Normalisatie zou kosten besparing meebrengen Veren igingsvaria Agenda voor Velsen Kennemer hockeyclub Strawberries kampioen promotieklasse C Reacties op eventuele binding der „ongezonde concurrentie" ia) Visserij-varia Havenberichten Huldiging in hotel Velserend uit de IJmond „Advendo" vertoonde klucht van Nesna Feestavond bij twintig jarig „Rood Wit" 7 Ook in het visserijbedrijf: Ter sprake op visserijbijeenkomst te Bergen Dik Trom bezorgde jeugd veel plezier Helderse „Zeemeeuw" voor Arnhemse zeekadetten Meisje stak over en werd aangereden Hockey in Velsen en Beverzvijk Uit de vishandel zelf Gepensionneerden blijven zich roeren Theosofie en moderne techniek Blauw-Zwart hield klaverjasdrive Waterloo-Gold Star 1-1 Avonden van vertwijfeling' bij Kunst na Arbeid' in het Kennemer Theater Dames trainen in de RHBS Burgerlijke Stand kwam verkeerd terecht MAANDAG 31 JANUARI 1955 OP DE OCHTEND van de tweede dag van de Visserijbijeenkomst in de Bergense Volkshogeschool „De Zandhoeve", heeft dr. J. Reuter, de directeur van het Visserij proefstation te Utrecht gesproken over het onderwerp „Hoe kan er op de kosten van visserijmaterialen worden bespaard". Het streven van elke reder en visserman is ten slotte om met het minste geld het beste materiaal voor het juiste doel aan te schaffen. Het laboratoriumonderzoek te Utrecht is hierbij een aanwijzing hoe het materiaal zich in de practijk zal gedragen en in welke richting de reder of visserman verder zal moeten zoeken. Een vrij eenvoudig principe zal deze man zich eigen moeten maken: hij moet met potlood en papier werken en de eigenschappen van het door hem ge kochte materiaal vastleggen. Later is het dan pas mogelijk vergelijkingen te maken en van jaar tot jaar te controleren wat de beste soort touw, wat het beste net of welke de beste kwaliteit caoutchouc voor het tanen van de netten is. Tal van soorten touwwerk, die in het I netten in het begin van de haringteelt. Zij visserijbedrijf worden gebruikt, werden haar TOhepen_bU door dr. Reuter in de loop van zijn lezing onderhanden genomen. Een bepaalde eigenschap van een soort touw benadeelt vaak weer een andere eigenschap en daar om zal de reder daartussen de gulden mid denweg moeten vinden. Dr. Reuter wees er hierbij op, dat alle touw nat moet wor den beoordeeld en gekeurd. Kostenbesparing in het bedrijf zou bij voorbeeld al te verkrijgen zijn, wannen de Nederlandse reders standaardnetten voor de vleetvisserij lieten maken. De ene logger gaat met een net van 800 mazen naar zee en de ander met een net van 810 mazen. De vraag in de Nederlandse visse rij is op vrijwel elk gebied te variabel. Volgens dr. Reuter liggen hier dan ook meer mogelijkheden voor besparing dan men denkt. In de normalisatie bij het touwwerk bijvoorbeeld zou ook een enorm voor deel zitten. De afnemers zouden de produ cent hierdoor helpen en als gevolg daar van zou deze op de prijs iets kunnen laten vallen. Een van de aanwezigen had bij de caoutchouc, die gebruikt wordt voor het tanen van de netten, graag een keur van te voren op de kisten. Hij wees hierbij op de keuring vooraf van kunstmest. Dr. J. Reuter achtte deze methode ideaal, maar de moeilijkheid is, dat dit niet verplicht is te stellen. Bij de aankoop van caoutchouc dient de afnemer te letten op het percen tage looizuur, dat van 40 tot 65 kan be dragen. Bij de behandeling van de vraag waar om geen standaardnetten bij de vleetvisse rij worden gebruikt sprak de enige rederes van Nederland, mej. De Jong uit Scheve- ningen als haar mening uit, dat dit een gevolg is van de beperking op het aantal Een paar honderd kinderen hebben Za terdagmiddag enige uren lang de bekende, zo langzamerhand iets verouderende held van Joh. Kievits verbeelding. Dik Trom, in het Rex-theater in levende lijve aan schouwd. Ze hebben er flink gelachen om zijn guitenstreken en zij zijn aldus een middag lang van de straat geweest, waar ze ongetwijfeld meer kattekwaad zouden hebben uitgevoerd dan goed was. In dit opzicht is dan ook de leiding van het va riété-bureau Succes uit IJmuiden geslaagd. En het Haags Jeugd Toneel, dat onder lei ding van Martieri Viniee al meermalen met Dik Trom een bezoek aan Kennemerland bracht, heeft ook in IJmuiden het beste beentje voorgezet. Vader Trom vond zijn zoon nog steeds „een bijzonder kind en dat is 't-ie". De schoolmeester werd als immer er tu reluurs van, de veldwachter heeft zijn aandeel waardig vertolkt en de buurvrouw wist op deze lente-achtige middag stijf en strak te beweren dat het pijpestelen goot. De jeugd heeft dit alles voor zoete koek geslikt en zich geweldig geamuseerd. En dit zou in het kort alles zijn geweest wat er te vertellen was, ware het niet dat er momenteeel wel eisen worden gesteld aan de vorming van ,de jeugd, die naar men weet, zeer vatbaar is voor indrukken. Dik Trom was een aardige jongen, daar niet van, maar zijn zogenaamde guitenstreken gingen zo nu en dan wel wat al te ver. Het waren altijd „de grote mensen", die het mikpunt van zijn streken waren. Hij mocht dan goedhartig zijn tegenover al wat hulp behoefde, aan eerbied en ontzag, dit hoeft niet te ontaarden in onder danige kruiperigheid ontbrak het hem ten enenmale. In onze gemeente, waar zo vaak geklaagd wordt over de baldadigheid van de jeugd, zou wellicht een filmvoorstelling met pae- dagogische inslag zeker meer tot de cultu rele vorming hebben bijgedragen. bepreking netten mee, die tien mazen lan ger waren. Daarmee won zij twee en een half procent op de totale lengte van de vleet. Voor de vissery Het nieuwe opvouwbare type redding boot, dat geschikt is voor twintig perso nen en waarvan er al tweeduizend zijn aangeschaft door de Britse marine, werd tegen het middaguur aan de belangstellen den op de visserijbijeenkomst getoond. De Inspecteur Generaal voor de Scheepvaart heeft de firma meegedeeld, dat hij het prefereert wanneer vissersvaartuigen dit Een van de oudste vaartuigen van het Nederlandse loodswezen, de loodsschoener „Zeemeeuw", die bij Den Helder dienst deed, is van de sterkte afgevoerd. De Vlis- singse „Zeekoet" is in haar plaats geko men. De „Zeemeeuw" vertrekt binnenkort uit de Helderse haven naar Arnhem, waar de schoener in bruikleen wordt gegeven als logementsschip der Arnhemse zeekadetten. Inlichtingen gevraagd Op de Wijkerstraatweg is Zondagmiddag omstreeks 18 uur een naar schatting 8- jarig meisje door een auto aangereden, toen het kind onverhoeds de weg overstak. Enige voorbijgangers hebben het meisje in de richting Beverwijk meegenomen. De Velsense politie verzoekt hen, die meer van dit ongeluk weten, zich onverwijld met haar in verbinding te stellen (K 2550 6444). Strawberries' eerste herenelftal heeft Zondag gekregen waar reeds zo lang op gewacht werd, doch dat door de gedwon gen rustperiode van enige weken nog niet eerder verwezenlijkt kon worden: het kampioenschap van de promotieklasse C. Om dit kampioenschap te behalen was de zege van éénnul, in Amstelveen op de naaste concurrent Hurley behaald, vol doende. De beslissing viel reeds halverwege de eerste helft toen Kooyman op fraaie wijze voor Strawberries scoorde. De wedstrijd werd voornamelijk gespeeld op het mid denveld en op de speelhelft van* de gast- nieuwe model reddingboot aan boord heb- heren. De doelverdediger van Strawber- ben. De boot is dus ook in Nederland voor een bepaalde categorie schepen, die niet onder de internationale conventie valt, vrijgegeven. ries, Wensink, die in het gehele seizoen zich niet meer dan zeven maal gepas seerd zag, had dan ook weinig werk te doen. Zelfs de uitvallen in de laatste tien TIJDENS DE BUITENGEWONE ledenvergadering van de Zeevisgroothandel- vereniging zijn Vrijdag vele stemmen opgegaan tegen de ongezonde concurrentie, die in deze bedrijfstak zou heersen en die een deel van de handel schatten kost. Naar aanleiding van de daar door dr. Tobi, als economisch adviseur, gesproken woorden en gegeven adviezen ontvingen wij enige reacties uit de vishandel, die wij hierbij uiteraard als opmerkingen van derden gerangschikt hebben, omdat wij meen den, dat dit onderwerp een nadere opinievorming verdient. De volgorde der opmerkingen is strikt willekeurig de reacties zijn zo veel moge lijk in hun oorspronkelijke vorm bewaard en weergegeven. Een gokker reageerde aldus: IJmuiden is groot geworden door het gokken. Neem een dag als vandaag. De grote schol is goedkoop, maar als er alleen op bestelling was gekocht, dan was de helft gegarandeerd blijven staan. Dat er dus handelaren zijn. die de „gok" willen wagen om geld te verdienen of geld te ver liezen: het zij en blijve hun zaak. En vergelijk ons niet met de slagers, want als daar teveel vlees is, wordt er eenvoudig minder geslacht en een teveel wordt een weekje later weggewerkt. Een exporteur meende: Voor grotere zendingen fijnvis wordt al een paar dagen van tevoren begonnen met offreren en als Holland dan te duur is, is Oostende de wijkplaats. Of Wesermünde krijgt de klandizie met alle gevolgen van dien. Holland mag dan door zijn kwa liteit een goede naam hebben, een grote Italiaanse importeur gaat geen dubbeltje meer betalen dan strikt noodzakelijk is. Dus: scherp calculeren. Komt er dan, zoals de laatste maanden nogal eens gebeurd is, midden in de week een storm en vallen de aanvoeren plotseling terug, dan lopen de prijzen op, de verplichtingen blijven in middels. bestaan en er worden verliezen geleden. Scherp calculeren is allang een eerste vereiste wie dat niet kan, kan beter op de pier gaan vissen. Een groothandelaar op Limhutg had het vooral op de boksers begrepen. Hij reageerde: Die boksers snijden ons de keel af. Ik heb goede klanten in Limburg, maar als de boksers ergens opduiken, hoef ik niet meer te komen voor geen plakker te verkopen. Er was eens een bokser, die zelfs zijn tele foonrekening niet kon betalen, maar even goed een week daarna weer een paar hon derd kisten vis kocht. Een bokser vertelde ons ook, wat hij ervan dacht: Wat zanikt men toch: WIJ brengen de vis goedkoop onder de mensen. De klein- „Door het rapport van de SER is de strijd van de Bond voor Staatspensior.nering geenszins overbodig gewc .den. De premie van 5'i percent is namelijk niet te dragen voor de kleir.e zelfstandigen en daarom zullen wij trachten hierin verandering te brengen". Aldus de heer J. Kuiper, uit Alk maar, spreker op de propaganda-avond van de Bond voor Staatspensionnering, welke bij eenkomst Zaterdag in hotel De Rustende Jager te Castricum plaats vond. De speech van de heer Kuiper was kort maar krachtig en had in hoofdzaak ten doel de aanwezigen niet-leden op te wekken alsnog lid te worden, daar volgens spreker, „wij eerst met een groot aantal leden iets kunnen bereiken". Het resterende gedeelte van de avond trad de Alkmaarse toneelclub De Berger Hof- spelers op met het toneelspel in drie bedrij ven, ,,'t Is maar 'n leugen", van Wladimir Krausewitch. Bridgenieuws van „De Jump" De door de IJmuidense bridgeclub ..De Jump" gespeelde wedstrijden in het cultu reel Centrum, brachten in percenten de vol gende uitslagen: Klasse A: 1. v. d. Visv. d. Steen 64; 2. mevr. v. Amerongen—Snoek 61; 3. Prins porek 51; 4. mevr. Prins- Mainz 47; 5. mevr. Bloemv. Loo 46: 6. v. d. Berg—Amsing 31. Klasse B: 1. De Haas -Wey 67,86: 2. Laman Middelkoop 57,74; 3. mevr. Külmanv. Amerongen 53.57; 4. dames KramerSchoen 50; 5. mevr. De Haas—v. d. Gaag 48.21; 6. v. d. BurgKramer 43.45; 7. echtpaar Rem 39.88; 8. Dryver—Veldman 39.29. Klasse C: 1. WesiraHannema 62: 2. Broe- tcn—Reyendam 52: 3. dames Hamers—Schol 52; 4. Floor—Schadé 51; 5. De Vries—v. d. Starre 42; 6. dames Elzerman—Rolloos 41. Castricumse schaakclub De Pion De uitslagen van de in hotel Meijer ge speelde wedstrijden voor de onderlinge com petitie zijn als vólgt: Afd. A: P. HoltesJ. v. Ravenzwaai 10; L. J. Born—J. Rozing remise; P. Hoekstra Walter Uhl 01; P. BeekmanTh. de Smalen 01. Afd. B: S. van Weerendr. A. de Jongh 1—0; A. de Wit—P. Zwart remise; A. Korte- kaasJ. Bos 01. Afd. C: J. KorsP. Kerstens 10. De Nederlandse Theosofische Vereniging te Beverwijk houdt op Donderdag 3 Fe bruari in het St^tenhuis een openbare bij eenkomt, waarop ir. J. F. Nicmöller zal spreken over het onderwerp ..Theosofie en de moderne techniek". De Castricumse supportersvereniging Blauw-Zwart was Zaterdag in hotel Borst organisatrice van een klaverjasdrive voor haar leden en die van de RKSV „Vitesse '22". De belangstelling voor dit evenement was groot hetgeen niet te verwonderen is want als er een sport is die de laatste jaren op gang heeft gemaakt dan is dat de klaverjas- sport. Van de 200 deelnemers werden de eerste vijf plaatsen bezet door: 1. J. HesJ. v. d. Voort 5200 pnt.; 2. P. Borst—P v. d. Voort 5139 pnt.; 3. J. Zonneveldmevrouw Zon neveld 5079 pnt.; 4. P. Tromp—A. Dekker 5053 pnt.; 5. H. Zeeman—J. Schut 4889 pnt. handel in het buitenland neemt nu een maal veel te veel winst, die kan blijkbaar de tijden nog niet vergeten, dat de mensen tussen 1945 en 1948 in de rij stonden voor een half pondje vis. Een detaillist meende: Men heeft goed praten, maar wie ver goedt ons het risico van een paar kistjes vis, die de volgende dag niet verkocht zijn? Wie houdt onze investeringen uit handen van de deurwaarder? Een groothandelaar vond het betoog van dr. Tobi weinig waard en zei: Het is allemaal heel mooi, maar nu hoor ik weer, dat de Bond van Kleinhandelaren voor de zoveelste keer weer heeft aangë- vraagd, ook direct aan de IJmuidense markt te mogen kopen net als in Sche- veningen. Wèèr winstderving. Als we daar eens een stokje voor gingen steken dat zou iets uithalen tegen ongezonde concur rentie! Een andere groothandelaar vatte zijn opvatting aldus samen: Wie weinig winst maakt, moet op den duur het veld ruimen. Er zijn in de loop van de jaren meer namen uit de vishandel verdwenen, dan er in terug zullen komen. Kan de toestand onder het betrekkelijk kleine aantal groothandelaren nu werkelijk zo dreigend zijn, als er verteld werd? Zoiets saneert zichzelf toch wel wie de beste klanten heeft en de beste service biedt en. daarbij de redelijkste winst calculeert, zal het wel het langste uithouden verorde ning of niet. Zulke dingen zijn nu eenmaal niet te dwingen. Een tegenstander van import tenslotte zag het aldus: Wat de import aan ons misdoet, is stuk ken erger dan al die zogenaamde oneer lijke concurrentie: als de geïmporteerde vis in IJmuiden niet te verkopen is, gaat men onze klanten af en wordt onze afzet ge troffen. Daar zou beter eens tegen opge treden kunnen worden Dit is dan een korte bloemlezing van de reacties, die wij na de vergadering van Vrijdag ontvingen. Het onderwerp is be paald niet uitgeput en zoals men ziet even min in eenstemmigheid opgelost. De gedwongen rust heeft de IJmuidena- ren blijkbaar goed gedaan, want met een gelijk spel kregen de Amsterdammers meer dan hun toe kwam. Een geladen Waterloo-ploeg heeft daar revanche genomen voor de 2-0 nederlaag op eigen terrein geleden. De start van de IJmuidenaren was veel belovend. Vooral de snelle rechtsbuiten Broek stelde door knap spel de defensie voor vele problemen. Maar het zat Water loo niet mee deze middag, menig schot werd door de paal gekeerd en ook de bui- tenspelval had goede resultaten. Germaan kwam slechts tot enkele aanvallen, waar de IJmuider-verdediging wel raad mee wist. Eenmaal moest Kok in het Waterloo- doel zijn kunnen tonen bij een hard schot in de bovenhoek, maar hij wist dit prach tig te redden. Na de rust was het direct raak. Van de aftrap plaatste Sikkelerus de bal naar Broek, die in volle ren prachtig voor het doel schoot, waar Post klaar stond om in te schieten. Vijf minuten later was het ech ter gelijk, want toen Smits een tegenstan der wat al te hard aanviel was het een strafschop, die in een doelpunt werd om gezet. Wat Waterloo hierna ook probeerde, niets wilde lukken en steeds was er een been dat redding bracht voor de Amsterdam mers, zodat het einde kwam met een gelijk spel. 11 10 1 0 21 32—7 10 4 2 4 10 21—16 10 4 2 4 10 18—19 9 2 5 2 9 17—16 9 4 1 4 9 12—9 9 3 2 4 8 11—15 11 3 2 6 8 12—23 9 1 1 7 3 10—28 Huldiging in „Velserend" minuten in beide speelhelften konden Hur ley niet het gelijke spel brengen waarop zij hoopten. De stand is thans: Strawberries Eechtrop Kameleon Amsterdam 3 Hurley Alkmaar Zandvoort Hilversum 3 Bestuur en spelers van het eerste elftal van de Kennemer hockeyclub Strawber ries kwamen des avonds bijeen in hotel Velserend, waar de huldigingsrede werd uitgesproken door voorzitter P. M. Pleyler. Na het aanbieden van zijn gelukwensen en een feestdronk sprak hij er zijn vertrou wen over uit, dat het kampioenselftal er bij de komende promotiewedstrijden in zou kunnen slagen door evenveel succes de weg naar de overgangsklasse te vinden. Mevrouw B. van de Hof-Van Malsen, aan voerster van het eerste dameselftal, bood namens haar elftal aanvoerder J. Otto bloemen aan, die vervolgens een woord van dank sprak. In dezelfde afdeling, waarvan Straw berries kampioen werd, speelde Eechtrop een puntloos gelijk spel tegen Amsterdam 3, dat in Beverwijk op bezoek kwam. Zandvoort verstevigde zijn positie onder aan de ranglijst door op eigen terrein met éénnul te 'winnen van het bezoekende Kameleon. Strawberries 2 speelde voor de compe titie in de tweede klasse D in Bloemen- daal tegen BMHC 3, welke ploeg door drie doelpunten van middenvoor Hendrikse waarvan een uit een korte hoekslag de verdiende overwinning behaalde. In de derde klasse D waren er drie wed strijden voor de hockeyers uit Kennemer land. Alleen Strawberries 3 behaalde in Den Helder op Hermes 2 een overwinning van viernul. De beide ontmoetingen voor Eechtrop in deze afdeling werden verloren. Eechtrop 3 verloor op eigen ter rein met tweeéén van AMVJ en het tweede team moest verdiend in Zanvoort in het tweede elftal van de club van deze naam de meerdere erkennen (éénnul). Dameswedstrijden Er werden slechts vijf dameswedstrijden gespeeld met wisselend succes voor de speelsters uit Kennemerland. De uitwed strijd in de promotieklasse voor Straw berries tegen Kampong werd afgelast. In de derde klasse waren er uitwed strijden voor Strawberries en Eechtrop tegen teams van Hermes in Den Helder. Strawberries moest het onderspit delven met drieéén, maar Eechtrop zegevierde met viernul, waarbij de rust reeds met een voorsprong van drienul inging. Het zal wel altijd een raadsel blijven wat Piet Mossinkoff er toe heeft bewogen, het reeds van 1893 daterende drama „Het Goudvischje" door W. G. van Nouhuys voor een nieuwe bewerking ter hand te nemen. Een poging die door het hopeloos verouderde gegeven reeds bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Want wat is er an ders dan een falen te verwachten bij een intrige, die als volgt verloopt. Henk Lomans, die als zakenman met permanente geldzorgen te kampen heeft, verloofde zich uit pure berekening met de rijke Lydia Harreveld, ten einde door dit huwelijk een dreigend faillissement te voorkomen. Hij heeft haar echter zorgvul dig verzwegen vroeger een verhouding met de arme Greet Kampers te hebben gehad, die hij na de geboorte van hun zoon kil en meedogenloos aan haar lot overliet. Doch nu grijpt het grillige noodlot in: een vol maakt onlogisch toeval veroorzaakt een dodelijke aanrijding tussen een auto, waar in Henk Lomans' broer gezeten is met een spelend kind, dat zo men reeds begrijpen zal, Henks zoontje blijkt te zijn. Verteerd door wroeging spoedt hij zich in het twee de bedrijf naar de woning van Greet, waai hetzelfde miraculeuze toeval er voor zorgt, dat ook Lydia onverwacht ten tonele ver schijnt. Met als gevolg een even onwaar achtige als melodramatische scène a faire tussen Greet, Lydia en Henk, waarin de opgeschroefde vertwijfeling hoogtij viert. Een vloed van tranen, verbeten wanhoop, heftige verwijten en een smeken om in zicht, dit alles volkomen in de stijl van een d'Ennery, welke zo amusant naar de parodie zou kunnen zwemen, wanneer het niet als bittere ernst was bedoeld. Deze bewerking werd Vrijdag en Zater dag door de toneelvereniging .Kunst Na Arbeid" in het Kennemer Theater te Be verwijk voor het voetlicht gebracht onder de door Piet Mossinkoff daaraan verleende titel „Twee vrouwen". Het is voor de spe lers schier onmogelijk van deze verzame ling voortdurend snikkende figuren geloof waardige mensen te maken. Men kan nu eenmaal niet een schijn van waarachtig heid verlenen aan een tekst, die door vrij wel alle medespelers met een door tranen verstikte stem moet worden gelanceerd. Vandaar dat alleen J. Peekei als Jan Lo mans nog enigszins kon worden geaccep teerd, omdat hij het minst bij dit melodra ma betrokken was en daardoor natuurlijk kon blijven. En al mag dan ook mevrouw R. Zoon geen compliment worden onthou den voor de manier, waarop zij technisch knap de starre wanhoop van Greet Kam pers wist te suggereren. Aldus heeft dit drama het toneel van het Kennemer Theater twee avonden met vertwijfeling gevuld dezelfde vertwij feling die uw recensent bekroop toen hij moest constateren, dat het publiek nog in tens van deze oude koek heeft gesmuld. De intense stilte en de vele tersluiks wegge wiste tranen vormden het overtuigende bewijs voor de conclusie dat maar weinig toeschouwers het met mijn mening eens zullen zijn JAN VAN DAM Het is ongetwijfeld een weinig originele historie die Hans Nesna weer eens ter hand genomen heeft, ten einde op zijn beurt de toneelverenigingen naar wens te kunnen bedienen, wanneer zij het publiek voor de afwisseling een vrolijke avond willen bezorgen. Want sinds het vermaar de „George wil wel!" uit de twintiger ja ren hebben diverse auteurs voor hem al een klucht geproduceerd, waarin kinder loze echtparen in de grootste verlegenheid geraken, omdat zij een rijk familielid uit Amerika in de waan hebben gebracht een zoon of een dochter te bezitten. Uiteraard accepteerden zij dan jaren lang de meest kostbare geschenken in geld of natura tot de vrijgevige oom onverwacht de oceaan oversteekt om met zijn kleine bloedverwant te komen kennismaken. Dan is Holland letterlijk in last en moet in allerijl naar een geschikte plaatsvervang ster voor dit levende bedrog worden uit gezien. Aldus mag het publiek zich in dit geval opnieuw verheugen in de confron tatie met een stevig uit de kluiten gewas sen pseudo-dochter, die geen middel on beproefd moet laten een onbevangen schoolmeisje te imiteren. Met alle daar aan onvermijdelijk verbonden „geestige" tafereeltjes van geforceerd-jeugdige on schuld en ouderlijke angstcomplexen. Dit recept werd door Hans Nesna nog eens toegepast voor zijn klucht „Een baby van duizend weken", waarbij het hem niet nodig leek dit stereotiepe gegeven van nieuwe gezichtspunten te voorzien. Op deze manier kon de historie beperkt blij ven tot de reeds veelbeproefde lach-ef- fecten, waarvan ten hoogste mag worden opgemerkt, dat deze hem vlot uit de pen zijn gevloeid. Na de opvoeringen van het aan beide zijden van het voetlicht de grootste aan dacht vereisende toneelspel „Huis zonder vensters" met welke knappe voorstel ling Advendo heeft deelgenomen aan het concours van de Velser Gemeenschap moest deze klucht waarschijnlijk dienen om de spanning bij de spelers weer enigs zins af te reageren. Welke keuze stellig de volledige instemming verwierf van de tal rijke toeschouwers, die gedurende drie avonden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan op zo'n overtuigende wijze van hun daverend plezier hebben blijk gegeven, dat deze reacties voor geen andere uitleg vatbaar zijn geweest. Niet ten onrechte overigens, want Advendo wist onder regie van de heer F. J. Hun- sche van deze klucht enige opvoeringen te geven, die in dit genre zeker het aanzien waard waren. Zonder de andere spelers onrecht aan te doen moet dit succes in de eerst plaats worden toegéschreven aan Ko van der Wel, die van de pensionhouder Dorus Bolderman een werkelijke blijspel figuur wist te maken. Hij improviseerde er in deze rol lustig op los, zonder deze vrij moedigheid te overdrijven en daardoor hinderlijk te worden. Aldus benaderde hij de charge soms vrij dicht, doch het is ten slotte een klucht waarbij een speler zich wel enige uitbundigheid mag veroorloven. Mits hij niet geforceerd grappig wordt, waarvan bij Ko van der Wel gelukkig geen sprake was. Hij werd daarbij steeds op de voet gevolgd door mevrouw T. Vos- se, die de parmantige werkster met een niet minder amusante brio gestalte gaf. Hoewel de overige bezetting geen enkele zwakke plek te zien gaf en men zelfs in de betrekkelijk kleine rol van de postbode nog een uitstekende typering (van J. J. Hoogland) zag, moesten de andere spelers zich door dit duo enigszins naar het twee de plan laten verdringen. Toch heeft dit mevrouw E. Blok niet kunnen verhinderen de dankbare rol van de tot dochter gepro moveerde dienstbode fris en onbevangen op de planken te zetten en zorgde me vrouw M. M. Everink voor het gewenste komische contrast met haar toneel-echtge noot. Verder was mevrouw M. de Jong verantwoordelijk voor een charmant-be- rekenende Julia, die de verliefde verwar ring van L. Bakker als Louis Bolderman en P. de Weers als Henk van Waveren vol komen aannemelijk wist te maken. In het laatste bedrijf werd deze plezierige bezet ting nog voltooid door een met beschaafde rust gespeelde Casper van Reve door J. Jochems waardoor ook hij mocht delen in de langdurige bijval van het enthou siaste publiek. JAN VAN DAM Met een geslaagde feestavond in het Pa tronaatsgebouw aan de Zeeweg besloot de supportersvereniging „Rood-Wit" Zaterdag de viering van haar twintigjarig bestaan. De voorzitter, de heer G Smit, zeide dat. hoewel de vereniging veel ups en downs heeft gekend, hij niet ontevreden was over de afgelopen twintig jaar. En aardige geste was het, dat de „con current", de supportersvereniging „Storm vogels", bij monde van haar voorzitter, de heer P. Kramer, de jubilerende vereniging haar gelukwensen overbracht. „Hoewel er vroeger een wedijver was wie de supporters voor respectievelijk VSV en Stormvogels zou aantrekken, is er later een vriendschapsband gegroeid", ver telde de heer Kramer. Hij overhandigde het bestuur een taart, uitgevoerd in „voetbalstijl" om deze na af loop met hun dames te verorberen. De heer Th. Rol, voorzitter van VSV. zag in de jubilerende vereniging de trouwste aanhanger van zijn club, die haar daarvoor veel dank verschuldigd is. Tenslotte constateerde hij dat er de laat ste jaren op „Schoonenberg" niet meer die stemming heerste als er vroeger jaren was. Hij wekte de aanwezigen op om met ingang van de wedstrijd VSVVW hierin weer verandering te brengen. De heer Smit mocht een bouquet bloemen als blijk van waardering in ontvangst nemen. Hierna was het woord aan het accor deon-ensemble „De Klavierschippers", die met een vlot programma de aanwezigen enige uren aangenaam bezig hebben ge houden. Bijzonder geslaagd was het optreden van Tony Schelvis die met de imitatie „Op voor herhaling" een hele serie geluiden uit het soldatenleven nabootste én hierin zo goed slaagde, dat de aanwezigen na zijn optreden nog enige tijd kostelijk hebben gelachen. Willy Gleysteen mag dan niet van een gehalte zijn als Jan Tromp, zijn kunstflui ten werd met een hartelijk applaus ontvan gen. De zusjes An en Mary Stoker nu en dan bijgestaan door Jac. Hammer zongen op aardige wijze een aantal populaire lied jes. Twee leden van „Rood Wit" gaven een nummertje „damesvoetbal" ten beste, het- welke de zaal haast deed afbreken, zodat deze avond ongetwijfeld geslaagd mag heten. EEG»AIY KET DE RONDVISSCHAARSTE heeft de af gelopen week de markt hoog gehouden en tegen de Zaterdag was er zelfs een aan zienlijke stijging merkbaar. De makreel vertoonde van hetzelfde laken een pak: schaarste, hoge prijzen en het kon dus ge beuren, dat de 140 kistjes van de VIOS weliswaar iets zakten tegenover de prij zen, die er Maandag betaald werden (ƒ69!), maar dat er toch nog altijd voor één enkel kistje makreel 43 betaald is. De haring van het vlaggeschip der IJmuidense vloot was van een zodanige prima kwaliteit, dat de koers opliep van de ƒ14 naar de ƒ17 en de Breskens-haring voer mee in dit kielzog, ondanks het feit, dat de Zuidha rinkjes van de Nederlandse vloot erg klein van stuk zijn, wat vergelijkbaar was met de heel wat kloekere haring, die de drifter van Vrijdag in IJmuiden aan de wal zette. De schol heeft inmiddels een gevoelige tik gehad. Dat was allerminst te verwon deren bij de aanvoeren van Vrijdag en Zaterdag, waarvan vooral die van Zater dag prijsdrukkend heeft gewerkt. De han del had dit allang zien aankomen en dege nen, die Vrijdag alvast hadden ingeslagen op een dag dus, dat er geen verzending is naar Londen haalden er een gevoelige strop aan, vooral omdat ook de Maandag- markt nogal wat schol beloofde. De tongen hebben nu ook een flinke veer moeten la ten bij aanvoeren, die ook al weinig anders deden verwachten. De lappen kwamen op de 2 terecht en de grootmiddel schom melde rond de ƒ1,80 terwijl eigenlijk de enen zich nog het best hielden met een 2,40 al moet ook dit als aflopend worden beschouwd, nu er met aanvoeren van vijf tigduizend kilo's tegelijk mooie bressen in het Franse contingent worden geslagen. Vrijdagmiddag zijn er bij de Zeevis groothandels-vereniging harde waarheden gevallen, waarop de commentaren niet uit bleven. Wij hebben een aantal dezer op merkingen verzameld en ze elders in deze editie afgedrukt. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2.50; gr. tong 2,081.94; grm. tong 1.981,72; kim. tong 2,36—2,00; kl. tong I 2.54—2,32; kl. tong II 2,46—2,16; tarbot I 2.30—1.80, per kg. Tar bot II 87—75; tarbot III 80—57; tarbot IV 67—30; schartong 15; gr. schol 16—9; grm. schol 1711,51; kl.m. schol 35—16; kl. schol I 3417; kl. schol II 2316; schar 3820; bot 168; v. haring 1712; makreel 4742; grm. schelvis 48; kim. schelvis 4940; kl. schelvis I 46—. 1; kl. schelvis II 38—18: wij ting 18—8; gr. gul 50—31; midd. gul 32—30; kl. gul 2418; ham 132; poontjes 21; kl. kool- vis zw. 1614,50: kl. koolvis wit 3528, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18084; gr. koolvis zw. 39—36; gr. koolvis wit 80; gr. lang 74, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 1205 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 4 kisten tongschar en schartong. 1655 kisten schol, 85 kisten schar, 150 kisten bot. 1885 kisten haring, 145 kisten makreel. 150 kisten schelvis, 875 kisten wijting, 140 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 2 kisten ham, 5 kisten poon, 275 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 6610 kisten. VISSERIJBERÏCHT SCHEVENINGEN Heden waren aan r'e markt met verse haring de kotters SCH 16 en SCH 71 met tezamen f2760; TX 8 en TX 19 met tezamen f 5820. Notering verse haring f 11 tot f 12 per kist van 50 kg. Voorts 5 kustvissers met te zamen f7820 aan verse vis. Zondag 30 Januari kwamen d haven van IJmuiden binnen: Helder van Le Havre. American Jurist van Antwerpen. Bomma v. Oslo. Atlas van Bremen. Istra van Swansea. Lingestroom van Londen. Tyro van Tygne- mouth. Falcon van Londen. Hecuba van Londen. Sumatra van Hamburg. Berkel van Sundsvall Dagmar Bratt van Rotterdam. Meri van Raumö. Walma van Kotka. Mar griet L. van Londen. Netherland Coast van Newcastle. Magdalene van Mantyluoto. San- dettie van Sunderland. Snaarnestroom van Fowey. Eemstroom van Huil. Vertrokken zijn: O P. Delbruck naar Malmö. Ariadne naar Kopenhagen. Mardu naar Gothenburg, Agamemnon naar Parama ribo. Volga naar Stockholm. Antha naar Gothenburg. De dames van de nieuw-opgerichte voet balclub „Full Speed" trainen vanavond tussen 8 en 9 uur in de Rijks H.B.S. Enige tijd geleden hebben wij abusieve lijk een burgerlijke stand van September 1954 opgenomen. Voor de overlast, die hierdoor de betrokken Velsenaren hebben ondervonden, bieden wij onze excuses aan. MAANDAG 31 JANUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Messalina" Rex, 20 uur: „De slaapwandelaar". Oranjever. IJmuiden-Oost, 19 en 21.15 uur, Patronaatsgebouw, feestavond. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheck, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. VELSEN Oranjever. Velsen, 20 uur, Herv. Wijk huis, Dijckmanstraat, feestavond. DINSDAG 1 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Messalina" Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. vfELSEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, toneelvoorstelling „De Toneelver eniging". SANTPOORT Toneelver. „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal „Zomerlust", toneelvoorstelling.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3