Beperkte huurverhoging geen 25 maar 10 percent Eisenhower wil kusteilanden als onderpand gebruiken Weerbericht Om Formosa Binnen afzienbare tijd geen gevaar voor Formosa Debat om Formosa-resolutie in de Senaat duurt voort Radiotoespraak van Prinses Wilhelmina Nieuwe opneemplaatsen Formosa-resolutie allereerst politiek compromis Verwerping verzocht van amendementen Verwanten van vliegers niet naar Peking Hel woord is aan Broer en zuster van f 600 beroofd 69e JAARGANG No 171 VRIJDAG 28 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 18 PKI handhaaft partijlozen op propagandamateriaal Drie factoren Nachtelijke overval te Wijde Wortner Verkiezingen voor de Eerste Kamer Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NADAT de Koreaanse en Indo-Chinese crises beide geluwd zijn. schijnt het derde gevaarlijke Aziatische trefpunt, het punt waarop de Amerikaanse zevende vloot al jarenlang patrouilleert tussen eiland en vasteland, nu weer gevaarlijk te worden. Formosa en de eilandengroep die Pesca dores heet zijn het voorwerp van lijnrecht- tegenstrijdige verklaringen van president Eisenhower en van de communistische Chinese regering op het vasteland. De na- tionalistisch-Chinese regering van Tsjang Kai Sjek, met haar krijgsmacht op For mosa, spreekt eveneens sterke taal. Nieuw zijn deze uitspraken niet: al vijf jaar lang doet de communistische minister-president Tsjoe En Lai Peking periodiek weergalmen van zijn stoere taal omtrent Taiwan (For mosa) dat hij bevrijden zal, zoals hij dat volgens zijn opvatting uitdrukt. Even po sitief hebben de Amerikanen volgehouden dat zij het met de zevende vloot zouden blijven beschermen. Tsjang Kai Sjek is zich volhardend ten doel blijven stellen, eenmaal met zijn leger erop los te trekken, het communistisch bewind te verdrijven en zijn oud gezag op het vasteland te her stellen. In de laatste tijd, sinds het einde van de strijd in Indo-China die de wereld in zo'n zeldzame periode heeft gebracht, waarin nergens oorlog wordt gevoerd, zijn de gewapende botsingen tussen communis tische en nationalistische Chinezen op de kleine eilanden weer in aantal toegenomen. Nu is Tsjoe En Lai weer gaan dreigen en zijn minister van Binnenlandse Zaken, ge naamd Hsieh Tsjoeeh Tsjai, heeft mede gedeeld dat communistisch China binnen een jaar Formosa hoopt te heroveren. Dit is bij afwezigheid van een Chinese vloot niet te verwachten; de verklaring vindt evenwel enige nadere uitleg in de omstan digheid dat de minister van Binnenlandse Zaken haar aflegde op 24 Januari, dewelke datum overeenstemt met de Chinese Nieuwjaarsdag. Er geldfen geen grenzen voor hoopvolle uitingen op die dag, zeker niet in China, waar de traditionele neiging tot bloemrijke taal altijd wat verder voert. Intussen is wel gebleken dat de toestand zich opnieuw heeft toegespitst, hetgeen president Eisenhower aanleiding heeft gegeven tot het vragen van volmachten om zo nodig Amerikaanse strijdkrachten te mogen gebruiken ter verzekering van de veiligheid van Formosa en de Pescadores. Volgens een woordvoerder van het State Department in Washington zal deze vol macht de president in staat stellen ook de eilanden Matsoe en Ouemoy te doen ver dedigen, die vlak bij het vasteland liggen, en mogelijk zelfs om aanvallen te laten doen op vastelands-havens, die de commu nisten als bases zouden kunnen gebruiken voor een aanval op Formosa. President Eisenhower heeft wel de wens uitgesproken voor een bestand op Formosa; daarvoor voelt de nationalistische reeering van Tsjang Kai Sjek niets. Ontruiming van door haar bezette eilanden met de bedoeling, een verdedigingslinie in de zee straat te vormen, beschouwt zij als een negatieve politiek van terugwijken. Maar de Engelsen voelen alles voor vredelieven de oplossingen. Zij hebben trouwens niet alleen communistisch China diplomatiek erkend (evenals Frankrijk, evenals trou wens Nederland, maar .in tegenstelling met Amerika, dat steeds zijn toelating tot de UNO belet heeft) maar bovendien een diplomatieke missie naar Peking gezonden. Minister Eden vervult ook nu weer de be middelaars-rol. Met geweld kan eeen op lossing worden bereikt, heeft hij Woensdag in het Lagerhuis gezegd. Het is geen nieuw woord. Erasmus sprak het eeuwen geleden reeds uit en hoe vaak hebben wij het m de laatste veertig jaar horen aanvoeren? de laatste veertig jaar, die zich zo buitenge meen onderscheiden hebben in de toepas sing van dat geweld, dat telkens weerlegt dat er waarlijke vooruitgang in de wereld zou zijn? Altijd en eeuwig weer het oude domme geweld, dat geen oplossingen brengt. Natuurlijk heeft Attlee aangevoerd, dat de opneming van communistisch China in de UNO een remedie zou zijn. Dit is sinds jaren van Europese zijde aangevoerd en de Amerikanen hebben het steevast geweigerd. Er is nu over bemiddeling door de UNO gesproken. Communistisch China weigert die: het is er geen lid van en wil niets met de UNO te maken Hebben. En geland bemiddelt. Eden staat, zoals onze Londense correspondent het uitdrukt, in voortdurend nauw contact met Washington en met de landen van het Gemenebest. Het maakt onderscheid tussen Fopmosa en de eilanden bij de Chinese kust, die het beschouwt als behorend tot het vasteland. Dat is Eden's standpunt en niet dat van Tsjang Kai Siek. Het is een warwinkel. En een kind kan begrijpen dat in de hui dige toestand geen mogelijkheid voor de toekomst zit: er kunnen niet op de lange duur twee vijandige Chinese machten vlak naast elkaar leven, met een Amerikaanse '•loot in een zeestraat ertussen om te be letten dat zij elkaar te lijf gaan en dat wellicht het steunpunt Formosa daarmee voor de Amerikanen verloren zou gaan. Er zit geen toekomst in, evenmin als die indertijd zat in „de corridor van Dantzig" om een alweer oud geworden Europees voorbeeld (Vredesconferentie van Versail les. anno 1919) aan te halen. Als Eden's bemiddeling een uitbarsting voorkomt zal zij alleen weer wat uitstel, wat adempauze geven. Meer niet. Steeds blijft het geweld, dat geen oplossing biedt, als een dreiging ook boven dit Formosa hangen dat gevaarlijk kan zijn voor de wereldvrede. Het is niet anders. Het is niet mooi; als geheel is de internationale toestand niet mooi. R. P. DJAKARTA (PIA) Het communisti sche blad „Harian Rakjat" stelt, dat de toevoeging „en partijlozen" bij het partij - embleem (hamer en sikkel) wel verdwijnt uit de officiële stukken, maar dat zulks geenszins betekent, dat de toevoeging van de propagandaborden verdwijnt. De secre taris-generaal van de P.K.I., Aidit, zegt, dat ook andere partijen niet-officiële toe lichtingen hebben op haar verkiezings symbolen. De pers in Djakarta wijdt uitvoerige hoofdartikelen aan deze nieuwe ontwik keling. Het socialistische blad „Pedoman noemt dit „smerige P.K.I.-tactiek." Een recente opname van Prinses Beatrix, die op 31 Januari haar 17e verjaardag viert. (Foto Meijboom) (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van een bericht in de Volkskrant van hedenochtend, waaruit te lezen valt dat er geen huurverhoging zou komen voor wroningen beneden een huur van 400 gulden per jaar en dat de huren van duurdere woningen slechts met tien pefcent zullen worden verhoogd inplaats van met 25 percent zoals aanvankelijk werd verwacht, zij er op gewezen dat dit bericht op één punt bepaald een onjuist heid bevat. In de ministerraad, aldus mijn indruk, is men het eens geworden om voor een aantal woningen geen huurverhoging in te voeren, maar dit zou dan geschieden volgens gedifferentieerde maatstaven, die voor de verschillende soorten van ge meenten zouden worden aangegeven. Daarom zou het onjuist zijn om hier te spreken, gelijk de Volkskrant deed, van een vast hedrag, namelijk geen verhoging van huren van 400 gulden per jaar en minder, terwijl aan de andere kant ook niet juist geacht werd het oordeel, dat ik reeds in vooraanstaande kring van de P. v.d.A. vernam, dat er voor de arbeiders woningen in Nederland helemaal geen Prinses Wilhelmina zal morgen Zater dag, voorafgaande aan het nieuws van 18.00 uur over Hilversum I en. vooraf gaan de aan het nieuws van 19.00 uur over Hil versum II een radiotoespraak houden naar aanleiding van de toeneming van het aan tal verkeersongevallen. Thans is verschénen de herziene lijst van 79 opneemplaatsen voor militairen van de Koninklijke Landmacht, Koninklijke Luchtmacht en Koninklijke Marine, die door automobilisten vrijwillig worden me degenomen. (Van. onze correspondent in Washington) Zuiver militair bezien, is het niet erg duidelijk, waarom de Verenigde Staten zouden moeten ingrijpen voordat een communistisch Chinese invasie-vloot op Formosa afstevent. Noch grote troepenconcentraties langs de kust, noch het verzamelen van vele jonken, noch zelfs een aanval op Quemoy, maken de positie van Formosa militair gezien bijzonder gevaarlijk, liet zou echter een zijdig zijn president Eisenhowers boodschap aan het Congres alleen met militaire ogen te onderzoeken. Het is in de eerste plaats een politiek document. Hoewel men zich een Amerikaanse politiek had kunnen voorstellen, die eens en vooral de kusteilanden zou hebben afgeschreven en - op lange termijn - de erkenning van „twee China's" had voorbereid, zijn er toch allerlei factoren die Eisenhower en de zijnen bewogen kunnen hebben een vagere formulering te kiezen en voor lopig een tussenkoers te volgen. Een staking der vijandelijkheden, teweeg gebracht door de UNO, zou voor commu nistisch China aantrekkelijk gemaakt kun nen worden indien het alle kusteilanden zonder vechten cadeau kreeg. Vandaar dat het Eisenhower van belang kon schijnen een aantal eilanden als onderhandelings- pand in petto te houden. In elk geval zal het tijd vergen voordat de UNO iets kan bereiken. Vandaar dat men verdere acties van communistisch China tegen de kust eilanden door dreigementen probeert af te remmen. Behalve de internationale, speelt ook de binnenlandse politiek door deze kwestie heen. Mannen als admiraal Radford en senator Knowland zouden het liefst tegen communistisch China optreden. Voor prijs geven van gebied voelen zij allerminst en ten dele om de vrede met hen te bewaren kan de boodschap een compromis-karakter hebben gekregen. Tenslotte mocht men de intern-politieke situatie op Formosa zelf niet uit het oog verliezen. De ontruiming van de Tatsjen (Tachen)-eilanden is voor Tsjang en de zijnen hoezeer ook gewend aan evacue ren een bittere noodzaak. Zou men ook de eilanden, die optimisten op Formosa nog altijd als uitgangspunten beschouwen voor de verovering van het vasteland moe ten opgeven, dan zou het moreel van Tsjangs onderdanen een ernstige knauw kunnen krijgen. En: daling van dit moreel en verovering van binnen uit door een vijfde colonne, is voorlopig Mao's beste kans op de inlijving van Formosa. Ziehier dan een drietal politieke facto ren (internationaal, Amerikaans en For- mosaans) die althans tot op zekere hoogte het karakter van Eisenhower's boodschap kunnen verklaren. Het effect kan een tij delijke „bevriezing" van de situatie zijn. De communisten kunnen langzaam door gaan met hun actie tegen de Tatsjen-eilan- den, doch indien zij op dit moment Quemoy of Matsoe aanvallen, dan lopen zij althans het risico dat de Verenigde Staten zich zo uitgedaagd zouden voelen, dat militaire actie niet zou uitblijven. Dit sluit niet uit dat de communisten, enige maanden na deze boodschap, verovering van deze eilan den met minder gevaar kunnen riskeren. Mits zij dan maar duidelijk maken dat hun acties niet een gevaar voor Formosa in houden. Er valt voor IVJao nieuw prestige te winnen en daarom lijkt het niet waar schijnlijk dat hij zijn geraffineerde ma noeuvres spoedig zal staken. Een niet-Amerikaanse marine-deskun dige te Washington heeft mij de strategi sche situatie rondom de Straat van For mosa nuchter uiteengezet. Zy'n betoog kwam er op neer, dat de eilanden vlak langs de Chinese kust (dus ook Quemoy en Matsoe) moeilijk te verdedigen zijn tegen een aanval van 't vasteland uit. De zee tus sen Quemoy en de communistische haven Amoy is zeer ondiep en grote Amerikaanse schepen zouden moeilijk in die wateren kunnen opereren. Zou 'men veel meer ma teriaal en manschappen op zulk een eiland stationneren, dan zou het nog moeilijk te beschermen zijn tegen een aanvaller, die van het vasteland en uit de lucht alles op alles zou zetten. Formosa en de Pescadores daarentegen liggen strategisch bijzonder gunstig, zolang de Verenigde Staten militaire garantie aan deze gebieden geven. De zee tussen For mosa en het vasteland is 160 kilometer of meer breed en de schepen waarover de Chinezen beschikken kunnen die afstand niet zo snel afleggen dat zij gedekt door het duister van één nacht deze straat kunnen oversteken. Invasietoebereidselen zouden altijd opvallen en de Amerikaanse vloot en luchtmacht zouden stellig in staat zijn de aanvallers een vernietigende neder laag toe te brengen. De slotsom is dat communistisch China binnen afzienbare tijd niet in staat zal zijn Formosa op eigen kracht militair te ver overen en dat het er weinig toe doet of Quemoy, Matsoe of welk ander kusteiland ook in handen van Mao Tse Toeng of van Tsjang Kai Tsjek is. Hoewel de Amerikaanse president uit drukkelijk verklaarde, dat het hem slechts om het behoud van Formosa en de Pesca dores te doen was, toch liet hij opzettelijk de mogelijkheid open, dat hij militaire actie zou kunnen ondernemen in die gebieden, waar hij vijandelijke voorbereidingen ont waarde, die als een duidelijke inleiding tot een aanval op Tsjang's kerngebied konden worden beschouwd. En stellig niet voor niets noemde hij Quemoy „een van de na tuurlijke toegangswegen tot Formosa" huurverhoging zou komen. Ben Ik wel in gelicht, dan is men op het ogenblik nog bezig met uit te rekenen, zulks met be hulp van de Hollerith, waarop de in de ministerraad voorshands beraamde be grenzing met beperking van de huurver hoging zou neerkomen om aan de hand van dat resultaat een definitieve beslissing te nemen. Met andere woorden: dat in de voorlopig in de bijeenkomst van het ka binet vastgestelde begrenzingsnormen eni ge wijziging zou worden aangebracht. Juist moet wel geacht worden de mede deling van de Volkskrant, dat de huur verhoging voor die woningen welke daar voor in aanmerking komen, niet meer dan tien percent zal gaan bedragen. In het licht hiervan krijgt het gehele stel maatregelen op gebied van huurverhoging een geheel ander karakter, dan het gehad zou heb ben bij het plan, dat men zich aanvanke lijk voor ogen had gesteld. En vandaar dat het blijkbaar in het bijzonder voor de ministers die tot de P.v.d.A. behoren tenslotte mogelijk is geweest, om van hun wens inzake een compensatie voor de huurverhoging, te weten een zogenaamuc huurbelasting, af te zien. Al met al, zo kreeg ik ook nog van welingelichte zijde te horen, valt er natuurlijk op het geheel van maatregelen dat men nu van plan is te nemen wel een en ander af te dingen We hebben hier immers te maken met een compromis, en zoals het meer gebeurt, zit ten er aan een compromis alleriei minder fraaie kanten. Intussen mag misschien als de gunstige zijde van de in beginsel gevallen beslissin gen beschouwd worden, dat op deze manier er bij handhaving van de aangekondigde belastingverlaging van een half milliard enerzijds en bij het niet overgaan tot invoe ren van een huurbelasting anderzijds, mis schien weer ruimte komt voor zekere com pensatiemaatregelen in geval de kosten van het levensonderhoud nog verder zou den stijgen. Met behulp daarvan is dan wellicht eerder te bereiken, dat men niet tot de invoering van een loonronde zal hoe ven over te gaan. Tenslotte staat nog te bezien hoe datgene wat 't kabinet thans van nlan is in de kamer zal worden ontvangen. Van KVP-zijde dit is duidelijk zal men het trachten voor te stellen als een succes voor de KVP. dat er geen huurbelasting zal komen, maar hiertegenover kan thans van de kant van de P.v.d.A. betoogd wor den dat men daar altrjd tegen fikse huur verhogingen over de gehele linie geweest is en dat in dat opzicht thans heel wat min der zal gebeuren, ja een niet onbelangrijk aantal zelfs helemaal niet voor huurverho ging in aanmerking zal komen. Met be trekking tot de vraag, hoe het dan gesteld zal zijn met die huiseigenaren, die van geen huurverhoging zullen gaan genieten, zij op gemerkt dat de minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw steeds in de kamer er de nadruk op heeft gelegd, dat bjj heel het vraagstuk van de huurverhoging voor hem primair is geweest de toestand van de volkshuisvesting zelf dus het totstand komen in voldoende getale van goede wo ningen en het handhaven van zo goed mo gelijke woningen. Het is dus denkbaar dat deze bewindsman met zijn eigen geestver wanten van de K.V.P. een appeltje te schil len zal krijgen over het feit, dat een aantal huiseigenaren enige huurverhoging hun neus voorbij zien gaan. Er resten mij nog twee opmerkingen. In de eerste plaats deze. De Volkskrant WASHINGTON (Reuter) De voor zitter van de Sénaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken, Walter George, heeft in de Amerikaanse Senaat gepleit voor ver werping van drie amendementen die zijn ingediend op de resolutie waarin president Eisenhower gemachtigd wordt Amerikaan se strijdkrachten te gebruiken voor de verdediging van Formosa, de Pescadores en „belendende" nationalistische eilanden in de Straat van Formosa. George verklaarde, dat de resolutie een krachtige psychologische uitwerking zal hebben, als de Senaat haar snel goedkeurt en „niet verminkt door onbeduidende amendementen". George meent, dat het aangeven van een preciese defensielijn een uitnodiging aan de communisten zou zijn om alles in bezit te nemen wat aan de andere zijde van die scheidingslijn ligt. Het Congres heeft niet het recht, zo zei hij, de president zijn morele steun te ont houden. Men verwacht, dat het debat verscheidene dagen zal duren. De perssecretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Eisen hower op een conferentie met hoge burger lijke en militaire defensie-autoriteiten heeft duidelijk gemaakt, dat elk besluit om de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van Formosa op andere wijze te gebruiken dan voor onmiddellijke zelfver dediging of voor onmiddellijke verdediging van Formosa en de Pescadores, door de president zelf zal worden genomen. Som mige senatoren hadden gevraagd of de nationalistisch-Chinese leider Tsjang Kai Tsjek in staat zou zijn de Verenigde Staten in "een oorlog met continentaal China en mogelijk met de Sovjet-Unie te betrekken. LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Groot-Brittannië geen rechtstreekse verplichtingen heeft de nationalistische Chinese regering op For mosa te verdedigen. Censuur Er is censuur ingesteld voor de berichten van correspondenten bij de Amerikaanse zevende vloot, terwijl deze zich binnen gevechtsafstand van de Chinese commu nisten in de Formosaanse wateren bevindt. De berichten zullen via Washington lopen. Er mogen geen inlichtingen worden bekend gemaakt over de operaties, kracht en doel treffendheid van de vloot, maar de meeste inlichtingen zullen wel worden vrijgegeven, nadat „het gevaar van een aanval voorbij is." De plannen voor evacuatie van de 20.000 nationalistische militairen van de Tatsjen eilanden zijn gereed. De bevelheb ber van de Amerikaanse zevende vloot, vice-admiraal Alfred Pride, wiens schepen en vliegtuigen de nationalistische terug tocht zullen dekken, heeft de nodige op drachten gekregen. Het besluit tot het feitelijke begin van de evacuatie zal waar schijnlijk worden overgelaten aan de nationalistische autoriteiten op Formosa. (A.F.P.) Vier Amerikaanse torpedo- bootjagers, die een beleefdheidsbezoek aan Hongkong brachten, hebben op bevel van de commandant van de zevende vloot het anker gelicht. Men meent voorts te weten, dat het bezoek dat het Amerikaanse vlieg- dekschip „Midway" begin Februari aan Singapore zou brengen, is uitgesteld. WASHINGTON (AFP-Reuter). Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft aan de familieleden van zeventien Amerikanen, die in commu- nistisch-China gevangen zitten, meege deeld, dat zij geen bezoek aan de gevan genen kunnen brengen. Tot dit besluit was men „met tegenzin" gekomen Minister Dul les schrijft aan de familie, dat het „on voorzichtig" zou zijn thans Amerikanen naar China te laten gaan. De Chinese com munisten kunnen hun bezorgdheid over het welzijn van de gevangenen alleen tonen door hen vrij te laten. De „toenemende oor logszuchtige houding van China" had de Amerikaanse regering tot haar besluit ge bracht. Het toestaan van bezoek aan de gevangenen „zou China opnieuw gelegen heid kunnen bieden onze natie te provo ceren en haar geduld nog meer op de proef te stellen". De verklaring van het „State Depart ment" is door de verwanten van de Ame rikaanse vliegers op verschillende wijze ontvangen. De ouders van kapitein Harold Fisher, die als eersten verklaard hadden gebruik te willen maken van het commu nistische aanbod om hun zoon in China te bezoeken, noemden het besluit een „vrese lijke teleurstelling". Anderen echter noem den het besluit een verstandige maatregel UNO functionarissen hebben geen commen taar op deze bekendmaking willen leveren, j DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jean de Boisson: De meeste mensen, die menen van schilderkunst te houden, houden alleen maar van plaatjes kijken. doet het voorkomen alsof het in het kabinet nogal erg gespannen zou hebben. Het ligt voor de hand, dat de verschillende rich tingen en opvattingen tot een intensieve gedachtenwisseling hebben geleid, maar alles bij elkaar kreeg ik de indruk dat binnen het kabinet de vrede tenslotte vol komen bewaard is gebleven. Mij werd met stelligheid verzekerd dat daar de verhou dingen goed zijn; waarschijnlijk kan men juist doordat die verhoudingen wat het persoonlijke betreft zo goed liggen in een zaak als de onderhavige eerder tot een compromis komen, dan anders misschien het geval zou zijn geweest. Echter valt niet te ontkennen dat in de leidende P. v. d. A.- kring enig misnoegen valt te bespeuren over wat er nu gebeurd is of zal gaan ge beuren. Men vergeleek het min of meer met wat zich indertijd heeft voorgedaan bij het Soda-project, waarbij tenslotte de tot de P. v. d. A. behorende leden van het kabinet -zich hebben neergelegd en min of meer hebben moeten neerleggen bij dat gene, wat de meerderheid in de minister raad voorstond. De tweede opmerking betreft het feit, dat terwijl kennelijk in de ministerraad was afgesproken, dat er niets omtrent resultaten van de over het vraagstuk van de huurverhoging gevoerde besprekingen op dit ogenblik zou worden gepubliceerd, thans de Volkskrant in staaf is geweest belangrijke gegevens, zij het dan niet ge heel juist, aan zijn lezers voor te zetten. Nu dit zo eenmaal is gelopen zou het na tuurlijk veel verstandiger zijn indien men van de zijde van het kabinet ten spoedigste een juiste voorstelling van zaken aan de openbare mening prijs zou geven. Ik heb de indruk dat tenminste één van de minis ters, die bij dit vraagstuk nauw betrokken is, er zelf ook het meeste voor zou voelen alsnog te bereiken, dat men zou besluiten tot enige publicatie over te gaan. Kort voor middernacht hebben twee ge maskerde mannen een roofoverval ge pleegd op de 70-jarige H. Heudikhuizen, die met zijn 65-jarige zuster in een huis aan de Noorderweg te Wijde Wormer woont. Zij bedreigden de heer H. met een revolver, waarop deze hun zeshonderd gulden gaf. Voordat de mannen weggingen zeiden zij tegen de heer H. en zijn zuster, dat zij hun huis' niet mochten verlaten, daar zij dan in groot gevaar zouden komen. Pas hedenmorgen heeft de heer H. de politie van de overval in kennis gesteld. Dit jaar, op de derde Dinsdag in Sep tember, zal krachtens de Grondwet de helft der Eerste-Kamerleden aftreden. Op 12 Juli zal de candidaatstelling plaats hebben en Woensdag 3 Augustus zullen de Provinciale Staten de Eerste Kamer voor de helft vernieuwen. De aftredende groe pen zijn: I. (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, 13 leden) en III. (Noordholland, Friesland, 12 leden). (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki licht bew. Stockholm geheel bew. Oslo mist Kopenhagen geheel bew. Aberdeen geheel bew. S sé is if p fe Dublin Londen regen nevel Amsterdam onbewolkt Brussel onbewolkt Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. nevel onbewolkt mist mist mist zwaar bew. ij zei onbewolkt motregen Neerslag laatste W 6 NW 2 windstil Z 4 windstil ZO 4 ZO ZZO Z ZO ZO windstil NNO 3 ZZO 2 NO 2 OZO 2 N 2 windstil windstil O 2 W 1 windstil 24 uur. 0 0 0 - -2 0 0 0 4 0,3 8 11 4 0 1 0 5 0 3 0 8 0 1 0 16 0,1 -2 0 -4 0 -6 0 -3 0 0 0 1 0 -1 1 -1 0 12 0.1 ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Matige, later aan de kust tot krachtig toenemende Zui delijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. 29 Januari Zon op 8.28 uur, onder 17.23 uur. Maan op 10.03 uur, onder Maanstanden 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 Januari Hoog water: 6.27 en 18.40 uur. Laag water: 2.06 en 14 24 uur. Zaterdag 29 Januari Hoog water: 7.04 en 19.21 uur. Laag water: 2.39 en 15.02 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1