Rijkswaterstaat betaalt de belangrijkste werken voor de sluis-overgang, zei de wet houder voorts, om nog even op de aange kondigde systeembouw in te gaan, die in Duinwijk de woningbouw weer op gang zal helpen. „Overigens is er aan de buitenkant niets van te zien." De Lange Nieuwstraat had aller sym pathie, maar de raad had om cijfers over de „dure" arcadenbouw gevraagd, welnu: de gemeente zal het moeten bekostigen en verhuren, om de zaak zo goedkoop mogelijk te houden. Nu ook openstellen! De begraafplaats-teleurstelling kreeg ook nog een nadere uiteenzetting: als de Kroon zegt, dat hier geen begraafplaats kan wor den aangelegd, maar dat er recreatie-doel einden mee moeten worden nagestreefd, moeten de eigenaren zich hierdoor ook ge bonden achten (waarmee de wethouder dus bedoelde, dat deze terreinen openge steld dienen te worden voor het publiek). Er agrarisch terrein van maken leek de heer Visser problematisch, na 't recente Koninklijk besluit. Over de aanbieding van de „andere grond" voor een begraafplaats, deelde de heer Visser mee, dat het college hiervan niets bekend is: de kwestie van de toegang tot de nieuwe begraafplaats is onder meer een moeilijk punt. Men verwacht van de eigenaren inmiddels nader bericht af over de situatie van deze grond. Pogingen rond „plein 19-fS' De gemeente is niet erg enthousiast over het leggen van plankiers langs het strand op haar uitsluitende kosten; de lasten van de bovenwoningen boven de winkels aan het plein 1945 zijn inderdaad zwaar, maar er worden pogingen gedaan de zwaarste lasten wat op te heffen, zo deelde hij mee. De agrarische problemen vonden een warm gehoor bij de wethouder: de tunnel heeft weliswaar verzakkingen opgeleverd, zoals de heer Markerink terecht op merkte, maar wie zou zich tegen de tun nelplannen willen verzetten. Wie zou zich trouwens tegen de hele ontwikkelingsgang in West-Nederland kunnen keren? Het spraakwater der Velsense vroed- schap levert dezer dagen zo zijn typische moeilijkheden in het raadhuis op - het raadhuis, dat daarmee weer eens bewijst een nieuwe opvolger van node te heb ben. Het jonge paar, dat gistermiddag te vier uur in de echt verbonden werd, kon in de raadzaal niet terecht omdat daar de raad bij het college te rade ging; en in de zaal van het college was men óók bezig met begroten, al lagen deze werkzaamheden op een ander niveau. Zodat het huwelijk in de bur gemeesterskamer beklonken is. Nu was het wel vervelend, dat de jonge echte lieden een bus vol familie hadden mee genomen zodat men elkaar bij de wel gemeende woorden van de ambtenaar lichtelijk op de tenen stond. Niettemin werd het jong geluk wette lijk bezegeld en daalde men de trappen weer af - de bruid in tule en kant, haar echtgenoot in stemmig zwart en met l menige visserskap in het gevolg. oot»o»cccoMcoocccc<xoooooooooocoooc»-TO300oa3occooooi Sanering en dupering Waarmee de heer Visser overstapte op de sanering der gemeente: geval voor geval moet samen met Sociale Zaken worden be keken als er mensen uit hun huizen moeten en men zal naar tevredenheid onder deze categorie moeten streven. De „Elta" wijk is het eerste project hier zal een toets steen uit gehaald kunnen worden. „Schoonenberg" moet opgeknapt wor den, meende de wethouder, (die ook van die 53.000,— geschrokken was), maar hij wilde dit crediet toch wel even strikt scheiden van de bewoner: dit gebouw staat tenslotte op de mo numentenlijst. Via de kruimelposten uit het Velsense huishoudboekje raakte de wethouder aan het eind van zijn Latijn. Als derde kwam wethouder De Boer aan het woord 24 uur na zijn rede „namens het college" had de voorzitter zich kennelijk gedistan- cieerd van zijn speech over het onderwijs en de wethouder betwistte hem dat: zonder het voorafgaand overleg dat het fatsoen vraagt, achtte hij zich in de wiek ge schoten door de „afvalligheid" van de bur gemeester in deze. Hij distancieerde zich dan ook wederzijds van des voorzitters rede. Goedkoper schlpperswater De openluchtschool is nog in discussie zei de wethouder verder de bestuursvorm is bijvoorbeeld nog een zaak van overleg. Do watervoorziening aan de schippers in de IJmuidense (rijks)haven is inderdaad niet ideaal: de enige waterboot-reder heeft echter niet altijd de belangen van de klan ten voorgestaan en nu is de gemeente bezig met zoeken naar een betere vorm en lagere waterprijzen. Kunst hij scholen Er is voorts een opdracht verstrekt, om enige scholen met wat kleine kunstuitingen op te sieren: een kleuterschool krijgt een fresco, een lagere school een stukje beeld houwwerk. Ongevallendienst De nieuw te formeren ongevallendienst zal geen vrijwilligers kennen, zei de heer De Boer verder: deze dienst is alleen samen te voegen met de vaste (beroeps)- kern der toekomstige brandweer. Het idee van mevrouw Heijkoop, om het ontbreken van een leeszaal voorlopig op te heffen met een voorlopig lokaal, zegde hij toe te zullen bekijken. Cultuur en dropjes De kunst werd de raadzaal ook nog even binnengedragen op de handen van wet houder De Boer, die een paar keer de raad aan het mopperen bracht door een bepaalde sympathie voor Picasso en jazz te durven belijden en in een ietwat rom melige sfeer droeg hij zijn vreugde uit over de aanpak der culturele aangelegenheden zijn vreugde over de Velser Gemeen schap, Felison en al die andere zaken van ingrijpend belang. Hij knapte echter plotseling af, toen hij merkte, dat de aandacht meer uitging naar de dropjes van een royale volksvertegen woordiger, dan naar zijn opvattingen om trent culturele problemen. De schoolproblemen kregen echter toch nog onverdeelde belangstelling. De enige Bijbel-interpretatie, die hij op de lagere school zou willen brengen is: „Laat de kinderkens tot mij komen" om pas tegen de puberteit eventueel met de indringender problemen der theologische filosofie te komen. Het geheel ontlokte de heer N u y e n s de opmerking, dat hij zich na dit lange betoog nooit meer zou laten inperken wat zijn eigen meningsuiting aangaat. Betere onderwijzers-opleiding en dus beter onderwijs voor de kinderen kreeg zijn durende en volhartige steun: geluk is alleen te delen, door het te vermenigvul digen, was zijn laatste gulden woord. Moties Als tussengerecht werden na deze alge mene beschouwingen te half tien enige moties afgehandeld: die over hogere ge meente-salarissen ging conform onder de hamer door; de CPN-motie over een poli tieke aangelegenheid werd afgestemd. De zaalafdrijvings-motie werd evenwel door de heer Verbeek tegengehouden: laat het college de zaak nog eens even bekijken. Daar kon de CPN moeilijk bezwaar tegen hebben, zodat deze zaak eerder door wethouder De Boer aangetipt terug komt in de raad. De begrotingen In hoog tempo werden vervolgens de be grotingen der diensten en bedrijven en van de gemeente zelf doorgenomen waar de hamer stokte, was het op ondergeschikte Een door alle fractie-voorzitters on- dertekende motie over de verhoging der gemeentelijke salarissen is door Velsens raad gisteren met algemene stemmen i* aanvaard. De motie luidde: De raad van Vel sen, in vergadering bijeen op Donderdag 27 Januari 1955, opnieuw tot uitdrukking gebracht heb- 8 r bend zijn waardering voor het vele en omvangrijke werk, dat het ambtenaren- corps, zowel op maand- als op weekloon van hoog tot laag verricht, gelet op de hogere bezoldigingin hel a vrije bedrijf, waarbij in het bijzonder is ter plaatse lokale omstandigheden een belangrijke rol spelen, met het daaraan verbonden gevaar van onttrekking van o personeet. uit het ambtelijk apparaat, a betreurt het dat tot op heden een aan- o 5 zienlijke salarisverbetering is uitgeble- ven, nodigt daarom het college van B. en W. met de grootst mogelyke aandrang jj uit dié stappen te ondernemen, die op korte termijn kunnen leiden tot salaris- verbetering van het ambtenaren-Corps; X Verzoekt deze motie ter kennis te brengen van de minister van binnen- landse zaken en de Vereniging van Ne- derlandse Gemeenten en gaat over tot de orde van de dag. OSOCOOODgOOOOOOOCMCXXSOOOOCCOOOOJOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOO punten. De bedrijven vroegen vier minu ten; de gemeente zelf iets meer: de com munisten waren tegen volkshogeschool- werk voor gemeentepersoneel en de voor lichting aan jeugdige kiezers, zoals zij ook op Steun Wettig Gezag en de BB tegen waren. Het fietsen in het park Velserbeek vroëg naar de mening van de heer M e r t e n s (Kath.) een strenger toezicht: de voorzitter repliceerde, dat er binnenkort een nieuwe parkwachter komt. Het onderwijs gleed eveneens vlot onder de hamer door, al merkte de heer N u y e n s op, dat hij over schoolkwesties wel eens wat ruimer van leer had willen trekken, nu wethouder De Boer óók zo uitvoerig had gesproken: de volgende keer zou hij zich ongaarne aan een spreektijd beperking storen, als het zó moest gaan. Medegebruik sportveld Aller steun werd uit de raad nogmaals toegezegd aan het college om het medege bruik van andere scholen te krijgen van het sportveld achter de Rijks-HBS. De bijdragen aan elders gevestigde bij zondere lycea en gymnasia leken diverse raadsleden aan de lage kant: de wethouder verwees naar een opmerking van de minister, dat bijdragen van de gemeenten overbodig zijn geworden. Tegen tienen naderde het einde der drie daagse besprekingen. De heer Tabernal (Arbeid) zag de subsidies aan de VW's niet altijd terecht komen bij het vreemdelingenverkeer: mis schien kan daar naast deze subsidie nog eens wat buiten de gemeente aan gedaan worden. De beide plaatselijke VW's doen echter overal voortreffelijk werk, merkte wethouder A s c h o f f (Fin.) op, IJmuidens Bloei werkt met een folder zelfs door heel Europa! De kapitaalsdienst werd zonder stem ming goedgekeurd: even voor tien uur werd de vergadering na 18 vermoeiende uren besloten. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3.10— 2.70; gr. tong 2,322,18; grm. tong 2,562,34; kim. tong 3,00—2,80; kl. tong 2,70—2,66; kl. tong II 2,542,44; tarbot I 2,902,10, per kg. Tarbot II 112; tarbot IV 40; schartong 3532; gr. schol 2920; grm. schol 2714; kim. schol 42—24; kl. schol I 44—25; kl. schol II 34—17; schar 46—38; bot 1911; v. haring 2013; makreel 5653; gr. schelvis 6754: grm. schelvis 5654; kim. schelvis 56—54; kl. schelvis T 5650; kl. schelvis II 4026; wij ting 2115; gr. gul 4342; midd. gul 3732; kl. gul 22—19: kl. haai 41; ham 142; kl. kool- vis zw. 2317: kl. koolvis wit 3634, per 50 kg.; gr. kabeljauw 240112; gr. koolvis zw. 4238; gr. koolvis wit 8179; gr. leng 90, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 97 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 220 kisten schol, 20 kisten schar, 40 lusten bot. 330 kisten haring, 25 kisten makreel. 440 kisten schelvis, 250 kisten wijting, 145 kisten kabeljauw en gul, 6 kisten laeng, 1 kist haai. 1 kist ham. 300 kis ten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 1900 kisten. Horizontaal peillood Na maandenlange proefnemingen is een groep geleerden van de Polytechnische School van Gdansk gereed gekomen met de bouw van een horizontaal ultra-sonisch peillood voor nasporingen in de diepzee. Het werd opgesteld aan boord van een sleepboot, die nasporingen in een uitge strekt gebied verrichtte. Het maakte de ontdekking mogelijk van de sporen van elf wrakken waarvan het bestaan tot dus verre onbekend was. Dit toestel zal nu ook gebruikt worden voor het opsporen van scholen vissen. Ze zijn er Eindelijk is de haring bij de Zuid-Oost kust van Ierland aangekomen. De vissers hebben lang moeten wachten. Enige drif ters uit Lowestoft hebben er gevist en voerden flinke vangsten aan in Milford Haven. Ook uit de buurt van Kaap Gris Nez (Frankrijk) kwamen drifters met goe de vangsten. Gaven de vissers twee weken geleden nog te kennen dat het haringseizoen aan de Zuid Oost-kust van Ierland het slechtste van de laatste twintig jaar was, thans zeg gen zij dat de haringscholen, die deze Het op Curacao verschijnende blad Beurs- en Nieuwsberichten" schrijft over het bezoek, dat de Scheveningse kapitein Teun Blok voor het werven van vissers aan Nederland heeft gebracht, het volgen de: Kapitein Teun Blok is uit Nederland teruggekeerd. Zijn reis heeft niet opgele verd wat hij er van verwacht had, name lijk het werven van visserspersoneel. „Het is moeilijk de mensen te bewegen hun landje te verlaten", aldus Teun Blok. ,",Dat klinkt vreemd, maar dat is bij de mislukte ondernemingen van vissers in Brazilië en Argentinië ook gebleken: de gehechtheid aan eigen land en milieu be gint na verloop van tijd vele vissers par ten te spelen. Dan willen ze terug En dan laat je ze maar terug gaan, want het is dan geen werken meer met deze mensen." „Het is anders toch wel sterk", zo ver volgde kapitein Blok, dat ik er niet in geslaagd ben om zelfs contracten voor twee jaar te sluiten met reis heen cp terug en verdiensten, die gunstig afsteken bij die in Nederland. Het lijkt wel of alle fut uit de mensen is De sociale voorzieningen die Nederland nu heeft zijn daar voor een deel oorzaak van. Het gaat allemaal te gemak kelijk. Maar dat is maar één Van de factoren. Een andere is het bericht over het ingrij pen van de Venezolaanse douane bij het vissen. De Scheveningers, die na het be schieten van de „Marsbango" het bijltje er bij hadden neergelegd en naar Neder land waren teruggekeerd, hebben hun ver halen flink gekruid voorgezet aan een ieder, die ze maar wilde horen. Dat heeft geen goed gedaan aan de reputatie van de omliggende zee. Die wordt als „gevaarlijk" aangemerkt." Kapitein Blok laat de moed echter niet zakken. Met zijn broer en de machinist, die Vis is er genoeg, zei de heer Blok, en af zet is er ook genoeg. Maar er moet hard voor worden gewerkt en dat kan niet ieder een. Wij proberen het iedere keer weer. Biedt iemand zich aan, dan kan hij een reis mee maken. In 10 van de 10 gevallen staat hij dan op de terugreis ter hoogte van Klein Curacao al gepakt en gezakt klaar om aan de Handelskade zo snel mogelijk van boord te gaan. Maar Teun Blok Weet van doorzetten. Nog maar amper thuis op zijn schip maakt hij al weer plannen voor zijn volgende vis- vaart. „Een taainagel van de beste soort", aldus „Beurs- en Nieuwsberichten". 1* week aankwamen, de grootste zijn van de °P de dag van de terugkeer van zijn schip- per in het huwelijk trad, zal het vissen worden voortgezet. Met Portugezen zijn goede ervaringen opgedaan en waarschijn lijk zullen enkele nieuwe krachten worden opgeleid. laatste vijftig jaar. Er zijn zeer goede vangstmeldingen, zoals de Wilson Youth met 190 en de Madame Prunier met 148 •-rans. MET DE FIJNE kam heeft Velsens raad gisteren nogmaals de begroting doorge werkt, waarbij de laatste détails van een lijvig stuk werk boven kwamen, alvorens men zich over de boeken zelf boog en hoofdstuksgewijs de cijfers en plannen goed keurde, aldus het college weer een jaar armslag gevende tot het uitbouwen van de gemeente. Gemiddeld hadden de raadsleden in de middag een tien minuten nodig om over nog niet voldoende opgehelderde aangelegenheden navraag te doen; daar bij is zowel het IJmond-probleem als het onderwijs, de dreiging voor de agrariërs en zoveel meer aan de orde geweest. Wethouder De Boer (Arbeid, onderwijs) moest het een en ander horen over de door hem de vorige dag geventileerde persoonlijke opvattingen over het onderwijs, vooral uit de confessionele hoek en de heer Markerink (A.R.) brak nogmaals in bewogenheid een lans voor de landbouwende bevolking. Zulks in direct verband met „Beeckcsteijn", dat hij een warm hart toedroeg als zijnde zijn eigen geboorte grond, maar waar hij geen zeven ton aan wenste te spenderen alleen uit een zekere behoudzucht rond vergane cultuurwaarden. Dan zou het naar zijn inzicht maar beter zijn het wrakke gebouw af te breken en het buiten rijp te maken voor de land- of tuinbouw. Dit voorjaar zal in Rome een technische conferentie worden gehouden om de in standhouding van de visserij en andere economische exploitatie van de zee te be studeren. De conferentie begint op 18 April op het hoofdkwartier van de UNO-organi- satie voor Landbouw en Voedsel (FAO). Het rapport van deze conferentie zal wor den voorgelegd aan de commissie voor in ternationaal recht om deze te helpen bij haar taak de wet van de open zee en terri toriale wateren te codificeren. Alle leden van de UNO en haar gespecialiseerde organen zijn uitgenodigd deze conferentie bij te wonen. LONDEN (Reuter) De Britse afge vaardigden in de commissie voor het zee vervoer van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking hebben op dracht gekregen te protesteren tegen de vlagdiscriminatie, die voortvloeit uit de tankvaartovereenkomst van de Grieks- Argentijnse reder Onassis met de regering van Saoedi-Arabië en de wetten, die de Verenigde Staten en Chili hebben uitge vaardigd om de koopvaardijvloten van deze landen te beschermen en die voorschrij ven, dat bepaalde vrachten met schepen van de nationale vloot moeten worden ver voerd Dat zulke cultuurgronden elders door huizen worden opgeslokt, deed de oprech te boer Markerink steeds weer oprecht pijn: waarom geen huizen in de duinen en tuinen op de geestgrond? Hij verhief waarschuwend zijn stem voor de moge lijke gevolgen van deze politiek, die zich nu al aankondigen in de vorm van ver zakkingen in Velsen-Noord als consequen tie van het afnemende spanningswater op grote diepte. Wanneer dit spanningswater na de tunnelvoltooiïng terugkomt, zullen de gevolgen moeilijk te overzien zijn, meende de heer M a r k e r i n k. Degens gekruist De heer N u y e n s kruiste als katho lieke fractiepraeses in een eveneens per soonlijk woord de degen met diverse an dersdenkende raadsleden over een aantal godsdienstige kwesties, r.a te hebben ge constateerd, dat de sfeer in deze begro tingszittingen na het optrekken van de Velser affaire-dampen aanzienlijk ver beterd is tussen B. en W. en raad. Nogal onvruchtbaar werd er verder getheologi seerd: de overtuigingen kwamen hierdoor weinig dichter tot elkaar. Men betrad het interessante tournooiveld der bijbelbe schaving: cultuurelement of Godsopenba ring. De dreigende gevaren, die er zijn als elke godsdienst uit de scholen wordt ge bannen brachten hem op de tegenstelling openbaarbijzónder onderwijs. Hij atta queerde de wethouder niet, maar zette enkele begrippen „recht". Hij deelde de eerder gehoorde vrees niet, dat Velsen in eventuele komende jaren wel eens geen geld zou kunnen krijgen de institutio nele belegger leent graag aan de gemeen ten en Velsen heeft de prae van een zeer gezonde stedelijke economie. Het komende terugtreden van wethou der Visser werd door enige raadsleden aangeroerd uitstel kregen evenwel de in de raad opkomende dankwoorden, die ongetwijfeld een ander forum zullen vin den wanneer dit aftreden een feit gaat worden. De heer N u y e n s bracht de motie voor de verhoging der gemeentelijke salarissen ter tafel maar verwachtte van de ambte naren nog geen rondedans: de hiërarchieke weg zal wel lang worden. Niettemin vroeg hij in voorkomende incidentele gevallen naar mogelijkheden te zoeken, de verbete ringen in te voeren. Daar waar promoties gemaakt kunnen worden zou het aanbe veling verdienen de zaken zo te leiden, dat de liefde voor de werkgever wordt gestimuleerd. Zaalafdrijving Uit communistische bron kwam een mo tie los om de „zaalafdrijving" op te heffen: tie los met de IJmond-aangelegenheden. HU had meer openhartigheid verwacht over dit mistige probleem en verwees naar de zijns inziens weinig bevredigende woor den te dezen van de voorzitter: de statenvergadering heeft doen weten, dat men vertrouwelijk voortdurend inlich tingen spuit en waarom weet Velsens raad dan zo weinig? Er ontstond wat geharrewar over de eerder aan weerskanten v^n de groene tafel in de strijd geworpen politiecijfers: die van de voorzitter hadden de vo rige dag de door de heer Verbeek ge produceerde tegengesproken en nu poogde de heer Verbeek de presidentiële ge tallen in een hoek te drijven. „Onze pon ten zijn haast heilig, wat de nodige politle- assistentie betreft, vergeleken bij de situatie bij de Amsterdamse IJ-ponten, waar op de spitsuren hele horden in toom gehouden moeten worden." Dit om een topzwaar apparaat bij voorbaat voor Vel sen te voorkomen, nu er op cqrps-uitbrei- ding is gezinspeeld. Hij wierp de vraag in het raadsmidden, of er met de organisatie van de politie in Velsen niet wat aan de hand kon zijn: twee agenten gaan samen café's in Sant poort op het „hoogste tijd heren" wijzen, terwijl de heren Tonino en Wiljouw steen en been klagen over te geringe politie-assistentie bij noodgevallen. Incidentele rondvraagt' Er haperde naar zijn smaak voorts iets aan de gang van zaken in de gemeente raad van Velsen: veel „kleingoed", dat bij de begroting behandeld wordt, zou beter op een normale raadsagenda passen. Zou het niet mogelijk zijn, zo vroeg hij, na een korte raadsvergadering de gelegenheid tot het stellen van vragen open te stellen? Hij haakte aan bij de suggestie van de* heer Markerink, met grote kracht te zoeken naar vervangende grond in die zin, dat de huizen der toekomst meer in de duinen dan op cultuurgronden gaan ver rijzen. Met een hoffelijke buiging jegens wethouder Visser voor diens besluit, af te treden op een zelf gekozen moment be sloot de heer Verbeek zijn rede, ge volgd door de heer v. Osv. d. Abeelen en enige andere fractiegenoten. Smakelijk reces Tegen zessen ging de raad op smakelijk reces om de zittingsduur zoveel mo gelijk te benutten heeft men dit jaar na melijk voor het eerst in de avondpauzes van Dinsdag en Donderdag een „ge meentedis" aangericht, waar zij, die deze zware dagen acht uren en langer aan één stuk de belangen der gemeente behartig den, even konden bekomen van het spre ken, het luisteren en het schrijven. GESLAAGD Aan de stedelijke universiteit van Am sterdam is de heer S. B. Tijssen te IJmui- als laatste in de lange reeks kwam de heer den geslaagd voor het doctoraal examen in Verbeek namens de socialistische frac- de chemie. Op haar beurt heeft thans ook de Ar beiders Toneelvereniging „PALVU" deel genomen aan het door de Velser Gemeen schap uitgeschreven toneelconcours en wel met twee opvoeringen van Arthur Lau- rents' toneelspel „School der Dapperen" in het Rex Theater, waarvan Woensdag avond de eerste door de critische blikken der daarvoor aangewezen jury werd gade geslagen. Achtereenvolgens traden in deze wedstrijd nu reeds op Advenda, Onder wijzers Toneelvereniging Kennemerland, Jan van Dommelen, de Hervormde To neelgroep, Kunst zij ons Streven en PAL VU, zodat nu door de vele belangstellen den nog met begrijpelijke scanning wordt uitgezien naar de komende verrichtingen van De Plankeniers, De Hooger Geest Ghesellen en Varia. Wat „PALVU" betreft: niemand zal kunnen beweren, dat deze serieus werken de zich lichtvaardig op dit concours heeft voorbereid. Dit oorlogsdrama was in ons land reeds vrij goed bekend door de op voeringen van het voormalige Amster dams Toneelgezelschap, dat het onder re gie van Albert van Dalsum betrekkelijk kort na de bevrijding met veel succes in Nederland introduceerde. Het werd la'er ook verfilmd, zodat men zich wellicht her inneren zal dat de handeling is gebaseerd op de emotionele spanningen van een Joodse soldaat in de enerverende om geving van een der Zuidzee-eilanden tij dens de strijd tegen Japan. Door een shock geraakt hij aan beide benen verlamd, waarvan de ooorzaak door de hem be handelende psychiater wordt ontdekt door het geleidelijk ontrafelen van zijn recente oorlogsverleden. Dit procédé werd door de auteur over acht taferelen verdeeld. Vooral de eerste taferelen, waarin de beklemmende en lugubere sfeer van het tropische oerwoud moet worden opgeroe pen en bovendien de bijna tastbare aan wezigheid van de sluwe en meedogenloze Japanse tegenstander' gesuggereerd dient te worden, stellen regisseur en spelers voor een uiterst moeilijk te volbrengen taak. Doch ook nu had Jan Velzeboer zijn acteurs dit stuk telt alleen mannen rollen weer degelijk op deze opvoerin gen voorbereid, waarbij hij kennelijk bij zondere aandacht aan de dictie heeft be steed. Vandaar dat ook de scènes tussen cle militaire arts en de geestelijk over spannen Conny, die mogelijk minder aan leiding tot spanning zouden kunnen geven dan de bewogen taferelen der krijgsver richtingen, door het publiek met de groot ste aandacht werden gevolgd. Ook dit maal staan de ongeschreven wetten van een toneelconcours mij niet toe nog nader over de^e voorstelling in détails te treden, hetgeen in zekere zin te betreuren valt, omdat diverse spelers hierdoor een open lijke lof moet Worden onthouden. Voor lopig moesten zij dus genoegen nemen met de bijval van het publiek, die zeker'niet gering en volkomen verdiend is geweest. JAN VAN DAM Voor de Beverwijkse Friese vereniging „Us Memmetael" zal Wybren Altena uit Makkum op Donderdag 3 Februari in ,,'t Centrum" komen voordragen uit eigen werk. HULL (United Press) Veertig Britse visserslieden hebben naar men vreest een zeemansgraf gevonden in het ijskoude wa ter van de Noordelijke Atlantische Oce aan, nadat hun schepen door een orkaan waren overvallen. Twee Britse treilers zijn ter hoogte van de kust van IJsland tijdens een zware storm in de gevreesde „Black Frost" terecht gekomen. Zij meld den dat hun schepen slagzij maakten, maar nadien zwegen hun radioapparaten. Een IJslandse treiler is bij de kust van IJsland aan de grond gelopen. Men heeft 26 van de 34 leden van de bemanning van het vaartuig kunnen redden. Sedert een week worden drie Deense kotters met negen man aan boord ver mist en hoewel de mogelijkheid bestaat dat ze een Russische Oostzeehaven zijn binnengelopen wordt ernstig gevreesd dat ze vergaan zijn. BRUSSEL (A.N.P.) Het Belgische persagentschap „Belga" meldt uit Madrid, dat de gewezen Rexistische leider Léon Degrelle zich thans te Tanger bevindt. Hij zou daar verblijven met een vals Spaans paspoort, op naam van Martin Sanchez Volgens de correspondent zou Degrelle se dert 1945 in Spanje gewoond hebben. Van daaruit maakte hij reizen naar Portugal en Tanger. Het „Comité beroep op het land" het overkoepelend orgaan van de bonden van oudstrijders en gewezen verzetslieden heeft in oen communipué verklaard dat de publieke opinie niet bevredigd is na de briefwisseling tussen de Belgische en Spaanse regeringen over het geval-Degrel- le. Het verbond heeft besloten een witboek uit te geven, waarin de misdaden van De grelle zullen worden vermeld en dat in het bijzonder in Spanje zal worden ver spreid. Het comité spreekt de verwachting Uit. dat de Belgische regering alles in hec werk zal stellen om de hand te leggen op Degrelle en deze door een Belgische recht bank te doen veroordelen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10