J Provinciale begrotingen door de Staten goedgekeurd Wereldnieuws PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER zo De radio geeft Zaterdag Rapport van VIRÓ-commissie MICA VRIJDAG 28 JANUARI 1955 LIKDOORNS sss™ Boete van 75 gulden voor anti-Joodse uitlating Opperceremoniemeester van de Koningin Kerkelijk Nieuws Generaal Carpentier in Nederland Het plan-Plesmati Orgaan van NWCB in Brailleschrift Verzending van zeepost Philippijnse piraten op de kust van Gelebes Twee Zionisten ter dood veroordeeld in Cairo Pocht van 60 meter onder een ijsdek Studiebeurs voor toneel voor Gas Baas Brits disconto verhoogd ^TocA ió Aet In de Donderdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land, waarin de provinciale begroting en die van de bedrijven zijn goedgekeurd, heeft het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Prakken (Arbeid) in antwoord op vragen van leden mededelingen gedaan over Volendam en Marken ten aanzien van de vestiging van industrieën, het vreem delingenverkeer en de woningbouw. Gede puteerde Staten willen al het mogelijke doen voor het vestigen van industrieën in Volendam en daarom is deze plaats als ontwikkelingsgebied verklaard. Het ge meentebestuur heeft voor de industrieën een terrein aangewezen, waarvan de prijs 14 per mï bedraagt. Deze prijs is niet erg aanlokkelijk en daarom zullen Gedepu teerde Staten een bijdrage moeten ver lenen. Op het ogenblik is een stichting bezig in een gebouw werkzaamheden te laten verrichten, waarbij vele bewoners (sters) betrokken zyn. Ten aanzien van Marken deelde de heer Prakken mee, dat het eiland nog bijzonder in trek is by de vreemdelingen: het aantal van 1 Januari tot 1 October 1954 bedroeg 232.000. De toestand van de woningen is echter volgens onze begriopen ontoelaat baar. De vraag kan gesteld worden of de woningen verbeterd dienen te worden of dat Marken ontvolkt moet worden. Met het ministerie van wederopbouw worden plannen besproken. Gehoopt wordt, dat spoedig een verbetering in de woningtoe stand tot stand zal komen. Tenslotte deelde spreker nog mee. dat de verbinding Mar ken-vaste land dit jaar gereed zal komen. Militaire tehuizen De heer De Jong (A.R.) vroeg een andere regeling te treffen voor het ver lenen van subsidies aan de militaire te huizen. Mei. mr. RX bbius Peletier (Arbeid) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat het college geen bezwaren heeft tegen het verlenen van subsidies. Dit blijkt uit het bedrag van 5000. dat op de begroting uitgetrokken is. Men kan vragen een hoger bedrag beschikbaar te stellen en een ander systeem toe te passen. Als de Provincial* Staten dat op prijs stellen, willen Gedeputeerde Staten een onderzoek instellen. Mama jeugd In antwoord op vragen deelde Gedepu teerde de heer Bouwman (K.V.P.) mee, dat het onderzoek naar de massajeugd ur gent is. Indien dat achter de rug is zullen Gedeputeerde Staten voorstellen doen over een subsidieregeling. Buitengewoon lager onderwijs De heer Doek (Arbeid) verzocht het college bij het stellen van een onderzoek naar het buitengewoon lager onderwijs een verschil te maken tussen debielen en imbecielen. Ook vroeg hij aandacht voor onderwijs aan slechthorenden. Een groot aantal kinderen komt hiervoor in aan meldt ing. Geen tankbataljon in Goois natuurreservaat Mr. Roel se (Arbeid! besprak het be dreigen van het natuurschoon in het Goois natuurreservaat naar aanleiding van de geruchten, dat militairen er zouden gaan oefenen. De heer Prakken (Arbeid) antwoord de namens Gedeputeerde Staten dat uit een onderzoek gebleken is, dat er in het Gooi geen tankbataljon geplaatst zal wor den. Er bestond een mogelijkheid, dat er bij de Zwarte Berg een antenne voor radar gebouwd zou worden. Spreker verwachtte echter, dat het plan niet uitgevoerd zal worden, zodat hij meende geruststellende mededelingen te hebben gedaan. In antwoord op een vraag van de heer Roelse overkamperen, deelde de heer Prakken mee, dat een bescheiden kampeer- eentrum voor trekkers in het Goois Na tuurreservaat ingericht zal worden. Noordhollands orkest De heer Bouwman (K.V.P.) ant woordde mr. Roelse, dat de salarisregeling van de leden van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in overeenstemming is met de rijksregeling. De pensioenregeling is nog niet gereed, maar gehoopt wordt, dat die in de zomer van kracht zal zijn. Ziekenhuizen In antwoord op vragen van leden der Provinciale Staten over de Provinciale ziekenhuizen deelde Gedeputeerde de heer Rustige (C.H.) mee. dat het ziektebeeld zich in gunstige zin ontwikkelt; er genezen veel meer patiënten dan vroeger en het is dus nodig veel aandacht aan de ziekenhui zen te blijven besteden. Het college heeft nog steeds geen toestemming van de mi nister van Wederopbouw om het zuster huis te Bakkum te bouwen. Kort geleden is weer in een brief op een spoedige goed keuring aangedrongen. Nadat mevrouw T e e b o o m-V an West (Comm.) namens haar fractie verzocht had aan te tekenen, dat zij tegen de begroting is, werd de begroting goedgekeurd. De voorzitter, dr. M. J. Prinse n, deel de mee, dat de Provinciale Staten ook op 3 Augustus bijeen zullen komen: dan zal de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer worden gehouden. ADVERTENTIE W«f ra«t onhandige likdoornringen en gevaar lijk» •eheermeajee Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 80 »e<-nndefi. Beltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. jodium en het Snrtillende honzocaine. Een nesje NOXA- •RN Antieept sch Likdoornmiddel van t IJb bespaar* U veel ellende. AnVFRTENTIE BARIEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERIX B0LSTR 48 A DAM - TEL 717162 WARME SPORTKLEPING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Spotpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Hawaiïanmuziek. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Viool en piano 16.00 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.15 Kamerorkest en soliste. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Dansmuziek. 18.000 Nieuws, en commentaar. 18.20 Amuse mentsmuziek. 18.45 Regeringsuitzending Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cause rie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk Boek. causerie. 19.55 Deze week. causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd nrogramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu- j ziek. 2240 Gevaarliik ijs, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische keiander. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.55 Voor de kleuters. 10.00 Pontificale Hoogmis. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Natholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Accor- deonmuziek 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pla ten. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.05 Kro niek voor Letteren cn Kursten. 15.40 Opera koor. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Harmonie orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nederlandse liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Musette orkest en soliste. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Omroep-orkest en solist. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.05 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 23.50 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Zang. 20.35 Zo zijn onze manieren. 21.00 Film. 21.05 Baantjesigen. 21 25 Pauze. 21.30 Variété. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale almanak. 14.30 Instrumentaal trio. 15.15 Platen. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 1615 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Gregoriaanse zangen. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 OmroeD-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Zigeunermuziek. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 2.3.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. e,m uitspraakles en les 11, deel 1. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. Het Amsterdams gerechtshof heeft van ochtend uitspraak gedaan tegen de 45- jarige mevrouw G. J. K.-Z. uit Amsterdam en haar schuldig verklaard aan belediging van de 24-jarige Joodse textielhandelaar P. R. v. d. S. uit Bussum en haar met be vestiging van het vonnis in eerste aanleg, tot 75 gulden boete veroordeeld. De ver dachte had op Koninginnedag 1954 tijdens een woordenwisseling op de Munt te Am sterdam de textie'handelaar toegevoegd: „vuile rot-Jood". Zij zelf heeft dit zowel in eerste aanleg voor de politierechter als in hoger beroep voor het gerechtshof ont kend. doch getuigen verklaarden onder ede de uitlating duidelijk te hebben ge hoord. Gezien het daartoe door mr. G. C. D. baron van Hardenbroek gedaan verzoek, om wegens de toeneming der gezamenlijke werkzaamheden. verbonden aan het ver vullen van de functie" van grootmeester van Harer Majesteits Huis, van haar on- perceremoniemeester en van haar thesau rier, te worden ontheven van de functie van opperceremoniemeester en over wegende, dat Hare Majesteit Jiaar adju dant-generaal i.b.d., vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, nader aan haar Huis wil verhinden, heeft de Koningin bij Koninklijk Besluit van 25 Januari met ingang van 1 Februari 1955 op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr. G. C. D. baron Van Hardenbroek als haar opperceremoniemeester. onder dankbetui ging voor de vele en belan-griike diensten door hem in deze functie aan Hare Maies- teit en haar Huis bewegen, en de end-chef van haar Militaire Huis. de adjudant- generaal i.b.d., vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, benoemd tot haar opperceremoniemeester. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wezep (toez.) J. v. Dijk te Woubrugge. Geref. kerken Beroepen te RotWdam (vac. F. C. Meys- ter) W. C. v. d. Brink te 's-Gravenhage- Oost. ADVERTENTIE GEEF JE VROUW EEN TRAP! Wij hebben een grote sortering en een enorme voorraad DE KLOMPENCENTRALE Dr. I.eijdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 De commandant van de landstrijdkrach ten van de NAVO in centraal-Europa. de Franse luitenant-generaal Marcèl Carpen tier brengt een bezoek aan ons land. Hij heeft het hoofdkwartier van de Generale Staf bezocht en een bezoek afgelegd bij de chef van de G«»nerale Staf. Hij heeft zich daarna naar Apeldoorn begeven, waar hij is ontvangen door de commandant van het Eerste Legerkorps, generaal A. T. C. Op- somer. Vandaag heeft luitenant-generaal Carpentier enkele onderdelen van de leger korpsen van de parate divisie In Wezep, Oldebroek en Amersfoort bezocht. Bij ministeriële beschikking is ter bevor dering van de eenheid van tenue ln het le ger het dragen van de wijnrode baret ver boden. Hot dragen van de groene baret door militairen die volledig ztjn geoefend in commandodiensten is uitsluitend toege staan aan diegenen, die registratief bij het Korps Commandotroepen ztjn ingedeeld. Militairen die het brevet voor parachu tist hebben behaald of die aan een of meer actiesprongen als parachutist hebben deel genomen, blijven gerechtigd tot het dragen van de borstonderscheidingstekenen. Bo vendien worden deze militairen op grond van de door hen genoten opleiding gere kend volledig te zijn geoefend in comman dodiensten. Militairen die tot het korps commando troepen hebben behoord maar niet meer daartoe gerekend kunnen worden, zijn ge rechtigd boven de rechterborstzak van de veldblouse en van de jas het borstonder- scheidingsteken-KCT te dragen. Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (VIRO) heeft in een in het gebouw der Eerste Kamer ge houden vergadering onder meer het rap port besproken dat een door het hoofdbe stuur inn 1953 ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen heeft uitgebracht over het plan-Plesman tot internationale samenwerking ten be hoeve van minder ontwikkelde landen Het plan beoogt het tempo, waarin tot dusverre in deze richting is gewerkt, te verhogen. De commissie is doordrongen van de noodzaak daarvan, maar meent dat de publieke opinie in de ontwikkelde lan den, van wie de implus in de eerste plaat3 zou moeten uiteaan. daartoe nog niet rijp is gebleken. Het is dus in de eerste plaats nodig deze publieke opinie te beïnvloeden door voorlichting over de ontwikkelings- vraaestukken. De commissie denkt aan in stelling van een Dr. Plesmanfonds, dat deze voorlichting en propaganda zou fi nancieren. Voor de organisatie van een internatio nale ontwikkelingspolitiek acht de commis sie de bestaande organisaties, met name de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, daartoe niet de meest ge schikte. Dat tot dusverre nog slechts een geringe activiteit is ontwikkeld in vergelijking met hetgeen nodig is moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan het feit, dat de publieke opinie niet doordrongen is van d? ernst van het vraagstuk. Daardoor is het volgens de commissie voor de regeringen der ontwikkelde landen nog niet mogelijk, de noodzakelijke fondsen te voteren. De beste manier om op korte termijn een be gin van uitvoering te verkrijgen vindt de commissie het aanvaarden als uitgangs punt van de plannen tot stichting van een speciaal fonds van de U.N.O. „Sunfed" (Special United Nations Fund for Econo mie Development), teneinde binnen het kader van het politiek bereikbare de meest efficiente organisatievorm te vinden. De commissie meent dat de Nederlandse regering door het verlenen van subsidie aan het Dr. Plesmanfonds het bestuderen van de problemen en de voorlichting van de publieke opinie een aanzienlijke steun zou kunnen verlenen. Tenslotte zegt de commissie dat de be langstelling voor de vraagstukken van een stabiele internationale politieke en econo mische ontwikkeling toeneemt en dat Dr. Plesman met zijn plan daarvoor een op merkelijke bijdrage heeft geleverd. Van deze omstandigheid dient gebruik te wor den gemaakt om de zo noodzakelijk ge oordeelde voorlichting krachtig te bevor deren. Als eerste sportorgaan in Nederland zal ,.Op Mars" het orgaan van de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond, binnenkort in braille-schrift verschijnen. De bij deze bond aangesloten blinde wandelaars van het Christelijk Blinden instituut „Bartimeus" uit Zeist hebben des gevraagd medegedeeld, dat zij een braille- uitgave van „Op Mars" zeer op prijs zou den stellen. Aan hun verlangens zal nu worden voldaan. Het ligt in de bedoeling dat het eerste exemplaar van „Op Mars" in braille-schrift officieel aan de leiding van „Bartimeus" zal worden aangeboden. „Op Mars" zal het eerste Nederlands sportorgaan zijn, dat ook in brailleschrift uitkomt. Deze foto toont het grootste gedeelte van de enorme onderste radar-koepel, welke men ook bevestigd ziet onder het op de achtergrond staande WV-2 radarpatrouille- toestel van de Amerikaanse Marine, een speciale uitvoering van de Super Constella tion, waarbij deze nieuwigheid wordt toegepast. Het systeem en het toestel werden ontworpen voor lange afstandsvluchten boven de zee. Het technische voordeel is, dat men niet meer zoals dat by grond-radar het geval is gebonden is aan een zekere horizon. Door de hoogte van het toestel wordt het bereik namelijk veel groter en kunnen aanvallers te water en in de lucht op veel grotere afstanden worden opgespoord. Het toestel kan en zal ook worden gebruikt als gevechts-inlichtingen- centrum voor jagers, opgestegen van vliegdekschepen, welke door het nieuwe systeem naar hun doelen kunnen worden geleid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (1 Febr.); m.s. „Slamat" (10 Febr.); naar de Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (1 Febr.) en m.s. „Helicon" (10 Febr.); naar Suriname: s.s. „Bacchus" (8 Febr.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (8 Febr.); naar Canada: s.s. „American Jurist" (30 Jan.) en m.s. „Westerdam" (3 Febr.): naar Argentinië en Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (7 Febr.);naar Australië: s.s. „Strath- naver" (3 Febr.); naax Nieuw-Zeeland via Engeland (29 Jan. en 5 Febr.). DJAKARTA (United Press) Philip pijnse zeerovers, die verleden week het dorp Kombo in het district Ogoamas op midden-Celebes overvielen, hebben daar goederen ter waarde van 300.000 rupiahs gestolen. In berichten uit Celebes wordt gezegd dat bij de overval twee Chinezen werden gewond. Verscheidene vrouwen werden door de piraten gebrutaliseerd. De twintig Philippino's kwamen naar de kust in een gemotoriseerde prauw, die uitgerust was met een machinegeweer. De buit be stond uit rijwielen, naaimachines, gouden sieraden en geld. CAIRO (Reuter-AFP) Twee vermeen de jonge leden van een Zionistisch spion- nagecomplot in Egypte, de arts dr. Moessa Marzoek en de leraar Samuel Azar, zijn in Cairo ter dood veroordeeld. Zij maakten deel uit van een groep van 13 personen die, verdacht van spionnage, voor een mi litair gerechtshof terecht hebben gestaan. In de tenlastelegging werd gezegd dat de beklaagden van plan waren geweest brand te stichten in openbare gebouwen in Egypte waaronder het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst of deze geSouwen op te blazen. De doodvonnissen zijn door premier Nasser, als militair gouverneur, bevestigd. Twee beschuldigden werden vrijgespro ken. Anderen kregen straffen variërende van zeven jaar dwangarbeid tot levens lange gevangenisstraf. 57. Nu Panda Joris zo onverwacht in zijn macht had gekregen, maakte hij hier een dankbaar gebruik van, om hem enkele vragen te stellen. „Wel Joris", zei hij, „ik laat je er niet uit, voor je me verteld hebt, wat er in die geheimzinnige kist zit. „Welke geheimzinnige kist?", vroeg Joris onschuldig. „De kist, waaruit al die stem men klinken, natuurlijk", antwoordde Pan da ongeduldig. „Maar ventje", zei Joris, „dat heb ik u reeds meerdere malen ver teld. In die kist bevinden zich de geesten, die in EEN nacht dit spookslot voor mij bouwden". „Hm", bromde Panda, „ik ge loof er niets van". „Foei", zei Joris, „heb ik u ooit reden gegeven, om aan de waar heid mijner woorden te twijfelen? Welaan, ik heb thans uw vraag beantwoord, vol doet gij thans aan uw. belojta en ogen deze krat". „Nee", zei Panda, „eerst ga ik de gcestenkist openmaken, dan kan ik zien, of je werkelijk de waarheid hebt gespro ken". Joris uitte een verschrikte kreet. „Doe dat niet, manneke! Ik bezweer u, doe het niet.' Het is levensgevaarlijk!" Maar vastbesloten liep Panda op de ge heimzinnige kist af, waaruit geklop en ge schreeuw weerklonk. Een vijfjarig knaapje heeft de gevaar lijkste tocht van zijn leven gemaakt, name lijk een reisje van 60 meter onder het ijs door. Met een neefje was Wim Renge- link uit Meppel gaan spelen op het ijs van het riviertje de Roest, ondanks waar schuwingen van zijn ouders. Het jongetje zakte door het ijs en werd door het snel- stromende waty onder het ijs meegevoerd. Twee spoorwegemployé's, die een 60 meter verder nabij de spoorbrug aan het werk waren, werden gewaarschuwd door het ge roep van een meisje. Zij konden de jongen opvangen in een wak, dat door het stro mende water was gevormd nabij een bocht. Hij werd door hen een seinhuisje binnen gedragen. Na geneeskundige hulp kon hij naar huis worden gebracht. Het kina schijnt van z'n merkwaardige tocht geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de onlangs door hem ter beschikking gestelde studiebeurs voor een toneelschrijver aan Cas Baas toege kend. De minister heeft voorts aan Ed Hoornik en Hans Tiemeijer opdrachten verleend tot het schrijven van een avond vullend toneelstuk. Het is de bedoeling nog andere opdrachten te verlenen. De commissie, die de minister omtrent de toekenning van de studiebeurs en het verlenen van de opdrachten van advies diende, is als volgt samengesteld: dr. Victor E. van Vriesland, voorzitter; Anna Bla- man, Bob de Lange, Johan de Meester, Paul Steenbergen, Ferd. Sterneberg, Hans Tobi en Rob de Vries, leden. LONDEN (United Press) Het bank- disconto is verhoogd van 3 tot 31 percent. Men ziet hm-:n een aanwijzing dat de autoriteiten zich hebben voorgenomen een „kalme inflatie" te voorkomen. In Novem ber 1951 bedroeg het disconto 2 percent, in 1952 werd het 21 percent. Later steeg het tot 4 percent, hetgeen verband hield met het streven inflatie tegen te houden en het „opdrogen" van de goud- en dol- larreservebronnen te voorkomen. In 1953 viel het disconto terug tot 31 en in 1954 tot 3 percent. Onrecht. De voorzitter van de commu nistische partij in Polen, Bierut, heeft meegedeeld dat een aantal personen, die „ten onrechte door de staatspolitie waren beschuldigd", in vrijheid zijn gesteld en gerehabiliteerd, zo meldt het Poolse persbureau. Honderdduizenden. De Franse militaire autoriteiten hebben medegedeeld dat 616.833 personen van Noord-Vietnam naar het Zuiden zijn vertrokken om aan de communistische heerschappij te ont komen. Satelliet. Werner von Braun, een van de bekendste raketge'eerden ter wereld en leider van de afdeling geleide projec tielen van het leger der Verenigde Sta ten. voorspelt dat er tegen 1985 een onbemand ruimtestation boven de aarde zal zweven en dat vliegtuigen van de burgerluchtvaarhnaatsehapoilen snel heden zullen hebben tot ruim driedui zend kilometer per uur. Tekort. De Amerikaanse onderminister van Defensie. Donald Guarles.heeft ver klaard dat een tekort aan technici en geleerden een ernstiger bedreiging van de veiligheid van de Verenigde Staten zou kunnen zijn dan „enig wapen in de arsenalen van aagressieve landen". In de Verenigde Staten zullen dit jaar on geveer de helft minder studenten hun studie beëindigen dan in 1950. Terue. Een groen van 123 Duitsers uit Silezië en Oo"t-T>rui"en is in Biiohen (Noord-Duitsland) aangekomen bij hun familieleden van wie zij meer dan 10 jaar gescheiden zijn geweest. De Poolse autoriteiten hadden hun toegestaan hun meubels en huishoudelijk bezit mee te nemen. Sinds Kerstmis zijn nu 337 Duitsers uit het door Polen bestuurde deel van het vroegere Duitsland naar West-Duitsland teruggekeerd. Overweg. In Mexico is op een overweg een autobus met 40 passagiers door een goederentrein gegrepen. Bij het ongeluk zijn acht personen om het leven ge komen. Vervangen. Op de nieuwe Zuid-Afrikaan se postzegels is de beeltenis van ko ningin Elizabeth vervangen door het Zuid-Afrikaanse wapen. Bovenaan de zegels staat „Suid-Afrika" en onderaan „South Africa". Dienstplicht. De persdienst van de Oost- Duitse regering heeft bekendgemaakt, dat de 23-jarige Amerikaanse student Gary Shemmerling in Oost-Duitslana asyl heeft verzocht. Shemmerling ver klaarde dat hij zijn dienstplicht in het Amerikaanse leger niet wenste te ver vullen. Model. De Indonesische regering zal waar schijnlijk de West-Duitse deelstaat Hes sen ten voorbeeld nemen voor de rege lingen, die zullen gelden voor de ge meentebesturen. De Hessische bond van gemeenten heeft op verzoek een samen vattende uiteenzetting oyer het ge meentebestuur in de staat aan het In donesische gezantschap in Bonn doen toekomen. Bij deze samenvatting was ook een „modelregeling" gevoegd. Pensioen. Prof. Niels Bohr, de Deense Nobelprijswinnaar, die tijdens de twee de wereldoorlog naar het geallieerde kamp werd gesmokkeld om in de Ver enigde Staten de atoombom te helpen ontwerpen, gaat met pensioen als hoog leraar aan de universiteit van Kopen hagen waaraan hij sedert 1916 verbon den is geweest. Hij hoopt 70 jaar te worden op 7 October en zal wellicht directeur blijven van het instituut voor theoretische natuurkunde. Spoed. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten spoed maken met de bouw van een door atoom-energie voortbewogen vliegtuig, dat voor onbepaalde tijd in de lucht kan blijven. De minister van de lucht macht, Talbott, heeft medegedeeld, dat er „merkbare vorderingen" zijn gemaakt bij de bouw van een geleid atoompro jectiel, dat van het ene vasteland het andere zal kunnen bereiken. Spion. Het hoogste West-Duitse gerechts hof in Karlsruhe heeft de 28-jarige Tsjechische spion Karei Andres uit Praag veroordeeld tot vier jaar tucht huisstraf. waarvan een jaar voorarrest wordt afgetrokken. Andres had tussen 1951 en 1953 de leiding over 20 spion nen in West- en Oost-Duitsland. MICA BESTAAT uit een aluminium- kalium-silicaatverbinding (eventueel nog gebonden aan mangaan) dat in grote, plat te kristallen in graniet wordt aangetroffen. Kleine stukjes mica in graniet heten glim mer, maar behalve dit onbelangrijke pro duct kennen we nog de mooie grote platen mica die ons een kijkje gunnen in het vuur van de haard. Het verschil tussen glimmer en de grote platen mica zit overigens niet alleen in de afmeting en dus in de econo mische waarde, maar vooral in de ont staanswijze van beide vormen, een onderwerp dat belangrijk genoeg is om voor een paar minuten onze aandacht te bin den. We weteri, dat zich onder de vaste aardkorst het magma be vindt, een gloeiend vloeibare stof die in de aardkorst kan uitkristalliseren tot dieptegesteenten en aan het aardoppervlak tot de zgn. uitvloei ingsgesteenten. In dit kristallisatieproces kunnen, al naar de omstandigheden, ver schillende variaties optreden die bepalend zijn voor de vorm waarin wij de verschil lende mineralen in de gesteenten zullen aantreffen. Bij snelle afkoeling van het magma kunnen zich immers slechts kleine kristallen vormen, zoals blijkt uit de lava die uit vulkanen naar buiten treedt en door de snelle afkoeling in de atmosfeer tol een fijnkorrelige massa uitkristalliseert. Soms is de afkoeling zelfs zo plotseling, dat de lava geheel of gedeeltelijk tot een glas achtige massa stolt, omdat de magma niet eens lang genoeg tijd heeft gekregen om microscopische kristalletjes te vormen en daarom tot een onderkoelde vloeistof is „bevroren". Bij langzame afkoeling kunnen zich uit het magma echter grote kristallen ont- •wikkelen. Dan kunnen ook de grote, platte mica-kristallen zich vormen, maar de grote platen die wij wensen vragen nog andere voorwaarden die aan de vorming vooraf dienen te gaan. Deze kunnen aanwezig zijn wanneer een groot magma-lichaam gelei delijk uitkristalliseert, in het inwendige een hoeveelheid elementen die nog niet aan dit kristallisatieproces toe zijn, opge sloten houdend. De concentratie van deze elementen wordt voortdurend groter, sa mengeperst in een steeds inkrimpende ruimte. Wanneer dan tenslotte het grote magma-lichaam op een onderdeel van een procent na gestold is, kan het laatste vloeibare restje een waterige oplossing onder zeer hoge druk zijn, zeer rijk aan zulke buitenissige bestandde len. Deze dunvloeibare oplos sing, waarvoor in het kristal liserende gesteente eigenlijk geen plaats meer is, zal zich dan een uitweg moeten zoeken in spleten en gatenwaarbij zich ondanks snelle afkoeling toch grote kristallen kunnen vormen. Kristallen van een kubieke meter zijn in dit geval geen zeldzaamheid. De mica die in grote platen in het gra niet wordt aangetroffen, is op een derge lijke wijze ontstaan. Een onder geweldige druk staande vloeistof van hoge „mica concentratie' heeft zich gevormd in het binnenste van een kristalliserend magma- lichaam en is met enorme kracht geperst tussen holten en spleten van het graniet. Na het voorgaande zouden we aan het gebruik van mica te kort doen, door te veronderstellen dat de door ons genoemde haard de voornaamste afnemer van mica is. Een kijkje in het inwendige van uw strijkijzer zal u direct van het tegendeel overtuigen, want mica wordt wegens het sterk isolerend vermogen voornamelijk aangewend in electrische apparaten, com mutator en, condensors, dynamo's e.d. O ja, vindt u het niet zonderling, dat u met diamant niet kunt schrijven, terwijl het toch evenals uw potlood uit kool stof bestaat? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2