Ook in de visserij aanpassen aan scheepsvorm vermogen „Vrijheid is misbruikt en vele excessen bedreigen gezonde concurrentie" Katwijkse visserij school door minister Mansholt geopend Visserijdagen te Bergen TAXI NODIG? Hoge opbouw en tanks-overdwars op kotters ter sprake Boetzolder vol hoge autoriteiten „AREND REUM" Visgroothandel tast in eigen boezem Inleiding van econoom wijst op wense lijkheid van bindende verordening ZATERDAG 29 JANUARI 1955 10 BEL 5000 BRUIDSPAREN OPGELET Burgerlijke stand Velsen Gediplomeerde Auto- Motor- en Scooterrijschoo! CHR. VISMAN Ledenvergadering „Eigen Haard" over Duinwijk- plannen Old Clothes New DRY CLEANING ONLY ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA MET DE JONGSTE RAMPEN met vissersvaartuigen op de Noordzee nog in het geheugen hebben werkgevers en -nemers uit alle takken en lagen van het Nederlandse visserijbedrijf gistermiddag op de negende visserijbijeenkomst op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen met meer dan gewone aandacht geluisterd naar prof. dr. ir. W. A. P. van Lammeren, directeur van het Scheeps- bouwproefstation te Wageningen, die een voordracht hield over „De zeewaar digheid en zeegang van schepen". Na een uiteenzetting over de methode van werken om de vissersvaartuigen zo zeewaardig mogelijk te maken en de op merking van prof. van Lammeren, dat bij de 1300 modellen, die tot nu toe werden beproefd, slechts dertig vissersvaartuigen waren, kwamen in de discussie \issers en reders met de door hen opgedane practijk met verschillende vaar tuigen voor de dag. Uiteraard bracht de heer Brands van Urk het vergaan van de Urker en Helderse kotter ter sprake; daarbij de vraag stellend of het ver gaan van de UK. 174 te wijten kan zijn aan de overdwars gebouwde olietank, die wel voorzien was van schotten, maar niet in drie of vier afzonderlijke ruimten was verdeeld. Daardoor was het mogelijk dat de olie naar de lijzijde kon lopen. De Inspecteur Generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, die ook op aeze bijeenkomst aanwezig was, kon meedelen dat de Scheep vaartinspectie er naar streeft dat de schotten in deze tanks worden dicht gebouwd. De druk bezochte bijeenkomst werd 's middags geopend door de leider van de Volkshogeschool te Bergen, mr. O. V. L. Guermonprez, die het zeer plezierig vond ditmaal de uit alle takken van het bedrijf in zo groten getale aanwezigen welkom te heten. Men heeft zich by de eerste bijeen komsten wel eens afgevraagd, naar welke kant het werk zich zou uitbreiden: vissers of ambtenaren, maar gelukkig is het even wicht niet verstoord. Wat wel werd be wezen, toen allen om de beurt opstonden om zich aan de zaal voor te stellen. Na de omgekomen Urker en Helderse vissers te hebben herdacht, gaf hij het woord aan de voorzitter van de Neder landse Vissersbond, de heer R. Brands. Deze zei onder meer, dat men elkaar op de visserijdagen beter heeft leren ver staan en de problemen zo openhartig als het maar kan met elkaar kan bespreken. Hij hoopte dat het twee dagen zouden worden, waarop men kon terugkomen. De bijeenkomst werd vervolgens offi cieel geopend door de Inspecteur der Vis serijen, de heer Drost. „Een verblijdend feit", aldus de heer Drost, „voor de negen de maal zijn we bijeen en dat is wel een teken dat in de visserij wereld behoefte is aan en begrip is voor deze bijeenkomsten. De visserij wereld maakt zich los uit haar isolement en begint zich te ontplooien en te ontwikkelen. Er komt leven in de Ne derlandse visserij, een visserij, die thans op weg is zich die plaats in de rij der Ne derlandse industrieën te veroveren, waar zij recht op heeft". Na de vaststelling van het feit, dat er steeds meer belangstelling is voor modernisering van het bedrijf en het onderwijs, sprak de heer Drost de wens uit dat in de toekomst de mensen uit de practijk van het visserijbedrijf in nog groter percentage dan thans naar de Visserijdagen zullen komen. 1300 modellen Prof. van Lammeren was als eerste spreker op deze Visserijdagen aan de beurt. Hij heeft zijn gehoor verteld over het doel en de inrichting van het Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen, over de mogelijkheden die het station biedt, over het werk dat gedaan is en in de toekomst mot de uitbreidingen verricht kan worden en over de bereikte bespa ringen en het onderzoek, dat op visserij- gebied is gedaan. Wageningen is een van de veertig proef stations, die de wereld kent. In 1887 werd het eerste station geopend en het tweede werd in Nederland op de marinewerf te Amsterdam gesticht. In 1929 ontstond de Stichting Scheepsbouwkundig Proefstation en drie jaar later kwam het station te Wageningen tot stand. Sindsdien heeft men al 1300 modellen van allerlei soorten schepen in de 250 meter lange sleeptank onderzocht op de te behalen snelheid en de meest gunstige vorm. Met de twee a drie ton wegende modellen wordt de weer stand bij verschillende snelheden gemeten en het resultaat van het onderzoek op al ADVERTENTIE „BEATRIX" maakt bij leder toilet een passend BRUIDSBOUQUET Tevens dingt U mee naar een huis ter waarde van 20.000. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: „BEATRIX" - BLOEMSIERKUNST KENNEMERLAAN 56 TELEFOON 6083 GEBOREN: R. de JagerDijk, d., Lange Nieuwstraat 313, IJmuiden; M. J. Boekweg— Kalkman, d., Bloemstraat 91, IJmuiden; A. E. SchekkermanKempe, z. en d.. Gierstraat 75, Haarlem; E. Klokde Ridder, z., Born- straat 39, Velsen-N.; C. A. van Heijst—Wen ning, d., Schoutenstraat 14, IJmuiden; E. M. Hennevanger—Webbe, z.. Evertsenstraat 20. IJmuiden; C. M. HoekNielen, d., Rijnstraat 72, IJmuiden; H. KooijPlokker, d., Bloem straat 11. IJmuiden; C. J. W. Kompiervan der Wiele, d.. Rijnstraat 55, IJmuiden; P. C. MolenkampOfficier, d., van Wassenaer- straat 20. IJmuiden. OVERLEDEN: J. J. de Bruin. 52 j„ echt genoot van J. C. van der Feen, Wencke- bachtstraat 14, Velsen-N.; J. Zeegers, 48 echtgenoot van A. M. Molenkamp, Hagelin- gerweg 50. Santpoort; E. Konijn, 75 j., wedu we van E. Krab. Lange Nieuwstraat 694. IJmuiden-O.; G. Wartenhorst, 54 j., Bloem straat 134, IJmuiden. ONDERTROUWD: L. Oortwijn, Wester wijkstraat 4, Velsen-N. en J. Boudesteijn, Willebrordstraat 35, IJmuiden-O.; M. Jung- backej-, Zeeweg 205, LJmuiden-O.; en A. Gomes, Engelmundusstraat 13, IJmuiden-O.; G. M. de Vente, Scheldestraat 22, IJmuiden en H Post, Stephensonstraat 70, IJmuiden; G. J. Harkema, Beecksanglaan 72, Beverwijk en J. M T. Faltes. Stratingsplantsoen 10 rd. Velsen-N.; P. Mars, Kortenaerstraat 26. IJmuiden-O. en P. Dekker, Kanaalweg 91. Beverwijk; G. Lam, Hagelingerweg 37, Sant- noort en A. C. de Groot, Hagelingerweg 65, Santpoort; H. H. Hiemenz, zeeweg 219, IJmuiden-O. en K. Schong, Boerhavestraat 19, IJmuiden. GEHUWD: J. van Schoor en A. Visser, Popelstraat 14, IJmuiden; J. van *der Oordt en L. Leijen, Trompstraat 138, IJmuiden; H. van Kaam en J. W. A. Osendarp; A. N. A. Perisutti en N. Prins, Pres. Krugerstraat 49, IJmuiden; J. Paap en L. ter Hark. die 1300 modellen is geweest, dat het sta tion op deze schepen een verbetering kon adviseren, die gemiddeld acht procent be sparing betekende. Wat wil zeggen acht percent besparing in olieverbruik of in het evenredig sneller varen van het schip. De schepen, die thans in Nederland wor den gebouwd, zijn 25 percent gunstiger dan een schip van 25 jaar geleden. Door de ervaring zal dit percentage misschien over enige jaren weer hoger liggen. Nog deze week heeft het station het geval mee gemaakt, dat zij op een bepaald schip een besparing van 65 percent wist' te be cijferen. Scheepsvorm aanpassen In de eerste plaats komen bij het station de reders aan, die willen weten welke snelheid hun nieuw te bouwen schip zal halen. „Iedere snelheid vrüagt een eigen vorm", aldus prof. Van Lammeren. „Er zijn ook reders, die zeggen: ontwikkel de scheepsvorm en zie er het beste van te maken." By het opvoeren van de snelheid moet de scheepsromp fijner worden, hetgeen ook voor de vissersschepen geldt. De vis serijvaartuigen vormen een aparte klasse by het ontwerpen. Volgens prof. Van Lam meren is men in Jiet visserijbedrijf thans op de verkeerde weg. Men houdt zich daar aan een oude scheepsvorm en installeert soms grotere machinevermogens in oudere schepen. Het onderzoek op modelschaal zou hier de oplossing zijn. Het is lang niet zo kostbaar, als wanneer achteraf blijkt dat een nieuw schip niet aan de eisen vol doet. Wanneer het visserijbedrijf een be paald type kotter of trawler zou laten be proeven, kunnen de kosten van het onder zoek (ongeveer ƒ6000)-per te bouwen schip van hetzelfde type omgeslagen worden. In de coasterbouw heeft men dit ook gedaan. Men liet een serie coasters van hetzelfde type bouwen en beproefde het model in Wageningen. Wil men echter een bepaald type trawler of kotter in het sta tion laten ontwikkelen, dan zou een groter onderzoek verricht moeten worden. Dit vergt zeker 30.000. Van veel belang *i.j het onderzoek van visserijvaartuigen zal dan zeker de trossen trek proef zijn. Tot nu toe heeft het station dertig mo dellen van visserijvaartuigen beproefd, waarvan acht IJsland-trawlers, negen Noord zee-trawlers, vijf kleinere trawlers, twee kotters en loggers, drie walvisjagers en twee walvismoederschepen. De belang stelling van het visserijbedrijf was tot nu toe matig, maar de interesse wordt thans groter. Zeegangstank Thans worden alle modellen alleen bij zeegang, die van voren of recht van ach teren inkomt, onderzocht, maar Ln de naas te toekomst zal het station te Wageningen ook beschikken over de in aanbouw zijnde zeegangstank, waarin het model niet alleen onder geïdealiseerde omstandigheden zal varen, maar ook in stormen terecht kan komen en de golven uit alle richtingen op zich af zal krijgen. In dit bassin, dat het eerste ter wereld zal worden, waarin men met complete zeegang zal kunnen werken, zal men dus de schepen kunnen onderzoe ken op een wijze, die veel n^eer met de practijk in overeenstemming is. Ook voor de vissersvaartuigen is dit van het groot ste belang. Met kleine vistuigen uitgeruste modellen zullen beproefd kunnen worden. De gunstigste vorm van een schip komt namelijk maar al te vaak niet overeen met het type in bewogen water. In bewogen water heeft men namelijk met een grotere weerstand te maken. Op het gebied van het onderzoek van modellen in zeegang heeft men dus nog niet veel gedaan. Het werk staat nog in de kinderschoenen. In de toekomst zal het daarbij in de nieuwe tank mogelijk zyn de deining met windgolven te combineren. De zee zal dan pas goed zyn na te bootsen. De schroef De schroeven werden vroeger zeer een vormig gemaakt en met ditzelfde model schroeven werkt de visserij thans nog maar al te vaak. Er zijn enorme besparingen te bereiken door een onderzoek in het sta tion te Wageningen. Nog te dikwijls denkt een reder het sleepvermogen van een traw ler of kotter op te voeren door een krach tiger motor in het schip te laten plaatsen. Veelal heeft dit echter geen zin en treedt er geen verbetering in. Het is van groot belang of men voor eoii vissersvaartuig de goede diameter van de schroef te pakken heeft. Het ontwerpen van de schroeven voor dit soort vaartuigen is een heel moeilijk probleem, want het is en blijft steeds de vraag of de opdracht eever een snelle stomer wil hebben of een goede trekker. Het station adviseert meestal een com- Dromif:: vier tot zes knooen voor het trek ken en twaalf tot vijftien mijl voor het stomen. Met een schroef met vaste bladen is dit nimmer te bereiken. Wanneer men met het uiterste vermogen vist, zal de snelheid zakken en komt men nimmer aan het benutten van het uiterste vermogen toe. Ontwer fi men de schroef dan voor de toestand, dat het vaartuig vissende is, dan zal men bij het stomen boven het maxi mum aantal omwentelingen komen. roef Beter is: hier een verstelbare schr toe te passen. Het gevaar voor de bescha diging is groter en schoorvoetend gaat de visserij tot toepassing van dit soort schroe ven over. In beide gevallen vissen en stomen is met deze schroeven echter het volle vermogen te ontwikkelen. Ook met straalbuizen is dit te bereiken. Vrijvarend brengen de straalbuizen geen voordeel, maar in slepende toestand bren gen zij zeker een besparing met zich mee van 20 tot 25 procent. Op schepen, die net iets te weinig trekken, is de straalbuis goed toe te passen. Maar deskundigen dienen het apparaat te plaatsen. Bij de discussie kwam bij het ter sprake brengen van het vergaan van de UK 174 en de Helderse kotter ook de hoge opbouw van de vele nieuwe kotters ter sprake. De heer Drijver uit IJmuiden meende, dat vele kotjers tegenwoordig te vlak worden gebouwd. „Men bouwt kot ters voor de haven van Urk of Texel, maar niet voor de Noordzee." aldus de heer Drij ver. Prof. Van Lammeren was van mening, dat de invloed van wind en golven op kleine scheepjes met een hoge opbouw van groot belang is bij het zoeken naar een oorzaak voor het vergaan. Omtrent de vraag van een van de reders of prof. Van Lammeren al op de hoogte was van de toepassing van een variable reductor op een nieuwe Belgische trawler, moest deze helaas ontkennend antwoorden Maar het is ook een oplossing om het toe rental te variëren. Prof. Van Lammeren meende voorts nog, dat de weerstand by de vissersvaartuigen een secundaire rol speelt. Het onderzoek in de golftank zal voor de visserij van groot belang zijn, want al zal men iets moeten opofferen, in ieder geval verkrijgt men een beter zeewaardig schip. In de zeegangstank zal ook onderzocht kunnen worden of een bepaald schip bij storm met de kop op de zee moet gaan iiggen of dat er een (betere) andere op lossing is. De gedragingen van. het schip worden dan in de tank gefilmd en de film wordt later in de zaal vertraagd afgedraaid. Voorts zal te Delft een derde tank worden gebouwd om stuurproeven onder allerlei omstandigheden met de schepen te doen. Onderzocht zal dan kunnen worden wat een schip doet, wanneer de zee op zij achterin komt bij stormweer. Het lenzen staat nu eenmaal als zeer gevaarlijk be kend op de vloot, wanneer het stormweer is. Het is geen langdurige plechtigheid geworden gisteren de opening van de Kat wijkse visserijschool daarvoor houdt bestuursvoorzitter D. F. E. Meerburg te veel van zwijgen en dóen, maar het was allemaal toch feestelijk genoeg voor ieder, die een stuk van zijn hart aan de visserij heeft verloren. Hoog van de school woei in de al wonderlijk sterke zon de voor deze gelegenheid nog eens extra door het zeepsop gehaalde driekleur. En het jongste part van de vissers-in-opleiding sjouwde al ver voor de aankomst van minister S. L. Mansholt in schone en uitermate blauwe overalls rond. Binnen stonden de bloemen klaar en de palmen en waar het aesthetisch verant woord was hingen netten aan de wanden en repen. Minister Mansholt zag dat alle maal, toen hij met mijnheer Meerburg tussen een haag van „blauwe" jongens door de school binnenliep. De minister was ook verrast door de beleefdheid van een boet zolder vol reders en hoge vissery-autori teiten zoals ir. G. J. Lienesch en gemeen telijke zoals burgemeester Woldringh van der Hoop, die allemaal bij het betreden van de breizolder door de minister als één man oprezen. Wie van de visserij wereld een beetje weet heeft, is ermee op de hoogte, dat de Katwijkse visserijschool al twee jaar in gebruik is. ,.U zult zich hebben afgevraagd, waarom de school nu dan pas wordt ge opend", zo zei de heer Meerburg. Hij legde het uit. Ten eerste, omdat het bestuur had willen wachten tot de hele school afge werkt was en de machines hun plaatsen hadder gekregen. En ten andere, omdat de opening plaats moest hebben op een moment, waarop alle klassen goed bezet zouden zijn. „Het heeft lang geduurd voor dat een nieuwe visserijschool werd ge bouwd", zo ging spreker verder. „Vijf-en- twintig jaar geleden hebben wij het zo ver willen hebben. Maar burgemeester Schokking zag er nog geen heil in. Nu staat de school er dan. ruim en modern en licht. Er zijn echter 385 leerlingen, de school is eerder te klein dan te groot en en extra leslokaal zouden we best kunnen gebruiken". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mansholt, be steeg het met touwwerk versierde spreek gestoelte na de heer Meerburg. „Het vis serij-onderwijs wordt steeds belangrijker", zei de minister. „De moderne techniek maakt zich meester van de vloot. Toch blijft de opvarende in de eerste plaats visserman. Hij moet aan de visbehandeling aan boord de grootst moeelijke aandacht besteden. Want het publiek moet een kwaliteitsproduct hebben, wil de visserij welvaren". Nadat hij zijn vreugde over de totstandkoming van de visserijschool had uitgesproken, verklaarde de minister de school plechtiglijk voor geopend. Even werd er nog gesproken. Door de heer W. Polderman, vertegenwoordiger van de minister van O.. K. en W., door burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop en tenslotte door de heer N. Parle- vliet. namens de Katwijkse rederijver eniging „Vuurbaak". „Katwijk wil zich als vissersplaats handhaven", zei de heer Parlevliet. Het duurde allemaal niet lang. Mijnheer Meerburg speelde het klaar om een feestelijke plechtigheid als deze, waar bij men elders uren over het schema zou zijn heengekomen. tien minuten vóór het begfote einde tot verleden tijd te maken. Hetgeen door menigeen zeer op prijs is gesteld en hetgeen de bijzonder aange name sfeer, die er heerste, ook zonder enige twijfel is ten goede gekomen. De feest stemming is bii de lunch, na afloop in een Katwijks restaurant, nog zeer gestegen. Niet in het minst bij de minister, die zich zeer ingenomen toonde met een prachtige gouden dassoeld, versierd met twee gou den visjes, hem door de heer Meerburg ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telcf. 8930 Bijkantoor: Dennenstraat 12 - IJmuiden - Telef. 6200 Vraagt inlichtingen voor avondlessen in VERKEERSTHEORIE en AUTOTECHNIEK Voor iedereen gratis. DE ALARMERENDE SITUATIE, die in de Nederlandse zeevisgroothandel door unfaire concurrentie, onderbieding op de binnen- en buitenlandse markt en door andere misstanden is ontstaan, heeft de leden van de Nederlandse Zeerisgroothandel- vereniging gisteren in een buitengewone ledenvergadering te IJmuiden bijeenge bracht om zich onder meer met deze en aanverwante problemen bezig te houden. Verre van enthousiast te zijn over te ver doorgevoerde regelingen van de handel van boven-af meende men in het bestuur van deze organisatie de vroegere IJmuider Vishandel Vereniging toch wel, dat er paal en perk gesteld moet worden aan de excessen, die een gezonde concurrentie bedreigen. De heer P. Krab had zich als voorzitter tot tolk van deze gevoelens gemaakt door enige onverbloemde opmer kingen te plaatsen over het „misbruik van de vrijheid", waardoor goedwillenden vaak worden meegesleept door minder bona-fide handelaren. Deze scherpe woorden waren bedoeld als inleiding tot een lezing door de Haagse econoom dr. E. J. Tobt, die de ongezonde concurrentie op de korrel nam en op een voorbeeld uit het slagers- bedrijf de mening baseerde, dat een verordening met wetskracht om althans de verkoop beneden de kostprijs tegen te gaan, reddend zou kunnen werken. Het bestuur komt binnenkort met nader uitgewerkte voorstellen by de leden van de N.Z.G.V. terug, nu het gemerkt heeft, dat de meerderheid belangstelling voor dit principe toont. Zodat het wellicht eens in de groothandel zal komen tot een bindende verordening over calculaties en verkoopprijzen en diverse uitwasten bestreden kunnen worden zonder de gezonde en nodige concurrentie uit te bannen. De eerste foto's van een nieuwe Russische electriciteitscentrale, welke de benodigde energie afneemt van die, welke bij de atoomsplitsing vrijkomt, zijn nu pas vrij gegeven, zeven maanden na de opening van de centrale. Men kan in deze centrale een vermogen ontwikkelen van 5000 kilowatt. Foto boven: Een van de grote fabrieks hallen; in deze hal zijn de pomp-installaties opgesteld. Foto onder: Een aantal warmte regilatoren, cylindervormig. De heer Krab stelde de zaken scherp: „De vrijheid in de vishandel is terugge wonnen, sinds de minimumprijzen uit het handelsverkeer verdwenen, maar wat er van geworden is, weet iedereen: in deze „superhoogconjunctuur" liggen de be drijfsresultaten op een bedroevend laag peil: de vrijheid is misbruikt op manieren, die alle perken te buiten gaan. Men koopt en verkoopt maar zonder enige calculatie en aan het eind van een boekjaar blijkt dan, dat enorme omzetten de kosten nog niet eens dekken de winst werd opge slokt door deze kosten. „Met een onbeperkte vrijheid gaat het niet langer", meende de heer Krab. Hij herinnerde er aan, dat hij als voorzitter nimmer de kip met de gouden eieren heeft beloofd, als het nog eens tot een bepaalde regeling van dit kwaad zou komen, maar dat zulk een regulatie bloed, zweet en tra nen zou gaan kosten met prijsgeving van een deel der vrijheden. Hij stelde zich nauwelijks voor, dat er staande de bijeen komst tot het aanvragen van een verorde ning zou kunnen worden overgegaan, maar zag toch met uitermate grote belangstel ling de uiteenzetting van de beer Tobi te gemoet, die geen insider in de vishandel is, maar ook weer niet op geheel onbekend terrein komt. Slagerijen ter exempel Dr. Tobi heeft zich in zijn causerie tot de hoofdzaken van de verordening, die de 10200 Nederlandse slagers zichzelf vier jaar geleden hebben „aangedaan" bepaald, om tot de conclusie te komen, dat niet al leen de kosten, die het uitvoeren dezer verordening met zich brengt er dubbel en dwars uitkomen, maar dat bovendien het hele slagersbedrijf is opgestuwd tot gro tere welvaart, omdat men elkaar niet lan ger be-oorlogde met moordende concurren tie en dumpende prijzen en omdat het be drijf ging inzien, dat er op vele punten ef ficiënter gewerkt kon worden, wanneer een calculatie scherp wordt gesteld. Niet beneden de kostprijs De zaken in de Nederlandse slagerij wa ren netzomin gezond als thans in de Ne derlandse zeevisgroothandelonderlinge afspraken hielpen niet lang en boycot van kwaadwilligen sorteerde weinig effect. Bo vendien vreesde de overheid uit een te lang volgehouden minimumprijs verstar ring van de handel en een rem op de ge zonde concurrentie te zullen zien voortko men." Beter leek het principe „niet beneden de kostprijs verkopen", waarmee dus de winstmarge buiten schot bleef en alleen die bedrijven ter verantwoording konden worden geroepen, die schade deden aan de rest door onoirbare praktijken. Een veror dening als die voor de slagers is onmiddel lijk op elk ander bedrijf over te hevelen, meende de heer Tobi, wanneer de deelne mers tenminste over een boekhouding be schikken, waaruit een volledig calculatie overzicht te halen is. Dat calculatiesche ma is namelijk de richtlijn, waarnaar een bepaald bedrijf wordt beoordeeld: zolang de verkoopprijs tenminste gelyk is aan de kostprijs van het product, gaat dit bedrijf vrijuit, wanneer men onder de markt gaat werken zijn maatregelen mogelijk. De beoordeling berust bij een onpartijdi ge commissie, waarin bijvoorbeeld twee accountants, twee vakgenoten en een lid van de Sociaal Economische Raak r een werknemer zitting moeten hebben on der voorzitterschap een een neutrale pre sident. Deze commissie moet over ruime bevoegd heden beschikken en elke bedrijfsgenoot moet desnoods gehouden kunnen worden, voor haar te verschijnen tenslotte heeft een verordening als die in de slagerswe reld kracht van wet, zodat bij weigerach tigheid de justitie in de arm kan worden genomen en er straffen volgen. Winst niet in het gedinfc; Inmiddels blijft iedereen vry zijn eigen j verkoopsprijs vast te stellen: de efficiency in het bedrijf kan hierin vaak grote ver- i schillen veroorzaken, en het enige crite- rium, dat de verordening aanhoudt is: ver- i koopprijs moet zijn kostprijs plus kosten. I Als een bedrijf over een periode van zes maanden voldoet keine schommelingen kunnen uiteraard altijd voorkomen en het is er bepaald niet om begonnen deze za ken strikt op te leggen dan zal het nimmer op de vingers getikt hoeven wor den. Het slagersbedrijf kent inmiddels al cal culatiecursussen, waardoor de bedrijfsge- noten vertrouwd worden gemaakt met de juiste wijze van calculeren. Onder de kosten, zo ging de heer Tobi verder, hoort zowel het gewaardeerde loon van de ondernemer als het gewaardeerde loon van eventuele in de zaak werkende familieleden hiermee wordt unfaire concurrentie voorkomen in gevallen, dat er over één bepaald jaar een grote winst is gemaakt, waarvan de ondernemer het volgend jaar denkt te kunnen uitzingen, zodat hij dan onder de markt gaat wer ken. Ook de sociale lasten moeten daarbij geteld worden de winst echter blijft buiten deze calculatie, maar een redelijke rente (2 percent per half jaar) over het geïnvesteerde kapitaal wordt weer wel bij geteld in de kosten. Het is overigens be slist niet de opzet van een verordening als deze, iedere overtreder voor de rechter te sleuren, zei de heer Tobi een kleine on dernemer, die onder bepaalde omstandig heden even onder de markt moet werken, maar daarmee geen schade aan zijn be drijf.sgenoten toebrengt, zal zeker niet on middellijk ter verantwoording worden ge roepen de mala-fide concurrent, die willens en wetens een hele branche schade berokkent, echter wel. Kosten komen er uit De commissie voor de slagers is kost baar: ongeveer een halve ton per jaar. Maar zij heeft in de loop der jaren al tonnen gespaard, door prijzenoorlogen te voorkomen en preventief werken: prijs- knoeiers-van-professie worden door haar van hun praktijken afgehouden, meende dr. Tobi. Bovendien en dit is belang rijk heeft de rechterlijke macht het be lang van deze opzet ingezien en zij werkt mee aan de opvoedende tendenz, die het bedrijf er in wilde leggen. Voor het be drijf heeft de nieuwe figuur al in zoverre gunstig gewerkt, dat men inzag, niet te snel te moeten klagen over de lage prij zen van een concurrent, die achteraf beke ken blijkbaar efficiënter en dus goedkoper kon werken. Bovendien: veler bedrijfsresultaten kon den door deze verordening worden opge vijzeld en, wanneer de zeevisgroothandel het slagersvoorbeeld wil volgen zal zij dit dan ook moeten doen uit welbegrepen eigenbelang. Consignatie en boksen Het in consignatie verzenden van vis, dat in de vragen na de pauze ter sprake kwam, moet, indien het tot oneerlijke con currentie leidt, zeker door een eventuele verordening de kop worden ingedrukt, zei de heer Tobi wanneer het eens een keer voorkomt, dat een hachelijk partijtje snel opgeruimd moet worden, zal dit wei nig invloed hebben op de totaalcalculatie over de vorengenoemde periode van zes maanden. De boksers, die bij de groothan del kopen en de markt in een bepaalde stad bederven, zouden getroffen kunnen worden via de groothandel, die hen on der de prijs leveren wil. meende hij voorts. De heer Krab destilleerde tenslotte uit de op enkele punten afwijkende, menin gen over het al of niet verder onderzoe ken van deze zaak, het voorstel, het be stuur te machtigen de zaak verder te be kijken, waarop dit college dan later met gedetailleerde plannen bij de leden terug komt. ADVERTENTIE KANTOORMACHINES Voor reparaties, onderhoudsabonne- menten, revisie enz. van alle soorten Schrijf-, Tel- en Rekenmachines is Wijk aan Zeeërweg 4 - IJmuiden Telefoon 4619 Off. Remington Dealer Eigen technische dienst Het aangewezen adres Levering van stalen meubelen en alles op het gebied van kantoorbenodigdheden. Remington-Portable schrijfmachines vanaf 269.—. Donderdagavond kwam de Christelijke woningbouwvereniging „Eigen Haard" in ledenvergadering bijeen. De voorzitter sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst, welke zijns inziens voornamelijk was te danken aan het zeer belangrijke agendapunt, namelijk de bespreking van de bouwplannen in Duinwijk. De heer Ant. ten Broeke, architect B.N.A., die van het bestuur opdracht ontving om, in samenwerking met de Nationale Woning raad, de plannen voor de bouw in Duinwijk te ontwerpen, hield een zeer interessante causerie over de diverse mogelijkheden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over dit project, werd door de aan wezigen een druk gebruik gemaakt. Bij de daarop volgende bestuursverkie zing werden de 4 aftredende bestuursleden, namelijk de heren A. Heinen. F. v. Oosten- bruggen, H. S. Klut en T. v. Slooten, allen herkozen. De vergadering toonde hiermede begrip voor de huidige situatie waarin het zeer ongewenst zou zijn om de zittende be stuursleden te vervangen door anderen. De heer Ten Broeke sloot deze geani meerde vergadering op de gebruikelijke wijze. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Telefoon 4888

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10