Wettelijke regeling der lijk verbranding een compromis Vier doden bij ketelontploffing op Costaricaans vrachtschip Idee van conferentie over Formosa wint veld Londen is wanhopig gestemd ten aanzien van Formosa Onderzoek naar arbeids tijden van huisvrouwen Het conflict tussen de Amsterdamse ziekenfondsverenigingen de tandartsen Honderdjarige rede rijkerskamer in Blijham Vijf Nederlandse leden van de bemanning bleven ongedeerd Eervolle opdracht voor architectN.H.Andriessen Hammarskjoeld richt zich tot Peking „Laagoven" vervangt hoogoven Zowel ontspanning als compromis lijken thans onmogelijk ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 7 TWEEDE KAMER Drie amendementen Electronisch rekenwonder rfc immtlLnSkTvr: Vrije oliehandelaren sluiten zich aaneen onder één merk ,,'t Ontluikende Bloempje" Brits atoomgeleerde houdt lezingen in Nederland Studentenkapel te Leiden Dr. Van Gauwelaert stelt zijn mémoires te boek Goedkoper kooks, minder warmteverlies Jeugdige pianospelers krijgen weer de kans (Van onze parlementaire redacteur) De wet van 1869 kent niet de crematie of lijkverbranding. Maar sinds 1913 staat tengevolge van een arrest van de Hoge Raad vast, dat crematie niet .strafbaar is. Zo is dan het cremeren gebruikelijk geworden. Prof. Oud (VVD) sprak zelfs van een tot recht uitgegroeide gewoonte. Ten langen leste heeft nu een kabinet het aan gedurfd tot wettelijke regeling van de crematie over te gaan. Echter moest het bij een compromis blijven, want in het bij zonder ging het de voormannen van de K.V.P., van de Christelijk-Historischen en de Anti-Revolutionnairen te ver, om door de wetgever de lijkverbranding op één lijn te laten stellen met het begraven. Om overeenkomstig de wet het eerste toelaat baar te. doen zijn, worden er zeer speciale belemmerende voorwaarden gesteld. Hiertegen trok prof. Oud principieel te velde onder de leuze, dat dit neerkwam op een met de conventie over de rechten van de mens waartoe ook Nederland is toegetreden onaanvaardbare discrimi natie. Zo belet het wetsontwerp de oprich ting van crematoria, aangezien dit met de godsdienstige gevoelens van de omwonen den in strijd zou kunnen zijn. Wie gecre meerd wil worden is verplicht hiertoe een uitdrukkelijke wilsbeschikking te maken, hetgeen niet behoeft voor begraven. Een 18-jarige moet al terstond bij testament of codicil bepalen, dat hij gecremeerd wil worden. Wanneer een kind is opgegroeid in een omgeving, die tegen verassing is, kan men de ouders het recht ontzeggen hun kind te laten cremeren. Prof. Oud noemde het voorstel een „erbarmelijk compromis." Onbegrijf ijk vond hij het, aat iemand als minister Donker er zijn handtekening onder ge plaatst had. Verklaarbaar achtte prof. Oud het, dat deze bewindsman thans nie.t aan wezig was en het varkentje maarliever alleen door minister Beel laat wassen. „Het is toch gebruikelijk, dat de eerste onder tekenaar een wetsontwerp verdedigt," interrumpeerde de minister van Binnen landse Zaken, waarop de woordvoerder van de VVD opmerkte, dat de andere ondertekenaars er toch wel bij kunnen zijn. Hij had zelfs overwogen voor te stellen de minister van Justitie uit te nodigen als nog te verschijnen. Tenslotte kondigde prof. Oud aan te willen proberen enige „giftanden" uit het voorstal te ver wijderen en dus pas na behandeling der amendementen definitief zijn standpunt te bepalen over een regeling, die het kabinet zijns inziens maar liever achterwege had moeten laten. Geheel anders was het standpunt van d r. Mol (KVP), die zijn bezwaren grondde óp geloofsbeginselen. Met zijn geestverwanten was hij echter bereid het ter tafel liggende compromis te aanvaar den, maar daarmee was dan ook de uiterste grens bereikt. Met andere woorden: door „uittrekking van giftanden", hetgeen prof. Oud voorstond, zou een situatie ontstaan die de KVP tot tegenstemmen zou nopen. „Ten aanzien van de lijkverbranding is er geen goddelijk verbod, maar wel een Christelijke zede," zei de heer Krol (C.H.). Zijn fractie zou niet bereid zijn mee te werken aan het tot standkomen van een bepaling waardoor ook de gemeenten crematoria zouden mogen oprichten. De heer Scheps (P. v. d. A.) noemde het ontwerp een product van lang wikken en wegen van ernstige mensen. Het is een compromis. Het grote goed daarvan wil hij niet schadqn. Onjuist zou het zijn als de Kamer zien zou terugtrekken in een „ivoren ongenaakbaarheid" ten .opzichte van dit compromis. In mijn fractie wil men aldus voegde de heer Scheps prof. Oud toe naar eigen overwegingen oordelen of het com promis aanvaardbaar is. De heer Scheps betoogde nog, dat het nieuwe crematorium in Dieren aan de eisen der wet moet en kan voldoen; dit moet er daarom in opgenomen worden. Mét de regering meende d r. Bruins Slot (A.R.), dat de thans op het punt der lijkverbranding in de wetgeving bestaande leemte moet verdwijnen. Hij merkte op, dat weliswaar de Bijbel de lijkverbranding niet verbiedt. Maar de Christelijke traditie heeft de begrafenis als een vorm van lijk verbranding aanvaard, die God heeft goed gevonden. De begrafenis van Christus behoort tot het credo der kerk. Het geloof leert, dat wij met Christus uit het graf zullen verrijzen. Met het ontwerp kon dr. Bruins Slot accoord gaan mits het niet ten behoeve van de crematie verder wdrdt uitgehold; dus geen verwijdering van wat prof. Oud als „giftanden" beschouwt. De A.R.-woord- voerder achtte het voorstel niet strijdig met de conventie over de rechten van de mens, evenmin als prof. Lemaire (K.N.P.), eveneens voorstander van het compromis. Dit was i r. V a n D i s (St. Geref.) geens zins, want de vrijheid, die de Anti-Revo lutionnairen ten opzichte van lijkverbran ding thans voorstaan, achtte hij volstrekt onaanvaardbaar. „De lijkverbranding is een louter heidense praktijk, en dus een ondergraving van de Christelijke samen leving." Dit en nog veel meer kregen vooral de Anti-Revolutionnairen te horen, die volge"ns deze spreker uit geheel ander hout gesneden zijn dan de oude Christenen. Die geest, zo zei hij, is ook helemaal vreemd aan de huidige coalitie-regering, die een wettelijke sanctie aan de lijkver branding wil toekenen, hetgeen hij een bedenkelijk afglijden van het Christendom noemde. Met alle beslistheid verklaarde hij zich dan ook tegen het wetsontwerp. Er werden drie amendementen inge diend. Dat van de heer Scheps (P. v. d. A.) beoogde overbodig te maken dat na bestaanden op grond van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek de tussenkomst van de kantonrechter nódig hebben voor uitvoering van een wilsbeschikking inzake crematie. Prof. Oud (VVD) stelde bij amendement voor, dat als uitdrukkelijke voorkeur voor crematie ook zal worden beschouwd het lidmaatschap van een ver eniging voor lijkverbranding. Dr. Bruins Slot (A.R.) diende een amendement in om de oprichting van een crematorium te onderwerpen aan de goed keuring van het parlement en dit niet over te laten aan de Kroon. Dinsdag zal minister Beel antwoorden. Het laboratorium van de Koninklijke Shell in Amsterdam-Noord beschikt thans over een omvangrijke electronische reken machine. Deze installatie is in staat optel lingen van getallen van twaalf cijfers in 0,0012 seconden en vermenigvuldigingen van even grote getallen in 0,00214 secon den te verrichten. Ook de ingewikkeldste wiskundige opgaven kan men dit apparaat snel doen uitvoeren. Op verzoek van de Nederlandse Huis- houdraad zal ten dienste van het Comité Doelmatige Inkomstenbes'teding een onder zoek worden ingesteld naar de arbeids tijden in de huishouding. Het doel van dit onderzoek is het verkrijgen van gegevens over de lengte van de werkdag van de huisvrouw en over de verschillen die daarbij in verscheidene huishoudingen optreden. Tevens zal worden getracht vast te stellen hoeveel tijd de onderdelen van de huishouding in beslag nemen. De uitkómsten van dit onderzoek zullen van belang zijn voor het huishoudonderwijs en de huishoudelijke voorlichting en voorts vöor allen, die zich bezig hotiden met de vraagstukken van werkvereenvoudiging in de huishouding en van het huishoudelijk beheer in het algemeen. Aan een groot aantal huisvrouwen zal worden verzocht gedurende een week in Mei en een week in November een dag boekje over haar tijdsbesteding bij te houden en een vragenlijst omtrent haar huishouding in te vullen. Het onderzoek is opgedragen aan de afdeling Landbouw- huishoudkunde van de Landbouwhoge school te Wageningen en zal onder leiding staan van mevrouw prof. C. W. Willinge PrinsVisser. „Gezien de plannen voor vier nieuwe gro te ziekenfondscentra in Amsterdam ver wacht ik dat de stagnatie in de tandheel kundige ziekenfondsbehandeling het vol gend jaar voorbij zal zijn", aldus heeft de directeur van de Amsterdamse Vereniging tot Bevordering der Tandheelkundige Ver zorging van Ziekenfondsverzekerden (ATZ), de heer H. Broekhuizen, Donder dagmorgen verklaard naar aanleiding van het conflict met de Amsterdamse tandart sen over de vraag: huisbehandeling invoe ren of niet. „Wü streven in Amsterdam naar 150 stoelen, buiten de mobiele instal laties voor schoolbehandeling. Het A.T.Z.- bestuur", aldus de heer Broekhuizen, „heeft plannen gereed voor een regeling van de honorering, aangepast aan de landelijke re geling, die gebaseerd is op het aantal ver richtingen, en ik verwacht daartegen bij verreweg het merendeel van de tandartsen geep bezwaren. Een zodanige regeling zal naar mijn mening onze mankracht doen toenemen*'. De heer Broekhuizen vervolgde: „Ik geloof trouwens niet dat het merendeel van de tandartsen in Amsterdam zal wei geren voor Hoofdzaak is immers dat er redelijke uitzichten in een nabij verschiet zgn voor het verdwijnen van de stagnatie". In een kort overzicht herinnerde de voor zitter der A.T.Z., de heer F. B. G. W. Spit, aan de aanvankelijke samenwerking van A.T.Z.- en A.T.V:-besturen, die was gaan tanen toen de A.T.V.-afgevaardigden tijde lijk het vertrouwen van hun mede-leden verloren en toen de adviescommissie, sa mengesteld uit de A.T.Z.-voorzitter en eni ge tandartsen, bevoegdheden bleek te ver langen .waarbij het A.T.Z.-bestuur zich ten achter gesteld voelde. „Wij achten", aldus de voorzitter, „huisbehandeling niet in het belang van de patiënten, ook al door het ontbreken van een gezonde contróle. Maar wij wensen geen conflict, evenmin als het A.T.V.-bestuur; daarmee zijn de 700.000 zie kenfondsverzekerden, waarvan omstreeks 35 procent naar behandeling dingt, niet ge diend. Als het aantal wachtenden van 15.000 tot 5000 kan worden teruggebracht is de situatie gered. Met de genoemde voor uitzichten en een grotere stoelbezetting be hoeft dat geen illusie te zijn". Van de zijde van de A.T.V. is later nog een verklaring afgegeven, die samenvat tend luidt, dat de genoemde, achterstand vormen aanneemt waarvoor de tandartsen geen verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen en waardoor de bestaande samen werking in gevaar wordt gebracht, vooral zolang van de zijde der ziekenfondsen geen begrip voor het standpunt van de tandart sen wordt getoond. Over de consequenties van dat standpunt en de daaruit voortvloei ende controverse heeft de A.T.V. nog geen beslissing genomen maar zij vormen een punt van ernstige onrust, aldus deze ver klaring van de zijde van de A.T.V. Te Blijham (gemeente Wedde) is giste ren, en vandaag op feestelijke wijze het honderdjarig bestaan van de rederijkers kamer ,,'t Ontluikend Bloempje" gevierd. Aangenomen wordt, dat deze kamer offi cieel is opgericht in April 1855, maar wel licht heeft ze reeds voor die tijd bestaan. In het begin konden alleen heren lid zijn. Voor de opvoering van toneelstukken wer den dames uitgenodigd. Eerst in 1918 konden ook dames werkend en volwaardig lid worden. Gedurende de eerste jaren van het bestaan bepaalde men zich tot het beoefenen van de welsprekendheid door het houden van improvisaties, redevoerin gen en dergelijke; later ging men ook over tot het beoefenen van het toneelspel. ,,'t Ontluikende Bloempje" heeft in de loop van haar bestaan talrijke successen geboekt op concoursen. Gisteren, de eerste dag van de feestviering, werd in de na middag een receptie in Blijham gehouden, gevolgd door een feestavond voor leden, oud-leden en genodigden. Vandaag is er een feestavond voor donateurs en belang stellenden. In het stadhuis van het 17e arrondissement te Parijs is het burgerlijk huwelijk voltrokken tussen mejuffrouw Frangoise Egloff, een kleindochtertje van president en mevrouw Coty, en Jean Claude Hekary. De foto toont de jonggehuwden na de plechtigheid op de stoep van het stadhuis, geflankeerd door de lachende vresident en zijn echtgenote. Een vijftien-tal vrije oliehandelaren heeft besloten in het vervolg te gaan sa menwerken en met een gezamenlijk olie- merk aan de markt te koenen. Dit is het gevolg van het feit, dat de verkoop van maatschappij-oliemerken toeneemt en de vrije groothandel terrein verliest. Men ver wacht, dat nog meer vrije oliehandelaren tot deze nieuwe combinatie zullen toetre den. Nederland kent ongeveer 60 vrije oliehandelaren, die hun terrein ziender ogen verliezen, doordat de grote maat schappijen in staat zijn op grote schaal reclame te maken voor hun producten en technische voorlichting Ie geven, die bij de afnemer vertrouwen wekt. De vrije handel levert een gelijkwaardig product, komende uit dezelfde bronnen als die van de maat schappijen, doch zag tot nu toe geen kans met een gezamenlijk merk aan de markt te komen. Dit'werd medegedeeld op een persconfe rentie van de N.V. Aardolie Belangenge meenschap, waarbij zich inmiddels vijftien vrije oliehandelaren hebben aangesloten. Men komt met eigen fust aan de markt, zowel voor het bedrijfsleven, de scheep vaart, als voor de particuliere verbruiker. Een laboratorium controleert de olie die aan de markt wordt gebracht, waardoor men kan instaan voor een constante kwa liteit. Gezamenlijk zal thans ook reclame voor het gezamenlijke merk olie worden gevoerd. In Frankfurt lag dezer dagen een klein fortuintje op straat, toen een bonthandelaar een voorraad Persianer Lamsvelletjes op het trottoir voor zijn zaak uitstalde, ten einde ze op kleur en kwaliteit te controleren en sorteren. Hoewel de man uit angst voor dieven weigerde de waarde van de kostbare verzameling te noemen, staat wel vast, dat de huidjes minstens een bedrag van pl.m. f 20.000 vertegenwoordigden. Haarlem op 15 Februari. Op 15 Februari naar Haarlem (United Press) Een vooraanstaande Engelse atoomgeleerde, geophysicus en anthropoloog, professor L. S. Palmer, zal onder auspiciën van het genootschap Ne derland—Engeland van 7 tot 23 Februari een serie lezingen houden in ons land. Professor Palmer was tot voor kort ver bonden aan de universiteit van Huil, waar hij natuurkunde doceerde. Hij is in het bij zonder gespecialiseerd op het gebied van de atoomenergie en toen hij in de jongste wereldoorlog een bezoek aan Amerika en Canada bracht in verband met luchtvaart vraagstukken voerde hij tevens vele be sprekingen over de atoomenergie met Amerikaanse collegae. Hij heeft reeds tal rijke lezingen over het onderwerp gehou den in Engeland en Schotland. Zijn levenslange hobby is geweest de studie van de anthropologie en de evolutie in het algemeen en speciaal de lichamelijke culturele ontwikkeling van de mens. Hij is ook een enthousiast speleoloog (grot onderzoeker) en verrichtte vlak voor de oorlog onderzoekingen in grotten in Enge land, Duitsland, Tjsechoslowakije en Oos tenrijk. Professor Palmer is thans honorair cura tor van het museum van Wells. In zijn lezing, die met lichtbeelden ge ïllustreerd wordt, geeft hij een overzicht van de ontwikkelingsgeschiedenis van de atoomenergie, de medische en industriële mogelijkheden er van en de atoomenergie gezien tegen de achtergrond van de men selijke evolutie. Professor Palmer houdt zijn lezing in Vier bemanningsleden van de Costari- caanse vrachtvaarder „Darnel" zijn om het leven gekomen, vijf anderen ernstig en drie licht gewond bij de ketelontploffing, welke Donderdagavond plaats had op 500 kilometer ten Westen van Vigo in Spanje. Alle slachtoffers zijn Grieken. De radiotelegrafist van de „Darnel", de Nederlander Linssen, wist met een hulp zender noodseinen uit te zenden. Het Ne derlandse weerschip „Cumulus" en het Amerikaanse transportschip „Privat W. H. Thomas" begaven zich terstond naar het hulpeloos ronddrijvende schip. Met een motorsloep van dé „Cumulus" werd een dokter van het Amerikaanse schip naar de „Darnel" overgebracht. Marconist Linssen telegrafeerde Vrij dagavond het volgende relaas over het on geluk: „Dondgerdagavond explodeerde om 23.00 uur een ketel aan bakboord, waar door alle ketels buiten dienst geraakten. Het deksel van de vuurhaard vloog door de dienstgang in de hut van de hoofd werktuigkundige, waar een grote ravage werd aangericht. Er waren vier dóden en enige gewonden. Het radioverkeer werd onderhouden met de noodzender. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" kwam ter assistentie, evenals het Amerikaanse transportschip „Privat W. H. Thomas" dat een dokter met een motorsloep van de „Cumulus" overzette. Op het ogenblik dat de dokter aan boord stapte, stierf het vierde slachtoffer. De Griekse kapitein onderscheidde zich, evenals de Nederlandse tweede en derde stuurman, door heldhaftig optreden. Ook komt eer toe aan de mensen in de motor sloep van de „Cumulus", die ondanks de hoge zee onder leiding van de eerste stuur man van de „Cumulus" een dokter aan boord brachten. Aan de Haarlemse architect N. H. An- driessen is door het kerkbestuur van de R.K. studentenparochie te Leiden de eer volle opdracht verstrekt tot de bouw van een kapel voor 200 personen achter een zeer fraai oud pand aan het Rapenburg, dat hij tot pastorie zal verbouwen. De in gang der kapel komt aan het Pietersplein. NEW YORK/LONDEN (Reuter/AFP). Op het hoofdkwartier van de UNO te New York wordt vernomen, dat men na de com- munistisch-Chinese verwerping van deel neming aan de besprekingen over Formosa in de Veiligheidsraad steeds meer gaat voelen voor een conferentie van de grote mogendheden in de geest van de Ge/eefse conferentie. In Aziatische UNO-kringen verwacht men een zes-mogendhedenconfe- rentie, waaraan Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Frankrijk, India, communis tisch China en de Sovjet-Unie zouden deel nemen. Zij zou misschien te Nieuw Delhi worden gehouden. Washington staat scep tisch tegenover het denkbeeld. Vooraanstaande Britse, Indiase en Cana dese staatslieden zullen heden in Londen een nieuwe poging doen om een oplossing te vinden voor de kwestie-Formosa. Deze bijeenkomst zal de eerste zijn in een serie intensieve besprekingen achter de schermen over de kwestie Formosa. Het Britse kabinet heeft instructies met be trekking tot de kwestie aan de Britse di plomaten in Washington en New York goedgekeurd. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft een persoonlijke boodschap gezonden aan de premier en minister van Buitenlandse Zaken van con tinentaal China, Tsjoe En Lai.. Men neemt aan dat Hammarskjoeld er bij Tsjoe En Lai op aan heeft gedrongen, de uitnodiging aan zijn land om de be spreking van de Veiligheidsraad over de Formosaanse kwestie bij te wonen, te aan vaarden en zijn land te doen vertegen woordigen. De Verenigde Staten' zouden voorstanders zijn van onderhandelingeii met Peking door bemiddeling van Ham marskjoeld of een andere derde. Men verwacht dat de Veiligheidsraad opnieuw bijeen zal komen en de twee par tijen za>l verzoeken de onderhandelingen te hervatten onder leiding van Ham marskjoeld. Als men gebruik zou moeten maken van de diensten van een derde mogendheid zou men, naar uit goede bron wordt vernomen, in Washington de voor keur geven aan Groot-Brittannië of Cana da boven India. In welingelichte Ameri kaanse kringen weigert men verder .alle commentaar op de rol die Moskou even tueel zou kunnen spelen als bemiddelaar tussen Washington en Peking. Radio-Mos kou heeft meegedeeld, dat de Sovjet- minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, de Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Ha.vter en de zaakgelastigde van India, Kaul, heeft ontvangen. (Van onze correspondent in Brussel) Dr van Cauwelaert, de Vlaamse staatsman, oud-voorzitter van de Belgische tweede kamer en president van de Belgische dele gatie bij de Belgisch-Nederlandse onder handelingen over de waterwegen, die on langs 75 jaar is geworden, is begonnen met het schrijven van zijn mémoires over de ont wikkeling van de Vlaamse beweging en de strijd van de Vlamingen om in België ge lijke rechten te verkrijgen als de Walen en de Frans-sprekende Brusselaars. De cam- Om 3 uur 's nachts draaiden de hulp motoren, zodat er weer licht was. De reis kon echter nog niet worden voortgezet. De Nederlanders aan boord van de „Darnel" maken het goed. Het zijn de tweede stuur man Mooldijk, de derde stuurman Hen- drikse, de marconist Linssen en de bedien den Engel en Garthoff. De hulp van het Amerikaanse schip en het Nederlandse weerschip was indrukwekkend. Vrijdagmorgen wierp een Amerikaanse bommenwerper na enige mislukte pogingen een groot pak met verbandmiddelen aan boord van de „Darnel". Een tweede pak viel in zee en was door de hoge zeegang onmogelijk op te vissen. Verwacht wordt dat vandaag de Engelse sleepboot „Merchant Man" de „Darnel" zal bereiken en het schip naar de dichtsbij- zijnde haven zal slepen. Sedert Mei 1953 worden te Ougrée ln Waals-België proeven genomen met een z.g. laagoven, waaraan in het kader van de O.E.E.S. behalve België, ook deskundi gen uit Nederland, Frankrijk, Luxemburg, Griekenland, Italië en Oostenrijk deel nemen. Deze laagoven onderscheidt zich hierin van een gewone hoogoven dat hij ook min der goede kwaliteiten kooks kan verbrui ken. Volgens het blad „La Cité" heeft men thans, na proefnemingen goede resultaten verkregen met een mengsel van 75 procent steenkool. Het warmteverlies bij deze laag- ovens zou lager zijn dan dat bij een ge wone Hoogoven en het inblazen van zuur stof zou niet strikt nodig zijn voor het goede functionneren van een dergelijke laagoven. De laagoven te Ougrée heeft tot nu toe 7300 ton gietijzer voortgebracht, al dus het blad. De installatie zal thans wor den verbeterd en de experimenten worden voortgezet. (Van onze correspondent in Londen) De gang van zaken met betrekking tot Formosa wordt te Londen opgevat als een bevestiging van de tot nu toe onoffi ciële Britse zienswijze, dat slechts op informele wijze, indien zowel de Verenig de Staten als Peking-China meewerken, een tijdelijke ontspanning als eerste stap in de goede richting kan worden bereikt. Officieel blijft de Britse regering zoeken naar een andere oplossing op UNO-niveau Zij wil niets doen om Washington af te stoten, vooral omdat het duidelijk is dat de communisten aansturen op een breuk in het Westen door een isolement van de Verenigde Staten. Dat beschouwt men als de enige verklaring voor de Chinese hals starrigheid, die juist daarom zo teleurstel lend is omdat de heethoofden in de Ver enigde Staten er door worden aange moedigd. President Eisenhowers stap wordt be schouwd als een compromis, dat tot pacifi catie in het Formosa-gebied kan leiden, ai betreurt men het dat de president daar bij tevens de indruk wekte te zijn ge zwicht voor de druk van hen, die alleen van fors optreden of forse woorden iets verwachten. Het kan zijn, dat de weige ring van Peking-China gehoor te geven aan de uitnodiging van de Veiligheids raad een rechtstreeks gevolg is van het Amerikaanse dreigement zo nodig preven tief op te treden tegen het Chinese vaste land. Had Peking het verzoek ingewilligd, dan zou het er op lijken alsof het zich zou hebben laten intimideren door degenen, die eventueel voor geweld niet zouden terugdeinzen. Ook is men in Londen aller minst gediend van de aanbevelingen van admiraal Radford, voorzitter van de ge zamenlijke Amerikaanse stafchefs, die sinds lang een preventieve oorlog tegeri China propageert, omdat de Verenigde Staten nu nog zouden kunnen „winnen" en later niet meer. Met instemming maakt men in Londen gewag van het verzet tegen deze primitieve opvatting in de Verenigde Staten, die ook de republikeinse senator Flanders voorstaat. In Londen weigert men te geloven dat China rechtstreeks een oorlog met de Ver enigde Staten wil uitlokken. Men denkt dat Peking alles wil doen om de druk van de Westelijke bondgenoten, in de eerste plaats van Londen, op Washington zoveel mogelijk: te vergroten, in de hoop dat de Verenigde Staten op den duur zullen toe geven. Maar op het ogenblik is men in Londen geneigd zich af te vragen of het denkbeeld van een neutralisering van For mosa wel een schijn van kans bezit. Washington is na China's weigering waar schijnlijk minder dan ooit tot concessies bereid. Drie mogelijkheden Men ziet te Londen voorlopig drie mo gelijkheden. In de eerste plaats een voort duren van de militaire impasse. Vervol gens bemiddelingspogingen, hetzij via de UNO, hetzij via een plan van Nehroe, die voorstander is van een soort herhaling van de Geneefse conferentie over Indochina, «waarbij de helft van de deelnemers de andere helft volkenrechtelijk niet erken de en waaraan zowel de Chinese natio nalisten als de communisten zouden kun nen aanzitten. Washington staat sceptisch tegenover dat denkbeeld, dat in UNO- kringen aanhang wint. De derde mogelijk heid is dat de Verenigde Staten Tsjang Kai Tsjek niet alleen zullen dwingen alle kusteilandjes op te geven, maar ook dat hij zijn aanvallen op het vasteland zal staken in de hoop dat een verbeterde ver standhouding op den duur tot een posi tieve oplossing zal leiden. De moeilijkheid blijft dat de publieke opinie in het Westen over Formosa ver deeld is. Aangezien China en de Verenig de Staten in hun aanspraken diametraal tegenover elkaar staan, lijkt een Brits compromis nauwelijks kans te krijgen, vooral ook omdat het officiële Britse standpunt, dat niet verder wil gaan dan neutralisering van het eiland, verzwakt is doordat oppositieleider Attlee de Ameri kaanse politiek ronduit heeft veroordeeld, daarbij steunende op een belangrijk deel van de openbare mening. Het blijft echter de vraag of Attlee, ware hij op dit mo ment premier, Formosa op een presen teerblaadje aan communistisch China zou willen overhandigd zien en of hij bereid zou zijn de prijs daarvoor te betalen, na melijk de verbreking van het bondgenoot schap met de Verenigde Staten. Tweede concours Nederlandse jongelui beneden de vijf tien jaar kunnen zich weer met elkaar gaan meten m het pianospel. Omstreeks 25 pianohandelaren irt Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem, Arnhem, Hilver sum, .Breda- Enschedé, Eindhoven, Hooge- veen. Axel, Goes en eventueel Nijmegen en Alkmaar, gaan over enige weken onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren de pianospe lende jeugd, evenals in 1953, gelegenheid bieden iets te komen voorspelen. Uit in schrijvingen op circulaires zal eerst een programma worden samengesteld voor twintig muzikantjes per avond in de di verse zaken. Jury's, gekozen uit voor drachten van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging hebben tot taak in elke plaats uit te maken welke dertig kinderen tot de plaatselijke eind ronden kunnen worden toegelaten. Welke personen deel uitmaken van de jury is nog niet bekend. De concourses te Haar lem zullen cp 1 April plaats hebben. De winnaars daarvan worden uitgenodigd in de Paasvacantie naar Arnhem te komen waar een landelijke Jury drie „absolute" prijzen (enveloppes met lesgeld) en drie „relatieve" (lesduur en leeftijd in aanmer king genomen) zullen toekennen. Wie vijf tien jaar is of ouder kan niet aan de wed strijd deelnemen, evenmin diegenen die langer dan drie jaar les hebben, of de zes die in 1953 aan de nationale top zijn ge komen. Ieder is geheel vrij in de keuze van zijn répertoire.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3