Mendès-France weggestemd Het ging niet om zijn politiek, doch om zijn persoon Weerbericht Overdreven Personeelsgetal van Sovjet ambassade niét verdubbeld v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE Het laatste woord werd hem niet gegund Twee Haarlemmers ont snapt uit gevangenis Speelclub in niemands land nog steeds een probleem „P.M.F. te groot voor dit kleine parlement" Hei woord is aan Onbestendig weer Men weet niet wat men zegt 11 <S9e JAARGANG No 178 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 299e JAARGANG No 25 De stemmen-ver houding Buitenlandse Zaken in brief aan Tweede Kamer: KSG stelt „ministerie van Buitenlandse Zaken" in Sinistere sirenetonen Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEEL UITMAKEND van het forum in een vergadering van afdeling II van de P.v.d.A te Haarlem heeft het Tweede Kamerlid J. de Kadt zich Woensdagavond in bedarende trant over proeven met atoombommen uitgelaten. Wij hebben daar gisterenavond verslag van gegeven, maar het lijkt nuttig zijn commentaren te her halen. Hij erkende dat de A- en H-bom- proeven in de Stille Oceaan „inderdaad een zeker gevaar blijken in te houden", maar dat is naar hij zei met alle militaire proeven het geval. Deze overeenkomst ontgaat mij. Er heb ben zich bij militaire proeven van andere aard nooit zo ernstige verschijnselen voor gedaan en deze verschijnselen zijn dan ook nieuw. Het atoomwapen wordt een stemmig erkend als het meest vernietigen de, ooit uitgevonden en omtrent de water stofbom (de H-bom) is medegedeeld dat de uitwerking talloze malen groter is dan die van de A-bommen, in 1945 op de Ja panse steden Hirosjima en Nagasaki ge worpen, met ontzettend resultaat. Wat betreft de waarschuwing van een aantal geleerden, dat alleen reeds de proefnemingen met de H-bom tot een zo danige radio-actieve besmetting kunnen leiden,"dat het leven op aarde op den duur in gevaar komt, zei de heer De Kadt dat dit moeilijk te beoordelen valt. „Er zijn evenveel deskundigen, die deze opvat tingen overdreven blijken te vinden. En het feit dat ondanks de waarschuwingen de geleerden in Amerika besloten zijn hun proefnemingen voort te zetten ofschoon men toch moeilijk kan aannemen dat zij bewust aan zulk een zelfvernietiging zou den medewerken geeft aanleiding te geloven dat de waarschuwing vooralsnog overdreven is." Dat heeft de heer De Kadt aangevoerd. Op deze plaats is in de laatste tijd ver scheidene malen bver dit onderwerp ge schreven, de eerste maal onder de titel „De rode streep". Want de vermaarde Franse natuurkundige prof. De Broglie had ten aanzien van die proefnemingen verklaard: „de rode streep is bereikt". Hij zei dat mede ter bevestiging van een zeer ernstig, nadrukkelijk-waarschuwend be toog van zijn jongere collega prof. Charles- Noel Martin, verschenen in het Bulletin van de Franse Academie van Wetenschap pen en herhaald in artikelen in het week blad l'Express en het dagblad Le Figaro. Hij sprak over de grootste gevaren voor het leven van mensen, dieren en planten, over de kans op geboorte van wangedroch ten en de vernietiging van oogsten. De Franse natuurkundige wetenschap heeft buitengewoon belangrijk werk op dit ge bied verricht. Opnieuw zij herinnerd aan de namen Curie en Becquerel. Ook De Broglie is trouwens een zeer grote naam in de internationale wetenschap: die van de Nobelprijs-winnaar voor natuurkunde in 1929. Wat de Amerikaanse geleerden betreft, die besloten zijn hun werk voort te zetten, zij hier opnieuw herinnerd aan de leider van dat werk prof. Oppenheimer, die uit gewetensbezwaren aftrad en daarna ver dacht werd gemaakt; het deed een schok door de wereld gaan. Verscheidene an deren waren voor hem heengegaan. Meent de heer De Kadt, dat het voor geleerden die deze arbeid voortzetten gemakkelijk is om af te treden? Dat het geen moed ver eist? Hij verklaart in elk geval, dat nevens de waarschuwers evenveel deskundigen staan, die hun waarschuwingen overdre ven blijken te vinden. Wie zijn dat dan en waar en wanneer hebben zij deze ver klaringen afgelegd? zou ik willen vragen. Geen enkele tegenspraak van de uitingen van De Broglie en Charles-Noel Martin is ons onder ogen gekomen. Ook niet van Nederlandse deskundigen, ofschoon zij in verscheidene Nederlandse bladen gepubli ceerd zijn en niet aan hun aandacht kunnen zijn ontsnapt. Wel heeft prof. C. J. Bak ker, een onzer voornaamste deskundigen, in Vrij Nederland over het verschrikke lijke gevaar van gebruik van het atoom wapen in een oorlog geschreven; ook die beschouwing is op deze plaats besproken. Eveneens een radio-rede van de Engels man prof. Bertrand Russell, ditmaal geen natuurkundige maar wiskundige, philo- soof en litterator, die in een radio-rede voor de B.B.C. heeft voorgesteld dat neu trale landen door bun geleerden een rap port over de bommen en hun uitwerking zouden doen opstellen en dat aan de grote mogendheden doen toekomen, opdat die hun instemming of tegenspraak zouden kunnen uiten. Een verstandig voorstel. Geen antwoord is tot dusver bekend. Ik vind al dat zwijgen zonderling, evenals de slechts spaarzame verbreiding van waar schuwingen als die van Martin en De Broglie. Het is onlangs geschied dat het Belgisch Meteorologisch Instituut bepaalde afwij kingen in het weer toeschreef aan een atoom-ontploffing in Amerika. Het Neder lands Meteorologisch Instituut sprak die mening positief en geruststellend tegen. Het Parool stelde zich daarop met het Ne derlandse Instituut in verbinding; het gaf toe te boud gesproken te hebben. Verder dan onzekerheid kwam het in feite niet. Het Parool vermeldde dit en drong op herziening van het communiqué aan. Er was dus onzekerheid in dat geval. Betekent die een geruststelling? Aller minst. Ik veroorloof mij er opnieuw aan te herinneren, dat prof. Einstein in 1950, toen constructie vafi de waterstofbom mo gelijk was gebleken, heeft verklaard „dat de vergiftiging van de atmosfeer door radio-activiteit, en dientengevolge de ver nietiging van alle leven op aarde, binnen de sfeer van het technisch-mogelijke is gekomen". Maar goed, laat ons eens even veronder stellen dat alle vermaarde, deskundige waarschuwers overdreven zouden kunnen hebben en dat er evenveel anderen zijn, die het overdrijving noemen. Wat rest zelfs in dat geval? Op zijn best: onzeker heid. Legt die niet, bij een dergelijk ge vaar, de plicht aan de neutrale mogend heden op om het voorstel-Russell te aan vaarden? Eist die niet het scherpste onder zoek en de meest volledige publiciteit? Dat kunnen de Europese regeringen, ook de Nederlandse, instellen. Is het niet vol komen"' redelijk erop aan te dringen dat andere regeringen zich tot de Amerikaanse en de Russische wenden met het verzoek, Alleen in de regeringsbanken kon men Mendès-France vinden voor de kamerzit ting aanving, die over het lot van zijn kabinet zou beslissen. De foto kon een symbool zijn. De Franse Kamer heeft Mendès-France inderdaad alleen gelaten. Vanmorgen vroeg is het vonnis gevallen over het bewind van Mendès-France, dat ruim zeven maanden heeft geduurd de normale tijd overigens voor een Franse regering. Met 319 tegen 273 stemmen werd hem het vertrouwen ontzegt naar aanleiding van de Nooicl-Afrika debatten, die Woensdag waren begonnen. Onder de tegenstemmers bevonden zich de conservatieven, de katholieken, een veertigtal radicalen, de eigen partijgenoten dus van de premier, een aantal Gaullisten en tenslotte de communisten. Mén herinnert zich misschien dat in Juli bij zijn investituur, zijn rechtse tegenstanders insinueerden dat Mendcs- Franee zijn positie aan de communisten dankte, ofschoon hij weigerde hun stemmen in zijn meerderheidscijfers te tellen. Maar ditmaal waren voor de zelfde tegenstanders de communistische stemmen blijkbaar niet te onzindelijk om Mendès-France ten val te brengen. (Van onze correspondent in Parijs) De laatste uren van zijn bewind zijn van een dramatische spanning en grootheid geweest. Om negen uur 's avonds waren de replieken begonnen waarbij de jon se mi nister van Binnenlandse Zaken, Mitter rand onder wie Algerije ressorteert, ander half uur in een gedocumenteerde, geest driftige en soms felle rede een aantal sprekers van antwoord diende. Maar al zijn oratorisch talent bleek weinig effect meer te sorteren. De posities waren, na René Mayers optreden, al kennelijk inge nomen en de aandacht voor Mitterrand was gêring. Om ongeveer half elf trad Mendès-France zelf voor het voetlicht en in de zaal zowel als op de eivolle tribunes begon de spanning toen zienderogen te stijgen. De premier wenste nog eenmaal elk der partijen voor hun verantwoordelijkheid te plaatsen. Hij herinnerde aan de uitslagen, die hij bij vorige stemmingen voor zijn Noord-Afrika-beleid gekregen had. „Se dertdien is aan dat beleid niets veranderd", zo zeide hij. Het gaat om de vraag of gij het streven naar een accoord met de Noord-Afrikaanse volken al of niet voort wilt zetten. Een katholiek interrumpeerde toen dat zijn fractie de politiek van Mendès-France wilde vervolgen, maar met betere resul taten dan hij had geboekt. Het hoge woord was er toen ujt. Het ging voor velen niet om een politiek, maar om een persoon, de persoon van Men dès-France. Later viel een andere katholiek de pre mier in de rfede met de opmerking dat hij nu de prijs kreeg te betalen voor zijn hou ding tegenover de E.V.G. en daarmede werd de vinger op de tweede oorzaak van deze crisis gelegd. Het drama van de E.V. G. vond in de Noord-Afrika-debatten zijn naspel. Weggehoond Om even twaalf uur werd er gestemd. Over de negatieve uitslag kon niemand zich meer verbazen. Mendès-France vroeg tegen de traditie in nog eenmaal het woord voor een laatste verklaring. Met een stem, drie trilde van nervositeit bezoer hij de Kamer zijn politiek in Noord-Afrika trouw te blijven. Toen zijn rede het karakter aan nam van een oproep aan het Franse volk, schreeuwde de katholiek De Menthon d^t de demissionaire premier zijn mond had te houden. De eveneens katholieke presi dent Schneiter merkte echter op dat de hoffelijkheid gebood de premier zijn toe spraak te laten voltooien. Er ontstond toen een hels kabaal en de linkse en rechtse vleugel van de Kamer namen een vijan dige houding aan. Mendès-France was toen niet meer te verstaan en met een „Vive la France" daalde hij het spreekgestoelte af terwijl hij zijn ministers een teken gaf hem naar de uitgang te volgen. Om zes uur vanmorgen maakte hij zijn bij onderlinge overeenkomst tot staking van die proeven te besluiten? Dat zou ein delijk eens resultaat kunnen geven, want daar is geen controle-apparaat dat „souVe- reiniteit aantast" voor nodig: thuisblijvend kunnen zij eikaars explosies precies regi streren. Ik heb onlangs gezegd dat de mens-in-het-algemeen, evenals de ver dachte in een strafproces, recht heeft op hetgeen in Engeland „the benefit of the doubt" heet het voordeel van de twij fel. Dat wil zeggen: bij de geringste on zekerheid moet hij vrijuit gaan. Hier is de onzekerheid in geen geval gering. Daar kan men niet op antwoorden met „het zal wel overdreven zijn" en maar niets doen! Het heeft mij verheugd dat een der andere leden van het forum waartoe de heer De Kadt behoorde, mevrouw Van der Meulen-Houwer, zich in gans andere zin heeft uitgelaten. Zij vond de ontwikkeling van zaken benauwend en riep de aan wezigen op, het probleem ernstig bij zich zelf te overwegen. „Als je afstand neemt van je gebondenheid in de dagelijkse ver houdingen is het toch wel ontzettend te zien hoe men. ofschoon men niet verder kan gaan, toch op deze weg doorgaat." Ik vind dat ook ontzettend. R. P. OOCOCOOOCOOi D030COOCOCOOO COCOCCOOC3CCOCCOOOOCOOOOOOOOOG Officieel lworden de volgende cijfert gegeven van de stemmenverdeling in de Franse Assemblée bij de stemming over de vertrouwenskwestie: de 319 tegenstemmers waren: 98 communisten 8 en communistisch gezinden, 73 volks- p republikeinen, 20 radicalen, 17 Gaullis- 9. ten, 77 gematigd conservatieven, 27 dis- p sidente Gaullisten, 4 links radicalen èn 3 anderen. g De 273 voorstemmers waren: 105 socia- listen, 52 radicalen, 45 Gaullisten, 33 ge matigd conservatieven, 5 volksrepubli keinen, 5 dissidente Gaullisten, 18 links radicalen en 10 anderen. Tweeëntwintig afgevaardigden hebben zich van stemmen onthouden. Tien an- deren waren afwezig. xccooooxooxoococ«oooa>Dcococooooooooocoocoo3coocooooo opwachting bij president Coty, die van tien uur vanmorgen af de presidenten van de verschillende Kamers ontving. Bij zijn vertrek verklaarde Mendès- France de journalisten nog dat het werk, dat hij had verricht voor Frankrijk, niet tevergeefs zou blijken en eens zal worden voortgezet. De premier, óp van vermoeidheid, gaf zich nu geen moeite meer om zijn emoties te bedwingen. Uit het huis van bewaring-2 aan de Havenstraat te Amsterdam zijn gister avond twee daar gedetineerde circa 30- jarige Haarlemmers ontvlucht. Enkele om wonenden zouden te ongeveer 6 uur een paar mannen in burger, niet in gevange niskleding, met een ladder hebben bezig gezien bij de muur aan de achterzijde der gevangenis. Dit hebben zij verklaard te genover enkele der vele rechercheurs, die onmiddellijk na het bekend worden der ontsnapping bij het vooravondappel een speurtocht zijn begonnen. Deze op sporing die vele uren lang is voortgezet, is tot nu toe vruchteloos gebleven. In België lopen geruchten, dat de Bel gische en Nederlandse justitie gezamen lijk zouden willen optreden tegen de speel club „De Negen Huizen" in „niemands land" te Baarle-Hertog. Bij navraag te bevoqgder plaatse kon echter geen bevestiging dezer geruchten worden verkregen. De voornaamste moeilijkheid voor een dergelijk optreden schijnt te zijn, dat nog steeds niet officieel is uitgemaakt of dit gebied aan België dan wel aan Nederland behoort. Bij het Verdrag van Maastricht werd in 1843 een fout gemaakt waardoor de en clave Baarle-Hertog ontstond. Tengevolge hiervan kwamen er voortdurend moeilijk heden over de huur van negen huizen, die in Baarle-Hertog stonden. Deze huizen waren oorspronkelijk het eigendom van de Nederlandse Spoorwegen, maar werden door deze aan de Belgische veekoopman S. van den E. verkocht. Van den E. eiste van de huurders.dezer woningen meren deels gepensionneerde spoorwegmannen de Belgische huren, omdat deze hoger wa ren dan de Nederlandse. Toen de huurders niet van zins waren hierop in te gaan, (Van onze correspondent) Het merkwaardige bij de val van Mendès- France was, dat velen het eigenlijk met zijn maatregelen lang niet oneens waren. Zoals een conservatief enkele dagen ge leden heeft gezegd: „Het gaat minder om uw politiek dan wel om uw persoon." De stijl-P.M.F-, die zo duidelijk met het ver leden had gebroken en die de belangstel ling van het volk voor de publieke zaak eindelijk weer had opgewekt, die stijl heeft de Kamer, dit broeinest van kleinzielig ge konkel, deze plaats waar de afzichtelijkste koehandel met nationale en zelfs interna tionale belangen werd bedreven, nooit ge legen. Men heeft P.M.F. in dit milieu nim mer gelust en die afkeer was het vooral, welke gisteren tot uiting moest worden gebracht. Hët is nu dus gebeurd. Mendès-France is ruim zeven maanden aan de macht ge weest, zeven maanden waarin hij meer presteerde op ieder gebied dan zijn talrijke voorgangers in acht jaren. Die voorgan gers komen nu weer aan bod en het is moeilijk zich over die terugkeer te ver heugen. Het doet er ook niet zoveel meer toe wie van hen nu de plaats van Mendès- France zal gaan innemen. Verschillende candidaten liepen al dagen tevoren met een volledige ministerslijst in hun zak. Aan ambitie is er geen gebrek. Maar am bities, die niet met het nodige talent en het nodige karakter gepaard gaan, lopen uit op een mislukking. Zo'n mislukking staat onder de huidige omstandigheden al gelijk met een misdaad, een misdaad tegen over Frankrijk en tegenover de rest van de vrije wereld. Wie zal P.M.F. niet alleen durven, maar De minister van Buitenlandse Zaken ad interim en de minister zonder porte feuille hebben in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in de mededeling van de ministers Beyen en Luns, als zou de personeelsbezetting: van de Russische am bassade gedurende de laatste anderhalf jaar verdubbeld zijn wat betreft de poli tieke afdeling en meer dan verdubbeld wat betreft de handelsafdeling, onjuist heden zijn geslopen op grond van het niet gemaakte onderscheid tussen het aantal door Buitenlandse Zaken afgegeven aantal identiteitsbewijzen en de daadwerkelijke personeelssterkte van de Russische am bassade. De Sovjet-ambassadeur heeft een me morandum overhandigd op 4 Januari jongstleden, waaruit de regering gebleken is dat de totale bezetting van de ambas sade de laatste anderhalf jaar. slechts met vier personen is toegenomen, namelijk var. 21 tot 25 personen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de gebleken „moeilijk te vermijden onjuistheden" in de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag nopens de begroting van Buitenlandse Zaken voor het dienstjaar 1955 nu gecorrigeerd en teneinde mogelijke misverstanden, welke zich ook ten aanzien van andere buiten landse vertegenwoordigingen in Nederland zouden kunnen voordoen, in de toekomst te vermijden, wordt thans overwogen aan de hoofden van diplomatieke missies in LUXEMBURG (AFP) De Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staal gemeenschap heeft besloten een afdeling buitenlandse zaken in te stellen, die tot taak zal krijgen de betrekkingen te onder houden met de landen, die niet bij de KJG zijn aangesloten. De leiding van deze afdeling zal worden opgedragen aan de Italiaan Giretti, die tot nu toe de Hoge Autoriteit vertegenwoordigt bij de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking (OEES) Den Haag te verzoeken periodiek een op gave te verstrekken van de personeels sterkte der betreffende vertegenwoordi gingen. Aan de brief zijn als bijlagen toegevoegd een Nederlandse vertaling van het memo randum van de Sovjet-ambassadeur, als mede het antwoord dat door de Neder landse regering daarop is gegeven. In deze brief aan de Russische ambassade wordt gezegd dat voor wat de opmerking be treft, dat de ambassade verwacht, dat het ministerie de nodige maatregelen zal tref fen, opdat in de toekomst geen belemme ringen in de weg zullen worden gelegd aan de normale aanvulling en de normale werkzaamheden van de ambassade der USSR en de Sovjet-handelsvertegenwoor diging in Nederland in het verleden dergelijke belemmeringen nimmer hebben plaats gehad. Vervolgens dat de regering ook in de toekomst niet voornemens is be zwaren te maken tegen al hetgeen, dat overeenkomstig internationaal gebruik en in overeenstemming met de wederzijdse belangen, als normale aanvulling en nor male werkzaamheden der ambassade der USSR en de Sovjet-handelsvertegenwoor.- diging kan gelden". ook kunnen opvolgen? Voor president Coty doen er zich veie moeilijkheden bij de keuze voor. Ten eerste is er Noord-Afrika, de directe aanleiding van de crisis. Zullen de besprekingen met de Tunesiërs worden voortgezet of zal de geweldpolitiek van Bidault worden hervat? Dan zijn er de Parijse accoorden, die door de Senaat nog moeten worden aanvaard. Hét lijkt be zwaarlijk een formateur aan te wijzen, die in de Kamer, bij eerste lezing, niet voor deze accoorden heeft gestemd. Mayer, Bi dault en Pinay vallen daardoor automa tisch af. De katholiek Pflimlin, die vóór heeft gestemd, zou misschien een kans kunnen maken. Maar de steun van de so cialisten zal hij dan niet krijgen. De socia listen hebben dat gisteren duidelijk uitge sproken. Het is ook zeer de vraag of onder deze omstandigheden de Parijse accoorden bij de tweede lezing in de Nationale Vergade ring, zonder Mendès-France als pleitbe zorger, opnieuw een meerderheid zullen verwerven. Zo'n tweede lezing zal onaf wendbaar zijn indien de Senaat, wat te vrezen valt, correcties in de tekst zou wil len aanbrengen. Brandend vraagstuk En dan is het misschien nog wel voor naamste en meest brandende vraagstuk van de economische hervormingen, die zonder Mendès-France eveneens bij voor baat naar het rijk der illusies kunnen wor den verwezen. Zo worden er door deze crisis vragen opgeworpen die evenzovele angsten voor de naaste toekomst behelzen. Op langere termijn kan men er zo zeker van zijn dat de rol van Mendès-France nog niet is uitgespeeld. Hij neemt nu weer de leiding van de oppositie op zich en in die kwaliteit kan hij de verkiezingen van het volgend jaar ai gaan voorbereiden. Zijn crediet is trots de Duitse herbewape ning, die velen zijner vrienden van hem vervreemdde, en trots zekere compromis sen, waartoe hij zich vooral de laatste maanden verleiden liet, stellig niet ver minderd. Eerder het tegendeel. Het Fransé volk heeft in Mendès-France een man van bovenmenselijke energie, van ongewone moed en van fascinerende talenten leren kennen. Door de gebeurtenissen van gis teren en vannacht zal zijn persoonlijke autoriteit nog in waarde stijgen. Hij is misschien te groot geweest voor dit kleine parlement. En er zal een moment komen, mogelijk al vóór de verkiezingen van het volgend jaar, waarop aller ogen zich weer opnieuw op hem zullen richten, omdat geen figuur over het gezag beschikt dat Mendès-France zich in zeven maanden tijds verzekerd heeft. Maar daarmee is de onheilspellende vraag nog niet beantwoord of Frankrijk en het Westen zich onder de tegenwoor dige omstandigheden het tijdsverlies zul len kunnen veroorloven, waarvoor het parlement met zijn traditionele lichtzinnig heid nogmaals de verantwoordelijkheid heeft aanvaard. Haarlemse raadsleden hebben bij de be handeling van de gemeentebegroting aan B. en W. gevraagd, of zij bereid zijn bij de bevoegde autoriteit hun invloed aan te wenden, opdat het tijdsein in de Ripperda- kazerne niet meer Wordt aangegeven door de sinistere tonen van een sirene, die in de wijde omtrek telkens bij velen sombere herinneringen opwekken. Het college heeft geantwoord, dat het ten deze het nodige heeft verricht. DIT NUMMER BESTAAT UIT EN ACHT PAGINA'S ERBIJ TWAALF PAGINA'S Wijnaendts Francken: Men ga in zijn beroep op, niet onder. trachtte de eigenaar de woningen ontruimd te krijgen en dagvaardde de bewoners in 1953 voor de Belgische vrederechter Deze gelastte de ontruiming der woningen, om dat deze naar zijn opvatting Belgisch eigen dom waren. In tweede aanleg werd dit vonnis door de rechtbank bevestigd. Daar na deed zich het merkwaardige feit voor, dat er geen deurwaarders te vinden waren om deze ontruiming ten uitvoer te leggen, omdat geen enkele deurwaarder in dit „niemandsland" wenste op te treden. De huiseigenaar was daarover zo ver toornd, dat hij een versperring op de weg aanbracht en voorts weigerde hij de pro cureur des konings uit Turnhout en de officier van justitie uit Breda, die de situatie in ogenschouw kwamen nemen, op zijn terrein toe te laten. Hij maakte be kend dat in zijn huis een speelclub zou worden ingericht „omdat de autoriteiten dan wel handelend zouden moeten op treden". Een bestuurslid van een vroegere Haagse speelclub tekende daarop met Van den E. een overeenkomst dat deze club voor hazardspel het huis van de vee koopman zou mogen gebruiken, totdat be slist was of dit Belgisch dan wel Neder lands gebied was. Toen later onenigheid ontstond tussen de bestuursleden van de club, zegde de veekoopman de club de huur op. Op 26 December des avonds om 12 uur werd de club gesloten. Inmiddels heeft Van den E. onder de naam „De Negen Huizen" in zijn woning een nieuwe speelclub opgericht. Hoewel spéelclubs ook in België niet wettelijk zijn toegelaten laten de autori teiten enkele van deze inrichtingen oog luikend toe. De Belgische fiscus heft be lasting op elke inzet, hetgeen haar grote bedragen oplevert. Het KNMI deelt mede: Bijna met de re gelmaat van een klok trekken de laatste dagen depressies over of dicht langs ons land, wat bij herhaling gepaard gaat met regen gevolgd door opklaringen. Gisteren trok een storing over het Zuiden van ons land naar de Duitse Bocht. Vandaag her taalde dit proces zich, doordat een nieuwe storing over het Noorden van ons land be. woog. De storingen zijn van de Azoren af komstige waar zij meebewegen met een Zuid-Westelijke stroom van betrekkelijke zachte Oceaanlucht, die in ons land de maximumtemperaturen doet oplopen tot boven de normale waarden. Boven Ameri ka bevindt zich een uiterst krachtig ge bied van hoge barometerstanden, dat tot bij Florida vorst veroorzaakt en dat nog geen tekenen van verzwakking vertoont. Van de Golf van Mexico over de Azoren tot Denemarken is in de bovenlucht een glijbaan aanwezig, die de storingen met grote snelheid naar Europa stuwt. Een van deze storingen zal de komende 24 uur naar Frankrijk koersen en zal mogelijk in het uiterste Zuiden van het land wat regen kunnen brengen. Elders in het land wordt het weer morgen wat kouder doordat met Noord-Westelijke wind koudere van het Noordelijke deel van de Noordzee afkom stige lucht naar het Zuiden vloeit. (van hedenmorgen 7 uur) als men zegt: De Franse regering is gevallen weers- ,s 0> Neersla In mm. toestand Cf- Cfl IB is M Helsinki motregen ZO 1 0 0,4 Stockholm regen OZO 4 2 1 Oslo mist N 2 0 10 Kopenhagen mist ZZW 5 1 2 Aberdeen zwaar bew. NNW 4 2 0 Dublin regen NNW 6 3 9 Londen zwaar bew. WZW 4 3 8 Amsterdam zwaar bew. ZW 7 5 7 Brussel regenbui ZW 8 6 8 Parijs half bew. WZW 12 8 4 Bordeaux regen W 8 11 14 Grenoble regen WZW 4 11 7 Nice zwaar bew. WZW 8 13 0 Berlijn nevel ZO 4 2 1 Frankfort half bew. ZW 9 5 9 München regen WZW 5 5 1 Ziirich regenbui W 12 6 5 Genève regen WZW 12 9 18 Locarno geheel bew. NNO 1 1 0 Wenen zwaar bew. windstil 3 0 Innsbruck zwaar bew. W 4 2 0 Rome zwaar bew. ZZO 3 6 0 Neerslag laatste OOSCCCOOrOCCOCOCX>3<XXX«3CXX»OOOOCC< 24 uur. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Lagere middagtemperaturen. 6 Februari Zon op 8.16 uur, onder 17.37 uur. Maan op 17.19 uur, onder 7.38 uur. 7 Februari Zon op 8.14 uur, onder 17.39 uur. Maan op 18.39 uur, onder 8.00 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Februari Hoog water: 2.12 en 14.34 uur. Laag water: 10.13 en 22.42 uur. Zondag 6 Februari Hoog water: 3.08 en 15.25 uur. Laag water: 11.08 en 23.29 uur. Maandag 7 Februari Hoog water: 3.57 en 16.09 uur. Laag water: 11.55 en uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1