Lopen is plezieriger dan rijden in NEW YORK Nieuwe strijd dreigt in Frans Noord-Afrika TEMPO Agenda voor Haarlem Londen wil Tsjang Kai Tsjek op Formosa neutraliseren Magnel-toren wordt even fel omstreden als Tour Eiffel Oost- en West-Europa kunnen samen Amerika overvleugelen Nu Metidès-Fratice is afgedankt: Geweld zal op den duur Frankrijk niet helpen De „Van Kinsbergen" terug uit Nw. Guinea Vervolgens een volksstemming om de toekomstige status te bepalen JeeWmd ocfmuui DIUJ! Brug met étages zal centrum van „snel"-verkeer ontlasten Zweed stelt standaardwerk samen over de Europese economie 3 Dynamietontploffing kost 15 Japanners het leven Heringa Wuthrich Televisie: onbevredigend Luchtvaartgevaarlijk Oppositie: fiasco Opstandelingen bezetten vliegveld in Costa Rica Kort nieuws Ontmoeting premiers van Egypte en Irak verwacht DRAADOMROEP Pakistan wordt de tweede republiek in Gemenebest Ook verdachte gevallen van pokken in België In Hillegom geboren Amerikaan promoveerde te Amsterdam ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 (Van onze reisredacteur) Bij de vele klemmende vragen die rijzen, nu de Franse Nationale Vergadering Men- dès-France naar huis heeft gezonden, is een zeer dringende. Zij heeft betrekking op het probleem waarover men Mendès heeft laten vallen en zij luidt: „Wat zal er nu in Noord-Afrika, dus in Tunesië, Al gerije en Marokko, gaan gebeuren?" Had den de mensen, die het beleid van Mendès gecritiseerd hebben, gelijk toen zij hem verweten dat zijn tegemoetkomende poli tiek het terrorisme in de hand heeft ge werkt? Zal een „sterke hand", waarom sommigen zo luidkeels roepen, opluchting brengen? Of zal de val van Mendès leiden tot een verslechtering van de toestand, tot een tweede Indochina mogelijk, tot een nieuw failliet waaruit slechts een karige boedel te redden zal zijn? Men moet helaas vrezen, dat de ontwik keling nu de kwade kant op zal gaan. Want al verweet men Mendès een „weggeef- politiek", in feite bood hij de Noord-Afri kaanse nationalisten slechts het uiterste minimum. En waar verwacht kan worden, dat het nieuwe kabinet, gezien de uitspraak van de Kamer, tot minder concessies en tot hardere hand zal besluiten, is het lo gisch dat de nationalisten in geheel de Maghreb in toenemende mate met geweld zullen antwoorden. Daar komt nog een menselijke factor bij: Mendès-France ge noot bij deze nationalisten een opvallend persoonlijk vertrouwen en zij zullen zijn val zeker uitleggen als een Frans verlan gen de weg terug te gaan. Betekent dit nu, dat het al meteen in geheel Noord-Afrika tot grootscheepse on lusten, tot een massale guerilla, zal komen? Vermoedelijk niet. De Tunesiërs, die met het kabinet Mendès-France reeds een eind- weegs op streek waren in de overigens moeilijke onderhandelingen over hun in terne autonomie, zullen nog wel proberen te redden wat er te redden valt. Dat zij met de nieuwe regering tot overeenstem ming zullen raken, lijkt echter vrijwel on mogelijk. De „Fellagha" hebben echter in goed vertrouwen op Frankrijk hun wapens neergelegd en het zal hen zeker enige tijd kosten om tot nieuw georganiseerd verzet te komen. Ernstiger Ernstiger daarentegen ligt de situatie in Algarije en Marokko. Algemeen hebben nationalistische leiders in deze gebieden mij bij mijn recente bezoek aan Noord- Afrika verzekerd, dat slechts de aanwezig heid van Mendès-France het grootste deel van hun volgelingen afhield van het ge weld. Zij voegden daar steeds aan toe: „Maar hoe moeten wij onze mensen over tuigen van een mogelijkheid tot praten met Frankrijk, wanneer onze enige gespreks partner wegvalt? Zij zullen dan in wan hoop naar de wapens grijpen." Dit is' geen loos dreigement. Deze natio nalisten, die even een nieuwe hoop aan de horizon hebben zien schemeren, zullen straks tegen een harde-hand-politiek alleen nog maar met groter verbittering terug slaan. Men kan zich dan voorbereiden op uitbreiding van de guerilla in Algerije, op sterke toeneming van het terrorisme in de Marokkaanse steden en later waarschijn- ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Rozenstraat 13 - Telef. 20020 - 12525 ZATERDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Een man genaamd Judas", toneelgroep „Theater", 8 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Servus Wien", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wapensmokkel naar Hon duras", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Ean man genaamd Judas", toneelgroep „Theater", 8 uur. Mi- nervatheater: „Zaza", cabaret Toon Her- amns, 2 en 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuider straat: Ed. W. Pera, 10 uur; jeugdsamen- komst, 8 uur. Cultura: NcJ. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", 10.30 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 2, 4.i5, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wapensmokkel naar Honduras", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lach Paljas", 14 jaar. 11 uur; „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Van Algiers naar Kaap stad", alle leeft., 11 uur; „Russisch ballet", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer H. C. Verkruijsen, alle leeft., 11 uur; ..White Christmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 7 FEBRUARI Minervatheater: „Zaza", cabaret Toon Her mans, 8.15 uur. Zang en Vriendschap. Jans straat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur Begijnhofkapel: Bijeenkomst Her mann Zaiss Comité, 8 uur. Concertgebouw: Voorlichtingsavond ministerie van Oorlog, in samenwerking met Gewestelijk Arbeids bureau, 8 uur. Frans Ilals: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „A en C. als waaghalzen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rus*- sisch ballet", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. lijk op hervatting van de Fellagha-activi- teit in Tunesië. Nu mogen er Franse gene raals en kolonialen zijn, die menen dat zij deze opstandelingen mores kunnen leren, maar wanneer men die mening aan de recente historie toetst, wordt haar geldig heid uiterst twijfelachtig. Men houdt een vrijheidsverlangen als dit niet,meer tegen met pistolen en trouwens ook niet met executie-pelotons. De tijd waarin men, zo als in 1945 in het Algerijnse Setif, enige tienduizenden nationalisten om hals kon helpen, is thans voorbij. Er rest dus weinig anders dan te voor spellen dat de nabije toekomst nieuw bloedvergieten en nieuwe verbittering zal brengen. En wanneer men dan tenslotte in de hoogste nood een man als Mendès- France terug roept om redding te brengen, dan moet men niet verbaasd zijn, wanneer hij zoals in Indiochina daarvoor een zeer hoge prijs moet betalen, het veelvoud van datgene, die bij tijdig inzicht op tafel gelegd had kunnen worden. Het fregat „Van1 Kinsbergen" is na een drie-jarig verblijf in Nieuw Guinea Vrij dagmiddag in de haven van Nieuwediep teruggekeerd waar de marinierskapel en een groot aantal familieleden en vrienden van de 164 opvarenden het schip verwel komden. Om negen uur Vrijdagmorgen was het schip, dat in Nieuw Guinea is af gelost door de torpedojager „Piet Hein", op de red® van Den Helder voor anker ge gaan. TOKIO (United Press) Bij werk zaamheden aan een dam in de Japanse prefectuur Sjizoeoka heeft zich een dyna- miet-ontploffing voorgedaan, als gevolg waarvan 15 personen werden gedood en tal van anderen begraven. Zeventien per sonen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Van verscheidene hunner is de toestand ernstig. De Akiba-dam vormt het onderdeel van een omvangrijk project, waarmede in 1952 een begin werd gemaakt. Met inbegrip van de doden van gisteren hebben de werkzaamheden al aan 25 mensen het leven gekost. (Van onze correspondent in Londen) Elke dag worden Sir Winston Churchill en Sir Anthony Eden in het Lagerhuis ondervraagd over het precieze standpunt van de Britse regering inzake Formosa, maar het stadium is blijkbaar nog niet bereikt, waarin de officiële opvatting scherper kan worden omlijnd. Groot-Brittannië tracht zoveel mogelijk gelijke tred te houden met de Verenigde Staten. Het wil nodeloze wrijving met Washington vermijden en ook de harmonie in het Britse Gemenebest bewaren. De Britse regering wil aller eerst het vuren gestaakt zien, alvorens zich verder te begeven in het netelige pro bleem van de toekomst van Formosa. Er is volgens Sir Anthony nog altijd hoop, dat Peking hierin zal toestemmen. De moeilijkheid is, dat communistisch China zich naar buiten even onverzoenlijk wil tonen als de Verenigde Staten, die zulks vooral om binnenlandse (politieke) overwegingen doen. Met een weerspannig Congres aan het been en met een zekere tegenstand van de Amerikaanse militaire leiders kan president Eisenhower zo beseft men in Londen, geen grote sprong ineens wagen. Het standpunt van China is op de Gemenebestconferentie toegelicht door premier Nehroe. Een hoofdbezwaar van China tegen een wapenstilstand is, dat Tsjang Kai Tsjek op Formosa blijft. Waar nemers in Peking hebben helaas moeten constateren dat men daar zeer slecht op de hoogte is van de Westelijke opvattingen en niet in staat is schakeringen, die zo belangrijk en kenmerkend zijn voor het democratische denken, te onderscheiden. In Londen overheerst de neiging het Formosa probleem niet meer zoals vijf jaar geleden uitsluitend in Korea-perspectief te zien, hoewel het moeilijk blijft het als een zuiver locaal vraagstuk te beschouwen. Formosa secundair Volgens betrouwbare inlichtingen uit China, die via verantwoordelijk BBC- commentaar onder ieders aandacht is ge bracht, zou het Formosaprobleem voor Peking op dit ogenblik slechts secundaire betekenis bezitten en zou het eerste doel zijn Tsjang Kai Tsjek te neutraliseren. China wordt in zijn industriële ontwikke ling ten zeerste belemmerd door de blok kade van een deel der Chinese kust, bom bardementen en parachuteren van sabota gegroepen. Het accent ligt in China ken nelijk op de modernisering en uitbreiding der productie en niet op oorlog, die het land te zeer afhankelijk zou maken van Rusland. In Peking gelooft men dat de Verenigde Staten bluffen en dat zij, evenmin als in Indochina, zullen vechten, al stelt men Washington natuurlijk verantwoordelijk voor het optreden van Tsjang Kai Tsjek, die voorzien wordt van Amerikaans mate riaal en militair advies, zodat de klacht over Amerikaanse aggressie, hoewel over dreven, een zekere rechtvaardiging vindt. Overigens zou het verkeerd zijn, zo stelt men vast, Pekings uitlatingen over zijn voornemen om Formosa in handen te krijgen te onderschatten. Peking zal ook niets liever doen dan een breuk onder de Westelijke bondgenoten veroorzaken. Over het halfslachtigie karakter van Eisenhowers verklaring' inzake de kust- eiilanden heerst nogal ontstemming in Londen, al is het duidelijk geworden, dat Washington hierdoor zijn onderhandelings positie wil versterken. Men schijnt bereid te zijn tot algehele ontruiming van alle kusteiilanden indien Peking zich verbindt af te zien van aanvallen op Formosa en de Pescadores. De Britse regering streeft naar een com promis, p\aar wil waarschijnlijk niet zo ver gaan alè oppositieleider Attlee, die geëist heeft dat Tsjang Kai Tsjek verbannen wordt. Het denkbeeld wint veld over te gaan tot neutralisatie van Formosa onder beheerschap van de UNO, met Tsjang Kai Tsjek als plaatselijk heerser, totdat de be volking zich door middel van een plebisciet over eigen toekomst kan uitspneken. Vol gens onbevestigde berichten zou dit een aanbeveling zijn, waarover de leiders van het Britse Gemenebest het binnenskamers eens zijn geworden. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Van onze correspondent in Brussel) De betonnen toren, die volgens de plannen zal worden opgericht ter gele genheid van de wereldtentoonstelling in 1058, ontmoet felle tegenstand. Het ont werp van de Gentse hoogleraar prof. Mag- nel is groots en aantrekkelijk, maar vele deskundigen brengen bezwaren naar voren. In de eerste plaats zijn luchtvaartmensen tegen de oprichting van een toren van 500 meter hoogte omdat hij een gevaar voor de luchtvaart zal opleveren. Daar de mu ren van het betonnen gedeelte slechts 30 centimeter dik worden, kon, indien een vliegtuig bij mistig weer tegen de televisie zendmast van 135 meter hoogte zou vlie gen. de gehele constructie in elkaar storten. Televisie-experts zijn van oordeel dat een zender op 635 meter hoogte de andere sta tions in Europa zal storen. De hoog ge legen Oostelijke delen van België kunnen overigens niet bestreken worden, zodat men toch de kostbare relaiszender van Luik in bedrjjf moet houden. „Een gevaar voor de luchtvaart en niet geheel bevredigend voor de televisie", al dus zou men de hoofdbezwaren van de technici kunnen samenvatten. Rekensommen- Men hoort ook andere argumenten. Zo wordt er heftig getwist over de vraag of de door de regering genoemde bouwkosten 36 millioen gulden wel juist zijn. Vol gens het Antwerpse „Handelsblad" zou de toren „beslist een milliard franc" (76 mil lioen gulden) kosten. De conservatieve „Li bre Belgique" merkt venijnig op: „De ont- ontwerpers van het project hebben de bouwkosten opzettelijk te laag geraamd, opdat de publieke opinie het project maar zal aanvaarden. Later, wanneer blijkt dat de toren milliarden kost, zal niemand er aan denken de betrokken ambtenaren ter verantwoording te roepen". Binnenkort zal de minister van Verkeer Anseele, een overtuigd voorstander van het project, een uitvoerige verklaring afleggen. Aleer dan 7,>0 Tegen April 1958 moet de toren in dien de plannen doorgaan klaar zijn. Men rekent er op dat de toren twee mil- ADVERTENT1E BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM- TEL. 717162 FALCON GABARDINE JASSEN NEW YORK (Reuter) Opstandelin gen hebben het vliegveld van de Costa- Ricaanse plaats Los Chiles bij de Nicara guaanse grens aangevallen, aldus een be richt uit de Costa-Ricaanse hoofdstad, San Jose. De Costa-Ricaanse regering zond vliegtuigen naar het gebied. Los Chiles is slechts te bereiken langs de rivier en door de lucht. Het vliegveld werd door de opstandige troepen bezet en een vliegtuig van een plaatselijke lucht lijn, dat juist aankwam, viel in hun han den. Opstandelingen zouden zich vrijwel voor onbeperkte tijd in de plaats kunnen handhaven. De 42-jarige Amersfoortse aannemer J. K. is veroordeeld tot een jaar gevangenis straf wegens verduistering van 68 ton beton ijzer ter waarde van f 40.000 ten nadele van de bouwmaatschappij „Polynorm".- De ver dachte had het betonijzer verkocht aan een Arnhemse aannemersfirma. Hij beweerde aanvankelijk dat het slechts was uitgeleend om het Arnhemse bedrijf tijdelijk uit de nood te helpen. (Van onze correspondent in New York) Wanneer men in New York per auto door de beroemde 42e straat komt, of wanneer men de elegante Fifth Avenue af rijdt, dan krijgt men het gevoel, dat men even snel en zeker met meer plezier kon gaan lopen. Het centrum van New York is een geweldig eiland, Manhattan genaamd. Daar heeft men de wolkenkrabbers gebouwd. Daar vindt men Wallstreet, Rockefeller Center en het UNO-gebouw. Dit is de meest stadse stad van alle steden: groots, machtig, luguber soms, maar ook vol energie, vol durf en op sommige plaatsen overweldigend schoon. Langs de boorden van het eiland Manhattan heeft men fraaie snelwegen gebouwd, vrijwel zonder stoplichten. Daar is het verkeer behalve op de spitsuren redelijk snel. Maar in het hart van de stad wordt de drukte iedere maand benauwen der. Men heeft getracht wat versnelling in de bloedsomloop te brengen, door één-richtingverkeer in te voeren op een aantal Noord-Zuid-avenues, doch veel heeft het niet geholpen. Niet de snelheid, doch de traagheid is enerverend in vele straten. De ellende is, dat de aflto's die door Manhattan rijden, lang niet alle iets in dat stadsdeel te halen of te brengen hebben. Zij moeten er alleen maar doorheen om bijvoorbeeld van Hoboken naar Brooklyn (oudtijds Breukelen) te komen. Wanneer men thans met de Holland-Amerika Lijn of met een schip van een andere grote maatschappij, naar New York komt, bereikt men de kade zonder één brug te passeren. Wel is men over een paar tunnels gevaren. In 1960 kan dat anders zijn. Men heeft een plan ontworpen voor een geweldige brug. die hef water tussen Staten eiland en Brooklyn zal overspannen. Dat water heet The Narrows, maar heel nauw is die zee-arm lang voor dat men op weg naar New York voorbij het vrij heidsbeeld komt beslist niet. De brug, die men daar wil bouwen, krijgt de langste overspanning ter wereld (ongeveer 1466 meter). De Gouden Poort-brug te San Francisco heeft een j overspanning, die ongeveer 60 meter korter is. De doorvaarthoogte van de nieuwe brug zal 79 meter bedragen en het verkeer over het brugdek wordt verdeeld over verdiepin gen, elk met zes rijbanen. Misschien zal er ook een trein over de brug geleid worden, maar daar is men het nog niet over eens. De kosten van liet geheel zullen 600 millioen dollar bedragen en de totale lengte van de brug wordt vier kilometer. Deze brug is een van de kostbare middelen om wat verlichting te geven aan het New Yorkse hart. Op die manier kan men heel wat verkeer buiten het centrum houden. Men schat dat er in 1960 14 en een half millioen auto's over de brug zullen gaan en in 19*17 48 millioen. Het zou onjuist zijn om de brug alleen te zien als een middel tot vrijwaring van Manhattan. Men neemt aan dat het nog vrij landelijke Staten eiland zich geweldig zal Dntwikkelen. wanneer het door middel van een brug met Brook lyn verbonden zal zijn. Bovendien denkt men aan twee ver- keersviaducten over Manhattan in de richting Oost-West en aan nog meer bruggen. lioen bezoekers zal trekken gedurende de zes maanden van de wereldexpositie. Tegen een entrée-geld van honderd frs zou men dan bijkans de helft van de bouwkosten kunnen afschrijven. Maar de tegenstanders zeggen: welke familie zal honderd frs. per persoon kunnen of willen betalen? Voor een gezin van vijf personen kost het 38 gulden. Het entrée-geld zou twintig frs. (1.50 gulden) moeten bedragen om een maximum aantal bezoekers te lokken. Maar dan bedraagt de opbrengst slechts 40 millioen francsAls na de expositie het bezoek afneemt zal de voornaamste bron van inkomsten de huuropbrengst van de circa 30 étages van de toren zijn. De onderhoudskosten blijven echter hoog: Er komen drie liften naar het op 500 meter hoogte gelegen terras en restaurant. De regering heeft een machtig argument: de 480 millioen francs voor de bouw komen niet op de begroting. Zij worden de orga nisatoren, die alles zullen financieren, voor geschoten door de Belgische banken. En daar de toren zichzelf zal betalen is er geen financieel probleem, althans zo redeneren de voorstanders van het project-Magnel. Er is al zoveel getwist rondom de toren, dat de opmerking is gemaakt dat ook eenmaal de Eiffeltoren een fel le tegenstand ontmoette. En wie lacht thans niet om de critiek uit die dagen? BEIROET/CAIRO (Reuter) Premier Nasser van Egypte heeft aan president Sjamoen van de Dibanon getelegrafeerd bereid te zijn in Beiroet premier Noen Es Said van Irak te ontmoeten ter bespre king van de kwestie van het Turks-Iraakse verdedigingsverdrag. Volgens radio-Caïro is Nasser bereid tot een onderhoud indien hij een bevredigend antwoord op de on derstaande vragen krijgt: Staat Irak nog altijd op het Turks-Iraakse verdrag of wil het andere mogelijkheden overwegen? en is frak bereid zich neer te leggen bij een meerderheidsbesluit van de Arabiscne landen over deze kwestie? BELGRADO Joegoslavië wil de Egyp- tisch-Israëlische geschillen helpen oplos sen, indien beide partijen hierom vragen, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg in een bericht over de bijeen komst, die president Tito en premier Nas ser vandaag zullen hebben aan boord van Tito's jacht Galeb in het Suëz-kanaai. Tito is op thuisreis van een bezoek aan India en Birma. ADVERTENTIE „Jij bent er ook beroerd aan toe „Hoe zo „Nou, met al die nieuwe fabrieken, die ze hier i.i de buurt gebouwd hebben. Je hebt natuurlijk ontzettend veel last van storingen." „Dat is al war verleden tijd. PTT heeft daar een heel probaat middel op: DraadomroepJe laat gewoon Draadomroep aansluiten op je radio toestel. Resultaat: Hilversum I en II en een keuze uit de beste buitenlandse programma s zonder één storing!" Die telkens terugkerende hinder lijke bijgeluiden, juist als U naar Uw lievelingsprogramma luistert - PTT sluit ze buiten met zijn eigen beschermde toevoerlijnen*! Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel heeft U geen last meer van trams of fabrieken, stofzuigers, strijkijzers of onweer - U krijgt de échte, onverwrongen studioklank. Word ook abonné en U hoort het fijnste hel best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studloklank (Van onze correspondent in Brussel) Professor Ingvar Svennilson, hoogleraar aan de universiteit te Stockholm, heeft voor de economische UNO-commissie voor Europa en op kosten van de Amerikaanse Rockefeller Foundation een belangrijke wetenschappelijke bijdrage geleverd tot de studie van de ontwikkeling der Europsee economie. Van 1880 tot 1950/1960 (Growth and stagnation in the European economy. Genève). Wij hebben aan dit standaard werk hier en daar enkele gegevens en cij fers ontleend. Het aantal auto's in de Wes terse landen staat in geen verhouding tot de Oost-Europese landen. In Nederland reden vijf jaar geleden 227.000 personen wagens, vrachtwagens en autobussen. In Polen 70.000. Nederland telde ruim 10 millioen inwo ners, Polen bijna 25 millioen. De cement- consumptie van Nederland is bijkans even groot als die van Polen, ofschoon Neder land dit product grotendeels moet impor teren. Nederland importeerde in 1950 voor 2,068 milliard dollar goederen, Polen voor 85 millioen dollar. De Poolse export had een waarde van 631 millioen dollar, de Neder landse van 1,4 milliard dollar. Zowel de Poolse als de Nederlandse cijfers werden door de regeringen aan de economische commissie voor Europa te Genève meege deeld. Eenheid gewenst Eenheid zou ons continent tot een grote macht aaneen kunnen smeden. Oost- en West-Europa vormen een blok van 391 LONDEN (Reuter/AFP) De premiers van het Britse Gemenebest hebben zich er eenstemmig mede eens verklaard, dat Pakistan een vol en gelijkwaardig lid van het Gemenebest kan blijven als het land de republikeinse status aanneemt. Paki stan zal de tweede republiek in het Ge menebest zijn. India, dat eveneens vol ledig lidmaatschap geniet, nam de repu blikeinse status in 1950 aan. Pakistan zal evenals India een president krijgen in plaats van de gouverneur-generaal, die het in 1947 kreeg, toen het een Dominion werd. Hoewel Pakistan koningin Elizabeth als symbolisch hoofd van het Gemenebest zal erkennen zal het niet gebonden zijn haar als staatshoofd te erkennen. Pakistan is thans de grootste Moslim-staat met zijn ongeveer 75 millioen inwoners. Voorzorgsmaatregelen in Spa BRUSSEL (A.N.P.) Te Spa hebben zich twee verdachte gevallen van pokken voorgedaan. Met het oog daarop zijn de volgende maatregelen getroffen: alle scho len worden gesloten, alle openbare bijeen komsten (ook kerk, bioscoop, cafés, bals en bibliotheken) zijn verboden. De bewoners van de twee gebouwen waar zich de pok- kengevallen hebben voorgedaan mogen hun woning niet verlaten. Hetzelfde geldt voor de families waarvan de kinderen de zelfde school bezochten als de besmette kinderen. Tenslotte zal de gehele bevolking van Spa zich moeten laten inenten of op nieuw laten inenten tegen pokken. De be volking is aangeraden water voor het ge bruik te koken. millioen inwoners. Het verbruik van ce ment toont de achterstand van Europa duidelijk aan: de 391 millioen Europeanen verbruikten in 1950 55,5 millioen ton ce ment. De Verenigde Staten met hun 16Ö millioen inwoners 38,5 millioen ton. En er zijn nog sprekender voorbeelden. De uitgaven voor weelde-artikelen zijn in de Verenigde Staten veel belangrijker dan in Europa, waar de prijzen relatief te hoog liggen, daar de producenten voor een te kleine markt werken en gehandicapt zijn door hoge douanetarieven, zelfs binnen het eigen continent. Prof. Svennilson toont %an dat Europa in de laatste 50 jaren zijn wereldpositie heeft verloren. Het heeft nochtans méér mensen en evenveel kansen, grondstoffen en her sens als de Verenigde Staten. Deze vor men echter een eenheid en dat is het ge heim van hun macht. Want die eenheid is de grondslag van hun technische superio riteit. De 41-jarige in Hillegom geboren ds. Harry R. Boer, die de Amerikaanse natio naliteit bezit, is Vrijdagmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Pentecost and the missionary Witness of the Church. Promotor was de rector-magnificus der Vrije Universiteit, prof. dr. J. Waterink. Ds. Boer, die reeds dertig jaar in Amerika woont, studeerde theologie aan het Calvin College and Seminary te Grand Rapids, Michigan. Na zijn opleiding was hij van 1942 tot 1945 predikant op de Ameri kaanse vloot. Hij landde met de Amerikaanse mari niers achtereenvolgens op Saipan en Tinian, twee eilanden van de Marianen in de Grote Oceaan ten Noorden van Nieuw Guinea, die van de Japanse bezetter wer den bevrijd. Ook maakte ds. Boer de slag om Tarawa mee, één der Gilbert-eilanden in de Pacific. De Nederlandse militairen leerde hij in Maart 1945 kennen, toen hij werd belast met de geestelijke verzorging van de legerplaats „Camp Le Jeune" in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, waar ook de eerste Nederlandse mariniers uit het bevrijde Nederland waren onderge bracht. Na de bevrijding kwam ds. Boer naar zijn geboorteland. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werkte daarna twee ënhalf jaar onder de inheemse bevolking van Kameroen, het Engelse mandaatgebied in Centraal West-Afrika. Na in New York te hebben gestudeerd, was ds. Boer enige tijd docent aan het Calvin College te Grand Rapids. In Sep tember 1952 kwam hij opnieuw naar Nederland voor het voltooien van zijn studie, die Vrijdagmiddag is bekroond met het doctoraat. Eind volgende week keert dr. Boer naar de Verenigde Staten terug. Romeins alfabet in China Het communistiseh-Chinese dagblad „Kwangming" heeft gesuggereerd, dat China het Romeinse alfabet moet invoeren om het schrijven van de Chinese taal te vereenvoudigen. Het bericht werd aange haald door het communistische nieuws agentschap „Nieuw Ohiina". Radio P'aag maakt bekend dat gister avond in Praag een Nederlandse handels delegatie is gearriveerd die met Tsjechische autoriteiten onderhandelen zal over een nieuw handelsverdrag tussen Tsjechoslowa- kije en Nederland.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5