„Holanbra" kolonie met is een welvarende Hollands karakter Uitgaan in Haarlem De KLM brengt stieren M.litMIliO Vijftig jaar geleden Hollandse boeren in Brazilië Hoe is het ontstaan? 3 Frankrijk wapent zich tegen pokken gevaar Vaccinatie-gebod afgekondigd in drie departementen Twee jaar voor verduiste ring van Zweedse kronen Dit woord: MAATJESHARING K Huidklachten Record aantal nieuwe woningen in 1954 Liquidatie I. G. Farben in Duitse handen gegeven ^BU-overschot millioen MAAT- ANTHRACIET Spaanse pers stimuleert anti-protestantisme Uit Haarlems Dagblad van 4 Februari 1905 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 Enkele honderden kilometers Noord-Westelijk van Sao Paulo, in een vruchtbare vlakte achter de tropische bergwouden der Braziliaanse kust. temidden van de grassteppen en overblijfselen der equatoriale regenbos- scn, ligt Campinas, een middelgrote stad van provinciaal allure, het weten schappelijk middelpunt van de Braziliaanse koffie-cultuur. Want Cam pinas bezit het Koffie-instituut, waar de agriculture onderzoekingen ter verbetering van kwaliteit en opbrengst der koffie-aanplantingen plaats hebben. Veertig kilometer buiten Campinas trekt een opschrift boven een van de snelweg afbuigend zandpad de aandacht: „Holanbra", staat er te lezen. Holland en Brazilië in één adem. Hier moeten Hollandse boeren wonen! Een zwart-bonte, welgedane Hollandse koe staart de bezoeker tegen. Dit is een stukje Holland in de tropen. Hier hebben Hollandse boerengezinnen een nieuwe toekomst gevonden. Honderd gezinnen Het kronkelend zandpad leidt na ettelijke kilometers een vriendelijke nederzetting binnen, waar rondom grazige weiden en frisse akkers kleine, heldere huizen ver spreid staan. Boerenschuren en stallen, een tussen heuvels gelegen brink met een ge bouw dat op een kerk lijkt, verzorgde ak kers en bloementuinen vormen het geheel van deze Hollandse „facienda", die ruim 5000 hectares beslaat waarvan er 2000 in cultuur zijn gebracht. Hier wonen een honderdtal Nederlandse boerengezinnen, uit verschillende provincies afkomstig, die hun werkkracht en wereldbefaamde agri culture vakkennis beproeven op de Brazi liaanse grond. Het is deze grond, die voor aanvanke lijke problemen zorgde. Doch zoals een boer altijd ter wereld zijn specifieke grond weet te dresseren, zo hebben ook hier de Nederlanders de koppigheid van de bodem met gelijke munt betaald en hem naar hun hand weten te zetten. De akkers en weiden glanzen van vruchtbaarheid. De on-Hol- landse cultures als koffie, rijst en ananas zijn de Nederlanders even vertrouwd ge worden als aardappelen en bieten. Midden in de nederzetting, onder de schaduw van hoge bomen en in de luwte van een lage heuvel, ligt het centrum van het maatschappelijke verkeer dezer kolo nie, het „verenigingsgebouw", wat eigenlijk nog niet zo'n verkeerde benaming is, al be staat er geen „vereniging" in de geijkte zin. Want dit gebouw verenigt: Het verenigt d^ bewoners van Holanbra in hun gelijkge richte religie, in hun onderlinge ontspan ning en in de discussie over de problemen der nederzetting. In het kerkgebouw staan devoot de sobere voortbrengselen van eer lijke religieuze kunst der bewoners, zon der pretentie doch ook zonder aanstellerij. In het vergaderlokaal zijn de bewonderens waardige producten van nijvere ambachts. kunst aanwezig, als tegeltableaux en beel den van gebakken klei, die evenzeer voort brengselen van ernstige vrijetijdsbesteding als uitingen van levensvreugde kunnen worden genoemd. Zwoegen De boeren van Holanbra verbouwen kof fie, cacao, rijst, ananas, citrus, bananen, mais, bonen en alles, waar de grote Brazi liaanse steden behoefte aan hebben. Zij fokken varkens, kippen, melkkoeien en paarden en hebben al deze cultures met elkander naar rationele productiecapaciteit van de nederzetting verdeeld. ,,In Holland kan je boeren op de radio", zegt de stoere leider en rijksgedelegeerde der kolonie, de heer Hogenboom, glim lachend. „Daar hoor je in je luie stoel bij de kachel wanneer je moet spuiten en snoeien, poten en oogsten. Maar hier komt het aan op initiatief, durf en energie. Hier moet je als boer zwoegen en experimen teren, teleurstellingen incasseren en over schakelen zonder aarzelen, als het nodig is. Hier wordt een boerenzoon de flinke, voor zijn vak van onschatbare waarde zijnde alzijdige landbouwer, die door tegenvallers en de noodzaak tot uiterste inspanning gehard en geoefend is. Het leven is hier niet gemakkelijk. Wij krachtige stappen, zijn gebruinde lange armen, uit het witte boezeroen, langs zijn stevige gestalte slingerend, gaat hij ons voor over de landwegen die door de kolonie leiden. Van zijn huis uit een juweeltje van sobere landelijke bouwstijl lopen de met bloemen omzoomde paden naar de andere tehuizen, de kleine boerderijtjes van varkensboeren, kippenfokkers of kof fieplanters. Hun huizen zijn vriendelijk in hun be perktheid en eenvoud. Er hangen gordijn tjes voor de ramen en wanneer men er een blik naar binnen werpt, ziet men Holland se interieurs met Hollandse meubelen. De mensen hier zijn op en top Nederlands ge bleven. Zij leven als een apart stukje Hol land midden in de Braziliaanse beschaving, die zij voorzien van de degelijke voort brengselen der Hollandse hoerenkunst. De uitbreiding van het luchtnet der K.L.M. tot Sao Paulo, ter gelegenheid waarvan dit persbezoek aan Brazilië werd gebracht, betekent voor de boeren van Ho lanbra een riiet onbelangrijke verbetering ten aanzien van de mogelijkheden hunner veeteelt. Zij fokken het zuivere Hollandse stamboekvee zonder bijmenging en hebben de methode der kunstmatige inseminatie noodgedwongen moeten aanvaarden, met de beste resultaten overigens. Nu de KLM zo dicht bij Campinas dichtbij in Brazi liaanse zin een nieuwe „halte" heeft in gevoegd in het Zuid-Amerikaanse net, kan het uit Holland verstuurde zaad sneller en in grotere hoeveelheden worden aange voerd. De resultaten van deze manier van fokken lopen blakend van gezondheid en in echt-Hollandse welvarendheid in de schaduwen der palmbomen op het grove Braziliaanse gras. Zij loeien nog steeds in zuiver Hollands en worden dientengevolge enigszins misprijzend doch ook vol jalousie aangekeken door hun tengere Braziliaanse buren, die met hoge schoften in de ondefi nieerbare grijze tint van hun slobberige huid over aangrenzende weiden sloffen. Holanbra is een van de vele facienda's, die zich rondom de grote Braziliaanse be volkingscentra hebben gegroepeerd om deze groeiende metropolen van voedsel te voorzien. Daarom wordt in de eerste plaats datgene gekweekt, wat deze steden in grote hoeveelheden en tegen goede prijzen af nemen. Dat de teeltplannen tengevolge van prijsverval enzovoort wel eens moeten worden omgeschakeld behoeft geen betoog. De organisatie van dit beleid is echter in uitstekende handen; de heer Hogenboom weet te boeren! Doch hij is vol lof over zijn medewerkers en facienda-genoten, die als „een grote Hollandse familie alle lief en leed delen". rroblemcn Nu het experiment gelukt is, gaat de facienda uitbreiding tegemoet. Evenals de elders in Brazilië gevestigde boerenneder- zettingen zal Holanbra er mettertijd een aantal emigrantengezinnen bijkrijgen. In twee komende jaren zullen ongeveer 200 nieuwe families de facienda komen ver sterken. Holanbra heeft een eigen zielzorger, eigen zusters voor scholen en verpleging en nog tal van eigen problemen.... Men Het vriendelijke huisje van de kippenfokker Krabbe. leven afgezonderd van elk publiek ver maak, als een stel kluizenaars, ver van de stad, ver van ons eigen land. Wij moeten onze bezigheden zoeken in de avonduren, huisvlijt, handenarbeid, knutselwerk, ar tistieke experimenten; wij moeten vaak onze meubelen zelf maken en onze werk tuigen zelf repareren. Doch dat alles draagt bij tot onze levenskunst en onze echte be- staansvreugde. Geen boer, waar ook, is zo hecht verbonden met zijn grond als de Hol landse boer in Brazilië. Wij worden overigens niet alleen geoefend in de agri cultuur, doch evenzeer in sociaal-maat schappelijk opzicht. Wanneer wij hier niet samenwerken en ons schikken naar el kaar, kunnen we onze facienda opdoeken. Het is in het verleden moeilijk geweest het heeft zelfs bijna tot een catastrofe ge leid. Doch dat kwam, omdat verkeerde elementen de geest bedierven en in maat schappelijk opzicht tekort schoten. Toen zij verwijderd waren, ging het crescendo Wij hebben hier een stel prachtmensen, flinke gezinnen, energieke jongens en meisjes, die allen tesamen een kleine doch gelukkige maatschappij vormen". Echt Hollands De klare ogen van de stevige Hollander Hogenboom schitteren van levenslust. Met De heer Hogenboom op de Hollands- Braziliaanse akker. (Van onze correspondent in Parijs) In enkele delen van Frankrijk zijn de laatste weken pokkengevallen geconsta teerd. Alleen al in de stad Morbihan wer den 67 personen opgenomen en daarvan zijn er vijftien overleden. De ziekte heeft zich ook in het Noorden van het land i voorgedaan, vooral in Brest, Epinal en Saint-Dié. In Parijs is nog geen enkel geval gesignaleerd. Vijf medici, die pok ken-patiënten verpleegden, zijn eveneens door de ziekte aangetast. Men neemt aan dat deze aanvallen van een epidemie kan, in dit stadium, niet gesproken worden een gevolg zijn van besmetting, die is overgebracht door ba cillendragers uit Indo-China. In het Verre Oosten komen pokken vrij veelvuldig voor. In Europa, waar in vroeger eeuwen soms hele streken door deze vreselijke ziekte werden uitgeroeid, heeft men de pokken vrijwel onder bedwang. Toch heb ben zich nog in 1952 verschillende geval len voorgedaan: in Marseille, Portugal en Engeland. Door inenting kan men zich afdoende beschermen en in Frankrijk bestaat dan ook de wettelijke verplichting kinderen tot hun meerderjarigheid van de geboorte af iedere tien jaar te laten vaccineren. Nadien bestaat die verplichting niet meer, ofschoon het wenselijk wordt geacht dat iedereen zich elke vijf jaar opnieuw laat inenten. Bij gevaar voor een epidemie kunnen de prefecten de bevolking, van hun district gelasten zich te laten vacci neren en in vier Franse departementen is dat gebod al afgekondigd. De inentstof wordt in drie Franse fabrieken bereid en om voorbereid te zijn worden grote hoe veelheden vaccin geproduceerd. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 35-jarige koopman zonder vaste woon- of verblijfplaats J. B. B. wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 113.000 Zweedse kronen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was twee jaar gevangenisstraf geëist. Door de rechtbank is de koopman inder tijd veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. In de tenlastelegging werd de verdachte ervan beschuldigd in December 1953 ruim 113.000 Zweedse kronen, de hij als agent van de exporteur P. Slot uit Broek op Lan- gendijk had ontvangen van een Zweedse firma voor de leverantie van een grote par tij appels, te hebben verduisterd. Volgens de verdachte heeft hy het geld aan de zoon van de exporteur, de 29-jarige Jacob Slot, die voor het controleren van de appels bij aankomst naar de Zweedse hoofdstad was gereisd, gegeven. Jacob ontkent dit. Ik heb aan wel tien mensen ge vraagd: wat is maatjesharing? Allen antwoordden: fijne haring in een ton netje. Blijkbaar dachten zij aan het woord maat in de betekenis van: vat, waarmee men bepaalde waren meet, korenmaat bijvoorbeeld. Maar met dit woord heeft maatjesharing in het ge heel niets te maken. Maatjesharing is haring zonder hom of kuit en het woord is ontstaan uit maeghdekensharing. In het Staatsblad van 1822 vindt men de volgende omschrijving: „In den maat jesharing wordt noch kom noch kuit, maar alleen goede en bekwame reuzel gevonden; dezelve vis is zeer vet en smakelijk, doch niet duurzaam". Wist u dat het Staatsblad zich ook al op dit terrein bewoog? De schuren en opslagplaatsen van Holapbra. Hollandse boeren rijden met hun gespan af en aan. klaagt er nog steeds over te weinig aan dacht der Nederlandse regering voor het belangrijke emigratie-experiment, dat hier plaats heeft. Men sukkelt met een gebrek aan eigen transportmiddelen, waardoor het vervoer der producten duur wordt. Men heeft dringend landbouwwerktuigen nodig, die de cultuur goedkoper zullen moeten maken. Doch deze zorgen worden dagelijks afgedaan met de blijde glimlach van men sen, die een goede, vreugdegevende levens bestemming hebben gevonden.... Hallo, Holanbra! Alle goeds gewenst! J. L. ADVERTENTIE geneest U goed en snel met DÈBRALINE (geen vlekken, geen gaas of pleisters!) en wassen met ^P^fflIlDËBRALINE-HUlDZEEP 1111111111^ (overvei en ontsmettend). Door het gereedkomen van 68.500 wo ningen in 1954 is voor de derde keer na de oorlog een jaarproductie bereikt als nim mer tevoren in ons land. Andere recordja ren waren 1951 met 58.666 en 1953 met 59.597 gereed gekomen woningen. Sinds de bevrijding zijn thans 379.058 woningen vol tooid. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in De cember 1954 7891 woningen voltooid. De in December 1954 gereed gekomen wonin gen vormen een recordaantal van ooit in een maand voltooide woningen. Het wordt gevolgd door 6969 woningen in December 1953 en 6679 woningen in December 1948. BONN (A.F.P.) In een officieel com muniqué is te Bonn medegedeeld, dat de maatregelen, die de Hoge Commissie- der geallieerden heeft genomen ter verzeke ring van de ontvlechting en de liquidatie van de voormalige I. G. Farbengroep, vol ledig zullen worden uitgevoerd. De be voegdheden van de algemene vergadering van aandeelhouders der I. G. Farben in liquidatie worden hersteld en het geallieer de toezicht op de liquidatie wordt opgehe ven. De voltooiing van de liquidatiemaat regelen wordt aan de zorg van de Duitse autoriteiten overgelaten, die deze maat regelen zullen uitvoeren overeenkomstig de door de geallieerde autoriteiten vastge stelde bepalingen, wetten en richtlijnen. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het be talingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Januari 1955 resulteerde in een overschot van 97 millioen gulden. ADVERTENTIE Het „verenigingsgebouw", tegelijk kerk op „de Brink' MADRID (United Press) Het officiële orgaan der Spaanse Falangistische bewe ging, „Arriba", heeft een fel artikel opge nomen van een zekere Adolfo Munoz Alon- so, die schreef, de afgelopen maanden pro testantse propagandistische lectuur te heb ben ontvangen, „verpakt in geheimzinnig cellophaan". „Het protestantisme doet zijn best ons van onze kerk te scheiden en ons zowel religieus als möreel tot wezen te ma ken.... protestantisme in Spanje is niet slechts een misdaad tegen de godsdienst maar ook tegen het moederland". „Niet alleen in naam van het R.K. geloof maar ook in naam van de Almachtige moeten wij protestantse propaganda afwijzen als een persoonlijke belediging en als een pro vocatie, waarin tot broedermoo/d opgeroe- l pen wordt", aldus Alonso. TONEEL EN DANS Vrijdag 4 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" speelt het Rotterdams Toneel „Assepoestec in Wallstreet" van Howard Feichmann en George S. Kaufman. Regie en vertaling Jan Teulings. Medespelenden: Nell Koppen, Yda Andrea, Steye van Brandenberg, John Gobau en anderen. Zaterdag 5 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste opvoering in Haarlem van „Een man genaamd Judas" (Un nommé Judas) van Claude-André Puget en Pierre Bost door de toneelgroep „Theater". Regie en vertaling van Elise Hoomans. Zondag 6 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" voert opnieuw op „Een man genaamd Judas" van Claude- André Puget en Pierre Bost. Regie en ver taling van Elise Hoomans. In de hoofd rollen: Robert de Vries en Annie de Lange. Zondag 6 Februari, Minervatheater, 14 en 20.15 uur: Toon Hermans en zijn gezelschap presenteren het nieuwe „ballof'-program- ma „Zaza". Maandag 7 Februari, Minervatheater, 20.15 uur; Herhaling van het nieuwe „ballot"- programma „Zaza" van Toon Hermans en zijn gezelschap. Maandag 7 Februari, tuinzaal Concertge bouw. 14.15 uur: Instructieve voorstelling van de balletgroep „Marjo" uit Den Haag voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 10 Februari, Stadsschouwburg. 20 uur: Opvoering van „Het hemelbed" van Jan de Hartog door Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. Regie: Jan Retèl, de décors zijn van Chiel de Mey, de muziek is van Jurriaan Andriessen.» I MI 7IEK Vrijdag 4 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zesde concert in de V-serie door het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Toon Verhey. Solistische medewerking van het trio Jan Hesmerg, Eduard Biele en Ans Bouter. respectieve lijk viool, cello en piano. Het programma I vermeldt: „In Memoriam' van Lex van I Delden, het Tripleconcert van Henk Ba- dings en de Zesde of Pastorale Symphonie van Beethoven. Zaterdag 5 Februari, Concertgebouw. 21 uur: Uitvoering van „De Roverssymphonie" naar de gelijknamige film van Frédéric Feher ter gelegenheid van het eerste lustrum van Teisterbant. Met medewer king van 1.'* Noordhollands Philharmo nisch Orkest onder leiding van Jacques Moolenijzer, de pianist Géza Frid en Mimi Aarden, Chris Reumer en Henk Weimar als vocale solisten. Tekst: David Koning, regie: Frans Hesmerg. explicateur: Philip Bloemendal, décors: naar ontwerepn van Jules Chapon uitgevoerd door leden van „De Groep". Maandag 7 Februari. Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Donderdag J0 Februari. Concertgebouw, 20 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging te Haarlem voert met het Noordhollands Philharmonisch Orkest uit „Danse des Marts" en „Nicolas de Flue" van Arthur Honegger en „Knoxville" van Samuël Barber. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Vrijdag 11 Februari. Concertgebouw, 20 uur: Opcaconcert ten bate van het instrumen tenfonds van het N. Ph. O. onder leiding van de gastdirigent Willem Lohoff. Met medewerking van de sopraan Matilde Riva, de alt Elsa Hernady—Van Bueren. de tenor Comelis Kalkman, de bariton Paolo Gorin en het Amsterdams Operakoor. Het pro gramma bestaat uit twintig aria's, duetten en koren uit bekende opera's van Mozart, Verdi, Rossini, Mascagni, Bizet, Saint- Saëns en Giordano. Vrijdag 11 Februari, Stadsschouwburg. 20 uur: De Hoofdstad Operette voert op de bekende operette ..Sag beim Abschied leise Servus" met Ruth Rhoden, Marga Graf, Claire Craily, Herman Valsner, Fritz Stei- ner en regisseur Otto Aurich. In Weense costumes. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het het Frans Halsmuseum (ingang Groot Hei ligland) en beginnen om 20 uur. Maandag 7 Februari: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden over „Hersenen en intelligentie" door prof. dr. J. Ariëns Kappers. Dinsdag 8 Februari: Eerste van zes voor drachten over „Psychologie van de alle daagsheid" door drs. W. A. Nell. Donderdag 10 Februari: Laatste van twee voordrachten door dr. Ch. de Beus over „Het Nieuwe Testament als boek van ver vulling en verwachting". Woensdag 9 Februari, Koningin Emmaschool, Raafstraat, 20 uur: „Wat iedere vrouw moet weten". Docente: Fl. de Boer, vrouwenarts. (Afdeling Haarlem-Noord). Donderdag 10 Februari. Minervatheater, 20 uur: dr. J. M. Lodewijks houdt een lezing met kleurenfoto's en -film over het onder werp „Zeedieren" (Afdeling Heemstede). TENTOONSTELINGEN Huis Van I.ooy: Tot en met 13 Februari ten toonstelling van reproducties naar werken van klassieke moderne meesters, van de Imoressionisten tot Picasso. Dagelijks ge opend van 912.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van I.ooy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan-1 winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 10—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vriiburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van anuarellen. tekeningen en grafiek door Ton Heyboer en Erna Postma. Tot 9 Februari op werkdagen geopend van 10—5 uur. Haarlems Boekhuis: Tekeningen en gouaches van Jet Bekker. Land- en volksleven van India. Geopend van 29 Januari tot en met 12 Februari. De Italiaanse bariton Paolo Gorin, momen teel verbonden aan de Nederlandse Opera, is solist op het Operaconcert van het N.Ph.O. op Vrijdagavond 11 Februari Vleeshal: Tentoonstelling „Nederland maakt het" van de vereniging „Nederlands Fa brikaat", geopend van 10 tot 23 Februari. DIVERSEN Vrijdag 4 Februari, bovenzaal Concertge bouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest" bespreekt Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna zal uitvoeren. Vrijdag 4 Februari, Nassauplein 8, 20 uur: Voor de Theosofische vereniging spreekt de heer J. H. Kengen over „Ce moderne mens en de godsdienst". Zaterdag 5 Februari. Krelagehuis, 20 uur: De Lutherse toneelvereniging voert op „Blijf zitten waar je zitvan Aug. van Zuylen. Zaterdag 5 Februari, gebouw St. Bavo. Sme- destraat, 20 uur: Feestavond ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de ijs- vereniging „Nova Zembla" te Spaarndam. Medewerking verlenen het theaterbureau Charles René, de Alpenjagers en de Spaarne Boys. Zaterdag 5 Februari, hótel „De Leeuwerik", 20 uur: De toneelvereniging „Heemstede- West" speelt onder regie van Carel Veer- hoff „Het meisje met de rode strik" van Koos Beswino. Zaterdag 5 Februari, „Het Wapen van Heem stede", 20 uur: De Heemsteedse toneel vereniging „Nut en Genoegen" voert onder regie van de heer L. Beek op „Knoflokia, het wondertonicum" van Her man van der Veer. Zondag 6 Februari. Lidotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Lach dan Paljas" met Benjamino Gigli, Alida Valli en Paul Hörbiger. Zondag 6 Februari, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 6 Februari, Rembrandttheater, 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij die renfilms van de heer H. C. Verkruijsen. Maandag 7 Februari, Stadsschouwburg. 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer'.' speelt onder regie van Henk Bak ker „Ik ben hier al eens eerder geweest" van J. B. Priestley. Maandag 7 Februari. Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond met filmvertoning van het ministerie van Oorlog in samenwer king met het Gewestelijk Arbeidsbureau over het onderwerp: „Welke mogelijkhe den bieden leger en luchtmacht aan de werknemer?" Dinsdag 8 Februari, Hótel Royal, 20 uur: Laatste van drie voordrachten over „Ge schiedenis van de wijsbegeerte" door pater F. van de Vrande M.S.C. voor „Ge loof en Wetenschap". Dinsdag 8 Februari. Hótel Royal. 21.10 uur: Laatste van drie lesavo den over „Wezen en waarde van het Montessori-onderwijs" dooi mejuffrouw L. M. Th. Rood (Geloof en Wetenschap). Dinsdag 8 Februari, Minervatheater, 20 uur: Tijdens de feestavond van de R.K. Harmo nie „Sint Michaël" voert de R.K. Toneel groep „Berkenrode" .Boeven en made liefjes" van George Batson op, onder regie van de heer John Kraay. Woensdag 9 Februari, „Treslong", Hillegom, 20 uur: Vastenavond-familiefeest van de R.K Middenstandsvereniging te Haarlem. Medewerkenden: The Topliners", de con ferencier Andre Carrell. Marianne v. d. Bergh, Tonny Schifferstein en Nicky Nobel. Tijdens het bal speelt het dans- orkest van de heer Th. de Mol. Woensdag 9 Februari, tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Causerie met kleurendia's betreffende Zwitserland voor dea afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging door de heer A. L. C. A. van Nij- nanten. Vrijd3g 11 Februari, Hótel Royal, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" spreekt de heer André George, historicus uit Parijs, over „1" Homme face a la science moderne". Wegens het uitvoeren van spoorweg- werken zal worden overgegaan tot sloe- ping van den molen „Het Fortuin", staar de aan de Friesche Varkenmarkt. In den molen bevindt zich een steeu met de allegorische voorstelling van het fortuin, voorzien van het jaartal 1698. Onder de windpeluw op de voorzijde van de kap komt het jaartal 1832 voor. De steen zal voor de gemeente bewaard blijven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5