P.v.d.A.-interpellatie wacht op indexcijfer van Januari Agenda voor Haarlem De „Wiener Philharmoniker" voor 10.000 toehoorders in Utrecht Omvangrijke zaak van diefstal en heling voor Haarlems rechtbank Drie van de zeven Bredase ont snapten nu Duits staatsburger De bouw van een Nederlandse proefreactor wordt voorbereid Tegen hoofd-verdachten drie en twee jaar geëist „Zwarte Zee" op weg naar de „Liberator" Vancouver-Amsterdam over de Noordpool Nederlandse werven met order-overvloed Critiek op garantie prijs voor melk Dr Drees sloeg eerste paal voor Willem Dreeshuis VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 9 TWEEDE KAMER Nieuwe gemeentegrenzen in de Bommelerwaard Kerkelijk Nieuws Nieuwe PI A-hoofdredacteur Nederlandse landbouw- experts hebben zeer goede naam Willem de Vries in New York: Panamees vrachtschip kreeg een scheur in de romp Duits schip kreeg ketting van lichtboei in de schroef BikkerFaber en Touseul worden niet uitgeleverd Geldersche Mij van Land bouw weigert medewerking Kort nieuws Kapitein-vlieger Schippers posthuum onderscheiden „Geen controle op lidmaatschap van P.v.d.A. of V.A.R.A.'' (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besloot de interpel- latie-G e r b r a n d y (A.R.) over het ver veer van Indonesische troepen per K.P.M. op een nader te bepalen dag te zullen houden. 'Over een ander interpellatie-verzoek, dat van de heer Nederhorst (P. v. d. A.), is de beslissing nog aangehouden. Deze afgevaardigde wil de ministers van Economische Zaken, van Wederopbouw, van Sociale Zaken en van Financiën inter pelleren over het verloop van de kosten van levensonderhoud en over de maat regelen, die zij zich voorstellen te nemen, met name met betrekking tot de prijsvor ming, het tegengaan van ongemotiveerde prijsstijgingen, de huurprijzen, de belas tingen en de sociale uitkeringen. Aangezien echter een vruchtbaar debat pas mogelijk is, wanneer men het indexcijfer van Januari zal kennen omstreeks half Februari gaf de heer Nederhoist er de voorkeur aan, de beslissing van zijn verzoek aan te houden. Aldus werd debat- loos besloten. Tevoren had er echter binnenskamers wel een gedachtenwisseling plaats gevon den in het seniorenconvent. Naar verluidt voelde men daar, Inet uitzondering dan van de plaatsvervangende „senior"' Hofstra (P. v. d. A.) m r. B u r g e r was ver hinderd voor het toestaan van de inter pellatie niets. Maar toen de heer N'e derhorst ook r.og even was binnengeroepen, kwam men in zoverre voorlopig tot overeenstemming, dat eerst het indexcijfer over Januari af gewacht dient te worden. Bovendien hoopt men misschien ook in Partij van de Arbeid-kring, dat er om streeks half Februari groter bereidheid bij de minister zou zijn om op zulk een inter pellatie in te gaan dan thans. •r r Grenswijzigingen Vrij lang hield de Kamer zich bezig met het wetsontwerp tot wijziging van de gren zen der gemeenten Harlingen, Barradeel en Franekeradeel. Reeds in 1945 en in 1949 waren er voorstellen tot uitbreiding van Harlingen. Eindelijk is er nu een regerings ontwerp, waardoor Harlingen wat minder er bij zal krijgen dan aanvankelijk het plan was. Op de vraag van de heer S c h e p s (P. v. d. A.), waarom het vijf jaar heeft moeten duren eer dit wetsontwerp ter tafel kwam, gaf de minister van Binnenlandse Zaken aanleiding de wordingsgeschiedenis te schetsen. Op grond van economische rapporten heeft de minister gemeend niet zo ver te moeten gaan als Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld. Zonder hoofde lijke stemming nam de Kamer het wets ontwerp aan. Hierop kwam het wetsvoorstel inzake een gemeentelijke herindeling van de Bomme lerwaard aan de orde. Van de twaalf ge meenten, die er thans zijn, wil de regering er zeven maken. „Beter een half ei, dan een lege dop" was de gedachte die ten grondslag lag aan het standpunt van de heer S c h e p s (P. v. d. A.) en zijn fractie genoten. Zij zouden aan de vorming van één gemeente Bommelerwaard de voorkeur hebben gegeven. Ir. V a n D i s (Staatk. Geref.) was tegen het ontwerp, aangezien gemeenten, waar thans de bevolking in meerderheid Protestant is, deel uit gaan uitmaken van de samengestelde gemeente, waar de Katholieken in de meerderheid zijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kerkwijk en Bruchem J. R. Cuperus te Doornspijk; te Middelstum J. B. Rijnders te Angerlo; te St. Philipsland F. D. v. Soest te Rijnzaterswoude. Geref. kerken Aangenomen naar Oldemarkt L. Bech, cand. te Wolfheze; naar Sleen K. H. B. Bol wijn, cand. te Amsterdam. Beroepen te Buitenpost A. Reen te Ylst. Geref. Gemeenten Tweetal te Ierseke: H. Ligtenberg te Rot- terdam-W. en L. Rijksen te Middelburg. Tweetal te Vlissingen J. W. Kersten te Genemuiden en H. Ligtenberg te Rotter dam-W. Beroepen te Ierseke en te Vlissingen H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Het bestuur van de stichting „Persbiro Indonesia" heeft mr. T. Dzulkifli Hafas tot hoofdredacteur van het persbureau Indo nesia, P.I.A., benoemd ter vervanging van de heer J. W. M. Martinot, die in April Indonesië zal verlaten. Mr. Hafas bevindt zich in Europa, waar Tiij voor zijn vertrek naar Indonesië de werkzaamheden van een aantal persbu- reaux zal bestuderen. De nieuwe hoofd redacteur van P.I.A. studeerde aan de Leidse universiteit. Hij wordt in April in Indonesië verwacht. VRIJDAG 4 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest. 8 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Servus Wien", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wa pensmokkel naar Honduras", 14 jaar, 7 en 9,15 uur. Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", all leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Een man genaamd Judas", toneelgroep „Theater", 8 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2 30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Servus Wien", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wapen smokkel naar Honduras", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rus sisch ballet", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen". 18 laar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 1.15 uur. Minister Beel betoogde, dat de thans gekozen gemeentelijke indeling voor een reeks van jaren voldoende geacht kan worden; slechts bij de gemeenten Brakel én Zuidrichem waren er nog bezwaren blijven bestaan. Het ideaal van de heer Scheps van alle twaalf gemeenten één gemeente Bommelerwaard maken kwam niet voor verwezenlijking in aanmerking tengevolge van de uitgebreidheid van het gebied. Bovendien bestond daartegen ver zet bij de bevolking. Met aantekening van het „tegen" der Staakundig Gereformeer den werd ook dit wetsvoorstel stemming loos aangenomen. Blijkens een overzicht van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, bezet Nederland een zeer voor aanstaande plaats bij de uitvoering van de FAO-programma's voor technische hulp verlening aan de minder ontwikkelde ge bieden. In de periode van JanuariSeptem ber van het afgelooen jaar bezette Nederland na het Verenigd Koninkrijk doch vóór de Verenigde Staten de tweede plaats wat be treft het aantal door de FAO uitgezonden deskundigen. In die periode werden door de FAO 27 Engelse, 36 Nederlandse en 35 Amerikaanse landbouwexperts aangetrokken voor werkzaamheden in de minder ontwik kelde gebieden. Hieruit blijkt wel, welk een goede faam de Nederlandse landbouwkundigen in het bui tenland en bij de internationale organisaties fienicten. Ook na September van het afge- open iaar ziin nog verschillende Nederlan ders door de FAO voor de uitvoering van de technische hulpprogramma's aangetrokken. De Haarlemse rechtbank heeft onder presidium van mr. H. J. Ferwerda Don derdagmorgen een omvangrijke zaak be handeld van diefstal en heling, met een zevental verdachten. Als eerste verdachten verschenen de 36-jarige classificeerder W. F. M. uit Amsterdam en de 23-jarige los werkman C. K., eveneens uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd diefstal in vereniging. Zij zouden in de nacht van 21 op 22 October tezamen hebben inge broken in een pakhuis in Lisse en er een grote partij koffie hebben weggenomen in jutezakken, die zij voor dit doel hadden meegebracht. Ook zouden zij op 30 sep tember 's nachts een aanzienlijke hoeveel heid textiel hebben ontvreemd uit een zaak in Assendelft. Bovendien zouden zij een textieldiefstal hebben gepleegd in Vinkeveen, maar dit was hun niet door de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, ten laste gelegd. De beide mannen gaven de diefstallen toe; tegen M., die reeds acht maal werd veroordeeld en binnenkort nog een jaar gevangenisstraf moet uitzitten wegens het plegen van meineed, eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Voor K„ die vier maal eerder werd ver oordeeld, luidde de eis twee jaar gevange nisstraf in de strafgevangenis voor jonge lieden. De pleiter van M., mr. A. Beets, wees de rechtbank op de straf, die zijn cliënt nog te wachten staat wegens mein eed; aangezien M. nu „de vrouw van zijn leveh" gevonden heeft in tegenstelling tot zijn eerste vrouw, die schulden maak te en wier moeder M. aanzette tot stelen verzocht de raadsman, de straf ge deeltelijk voorwaardelijk te stellen. Mr. A. F. J. Pliester, optredend als raadsman van K., vroeg voor zijn cliënt eveneens een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, op dat hij spoedig onder toezicht komt. Mr. Van der Valk Bouman prees in zijn requisitoir speciaal de districtsrecherche te Amsterdam, die de zaak had „opgerold". Daardoor was het mogelijk geworden, op nog een aantal personen de hand te leggen, die er van verdacht werden, wegens heling bij de zaak betrokken te zijn. Als eerste verdachte hiervoor stond terecht de 34-jarige grinthandelaar C. J. S. te Vijfhuizen, die toegaf een ge deelte van de goederen te hebben gekocht en in zijn huis te hebben opgeslagen. Ook bekende hij, dat hij er toen reeds van doordrongen was, dat de goederen van diefstal afkomstig waren, „omdat m"n zwager er bij betrokken was". Aan gezien de koffie een te sterke geur in zijn huis verspreidde, was deze overgebracht Het Panamese vrachtschip „Liberator", dat met een scheur in de romp midden op de Atlantische Oceaan in een storm rond drijft, heeft geseind, dat de scheur breder wordt en dat het gevaar toeneemt. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is op weg naar het in nood verkerende schip, dat een bemanning van 28 koppen aan boord heeft. Het meet 7160 ton. Twee Amerikaanse schepen bevinden zich in de nabijheid van de „Liberator" die 1100 mijl verwijderd is van de dichtstbij zijnde haven. Voordat de „Liberator" in moeilijkheden kwam, had de kapitein de „Queen Mary" gepraaid en verzocht twee mannen over te nemen, die tijdens ruwe zee in een ruim gevallen en ernstig gewond waren. De „Queen Mary" had aan dit verzoek vol daan. naar de paardestal van de 32-jarige land bouwer C. S. uit de Haarlemmermeer. Ook een partij textiel was er opgeslagen. Tegen beiden eiste de officier wegen heling, meer malen gepleegd, twaalf maanden gevange nisstraf. waarvan acht maanden onvoor waardelijk. Vervolgens stond terecht de 31-jarige G. de H. uit de Haarlemmermeer, chauf feur in dienst van C. J. S., die met een auto de goederen van het huis van zijn werk gever op diens verzoek naar de stal van C. S. had vervoerd. Mr. Van der Valk Bouman was van oordeel dat de rol van De H. minder groot was geweest dan die van de anderen; hij was eerder een tussen schakel geweest. Zijn eis luidde: acht maanden gevangenisstraf, waarvan vijf on voorwaardelijk. Tenslotte verscheen voor de rechters de 28-jarige C. L. M. verloofde van C. S., in wiens huis zij textiel had gekocht, dat volgens S. afkomstig was uit een failliete boedel. Zij verklaarde, dat zij volstrekt niet geweten had, dat de textielgoederen ge stolen waren. Daarom had zij een gedeelte ervan aan mensen in de buurt verkocht. De officier van Justitie vroeg een voor waardelijke gevangenisstraf van zes weken wegens schuldheling. Wegens ziekte werd aap de laatste ver dachte C. M. M„ verstek verleend. De pre sident las een verklaring van deze ver dachte voor, waarin zij meedeelt, dat zij wel veronderstelde, dat de textielgoederen die zij in handen had gekregen, van dief stal afkomstig zouden zijn. De officier eiste, rekening houdend met haar ziekte, een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De raadslieden van de verdachten pleit ten voor vermindering van het onvoor waardelijk gedeelte en verhoging van het voorwaardelijk gedeelte van de straffen. Voor C. L. M. werd vrijspraak gepleit. De rechtbank zal op 17 Februari in deze zaken uitspraak doen. Het vermaarde orkest der Wiener Phil- hairmoniker, op concerttournée in West- Europa, deed Donderdag op doorreis van Brussel naar Bremen Utrecht aan, waar het, voor een gehoor van globaal ge schat tienduizend mensen in de Margriet hal concerteerde. Het optreden aldaar was georganiseerd door de stichting Stadsont- spanning Utrecht, die vermoedelijk om een traditioneel programma verzocht had. Wat het Wenen van vandaag in muzikaal scheppende zin te zeggen heeft en hoe de Phiïharmoniker zich verhouden tot de jongere muziek, kwamen wij niet te weten Het programma bestond uit de ouverture tot „Euryanthe" van Weber, het Viool concert van Brahms en de Vijfde Sympho- nie („Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak. En toen daarbij nog, als toegift, de Donau- wals van Strauss ten beste gegeven werd, was het wel duidelijk, dat hier een soort volksconcert bedoeld was. Het Orkest, speelde onder leiding van Rafael Kubelik, die dit seizoen, na zijn directieperiode in Amsterdam en de tournee van het Concert gebouw Orkest in Amerika, nu weer over de Weners zijn scepter voert, hetgeen bete- kent een zich aanpassen bij de geest en de traditie van een ensemble, dal kan bogen op een zeer persoonlijk cachet en een eigen allure. Uiteraard konden in deze uitgestrekte ruimte, met voor de orkestklank onvol doende acoustiek, de bijzondere kwali teiten van de „Wiener Philharmoniker" wat de sonoriteit betreft bezwaarlijk tot hun recht komen. Wij constateerden een vaardig orkestspel, dat de lenigheid bezit van een natuurlijke musiceergeest, „wij er voeren in de rustige beheersing van de klankvorming de menselijke bewogen heid, de distinctie en het sentiment, dat deze musici als de Westerse traditie weten hoog te houden en moesten daarbij wel eens opmerken dat de dirigent zijn tempo naar de inzichten van zijn spelers te rege len had. Want dit is een feit: zij nemen de tijd nu de klank op z'n gunstigst af te ron den en zijn expressieve 'inhoud te geven. Wat niet weg neemt, dat het in deze ruimte niet altijd lukte om tot behoorlijke samensmelting van het geluid te komen. En dan hinderde wel eens een vrij dunne hoomklank en een tamelijk magere toor. van de hobo. Maar het zou onbillijk zijn daar al te zeer de nadruk op te leggen, want de Margriethal was heus de plaats niet waar men de kwaliteiten van het be roemde orkest naar waarde kon beoor delen. Het zou ons wat waard zijn ge weest het ensemble in een normale con certzaal te beluisteren, de enige plaats waar het eigenlijk thuis hoort. Het Duitse s.s. „Mai Rickers" (4740 ton) heeft Donderdagavond ter hoogte van Texel de ketting, waarmee de lichtboei ET 3 is verankerd, in de schroef gekregen. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen is van Terschelling uitgevaren en heeft het Duitse schip naar de rede van Vlieland gesleept. De sleepboot „Storte- melk" is naar Harlingen vertrokken om een duiker te halen, die zal trachten de ketting uit de schroef van de „Mai Rickers" te verwijderen. Een zegsman van het West-Duitse mi nisterie van Justitie heeft Donderdag medegedeeld dat Herberlus Bikker, An- toiise Touseul, en Faber, drie van de zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers die op 26 December 1952 ontsnapten uit de strafge vangenis te Breda en naar West-Duitsland ontkwamen, het Duitse staatsburgerschap hebben verkregen. Van de drie genoemden kreeg Bikker het laatst het Duitse staats burgerschap, aldus de zegsman. Dat ge beurde ongeveer een week of zes geleden tijdens een rechtzitting te Hamm in West- falen. Faber en Touseul, zei hij, hadden al eerder het Duitse staatsburgerschap ge kregen. De zegsman deelde mede dat uitlevering van deze drie mannen aan Nederland nu is uitgesloten. Hij zei dat Touseul al gerui me tijd op vrije voeten is, maar dat zijn tegenwoordige verblijfplaats op het mi nisterie van Justitie niet bekend is. Bikker en Faber, zei hij, hebben hun vrijheid nog niet herkregen, omdat het ge rechtelijk onderzoek in hun zaken nog niet is afgesloten. Eén van de zeven ontsnapten is nog steeds voortvluchtig. Een ander is inder tijd door de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland naar Nederland getranspor teerd, de twee overigen zitten evenals Bikker en Faber nog in Duitsland gevan gen. Het staatsburgerschap Is verleend op grond van de beruchte „Führer-Erlass" van Mei 1943. Krachtens dat decreet hadden alle buitenlanders die in Duitse militaire dienst traden recht op het Duitse staats burgerschap. Alle zeven ontsnapten dien den tijdens de tweede wereldoorlog in de Waffen-SS. Gerechtelijke uitspraken over het ver lenen van het Duitse staatsburgerschap aan buitenlanders worden gedaan achter gesloten deuren. Die uitspraken worden niet gepubliceerd. Een zegsman van de Nederlandse am bassade deelde Vrijdag mede dat de am bassade nog niet op de hoogte was van de vrijlating van Touseul en van het verlenen van Duits staatsburgerschap aan Touseul, Bikker en Faber. (U. P.). De Canadese „Air Transport Board" heeft de „Canadian Pacific Airlines" ver gunning gegeven voor een luchtlijn tussen Vancouver en Amsterdam over de pool- route. een traject van ongeveer 7.750 kilo meter. De Canadese luchtvaartmaatschappij ver wacht begin Mei met de dienst te kunnen beginnen. Het zal de tweede route over de pool zijn. Zoals bekend, heeft de S.A.S. een dergelijke lijn tussen Los Angeles en Kopenhagen. Ondertussen is het toch een interessante en treffende belevenis geworden het Vioolconcert van Brahms te horen vertol ken door Wolfgang Schr.eiderhan, prachtig beheerst en muzikaal geladen als deze in terpretatie was en in diens bezonken geest het werk door de Philharmoniker on der Kubelik te horen begeleiden. Het wan als een plechtige belijdenis van de Wester se traditie. Wat moet dat heerlijk en voor naam klinken in een behoorlijke concert- ruimte' Wij hadden ons al afgevraagd wat de harpiste van het Utrecht Stedelijke Or- chest op hei podium te verrichten had, daar in de werken die op het programma stonden geen harp voor komt. Maar ten slotte bleek, dat men om haar medewer king nad verzocht voor de toegift die voor zien was: de beroemde wals van Joh. Strauss. Dit werd een geraffineerde coda, welke men kon opvatten als een uiting van de Weense verbondenheid der klassieke amusementsmuziek met de hogere kunst tradities. JOS. DE KLERK De heer Willem de Vries, Directeur- generaal van de Scheepvaart in Neder land, is Woensdag aan boord van de „Li- berté" te New York aangekomen, om zit tingen van de „U. N. Transport and Com munications Commission" bij te wonen. Hij zei, dat de huidige Nederlandse koop vaardijvloot groter is dan voor de oorlog en dat de Nederlandse scheepsbouwwer- ven zo'n vloed van orders te verwerken hebben, dat de levertijd van een nieuw schip ongeveer drie jaar is. Hij verklaarde dat de Nederlandse koopvaardijvloot in to taal 3.300,000 ton bedraagt. Op de vraag of de toenemende productie van de Duitse scheepswerven veel con currentie opleverde, antwoordde de heer De Vries, dat er hoofdzakelijk concurren tie was tengevolge van de stijgende ar beidslonen. Tussen Nederland en Portugal is een overeenkomst gesloten waarbij wederzijds de visa voor tijdelijke bezoeker^ worden af geschaft, mits het verblijf niet langer dan twee maanden duurt. De verwachting bestaat dat nog dit jaar begonnen zal worden met de bouw van een proefreactor van 10.000 KW. Het voorstel hiertoe is indertijd gedaan door de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie en nader ontwikkeld door de Advies-commis sie Kernphysisch Onderzoek, de zogenaam de commissie-Kluiver. De bedoeling is dat e.-n stichting wordt opgericht, de Stichting Reactorcentrum Nederland, waarin zowel de overheid als het bedrijfsleven deel hebben. Een aantal industriële bedrijven heeft grote belangstelling voor het project. De proefreactor waarvan de bouwtijd drie jaar zou vergen zou 28 millioen gulden kosten. Zcals bekend is vorig jaar in de Tweede Kamer een wetsontwerp aangenomen waarbij de regering 8,5 millioen gulden beschikbaar stelde, zijnde de helft van de kosten voor het eerste jaar. De andere helft zou door het bedrijfsleven bijeen moeten worden gebracht. De beide volgen de jaren zou dan nog 11 millioen gulden per jaar ter beschikking gesteld moeten worden waarvan de helft door de regering In de 116de algemene vergadering van de Geldersche Maatschappij van Land bouw heeft de voorzitter, de heer G. van der Ley, scherpe critiek geoefend op de beslissing van de regering inzake de garan tieprijs voor melk. De toeslag van 1,7 cent voor de zandstreken noemde hij „een vij geblad dat zich kwalijk leent om de naakt heid van deze barre werkelijkheid te ver helen. Volgens een mededeling van dr. Vondeling op het agrarisch congres van de P. v. d. A. moet rekening gehouden wor den met de mogelijkheid, dat deze toeslag „gevarieerd" wordt toegekend. Dit houdt in dat het denkbaar is dat er een uitvoe ringsbeschikking komt waarin bepaald wordt, dat de een 3 cent toeslag krijgt en een ander een halve cent. Indien het wer kelijk deze kant op zou gaan, wijst de Gel dersche Maatschappij van Landbouw hier voor iedere verantwoordelijkheid af. Aan de eventuele uitvoering zal zij direct noch indirect op enigerlei wijze meewerken. In hoeverre de maatschappij aan de distribu tie van de volle 1,7 cent zal kunnen mee werken, zal nog een zaak van nader beraad uitmaken." De heer Van der Ley verklaarde dat het hoofdbestuur in geen enkel opzicht tekort wenst te doen aan de loyaliteit die ieder aan de wettige overheid verschuldigd is. Het is echter volledig in overeenstemming met de spelregels van de democratie, in uiterste gevallen als vrije boerenorganisa- tie medewerking te weigeren aan maatre gelen, die worden geacht zeer ernstige schade te berokkenen aan de belangen, die de Geldersche Maatschappij van Land bouw moet dienen, vooral als ook de uit voering, ook al gebeurt die nog zo zorgvul dig, in maar al te veel gevallen de schijn van willekeur niet kan ontgaan, aldus de heer Van der Ley. Een smaldeel van de Nederlandse ma rine onder bevel van commodore S. den Boeft is in Napels aangekomen om een be leefdheidsbezoek te brengen. Het smaldeel bestaat uit het vliegdeksc.iip „Karei Door man", twee torpedobootjagers, twee fregatten en twee onderzeeërs. Een vrachtvliegtuig van de K.L.M. is Donderdag uit New York vertrokken met een der zwaarste vrachten die ooit door de lucht zijn vervoerd. Het vliegtuig vervoert een generator van 10 ton naar Bombay. De kosten voor de vliegtocht van 2\i dag bedra gen 19.000 dollar. Een overzicht van de RAI-tentoonstelling voor bedrijfsautomobielen die gisteren in de hoofdstad geopend is. (Rouline-foto ANP). en de helft door het bedrijfsleven. De Eerste Kamer moet bovengenoemd wets ontwerp nog behandelen. Behalve de proefreactor van 10.000 K.W. zal de stichting, waarvan professor Milatz waarschijnlijk directeur wordt, zich ook bezig houden met het ontwikkelen van een Nederlandse vinding op het gebied van reactoren. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het niet juist dat Nederland zich finan cieel zal terugtrekken van het reactor centrum te Kjeller, zoals gisteren gemeld. De Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van 'het kern-onderzoek is juist verstevigd. Luitenant-generaal-waarnemer A. Baret- ta, chef van de luchtmacht, heeft Donder dag in de trouwzaal van het Eindhovense stadhuis aan mevrouw A. H. Schippers- Mulder de eremedaille in goud voor mens lievend hulpbetoon uitgereikt, welke b\j be sluit van H.M. de Koningin posthuum is toegekend aan kapitein-vlieger B. W. Schippers te Eindhoven. Kapitein Schip pers kwam op 25 October van het vorig jaar om het leven, toen hij zijn Thunderjet voor een noodlanding buiten de bebouwde kom van Eindhoven neerzette, waardoor hij voorkwam dat het toestel in de stad neerstortte. In een korte toespraak merkte luitenant- generaal-waarnemer Baretta op, dat kapi tein Schippers zijn leven had geofferd ten einde te voorkomen dat hoogstwaarschijn lijk een groot aantal andere levens aan een catastrophe ten offer zouden zijn gevallen. „De vlieger is in het harnas gestorven". Nadat de adjudant van de chef lucht machtstaf het Koninklijk Besluit had voor gelezen van de posthume onderscheiding, overhandigde luitenant-generaal-waarne mer Baretta de gouden medaille aan me vrouw Schipfcers-Mulder. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten getuigde hierna van de hoge bewonde ring en waardering en warme erkentelijk heid van de gemeente Eindhoven jegens de omgekomen vlieger. Minister-president dr. Drees heeft op een terrein aan de Hugo de Vrieslaan in Am sterdam-Oost de eerste paal geslagen voor de bouw van een tehuis voor bejaarden, dat de naam „Willem Dreeshuis" zal dra gen. Dit tehuis zal plaats bieden aan 152 be jaarden. Het is het eerste tehuis in Am sterdam voor bejaarde mannen en vrou wen, dat door vrij initiatief is gesticht, zei de heer E. Kupers, voorzitter van de Al gemene Woningbouwverenging, die het tehuis na de totstandkoming ter exploitatie zal verhuren aan de „Stichting Willem Dreeshuis". „Het is niet de bedoeling, de belangstel lende ouden van dagen nauwgezet te con troleren op het partijboekje van de P.v.d.A., of de lidmaatschapskaart van het NVV", zei de voorzitter dezer stichting, de heer F. Simonis. „Wel is het de bedoeling van het stichtingsbestuur in het tehuis een democratisch-socialistische sfeer te doen heersen". De heer Kupers dankte de lands- en ge meente-autoriteiten voor de medewerking, die de woningbouwvereniging bij haar plannen heeft genoten. In Mei van het vorig jaar verstrekte de gemeente Amster dam aan de vereniging een lening van J 1.160.000 ten behoeve van de bouw van het „Willem Dreeshuis". Dr. Drees zei in een korte toespraak, dat het verantwoordelijkheidsbesef in het Ne derlandse volk voor de verzorging van ouden van dagen tot uiting was gekomen in de indertijd met algemene stemmen aan genomen Noodwet-Ouderdomsvoorziening, „waaraan men mijn naam pleegt te ver binden". Deze noodwet is een bescheiden, beperkte en voorlopige voorziening ge weest. Dit verantwoordelijkheidsbesef komt thans meer en meer ook in andere voorzieningen tot uiting, getuige de tot standkoming van dit verzorgingshuis, ver kregen door samenwerking tussen parti culieren, rijk en gemeente. De politie heeft een auto met het op schrift: „In Holland staat een huis... (al leen voor leden van de P.v.d.A., N.V.V. en V.A.R.A. en lezers van het Vrije Volk) maar niet voor de Doorsnee-familie", uit de omgeving verwijderd. Deze auto was, aldus uitgerust door de afdeling Amsterdam van de Partij voor Vrijheid en Democratie. Het Amsterdamse raadslid mevrouw G. Wijsmuller-Meyer (WD) heeft dezer dagen aan B. en W. van Amsterdam gevraagd, of het college bereid is te bevorderen, dat huizen voor bejaarden worden gesticht, waarin opgenomen kunnen worden die personen, die niet behoren tot de richtin gen. welke reeds eigen woningbouwvereni gingen hebben.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11